Italiaans referendum: mislukking Fanfani Interpellatie over burgelijke ongehoorzaamheid Kleurenfoto binnen enkele minuten Bisschoppen teleurgesteld ADOPTEREN VIA T.V. IN ENGELAND ïx-vrijwilligers willen SNV hervormen v Ouders werken 1 op Dennendal nu! pstelonderwerpen k jaar een gokje ■NSDAG 15 MEI 1974 5 MEI PAGINA 11 ji\ rRECHT (ANP) In enkele paviljoens van de zwazinnigen- richting Dennendal in Den Dolder draaien op het ongenblik jjeveer 12 ouders van pupillen mee in de vroege en late ïst. De beheerder van Dennendal, de heer R. W. Gay Bal- zei gisteren dat dit met zijn volle instemming gebeurt. heer Balnvaz zei desgevraagd, dat ook het ouderberaad lerne zwakzinnigenzorg (pro Dennendal) hier van op de is gesteld en dat hij er geen enkel bezwaar tegen zou i aLs ook deze ouders mee zouden willen doen. (Van onze correspondent F. Wijnands) ROME Italië is een modern land", aldus een Italiaanse krantenkop over de volle breeedte van de voorpagina na de uitslag van de volksstemming over de echtscheiding. De Italiaanse bisschoppen hebben evenwel hun teleurstelling, over het referendum uitgespro ken. Zij schrijven, dat door het handhaven van de echtscheidingswet de christelijke over het huwelijk een gevoelig verlies heeft gele den. De echtscheidingswet die al bijna drie jaar in Italië functioneerde zonder de ge vreesde vloedgolf aan echtscheldingsaanvra- gen te veroorzaken, blijft gehandhaafd. Waarmee, zo concludeert de meerderheid de Italiaanse pers. „Italië in Europa al thans de schijn van een moderne staat heeft opgehouden en niet helemaal als achterlijk beschouwd zal worden". Het politieke beeld van Italië is zelden tevo ren zo zwart-wlt geweest en tegelijk zo dif fuus. Want alleen de christendemocraten, het Vatikaan en de neo-fascisten waren door dik en dun voor afschaffing van de wet, „in het belang van de familieband". Alle anderen (links tot linksere) partijen wa ren tegen, „in het belang van de vrijheid van de Italianen". Duidelijk zwart-wit. Twee herkenbare machtsblokken, maar de grote verwarring zit in de overgelopen katholieken naar het „nee" tegen de afschaffing. Dat zeer veel katholieken tegen de afschaf fing van de wet hebben gestemd blijkt ook uit de uitslagen. Het noorden en midden van het land hebben royaal voor de handhaving van de echtscheidingswet gekozen. In de „zeer katholieke" zuidelijke provincies sloeg de balans slechts met uiterst kleine verschillen door ten gunste van de tegenstan ders van de scheiding. Weinig verrassend was de grote meerderheid anti-echtscheidingsstemmers in het gebied van Venetië, Trento en Alto Adige, de gebie den tegen de Oostenrijkse grens die van ouds een naar het fascisme neigende bevol king huisvesten. Wel tekenend, ook voor de politieke toekomst van het land, was de uitslag op Sicilië. De meerderheid van de kiezers op dit conserva- tief-katholieke eiland stemde voor handha ving van de echtscheidingswet en dat is op het hoofdkwartier van de christen-democrati sche partij hard aangekomen. Daarmee is trouwens ook het probleem binnen en voor die christen-democratische partij duidelijk. Steunend op een schier onaantastbare meer derheid, momenteel werkend en regerend in een centrum-linkse coalitie, lijkt het met die absolute macht van de christen-democraten wel gedaan. De partij zal ongetwijfeld moe ten inbinden. Ze zal niet meer zo duidelijk kerkelijke en politieke zaken kunnen mengen. Hoofdschuldige van dit drama voor de chris ten-democratische partij is haar eigen huidi ge secretaris, de oude rot Fanfani. Hij -is het gevecht begonnen, met de steun van de kerk rekenend op een overwinning, waardoor hij nog meer dan tot nu toe de linkse partijen op het tweede plan zou kunnen drukken. En dat is een kapitale misrekening geworden, die voor Fanfani wel eens ernstige politieke consequenties zou kunnen hebben. De Italiaanse bisschoppen zijn, zoals gezegd, teleurgesteld over de uitslag van het referen dum over de echtscheidingswet. In een giste ren gepubliceerde verklaring schrijven de bisschoppen dat door het handhaven van de echtscheidingswet de natuurlijke en christe lijke opvatting over het onontbindbare huwe lijk een gevoelig verlies heeft geleden. Ge sterkt door het feit dat velen de aanbeveling van het episcopaat hebben gevolgd en tegen de wet hebben gestemd, zien de bisschoppen de toekomst van het gezin en van de kerk toch met hoop tegemoet. De bisschoppen roepen alle katholieken en speciaal de gezinnen op om „door de opvoe ding en door hun voorbeeld het huwelijk en het gezinsleven, die werkelijk de grondslag van de maatschappij vormen, van binnenuit te versterken". (Van onze correspondent) LONDEN Al meer dan 2000 Britten hebben zich kandidaat gesteld voor de adoptie van een van de vier ouderloze kinderen, die maandagavond in e«n con- troversioneel televizle-program- ma gepresenteerd werden aan 20 miljoen kijkers om geschikte pleegouders te kunnen vinden. Het zijn een zwart meisje van 3 jaar, een zwarte knaap van 11 jaar en twee blanke jongens van respectievelijk 10 en 12 jaar. Zij verblijven momenteel in Londense tehuizen. Onmiddellijk na het Britse proef- programma, dat op touw gezet was met medewerking van de sociale dienst van de Londense gemeente Haringey, begonnen de telefonische oproepen van belangstellenden binnen te stro men. Een stel vrijwilligers, afkomstig van adoptiebureaus, noteerden hun namen, adressen en andere inlichtingen. De keuze van ge paste pueegouders zal evenwel nog verscheidene maanden in beslag nemen. Alle inlichtingen worden onderzocht door sociale werksters, dokters en psycholo gen. De belangstelling voor dit zonder linge experiment, dat een beetje steunt op het keiharde Ameri kaanse systeem van directe ver koop, is enorm. In Britse tehui zen zijn ruim 95.000 kinderen ondergebracht, waarvoor men met gewone middelen haast geen pleegouders kan vinden. Er bestaan wel lange wachtlijs ten voor de adoptiie van zuige lingen, maar de vraag naar ou dere kinderen is uiterst gering. Afperser van 11 jaar MONTELIMAR (Reuter) Het was de stem van een man die door de telefoon de oiiiers van een 12%-jarig meisje in het Franse Momtelimar dreigde hun kind te ontvoeren als zij niet met een groot bedrag op de proppen kwamen, maar het bleek een jongetje van 11 jaar dat voor afpersertje speelde. Volgens de plaatselijke politie had de knaap zijn dreigement verscheidene malen herhaald en daarbij zijn stem veranderd om als man over te komen. Hij zit bij het meisje op school. cliade aan elandbrug: ,5 miljoen fLBURG (AP) De tota- schade aan de Zeelandbrug kt achteraf ruim 3,5 mil- b te bedragen. De materiële ede is geschat op 2 miljoen 1de bedrijfsschade op 1,5 Ijoen. De brug zelf is verze- fd voor 6 miljoen per scha- iBzekeringsmaatschappij zal r schade proberen te verha- op de firma Smit-Tak uit terdam. Vorige week don- lagavond voer een drijvende van deze firma de brug ka- frdag zal een begin worden iakt met het wegnemen de kapotte klep zodat vrij de bailybrug geplaatst kan den. Maandag kan het ver- dan weer gebruik maken de Zeelandbrug, zij het ar over een rijbaan. onze parlementaire redactie) zitter van deze stichting is. Mi- De ex-vrijwilligers willen voorts nister Pronk van Ontwikkeling»- democratisering van de SNV* samenwerking heeft met betrek- staf in Den Haag. king tot deze zaak een groot Het vrijwilligerswerk moet door aantal vragen moeten beant- gaan, zo meent de groep. Aan woorden. schandaaltjes heeft niemand be hoefte. onlangs uitgebracht Een sroeP van 28 ex-vrijwilligers Aanstaande zaterdag zal deze HAAG De Stichting Ne- andse Vrijwilligers heeft de ste dagen nogal wat gemoe- in beweging gebracht. raad van de groep „in dank zal worden afgenomen", al ver wachtte hij niet dat men met iets nieuws zal komen, na het evaluatierapport dat over het vrijwilligerswerk is opgesteld. AMSTERDAM Voor foto-en thousiasten die op hun gemak gesteld zijn, is een kleurige zo mer in zicht. Er valt niets meer te doen dan het beeld te zoeken, scherp te stellen en af te druk ken- Binnen anderhalve seconde komt de foto tevoorschijn, aan vankelijk als een turquoise-kleu- stelling. Elk fotocarton is voor zien van een hoeveelheid chemi caliën die na de belichting en voor het verlaten van de came ra door middel van een aantal rollen door de lichtgevoelige la gen worden geperst, waardoor het chemische proces in werking treedt. rige kaart die binnen een aantal De camera zelf is voorzien van minuten in een veelkleurige foto verandert. Geen papierafval, al leen een foto van 10 bij 9 cm het nieuwe fotografisch wonder: de Polaroid sx-70. ie nieuwe camera die een hele reeks opzienbarende nieuwighe den herbergt, is een inklapbare camera van geringe afmetin gen, 2,5 bij 10 bij 17,5 cm- Met een gewicht van 680 gram. Aan de ontwikkeling van de camera en het nieuwe filmmateriaal is 15 jaar gewerkt en er is 250 miljoen dollar in de ontwikke ling geïnvesteerd. Deze reusach tige som heeft Polaroid er ech ter al uit: vorig jaar werden in Amerika bijna 500.000 sx-70 ca mera's en 4,5 miljoen bijpassen de films verkocht. De zelf ontwikkelende film voor deze camera bestaat uit 15 mil- croscopisch dunne lagen van ge heel nieuwe chemische samen- een vierdelige lens die schcrp- stelling tot 27 cm mogelijk maakt. De camera wordt elec- tronisch bestuurd door middel van een microcircuit, dat het werk van enkele honderden transistoren overneemt. De ca mera ih niet goedkoop: de ad viesprijs is 699 gulden, een film- pak voor 10 opnamen kost 23 gulden 75. Binnenkort zal een fabriek in Enschede bij de pro- duktie van de film» worden In geschakeld. Luidkeels eisen deze Britse verpleegsters in het Londense Hyde Park hogere salarissen tijdens een gisteren gehouden betoging. uit: gcns iport door een oud-bestuurs- de stichting zou er bij uitzending van vrijwilligers zijn gepleegd. Bovendien daarmee de goede naam Prins Claus in het geding, hij sinds enige tijd voor- bepleit een aantal hervor mingen bij de SNV. Ze vinden dat' de hiërarchische structuur van de SNV moet verdwijnen, en dat de chef van de stichting plaats moet maken voor een da gelijks bestuur van drie man. groep op een bijeenkomst een discussie aangaan met andere mensen uit de SNV over de toe komst -van het Nederlandse vrij willigerswerk. Op het departe ment van minister Pronk zei een woordvoerder dat het be- Van een c - verslaggevers de 14 examenvakken, die de scholen van tgezet onderwijs gisteren werd geëxami- d, namen Engels en Nederlands de belangrijk- •laats in. Zo langzamerhand is de hand van de leraar bij de correctie verdwenen, en gebeurt het nazien als de normering machinaal, bij het Nederlandse opstel kan de hand van ncent niet worden gemist. Het vaststellen van ^onderwerpen is telkenjare weer een gokje. Ze m net zo ver uiteen als de diverse schooltypen. V.W.O. kreeg 10 lang niet malse onderwerpen lijst. Zoals gebruikelijk een 5-regelig Proza- dit maal van Hans Lodeizen. „Hinderlagen geluk" was niet direct een uit te dagen on- s een korte opiniepeiling liep de keuze nog al i- Enigszins naar voren kwam de uitroep van ische priester gevonden op een kleitablet Chr. „Onze jeugd is moreel erg achter sgaan, de kinderen gehoorzamen de ouders liet einde van de wereld is nabij", n daarentegen hadden angst met zo'n onder- J zich de vingers te brand en; men koos even- |de uitspraak van Mark Twain „van ai mo- ongemakken voorzien", maar nan.- een ll onderwerp, zoals „de boekenlljs. .-i imen". De HAVO-leerlingen moeste-. 'jen ^oorden uit een toespraak, die prof. dr. T. T. ten Have in 1965 hield. Een heel goed leesbaar stuk over de vrije tijd en de daarmee verband houdende problematiek De MAVO hali ook opstellen. Volgens een kleine enquête hadden de meesten van MAVO-3 gekozen voor „een slapeloze nacht". Want wat moet je an ders aan met onderwerpen als „En toch had ik ge lijk", „het verbieden van reclame voor alcohol er tabak op de televisie". Alsmede de uitdrukking „Graag gedaan". Een moeilijke Mavo-keus. Ook voor Mavo-4, dat bijvoorbeeld de zotte vraag als opstelonderwijs kreeg: „mag een kind te vondeling worden gelegd?". „Waarom ik wel of niet naar de kerk ga", „de autoloze zondag", en het uitgekauw de „de huisvrouw en het milieu". Nee, het opstel was niet de sterkste mavokant. Bij het technisch onderwijs was dat geprobeerd met het eerste deel van een tocht van een kanon neerboot die op jacht is naar guerrillastrijders, en door de stilte van de bossen vaart. De jongelui van de mavo klaagden erover dat twee uur te kort was voor de opgaven Engels. Vier stuk jes proza met 50 multip.e choice vragen vereisten inderdaad wel enige haast, maar vooral tekst inzicht. Gymnasiasten en atheneumjongelui kregen tenslot te, voor zover ze dit vak in hun pakket hadden, Duits. Geen gemakkelijke prozastukjes, want als een artikel uit het toonaangevende „Der Zeit" wordt geciteerd, dan komen er moeilijke begrippen aan te pas.. den HAAG (ANP) Tegeti massale burgerlijke ongehoor zaamheid is geen democratisch kruid gewassen. De overheid dient zich de vraag te stellen, wat haar te doen staat om te voorkomen, „dat wij zover af drijven", aldus heeft minister van Agt van Justitie gistermid dag in de Tweede Kamer ge zegd tijdens de interpellatie - Abma (SGP) over bepaalde uit spraken van de bewindsman (in Elseviers Weekblad) over het verschijnsel van de burgerlijke ongehoorzaamheid. Ds. Abma vond, dat de overheid steeds moet laten merken dat het haar ernst is met de nale ving van de wetten. „De rege ring is de dienares Gods. Zij moet het gezag handhaven", zei de interpellant. „De bevolking moet het gevoel krijgen, dat zij leeft in een rechtsstaat". SGP-fractievoorzitter Abma beëin digde zijn interpellatie met de indiening van een motie. Daarin wordt aan de regering gevraagd in haar beleid, met name in het uitvaardigen van wetten en het treffen van maatregelen, de ui terste behoedzaamheid in acht te nemen, zich te onthouden van u'tlatingen die de onzekerheid over het optreden van de rege ring kunnen bevorderen en er zorg voor te dragen, dat de na leving van wetten zo deugdelijk mogelijk wordt gegarandeerd. Minister van Agt ontraadde de Kamer het aannemen van de motie. In kasteel Oud-Wassenaar heeft gistermiddag een ontvangst plaats gehad ter gelegenheid van de kennis making van de nieuwe gevolmachtigd minister van Suriname W. van Eer. Minister van defensie Vrede- ling (links) was een van de gasten. Rechts: de heer en mevrouw Van Eer. Executies in Iran TEHERAN (AP) - In Iran zijn gisteren twaalf drugsmokke laars door een vuurpeloton te recht gesteld, waarmeo het aan tal executies voor dit vergrijp Is gebracht op 223 ln ruim 12 Jaar. Volgens de Iraanse wet wacht een ieder de kogel bij wlo meer dan een kilogram opium of tien gram heroïne wordt aangetrpffen. Russische geleerde Super fin veroordeeld MOSKOU (AP) - Gavrlcl Super- fin, een man die eerder onder zoekingswerk heeft verricht voor de Nobelprijs - winnaar Alexander Solzjenitsyn, Is giste ren tot vijf jaar in een straf kamp veroordeeld wegens antl- sowjet activiteiten- Superfin (30) is bovendien veroor deeld tot twee jaar ballingschap In een afgelegen deel van do Sovjet Unie na zijn straf In het kamp te hebben uitgediend. Het vonnis werd geveld nu een proces dat drie dagen heeft ge duurd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11