Gifvaten op veel vuilstortplaatsen in W.-Duitsland Mgr. Gij sen: abortus nooit geoorloofd Ook BYA stapt vrijwel zeker uit het NKV =1 TV-DEBAT GISCARD EeidócSowumt Guillaume ontzet over aftreden van Brandt re. BRENGT WINST MEI 197j MAANDAG 13 MEI 1974 LEiUSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent) BONN Gealarmeerde ministers rijn het afgelo pen weekeinde door West-Duitsland getrokken om de schade vast te stellen van een gifschandaal, dat volgens de justitie mogelijk alle voorgaande affaires overtreft. !n minstens zes van de elf Westduitse deelstaten trof men op talrijke stortplaatsen hoogstgiftige stoffen aan, die hier clandestien en in doorge roeste tonnen waren opgeslagen. Verantwoorde lijk voor het nieuwe schandaal is een groep expe diteurs, die officieel belast was met het vernieti gen van de giftige s'offen, maar deze reeds ja renlang tegen de voorschriften in op vuilnisbelten stortte. Het gaat o.a. om vaten met cyaan ver bindingen. Uit vervalste documenten, die de justitie inmiddels al in beslag genomen heeft, blijkt dat zij het had den doen voorkomen het gif verbrand te hebben Zij incasseerden het hiervoor vastgestelde tarief en verdienden er kapitalen aan door het eenvou digweg op de vuilnisbelten te deponeren. Dat de autoriteiten, die de vergunning voor het verbranden verleenden, niet opgepast hebben, lijkt wel hieruit, dat een van de expediteurs met een dergelijke vergunnig al jarenlang niet meer in het bezit was van een verbrandingsin stallatie. Men spreekt echter ook van corruptie- ambtenaren hebben waarschijnlijk steekpenningen aangenomen voor het verlenen v«o vergunningen aan vernietigingsbedrijven, waarvan zij wisten diat deze niet bonafide waren. =^n RECHT De verbondsbestu- NW en NKV hebben vandaag vergaderd over het principe-besluit van de BVA (bond van administratief perso neel) om de banden met het NKV te verbreken. Een defini- tieve beslissing over uittreden zal de BVA nemen In een alge mene vergadering die in juni wordt gehouden. „Opgaan in de federatie van NVV en NKV betekent meegezogen worden met hetgeen polarise rende, politiek gerichte en het conflict zoekende bonden willen Binnen deze federatie wordt het overwicht van het NVV ten op zichte van het NKV buitenge woon groot". Aldus het alge meen bestuur van de 9.000 leden j tellende bond in een aanbeve 1 ling aan de kringbesturen. Het NKV is bijzonder boos op de BVA, omdat de bond vertegen- j «oordigers van het NKV gewei- &erd heeft om zaterdag de ver gadering van het hoofdbestuur, waarin het voorlopige besluit werd genomen, bij te wonen, 'an de kant van het NKV wordt de kringbestuurders op het hart gedrukt bij de verdere besluit vorming over deze zaak het systeem van ,hoor en wederhoor' toe te passen en op de kring vergaderingen een NKV ver tegenwoordiger toe te laten. Dit vermaan komt van de 300 leden van de BVA, die zelf in admini stratieve funkties bij het NKV in dienst zijn. Naast de Unie BLHP is nu de BVA de tweede bond, die niet ir zee wenst te gaan met de fede ratie, uit angst overheerst te worden door grote bonden die een andere ideeën- wereld heb ben". Suriname neemt suiker plantage over PARAMARIBO (ANP) De Suri naamse regering heeft zaterdag besloten de bezittingen van de Surinaamse Cultuurmaatschap pij BV, waaronder de suiker rietplantage Mariënburg, over te nemen. Door bemiddeling van de regering in het arbeids geschil op Mariënburg is er te vens overeenstemming bereikt over een te sluiten nieuwe ar beidsovereenkomst. De onge veer 1.300 stakende arbeiders van Mariënburg hebben zich be reid verklaard het werk van daag te hervatten. Premier Trudeau van Canada, wiens' regering vorige week naar huis werd gestuurd, heeft in de VS een eredoctoraat in ont vangst mogen nemen. Hij strijkt hier de kwast van zijn hoofd deksel glad, dat hij zojuist heeft ontvangen aan de Duke Uni versity in Noord-Carolina. Auto rijdt tegen boom: drie doden (Van een onzer verslaggeefsters) ENTER Drie jonge mensen zijn afgeolpen za/erdag in het Overijsselse Enter om het leven gekomen, toen de auto waarin zij zaten tegen een boom reed. Hoe het ongeluk precies is ge beurd fs nog niet bekend. Een 19-jarige automobilist zonder rijbewijs verloor gisteravond de macht over het stuur toen hij met een snelheid van 110 km door een bocht reed. Hijzelf overleed ter plaatse terwijl zijn beide broers met hersenletsel in een ziekenhuis opgenomen wer den. Twee inwoners van Zuidland zijn zaterdag om het leven gekomen. De 16-jarige bestuurder van de brommer, waarop het tweetal zat. botste door nog onbekende oorzaak op een auto. Beiden wa ren op slag gedood. Een 71-jarige inwoner van Wou- drichem kwam zaterdagavond om het leven toen hij, met zijn fiets aan de hand. geschept werd door een tegemoetkomen de auto, die aan het passeren was. Een 39-jarige inwoonster van Win schoten kwam om toen een te gemoetkomende auto op de ver keerde rijbaan reed en frontaal op de auto van haar en haar man klapte. Dood getij IS DE HELE ONTWIKKELINGSHULP een zaak waarover In Neder land velen sceptisch denken, het uitzenden van jonge deskundigen als vrijwilligers biedt in de publieke opinie nog minder perspectief. Door Telegraaf-publikaties zit nu minister Pronk met perikelen, in het bijzonder omdat in onzekerheid is gekomen of prins Claus hele maal juist ingelicht werd op het moment dat hij zich bereid ver klaarde voorzitter te worden van de stichting die bij het uitzenden van de vrijwilligers een belangrijke rol speelt. MINISTER PRONK HEEFT ENERGIE GENOEG om zich te weren tegen de scherpe kritiek welke nu op hem als politiek verantwoor delijk bewindsman, gericht wordt en dan moet maar blijken wat in de nieuwe geruchten waarheid en wat fictie is. Belangrijker is in tussen dat vastgesteld kan worden of het uitzenden van vrijwilligers in rijn huidige vorm wel een nuttige Nederlandse bijdrage tot ont wikkelingshulp is. Vóór en na de komst van het kabinet-Den Uyl is er meer kracht ge zet achter het streven om Nederlands bijdrage tot ontwikkelings hulp de omvang te geven van een wat hoger percentage van onze nationale produktie. We hebben niet de indruk gekregen dat tegelijkertijd het vertrouwen in de effectiviteit van onze ontwikkelingshulp gegroeid is. Wat dit betreft lijkt het ons in Nederland nog altijd dood getij. TOT VOOR KORT HEETTE HET, dat multilaterale ontwikkelings hulp de meeste bedenkingen oproept omdat men don wel weet waar het geven van do hulp begint, maar nooit waar het ontvangen van de hulp eindigt. Recente berichten over het effect van hulp die op bilaterale wijze gegeven word (Suriname) wekken evenwel ook geen indruk diie tot juichen stemt. Daarom geloven we. dat met het weerleggen van een paar Tele* graaf-berichten minister Pronk's taak evenmin beëindigd is, als met het hoger stellen var» het percentage dat de natie aan ontwikke lingshulp besteedt. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Bel UW Fleurop- bloemist. Fleurop/Interflora Nederland Gtgorandtrrd goed ÏT i Gelijke beloning man en vrouw volgend' jaar verplicht UTRECHT (ANP) Hef kabinet Den Uyl wil aan de discrimine rende verschillen in beloning van vroifwen en mannen een eind maken door in januari 1975 de gelijke beloning verplicht te stellen. De regering zal zo snel mogelijk een daartoe strekkend wetsontwerp bij de Tweede Ka mer indienen. Aldus minister Boersma (Sociale Zaken) zaterdag in Utrecht op een bijeenkomst van de vrou wenbond NVV en het NKV-se- cretariaat voor vrouwelijke werknemers. Minister Boersma zei dat het in de bedoeling ligt de gelijke belo ning „afdwingbaar" te maken. Via een klachtencommissie zou men in laatste instantie naar de rechter moeten kunnen lopen, zo zei de bewindsman. Een aantal vrouwen eiste dat het kabinet zo snel mogelijk een einde maakt aan de discrimina tie van vrouwen die parttime werken. Deze categorie heeft nauwelijks promotiemogelijkhe den en bij inkrimping van het bedrijf zijn zij vaak de eersten die worden ontslagen. Minister Boersma zei dat een departe mentale commissie binnenkort over deze kwestie een rapport hoopt uit te brengen. Concrete toezeggingen kon de bewinds man hierin echter niet doen. Tsjoe En Lai ziek New DELHI (ap) - De Chinese premier Tsjoe En Lai heeft van rijn artsen het advle? gekregen volledige rust te nemen in ver band met een niet nader aange duide kwaal. k officiële Pakistaanse radio meldde in een zaterdag in New Delhi beluisterde uitzending dat Tsjoe niet in staat was geweest de bezoekende Pakistaanse pre mier Zoelfikar au Bhoetto te verwelkomen toen d> eerder zaterdag in Peking snnkwaij^ NOORDWIJKERHOUT - (ANP) Elk menselijk leven, ook het kind In de moederschoot heeft het recht op leven rechtstreeks van God, niet van de ouders of van welke menselijke gemeenschap of autoriteit ook. Het kan dan ook niet worden opgeofferd aan de belangen van een ander of van de maatschappij. De kerk is op de hoogte van de moeilijkheden en de persoonlijke noodsituaties die zich kunnen voor doen. Zij zoekt ook harerzijds naar geschikte middelen om te hel pen. Maar de kerk kan daarvoor toch niet voorbehoedmiddelen eft helemaal niet abortus provocatus erkennen als zedelijk geoorloofd. Rechts burgemeester Klaus Schutze. Halve eeuw K.U. Kardinaal: ook veel goeds uit Nijmegen NIJMEGEN (ANP) „De droom van vijftig jaar geleden is voor sommigen een nachtmerrie ge worden, voor anderen een verte derend jeugdsentiment, en voor weer anderen een verontrustend Tijdens zijn eerste optreden in het openbaar na zijn aftreden, is Willy Brandt zaterdag in Berlijn ver-1 vraagteken schenen om een rede te houden tijdens het congres van de SPD. Een jeugdige aanhangster bood hem Aldus kardinaal Alfrink gisteren I in zijn preek tijdens de eucha ristieviering in de Nijmeegse Stevenskerk ter gelegenheid van het vijftigjarige bestaan van de katholieke universiteit. De kar dinaal zei dat het zelfs voor een oud-hoogleraar van Nijmegen moeilijk is een juist zicht te krijgen op de ontwikkelingen en de opvattingen binnen de heden daagse universitaire wereld. „Ik denk dat ook van een univer sitaire gemeenschap geldt, dat alleen hoop en vertrouwen niet polariseren,- maar samenbinden om verder te durven gaan", al dus de kardinaal die voorts zei het niet eerlijk te vinden om vanwege de vele problemen niet dankbaar te zijn voor het vele goede dat op de katholieke uni versiteit in vijftig jaar is ge beurd. Evenmin moet men - al dus de kardinaal - echter zijn ogen sluiten voor de fouten en voor de noodzaak van verbete ring. vernieuwing en groei. BONN (RTR) Günter Guillau- De Oostduitse regering heeft gis- me, de Oostduitse spion wiens optreden leidde tot het aftreden van bondskanselier Willy Brandt, heeft met ontzetting ge- reageerd op het bericht dat zijn baas zijn funktie had neerge legd. Dit bericht het Westduitse regeringsgezinde tijdschrift Stern. Mijn God, mijn God, dit is nooit mijn bedoeling geweest, zou Guillaume hebben uitgeroe pen toen ondervragers hem kranten toonden waarin het ont slag van Brandt vermeld stond. Dat kan niet waar zijn nu de betrekkingen tussen onze twee staten een impuls hebben gekre gen. De 47-janige Guillaume naaste me dewerker van Brandt tot zijn trrestatie 2 weken geleden, is van Bonn overgebracht naar een gevangenis in Keulen waai hij een cel heeft met een kogel vrije deur van glas'. Volgens Stern heeft hij zijn vroegere col lega's in de kanselarij een brief geschreven waarin hij zegt de spionage-affaire met hen Brandt te willen bespreken. Hij omschrijft zichzelf in de brief als uw politieke tegenstander. voor het eerst officieel reageerd op de ontwikkelingen in Bonn. Partijleider Erich Ho- necker deed via het persbureau ADN een oproep tot de Bondsre publiek de Ost-politik van ver beterde betrekkingen met de Duitse Democratische Republiek voort te zetten. De oproepe scheen gericht aan de waar schijnlijke opvolger van Brandt, Helmm Schmidt. Berichten uit Oost-Europa willen dat zowel Rusland als Polen (waarmee Brandt verdragen afsloot) ongerust zijn over de va] van Brandt uit vrees dat er een terugslag zal komen in de verbeterde betrekkingen. Moge lijk houdt het bezoek van Horst Sindermann aan Moskou hier mee verband. De Oostduitse premier kwam gisteren in de Russische hoofdstad aan voor wat het persbureau Tass noem de een kort, vriendschappelijk bezoek. Mgr. Gijsen, bisschop van Roer mond zei dit voor het congres ter eerbiediging van het mense lijk leven, dat afgelopen week einde in Noordwijkerhout is ge houden, bijgewoond door medici Uit dertien landen. Mgr. Gijsen stelde dat er geen wezenlijk verschil bestaat tussen geboren en ongeboren leven. Wanneer de staat verschil maakt dan llest hij aan gelcofwaardigheid In zijn overige inspanningen voor waarachtig humanisme. Ten aanzien van het argument van politici dat het toch niet aangaat om een heel volk de opvatting van een groep op te dringen, wees mgr. Gijsen de hand van bisschoppelijke verklaringen erop, dat abortus geen zaak is waarover men ver schillend kan denken. Elke mo derne staat heeft de bescher ming van het leven wettelijk vastgelegd en deze bescherming mag geen uitzondering kennen. Een concessie ten gunste van de abortus zou bovendien ernsti ge negatieve repercussies heb ben op het zedelijk denken en handelen van alle burgers. Man beroofd van 550 gulden Een rond 18-jarige Hagenaar heeft vannacht een 38-jarlgo Haagse gemeentembtenaar uit Wateringen op de Varkcnsmarkt in Den Haag bedreigd waarbij hij trachtte geld los te krijgen De ambtenaar werd zo angstig dat hij een bedrag van 550 gul den aan de man gaf. Toen *le jongeman hem vroeg of hij niets meer had gaf hij d« amb tenaar 25 gulden terug en ver dween. -$- zonnig mist 19 temperaturen ww luchtdruk in millibamn eS opklaringen tegel t warmtefront II hogo-drukgebied jg-bewolk'mg sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebód ffrrrfr re9en onweer windrichlïog vcrplaalsingsrichting Zd-Llmtjur» J bcw trekt naar het noordoosten weg. Het front van de depressie lag WEERRAPPORTEN vanmorgen boven Oost-Enge- ncor. land. België en Oost-Frankrijk tenuj. slag en trok langzaam naar het oos- Amsterdam bew. 19 0 ten. Achter dit front dat ons in i£elg111 onbew 39 n de loop van vandaag passeerde, Kcfdo"1 ontwikkelt zich een krachtige Eimihove zich morgen ook over ons land Twei zal uitbreiden. Voorafgaande !£Llsï1PB?n - Za.-Umqu! aan deze rug is de aangevoerde Aberdeen lucht nog enigszins onstabiel, Athene zodat plaatselijk eerst nog buien Berftja*"1 kunnen voorkomen. Overigens Bordeanx wordt het weer zonnig weer met {?J^"'ort wind uit zuidelijke richtingen. Ge^v»°r Gisteren was het in het alge- Helsinki meen een lonnige dag. hoewel jgjKSfen de zonnestraling in do loop van Lissabon de middag geleidelijk minder Locarno werd door bewolking in de ho- Luxemburg gore niveaus. Op veel plaatsen Madrid werd de 20 graden bereikt. Ook j$n!lorcft elders in Europa was het mooi Munchén weer, alleen in Engeland, Ier- Nice land en Portugal viel repen. In por°ijs Frankrilk kwamen enkele on- rtnmo weersbuien voor. 5pllt. motregen h bcw SlückhlOlm Weersvooruitzichten in cijfers Zurich voor A"n"*1 uren v.'iiS' ozn: 5 tot 13. Min. temp.: om- Las i'.-Umas streeks 9 graden. Max. temp: N<w York omstreeks 19 graden. Kans op Tun;,vlv een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. Israëlische gevormd regering TEL AVIV (VPI) Kabinetsfor matie rYltzjak Rabin heeft de vorming van een coalitiekabinet voltooid dat over een parlemen- tiare meerderheid beschikt. De Nationale Religieuze Partij is er niet in opgenomen. De Israëlische televisie meldde, dat min!ster van voorlicht'ng Sjlmon Peres Mosje Dayan op volgt ris ministe- van dcfens'p Aangezien de „Beweging voor burgerrechten", de drie zeteU in de kamer heeft, zich bereid verklaarde in de nieuwe rege ring zitting te nemen, steunt het kabinet od 61 van de 120 kamer zetels. (Van onze correspondent) PARIJS Een historisch televi siedebat tussen de beide kandi daten voor 't presidentschap dat schatting door 25 miljoen voor een avond op reces ge gaan. De electriciteitsbedrijN-en verklaarden dat het stroomver bruik gedurende de duur van het debat een ongekende top had bereikt. personen Is gevolgd en door allo Evenals de Amerikaanse debatten Franse nationale en commercië le radiostations is uitgezonden, heeft wellicht een beslissende rol in de kiescampagne ge speeld. Het debat tussen de rechtse kan didaat Valéry Giscard d'E: laing en de linkse Francois Mitter rand duurde honderd m.nuten en gedurende deze tiid waren de straten in heel Frankrijk verlaten, de meeste bioscopen tussen Kennedy en Nixon 1960 kan de Franse tv-uitzen- ding een ommekeer in de cam pagne betekenen, omdat volgens de algemene overtuiging Gis card d'Estaing superieur geble ken is. Het woord overwinning is ongetwijfeld niet op zijn plaats, maar de minister van fi nanciën behaalde voor gedocu menteerdheid, overtuigings kracht, slagvaardigheid, over komst en nauwkeurigheid de hoogste waarderingen. en schouwburgen en vele res- Mitterrand werd voor het element taurants waren dicht en zelfs menselijke warmte het hoogst het filmfestival van Cannes was genoteerd in een door een be- rand 48,5 pet. langrijke groep journalisten op gesteld scorebord. Het eerste opinie-onderzoek na het debat kende Giscard 47 punten toe en Mitterrand 38. Deze waarderin gen hebben veeleer betrekking op de vorm dan op de we zenlijke inhoud, waarover het debat praktisch geen nieuwe punten opende omdat de argu menten van beide partijen in middels overbekend zijn. Aange zien de vorm in dit soort tv- shows overheerst, zijn weinig kiezers van mening veranderd. Slechts 10 procent verklaarr'e als gevolg van het tv-debat de stem op de andere kandidaat uit te brengen dan op die welke aanvankelijk zijn voorkeur had. De jongste opiniepeiling, gepu bliceerd door de Figaro, geeft De rechtse kandidaat voor het France presidentschap .Gitcqrd d'Esliïfng, tóch al een man om tegen op Giscard 51,5 pet. tegen Mitter- te zien, kijkt hier van het hoge niveau van een Londcnse dubbeldekker op het Parijse straatgewoel neer. mnxtellinp De bus trekt natuurlijk; de-nodifje belangstelling.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7