.1 u Leiden moet je weten te kiezen Nieuw onderdak voor Leids museum Allerlei(ds) stad PAGINA 3 Nuchter oordeel CD A-kandidaatsraadslid Jan van Zijp: „Er is geen geld om alles te doen" sik Jazzband uit Leiden naar Engeland - 2 MEI WOENSDAG 22 MEI 1974 LEIDSE COURANT Journal verzicht. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Nog dit jaar wordt mogelijk begonnen met de restauratie van het voormalige St. Cecilia Gast huis, het vervallen gebou wencomplex in de Kamp in Leiden, waartoe o m. de zgn. Boerhaavezalen behoren De onderhandelingen tussen de onlangs in het leven ge- roepenSt.Ceciliastichtin g en de gemeente Leicen over de overname van het complex zijn in een vergevorderd sta dium. Het is de bedoeling dat in het vernieuwde St. Ce cilia Gasthuis het Rijksmu seum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen wórdt ondergebracht. Dit museum is nu gevestigd aan de Steenstraat, i n hetzelfde gebouwencomplex als het Rijksmuseum voor Volken kunde. Door het vertrek van „Natuurwetenschappen" krijgt het te krap behuisde „Volkenkunde" waarschijn lijk eindelijk de gelegenheid uit te breiden. Jarenlang was het de bedoe ling dat het rijk het langza merhand op instorten staan de St. Cecilia Gasthuis voor een symbolisch bedrag van de gemeente Leiden zou overnemen, om het vervol gens te restaureren. De fi nanciering voor deze ver nieuwbouw kwam echter steeds niet rond. De paar maanden geleden opgerichte St. Ceciliastichting schijnt nu wel van het ministerie van crm de bencdige gelden los te kunnen krijgen; althans voor een (nog onbekend) deel. De stichting heeft een fonds gevormd, waaraan ook anderen kunnen bijdragen. De Leidse architect Van Oer- le heeft reeds tekeningen ge maakt. Een grheel vastom lijnd restauratieplan is er echter nog niet. Het ligt in de bedoeling eerst het zgn. „Stadsmagazijn" op te knappen. Directeur A.J.F.Gogelijn van het Rijksmuseum voor de Historie der Natuurweten schappen hoopt dat daarin reeds volgend jaar de eerste educatieve tentoonstelling kan worden gegeven. „Dat zou heel aardig passen in de manifestatie M '75 oftewel Meseumjaar 1975 en de ma nifestaties rond het 400-jarig bestaanvan de rijksuniversi teit in Leiden". Veemarkt moet wijken voor Leidato LEIDEN - Het staat vast dat de Leidato ook dit jaar wordt gehouden in de Groen- oordhal. De gemeente heeft het protest van de veehande laren hiertegen naast zich neergelegd en gemeend de jaarlijkse middestands-beurs in Leiden voorrang te moe ten geven. Onder de veehan delaren is hierover wrevel ontstaan omdat zij nu wor den gedwongen in de open lucht te markten. „Zijn we daarvoor naar de Leidse veemarkt gekomen <in plaats van naar die in Utrecht of Gouda?" aldus de algemene klacht van de koop'ui. De organisatoren van de Lei dato zijn inmiddels al druk doende met het treffen voor bereidingen. Zij zijn van plan de huishoudshow extra aantrekkelijk te maken door er een imitatie-dorpje op te trokken in Spaanse stijl. In verband met de viering van 400 jaar Leids Ontzet, is ook de 3-Oktoöer-Vereniging een' kraam toebedacht. De animo van middestanders voor een stand op de Leidato is bij zonder groot. Doordat de bij hallen <in verband met de aanvoer van de veemarkt niet kunnen worden vergroot, beginnen de ruimte - proble men dan ook steeds nijpen der te worden. ig 05felDEN Jan van Zijp zojuist 55 jaar geworden staat als num- nieton. mer 6 op de CDA-kandidatenlijst voor het Leidse raadslidmaat- 35°? t1 schap. Het CDA rekent hier ter stede op 7, 8 fractieleden, dus Van êiingen. Z'ÏP komt er in elk geval in. Jan van Zijp wil beslist geen burge- K) Qu meester worden, zoals zijn mede-raadskandidaat voor de WD, het Dolfum' "Ians zittende lid Nico Langerak. De spontane Langerak ziet het FragmOiet meer zo zitten met zijn zepen en eau de toilette. De nuchtere (K) Jounv. Zijp daarentegen is vast van plan de Leidenaars voor 'n goed dee' mobiel te houden en hen van fietsen en brommers te blijven voor. zien. "Langerak is een standgenoot van me. Dat is het enige dat wc met elkaar gemeen hebben, die zelfstandigheid. Zo'n figuur is mis- ^^—^schien wel goed in een gemeenteraad als er optredende spanningen afgereageerd moeten worden. Wat die drogisterij van hem betreft: er zijn er inderdaad die gedwongen worden te klagen,óf ze klagen or eigen schuld. De inflatie treft de zelfstandigen bijzonder naar. Ook de pensioentrekkenden, maar de zelfstandige onderne mer heeft steeds meer geld nodig voor het zelfde aantal goederen. De zakenman is gewoon gedupeerd door de geldontwaarding, de ver enbankrente is ontzettend op dit moment". 22.15 1. 19.3 atuurlijk weet KVP'er Jan van Zijp dat de gemeentelijke poli tiek hieraan niets kan doen. Het is een internationale kwestie. 'Maar als zelfstandigen zijn ve in elk geval helemaal niet blij met die inflatie. Wij zouden serg gelukkig zijn met vaste prij zen, die niet kunstmatig, maar "natuurlijk" gestabiliseerd moe ten worden". ier jaar geleden kreeg de heer Van Zijp een plaats in de KVP- fractie aangeboden. Hij heeft er geen gebruik van gemaakt om dat er een sollicitatie naar het directoraat van de Groenoord- hal liep. "Vooral de laatste ja ren ben ik betrokken geweest bij problemen en besluitvormin gen. Ik ben ervan overtuigd, dat de zelfstandige ondernemer zijn stem moet laten horen in is.oö de raad, die op het ogenblik te »KL.?i1zeer een doctorandussen- en universitair aspect heeft. Of zoals de socialist Van Dam PvdA-raadsleden zijn er "maar" 6 óf studerend, óf ver bonden aan de universiteit. Dat _er geen arbeider in die fractie zit was niet zo erg. Maar ik dacht, dat het in die fracties toch een ander geluid zou geven mensen direct betrokken zijn bij hun groep", an van Zijp is niet van plan, uit sluitend middenstandsbelangen waar te gaan nemen. "Dat is onzin; je bent gekozen als ver tegenwoordiger van een heel stuk burgerij. Daarbij heb ik een open oog voor de leefbaar heid van de stad. Ik ben een ij- veraar voor het herstel van de woonfunctie der binnenstad. Wat wil je: ik heb 50 jaar op de Haarlemmerstraat gewoond, ik weet wat een binnenstad is. Het is wel triest als je langs de Leidse singels rijdt, met uitzon dering dan van de Witte en Zoe- terwoudse singel. Allemaal nare toestanden aan de binnenkant. CDA-werkprogramma staat dan ook, dat de binnen rand van de singels bewoonbaar gemaakt moeten worden: leuke huizen, aanleg van plantsoenen of parken of andere aantrekke lijke voorzieningen voor de bur gerij, zoals b.v. een zwembad. Het is een schande, dat Leiden op zwemgebied zo achterlijk is Jaren wordt over deze zaak ge sproken. Een mooi geasfalteer de weg is wel leuk en nuttig, maar er zijn er zo veel. Ach. misschien is dit ook een soort rancune ten opzichte van de buitengemeenten, die naar Lei den moeten komen voor bepaal de voorzieningen, terwijl dat Leiden naar buiten moet om te kunnen zwemmen". Het egennaturrlijk zijn als detaillist Van Zijp niet over middenstandsbelangen zou pra ten. "Vanzelfsprekend zijn wij uit op een goede onderlinge sfeer in de city. Dat is een ge zamenlijk economisch belang* hoe kom ik aan mijn boter- rnatiel i buur- r voet- apitale ijzigde gkomt, •mijter sensta- dereen t was estcld. ham". Het zijn de detailhandel en het grootwinkelbedrijf die el kaar in een moderne structuur aanvullen, elkaar nodig hebben en kampen met dezelfde proble men rond de bereikbaarheid. Hóe een binnenstad bereikbaar is, is niet zo belangrijk. Dat kan net zo goed met adequaat open baar vervoer als met de auto of de fiets. Prima. Maar als je al leen het openbaar vervoer voor schrijft, dwingend oplegt, pro beer je on-Nederlands te zijn. Zoiets vertikt de grootste groep nu eenmaal. Je kunt wel be paalde dingen stimuleren. Zo betekent de aanleg van een wandelgebied: zijn auto kwijt kunnen zonder dat de loopaf stand te groot wordt. Goede parkeergelegenheden. Als dat een parkeergarage moet zijn?, vooruit dan maar. Haarlem is bezig met zijn derde garage, de eerste is voor 65 pet. rendabel, dat stijgt elke maand: de twee de geeft 20 pet. rendement, die is pas een paar maanden nieuw. De bouw voor een derde par keergarage is goedgekeurd." De situatie aan de Ir. Driessen- straat is voor Jan van Zijp een raadsel: "De plek is goed. Het is dé oplossing als je 's nachts de auto's van'de straat wil hebben en overdag kunnen de bezoekers er terecht. Het schoonheidsas pect is niet zo fraai, maar je moet afwegen wat het belang- rijkste is. Het gaat om de be reikbaarheid van een centrum". Dat afwegen speelt een grote rol in Van Zijps gedachtengang. "Kijk, het stadsdeel Bree- straat-Pieterswijk is een monu mentaal stukje Leiden dat be waard en beschermd dient te worden, maar je kunt niet heel Leiden conserveren. Je moet absoluut prioriteiten stellen. Niet versnipperen met het res taureren van een huisje hier en en pand daar, uitzonderingen daargelaten. Je moet een gebied pakken. Zo acht ik een C en A- uitbreiding noodzakelijk in het centrum, waar je moet werken en je brood verdienen. Dat mag niet worden belemmerd door elk gebouw dat toevallig een mooie gevel heeft. Een stad met goede, prettige winkels vergroot het recreatieve element in een city, waar vakantiegangers uit een merengebied en langs de kust op af moeten kunnen ko men. Die moet je niet naar Den Haag of Amsterdam sturen. Lei den is geen Limburgs wit Thorn. Je moet kiezen. Er is geen geid om èlles te doen". Van Zijp is een dergenen die de city van Leiden aantrekkelijker wil maker.: "je moet tv/ee za ken met elkaar in evenwicht proberen te brengen, de econo mische functie en de historie. Maar je kunt niet een hele stad gaan bewaren. De kern vervalt steeds meer, de financiën ont breken. Wat je overhoudt is één Stadsverfraaiing heeft naar de mening van Van Zijp een grote kans in het stuk bebouwing tus sen de Burcht, Nieuwstraat en de hoek om naar de Hooglandse- kerkgracht. Het zijn panden van Van der Helde n.v. die aan één stuk verkocht moeten worden. "Er Is veel terrein achter, tot aan het Weeshuis toe, met een prachtig uitzicht op de Burcht. De prijs zal bij een goed plan aanvaardbaar zijn. Je kunt van deze hele hoek iets nieuws scheppen met aangepaste bouw van huizen en een winkelpas sage b.v. een aantrekkelijke gevelrij en meer ruimte bij de Hooglandse kerk. Het zou ook een betere (tweede) verbinding geven tussen Nieuwe Rijn en Haarlemmerstraat, een twee de wandelgebied dat de city meer inhoud zou geven. Er zijn kapitaalkrachtige bouwgroepen genoeg die bij Kret willen ko men, als ze maar medewerking krijgen. Het hoeft de gemeente geen geld te kosten. Nu is het één dooie wand, een hoop dicht gespijkerde ellende". grote puinhoop. Laat dan de kans aan iemand die iets nieuws wil. Laat hem een be paald bedrag storten voor de restauratie van een object waarvan de prioriteit is vastge steld. Je moet dat zien als een soort zoenoffer van die verdom de, vervloekte ondernemer, die zo nodig op een plaats wil die anderen in de oude staat ge handhaafd willen zien, maar waar niets meer gebeurt als die ondernemer niets ondernam." Je kunt in Leiden lelijke dingen aantrekkelijk maken: de studen tenflat aan de Pelikaanstraat met een beetje gezicht in zijn omgeving, parkeerterreinen zijn verfoeilijk, maar met snel groeiend groen erom heen is veel te bereiken, volgens Jan van Zijp, die vóór meer wonin gen in de binnenstad is". Ik heb vaak het idee gelanceerd van aankoop van oude fabrieksge bouwen (Langegracht, Mors- straat) Gooi die tegen de grond en zet er cascowoningen neer die de mensen zelf moeten af bouwen; kleinere woningen te gen aanvaardbare huren voor kleine gezinnen en werkende Jongeren".. "Er is in Leiden te lang niets ge daan. Het wordt de hoogste tijd", meent Jan van Zijp. „de kasten puilen uit van niet uit gevoerde plannen. Het PAK heeft die ook, maar als dat via een procedure moet duurt het allemaal verdomd lang. Ik ben vóór inspraak, maar dan met snelle beslissingen. 'Ik ben Reen typische politieke figuur. Als in de raad goeie ideeën en plannen in mijn ogen zijn, onverschillig van welke partij, sta ik er vierkant achter. Ik ben beslist niet onverdraag zaam. Wel meen ik, dat het CDA de meest aanvaardbare oplossing is voor confessionele partijen, die afzonderlijk geen reden van bestaan meer heb ben. Ik ben geen KVP'er door weer en wind, beslist geen VVD'er, maar ik ben te sociaal bewogen om alleen maar mate rialistisch te denken. Daar heb ik te veel armoe aan den lijve voor ondervonden. Van het Zie- kentriduum ben ik 20 jaar se cretaris geweest. Je moet dat eens meemaken: zieken die ja renlang naar het plafond liggen te kijken en ieder barstje erin kennen. De zin van het leven: goed zijn voor een ander, pro beer ik waar te maken. Géven aan die mens, daar gaat het om. Ik ben dan wel zakenman, die in stand moet houden waar mee hij is begonnen, dat ben je aan je gezin en werknemers verplicht. Maar ik ben niet lou ter iemand die aan geld denkt. Je moet kunnen mee-delen. Juist als koopman kom je in aanraking met alle geledingen, ook met mensen in mindere om standigheden, naar wie je moet luisteren". Zó is Jan van Zijp. Sociale func ties in overvloed. Geen techno craat, geen koud gezicht in de nieuwe CDA-gelederen. Waar schijnlijk een waardig opponent tegenover de sfynx-achtige PAK-systemen via politieke hoogstandjes." Zo menselijk moet je misschien een Lange rak óók zien. Ik zal dan wel geen hofnar worden, maar wel hoop ik dat ik in Leiden een beetje kan bijdragen tot een groeiende verdraagzaamheid, waar we in deze stad niet van buiten kunnen..." Ton Pieters m O LEIDEN Na Duitsland en Marokko zal de Baker Street Jazz Band uit Leiden opnieuw haar gezichtsveld verbreden. Dit maal middels een tour naar Engeland waar de band zijn op- wachting maakt in Oxfort. Via het Leids gemeentebestuur ontving de BSJ-band een uitnodiging van „Lord Mayor" van Oxford. „Ter opluistering van de jaarlijkse feesten" stond er in de brief. Voor de 10-jarige jazzband een hele eer" en hoewel er niets te verdienen valt geven de jazaboys gaarne gehoor aan de oproep. Jan Aalders, ma nager van de band ver woordt het enthousiasme: „Wij zijn zeer content met deze uitnodiging. Hot blijkt dat we aan de overkant al geen onbekenden zijn. Deze optredens zijn in het kader van de uitwisseling Leiden- Oxford, dus in feite verte genwoordigen we daar onze stad. Hartstikke leuk natuur lijk want het betekent toch wel een soort erkennin g van onze kwaliteiten" Over de non-profit-basis van spelen vertelt Jan: „Ach, daar maken we geen punt van. Onze reis e« verblijf kosten worden betaald en we zien het gewoon als een leuk „uitje". Geloof maar. dat we daar een lol zullen hebben" Maar wel spelen? „Natuur lijk, daar gaan we tenslotte voor. We vertonen, na de ontvangst bij do burgemees ter in tijd van vier dagen driemaal onze kunsten" zegt Jan Aalders. „Eerst nemen we deel aan een „streetpara- de" net zoiets als onze 3 ok- tober-optocht. De volgende dag geven we een open lucht-concert on oip maandag verzorgen we het slotbal" Een druk programma dus? ..Inderdaad maar er blijft toch nog genoeg tijd over voor andere dingen" lacht Aalders schalks kijkend naar Tinus Visser en Jan Vree burg. Van hen komt instem mend gebrom. Zij maken zich momenteel druk over hoe alles negen man en instrumenten in die ene VW-bus moet worden ge propt. „We hebben gelukkig nog een dag de tijd om ons over dit probleem tebulgen" zegt Jon Aalders, meewarig zijn hoofd schuddend. „Dit soort toestanden hebben we altijd als wc weg moeten, 't Is nog nooit fout gegaan, dus het zal nu ook wel lukken" helpt hij hopen. Dat zal be slist geen valse hoop blijken. Met hun inmiddels befaam de, lollige kijk op de zaken, zijn ze al een eind op weg. Nu weer naar Engeland. Ad van Kraam Gekanteld De Leidse politie heeft gister nacht met behulp van een kraanwagen een woonwagen weggesleept die bij het nemen van de bocht Plesman- laan/Haagse Schouwweg gekan teld en in de berm terecht geko men was. De woonwagen werd dermate beschadigd dat bewo ning onmogelijk werd en is overgebracht naar het terrein van de gemeentereiniging. De bewoners die allen ongedeerd bleven kregen onderdak in een pension. Gematigd De Leidse Universiteitsraad heeft uiteindelijk toch nog een vrij gematigde houding aangenomen tegenover de nota-studie-finan ciering van staatssecretaris Klein van onderwijs. Maandag avond bepaalde zij hacr stand punt aan de hand van de rap porten van de commissies-stu diefinancieringen van de Akade- mische Raad en de Universi teitsraad. Ondanks de vele kriti sche opmerkingen over de nota van de kant van de studenten in de raad, zijn er maar weinig belangrijke wijzigingen aange bracht in het concept-besluit van het College van Bestuur. De wensen van de studenten wa ren toegespitst op het waarde vast oj welvaartsvast worden van de toelage, de positie van de student met ouders die niet willen bijdragen in zijn studie kosten, meer mogelijkheden tot bijverdienen door optrekking van het niet belastbaar eigen inkomen en het al of niet invoe ren van een zgn. academicibe lasting. Alleen het voorstel om op korte termijn de toelagen welvaartsvast te maken kreeg wel voldoende steun. Kort geding In het vormingscentrum Troel aan de Hogevoerd 57 wordt od vrijdag 24 mei een Kort Geding gehouden, net als op de tóvé. H"t onderwerp van deze a ond is: Het binnenstadsbeleid ven de afgelopen vier jaar. Lijn recht tegenover elkaar staan de heren raadsleden Cees Waal (in Op de foto het actiecomité Pieterwijk. De leden hiervan brachten gisteravond in de regen bloemen en planten rond bij de wijkbewo ners. Deze gewassen krijgen, na verwijdering van tegels en straat stenen. een plaatsje onder het raam of naast de deuren. Het geeft eigenlijk niet waar, als het maar te zien is en zonnig lijkt. Een lof lijk streven van het actiecomité, vonden we, hetgeen daarom een plaatje waard was. Hopenlijk vindt zoiets veel navolging. De heren terzijde gestaan door vier getuigen/deskundigen beginnen met de strijd om half negen. Gok het publiek kon zich tijdens deze open schermut seling roeren. De onderwerpen waarop met name de aandacht gevestigd wordt zijn: verkeer, wonen en winkelen. Na afloop van hst Kort Geding bestoet de mogelijkheid om met de aan we zigc politici na te praten tot in de kleine uurtjes. Het Troef co- baret zal op zijn eigen wijze een onder redactie van Arnold Hendrikse. tel. 01710-22244 tst. 16 voorstelling is zondag 26 mei om half drie. Bezetting De Leidse geschiedenisstudenten hebben gistermiddag door mid del van 'n bezetting van hun in stituut geprotesteerd tegen de mogelijke instelling van een stop voor geschiedenis en ge pleit voor capaciteitsverruimen- de maatregelen. Deze actie vormde een onderdeel van de landelijke actiedag, georgani seerd door de OSGN (Organisa tie van Studenten Geschiedenis in Nederland). Na de bezetting, die heel ordelijk verliep, vond in het Academiegebouw een fo rum-discussie plaats over de verdunning van het studiepro gramma. Tijdens de actie vond een grote handteheninginzerme- ling plaats. Deze handtekenin gen zijn vandaag aangeboden aan staatssecretaris Klein van Onderwijs m Den Haag. Wie oh wie Wie oh wie is de sympathieke on bekende, die de redacteuren der Leidse Courant gisteren verras te met een lekkere fles sherry? De fles was verpakt in een def tig papiertje en de inhoud smaakte notabene nog goed ook. Wie draagt ons een goed hart toe? Hij make zich hekend op dat wij alsnog op zijn gezond heid kunnen drinken. Contact De blir.denbonden uit Leiden en omgeving houden op zaterdag 25 mei de laatste contactmiddag van het seizoen. Er wordt dan weer gekaart, gepraat en ge sjoeld in 't lokaal van de speel tuin „Het Zuiderkwartier" aan de Anjelierstraat. Aanvang 2 Vaten De 244 vaten met chemische mid delen, die vorige week wegge haald zijn bij het Spoortje aan de Zijlsingel, zijn na onderzoek van verscheidene kanten gesug gereerd werd. Door een labora- niet zo gevaarlijk gebleken als torlum in Rotterdam Is aange toond dat de (44 geheel of ge deeltelijk) gevulde vaten gechlo reerde ltoolwater8tof/en, smeer olie en v er f oplos mddelen be vatten. De inhoud was zonder enig risico mengbaar. Men dien de alleen uiterst voorzichtig te zijn met open vuur. Ook inwen dig gebruik zou zeer kwalijke gevolgen hebben. Zomerreces Het Leids Poppentheater zal ge durende dc maanden juni, juli en augustus op zondag de gor dijntjes gesloten houden. Jan Klcassen. Katrljntje en alle an dere poppen hebben namelilh afgc >pick<vi die tijd op ,.- m" rece's" te gaan. In september komen ze weer bruin terug om hard te werken en spannende avonturen te beleven. De laatste Jan v. d. Meer begeleidt Koswitha Trexler LEIDEN - In ons blad van gister- tische? muziek! Bij Residentie orkest" de aandacht gevestigd op kest" de aandacht gevestigd op een concert in het HOT-theatcr In Den Haag op 29 mei, waarin als soliste zal optreden dc be roemde Oostdultse sopraan Ros- wltha Trexler. Wij willen aansluitend aan dit ar tikel attenderen op de mogelijk heid haar stem to beluisteren in een recital, dat de AVRO op donderdag 23 mei Hemelvaarts dag) des avonds om 19 uur zal uitzenden. Samen met onze stadgenoot Jan van der Meer brengt zij liederen, songs, bi'Ia den en morltaten van Kurt Weill (op teksten van Brecht), Hans Eisler en Paul Dessau. Men heeft blijkbaar bij het Re I- dentie-orkest een fijne neus ge had, want haar optreden in het HOT-theater is een gevolg van dit recital voor de AVRO, dat reeds in februari werd opgeno men. Jan van der Meer werd toen onverhoeds ter begeleiding opgeroepen en die samenwer king is ook voor hem niet zon der gevolgen gebleven. Enige weken geleden kreeg hij uit Pa rijs een te'efoontje met de vraag of hij Roswithg Trexler daar kon begeleiden. Dit con cert. dat op 16 mei heeft plaats gevonden in het Muséec d'art moderne (in de serie Les grands concerts de Sorbonne), wanr mede aanwezig waren de weduwe van Hans Eisler en diens zoon, die daarvoor respec tively uit Berlijn en Wenen waren overgekomen en de Ne derlandse cinéast Joris Ivens, heeft in Parijs bijzonder de aan dacht getrokken. Dit heeft tot resultaat gehad, dat Roswitha Trexler en Jan van der Meer werden uitgenodigd, wederom in Parijs In het komende seizoen, meur ook voor concerten in Berlijn en Wenen. Wij dachten zo: ook voor onze stadgenoot een niet gering succes.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3