FANFARE BLIES TRIOMFMARS VOOR NIET GEMAAKT DOELPUNT SCHANDALIG OPTREDEN SUPPORTERS FEYENOORD Voor Groningen hangt betaald voethal aan een zijdendraadje „Alle spelers, op Johnny Rep na tekenden meerjarig contract" Dramatische ontknoping in Goffertstadion Hans Kraay technisch directeur van Ajax FEYENOORD BETAALT MILJOEN VOOR KREUZ 1974 KW ?if HHH NIJMEGEN Nog nooll tcvo- ren In de geschiedenis van het betaalde voetbal is een club op zo dramatische wijze uit de eredivisie verdwenen als NEC. Hoewel de Nijmegenaars de laatste plaats op de ranglijst innamen, voordat de enerve rende slotepisode van het ere divisieseizoen een aanvang nam, leken de kansen op be houd van de plaats in het voet balwalhalla bijzonder gunstig. De mededegradatiekandidaten hadden op papier immers veel zwaardere tegenstanders. Van Feyenoord mocht worden ver wacht dat het er in de laatste wedstrijd tegen NAC naar zou streven de honderd doelpunten vol te maken en ook Ajax zou er alles aan gelegen zijn de slechte resultaten van de afge lopen weken te doen vergeten door een forse zege op Roda JC. Naarmate de wedstrijd tegen Haarlem vorderde, bleek dat de formatie van Barry Hughes niet in staat was het de Nij meegse ploeg in het volgepak te, sfeervolle Goffert-stadion ernstig lastig te maken. NEC was vrij gemakkelijk uitgelo pen tot 3-0 en er leek voor de Nijmegenaars geen vuiltje meer aan de lucht. Het grote scorebord met daarop vermeld de gang van zaken bij de an dere degradatieduels gaf ech ter angstwekkende cijfers te zien. Roda JC-Ajax bleef maar steeds 0-0 en bij het duel tus sen NAC en Feyenoord prijk ten tot vijf minuten voor het einde de cijfers 1-0. Misverstand Toen' deed een dramatisch misverstand de hoop in de Nij meegse harten, volkomen ten onrechte, tot ongekende hoogte opleven. Feyenoord zou erin geslaagd zijn te scoren. Die gelijkmaker zou NEC net dat ene punt hebben opgeleverd om naast de Bredanaars te ko men en dan door een beter doelsaldo in de eredivisie te blijven. Het Nijmeegse publiek veerde als een man overeind toen via de duizenden meege sleepte transistorradio's de mare rondging als zou Henk Wery Feyenoord op 1-1 hebben gebracht. De Nijmeegse jeugd trok juichend het stadion rond, en het fanfarekorps St. Anneke hief triomfantelijk het clublied van NEC aan. Toen de man aan het scorebord het cijfer 1 had aangebracht, kwam de grote desillusie: de omroeper van het Goffertstadion kwam met de ontnuchterende mede deling dat Wery in het zijnet had geschoten. Het leek allemaal zo voorspoe dig te verlopen voor NEC, dat geen kind had aan het volko men schotloze Haarlem. Al na bestuursleden moesten er aan zeven minuten had Manfred te pas komen om de over-en- Priewe met een fraai afstand- thousiaste muzikanten het schot NEC op 1-0 gezet. zwijgen op te leggen. Scheidsrechter Joop Vervoort had daarvoor de wedstrijd al twee keer moeten onderbreken om het schetterende fanfare korps, dat elke Nijmeegse aan val vergezeld deed gaan van de clubmars, tot stilte te ma nen. Trainer Leen Looyen en NEC deed er alles aan om het doelsaldo, dat bij een even tueel gelijk eindigen van de gradatiekandidaten de doorslag zou geven ten gunste van de Nijmeegse ploeg, nog wat ho ger op te vijzelen. Vooral de onvermoeibare Jantje Peters maakte het de Haarlemse doel man Poldervaart bijzonder las tig. Vijf minuten voor de rust was het wederom Manfred Priewe die met een hard schot de geruststellende cijfers 2-0 op het scorebord bracht. Toen enkele minuten na de rust John Frandsen een scherpe voorzet van Gerdsen hard ach ter Poldervaart kopte, was het behoud van het eredivisieschap van NEC afhankelijk van de resultaten van de wedstrijden in Groningen, Breda en Kerk- rade. Eerste divisie Zou NEC ondanks de glorieuze zege op een machteloos Haar lem dan toch nog het kind van de rekening worden? Dat ge beurde inderdaad, want het on waarschijnlijke gebeurde: Roda JC hield de stand tegen Ajax in evenwicht en NAC won voor het eerst sinds zes jaar van Feyenoord. Toen scheids rechter Joop Vervoort voor de laatste maal had gefloten, hief de fanfare opnieuw het Nij meegse clublied aan, waarvan de laatste strofe luidt: „Vech tend te allen tijde, NEC wordt kampioen". Daaraan zal de nieuwe trainer Piet de Visser dan in de eerste divisie moeten werken. WIL VAN DER PLAS Scoreverloop. 8. Priewe 1-0, 38 Priewe 2-0, 53 Frandsen 3-0. Scheidsrechter Vervoort. Toe schouwers: 14.000. NEC: Schellekens; Marijnis- sen, Kornelis, Jo Peters. Vis ser; Gerritsen, Jan Peters, kamps; Gerd6en, Priewe, Frandsen. Haarlem: Poldervaart; Wen- tink, Marijt, Huiberts, Huyg (Feteris); Wetzel, Van den Berg, Van Duivenbode; Akers loot, Sadek, Boszhard. lil IBIIIIIIII—IIIMIII H—BMW (Van onze sportredactie) BREDA Een deel van de supporters is doende Feyenoord een slechte naam te bezorgen. Gistermiddag misdroegen, in hoofd zaak, jongelui zich op het terrein van NAC. Voor de wedstrijd hadden zij het gaas van het hek waar achter de kleurrijke meute zich met vlaggen, toeters en vreemdsoortige roodwitte kledij had opgesteld, doorgeknipt. Daarvoor moeten zij een of meer forse ijzerwaren hebben mee genomen. Een kwartier vóór het einde ontketenden zij een schandalige chaos. Naast het doel van Jan de Jong werd gevochten door de Rotter damse supporters, die kennelijk niet tot de betere lagen van de bevolking behoren, met agenten. Petten van de gerechtsdienaren vlogen door de lucht, hen werd bier dn het gezicht gegooid en de blikjes daalden als projectielen op en om de agenten neer. Dat alles vtiia het gat dn het hek dat was geknipt en uitgebogen. Een van de belhamels viel in handen van vijf agenten die hem, wat niet zo taktisch was, voor de ogen van het publiek in elkaar sloe gen en hevig spartelend wegdroegen. Later verklaarden in de buurt staande tnensen dat de politie had gezegd: „Als jullie allemaal weer netjes achter het hek gaan staan, laten we die jongen los". Verontwaardigd zei een jonge man: „We gingen terug maar ze namen die jongen mee". Na de wedstrijd zat hij nog in een politieauto binnen het stadion. Toespraak Scheidsrechter Van der Kroft moest de strijd, die zo tam was ge weest dat het leek alsof er geen degradatie of behoud op het spel Nadat Wim van Hanegem links zichtbaar tussen Jan de Jong en Van Dijk) de heethoofden had toegesproken, waren agenten nog aan het sjorren aan een van de heihameis die zich hevig verzette. Een onsmakelijk einde van de competitie. stond, natuurlijk staken. Wim van Hanegem stapte op hem af en zei: „Meneer v.d. Kroft, ik zal proberen of ik het kan regelen". En het lukte hem. Na de „toespraak" van de Kromme, verstom de het rumoer en konden de laatste vijftien minuten worden uit gespeeld. Na de wedstrijd dromden weer supporters voor de toe gangshekken bij d ehoofdingang die werden gesloten. Agenten met honden, die ook het laatste kwartier van de wedstrijd op het veld hadden gepatrouileerd, bewaakten de ingang. Toen werd nog een Rotterdammers, wezenloos van de drank zoals meni- een in het opstandige legioentje afgevoerd. Terwijl hij als een bundel oud vuil tussen de agenten hing, brulde hij met zatte stem alleen maar: „Feyenoord Feyenoord". Hij was zo ver weg dat het tot hem zeker niet is doorgedrongen dat-hij zijn club een zeer slechte dienst bewijst. Manager Guus Rrox, totaal ontdaan door het grove optreden vdn de raddraaiers die alleen komen om herrie te maken en ellende te veroorzaken, ziet ook zo gauw geen oplossing. „Wat moet je daar nou aan doen. Ze gaan met de trein en hebben een kaartje bemachtigd". Hetzelfde Er zou wellicht een strengere controle op de verkoop van die kaartjes kunnen zijn. Het is steeds hetzelfde „blok", dat ook in de Kuip bijeen zit achter het scorebord op de eerste ring. Men moet ze dus onderhand wel enigszins kennen. Het blijft, ondanks het hardhandige optreden van de Bredase agenten die de chaos daardoor nog vergrootten, schandalig dat een hek wordt opengeknipt en men zich zo schofterig gedraagt. Van onze sportredactie Groningen De toekomst van F. C. Groningen hangt aan een zijden draadje. Nu de degrada tie door de nederlaag van 2-1 tegen P.S.V. een feit is, is er geen zinnig woord over te zeg gen hoe het verder moet, om dat de gemeente Groningen de subsidie voor de komende twee jaar - twee gulden per betalen de bezoeker met een minimum van 220.000 gulden per jaar - laat afhangen van het feit, dat al de leenschulden ter grootte van 4,6 ton worden afgelost voor 1 juli aanstaande, is het nog helemaal niet zeker of de Groningers het volgend seizoen weer betaald voetbal spelen. Al zegt de gemeente in een rapport dat bij niet tijdig af lossen van de leenschulden de toestand opnieuw wordet beke ken, het is al met al een vrij bedenkelijke zaak geworden. Vooropgesteld dat de schulden voor 1 juli worden afgelost, of dat de gemeente uitstel geeft en de aflossing en rente van de 4,6 ton voor haar rekening neemt, is het bovenal een zaak om de huidige spelerskern bij een te houden. Dat zal niet zo eenvoudig zijn omdat vrijwel iedereen qua sa laris naar beneden zal moeten. Slechts drie spelers, aanvoer der Wim van der Heide, Sip Bloemberg en Bjarne Jensen hebben nog een contract dat tot 1 juli 1975 doorloopt. De overige spelers hebben Inmid dels een nieuw contract aange boden gekregen. Voor de meeste is het niet meer accep tabel omdat het aanbod van de club zo drastisch is verlaagd, Triest afscheid van Groningers doelman Jan Nordström. Ook hij kon niet voorkomen dat PSV zegevierde. Op de foto treedt hij reddend op bij een actie van Edström. dat zij voor hetzelfde geld bij een amateurclub kunnen gaan spelen. Knelpunt Penningmeester Hans van der Vlugt: „De spelers hebben de tijd tot eind mei. Ze moeten duidelijk maken wat ze willen. Een knelpunt is voor ons: hoe houden we ook met lage con tracten de kern bijeen. We moeten over het totale budget voor de af te sluiten contrac ten overleg plegen met de ge meente. We zijn nu al een beetje boven het budget uitgegaan. Als de groep bijeen blijft, zien we het volgend seizoen optimistisch tegemoet. Het zou natuurlijk heel gemakkelijk zijn om te zeggen: Bekijk het maar en pak wat je pakken kunt bij een andere vereniging", maar dan moeten we bij wijze van spre ken twintig amateurs aantrek ken en dan is mijn persoonlij ke mening dat je er dan beter maar gelijk mee kunt ophou den. We moeten afwachten wat de spelers willen". F.C. Gro ningen wil de premies voor liet volgende seizoen koppelen aan de toeschouwersaantallen. Voor een gewonnen thuiswed strijd zouden de spelers 11 pet. van de bruto-recette ontvan gen, bij een gelijkspel 7 pet. en bij een nederlaag niets, de daaropvolgende uitwedstrijd wordt met hetzelfde bedrag ge honoreerd. Ook dit voorstel viel bij de spelers in ongenade. Van der Vlugt: „Het grootste bezwaar van de spelers is dat zij bij een nederlaag niets ont vangen. Als we in de eredivi sie zouden zijn gebleven, had Ik daar wel in kunnen komen want als je tegen Feyenoord een vol huis hebt en je ver liest, vang je niets. Maar nu we gedegradeerd zijn, ls het Iets anders. We gaan er deze week met de spelers over pra ten". Het was gisteren ook een triest afscheid voor doelman Nord ström die zijn koffers al heeft gepakt en naar Zweden terug keert. FC Groningen heeft ze ker de kans gehad zich te handhaven want PSV bracht geen interesse op. FC Gronin gen nam dan ook de leiding en kreeg alle kans die uit te bou wen. Maar na de rust bleken de Groningers niet opgewassen tegen de druk van het moe ten winnen. Toen PSV gelijk had gemaakt, zakte Gronin gen helemaal weg en gaf de wedstrijd uit handen. Van der Kuylen voltrok het vonnis. Scoreverloop: 18. Oosterwold 1-0, 53. Deijkers 1-1, 75. v.d. Kuylen 1-2. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 15.000. FC Groningen: Nordström; Oosterworld, Cornells, Schip per, Eimers; Bloemberg, Van der Heide, Hovenknmp; Bos (Mennega), Jensen, Grittcr. PSV: Van Gerven; Krljgh, Van Kraay (v.d. Dungen), Nordqvlst, Deijkers; W. v.d. Kerkhof, Strik, Lubse; R. v.d. Kerkhof, Edström, v. d. Kuy len. :r DEVENTER Hans Kraay, momen teel nog manager bij Go Ahead Ea gles, zal het volgend seizoen definitief bij Ajax in dienst treden als technisch directeur. Het bestuur van Ajax is zaterdagmiddag met Hans Kraay tot overeenstemming gekomen Kraay, die 37 jaar is en in Culemborg woont, speelde voor DOS en Feyenoord «i kwam negenmaal in het Nederlands elftal uit. De nieuwe manager van Ajax hee.t vandaag een onderhoud met Eagles- voorzitter Van der Werf am zip „transfer" te bespreken. Kraay: ,,N<?.- dat Ajax en ik zaterdagmiddag tci overeenstemming waren gekomei., heeft Jaap van Praag contact opgeno men met het bestuur van Go Ahead. Van Praag vond het eleganter om de club persoonlijk op de hoogte te stel len. Zo ver ik heb gehoord is het con tact tussen Jaap van Praag en voorzit ter Van der Werf bijzonder vriendelijk geweest. Vandaag zal ik met mijn voorzitter praten." „Ajax en ik waren al eerder deze week tot een principieel akkoord geko men. De financiële commissie van Ajax moest echter nog goedkeuring geven voor mijn salaris en het budget dat ik bij Ajax mag gebruiken. Wan neer ik bij Ajax in dienst treed, ls nog niet bekend. Go Ahead Eagles zal mij Kwaliteit en geld Kraay ziet geen moeilijkheden in de komende transferperiode. „De con tractbesprekingen met de spelers van Go Ahead zijn vrijwel afgesloten. Bij na alle spelers hebben getekend. Er zijn nog enkele spelers, die een nieuw contract aangeboden hebben gekregen. Met deze spelers hoop ik deze week nog rond te komen. Wat de transfers van Ajax betreft, daar zijn geen pro blemen meer over. Alle spelers, op Johnny Rep na, hebben een meerjarig contract getekend". „Het is begrijpelijk dat ik niet onmid dellijk naar Ajax ga. Er zijn nog wat zaken te regelen. Ajax zal nieuwe spe lers moeten kopen en Go Ahead ook. Deze zaken kan ik goed soheiden want in beide gevallen is er een duidelijk verschil: kwaliteit en geld. De trans fers van Ajax gaan over het algemeen over grotere bedragen. Tienmaal meer dan bij Go Ahead." „Het Deventer publiek behoeft zich dus geen zorgen te maken dat ik spe lers meeneem naar Ajax. De geruch ten dat Johnny Rep naar Go Ahead zou komen, zijn onjuist. Rep is voor Go Ahead veel te duur". WIL VAN DER PLAS ROTTERDAM Met ingang van 1 Juli staat Willy Kreuz van Sparta bij Feyenoord onder con tract. Zaterdagmiddag zette de Oostenrijker, die vierentwintig maal voor het nationale elftal van zijn land uitkwam, zijn handtekening, die hem voor drie jaar aan de landskampioen bindt. Feyenoord zal aan Sparta een bedrag van een miljoen gulden moeten overmaken. Aanvankelijk bedroeg de transfersom 1,4 mil joen gulden, maar omdat Feyenoord niet bereid was deze som op tafel te leggen, ging Sparta tenslotte akkoord met het compromis. Willy Kreuz was zaterdagavond na afloop van de wedstrijd tegen Go Ahead Eagles een opgelucht en blij man. Kreuz: „Ik heb het aanvankelijk allemaal somber ingezien. De laatste maanden waren mijn gedachten steeds bij Feyenoord. Ik beschouw het als een grote eer dat ik straks voor een topclub kan spelen. Ik ben prof genoeg om me voor mijn nieuwe club volledig in te zet ten". Kreuz toonde zich bijzonder dankbaar dat het voormalig bestuurslid van Sparta, Dolf Aarse, zich zo voor hem had ingespannen. „Hij heeft het Initiatief tot de transfer genomen en me ook op zakelijk gebied van advies gediend". Kreuz, die op 29 mei 25 jaar wordt, is de eerste Oos tenrijkse voetballer voor wie een club bereid is een transfersom van rond een miljoen te beta len. Een bedrag dat Sparta weer enige financië le armslag geeft om de zorgelijke exploitatiere kening sluitend te maken en naar de nodige versterkingen uit te zien. Volgens manager Ad Lam heeft Sparta zich do afgelopen maanden in binnen- en buiten land-"""""' georiënteerd. „Wij hebben het oo|i>pfldrie Jeug dige talenten. HopeUjfcldtinnen wë!;4i*; aantrek ken". Willy .Kreuz zaterdagavond voor het eerat jit^.'Xgn*ijfollq^n van scheidsrechter .Welling#*)^gele kaart voorgehotide»Jtgpn hij jMaiwald te hardhandig opzij zette. Consequen-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9