Oud papier bewaren noodzaak geworden pagina s Van de pers op weg naar de abonnee - over een paar uur al weer "oud" papier en de moeite van het bewaren waard. den, zou de vaderlandse informatiever strekking afhankelijk zijn geworden van buitenlandse papierleveranciers. Een om standigheid waar noch de courantiers noch de overheid gelukkig mee zijn. Bij monde van haar algemeen secretaris drs. K. J. van der Zande heeft de vereniging van de Nederlandse dagbladpers (NDP) zich reeda afgevraagd of de huidige regering, „die de zorg voor een pluriforme pers zo hoog in het vaandel geschreven heeft staan, langza merhand niet een actievere rol moet gaan vervullen bij het veiligstellen van een onge stoorde papiervoorziening voor de media". Nadat het papierverbruik van de Neder landse dagbladen in 1970, 1971 en 1972 daalde, werd het afgelopen jaar een stij gend papierverbruik geconstateerd, terwijl dit jaar als gevolg van een vergro ting van het advertentievolurpe een stij ging van het papierverbruik van 10 pro-' cent ls geraamd. In 1913 bedroeg het totaal verbruik aan rotatièpapier 372.400 ton, de Nederlandse papierindustrie (lees Van Gelder) 117.800 ton voor zijn ■rekening nam. De grootste import kwam uit Zweden (93.600 ton), gevolgd door Fin land (61.600 ton) en Noorwegen (58.400 ton). In 1973 werd met name in de Verenigde Staten en Engeland reeds een krapte op de papiermarkt gesignaleerd als gevolg van stakingen in de Canadese papierindus trie en de vervoerssector. Maar omdat Nederlandse kranten voornamelijk uit Scandinavië papier betrekken bleven grote problemen hier uit. Thans is de situatie anders. Zweedse ha venstakingen hebben diverse dagbladen reeds danig in. het nauw gebracht en Van Gelder laat weten niet méër te kunnen afleveren dan aan het begin van het jaar is gecontracteerd. (De Nederlandse dag bladpers heeft voor 1974 100.000 ton be steld). Intussen zijn diverse dagbladen al benaderd o.a. van Britse zijde met papierleveranties, echter tegen een prijs, die veel en veel hoger ligt dan de 790 gulden per ton, die per 1 februari gold en die per 1 juli dit jaar op 968 gulden per ton zal komen. (In december 1973 bedroeg de prijs per ton nog 540 gulden!). Bij Van Gelder in Amsterdam zegt mr. Olgers dat de papierindustrie evenals de dagbladonderneming zeer conjunctuurge-- voelig is en dat in minder goede tijden de produktie van krantenpapier niet rendabel is. „Thans is er een duidelijk tekort, dat komt omdat er tijdens minder goede dagen niet in de produktiesector geïnves teerd is. waardoor er nu een tekort is aan produktiecapaeiteit". Volgens mr. Olgers zal Van Gelder afleve ren wat besteld is, ..maar geen ton i „Onze papiermachines draaien dag en nacht, zaterdags en zondags. Alleen rond pinksteren gaat de zaak een dag of tien dicht. Dat is alles". Volgens mr. Olgers is de papierschaarste geen kwestie van een tekort aan grondstof fen (hout). Wel zijn deze Nederlandse pa piermakers in de loop d?r jaren overge schakeld van het verbruik van buitenlands, inlands hout. en met name de twee recente stormen hebben gemaakt dat Van Gelder royaal in zijn grondstoffen zit. Zo bedroeg het inlands houtverbruik in 1973 275.000 m/3 tegen 225 000 m'3 buitenlands hout. cijfers die in 197(1 luidden: 425.000m 3 buitenlands hout tegen 125 000 m 3 inlands hout. Van Gelder ziet vooral mogelijkhe den in de aanplant van snel groeiende populieren in de nieuwe IJsselmeerpolders, die enerzijds voor recreatie kunnen dienen, anderzijds te zijner tijd de papierindustrie (en goede kunnen komen. „Maar de papier- prijzen zullen voorlopig nog wel de hoogte in blijven gaan", voorspelt mr. Olgers. „Als het buitenland omhoog gaat, hopen we dat we mee mogen (in Nederland is een pnjs- besehikkingsregeling van kracht), in ieder geval móeten we zeker r Prijsverhogingen liggen ook de buitenland se papierproducenten voor in de mond bestorven. Met name de Finnen zijn van mening dat een nieuwe verhoging van nog eens 23 procent noodzakelijk is. Intussen zijn de Finnen, die het vertikken nog lan ger hout uit te voeren voor de papierfabri cage elders, voor een deel overgeschakeld Met de krant van van daag meegerekend heeft u deze weck zo'n 104 pagina's ,van de Leidse Courant in de bus gehad. Naast de ad vertentiepagina's wa ren dat dagelijks drie pagina's binnen- en bui tenlands nieuws, drie pagina's nieuws uit Leiden en omgeving, een of twee sportpagi na's, een pagina radio- en t.v.-nieuws, een pa gina beursberichten, een wisselend aantal achtergrond- i niet te ver-' geten onze bijlage „Sporttibune" op maan dag en de zaterdagbij- lage „Finale". Iedere dag genoeg om gemid deld 75 pagina's van een pocketboek mee te vullen. En dan nog geïl lustreerd met foto's, te keningen en strips. 104 pagina's per week, voor een bedrag van 2.29 gulden (als u een jaarabonnen ent heeft) of voor 40 cent per los exemplaar. Of het nog lang voor die prijs kan. is de vraag (voor 1 juni hangt er weer een ver hoging van de abonne mentsprijs in de lucht); of het 104 pagina's per week zullen blijven is ook maar de vraag. Die beide „vragen" heb ben te maken met de huidige papierschaar ste. Aan de stapel fol ders en huis-aan-huis- bladen die ook van de week weer op uw deur mat zal zijn, zoudt u het misschien niet afleiden, maar toch: er is een we reldwijde papierschaar ste ontstaan. Zeker, de ze pagina slokt ook weer idem zoveel papier op, maar we moeten het er toch even over heb ben. Over papier en oud papier. Voorlopig zal het nog wel niet zo zijn, dat u alleen de krant van vandaag kunt krij gen tegen inlevering van de oude krant van gisteren, maar wegens de schaarste wordt de noodzaak steeds groter oud papier te bewaren, zodat er weer nieuw pa pier en karton van ge maakt kan worden. Oud papier, is wijze van spreken, goud waard. Dat ondervinden ver enigingen en scholen, die het nu de moeite waard vinden om langs de deur te gaan met: mevrouw, heeft u nog oude kranten? Het pa pier levert een aardige duit op om wat extra's mee te kunnen financie ren. Wie het ook onder vindt is bijvoorbeeld di recteur De Paauw van handel-in-oud-papier Dinkhuysen in Den Haag. „Het is zonde", roept hij uit, „dat er nog zoveel papier in de vuilnisbak verdwijnt. Dan heeft niemand er meer wat aan". Zijn be drijf verwerkt dagelijks ruim 60.000 kilo oud pa pier (vijf jaar geleden was dat 5000 kilo per dag). Scholen en vereni gingen zamelen vooral tijdschriften en kranten in, van warenhuizen en supermarkten komen vooral kartonnen dozen, van drukkerijen komen overschotten, kantoren leveren oude computer- kaarten en loonstroken, enz. Dinkhuysen betaalt, voor het oude papier momenteel 16 d 18 cent per kilo uit. Voor grote partijen is een gunstiger prijs mogelijk. Maar drie maanden geleden was de prijs nog maar de helft van dit bedrag, terwijl ook een prijs van 3 cent per kilo nog niet uit het geheugen is weggevaagd. De geperste balen oud pa pier gaan meestal naar kartonfabrieken in het noorden van het land; erg mooi papier wordt, meestal in Duitsland, weer tot papier ver werkt. In totaal, zegt de heer De Paauw, wordt van alle benutte papier in Nederland 45 procent opnieuw gebruikt, „re cycled". In geen enkele land is dat percentage zo hoog.. Enerzijds wordt zoveel papier be waard uit een „milieu bewustzijn": het is on zin een kostbaar en op nieuw te gebruiken goed zo maar weg te gooien. Anderzijds sti muleert de hoge prijs tot bewaren. Die 104 pagina's van de Leidse Courant wegen tezamen zo'n 660 gram. stapel papier dat, als u de (gelezen, dat wel graag) kranten bewaart, aan een tweede leven kan beginnen, er wordt weer papier of karton van gemaakt, en boven dien steunt u er sport verenigingen, padvin ders, scholen e.d. mee. Wat de oud papier-prijs in de toekomst zal doen is moeilijk te voorspellen. De heer De Paauw ver wacht dat het huidige prijspeil wel gehand haafd blijft. Volgens - hem is de economische situatie wel aardig af te leiden van de prijs voor oud popier, „De huidige schaarste-situatie is opk ontstaan, omdat we tot nu toe zoveel papier hebben weggëgooid. En .er zijn nog steeds bê-t dfijvpn die veel papier in de vuilcontainer gooien, zodat het verlo-' ren gaat". En dat gaat hem aan het hart. Niét* eens zozeer vanwegei zijn eigen portemonnee, maar gewoon omdat het noodzakelijk is zuinig te. zijn met papier. De stapel kranten die u als abonnee van de Leidse Courant in een week in de bus krijgt; bijna 660 gram papier. Als "oud papier" is deze stapel nog 12 cent waard. op de produktie van betere (duurdere) papiersoorten en zij hebben al laten weten dat er van produktieverhoging in de rota tiepapier-sector geen sprake zal kunner, zijn. Uitbreiding van de produktie-capaci teit staat wel in Zweden op het program ma, waar nieuwe papiermachines met een capaciteit van meqr dan 150.00 ton per jaar in gebruik zullen worden genomen. Ook de Russen willen extra capaciteit inzetten. Overigens zijn de Scandinaviers van me ning dat het krantenpapier wel wat minder van kwaliteit kan zijn. Zo schakelden de Zweden plotseling over van 52 grams naar 48.8 grams papier, terwijl de papierfabri kanten in het hoge- noorden zonder enig •overleg met hun buitenlandse afnemers de gevolgen van de oliecrisis gingen doorbere kenen, wat neerkwam op een prijsverho ging van 10 procent. „Zij oordelen d* markt kennelijk dermate gunstig voor zich zelf dat zij zelfs de meest elementaire beginselen van goed Woonmanschap uit het oog verliezen", alau« nilter gestemd NDP, die gezien de acute krapte geen andere weg overbleef dan te betalen. Bij het doorsnee Nederlandse dagbladbe drijf maakt de papierprijs ruim 20 procent van de exploitatiekosten uit. Door de rc« cente prijsverhogingen is er een extra las» tenstijging van 9.8 procent. Om te trachtert deze extra kosten enigermate te compense ren, zullen alle Nederlandse kranten pel 1 juni hun abonnementsprijs verhogen terwijl eveneens de advertentie-tarieve! zullen stijgen. Klaas Goingi

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13