Floris Heysteeg 65-plussers „caravannen" zevenduizend kilometer KLAAR VOOR ONDER WATER 30 DAGEN RIJDEN, 40 DAGEN RUSTEN Frankrijk weg naar zeebodem .Norg De zomer staat weer voor de deur, en of de zon nu wel of niet schijnt, vast staat dat weer miljoenen mensen er op uit zuilen trekken. In een vliegtuig naar het; zonnige zuiden, per boot naar het land van Uncle Sam, of gewoonj met een tentje achter op de fiets, naar de Loosdrechtse plassen. Een' steeds groter wordende groep va kantiegangers verplaatst zich met! de auto en de caravan. Tot deze groep behoren ook de 180 65-plus- sers, die onder leiding van oud-ex pediteur P. van der Heij uit Norg een Europa-tour van zeventig da gen gaan maken met als reisdoel Roemenië. Het aantal deelnemende echtparen aan deze exclusieve vakantiereis voor bejaarden is zo groot, dat er •in twee groepen gereisd moet wor-i den. De eerste groep, honderd per-' .sonen vertrekt morgen uit Dene-' kamp. Een week later starten tach-' tig mensen voor dezelfde 7000 kilo-| meter lange rondreis door Europa. Initiatiefnemer, organisator en reis leider P. van der Heij is graag bereid het een en ander over de: „caravan Europatour 65 plus" te| vertellen. „Het is al de derde keerj dat ik een dergelijke reis organi seer. Geïnspireerd door de Ameri-I kanen, die met hun caravan vanj overzee kwamen om ons wereld deel te verkennen, ben ik in 19711 met tachtig mensen naar de Zwarte Zee (Roemenië) vertrokken." De reis, die negen weken duurde, verliep zo vlekkeloos, dat de heer Van der Heij besloot het jaar daar op met een groep naar Moskou te gaan. „Ik wilde dit keer iets geks. doen, ik wist eerst helemaal niet dat je in Moskou moeht komen",' aldus de bijzonder krasse 65-plus-' ser. Aan deze tocht was van tevo-' ren de nodige publiciteit gegeven en bij terugkomst vond de heer Van der Heij maar liefst 65 brieven in de brievenbus van mensen, die: alvast een plaatsje voor een even tuele nieuwe reis wilden bespreken. „Het liep helemaal uit de hand..' Gezien het succes van de beide" vorige reizen had ik al besloten- opnieuw te gaan: Dit keer zou de groep worden uitgebreid tot 100 mensen, maar binnen de kortste keren had ik 200 inschrijvingen. Er zat toen niets anders op dan maar in twee groepen te reizen." Het reisdoel was opnieuw Rusland, en wel de Oekraine. Nadat de aan vragen voor de visa waren inge diend, liet het Russische reisbureau Intertourist weten dat het zo'n gro te groep niet kont ontvangen. Er moest gezocht worden naar een' nieuwe bestemming, die men vond in Roemenië. „Een heleboel men sen waren teleurgesteld dat de reis naar Rusland niet doorging, een' paar trokken zich zelfs terug. Voor! degenene, die afvielen kwamen er onmiddellijk weer nieuwe in de plaats. We hadden gewoon een soort wachtlijst", aldus de heer van der Heij. In de 70 dagen die de 65-plussers dit jaar onderweg zijn (er wordt 30 dagen gereden en 40 dagen gerust) worden landen als Oost-Duitsland, Polen, Tsjecho-Slowakije, Roeme nië en Joegoslavië bezocht. Hieruit blijkt duidelijk de voorliefde van de organisator oor de Oostbloklan den. „Je kunt daar zo heerlijk rus tig rijden en je wordt bovenoien geweldig ontvangen", verduidelijkt de heer Van der Heij. Op de vraag of er onderweg nooit moeilijkheden zijn gerezen onder de deelnemers, antwoordt hij ont- kennend. „Ik houdt de zaak altijd heel strak in de hand. Het is wel niet helemaal democratisch, maar het moet wel." Dat de heer Van der Heij zijn reisgenoten laat merken dat er maar één leider kan zijn. blijkt uit het feit, dat hij ook wel de „strenge baas" genoemd wordt. Toch neerr' niemand hem kwalijk dat hij de teugels strak houdt. Er zijn zelfs, enkele deelnemers die te kennen gaven niet mee te willen als er geen straffe leiding zou zijn. Onder de deelnemers, die voor de tocht zo'n 4000 gulden moeten neer tellen (all-in) bevinden zich mensen, van allerlei rangen en standen. Zo gaan er juristen, monteurs, inge- hieurs,&ï,/,gedurende boeren en fa brikanten mee, evenals vijf dokto-» ren, die gedurehde de reis pro deo de medische zorg op zich nemen. Het bedrijfsleven verleent de deel nemers aan de „Caravan Europa tour" alle medewerking. Zlo stel den enkele importeurs twee perso nenwagens en twee caravans be schikbaar voor de monteurs, die onderweg eventuele technische mankementen aan de auto's of ca ravans zullen trachten te verhel pen. Een Utrechtse firma zorgde ervoor dat de „medische commis sie" de beschikking kreeg over twee zuurstofapparaten, terwijl weer een andere firma een aantal toiletten onder de deelnemers ver deelde. De gemiddelde leeftijd van de deel nemers ligt tussen de 65 en de 70 jaar. Organisator Van der Heij is iets ouder. Hij hoopt onderweg Boekarest Boekarerst om precies te zijn 72 jaar te worden. Uite raard is de vraag of een dergelijke tocht niet gepaard kan gaan met te grote inspanningen van de deel nemers alleszins gerechtvaardigd. „Dat valt allemaal echt wel mee", zegt de heer Van der Heij. „De route is zo uitgestippeld dat de mensen per dag gemiddeld zo'n 200 kilometer afleggen.Dat is echt niet te veel. Bovendien hebben we alle deelnemers een medische vragen lijst laten invullen, die door een Van onze doktoren is gecontroleerd.- Mensen, die geen goede gezondheid genieten, moeten helaas afvallen." De heer Van der Heij is geen man die iets aan het toeval overlaat. Er/ zijn meerdere voorzorgsmaatrege len genomen. Zo mogen er geen auto's mee, die ouder zijn dan vijf jaar, terwijl wagens die al drie jaar oud zijn, eerst door de ANWB ge keurd moeten worden. Daarnaast is er een soort onderlinge'coöpera tieve verzekering in het leven ge roepen. Mocht onderweg een equi pe met extra (niet te dragen) kosten geconfronteerd worden, dan moe ten alledeelnemers financieel bij springen. „Samen uit, samen thuis", is ons devies en daar hou den we ons aan", zegt de organisa tor. Hij is ruim een half jaar bezig geweest met de voorbereidingen voor de Europa-tour. „Het wordt mij allemaal een beetje te veel. Ik heb weliswaar veel steun van een oud-accountant uit Haarlem, die de financiële zaken behartigt, maar toch ben ik er nog dag in dag uit druk mee." aldus de heer Van der Heij. Hij wil hetvolgend jaar beslist niet weer met zo'n grote groep op. reis gaan. „We gaan wel weer, maar dan met een groep van 25 echtparen. De Oekraine is ons reis doel. De tocht is al in de pen en ik heb al contact gelegd met het Russische reisbureau." Het spijt hem toch wel een beetje dat hij niet weer met een grote groep kan gaan. „Er is duidelijk behoefte aan een dergelijke reis, dat is in de afgelopen jaren wel gebleken. Er zou eigenlijk een instantie moeten' zijn, die de organisatie van de reis overneemt. De ANWB, waarvan we- tot dusver alle medewerking heb ben gehad, heb ik al gepolst, maar daar liggen de zaken een beetje moeilijk. Als we terugkómen uit Roemenië gaan we eens praten met de Nederlandse Caravan Club. Mis schien voelt deze vereniging er iets voor in de toekomst zo'n reis op touw te zetten. Het zou toch te gek zijn als deze succesvolle tocht straks niet meer gehouden kan rd n FRED VELDMAN .Einddoel Roemenie. Inzet reisleider en organisator P. van der Heij. .r*V rit Floris Heysjeeg: "Het is een proppen komt". Scheveningen Hagenaar Floris Heysteeg (31) is weer klaar voor onder water. Hij is het proto-type van de be roepsonderduiker, die geen oorlog nodig heeft om zich aan het oog van vriend en vijand te onttrekken. Als straks het heirleger zich- weer in beweging zet voor de jaarlijkse vakantie volksverhuizing kan men hem vinden onder de spie gel van de Méditerranée*o blauw- waar hij, voorzien van gepatenteerde bril, zwemvliezen en perslucht- cylinder zijn weg zoekt in het stille rijk van Koning Neptunus. Wat hem daarin aantrekt? Mag hij eerlijk zijn? Nou, als dat zou kunnen F-loris. Voor uit dan maar: „de zoetver- diende centjes komen op de eerste plaats". Deze winter heeft hij met kruiden en spe cerijen rondgedwaald over de Zuid-Hollandse markten (om in leven te blijven doet een mens nu eenmaal het liefst wat in zijn kraam te pas komt). Daarvoor werkte hij op de afdeling voorlich ting van Den Haag. „Huilen met de pet op", herinnert hij zich haarscherp,, de ambte naar uithangen. Keurig in het pak. Stropdas incluis. En altijd voorzichtig je zinnen formuleren. Npoit je eigen mening verkondigen, maar verontrustend idee, dat er gelijk van milieuverontreiniging sprake is, als de mens op de die van de bazen. Man, dat is echt niks voor mij." confectiepakkie Het is Floris inderdaad aan te zien, dat het ambtenarenbe- staan hem als een flodderig confectiepak gestaan moet hebben. Hij is al vanaf zijn schooltijd bezeten van de duiksport, houdt van avon tuur, voelt zich pas jofel, als er dreiging in de lucht hangt. „Ik heb als jongen ook nooit gedroomd van een carrière bij het Spoor of bij de PTT", onthult hij ten overvloede, „het idee alleen al maakte me misselijk." 'heysteeg stapte dan ook ge zwind op de trein, toen hem vorig jaar een job als leraar bij een duikschool in het Zuidfranse Bauvallon bij Saint Maxim werd aangebo den. Bewees daar spelender wijs, dat geen zee hem te laag gaat „Ik ben niet het type dat gauw in paniek raakt Ik heb een rustige natuur", laat hij noteren. In zijn nieuwe waterproof-pro fessie heeft hij vorig jaar reeds honderden vakantie gangers de weg naar de bo dem van de Middellandse Zee gewezen. Onder invloed van allerlei zoet- en zoutwa- terfilms op de televisie was de animo bij het kijkersvolk om zelf een duik te nemen inmiddels gestadig toegeno- Eén duikje kostte vorig jaar al dertig franken, een knip- kaart voor zes keer kwam op honderd en vijftig fran ken. „Dat lijkt veel, maar je krijgt er ook een hoop voor terug. Een nieuweling is overigens al na tien minuten aan het einde van zijn latijn.' Die heeft dan al zoveel sen satie geproefd dat hij geheid buiten adem is. Persoonlijk kan hij er niet gauw genoeg van krijgen. „Die volmaakte stilte onder water werkt als balsem. Je kunt je volmaakt vrij bewe gen, hoor niks, ziet de vissen voorbij schieten als in een stomme, driedimensionale film. Alleen als je een dol fijn passeert hoor je een. vriendelijke „piep". En als een langoust het op zijn heu pen heeft knort hij van te vredenheid. De rest is stilte. Ik zie ook elke dag wat anders onder water. Ik kan toen keer naar hetzelfde plekje duiken en tien keer wat an ders zien. Het blijft altijd boeiend." gevaar Blijft de vraag, hoe gevaarlijk het duiken is. Kan men wel licht voor hetzelfde geld zon der parachute van het dak van een flatgebouw sprin gen? Floris Heysteeg mag daar wellicht met permissie even om lachen. „Alleen als je in je eentje duikt betekent dat inderdaad een goed ge probeerde zelfmoordpoging. Dat is zeker. Er kan onder water van alles gebeuren. In de theorie klopt het mis schien. maar in de praktijk kan alles misgaan. Daarom is hét zaak dat je met een groepje naar beneden gaat, zodat je elkaar in voorko mende gevallen kunt bij staat). Vorig jaar heb ik het nog m^e- gemaakkt met een vrouw die beslist niet meer tot de beginnelingen behoorde. Op een gegeven moment kwam iemand op het idee om een inktvis mee naar boven te nemen door zijn mondstuk onder het dier te houden. Door de luchtbellen ging ie als een raket naar de opper vlakte Daarna probeerde die* vrouw het ook, maar haar inktvis was een goochemerd, die bliksemsnel een arm op de tuit van haar mondstuk hield. Ze trok hem er af, ntaar meteen zat er alweer een ander klauwtje op. Wat wil je met een dier, dat over acht armen beschikt? Als wij toen niet in de buurt waren geweest, zou die vrouw gegarandeerd gestikt zijn. Ze liep al mooi blauw aan. Het was overigens een De prijs van een goede duikersuitrusting va rieert van 750 tot zo n 1500 gulden. Maar dan nog is het zaak om niet alleen naar de zeebo-' dem af te dalen, "want dat is vragen om zelf-, moord". komisch tafereel. Maar la-- chen was er toch niet bij, want als een duiker lacht, loopt gelijk zijn masker vol water. Het is ook zaak er voor te zorgen, dat je zelf niet als een raket naar de opper vlakte komt. Als je lange tijd onder water blijft, ko men de zogenaamdecaisson- ziekte-verschijnselen. Stik stof onder hoge druk werkt op den duur vergiftigend en veroorzaakt de „gevreesde dronkenschap der diepte". Daar weten we alles van, want een duiker is door gaans ook boven water een Als je aan de oppervlakte doodstil blijft, verbruik je 25 tot 30 literzuivere lucht per minuut. Dat is tien meter onder water al het dubbele. Op dertig meter jaag je al vier keer zoveel lucht er doorheen. Kom je nu veel te snel naar boven dan loop je het gevaar dat het in je weefsels opgeloste stikstof- gas vrij komt en belletjes vormt in je bloedbaan. Komt zo'n belletje in een nauw hersenkanaal dan kan dat fataal zijn. In elk geval krimp je van de pijn, als je te vlug omhoog gaat. Vandaar dat er vate tabellen zijn. Je stijgt 18 meter per minuut maximum. Dat kun je op je dieptemeter contro leren. Als je je daar aan houdt is er niks aan de hand. Er is een aardig wetje, het zogenaamde Martini-wetje. Als je op je nuchtere maag vier Martini's kunt drinken zonder gelijk als een toeter te zijn, betekent het dat je tot 40 meter kunt duiken zonder overvallen te worden door de „dronkenschap der diepte". Proost. flora en fauna Overigens is Floris Heysteeg er heilig van overtuigd, dat het gevaarlijkste dier onder water de mens zelf is. „Een haai, die zich in zijn element bevindt en niet wordt aange- vallen doet niks. Maar een mens sloopt, doodt en ver nietigt, wat hij op zijn weg- tegenkomt. Je ziet het dui delijk als je eens terugkomt op een plek waar je al ge weest bent. Flora en Fauna zijn dan zienderogen achter uit gegaan. En waarom? Omdat vrijwel elke duiker roofzuchtig is en van zijn onderwater-avontuur per se een souvenir mee naar bo ven wil nemen. Akkoord, één plantje kan ik me nog voorstellen. Maar nee hoor, ze komen het liefst met handen vol terug. En voor de heldenfoto slepen ze vissen mee, die ze daarna op de vuilnisbelt gooien. Eèn van de meest gewilde vissen is de zeebaars, omdat hij zo'n twee meter lang kan worden. Als je je met zo'n waterreus laat vereeuwigen heb je het bij de ouwe ma ten helemaal gemaakt. Dat zo'n zeebaars er 70 jaar over gedaan heeft om die lengte te bereiken kan ze geen don der schelen. schandaal Het is een vreemd, verontrus tend idee, dat er gelijk van milieu-verontreiniging spra ke is als de mens op de proppen komt. Dat schandaal wordt zelfs niet door het water van de zee schoongewassen." LEO THURING FOTO'S MILAN KONVALIN KA

Leidse Courant | 1974 | | pagina 21