Gemengd liturgische commissie Nederland en Vlaanderen r Halve eeuw [Nijmegen in documenten gevangen KERKEN IN '75 WEER SAMEN BIJ GELDWERVING CONCORDAAT MET PORTUGAL MOET HERZIEN Briljant politicus Giscard wekt vertrouwen bij Fransen KORTE METTEN 'AT" (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN „Is er bij de Nederlandse katholieken nog genoeg over van het geloof in de zin van een confessionele universiteit? Zal zij gevestigd blijven op de oude grond slagen? De naaste toekomst zal uitwijzen of het tot het prijsgeven van de confessionele beginselen gekomen is of binnenkort komen zal. Ik voor mij hoop het niet meer te beleven". Dit valt te lezen m de inleiding van „Katholieke Universeiteit Nijmegen 1923—1973", het ge denkboek ter gelegenheid van het tiende lustrum van de uni versiteit, dat deze week wordt gevierd. De citaten zijn uit het artikel „Terugblik" van de hand van wijlen prof. dr. L. J. Rogier, die onlangs is overle den, wiens woord daardoor wel een bijzondere ibetekenis krijgt. Het gedenkschrift hoeft als onder titel meegekregen: „Een docu- mentenboek". Er worden slechts feiten aangedragen en de aandacht wordt vooral ge richt pp het katholieke aspect een zaak. die een bijzonder ac cent kreeg, bijvoorbeeld in 1966 toen een commissie werd inge steld onder voorzitterschap van prof. SchiLlefbeeckx met de op dracht zich te bezirmen over handhaving of afschaffing van het predicaat „katholiek". De studentenleden van de com missie kwamen tot de conclusie, dat het woord „katholieke" af geschaft moest worden, omdat dat niet meer correspondeerde met de geestelijke instelling van de studenten. Het officiële rap port van de commissie, waar van de studenten toen geen deel meer uitmaakten, eindigde ech ter met de conclusie dat er on danks incidentele nadelen (met name op het gebied van de in ternationale betrekkingen) geen redenen om het predicaat „ka tholiek" te laten vervallen. Conflicten Uit de documenten van de Rad- boudstichting en de senaat blijkt, dat de problemen in de eerste jaren van het bestaan meestal lagen op het gebied van conflicten met de kerkelijke overheid. De bisschoppen heb ben lang invloed uitgeoefend op de toen geheten „rooms katho lieke universiteit" door middel van de P^adiboudstichting, die bij de oprichting besloot het beheer en bestuur zelf ter hand te ne men. In 1931 wekte dit de wrevel op van de toenmalige rector mag nificus prof. dr. J. Ph. E. Dre- rup, die in zijn overdrachts rede, onder herhaaldelijk ap plaus van de studenten, fel uit viel tegen dit clericaie over wicht. In 1948, een jaar, waarin de universiteit uitgroeide tot een volwassen wetenschapsinstituut, trad een nieuwe bestuursstruc tuur in werking en in 1961 vond er een hervorming plaats, die de invloed van de Radboudstich- ting beperkte tot het bestuur van de theologische faculteit en het in kennis stellen van de be noeming van een nieuwe kandi daat om die op zijn morele en godsdienstige status te kunnen beoordelen. Enkele voonbeeMen van conflicten met de kerk worden in het ge denkboek aangehaald als illu straties van de problemen van die tijd, zoals disciplinaire maatregelen van de kerkelijke autoriteiten tegen prof. dr. F. L. R. Sassen. Deze werd beschuldigd van ge vaarlijke leerstellingen in een artikel, dat dn 1931 In De Maas bode gepubliceerd werd over Thomas van Aquino en Hegel. Autoriteiten in Rome meenden, dat Sassen hiervoor moest wor den ontslagen. Het episcopaat drong aan op een mildere behandeling en kreeg gedaan, dat bij zijn ambt, hoog leraar in de geschiedenis van de wijsbegeerte, kon blijven be kleden. Er werd wel de voor waarde aan verbonden, dat ie der jaar verlof moest worden aangevraagd om prof. Sassen te handhaven, terwijl hij boven dien onder streng toezicht werd geplaatst. Een rechtstreekse inmenging op het terrein van de wetenschap pelijke verantwoordelijkheid vond plaats in 1935. De bisschop van Den Bosch, mgr. A. F. Die pen. liet de rector magnificus weten, dat hij een prooischrift van zuster Mechtildis Alkemade te neutraal vond, omdat er geen enkel ge'oofsaspeet in voor kwam. Hij wenste, dat daar ernstig tegen geprotesteerd zou worden. Visitatie Grote bekendheid kreeg de apos tolische vdsitatio van dr. Seb. Tromp s.j. in 1955 naar de gods dienstige verzorging der studen ten. Nederlandse katholieken schenen de internuntius te heb ben meegedeeld, dat de geeste lijke verzorging in Nijmegen in grote mate tekort schoot. Ook de moeilijkheden rond prof. Schillebeeckx, die volgens het Franse dagblad Le Monde on der verdenking stond van kette rij, werd ver buiten de universi teit bekend. Behalve conflicten met de kerke lijke overheid rezen er ook moeilijkheden over de benoe ming van dr. J. Th. Snijders tot lector in de wijsgerige psycholo gie in 1946. Men vermoedde, dat hij lid was van de PvdA en de aanstelling ging niet door. Dat de meningen wat dat betreft veranderd zijn, blijkt uit het feit, dat dr. L. M. de Rijk, die voor de PvdA zitting had in de Eerste Kamer in 1961, zonder moeite werd aanvaard alls hoog leraar. De meeste in het gedenkboek ge publiceerde documenten over de oorlogsperiode hebben betrek king op de zogenaamde loyali teitsverklaring, die in 1943 door de secretaris-generaal van het departement onderwijs, weten schap en cultuurbescherming op Duits bevel aan de studenten ter ondertekening werd voorge legd. Wie niet tekende zou de studie moeten opgeven. De uni versiteit gaf haar studenten ech ter eenvoudig niet de gelegen heid te tekenen, wie dat toch wilde moest dat maar doen op het departement zelf. Dit heeft er ongetwijfeld toe bij gedragen, dat het aantal Nij meegse ondertekenaars slechts 0.0016 procent bedroeg. De tol voor deze weigering had zeer hoog kunnen zijn, want de be zettende macht nam de weige ring hoog op. Dreiging Plannen tot liquidatie en inbeslag name van het kapitaal werden beraamd, maar nooit uitge voerd. Een belangrijke confron tatie tussen studenten en bezet tingsmacht ontstond in 1942, toen de studenten het bordje „verboden voor joden" van de sociëteit verwijderden. Het ge volg was sluiting van de ge bouwen. Het centrale ontmoe tingspunt verdween. In zijn laatste toespraak in het gebouw van het Nijmeegse Stu denten Corps noemde de praeses M. Rutten het een enorm offer, maar nog licht in vergelijking met wat anderen voor hun idea len moesten prijsgeven. Het studentenleven werd in de eerste jaren ruime kansen tot ontplooiing gegeven en de uni versitaire overheden vonden het slechts een enkele keer nodig in te grijpen. Dit werd anders toen prof. dr. J. van Ginneken rector werd. zoals blijkt uit de passage: „de nieu we rector legde van de ergste boosdoeners een fichesysteem aan. waarop de zonden van de individuele studenten minutieus werden genoteerd". Hij vertoon de hierbij een opvallende voor keur voor het zesde gebod". Studenten, die te ver waren ge gaan strafte hij persoonlijk, zoals blijkt uit een brief aan het episcopaat: „Ik heb den delin quent bij mij laten komen, hem een strenge berisping gegeven en hem naar zijn vader thuis gestuurd met het verzoek hem te straffen, althans hem veer tien dagen thuis te houden". Het In 1927 opgerichte studenten blad Vox Carolina zorgde voor de oorlog voor enig rumoer, het na- oorlogse Nijmeegs universi teitsblad sloeg wat dat betreft alles. Het was dit blad, dat voor het eerst de term „studenten vakbeweging" gebruikte, die landelijk werd overgenomen en leidde tot de officiële oprichting van de SVB. Volgens het gedenkboek vinden de beweging In het studentenleven en de beroering In de universi taire wereld hier, voor zover het Nederland betreft, htm con crete oorsprong. De gevolgen hiervan bereikten hun hoogtepunt In het acade misch jaar 1968/69, een van de meest spannende jaren van een halve eeuw Nijmegen. Het jaar, waarin de discussies over de be stuursstructuur begonnen, de eerste massavergaderingen be legd werden en de eerste bezet tingen plaats vonden. Sinds die tijd is er uiterlijk niets veranderd. Nog steeds vinden studentenacties plaats, gericht tegen staf en bestuur, nog steeds willen de studenten hun hervormingen doorvoeren. De waarde hiervan en het effect, dat bereikt wordt, moeten vol gens de redactie in een volgend gedenkboek aan de orde komen. Prof. Rogier zegt in zijn inlei- ding: „Het proces der katholie- ke hervorming bereikte volgens sommigen haar eindpunt op de dies natalis van de katholieke universiteit". Welk een mijlpaal betekent het vijftigjarig bestaan? Documentteiuboek „Katholieke universiteit Nijmegen 19241973 (een documenten-1 boek, is tot stand gekomen j onder redactie van prof. dr. A. I F. Manning, drs. J. H. Roes, B. H. Hermesdorf, prof. dr. J. C. P. A. van Laarhoven en prof. I dr. J. M. G. Thurlings, met me dewerking van C. Th. K. Reul en J. P. de Valk. Het boek om-1 vat ongeveer 500 pagina's en j verschijnt bij uitgeverij Ambo in een oplage van 3400 stuks. Voor de totstandkoming is ge bruik gemaakt van de archie ven van de Radbouwstichting, het Katholiek Documentatie Centrum Nijmegen, het Rijksin stituut voor de Oorlogsdocumen tatie. de bisdommen Utrecht, Den Bosch en Roermond en van universitaire archieven. PARIJS Valery Giscard d'Es- taing, een van de twee Kandida ten voor het Franse president schap, is een typische vertegen woordiger van zowel het provin ciale patriciaat als van de hoog ste intelligentsia van Frankrijk. In zijn land wordt hij algemeen beschouwd als een van de bril- jantste politici van na de oorlog. Met veel zorg en geduld heeft de conservatief-liberale politicus zich op de strijd om het presi dentschap voorbereid. Sinds in de tweede helft van de jaren zestig de macht van president De Gaulle begon te tanen, heeft hij behendig toegewerkt naar d« vorming van een alternatief voor het gaullisme. Daarbij ba seerde hij zijn beleid op de overtuiging dat het overwegend behoudende Franse volk bij voorkeur geregeerd wil worden vanuit het centrum. Giscard werd op 2 februari 1926 in Koblenz aan de Rijn geboren waar zijn vader Edmond in die tijd een hoge financiële post be zette bij de Franse bezettings troepen in het Rijnland. Behal ve financieel deskundige was zijn vader ook industrieel en schrijver. Met de beste cijfers voltooide Va lery zijn studie aan de belang rijkste 2 Franse onderwijsinstel lingen de Ecole Polytechni- que ep het opleidingsinstituut voor diplomaten de Ecole Natio nale d'Administration. Met deze ondergrond kwam hij in 1952 in dienst van het ministerie van Financiën en Economische Za ken. Tien jaar later benoemde president De Gaulle hem als 36-jarige tot hoofd van dit de partement, een post die hij sindsdien met een onderbreking van drie jaar is blijven bezet ten. Giscard, aan wiens familienaam kort voor zijn geboorte "d'Es- taing" was toegevoegd, naar een dorp waar zijn familie land had verworven, was inmiddels getrouwd met Anne-Aymone de Brantes, een kleindochter van een van de grootste Franse staalmagnaten, Charles Schnei der. Zij hebben twee dochters erf twee zoons. Met in feite alleen de president boven zich heeft Giscard de af gelopen jaren de hele Franse economie geleid. Voor de grote economische vooruitgang in de jaren zestig en daarna was hij in hoofdzaak verantwoordelijk. De houding van De Gaulle tegen over Giscard werd enerziids ge kenmerkt door bewondering voor de grote intellectuele capa citeiten van de minister en aan de andere kant door ergernis over het feit dat Giscard zijn mening niet onder stoelen of banken stak. Daarbij kwam nog een zekere minachting van de generaal voor de ambitie van Giscard zich bemind te maken bij het volk. Zo moest de be windsman eens een hatelijke op merking incasseren, toen hij in vrijetijdskleding de pers te woord had gestaan. De Gaulle die hem op de beeldbuis had ge zien, merkte fijntjes op: „U sprak goed, Giscard, maar u had uw gitaar vergeten". De onafhankelijke opstelling van de minister leidde ertoe dat Do Gaulle hem in 1966 verving door de volgzame gaullist Michel De- bré. „Ik ben weggestuurd als een bediende", merkte Giscard voor de man op het portret achter bitter op. Hij zette dit echter de president drie jaar later betaald door beslissend bij te dragen tot de nederlaag van De Gaulle in een referendum over gewestelij ke hervormingen en een nieuwe opzet voor de Senaat. Nadat de generaal zich had teruggetrok ken in Colombey-les-deux-Egli- ses, hielp Giscard diens opvol ger, Georges Pompidou, aan de overwinning in ruil waarvoor hij spoedig zijn oude ministersA post weer kon bezetten. Hij was inmiddels leider gewor den van de Onafhankelijke Re publikeinen, de op een na groot ste fractie van de regerings meerderheid, en profiteerde in die positie van het deelgenoot schap met de gaullisten. De gebeurtenissen na het onver wachte overlijden van Pompi dou op 2 april, twee jaar voor het verstrijken van zijn ambt», termijn van zeven jaar, bete kenden een bevestiging van Gis- cards theorie. De verdeeldheid onder de gaullisten bleek zo groot dat hij in de eerste ronde van de presidentsverkiezingen hun kandidaat, Jacques Cha- ban-Delmas, ver achter zich kon laten, waardoor hij automa tisch de rol kreeg toebedeeld om te proberen de kandidaat van het linkse blok, Francois Mitterrand, de pas af te snijden en zo te voorkomen dat met hem weer communisten in de regering zouden komen. Tot veler verrassing bleek de pro fessorale Giscard in de verkie zingscampagne ondanks de kloof die hem van nature van de massa scheidt, bij het publiek over te komen als een vertrou wenwekkende figuur die de pro blemen van land en volk kent en' weet hoe deze op verantwoorde wijze moeten worden opgelost. Een enquête na afloop van een televisiedebat met Mitterrand wees hem aan als winnaar wat overtuigingskracht en behendig heid betreft. In andere opinie peilingen bleek dat het publiek hem het meest toegerust achtte voor Jiet presidentschap en dat men de verdediging van het prestige van Frankrijk in het buitenland in zijn persoon het best gewaarborgd vond. Op de vraag wie de geschikste kandi daat was om de prijsstijgingen te bestrijden, de werkgelegen heid te waarborgen en de ar- beidsvrede te handhaven, wees echter de meerderheid van de ondervraagden Mitterrand aan. Profiterend van het ontzag dat in Frankrijk bestaat voor "de beste van de klas", en specule rend op de diepgewortelde vrees bij vele Fransen voor het com munisme is de zelfverzekerde Giscard in staat gebleken met zijn vage plannen voor "veran deringen zonder risico's een al ternatief te bieden voor het in grijpende program van zijn link se concurrent. Advies- bureau's vooi kabel tv werken samei Zes van handel en industrie ona hankelijke Ingenleursbureai hebben zich gebundeld In ei Amsterdams „Onafhankell Adviesbureau voor Kabeltele\ sie". De werkzaamheden be staan uit het adviseren van o drachtgevers, zoals gemeenteb sturen en woningbouwverenigb gen. Deze adviezen houden ot der meer in: het ontwerp, hl op tekening vastleggen, het nu ken van bestek, het aanbestede en het houden van toezicht o de uitvoering van installatie voor kabel-tv. De zes adviesbureau's hebben 1 kantoren, verspreid over hef Nederland, met totaal i medewerkers, doorgaans gesji cialiseerd op het gebied i bel-tv. Het bureau is van mening, dat ti op heden het gemeenschapsgel Oil bij de aanleg van kabeltelevi niet altijd op de meest efficiënj wijze is besteed. Door het 1 delen van de krachten, keni en ervaring, zou door dit i we adviesbureau, gevestigd j de De Ruytefkade 97 in Amst dam. beter dan voorheen kid nen worden uitgezocht voor w^j ke gemeente (woningbouwvei eniging) wélk materiaal mof worden gebruikt en op wèlii wijze. Geen van de participerende reau's heert, op welke dan ook, binding met de handef waardoor ook onderdelen verschillend fabrikaat kaar kunnen worden gekoppel] Dit Amsterdamse adviesburej blijft, binnen de garantiepen de. ook na ide oplevering v; installaties aansprakelijk, gaat ervan uit, dat aan tv-,pi| gramma's het aanbod beperl moet blijven tot de Nederland] zenders, Duitsland I, II en IlJP België Vlaams I en Frans Daarbij kunnen dan lokale e regionale tv, onderwijs en andj re vormen van informatiever werking komen via de kabel t^t pa MmKMMËmÊÊtlt Paus betreurt resultaat van referendum Paus Paulus heeft zijn „smart en verbazing" uitgesproken over het resultaat van het re ferendum Initalle waarbij de IKtallanen stemden voor hand having van de echtscheidings- wet. De paus die in de Sint Pieter sprak tot een groep pas ge huwde Italiaanse paartjes.- ver klaarde bijzonder getroffen te zijn „door het gebrek aan soli dariteit dat niet weinig leden van de kerkelijke gemeen schap getoond hebben tegen over de rechtvaardige en juis te zaak van de onontbindbaar heid van het huwelijk". Wijwillen aanmen, aldus paus Paulus, dat deze mensen ge handeld hebben zonder zich voldoende rekenschap te heb ben gegeven van de ernstige gevolgen van hun gedrag, hoe wel toch de verwijzingen in het openbaar van bevoegde zijde naar de wet van God en de kerk niemand in tw'jfel nadoen moeten laten...Deze wet is niet veranderd". En. zo bes'oot de paus. opdat het stepped-** van hen d'.e onjuist gehand*'»' hebben, niet tot |pvcn*'e~" gewetenswroejvng beidt ho*vn en wensen wij dat erk de~e mensen, samen met ons, zullen pogen de ware opvatting van het gezin te doen zegevieren. De bisschoppen hebben op hun maandelijkse vergadering, deze week in Breda gehouden, ln de Nederlands-Vlaamse gemengde commissie voor liturgische zaken benoemd: mgr drs J. Bluyssen, bisschoppelijk referent voor de litur gie, hoofdluchtmacht-almoezenler dr. Ph. Bar osb en drs E. de Jong, respectievelijk vice-voor- zitter en lid van de Nationale raad voor Litur gie. Een vierde lid zal niet vast worden be noemd maar ad hoe, naargelang de aard van de werkzaamheden. Op de instelling van een gemengde liturgische commissie voor één taalgebied is een achttal ja ren geleden vanuit Rome aangedrongen door de congregatie voor de eredienst. Nederland en Vlaanderen gaven daaraan gevolg. De Nederlandse raad voor Liturgie en zijn Vlaamse evenknie de Interdiocesane Commissie voor Liturgische Zielzorg hebben besloten de respectieve episcopaten voor te stellen de ge mengde commissie te versterken door haar le dental te brengen van twee op acht. Afgespro ken is dat de werkzaamheden van de gemengde commissie zich zullen beperken tot de vertaling van de Romeinse liturgische rituelen. Voor Ne derland en Vlaanderen zal één officiële verta ling van het Romeins missaal verschijnen. Aan de afgevaardigden naar het tweede Lande lijk Pastoraal Overleg besloot de bisschoppen conferentie als volwaardige leden drie katholie ke, Nederlands sprekende gastarbeiders- een Spanjaard, een Italiaan en een Portugees alsook een katholieke rijksgenoot uit Suriname toe t# voegen. LPO II. dat van 30 augustus tot en met 1 september in Noordwijkerhout wordt gehou den, zal zich onder meer met de buitenlandse werknemers in ons land bezighouden. Van 14-26 januari houden ze ven christelijke kerken in Ne derland wederom een landelij ke b'jdrage-actie tot lenig'ng van da n'ant-cl'Jke kerkelijke nod-n onder het gezamenlijke motto „Kerkbalans 1975". meer verwachting". Is goed geslaagd. Uit pril'ngen b'Mkt dat bij de hervormden en ge e- formeerden vijftien pet. méér is binnengekomen, bij de ka- tho':eken rond npgen pet A'pe- meen viel er instemming te beluisteren met de oecumeni sche opzet van de actie. Aon rooms-katholieke zijde vonden velen dat dit de aantrekkelijk- he'd van de actie had ver hoogd. De ke-ken die in de actie Kerkbalans samenwerken zijn: de rooris-kathol'eke kerk, de ned*rlandse hervn—-de kerk de gereformeerde ke-ken. de doopsgezind societe-'t. de evan- gelisch-Lutherse kerk. de re monstrantse broederschap en de oud-katholieke kerk De actuele gebeurtenissen in Mozambique hebben de proble men der Portugese bezittingen in Afrika tot centraal thema gemaakt van de Panafrikaanse kerkenconferentie, die momen teel in Lusaka in Zambia baar derde algemene vergadering houdt. Secretaris-generaal Burgess Carr uit Nairobi hield de gede legeerden van 104 kerken uit 32 Afrikaanse landen als zijn mening voor; dat het thans niet alleen meer gaat om de vrijheid voor de Afrikanen in deze landen, maar evenzeer om de „bevrijding der blan ken" uit een kritische situatie. Hij herhaalde zijn reeds aan de paus gestelde eis, dat het Vatikaan zijn in 1940 met Por- tugal gesloten concordaat zou herzien. In een hoofdartikel in „Times of Zambia" werd krachtig ge suggereerd, dat de Panafri kaanse kerkenconferentie zich duidelijk van de r.k. kerk zou distancieren. Aan de „be vreemdende neutraliteit" van deze kerk is het te wijten, al dus het blad, „dat de Afri kaanse strijd tegen de Portuge se fascisten al niet tientallen jaren geleden voorbij had kun nen zijn". PEP Deen raki adai eide eleg o.2 in Centraal Comité van Wereldraad bijeen in Berlijn Het 120 leden tellende Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken komt van 11 tot 18 augustus ln West-Berlijn vijfde assem blee van de Wereldraad, die medio 1975 in Djakarta gehouden wordt, ln zijn vergadering van augustus moet het Centrale Comi té het definitieve program van de assemblee gereed krijgen. Daarnaast heeft het Centraal Comité nog andere belangrijke pun ten op zijn agenda staan, zoals de wereldvoedselcrisis, de rela ties met de r.k. kerk in de toekomst, de z.g. kerkwereldbank, hel nieuwe mandaat voor het programma ter bestrijding van het ra cisme. Nog een zwaar agendapunt zal zijn de bes,reking van een studie over „wetenschap entec hnologie in dienst van de mense lijke ontwikkeling". Aan deze studie is vijf jaar gewerkt. Ook zal het Centraal Comité beslissen of nog verder gestudeerd moet worden op het thema geweld-geweldloosheid, waaraan ook al ja- ren zijn besteed. KERK EN WERELD De sociale commissie van de economische en sociale raad van de Verenigde Naties heeft een Nederlands voorstel goed gekeurd; dat de bevordering beoogt van een V.N.-verklaring tegen religieuze onverdraag zaamheid. Alleen de Sowjet-U- nie, Polen, Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije en Mongolië stemden tegen het voorstel, dat nu naar de algemene ver gadering gaat. De synode van de evnnge- lisch-lutherse kerk heeft met 34 te*en twee stemmen zich uitgesproken voor de nieuwe ontwerpstatuten van het Ikon, de nieuwe vorm voor interker kelijk" 7.endp*rv,cbt:gden, waarbij Ikor en Convent van kerken zouden samengaan. De goedkeuring volgt na afwijzing door de gereformeerde kerken. De hervormde synode heeft Het Ikon-plan voorlopig van de agenda afgevoerd. De ombouw van Ikor naar Ikon zou de stichting een grotere vrijheid ten opzichte van de deelne mende kerken geven. De rede, die professor dr. Jos Schrijnen heeft gehouden bij de opening van de Katholieke Universiteit Nijmegen in okto ber 1923 onder de titel „Eigen Kuituur" is in een ongewijzig de herdruk opnieuw uitgegeven bij de Nijmeegse uitgeverij Dekker en Van de Vegt, Fran sestraat 30. De directe aanlei ding om de rede opnieuw uit te geven is het feit, dat deze week bij gelegenheid van het tiende lustrum van de univer siteit een wetenschappelijk congres wordt gehouden met als thema „Wetenschap tussen cultuur en tegencultuur. De prijs van de herdruk is 3 90 gulden. Twintigduizend nieuwe leden was deze week de eerste score van de actie voor het Nederlands Bijbelgenootschap die op het ogenblik wordt ge houden onder protestanten, die bij een van de kerkgenoot schappen staan ingeschreven. Het gaat om een jubileum-ac tie bij gelegenheid van het 160-jarig bestaan van het N.B G. Het doel is 50.000 nieu we leden te winnen, om daar door het totaal te brengen op 300.000. Op dinsdag 18 juni zal in het Marcus-centrum te Utrecht de zesde charismatische theolo genconferentie worden gehou den door de interkerkelijke „Charismatische Werkgemeen schap Neder'and". Gastspre kers zijn prof. dr. J. Rodman Williams en David du Plessis. leiders van de charismatische beweging in de V.S.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6