u WILSON ONTHULT PLANNEN IRA Consument in Europees verband gaan beschermen Min. Lubbers: Investeringen bevorderen Chauffeurs van Naaldwijk weer uitgereden 15 17 Ontvoerde baby was verkocht „Verschroeide aarde" Anderhalf miljoen voor Sahellanden Eerste dag van eindexamen voor 300.000 leerlingen techno-beurs 16 18 VIT» DnVSDAU 14 Mfc.1 1974 LEIDSE COURANT Paard van prinses Anne afgemaakt na ongeluk LONDEN (Rtr) Het paard, waarmee de Engelse prinses Anne in 1971 Euro pees kampioene MUitary werd, Doublet, moest glsie* ren na een ongeluk worden afgemaakt. De elfjarige brui ne ruin brak tijdens de trai ning op Smith's Lawn, een poloveld bij Windsor, een achterbeen. Prinses Anne van Engeland in aktie met haar toppaard „Dou blet". dat gisteren na een on geluk moest worden afgemaakt. Een Inderhaast opgeroepen veearts moest het paard met een pistoolschot uit zijn lijden verlossen. De 23-jarige prinses liet daarbij haar tranen de vrije loop. Alison Oliver, trainster van Doublet, verklaarde dat er geen duidelijke oorzaak voor de beenbreuk was aan te wijzen. VOOR 4800,- GULDEN METZ (AFP) Een baby die op 18 november jl. uit een kraamkliniek in Moyeuvre-Grande bij Metz in Oost-Frankrijk werd ontvoerd, is gisteren gezond en wel teruggevonden in een dorp in een aangrenzend de partement. Het blijkt dat de ouders van de kleine Christian Tousch die, toen hij verdween, pas 8 dagen oud was, zelf voor de ontvoering heb ben gezorgd. Zij verkochten de jongen voor 4.800 aan een vrouw in tfe plaats Piennes in het departement Meurthe Moe zel. Deze vrouw had het tegenover haar man doen voorkomen dat zij Christian ter wereld had gebracht. Zij deed dit uit vrees dat haar echtgenoot haar zou verlaten als er tut hun huwelijk geen kinderen zouden worden geboren. Uit een eerder huwelijk had de vrouw al drie kinderen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Premier Wilson heeft gisteravond consternatie in het Lagerhuis veroorzaakt met de onthulling, dat de IRA van plan geweest is dee dichtbevolkte katholieke delen van de Neordlerse hoofdstad Belfast te bezetten. Als de re publikeinse guerrilla's gedwongen werden zich te rug te trekken, zouden ze de taktiek van de ver schroeide aarde toegepast hebben. Dit alles is ge bleken uit documenten, die dezer dagen In Ulster bult gemaakt werden door het Britse leger en de Noordlerse politie. Wilsons uiteenzetting was een van de belangrijkste verklaringen, die sinds het begin van de troebelen in Ulster gedaan werden door een Britse regerings leider. Hij zei, dat de IRA, door middel van mee dogenloos geweld de sectarische haat had willen aanwakkeren in Belfast, om voldoende chaos te kunnen veroorzaken, waarin het ondergrondse le ger bij machte zou zijn dichtbevolkte wijken van de Noorierse hoofdstad te bezetten als voorge wende beschermer van de katholieke inwoners. De IRA verwachtte echter niet, dat ze bepaalde steunpunten van Belfast langdurig bezet zou kun nen houden. Tijdens de terugtrekking van de guer rilla-strijdkrachten zou dan de taktiek van de ver schroeide aarde toegepast worden. Dit betekent. dat het in de bedoeling lag gewone burgerhuizen plat te branden. Aangezien de Noordierse politie een deel van de buit gemaakte documenten in haar bezit heeft en de informatie zal gebruiken om het aantal misdadi gers gerechtelijk te vervolgen, kan momenteel nog niet de complete inhoud van de op de IRA verover de papieren wereldkundig gemaakt worden. Er zijn bevelen bij voor de commandanten van IRA-batal- jons, een algemeen overzicht van het krijgsplan, met bijbehorende plattegronden, en het ontwerp van een proclamatie, gericht tot burgerlijke en de militaire overheid. Wilson prees de Noordierse politie en het Britse le ger. Hij waarschuwde het verblufte Lagerhuis voor nog meer pogingen van de IRA om een vreedzame oplossing van de Ierse kwestie onmogelijk te ma ken. Hij gaf toe dat de guerrilla's nu allicht een campagne van tegenpropaganda zouden lanceren, om de buit gemaakte documenten, die volgens hem authentiek zijn, af te schilderen als een uitvindsel van de regering van Londen. In ieder geval zullen zij geheel of gedeeltelijk gepubliceerd worden in binnen- en buitenland. De socialistische premier gaf ook de verzekering, dat Londen de Britse troepen niet zal terug roepen uit Ulster vóór de problemen, waarmee ze daar moeten afrekenen, opgelost zijn. LUXEMBURG (ANP) - Het omt voor dat fabrikanten prijs en verpakking van hun produkten ongewijzigd la ten, maar de inhoud van de verpakking met biuvoorbeeld een kwart verminderen. Daarom moet de Europese Com missie, het "dagelijks bestuur" van de EEG niet slechts bepalingen uitvaardigen voor gebruiksvoorschriften op de verpakkingen maar ook he gebruik van misleidende ver pakkingen verbieden. De Italiaanse Christen-Democraat Giovanni Bersani die dit maan dag in het Europese parlement in Luxemburg ten berde bracht, deed nog andere voorstellen waarmee het parlement zich ak koord verklaarde. Op uren van vergelijkbare kijkdichtheid dient ten minste even veel tijd aan consumentenvoorlichting te wor den besteed als aan tv reclme. vooropgesteld dat de vorlichting objectief is en de concurrentie verhoudingen niet worden ver stoord. De Europese Commissie heeft de ministerraad van de EEG een voorlopig programma inzake voorlichtingen en bescherming van de consument voorgesteld dat, aldus Bersani "voor de ge middelde consument vrijwel on verteerbaar" is. Maar indien dit programma geheel wordt uitge voerd zal het de epositie van de consument aanzienlijk verster ken, aldus het parlement, dat onder zeker voorbehoud dit pro gramma goedkeurde. Zo zou de commissie tevens een richtlijn over huurkoop en sumentencrediet moeten vaardigen, waarc me-"" name de voorwaarden worden bepaald waaraan dergelijke contracten dienen te voldoen (zoals teriig te betalen bedrag, duur van d« lening, jaarlijkse rente, aanbe taling en sancties in geval van vertraagde terugbetaling). De neiging bestaat, aldus Bersani, steeds gemakkelijker dergelijk krediet te verlenen, maar an derzijds zijn de voorwaarden waarop het wordt verleend "eenzijdig en ondoorzichtig". Fraaie hoed In Londen werd deze baret geshowd uit de lente-collectie van Mitzi Lorenz. De baret stamt rechtstreeks uit de dagen van de Great Civil War. Het is een subtiele melée van bruine kleuren met struisvogelveren om de lijn te accentueren. UTRECHT (ANP) „Het is verantwoord om te streven naar een Iet wat expansievere economie". De minister van Economische Zaken, drs. R. F. M. Lubbers, zei dit gisteren in Utrecht bij de opening van de Technobeurs en de Vakbeurs Algemene Toelevering. Hij stelde, dat de investeringen verder moeten worden bevorderd. Een eerste aanzet is daartoe al gegeven door de investeringsaftrek. Maar belastingmaatregelen alleen zijn niet voldoende. Volgens hem aarzelen ondernemers nogal eens met het uitvoeren van plannen om dat de wetten ingewikkeld zijn en omdat ze vaak in onzekerheid verkeren over het krijgen van de nodige vergunningen en over de tijd die daarna nog verloopt voordat bepaalde plannen kunnen wor den verwezenlijkt. De procedures zullen helderder moeten worden. Drs. Lubbers stelde verder, dat investeringen goed moeten aansluiten op de situatie in de verschillende sectoren van de arbeidsmarkt. Er zijn wel allerlei structuuronderzoeken gedaan en aanbevelingen ge geven, maar volgens hem zullen er „hardere afspraken" moeten komen tussen overheid, werkgevers en werknemers over de follow- up van een structuuronderzoek in een bedrijfstak. Op de Technobeurs '74, die evenals de 2e Vakbeurs Algemene Toele vering (VAT) tot en met 18 mei duurt, tonen 166 exposanten pro ducten van 1560 firma's uit 24 landen. De beurs is gericht op de metaalverwerkende industrie, en beperkt zich wat betreft de me taalbewerkingsmachines tot apparaten met een maximumgewicht van 3000 kilo. Andere onderdelen uit het expositieprogramma zijn gereedschappen voor de metaalbewerking, zoals pneumatische ge reedschappen en las- en snijapparatuur, algemene industriële uit rusting, voorlichting en vakliteratuur. DEN HAAG (ANP) De actie voor de door droogte geteisterde Sa hellanden in Afrika heeft tot nu toe een bedrag opgeleverd van 1,5 miljoen gulden. Dit heeft de Novlb bekend gemaakt. Bij de Novib was een bedrag van ongeveer 900.000 binnengekomen en bij de an dere deelnemende organisaties een bedrag van 600.000 gulden. Die organisaties zijn: de Nederlandse afdelingen van Unicef en Unes co, de stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen, de stichting mensen in Nood, het humanistisch instituut voor ontwikke lingssamenwerking en het algemeen diakonaal bureau van de gere formeerde kerken. De actie, die op 29 april gestart is met een col lecteweek, gaat voorlopig nog normaal door, aldus de Novib (giro 100200). NAALDWIJK De chauffeurs van het transportbedrijf Van den Bos BV in Naaldwijk zijn vanmorgen weer uitgere den. Hun staking van een dag heeft het gewenste resul taat gehad: de drie vakbonden hebben voor de 40 chauf feurs gedaan gekregen dat Van den Bos het CAO-loon gaat uitbetalen en dat de werkweken gemiddeld niet lan ger zijn dan 70 uur, terwijl tot nu toe werkweken van 100 uur geen uitzondering waren. Nadat in het bedrijf al twee jaar gepraat was over het toepassen van de CAO en nadat de direc tie in november 1973 al een toe zegging had gedaan, was zon dagavond de maat vol. Het vele vergaderen van de personeels- kerngroep met de directie had niets opgeleverd en vrij plotse ling werd tot staking besloten, met steun van de bonden. Toen zondagavond om half elf de eer ste vrachtwagens zouden moe ten uitrijden werd de directie van de staking op de hoogte ge steld. Gisteren is urenlang on derhandeld tussen de heren Van den Bos en vertegenwoordigers van de drie vervoers bonden. Uiteindelijk ging de directie in de namiddag accoord met de ei sen: er zal nu loon volgens de CAO worden uitbetaald en het aantal werkuren wordt gesteld op maximaal 140 per twee we ken, met een maximum van 80 uur per week. De spanning in de goententrans- portbedrijven wordt ook veroor zaakt door factoren buiten het transport om. Men is gebonden aan de tijd waarop de groenten geveild worden en do tijd waar op de produkten op de Duitse markt moeten zijn. Omdat er een CAO is voor het be- roepsgoederenvervoer is iedere werkgever verplicht die toe te passen. In de praktijk echter betaalt een zeer groot deel van de werkgevers een lager loon. zij hebben eigen regelingen met he personeel. Al te vaak is het personeel maar nauwelijks georganiseerd, zodat men moei lijk een vuist kan maken. Bij Van den Bos waren 38 van de 40 chauffeurs bij de vakbonden aangesloten, wat zeer veel is (de resterende twee zijn giste ren lid geworden). Een bondsbe- stuurder: ,,De chauffeurs staren zich blind op hun netto-loon. Maar ze beseffen niet wat het voor hun sociale verzekering be tekent als de CAO niet toege past wordt. Wat gebeurt er als ze ziek worden of als ze een on geluk krijgen? Bloemen- Lente op het bordes van het Haarlemse stadhuis, waar de Haarlemse bloemenmeis jes" poseerden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan. De meisjes ieder jaar zijn het anderen hebben in de loop der jaren meer dan honderd duizenden bloemen uitgereikt. Koperschat in poolcirkel Moskou (AP) - Binnen de poolcir kel zijn grote kopervoorraden gevonden, aldus maakte TASS maandag bekend. Deze voorra den zouden de grootste zijn in de hele Sovjet Unie en zich be vinden, uitgespreid over een ge bied van enkele vierkante kilo meters, in de bodem van Het schiereiland Taymyr. Het koper zou 99 pet zuiver zijn en dicht aan de oppervlakte van de grond liggen, aldus Tass. Kamerlid van PPR geweigerd in restaurant ZEVENAAR (ANP) - Hel PPF Tweede Kamerlid Pier van Gor kum is gistermiddag niet toege laten in een Zevenaars restau rant. Het kamerlid, op werkhe zoeke in Zevenaar, wilde met ep kele metgezellen gaan lunchen in restaurant Poelwijk. Kenne lijk wat aangedaan door me PPR-affiches beplakte auto': van het gezelschap weigerd' men hem de toegang. Toen on opheldering werd gevraeagd ultt' de restuarant-eigenaar enkel krachttermen en wees de PPR delegatie resoluut de deur. Dit voorval vertelde de heer Va Gorkum na afloop van fu werkbezoek aan Zevenaor.pH bezocht enkele bedrijvenc, hf gewestelijk arbeidsbureau, hi industrieschap en het gemeentt bestuur. Cholera in Spanje AYAMONTE (Reuter) De invoer van alle verse le vensmiddelen uit Portugal is stopgezet nadat in de Spaanse plaats Tavira, die aan de grens met Portugal ligt, cholera was geconsta teerd, zo deelt de Spaanse gezondheidsdienst mee. Het personeel van de veer boten op de rivier de Gua- diana is gevaccineerd en de passagiers moeten medisch worden onderzocht. Aan de Portugese kant van de grens heeft men soortgelij ke maatregelen genomen- Protest (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gisteren was het zover. De eerste dag van de eindexamens. Ruw geschat voor zo'n 300.000 leerlingen, variërend van het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs tot het algemeen tech nisch onderwijs. Voor heel veel scholen stond Ne derlands die eerste dag in het centrum. Beginnen we met het lager technisch onderwijs, waarvoor de examens voor het merendeel zijn bestemd voor leerlingen uit de zogenaamde T-stroom, het theo retische gedeelte. De kandidaten kregen volgens de zogenaamde meerkeuzetoets vragen te beantwoorden over de Veluwe, en over een stukje heldenverering in het Utrechtse bos. Het eerste betrof een dagbladartikel waarin een interview was verwerkt met een gepro moveerde milieudeskundige. Dat gaf wel eens wat moeilijkheden, want de mening van de schrijver moest van de interviewer worden gescheiden. De leerlingen van de lagere detailhandelsscholen be proefden hun kennis eveneens op het stukje over de pyramide van Austerlitz, het stukje heldenvere ring in het Utrechtse bos. Maar zij mochten de tekst ook kort weergeven. Maar de leerlingen van de detailhandelsscholen hadden er nog een dictee bij, uiteraard een stukje over het milieu. Dat schijnt de examentopper van 1974 te worden. De middaguren brachten de leerlingen van het han delsonderwijs door met warenkennis. De leerlingen van het lager economisch en admini stratief onderwijs, kregen op de eerste dag ook Ne derlands. Een vlot artikeltje over weervoorspellin gen, waarbij ook nog een aantrekkelijke opgat was, namelijk in tien minuten eigen mening te g< ven over het weerbericht. Toekomstige kantoo mensen van het LEAO moesten laten zien hoe z een brief foutloos en keurig ingedeeld konden f. pen. Gymnasium en Atheneum kregen eerst een stu tekstverklaring over maatschappijwetenschappe uit een bundel, die prof. dr. I. Gadourek van d Rijksuniversiteit van Groningen enkele Jaren gel' den schreef. Mogen we beginnen met een stuk kritiek. Was het nou beslist nodig dat zo'n lanj tekst op een zo afschuwelijke manier wordt g bracht, een lang verhaal zonder ook maar iets vo een fleurige opmaak? Het stuk telde 2150 woorde en moest tot een kwart worden ingekrompen voc een samenvatting. Voor het Engels examengedeelte van het VWO wr weer een vijftal prozastukjes genomen, waarovc multiple keuzevragen werden gesteld, waarbij u teraard een stukje uit de Time niet jnocht ontbr ken. De vragen waren niet onoverkomenlijk. D eerste dag voor het VWO bleek niet de zwaarste. De MAVO-3 leerlingen hielden zich bij de Nede landse tekstverklaring bezig met diepzeeduiken. L leerlingen van MAVO-4 hielden zich bij de teks verklaring bezig met de vrije tijd. Zowel MAVO als MAVO-4 hielden zich nog bezig met meer kei zevragen handelskennis, waarbij de samenstellet voor de MAVO-3-ers een keuze hadden gemaakt u de vragen van de MAVO-4. Daar waren nadenkei bij, zoals de vraag op welke wijze iemand zonde extra kosten een schuld kan voldoen. A. per aang' tekende brief. B per postwissel. C. per girochequ en D. per giro-overschrijving. DEN HAAG De ruiters Heins, Diks, Meier, Heyman en Var> Herten nemen deel aan het con cours hippique van Hamburg (22-27 mei); Swaab, mevr. Greeve en Yvonne Dehnert aan de gelijktijdig te houden dres- surwedstrijden. metaalbewerking/lastechniek/aandrijvingstechniek/ pneumatiek en hydrauliek/verbindingstechniek Dagelijks van 900 - 17.00 uur. IRENE- en MARIJKEHAL - UTRECHT nog 4 dagen vakbeurs algemene toelevering Degelijk» van 900 - 17.00 uur. JULIANAHAL-UTRECHT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7