Kamerdebat Dennendal afgebroken loci c Kruis mikt op rijf miljoen néén week Politie legt hand op maffialeider Bondskanselier Schmidt stelt hoop op Giscard n Machtigingswet voor inschrijvingen studenten met 3 jaar verlengen Staatssecretaris: werkgroep moet voorivaarden laten vallen Brand door kinder- fornuis Schriftelijk latijn voor gymnasiasten (VRIJDAG 17 MEI 1974 OOI mei LEIDSE COURANT (Van onze correspondent F. Wennekes) BONN Met de verkiezing van de 55-jarige sociaal-democraat Helmut Schmidt als vijfde kanselier heeft de bondsrepubliek Duits land een definitieve streep onder haar oorlogsverleden gezet: het met hem aan de macht gekomen ministers-team, met een gemid delde leeftijd van krap 59 jaar, is een typische representatie van de onbelaste Duitse generatie. Helmut Schmidt is nu aan het werk getogen in de niet uitge sproken hoop, dat zijn vriend Giscard d'Estaing overmorgen in Frankrijk tot president ge kozen wordt. Met hem staat hij wegens zijn lange Europese ervaring, op de beste voet en hij is ervan overtuigd dat zij gezamenlijk de strijd tegen de inflatie en economische insta biliteit in Europa zullen kun nen winnen. Voor Europa zal dan ook het tij keren, want „zonder Frank rijk en West-Duitsland is Eu ropa verloren", zei de energie ke Schmidt gisteren nog en hij voegde hieraan toe, dat hij het als zijn voornaamste taak be schouwt Europa samen met de nieuwe Franse president uit het slop te trekken. De verkiezing van Schmidt liep gisteren even vlot van sta pel als woensdag die van Wal ter Scheel tot president. Ander maal met een overtuigende ho mogeniteit schaarde het coali- tieblok van SPD en liberale FDP zich ook achter de nieu we kanselier. Op hem werden 267 van de 492 stemmen uitge bracht. Drie parlementariërs uit het eigen kamp bleken hem In de steek gelaten te hebben en één was er wegens ziekte verhinderd. Alle 222 aanwezige CDU'ers stemden tegen. Samen met de drie „ontrouwe" bondsdagle den van de regeringscoalitie brachten zij het tot 225 „neen"-stemmen. Schmidt kan echter nu al over een veilige meerderheid van 42 parlemen taire zetels beschikken. Ex-bondskanselier Willy Brandt was één van de eersten die zijn opvolger, bondskanselier Helmut Schmidt geluk wenste met diens benoeming. Verantwoordelijk voor ontvoeringen? Van onze correspondent F. Wijnands ROME Staatsvijand nummer een van Italië, de maffia-leider Luciano Liggio is gepakt. Gis termorgen werd de 49-jarige misdadiger van zijn bed gelicht in een zuidelijke voorstad van Milaan. De sedert 1969 voortvluchtige Liggio pleegde geen verzet bij zijn arrestatie. Ook de twee Cicilianen die bij hem in de flat sliepen lieten zich gewillig in de boeien slaan. De Italiaanse politie is opgetogen over deze on verwachte vangst. Liggio was jarenlang Italië's meest gezochte man. maar hij presteerde het vijf jaar op de vlucht te blijven. In 1969 ont snapte Luciano Liggio uit een dure pnvé-kli- niek ln Rome, waar hij in verband met zijn tb- aandoening een specialistische behandeling kreeg. In datzelfde jaar was de maffia-boss wegens tal van moorden tot levenslang veroordeeld. Maar Liggio werd ziek, werd eerst verpleegd in een ziekenhuis in Zuid-Italië en later overgebracht naar Rome. De arrestatie van Liggio gisteren is een hoogte punt in de hevige, maar niet altijd even zicht bare oorlog die de politie voert tegen de zoge naamde maffia-nieuwe-stijl. Dat 'nieuwe' zit hem in de aard van het werk en de organisatie en de opzet van de misdaadorganisatie. Hoewel Liggio van (Siciliaans)huis uit een maf fia-boss van traditionele stempel is, heeft hl] zich sinds de oorlog met moderne misdaad be zig gehouden: kunstroof, drugs en ontvoeringen. Sedert de tijd voorbij is, waarin maffia-clans rijk konden worden van speculaties in grond en huizen, zijn tal van maffia-aktlviteiten geconcen treerd in 't welvarende Noord-Italië. Daar heeft' de politie dan ook de laatste tijd een geïntensi veerde speuractie op touw gezet, uitgebreider dan op Sicilië, het vaderland van de maffia. Volgens de eerste mededelingen van de politie zou men op het spoor van de gezochte en ge vreesde Liggio zijn gekomen na de recente ont voeringen van een aantal rijke industriëlen, on der wie de zoon van de befaamde vrrmouth-ko ning Martini en Rossi. ■l— onbepaalde tijd staatshoofd «esj ■Ulllllill d van k Tito voor dat chapsge eltelevis efficiën het bu kennjELGRADO (Reuter) Met al- dit mie gemene stemmen heeft de fede- stigd aa rale assemblee van Joego-Sla- Amstevië president Tito benoemd tot baatshoofd voor een door hem- elf te bepalen duur. - V BWIMtra'MMJMII natlevt leabeltfct pakket maatregelen, dat'de Deense regering ter beteugeling pe inflatie samengesteld heeft, heeft in Denemarken geleid tot betogingen en zelfs 'onlusten. Hier probeert de Kopenhaagse politie pe weg van betogers vrij te maken. Denemarken lamgelegd PENHAGEN (AP) De leense economie is gisteren •raktisch tot stilstand gekomen adat naar schatting 200.000 ar- teiders het werk hadden neer- elegd uit protest tegen een ver- oging van de omzetbelasting de totstandkoming in het arlement van een „zwarte al- antie" van niet-socialistlsche artijen. kingen en protestdemonstraties Afri- irtuge- ntallen d kun- noot- de ;hou- dijke spre- Iman in het gehele land vormden een van de meest uitgebreide poli tieke demonstraties in Dene marken sinds de tweede wereld oorlog. In Kopenhagen marcheerden niet minder dan 60.000 stakers naar het parlementsplein en riepen daar op tot een algemene staking en het aftreden van de liberale minderheidsregering van pre mier Hartling. n een onzer verslaggeefsters) 1 HAAG - Het Nederlandse ode Kruis hoopt dit jaar 5 mil- gulden aan collectegelden nnen te krijgen. Dat moet dan 'leuren in de jaarlijkse collec- die in de week van 27 mei 1 juni zal plaats vinden. diezelfde week zal een groot n Nederland ook naar de embus gaan om de plaatselij- besturen te kiezen. Het Rode ruis heeft die gelegenheid aan grepen om een affiche te la- drukken waarop staat: „Ik es ook voor het Rode Kruis". menig stemlokaal zal deze •ster komen te hangen, uiter- rd vergezeld van een collecte- s. de televisie zal de actie ge- eund worden door drie film- es. In een daarvan schitteren Walden en Piet Muiselaar de hoofdrollen. Belangeloos ven zij hun medewerking aan u produktie van tien minuten, een groot aantal collectan- moet recruteren. Dat collec- h wordt dit jaar overigens tra aantrekkelijk gemaakt voor jonge mensen door het verstrekken van t-shirts. Het Nederlandse Rode Kruis is van plan ook dit jaar weer be halve de bestaande projecten een aantal nieuwe taken op zich te nemen. Onder meer zal de taak worden overgenomen van Medic Alert, een stichting die penningen uitreikt met daarop de indicatie van de ziekte van de drager plus het telefoonnum mer van het Rode Kruiszieken- huis in Den Haag, waar een volledig dossier van de drager opgenomen zal zijn. Bovendien is men erg blij met de vrijwel afgeronde plannen voor een leerstoel in het internatio naal humanitair recht aan de Leidse universiteit. Deze zal waarschijnlijk vervuld gaan worden door dr. Kalshoven. Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis zal eveneens een nieuwe taak op zich nemen: het stich ten van vakantiecrèches voor kinderen van buitenlandse werk nemers in ons land. Een proef hiermee in de kerstvakantie in Oss is zo goed geslaagd, dat men gedacht heeft deze taak in het hele land op zich te'nemen. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft gistermiddag het de bat over de Dennendal-affaire afgebroken. Dat gebeurde op verzoek van staatssecretaris Hendriks van Volksge zondheid. De staatssecretaris wil namelijk eerst opnieuw overleg plegen met de commissie-Langemeijer over de gevolgen van een eventuele splitsing van Dennendal. Met name gaat het dan over de vraag hoe de afgesplitste rich ting Nieuw-Dennendal moet worden gefinancierd, de kwestie van erkenning en de juridische structuur. Na het antwoord van de saatse- Willem Arntszstichting daar cretaris bleef de Kamer met niets mee te maken wil hebben, een groot aantal vragen zitten. De kamerleden kregen van staats- Als de werkgroep Nieuw-Den nendal bijdraait en de voor waarden laat vallen, kan met de commissie-Langemeijer wor den gepraat over de totstandko- mng van een kleine nieuwe zwakzinnigeninrichting Nieuw- Dennendal in Zeist. Als de werkgroep echter zijn voor waarden handhaaft gaat de splitsing niet door. In dat geval secretaris Hendriks geen ant woord op de vraag hoe het mo gelijk is dat mensen, die vol gens het rapport van de beheer der Gay Balmaz in de verple ging en de verzorging op schro melijke wijze hebben gefaald, wel in staat moeten worden geacht een goede verzorging van zwakzinnigen op Nieuw- Dennendal op gang te brqpgen. zal de beheerder voortgaan met Ook vreesden enige kamerleden, de sanering van het personeel op Dennendal en zonodig via evacuatie van pupillen een op lossing voor de onhoudbare toe stand zoeken. Nieuw-Dennendal zou een zelf standige inrichting moeten wor den omdat het bestuur van de dat splitsing van Dennendal als precedent zou kunnen werken. Als Nieuw-Dennendal op grond van de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten wordt rkend, kunnen in andere richtingen ook eisen om een afsplitsing naar voren komen. UTRECHT Bij een felle uit slaande brand gisteravond in Utrecht is een flat uitgebrand, terwijl de erboven en eronder liggende flats flinke rook en wa terschade opliepen. Onvoorzich tigheid bij het spelen met een kinderfornuisje is oorzaak van deze brand, aldus de brandweer. Het dochtertje van de bewoners, had het fornuisje aangestoken en was toen elders met vriendjes gaan spelen, terwijl de ouders even niet thuis waren. Er dden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Bij een brand in een 10 verdiepingen hoog flatgebouw in Utrecht moest een vrouw met een magirusladder in veiligheid worden gebracht. De brand was ontstaan nadat een kind met een speel goedfornuis gespeeld had en het vuur was blijven branden. Geen gesprek over vrijlaten van Sossi :Van onze correspondent) ROME „De republiek Italië on derhandelt niet met misdadi gers". Dat Is en blijft onverkort het standpunt van de president en de regering ln Italië, ook al wordt daardoor een trouw rechtsdlenaar van diezelfde re publiek in onmiddellijk en reëel levensgevaar gebracht. Mario Sossi, subsituut procureur, en al ruim vier weken onvind baar nadat hij door de leden van de Rode Brigade werd ont voerd, krijgt op al zijn brieven en smeekbeden een bijna wreed lijkend nul op het rekest. President Leone heeft opnieuw zijn persoonlijke medeleven met de ontvoerde magistraat en diens familie betuigd, maar tegelij kertijd heeft hij Sossi, de fami lie en het hele land duidelijk ge maakt, dat er niet en nooit on- deriiandeld zal worden met mis dadigers en wetsovertreders. Taakverzwaring moet vergoed UTRECHT (ANP) D. mare- chausseevcrenlglng heeft In een telegram aan minister Vredc- lins van defensie nog eens aan gedrongen op een vergoeding voor de taakverzwaring, zoals reeds aan de politie ls toege kend. De vereniging vindt, dat argu menten voor een vergoeding aan do politie ook gelden voor de koninklijke marechaussee. Staatssecretaris Klein DEN HAAG - Staatssecretaris Klein van Onderwijs en We tenschappen wil de machtigingswet voor de inschrijving van studenten verlengen niet drie jaar en uitbreiden, zo dat ook de plaatsing van studenten voor het tweede en volgende jaren kan worden beperkt. Voorts komt er door wijziging een wettelijke basis voor de aanmelding, plaat- singsprocodure en plaatsingscommissies. Het wetsontwerp ls gisteren bij de van Inschrijving geldt voor wie Tweede Kamer Ingediend. De als eerstejaars alleen kon gaan uitbreiding van de beperking studeren met een plaatsingsbe- wijs. Deze student kan niet voor volgende studiejaren van dezelf de studierichting aan een ande re universiteit of hogeschool worden ingeschreven als het college van bestuur van deze in stelling hem daartoe geen toe stemming verleent. De staatssecretaris noemt dit een logische consequentie van de in schrijvingsbeperking voor het eerste cursusjaar. ^occwimd (Wen een onzer verslaggevers) DEN HAAG De docenten hebben niet minder dan de leerlingen van de gymnasiumafdeling van het Atheneum uitgezien naar de eerste maal dat latijn schriftelijk zou worden gepresenteerd. Vroe ger zocht de eigen leraar een stuk vertaalwerk uit, en dat was veelal vrij moeilijk. Het is gisteren alles toch meegevallen. Er moest een anecdote worden vertaald over een slaaf van plutarchus die werd gegeseld. was vrij eenvoudig latijn. Dat wil niet zeggen dat er geen problemen waren, want sommige woor den had de Jeugd nimmer of zelden nog in een pro zastuk aangetroffen. Weliswaar mocht er een woor denboek worden gebruikt, maar dat zegt bij de klassieke talen niet alles. Een moeilijkheid was bij voorbeeld dat het woord „vapulare", hetgeen bete kent geslagen worden, een actieve vorm heeft en passief moet worden vertaald. Een addertje onder het latijnse gras was ook dat een onverbuigbaar woord als adjectief werd gebruikt. Het proza was van Aulus Gellius uit de tweede eeuw na Christus die vooral publiceerde op het terrein van de letter kunde, geschiedenis en oudheidkunde. Dit eerste landelijke schriftelijke examen voor latijn viel dus Op alle scholen kwamen exacte vakken aan bod. Op het HAVO was dit handelswetenschappen. Vier sommen met het gebruikelijke rekenwerk, maar daarom niet onoverkomenlijk. Het HAVO kreeg nok wiskunde. Het schijnt dat dit vak ook dit Jaar nogal in discussie is, omdat men, ondanks de ver zekering van het departement van het tegendeel, meent dat de criteria te hoog zouden worden ge steld. Dat zou niet direct voor het HAVO gelden, maar zes sommen van gisteren logen er ook niet om. Som 6 was een kansberekening van een loterij, waarin 100 loten werden verkocht met drie prijzen. Ook waren er verscheidene personen met meer dan een lot. Er moest worden berekend hoe de kan sen lagen voor het vallen van een prijs in een be paalde groep. Dat was aardig rekenwerk (al ls de praktijk heel anders dan de theorie) en heel wat aantrekkelijker dan de berekening van de coördi naten. als een cirkel en een parabool zijn gegeven. MAVO 4 deed ook wiskunde, maar via de meerkeu- zetoets. Sommen maken is er dan niet direct meer bij. Er waren dertig van die vierkeuzevragen. Wie als vader heeft getracht die oo te lossen, zal veelal tot de ontdekking zijn gekomen, dat de klassieke vormen van wiskunde hevig door elkaar zijn ge schud en dat er weinig raakvlakken zijn, om het in exacte begrippen te zeggen, met vroeger. De LTS-lecrlingen bogen zich ook over de wiskunde en uit zulke sommen blijkt overduidelijk dat er van de vroegere ambachtsschool zo goed als niets is overgebleven. Dat geeft de school meer status maar stelt wel hogere eisen aan de docenten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7