Ter ere van Kagel bezoeken Brahms en Handel Kurzaal toneel actueel Open Kerk bezon zich op karakter basisgemeente Janaceks Intieme Brieven: fel liefdesgetuigenis Massale uittreding uit kerk van Vi/est-Duitsland Jakarta zwijgt nog over aanklacht tegen mr. Yap DINSDAG 14 MEI 1974 LEIDSE COURANT uit de ta konst voorzittt tiek geziq Hoewel de celliste Agnes Jas een izingen h) Nederlandse is, mag men het l|| uit leden van het Residentie-Or kest bestaande Residentie- Strijkkwartet toch wel een Sla visch ensemble noemen. Prima rius Alexandra Lascae en alt violist Liviu Stanese zijn Roe menen en tweede violist Antonin Rous is een Tsjech. Was het dan een wonder dat de Intieme Brie ven van de Moravier Leos Ja- nacek gisteravond In het Thea- 'Forum' brengt 'Czardasfürstin' Den Haag Forum, het opera gezelschap uit Enschede, dat zich slechts zelden in West-Ne derland laat horen, geeft op vrijdag 24 mei een groots opge zette uitvoering van Kalmanns operette Die Czardasfürstinix> Den Haag. De groep is daartoe uitgenodigd door het Ned. Congresgebouw naar aanleiding van het grote succes dat de Weense operette- groep met Marika Rökk met dit werk oogstte. Er zijn meer dan 130 medewerkenden. De hoofd rol wordt vertolkt door Lilo Ehret-Bachman, geliefd zangeres» in vele duitse en Oostenrijkse theaters. Janacek schreef dit felle, subjec tieve, rhapsodische en in zijn sterke vitaliteit onweerstaanba re werk toen hij al zeventig jaar was. Het is een hymnische liefdesextase, getemperd door twijfel, en nauw verbonden met melos en ritme van de Tsjechi sche volksmuziek. Er is geen sprake van gemakkelijke, ro mantische ontleningen of bewer kingen van naief materiaal. In tegendeel: het gaat om uiterst oorspronkelijke muziek, onver vreemdbaar persoonlijk en toch geworteld in de musiceertrant van het Tsjechische volk. Hoewel de celliste soms een te be scheiden rol speelde, moest waardering hebben voor haar aanpassingsvermogen in dit Sla vische ensemble waarin naar mijn gevoel de altist met de erepalm gaat strijken. Aan Janacek gingen twee dankba re speelstukken van Weense klassieken vooraf: Haydns Rei- terquartett opus 74 no. 3 en Beethovens Komplimentierquar- tett opus 18 no. 2. De stukken kregen gezonde, warmbloedige vertolkingen, niet altijd even fijnzinnig en niet in elk détail helemaal gaaf, maar door de al tijd voelbare musiceerdrang zeer genietbaar. Het is te hopen dat het Residen tie-Strijkkwartet donderdag avond op Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten een groter pu bliek krijgt dan gisteren. De toegewijde ras-muzikanten ver dienen het zeker. Ks. ADVERTENTIE airconditioning DELFT- TEL 0)5-143540 KUNST EN KUNSTENAARS In het Singermuseum te Laren wordt van 19 t/m 16 juni een tentoonstelling gehouden van het werk van Loe Loeber. De stichting Mathoom, Denneweg 140, Den Haag, exposeert van 18 mei tot 8 juni schilderijen van Willem Hussem- Lieve Hemel stoot je hoofd niet. Vijzelgracht 6. Amsterdam, ex poseert van 17 mei tot 23 juni keramiek van Marion Askjaer Veld en Rob Neef en schilde rijen en tekeningen van de Brit se kunstenaar Mel Cooper. Zoals in de partituur is voorge schreven, zullen Hündel en Brahms zaterdagavond persoon lijk hun opwachting in de Kur zaal komen maken als het Resi- dentüe-Orkest daar onder Mauri- clo Kagel diens „Variaties zon der fuga" uitvoert. De 42-jarige in Argentinië geboren ma jaren in Duitsland werkende componist maakte zijn werk voor een Brahms-herdenking in Hamburg. Hij ging daarvoor uit van de piano-variaties mèt fuga die Brahms in 1862 op eer ma van Hëndel maakte, maar die bij heel anders geschreven zou hebben als hij nu had ge leefd. Kagel is naast Boulez, Stockhau- sen, Xenakis, Ligeti door de of ficiële avant-garde nooit hele maal serieus genomen. Hij wil de graag een buitenbeentje zijn en veroorloofde zich vele „grap- pen-met-een-dubbele-bodem" die niet zo dadelijk zijn te doorzien. Heel verdacht werd hij doordat hij altijd bij het verleden wil aanknopen, er op wil reageren zonder het voort te zetten of het te imiteren. Het uit te voeren werk demon streert Kagels betrokkenheid bij het muzikale verleden. Ritmisch liet hij Brahms helemaal in tact, hij handhaafde ook het op merkelijk feit dat Brahms voor 95% dezelfde dezelfde tonaliteit gebruikt zonder dat het stoort of opvalt, maar Kagel diepte de harmonie in hedendaagse zin uit en maakte gebruik van onbenut te, latent aanwezige melodische mogelijkheden. Door Brahms in hedendaagse zin „dóór te den ken" kwam hij onopzettelijk soms bij Alban Berg, bij Bartok en ook bij anderen terecht. Om het verband tussen origineel en moderne reactie duidelijk te maken speelt Geoffrey Madge zaterdag de pianovariaties van Brahms alternerend met Kagels orkestrale antwoorden erop. Alexander Weibat verbeeldt Brahms, Joop Jonker Hündel en de gehele vertolking wordt aan het eind van het concert her haald opdat men het geheel be ter in zich kan opnemen. Tussen die twee uitvoeringen in gaat de „Match" die Kagel ln 1964 schreef voor twee cellisten (Bijlsma en Van Ast) met een slagwerker (Willy Goudswaard) als stimulerend en afremmend scheidsrechter. De gebarentaal van de musici is de basis van de muziek. Zondagavond ls er in het HOT een tweede Kagel-avond met diens „1898", een jubileumstuk voor de 75-jarige DGG met cu rieuze „Stroh-violen" uit de jeugd van de fonografie. Kagel zou het prettig vinden als hij na de première in het HOT met het publiek over zijn werk van gedachten kan wisselen. DOOR JAN VERSTAPPEN New York ELISE HOOMANS JAN DE HARTOG Bedankt, Jan de Hartog Hebt u het affiche ook gezien? „Bedankt Jan de Hartog, met je zestigste verjaar dag". Op 22 april is deze Nederlands-Inter nationale auteur zestig geworden en o.a. ter gelegenheid daarvan hebben de initia tief-volle toneelmakers Kitty Janssen en André van den Heuvel zijn successtuk „Het Hemelbed" nog eens op het toneel gebracht. Het grote successtuk van Jan de Hartog, uit 1942, dat in Nederland, Duits land, Londen en New York zo'n succes had, dat verfilmd werd, waarvan een mu sical gemaakt werd. Indertijd wilde Jan de Hartog dat regisseur ian Teulings het stuk onder zijn leiding nam, toen het voor het eerst moest uitkomen, daar kon niets van terechtkomen, door allerlei verplichtingen, die Teulings had. Nu is dat dan ook voor mekaar, want Teulings regisseur Kitty Janssen en André van den Heuvel in deze vrije produktie van dit successtuk. Be dankt en gefeliciteerd, Jan de Hartog, met dit paradepaardje van het repertoire. Festival-toneel De leiding van het Holland Festival heeft zijn programma voor dit jaar bekend ge maakt. Twee Nederlandse produkties, bei- de uit „de marge", komen daarin voor. „Waark", de Groningse produktie van An ne-Marie Prins met een aantal amateurs, waar nogal over gesproken en geschreven is, kont nu naar de Randstad voor een zes tal voorstellingen, verder brengt Toneel groep De Appel een programma uit dat „Tafels" gaat heten, een groepsproduktlc naar thema's van Peter van der Linden. Een soort vervolg op „Kisten"? Buiten lands toneel: The Young Vic uit Londen met een Shakespeare-produktle; het gezel schap van Pierre Spivakoff uit Parijs mot 'n parodie op het toneel van Sarah Bern hardt, de beroemde actrice van wie twee eenakters worden gespeeld; uit Hamburg komt „Stallerhof", het inmiddels bekende drama van Franz Xaver Kroetz; en La Mama uit New York komt met een stuk van Wilford Leach, in de regie van de schrijver: „Corfax (don't ask)". Een so ber, maar hopelijk interessant toneelpro gramma. In New York zijn onlangs de prijzen voor de beste prestaties dn het afgelopen toneelsei- zoen uitgereikt. Uit de perskommentaren krijg je niet de indruk dat het daar alle maal koek en el is er vallen wel wat harde woorden over de personen die met zo'n Tony Award in het zonnetje gezet zijn. Er zijn interessante en vermeldenswaardi ge toekenningen, desondanks. Christopher Plummer kreeg een Tony voor zijn titelrol in „Cyrano", een musical naar het stuk van Rostand: Alan Jay Lerner en Frederick Loewe (de auteurs van de musical „My Fair Lady") kregen er een omdat zij de beste musical van het seizoen hadden ge schreven. Dat betrof dan „Gigi" een werk stuk van beide heren uit 1958, toen er een filmmusical van die titel werd gemaakt. Dat is op Broadway nog eens van stal ge haald, dit seizoen. Dat het als beste uit de bus kwam, geeft natuurlijk te denken. ANNE-MARIE PRINS Plannen in Arnhem Toneelgroep Theater heeft plannen bekfend gemaakt voor de komende seizoenen. In derdaad, voor drie seizoenen maar liefst is een vaste beleidslijn uitgestippeld. Daarin is onder meer vastgesteld, dat het repen toir thematisch een eenheid moet vormen. Theater heoft drie thema's gekozen: het burgerlijk realisme, dat vanuit een histo risch perspectief de moderne situatie ken schets, wordt als eerste beleidsbepalend thema genoemd. Dat staat centraal in Les- sings's „Emilia Galotti", een liefdesdrama, waarin men ziet hoe de machtsstrijd ver. loopt tussen de adel die terrein verliest en de burgerij die steeds meer macht ver overt. Jochen Neuhaus gaat dit stuk in fiet begin van volgend seizoen bij Theater re gisseren. Het tweede thema -is dat van ..de onver klaarbare macht, die tegenstellingen ln mensen en opvattingen tracht te overbrug gen en daardoor een grotere mede-verant woordelijkheid voor ieder individu teweeg moet brengen". Dit thema wordt in Piran dello's „Op zoek naar Jezelf" aan de orde gesteld, een stuk over een actrice die in een identiteitscrisis verkeert. Pierre Laro- che regisseert het bij Theater. Het derde thema is dat van de fantastisch»» werkelijkheid, waarbij de authenticiteit door een vergrotende bril wordt weergege ven. Een stuk van Carlo Gozzi past in dit uitgangspunt: „Koning Hert", Elise Hoo- mans gaat het regisseren. Daarnaast brengt Theater een stuk van da Engelse schrijver Peter Ter son, die zich zo bezighoudt met werkende jongeren en met mensen in arbeidssituaties. Dit stuk heet „Schaften"; verder is er het nieuwe blij spel van de Londense succesauteur Alan Ayckbourn (van „Slippers" en „Liefde Half om Half") aangekondigd; het merk waardige stuk vun Scott Fitzgerald (de au- teur van „The Great Gatsby") dat een Jaar of wat geleden in Parijs werd heront dekt door Jean Desailly. Het gaat over een Amerikaanse president. Elise Hoomans re gisseert het. het zal bij Theater „President op drift" heten. Verder de langverwachte (althans door lief- hebbers) eerste voorstelling in Nederland van het enige toneelstuk dan James Hoyce ooit schreef: „Exiles" en de eerste voor stelling in ons land van een stuk van Da vid Hare (dat werd ook tijdl). Dat heet „Slag", in de Nederlandse versie „Geen mannen Meer" en het gaat over vrouwene mancipatie. Er treden duidelijke verande ringen op binnen de r.k. kerk van West-Dultsland. Volgens mededelingen van het centraal bureau voor kerkelijke statis tiek in de Bondsrepubliek zal het aantal uittredingen eind 1973 en begin 1974 een nieuw hoogtepunt bereiken. Ofschoon de getallen nog niet bekend zijn, verwacht het centraal bu reau dat de uittredingen verre die van de laatste top in 1970 zullen overtreffen. In dat jaar traden officieel 69.455 personen uit de r.k. kerk. Het aantal uittredingen geeft geen enkele aanduiding voor de praktische geloofsbeleving. De officiële uitschrijving uit de registers van de burgerlijke stand als rooms-katholiek heeft uitsluitend ten doel vrij te ko men van de verplichting kerk belasting te betalen, die in West-Duitsland tegelijk met de loonbelasting wordt geind. De praktische geloofsbeleving ligt veel lager dan de officiële cijfers van lidmaatschap (on geveer 27 miljoen) zouden doen vermoeden. In 1956 ging iets meer dan vijftig procent der Westduitse katholieken des zondags naar de kerk. In 1972 gaven 32,4 procent van de ka tholieken aan des zondags naar de kerk te gaan. Het centraal bureau voor de kerkelijke statistiek noemt dit cijfer echter nog rooskleurig. Volgens geraadpleegde opi nieonderzoekingen gaat aldus het centraal bureau voor de kerkelijke statistiek op het ogenblik nog slechts twaalf tot vijftien procent van de West duit se katholieken zondags naar de kerk. Geen ontkerkelijking consta teert het centraal bureau in de praktijk van het kerkelijke hu welijk en de doop. Wel is het aantal gemengde huwelijken sterk toegenomen. Het bureau waarschuwt, dat binnenkort de zielzorg er rekening mee zal moeten houden, dat de helft der kinderen uit gemengde hu welijken komt. Het openbaar ministerie in Ja karta zal binnenkort moeten beslissen over mr. Yap Thiam Hien, lid van de raad van ker ken in Indonesië, medewerker van de Wereldraad van Ker ken en bekend jurist, die zich herhaaldelijk heeft ingezet voor vervolgden. Mr. Yap. vice-voorzitter van de commissie voor interkerke lijke hulp, vluchtelingenzorg en wereiddiakononaat van „Gene ve", werd op 21 januari in hechtenis genomen bij gelegen heid van het bezoek van de Ja panse minister-president Tana- ka aan de Indonesische hoofd stad. Op grond van decreet nr 11 uit 1963, kan iemand die wordt verdacht van vergrijpen tegen de openbare veiligheid drie maanden lang worden vastge houden zonder gerechtelijke beslissing. Binnen deze perio de, die voor mr. Yap al is ver streken, moet het openbare mi- nisterie een aanklacht uitbren gen. De gedetineerde kan dan voor nog weer negen maanden worden vastgehouden. In geval van een aanklacht wegens in gevaar brengen van de nationale veiligheid is ge vangen houden zonder gerech telijke vonnis onberperkt mo gelijk. Er zijn nu nog naar schatting rond 55.000 politieke gevangen in Indonesië van na de coup, van wie velen al meer dan zeven jaar zonder gerech telijk vonnis in slechte omstan digheden vastzitten. Het is nog niet bekend wat mr. Yap verweten wordt, maar er wordt al gezegd, dat hij kan rekenen op zeventien jaar hechtenis. De Indonesische re gering heeft in ieder geval niet gereageerd op verzoeken van kerkelijke voormannen om mr. Yap het voorarrest in de vorm van huisarrest te laten door brengen. De zaak tegen hem trekt internationaal de aan dacht in verband met de aan staande vijfde algemene ver gadering van de Wereldraad van Kerken die in 1975 in Ja karta zal worden gehouden. „Kenmerken van een basisgemeente" was het thema van de tweede bezinningsdag, die Open Kerk in het bisdom Rotterdam in de Adelberthol te Delft heeft gehouden. Ds. Dick Groeneboer, hervormd predikante te Amsterdam en leider van de Kompasgroep, die de inleiding op bet thema hield constateerde bij de basisgroepen een zekere huiver om opnieuw te worden gebonden aan een heidsregels. Daaruit destilleerde hij hun eerste kenmerk, namelijk, dat zij „zo moeilijk met el kaar liggen". Hij benadrukte, dat het niet meer wordt aan vaard dat iemand gezag heeft, omdat hij eer ambt bekleedt. Het ambt wordt verleend, omdat iemand dingen kan zeggen waarnaar wordt ge luisterd. Gezag, dat zich niet steeds opnieuw waarmaakt is geen gezag en een gezag dat uit sluitend steunt op formaliteiten evenmin. „Wij kunnen", aldus ds. Groeneboer, „het ge zag aanvaarden van elke bisschop en elke syno de, als we er maar iets in kunnen ontdekken van de blijdschap van de hoop. Als dat niet het geval is. behoeven we dat gezag niet te accepteren. Al» we de geboden en symbolen alleen maar vo ge schoteld krijgen, omdat ze nu eenmaal bestaan dan worden zij ballast". Als tweede kenmerk bracht hij naar voren, dal de groepen zich er degelijk van bewust zijn, dal Kerk-zijn betekent iichaam-van-Christus zijn. Christus betekent niets zonder gemeente. De ge meente moet hem handen en voeten geven. Zon der gemeente is Christus alleen maar geest. Hel zijn de mensen, die met elkaar aan de geest ge stalte geven door te dienen. Zo zijn we overgo- gattn van overheersend macht naar overheersend dienst. Het derde kenmerk is volgens hem de oecumeni sche gedachte. In alle btisisgroepen leeft een hang naar oecumene. Sommige groepen bewegen zich alleen in de eigen kerk, andere zijn samen gesteld uit leden van verschillende kerken. In alle groepen overheerst de bereidheid om elkaar te helpen. Oecumene betekent .liet al die kerken bij elkaar brengen, maar wel, dat we elkaar moeten helpen in dienstbetoon voor de wereld. Eenheid van kerken is gewenst om de dienstbaarheid. Op nieuw samen-kerk zijn, zoals Open Kerk dat pro. beert te doen is een vorm van oecumene. Kort samengevat concludeerde ds. Groeneboer. dat de groepen vooruit lopen en hun idealen ver der moeten uitdragen. Men moet een open huis zijn van de kerken met als opdracht: dienstbaar zijn aan de samenleving. H*t is niet de bedoeling het zoveelste kerkje of een secte te vormen. „We moeten aan het lijntje uitproberen, waarvan we hopen, dat het ooit op het middenveld wordt uige- 6peeld". Basisgroepen moeten serieus wordec genomen, ook al zijn ze vaak lastig. Hoe meer ze in opspraak zijn, des te meer komt het evangeiir ter sprake, aldus ds. Groeneboer. Pstor Rob Kurvers van de stuurgroep Den Haag waarbij de organisatie berustte, had tevoren nog ge.'cgd, dat wordt gestreefd naar regionale groepen met pastor Ruud Bu^nik als contactman in het landelijk bestuur van Open Kerk, voor wie het weekblad De Bazuin als spreekbuis zal fungeren. Medegedeeld werd nog, dat in het bis dom Rotterdam momenteel basisgroepen zijn in Leiden (De Merenwijk), in de Bollenstreek, Den Haag-West en Den Haag-centrum (Ecclesia). Het Internationale congres van artsen dat dit weekeinde in Noordwljkerhout is gehouden, heeft een „wereldfederatie van artsen voor eerbiediging men selijk leven" opgericht. Aan het congres namen artsen deel uit Nederland. België, Frankrijk. Canada, Duitsland, Engeland. Noorwegen. Spanje, Zwitserland en de Verenigde Staten. Een van de belangrijk ste doelstellingen van de fede ratie is intrekking van wets ontwerpen en wetten waarbij abortus wordt of is gelegali seerd. Bij de regering dringt de fede ratie er op aan, ongewenste kinderen en vrouwen die onge wenst zwanger zijn te helpen met goede sociale en enomi- sche maatregelen. De federatie gaat uit van de verklaring van de Verenigde Naties over de rechten van de mens en ook die over de rech ten van het kind (speciale be scherming voor zowel als na de geboorte). Artsen mogen zich volgens de federatie niet schuldig maken aan „selectief doden" om psy chologische, sociaal-economi- Wereld federatie opgericht voor eerbiediging menselijk leven sche of bevolkingsvraagstuk ken op te lossen. Volgens de federatie is medisch bewezen, dat vrouwen in landen met een vrije abortus-politiek de nei ging hebben om abortus te aanvaarden als een methode voor gezinsplanning. Abortus veroorzaakt meer morele, osy- chologische en lichamelijke pro blemen dan er door worden opgelost vla verbetering van het „welzijn", aldus de federa tie. KERK EN WERELD

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11