Zwaardere straffen werken preventief Bezetting van universiteiten ontoelaatbaar CeidocGoatont VOORZITTER POLITIEBOND: Vaar schatting 3600 doden in verkeer anno 2000 Amsterdammer doodgeschoten in Hilversum Wet op 100 km wèl bindend Schmidt maakt zijn regering bekend Middenstandsbond dreigt met revolte ENSDAG 15 MEI 1974 (Van een onzer verslaggeefsters) NHEM - Tijdens zijn openingsrede vandaag van het reejaarlijks te houden bondscongres van de Nederland- Politiebond, heeft de voorzitter, de heer A.K. Mud, ge elt voor sterke uitbreiding van de politiekorpsen. Ter- jl het aantal politiefunctionarissen in de laatste 20 jaar gr 100.000 inwoners belangrijk is afgenomen, zijn zowel t aantal misdrijven als het aantal overtredingen ver- ievoudigd. rware onderbezetting van de ken ons land tot een willig itiekorpsen, maar daarnaast werkterrein van buitenlandse geringe strafmaat die in Ne- misdadigers. We kunnen ons bo- rland wordt gehanteerd, ma- vendien niet aan de indruk ont trekken, dat het justitiële beleid In ons land sporen draagt van de invloed, die uitgaat van be paalde criminologen en juristen die schijnbaar meer cog hebben voor degenen die zich aan mis daden schuldig maken, dan voor de slachtoffers en hen die de misdaad moeten bestrijden", al dus de heer Mud. drie maanden tijd twee po- litiemannen tijdens de uitoefe ning van hun taak zijn doodge schoten betekent voor de heer Mud "een teken aan de wand van een ongekend groot illegaal Dat Minister Van Agt van Justitie: i onze parlementaire redactie )l HAAG Minister van Agt jn Justitie heeft zich gisteren de Tweede Kamer fel verzet Geheime politie brtugal moet jich melden IABON (AFP/Rtr) - De mili- '|rc junta van Portugal heeft D ultimatum gericht aan nog irtvluchtige agenten van de bonden geheime politie, 'IDE, om zich voor zaterdag te btUon. Als ze dit niet doen taitaen hun strenge straffen, r /onta waarschuwde tevens en provocerende elementen i zouden aanzetten tot stakin- n en vernieling van materiaal j bouwwerken en in bedrijven, feraal Antonio de Spinola heeft inmorgen officieel het presi-. ptschap op zich genomen, brgen zai hij de samenstelling in zijn kabinet bekend maken. 69-jarige hoogleraar in de (chtswetenschappen, Adelino Palma Carlo, zal vrijwel ze- t premier worden. militaire woordvoerder heeft Inmorgen berichten tegenge- poken als zouden extreem jchtse groepen een contra- katsgreep tegen de junta voor leiden. De contra-staatsgreep ju volgens berichten van Duit- i radio- en t.v.stations worden jraamd door uitgeweken Por- jgezen in Spanje. Noord-Portu- k| zou hun eerste doelwit zijn. tegen de bezetting door studen ten van universiteitsgebouwen. Hij vindt deze bezettingen on toelaatbaar zeker gezien de si tuatie waarin de Nederlandse studenten nu verkeren. De minister kwam in de Tweede Kamer met deze uitspraak op bijna hetzelfde moment, dat het Eerste Kamerlid dr. de Zeeuw, tevens voorzitter van de K.V.P., ln de senaat becijferde, dat der gelijke bezettingen de gemeen schap zeker 100.000 gulden per dag kosten. „Het is ontoelaatbaar", aldus het Eerste Kamerlid de Zeeuw tij dens de debatten over de begro ting van O. en W. „dat kleine groepen zonder zich iets aan te trekken van de democratische principes hun wil opleggen aan de meerderheid". Hij sprak in dit verband zelfs van anarchie- Met de senatoren van de ARP, CHU en VVD drong dr. de Zeeuw bij de bewindslieden aan op maatregelen, die aan deze on- Ihoudbare situatie een einde kun nen maken. De CHU-woordvoerder professor van Hulst wilde ook in de Eer ste Kamer een duidelijke uit spraak van de bewindslieden te gen de bezettingen- Volgens hem gaan de studenten er na de uitspraak van premier den Uyl, die destijds de bezetting van Usfa-Helmond wettig noemde blijkbaar vanuit dat ee regering alle bezettingen wettig acht. Bus rijdt in op menigte RIO DE JANEIRO (AP) —In een stadje in Brazilië is een bus op een menigte Ingereden die deelnam aan een religieuze plechtigheid. Hierbij werden 23 personen gedood en 40 gewond. VNO vraagt beleidsnota voor economie DEN HAAG Mr. C. van Veen voorzitter van het Verbond ven Nederlandse Ondernemingen, acht het tijd dat er een ander regeringsbeleid komt ten aan zien van het bedrijfsleven. Er moet een nota komen, over de wijze waarop het Nederlandse bedrijfsleven in de tweede helfl van de jaren '70 gezond kan worden gehouden ln het belang van de samenleving. Een van de zaken die goed be stuurd moeten worden is vol gens de heer Van Veen het af stemmen van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt: openstaan de arbeidsplaatsen kunnen veel al niet opgevuld worden met werklozen omdat verlangers en capaciteiten niet overeenstem men. Mr. Van Veen stelde gisteren bij de presentatie van het jaar verslag van het VNO dat ln ons land te veel het accent wordt gelegd op het leefklimaat en te weinig op het werkklimaat. Bij het bedrijfsleven heerst duide lijk onbehagen en onrust vanwe ge de negatieve benadering die het ontmoet. Wanneer het een zaak slecht gaat en sluiting no dig is, vindt de publieke opinie dat er sprake is geweest van slecht management; draait een zaak goed, dan wordt gesproken van onbehoorlijke winst, aldus mr. Van Veen. Staarcomplex LONDEN Een advocaat in Londen wil van een hoogge rechtshof dat het zijn voormali ge vriend een verbod oplegt hem nog langer aan te staren. Hij verklaarde maandag voor de rechtbank dat zijn ex-vriend en diens kinderen hem „voortdu rend aanstaren" en toeteren wanneer ze met de auto voorbij zijn huis rijden. De voormalige vriend ontkent opzet. BIJ ONGEWIJZIGD BELEID: STERDAM ANP Bij een ongewijzigd beleid 10 de overheid kunnen ln het jaar 2000 onge- 3600 verkeersdoden worden verwacht. Doel- effende maatregelen kunnen dit aantal verlagen tot 2730. in 1985 en 2660 in 2000. Dit heeft de wcteur van de Stichting Wetenschappelijk On- rzoek Verkeersveiligheid, Ir. E. Asmussen, ge geven in een inleiding voor het vandaag en lorgen in he RAI gebouw te Amsterdam te hou- n congres „Beheerst verkeer", totale brandtofgebruik zal toenemen van 4,52 liljard liter benzine in 1972 tot 6,26 miljard in S5 en 6,82 miljard in 2000. Het benodigde weg- ipervlak buiten de bebouwde kom zal toene- van 81.600 ha in 1972 tot 100.000 ha in 2000, wel 2,72 pctvn het totaile oppervlak van Neder- lui. »ieer de verkeersveiligheid drastisch verbeterd loet worden zal het ongetwijfeld ten koste moe- n gaan van de persoonlijke keuzevrijheid van verkeer. Een beperking in de keuze van het trvoermiddel, gericht op gebruik van collectief lenbaar vervoer zal ook een sterke invloed heb- n op de vrijheid van communicatie en ver- aatsing. Het openbaar vervoer i6 te weirvig uibel. ook al zal het beter georganiseerd zijn thans. HILVERSUM (ANP) - In een achteraf gelegen tuinhuisje in Hilversum Is maandagavond een 47-jarlge Amsterdammer doodgeschoten. Het met kogels doorzeefde lijk werd pas gistermiddag ge vonden. De politie houdt de identiteit van de man nog ge heim. Omtrent het motief en de dader tast men volledig in het duister. De man is vlak bij de deur van het tuinhuisje doodgeschoten. Er is van enkele meters afstand een groot aantal schoten op hem gelost, zo is uit het eerste onderzoek ge bleken. Het slachtoffer woonde er pas drie weken. Hij had het tuinhuisje gehuurd. Men vermoedt, dat de man zich hier heeft willen verbergen. HOGE RAAD: N HAAG (ANP) - De en van 80 km voor de «caat-generaal bij de overige autowegen, bin- It Raad, mr. F. C. dend is. t« meent dat het arti- van het regiement De vonnissen van de Versregels cn ver- kantonrechter in Sneek, "tekens, waarbij een die onlangs drie overtre- Dieldsbeperking tot ders van het artikel km Is vastgesteld ontsloeg van rechtsver- '-c-on \mioino nmdnt het arti kel niet bindend werd geacht, moeten dan ook vernietigd worden, zo heeft de advocaat-gene raal gisteren gesteld in zijn conclusie in deze drie zaken. De officier van Justitie die bij de kantonrechter in Cnook weeen* overtre ding van de snelheidsbe perking in elke zaak een boete van 10,- had geëist, was in cassatie gegaan. Het zijn de eer ste zaken over de snel heidsbeperking, die aan de hoge raad worden voorgelegd. wapenbezit. Gangsters, maar ook anderen maken er, volgens de heer Mud, hoe langer hoe minder een probleem van om ledereen die hen een voet dwarszet, neer te schieten. De voorzitter van de Politiebond pleitte voor straffen van een ge loofwaardige omvang. "Poli tieambtenaren hebben in de praktijk al lang ervaren, dat zwaardere straffen voor ge weldsmisdrijven erg zinvol zou den zijn voor de bestrijding van de harde criminaliteit". Ook achtte hij het wenselijk dat er voor arrestatie van gevaarlij ke personen duidelijke richtlij nen komen. Door de zware onderbezetting van de politiekorpsen, wordt aan preventie van do misdaad al bijzonder weinig gedaan. Al deze omstandigheden bij el kaar hebben de bond ertoe ge bracht zich met een open brief tot de ministers van Justitie en Binnenlanse Zaken te richten. Hierin wordt erop gewezen, dat het hoog tijd wordt om het hele beleid ten aanzien van de be strijding van ernstige criminali teit in ons land te wijzigen dat de bevolking weer een gevoel van groter veiligheid krijgt en de politieman zich In zijn taak tot bescherming van de bevol king tegen de misdaad voldoen de weet geruggesteund. Bestrijding van terreuracties als van paramilitaire i:ommando's1 behoort geen taak te zijn van de burgerlijke politie. Deze is daarop mentaal noch technisch ingesteld. Kopstukken in de nieuwe Westduitse regering zijn onder meer (boven links) de nieuwe bondskanselier Helmut Schmidt, vice- kanselier en minister van Buitenlandse Zaken Hans Dietrich Gensicher (rechts boven), minister van Economische Zaken Hans Friderichs (links onder) en minister van Binnenlandse Zaken Werner Maihofer. BONN Na de verkiezing van minister van buitenlandse za ken Walter Scheel vandaag tot Bondspresident een verkie zing die gisteren vrijwel zeker werd door de eenparige steun van de socialistische fractie ln de Bondsdag komt morgen een nieuwe Duitse regering aan het bewind waarin de libe rale FDP belangrijke functies bezet. Onder de nieuwe kanselier Schmidt wordt de liberaal Genscher vice-kanselier. Hij verhuist bovendien van binnenlandse naar buitenlandse zaken. Daarnaast bezet de FDP ook binnenland se zaken (Maihofer), economie (Friderichs), en landbouw (Ertl). Hans Apel volgt Schmidt op als minister van finan ciën, terwijl Egon Balir, die de onderhandelingen in Oost-Eu ropa heeft gevoerd uit het kabinet is gehouden. Men verwaent evenwel een voortzetting van het beleid van Brandt en Scheel, al zal de politiek meer westelijk gericht zijn. Halve conclusies HET INTERVIEW DAT POLITICOLOOG L. de Bruijn in de laatste aflevering van maandblad Pohtiek Nieuws (van de K.V.P.) weg geeft, is een publicatie die gemakkelijk verkeerd kan overkomen, omdat ze gemakkelijk verkeerd kan worden gelezen. De kop „P.P.R. een wankele zuil" ia al dubieus, omdat ze alechta op een détail slaat; meer dan twee-derden van het interview gaat over de christen-democratische partijen en het C.D.A. Daarover zegt De Bruijn zinnige dingen, maar ook een paar gevaar lijke zinnen, vooral vanwege hun nogal wankele plaats ln de con tekst. Nemen wij bijvoorbeeld wat opgemerkt wordt over de relatie van kiezen en Kerk. De Bruijn wordt dan dvolgende uitspraak toegeschrevenDe openheid van het CDA valt ook bar tegen. Ondanks onze verwach tingen hebben ook in de CD A-provincies kiezers op ons gestemd bij wie een duidelijke relatie tussen kerkgang en politiek aanwezig is. De verbondenheid van de christen-democratische partijen met de kerk als organisatie neemt hierdoor weer toe, hetgeen een terugkeer zou betekenen naar het confessionalisme", NATUURLIJK BEDOELT DE BRUIJN niet te zeggen, dat wie op de C.D.A.-portijen stemt, maar liever de zondagse kerkpraktijk moet opzeggen en ook niet dat wie wel banden heeft met de kerkelijke organisatie, vooral niet op het C.D.A, moet stemmen. Maar moeten die mensen dan „doen alsof" om op die manier misschien wat meer ntiet-praktische christenen of met-christenen te bewegen hun stem te geven aan K.V.P.A.R.P., C.H.U, of de combinatie van de drie partijen? Het komt bij ons zo'n beetje over als het advies aan goede bridgers om wat minder goed te gaan spelen, aangezien er dan wellicht meer „leken" tot de club zouden willen toetreden. EEN ANDERE HALVE CONCLUSIE lijkt ons te zijn dat de kerkelljk- orthodoxe kiezers in het algemeen politiek behoudend blijken, waardoor het eigen kiezerskorps gedoemd zou zijn behoudend te blijven en het toekomstperspectief niet florissant wordt. Weer een niet door De Bruijn bewezen kreet, dat gebondenheid met de Kerk op politiek-conservativisme uitdraait en weer de veronderstel ling dat zulks niet kan samen gaan met de „progressieve schrifte lijke stukken" die de CDA-top ais zendbrieven rondstuurt. Als het zó is zouden we boven het interview gezet hebben: „CDA een gammele zaak". Maar wij stellen het zinnetje dan wel heel nadrukkelijk conditioneel. Gisteren hebben kikvorsmannen het stoffelijk overschot van een 6-jarlg jongetje ln Amsterdam uit het water gehaald. Maandagavond was de jongen plotseling spoorloos verdwenen. Niet ver van de plaats' waar hij gisteren uit het water werd gedregd, had hij, na uit de auto van zijn vader en moeder te zijn gestapt, nog staan praten met een schipper. Dr. D. Coggan aartsbisschop Canterbury LONDEN (AP) —De aartsbis schop van York, dr. Donald Coggan, is gisteren door konin gin Elizabeth benoemd tot gees telijk hoofd van de Anglikaanse kerk, als opvolger van dr- Mi chael Ramsey. Dr. Ramsey aartsbisschop van Canterbury, gaat op 15 novem- zer met pensioen. De benoe ming van dr. Coggan, als de nieuwe aartsbisschop van Can terbury gaat die dag in. Dr. Coggan, is 64 jaar oud. Hij werd in 1961 benoemd tot aarts bisschop van York, is getrouwd en heeft twee dochters. Hij wordt de geestelijke leider van 64 miljoen anglikanen in de hele wereld, MOSKOU (UPI) Een Russische arts zegt erin geslaagd te zijn Iemand door middel van hypno se hetzelfde gevoel van gewicht loosheid te geven als ruimte vaarders ondervinden. Dr. Jewgeni Joeganow schrijft in het tijdschrift Teknika Molodez- Ji, dat een van zijn proefperso- Gewichtloos heid door hypnose nen zich tien dagen lang ge wichtloos heeft gevoeld. De ver anderingen in de lichaamsfunc ties zijn ook gelijk aan die in de ruimte. Sommige proefpersonen sliepen met armen en benen omhoog. Hoogtevrees verdwijnt. De proefpersonen moeten in bed vastgebonden worden, anders vallen ze er uit- Weeroverzicht DE BILT Met wind uit noor doost tot oost wordt morgen droge lucht uit Scandinavië over ons land gevoerd, waarin flinke zonnige perioden vorkomen. De temperatuur kan daarbij in het binnenland tot oneveer 20 gra den oplopen. Vannacht zal het kwik in de droge lucht flink da len. Het front dat gisteren bo ven het noorden van het land vee bewolking gaf, trok van daag onder Invloed van druk- stijgingen boven Scandinavië weer met veel bewolking van noord naar zuid over ons land. De opklairlngen ten noorden van het front hadden vnmorgen het noorden van het land reeds bereikt. Boven Engeland en Frankrijk dalen de barometers op nadering van een vore van lage luchtdruk, die langzaam naar het oosten trekt. Deze vore zal ons mogen nog niet kunnen bereiken. Gisteren werd het bij ons 12 tot 14 graden, op de Brit se eilanden werd het bij zonnig weer een graad of 17, evenals in Scandinavië. In Frankrijk liepen de maxima uiteen van 17 gra den in het noorden tot 24 graden in het zuiden. In Spanje werd plaatselijk 28 graden bereikt. Vooruitzichten voor vrijdag: Doog met flinke opklaringen en gelei delijk iets hogere temperaturen. WEERRAPPORTEN Twente Vllj*lngen Zd-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg geh. bew. nr. bew, 18 1 mist 36 o on bew, 18 O Parijs Spilt Las Palmas New York Tel Avlv I. bew. zw^ bew, zw. bew. iw. bew. De Tilburgse weihouder Driessen stelde gisteren symbolisch de s'oomtrein-lijn Tilburg-Belgische grens in werking. Van half juni tot half augustus -nl de v«r» rf« Stiohtine .Stoomtrein- maatschappij Tilburg-Turnhout een dienstje onder houden van 21 1/2 kilometer lengte tussen het station Tllburg-West en Baarle-Nassau aan de Poteische eren*. AMSTERDAM (ANP) „Laat het de regering wel gezegd mjn: de mddenstondsorganlsatles staan onder grote druk van hun leden. De roep om georgani seerde tegenstand tegen een be leid, dat de middenstand be laagt en dreigt kapot te maken, neemt toe. Aan deze roep om aktie zal niet lang meer weer stand kunnen worden geboden; nog hebben wij de zaak In de hand, maar dat zal niet lang meer zijn". Aldus de voorzitter van de Ver eniging van Levensmiddelenhan delaren ANKB, de heer Th. M. Juffermans, gisteren ln een be wogen rede in de Jaarvergade ring van zijn organisatie, die in Amsterdam werd gehouden. „Onze organisatie zal leiding geven bij een revolte als de grens van het toelaatbare be reikt is. En die grens is bijna bereikt", aldus de heer Juffer mans. Hij sprak zijn grote verontwaardi ging uit over de nog onvoldoen de aangepaste prijsbeschikking en de wet op het minimumloon Vooral dit Inatste zal de mid denstand de das omdoen. De on dernemers zullen bovendien op vrij grote schaal personeelsle den moeten ontslaan, om de continuïteit van het bedrijf en daarmee de werkgelegenheid voor het overige personeel te waarborgen, aldus de heer Juf fermans. Samenwerking KVP, ARP en CHU in Eerste Kamer ROTTERDAM (ANP) - De drie Christen-democratische fracties (KVP ARP, CHU) in de Eerste Kamer hebben besloten tot een vergaande samenwerking. Dit deelde prof. dr. P. Steenkamp, Eerste Kamer-lid voor de KVP en landelijk voorzitter van het Christen-democratisch appel (CDA), gisteravond In Rotter dam mee. Er wordt een overleg-orgaan ge vormd. waarin twee vertegen woordigers van elke fractie zit ting hebben. Dit overleg-orgaan komt voortaan elke dinsdagmid dag bijeen. Eenmaal per maand zullen de drie fracties gezamen lijk in vergadering bijeenko men. De bestaande commissies ln de drie fracties voor de ver schillende doclterrcinen zullen worden samengevoegd. Over de verdeling van de werkzaamhe den binnen de fracties en de aanwijzing van de sprekers zal nog worden overlegd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9