Mhr* Democraten willen geen overhaast aftreden Nixon Bestandslijn Syrië-Israël nog knelpunt CcidócSoiFMMit daak van lage inkomens geen heilige koeien Brandt ontkent aftreden ider druk Wehner Kapotte klep Zeelandbrug voor weekeinde verwijderd Ook bisdom Rotterdam nu kritisch aandeelhouder DAG 14 MEI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 WAARSCHUWING ONDERNEMERS: nze parlementaire redactie LAAG Het Verbond van istriële werkgevers) heeft rijn jaarverslag over 1973 ewezen, dat de loonopbouw H bedrijfsleven een steeds enwichtiger karakter heeft sgen. De verhoudingen tus- bepaalde inkomensgroepen verstoord, doordat de laat- aren steeds extra aandacht de 'laagstbetaalden is be- I, ten koste van de midden- nens. In het toekomstige g zal men zich hierop ;ch moeten bezinnen en en beseffen, dat van de itbetaalden geen heilige n moeten worden gemaakt, zullen nu eenmaal altijd itbetaalden zijn", aldus het .N.O. zegt er allerminst te willen .pleiten, dat de St en lager betaalden in de ge moeilijke omstandiighe- in de kou moeten staan. als extra bevoordeling hen een vast patroon zou len ontstaan er toch moei- eden ten koste van de nemers met een inkomen 20 35.000 gulden. Gegeven feit, dat ook in de toekomst en half miljoen leden hel Leger des Heils hebben «euwe generaal gekozen, de de 109-jarige geschie- het leger en de eerste dees in deze functie: Cla- Wiseman uit Toronto. Hij in juli de Zweed Erik berg op die met pensioen Wiseman gaat wonen in land. (UPI) - Ex-bondskanselier V Brandt van West-Duits- heeft in een brief aan alle 100 leden van zijn Sociaal- locratische Partij ontkend Herbert Wehner, de voorzit- van de* socialistische fractie Ie Bondsdag, hem tot aftre- overreed zou hebben uit ■s dat de oppositie politieke it zou slaan uit zijn zoge- mde liefdesaffaires. Er Is i woord waar van de bewe- dat ik onder druk besloten hebben af te treden, aldus indt in zijn brief. ijdschrift Stern had zondag chreven dat Wehner 'druk op ndt zou hebben uitgeoefend af te treden nadat hij hem dossiers had laten zien met ekst van het veihoor van de tduitse spion Gilnther Guil- me die zioh opgewerkt had n de naaste medewer- de voormalige bonds- selier. Uit deze dossiers, al- het blad, blijkt dat Guillau- Brandt vaak vrouwen „ver- afte" dskar kkte. Wehner heeft met nadruk tend dat hij Brandt onder k zou hebben gezet om af te en. Wehner ontkende ook hij Brandt dossiers had la- zien met de tekst van het ®or van Guillaume. Muitende [evangenen Argentinië A ROSA (RTR) Vijfen ig muitenden gevangenen in 'a Rosa in Argentinië heb- V gijzelaars vrijgelaten na- de overheid had toegezegd onderzoek te zuilen instel bar de leefomstandigheden gevangenis. Velaars tien bewakers zevenendertig bezoekers on- kindaren vertelden ;ocd waren behandeld en t joen3 l.un ruim 24 uur slechts zeer beperkte ruimte is voor reële inkomensverbetering een groot deel gaat immers weg naar de collectieve voorzie ningen is hat niet verant woord, vindt het V.N.O., om de middengroepen te verplichten vortdurend een reële inko mensdaling te aanvaarden ten behoeve van de lager betaalden. De middengroepen worden toch al het slachtoffer van de over trokken progressie in de loon- en inkomstenbelasting en als ze ook nog eens in de directe inko menssfeer worden beknot, leidt dat tot een groeiend onbehagen bij de betrokkenen, die juist de nuggegraat van de onderneming vormen., aldus het verbond. Als zij zien, dat ziij in hun groei worden beknot ten gunste van mensen, die in veel mindere mate verantwoordelijkheid wil len of kunnen dragen of niet be reid zijn om zich dooi- inspan ning meer vakkennis of daskun digheid te verwerven, dan zal diit volgens het V.N.O. leiden tot gevoelens van frustratie en ver vreemding, die onplezierige ge volgen zuilen hebben. Maak van da laagstbetaalden geen heilige koeien, zo ver maant het venbond. Het zou wat anders zijn als ze er slecht voorstonden, maar onze sociale minima behoren tot de hoogste ter wereld. Ook zal er een er kenning moeten komen, dat er in het bedrijfsleven nu eenmaal sectoren zijn, waar de inkomens minder flerk kunnen stijgen dan in andere, als men tenmin ste wil voorkomen, dat deze be drijfstakken geleidelijk door de sterke kostenontwikkeling om zeep worden gebracht. Erkend zal moeten worden, dat er altijd laagstbetaalden zullen zijn. De zaak moet ook allemaal een voudiger, aldus het venbond. Er wordt gesproken over vloeren, drempels en opstapjes, maar niemand weet zo langzamer hand wat dat alles betekent. De jongste loonbeschikking wordt een monument van onleesbaar heid genoemd. Teruggekeerd moet worden naar eenvoudiger loonsfiucturen en tot een loon- beleid, dat zioh niet meer bezig houdt met gem illimeter over al lerlei componenten, maar met de vraag hoeveel ruimte er is voor oirecte loonsverbeteringen. Ook moet worden nagegaan of het systeem van loonindexering in zijn huidige vorm gehand haafd kan blijven. Nancy Kissinger, de vrouw van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, profiteert van het mooie weer bij haar hotel in Jeruzalem, terwijl haar man besprekingen voert met regerings leiders. MIDDELBURG - De Provinciale Waterstaat van Zeeland hoopt nog voor het komende weekein de da kapot gevaren klep de Zeelandbrug te verwijderen. Direct daarop wil men de nood brug plaatsen, zodat de Zee landbrug voor Hemelvaartsdag weer in gebruik genomen kan worden. Met het in elkaar zet ten van de noodbrug is op de grond al begonnen. Gistermiddag heeft men de duk dalf verwijderd die door de aan varing in het vaarwater was te recht gekomen. De route is in middels weer vrijgegeven voor scheepvaartverkeer. Of de beschadigde klep gerepa reerd kan worden is overigens nog de vraag. Volgens ir. Liek van de Prov:nciale Waterstaat is het heel goed mogelijk dat opdracht zal worden gegeven voor het vervaardigen van een nieuwe klep. Franse kandidaten krijgen steun PARIJS (RTR) - De twee kandi- daten voor het Franse presi dentschap hebben steun gekre gen van kandidaten die in de eerste ronde zijn uitgeschakeld. Intussen maakt de conservatief liberale Valery Giscard d'Es- taing volgens de opiniepeilingen een iets betere kans op de eind overwinning zondag a.s. dan zijn socialistische concurrent Francois Mitterrand. Terwijl Giscard de steun kreeg van de uiterst rechtse Jean-Ma- .rie le Pen, die op 5 mei 190.921 stemmen ontving, sprak de mi lieubeschermer prof, René Du- mont zich uit voor de kandida tuur van Mitterrand. Dumont had in de eerste ronde 337.800 stemmen op zich verenigd. Tenslotte heeft de verslagen Gaul listische kandidaat, de oud-pre mier Jacques Chaban-Delmas. schriftelijk zijn steun betuigd aan Giscard, Een Israëlische luchtaanval op Libanees grondgebied heeft gisteren vier levens geëist, waarender een moeder en haar twee kinderen. Hier wordt bij de dode kinderen gerouwd door een familielid. De aanval was gericht op het dorpje Kfeir, dicht bij de berg Hermon waar de strijd tussen Israël en Syrië zich afspeelt. WASHINGTON (UPI/Rtr) De Amerikaanse president heeft goede hoop dat minister Kissin ger een overeenkomst tot stand zal weten te brengen tussen Sy rië en Israël over een troepen scheiding aan het Golan-front. De plaatsvervangende woord voerder van het Witte Huis, Ge rald Warren, heeft gisteren ver klaard, dat Nixon in het week einde en maandag nauw contact met Kissinger heeft gehad en hem „verdere richtlijnen en In structies" heeft verstrekt. Kissinger heeft gisteravond we derom besprekingen gevoerd met Israëlische leiders teneinde Israël te bewegen tot het doen van meer concessies, die een troepenscheiding mogelijk zou den moeten maken. Een hoge amerikaanse functiona ris, die met Kissinger meereist, heeft verklaard, dat de kloof tussen Israël en Syrië aanmer kelijk was vernauwd. Maar de kwestie die nog steeds opgelost moet worden is de ligging van de bestandslijn op de hoogvlak te van Golan. Kissinger overhandigt vandaag het Israëlische antwoord aan president Assad van Syrië. Van daag, of uiterlijk morgen, zal Kissinger moeten kunnen beoor delen of hij overeenstemming kan bereiken over een bestands lijn en over troepenscheiding tijdens deze missie. Egypte heeft gisteren openlijk een Libisch initiatief om tot betere betrekkingen met Egypte te ko men van de hand gewezen en te verstaan gegeven, dat Tripoli meer succes zou hebben als het politiek consequenter zou zijn. Bedrijven Zuidelijk-Afrika Van een onzer verslaggevers DELFT Het Diocesaan Be stuurscollege van het bisdom Rotterdam heeft zich gister avond bij monde van mgr. dr. A.J. Simonis akkoord verklaard met het advies van de Diocesa ne Pastorale Raad Rotterdam om aan de werkgroep Betaald Antwoord van de Raad van Kerken machtiging te verlenen tot het stellen van kritische vra gen in de aandeelhouders verga deringen van die bij Zuid(elijk) Afrika betrokken bedrijven, waarvan het bisdom een of meer aandelen bezit. Rotterdam sluit zich daarmee aan ■bij de bisdommen Roermond en Urecht, die al eerder machti ging hebben verleend. De vra gen in de aandeeihouderrverga- deringen hebben betrekking op het sociale beleid, het standpunt betreffende regiems, hun ioeeën van rassenverhoudingen, de aard van hun investeringen ter plaatse, hun toekomstp.annen in de betreffende landen enzo voorts. De D.P.R. Rotterdam had na lan ge discussies mei twintig stem men vóór, één togen en vijf ont houdingen het voorstel vaard. waaraan overigens enkele voorwaarden zijn vei den. Zo dient voldoende infor matie te worden verkregen over de personen en hun opvattin gen aan wie de machtiging wordt verleend. Ook moet gere geld rapport worden uitge.-racb» over de aard en de effectiviteit van de bco-jgde in'ormatie en tenslotte dient tekening te wor den gehouden met de complexi teit van de ':»'na,-en, die in be. spel zij-». WASHINGTON (AFP) - De leiders van de democratische oppositie In het Amerikaanse Congres hebben zich gisteren uitgesproken tegen de campagne om Nixon nu tot aftreden te dwingen. Mike Mansfield, de leider van de Democratische fractie in de Senaat, zijn plaatsver vanger Robert Byrd, en de voorzitter van het Huis van Afgevaar digden, Carl Albert, hebben de Amerikanen gevraagd de justitie en het Congres over het lot van de president te laten beslissen, met andere woorden de impeachment-procedure niet te beiemmeren. Se nator Byrd merkte op dat Nixons schuld of onschuld nooit kan wor den vastgesteld als hij nu zou aftreden. Het Witte Huis heeft gisteren bij monde van plaatsvervangend perschef Geragd Warren laten weten dat sommige bronnen po gingen hebben gedaan om on juiste berichten, volgens welke president Nixon zich laatdun kend over andere rassen heefi uitgelaten de wereld in te stu- Warren was het met Fred Buz- hardt, advokaat van het Witte Huis, eens dat momenteel po gingen worden ondernomen om het denken van het publiek te 'vergiftigen' door te beweren dat deze opmerkingen van de president waren geschrapt uit de onilangs gepubliceerde af schriften van de omstreden Wa- tergatebanden. Warren zei dat verscheidene jour nalisten berichten over de racis tische opmerkingen van Nixon hadden ontvangen en dat het dudelijk was dat een poging werd gedaan om deze gepubli ceerd te krijgen, hetgeen uitein delijk lukte. Hij doelde daar mee op een verhaal dat zondag in de New York Times werd ge publiceerd. Voedselgebrek 500 miljoen kinderen NEW YORK (Rtr) De directeur van het VN-nnodfonds voor kin deren, UNICEF, heeft gisteren aangedrongen op snelle maatre gelen om ongeveer 500 miljoen kinderen te redden, die het slachtoffer dreigen te worden van de economiscne crisis in de wereld. De UNICEF-directeur, Henry R. Laloouisse, zei, dat naar schat ting een half miljard k'nderen in ongeveer 70 landen her ergst getroffen worden door voedsel gebrek en hoge pn;zen. Volgens Labouisse geven in veel ontwikkelingslanden de mensen in de laagste inkomensgroep on geveer 80 pet van hun inkomen uit aan levensmiddelen en kun nen Z'j niet hei hoofd bieden aan miisstijgingei van 20 pet per ui.. In dienst geroepen ZO VELE JONGEMENSEN als zich in feite gedwongen voelen tot mi litaire dienstplicht, zo weinig voelen zich na de grote inzinking dei zestiger jaren gedrongen zich te laten roepen in dienst van de Heer volgens de formule van de religieuze staat. Niettemin of juister: vooral daarom heeft Bisschop Simonis zijn meibrief in het jaar der verzoening helemaal gewijd aan het „ge roepen in dienst van de Heer" worden. Deze bisschoppelijke brief is een voortreffelijke begeleiding van de harde feiten die onlangs in een studie van de dekenale plan-com missie over de Kerk-situatie in de Haagse agglomeratie genoemd werden: de snelle achteruitgang van het aanta praktizerende ka tholieken en parallel daarmee de angstwekkende vergrijzing van het aantal priesters. ALS EERSTE COMMENTAAR bij bedoeld rapport hebben we erop gewezen, dat de Haagse situatie in de Randstad geen uitzondering maar een voor iedereen persoonlijk kenbaar voorbeeld van een bij na algemene regel is. Rotterdams bisschop betreurt in heel miude bewoordingen dat de si- tuatie waarin veel parochies reeds verkeren ernstig is, dat hij voor het eigen bisdom nauwelijks één priester per jaar kan wijden en dat de priesters die in het ambt blijven vaak met verdriet moeten constateren dat ze wegens overbelasting niet méér kunnen doen. Ook mgr. Simonis klaagt over de vicieuze cirkel waarin wij ons schijnbaar bevinden. Onder de druk hiervan is hij vast overtuigd van de noodzaak tot belangrijke wijzigingen in de organisatie van de pastoraal, maar evenzeer van de kansen die hierin schuilen, mits sterke kernen van gelovigen hun geloofsopdracht ook als het dragen van mede-verantwoordelijkheid zullen gaan beschouwen. DAARVOOR WORDT VAKER GEPLEIT: in de Kerk zowel als In het maatschappelijke en politieke vlak. Mgr. Simonis gaat echter een stap verder door van het grotere roe- pingsbewustzijn. van de leken ook de geloofsverdieping te verwach ten, welke in de toekomst weer tot een groot aantal pristers leiden moet. De bisschop heeft het dan ook over „een gunstig klimaat" dat voor zo'n geloofsverdieping noodzakelijk is. Op dat punt komen in de praktijk waarschijnlijk de grote moeilijkheden want over de beoor deling van dit „klimaat" en de te stellen voorwaarden heerst er in Nederland een grote pluriformiteit. Een pluriformiteit die steeds groter wordt, omdat bij het scherper zien van sommige waarden hun samenhang met a.ndere waarden weer vervaagt. Al te vriendelijk UITGEZONDERD HET FEIT dat er in het kabinet-Den Uyl enkele leden van D'66 als minister of staatssecretaris zitten, heeft de Partij van de Arbeid op het ogenblik landelijk weinig behoefte om D'66 de hand boven het hoofd te houden. Plaatselijk kan de situatie wel eens verschillen; soms kan het behou den van één of twee Raadszetels voor D'66 van belang zijn vanwege de absolute meerderheid voor de linkse concentratie (niet iedereen die D'66 wil stemmen, heeft als eerste alternatief de P.v.d.A. of P.P.R.) en in andere gevallen vinden idealisten dat je je vrienden niet alleen trouw tot in de dood moet bijven, maar ook moet helpen aan de dood te ontkomen. HET ZIJN ZULKE IDEALISTEN die, hoewel socialist, in Amsterdam elkaar en andere kiezers hebben opgeroepen tot steun aan D'66 bij de Raadsverkiezingen. Hun oproep aan anderen impliceert, dat ze zelf ook het kringetje vóór D'66ykandidaten „rood" zouden willen maken; je kunt als idealist immers moeilijk anderen aanraden drop te eten en zelf eraan voorbij gaan. Maar dit idealisme gaat P.v.d.A.-bestuurders te ver; ook die bestuur ders zeggen te hopen dat D'66 in de Amsterdamse Raad zal terug keren, maar dat mag dan niet gebeuren via een daad van zelfver loochening. „Dat tast de gedoofwaardigheid van de P.v.d.A. aan" menen ze. Het klinkt zo'n beetje als: ai te goed is buurmans gek". JE VRAAGT JE AF, waarom dan niet te kort gedaan wordt aan de geloofwaardigheid van socialisten, daar waar ze op de gezamenlijke kandidatenlijst van het linkse pact op verkiesbare plaatsen kandida ten van kleine linkse parijen hebben gezet, drie bij zelfstandig op treden geen schijn van kans gemaakt zouden hebben. Ergens maakt de reactie op het Amsterdamse initiatief toch wel de indruk van een opvatting: wel trouw, maar dan tot aan het sterf bed. Weeroverzicht 19 temperaturen ■w-w warmtefront -r-r kou-front windrichting ww luchtdruk in minibaren H hogo-drukgetted L lage-drukgcbied verplaatsingsnchting EllIHEiilligiEEilllilIlilIjliilllRllillilillli joo9sle der^e' te\d^e ■#- zonnig mist opklaringen hagel bewolking sneeuw jtfSI regenonweer DE BILT Boven Frankrijk en de Britse eilanden ontwikkelt zich een krachtig hogedrukge- bied dat zich naar onzeomge- WEERRAPPORTEN ving uitbreidt. Morgen zullen er max nccl flinke zonnige perioden zijn. De tcmó. sla» wind blijft nog in de westelijko Amitrrdnm oeh. bew. i» io hoek Ue Bllt Geh- bev*- '8 '7 Deelen Regen 22 25 Eelde Kenen 24 20 Gisteren pormeden zich in een tot Eindhoven Och. bew. 20 10 dan inactieve frontale zone klei- i*'" Helder Regen 19 10 ne storingen, die het front ver- Ü'Si Sleï**' 51 ij traagden en boven ons land op VHimngen Oeh. bew. h x uitgebreide schaal regen veroor- ?£",hlmbur* B"8,e"bl!1 2' 12 zaakte. Op veel plaatsen viel Athene ónbew" 22 0 meer dan 10 mm regen, in de Bnrreiona l. bew. 21 0 Noordoostpolder zelfs meer dan o^diaux Zwh'bewW' 22 0 30 mm. Hiermee was Nederland Bru»*el Geh. bew. ie os het natst, plekje in Europa In f» g u« Frankrijk en Spanje vielen ik-uinki Onbew. 13 0 langs hetzelfde front plaatselijk jnn»brutk Regenbui 25 03 wa, buien, overigen, was het er S?' zonnig weer met maxima van Lwrno zw bew. 23 0 17 tot 24 graden. In Italië bleet het droog en werden ongeveer Madrid 1. hew dezelfde maxima bereikt. Maüorca Vooruitzichten voor donderdag: Munehen Oilo droog, zonnig en warmer. Parijs Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Si.tckhlolm Aanta uren zon: 6—15. Min. temp.: omstreeks 12 gr. Max. temp.: omstreeks 23 gr. Onbew. 20 Onbew. 21 Lichte regen 21 Bew 20 Onbew. 19 L. Bew. 16 Zw. bew. 23 Kans op eendrog e periode van ij-®* minstens 12 uur: 90procent. IstanhtiCl En» Hulmas New York

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9