len winkel met „alles voor |de hond en de poes"; de jeugd s er niet uit weg te slaan n St.-Jorismarsen trokken ruim 400 deelnemers 'Scouting Warmond' trapte open deur in stad randgemeenten 'iid r r^jr. mi Discussie over nieuw komplan van Wassenaar Tekstbeheersing bij TIG vrij ztvak lAANDAG 13 MEI 1974 LEIDEN „We houden hier eigenlijk doorlopend spreekuur. Een vrouwtje komt huilend bij me. Ze had pilletjes voor het poedeltje gekocht, maar het dier spuwde ze steeds weer uit. Typisch en leuk: dan komen ze naar Vlieland. Dan helpen we wel even. Dat doen we de tweede keer (want dat mevrouwtje komt gegarandeerd terug met het euvel) óók weer. Een aan gereden duif wordt bloedend binnengebracht. Wij verlenen de eerste hulp. Veel mensen komen om advies, want zoon of dochter zeurt om een hondje. Ze weten vaak niet wat ze het best kunnen kopen, hebben ook geen besef van wat het wil zeggen een herder op een bovenhuis te hebben. Het geven van adviezen blijft hier de sterke kant; het warenhuis zal op ons gebied dit nooit kunnen leveren. Je kunt gemakkelijk la chen om dat oude mensje met haar zorgjes over het hondje. Maar je zult maar niets anders meer hebben dan dat beest je". Lief De nieuwe s de zgn. op 31 mei de gehele it os e :erd zal k de spi "De Du zen hinde en officiel' H. Bosn estuur openil leed in een speciaal zaak met „alles voor de poes en de hond". De heer A. van Zegveld, bedrijfsleider van een van de grootste bedrij ven op dit terrein in ons land, weet er alles van. „Na tuurlijk hebben we een com merciële functie, maar de vertrouwensfunctie is zeker zo belangrijk". Duizenden weten de weg naard e Nieu we Rijn te vinden. Het per soneel is gespecialiseerd In de eigen afdeling: er lopen meneren die alles van vissen afweten en juffrouwen die blindelings de weg kennen in de drogisterij voor het dier. Met voer alleen ben je er niet, een blik vlees kun je overal kopen. Specialisme is de onmisbare factor. De zaak steekt vol snufjes van eigen vinding. De aquaria worden verwarmd via het watersysteem van de c.v. Een „Artis-effect" is verkre gen doordat in deze Yeer mo derne afdeling geen t.l.-bui- zen worden gebruikt: de lichtende bakken spreken voor zichzelf. Een boeiend wereldje met tropische bewo ners uit alle windstreken. Voor nog geen 2 gulden per paar, maar ook discusvissen en Royal Blues voor 695 gul den de twee. Wat verderop huist het kleine levende goed, waarvoor vrij veel belangstelling bestaat: cavia's (nee, het zijn géén marmotten), hamstertjes be zig met hamsteren, Hollan- dertjes en Pooltjes, aardige konijnenrasjes. De heer van Zegveld leidt ons ook langs het hele fladderende en kwetterende grut, het fraai gekleurde Japanse nachte gaaltje, een wat aggresieve insecteneter, de mak gewor den Bullox Troepialen, de papegaaien en beo's. En al tijd nog is er het torteltje, dat vroeger op binnenplaat- jes bij oudere mensen vaak werd gezien. „En dan ziet u nog niet eens alles", zegt een van de verkoopsters, „het spul uit Ethipoië, Sene gal en Bangkok moet nog binnenkomen". In de „drogisterij" zijn de ver zorgingsmiddelen onderge bracht. Voor de hand liggen de zaken zoals aspirientjes voor de hond, oorpoeder, vi taminen, druivesuiker, tand poeder en wondzalf, maar net zogoed artikelen die tot ongeloof opwekken: vlooien- bandjes (krijgt ie geen vlooien meer), Dex taboe (beschermt loopse teven), ook wel Anti-amour, of de „pil" voor de hond die het arme dier „oninteressant" voor de aspirant-partner maakt omdat zijn geur on aantrekkelijker wordt. Aan oogwater en lintwormtablet ten is ook geen gebrek. „En daar is onze „kleine C en A" voor de hond", wijst de heer Van Zegveld: regenjas jes, winterjasjes, stretchers (voor in de auto op vakan- Een veel voorkomend tafereeltje bij Vlieland. tie), fietsmandjes voor de bagagedrager. Een hond wordt bij Vlieland helemaal in de watten gelegd met lo tions en champoos, met zuig- flesjes voor „de baby" met diepvriestoestanden (tar- taartjes, wordt, hart, kop- vlees en vuile pens). En de poes is ook niet mis, die kan zijn of haar eigen grasveldje krijgen. Dat leg je dan op de vensterbank en het beest eet de sierplanten niet meer op, gegarandeerd. Bij Vlieland spreekt men intuïtief over poezen instede van katten. Het klinkt liever en uitnodi gender. Bovendien denkt de heer Van Zegveld, dat „kat" het oud-Hollandse woord voor poes was. Aan „alles voor de tuin en het balkon" gaan we ditmaal voorbij. Dat is een apart chapiter. Wel kijken we even naar de opgezette dieren, te genover de bibliotheek met boekwerkjes over alles wat maar leeft en groeit. De kin derreacties zijn volgens be drijfsleider Van Zegveld vaak treffend: „Hebben ze die dan doodgemaakt, me neer"? „Tja, je moet er van houden". Toch is er een grote groep lief hebbers voor een eekhoorn tje, een klein geitje met gla zen oogjes, voor gekleurde vogels die in de jachthoek of in de serre hun vergankelijk heid accentueren. Ongeveer 80 jaar geleden be gon Vlieland het bestaan als zaadwinkeltje. Inmiddels is het bedrijf vijf keer zo groot geworden. „Maar het is ook harder geworden", weet de heer Van Zegveld; „we moesten een compromis vin den voor de speciaalzaak waar men geholpen wordt en een zaak met een fulltime kassa aan de lopende band vanwege de zelfbediening. Ik dacht dat we daarin waren geslaagd". Hier dier speelt een grote rol in het kinderleven. Het zelf voor een dier zorgen en er verantwoordelijk voor zijn, kweek je aan door het kind een dier te geven. Van Zeg veld: „Het is opvallend, dat je in vakantietijden een be paalde groep kinderen steeds weer terugziet. Ze komen bij de konijntjes kijken en de volgende dag staan ze er met een vriendje of vriendin netje. Ze zijn helemaal gek op zo'n diertje. En dan ko men de ouders om te vragen „hoe ze het moeten doen". „We krijgen hier mensen die thuis een complete menage rie hebben. Dat zie je zater dags aan de zelfbedienings mandjes met spullen voor de poes, de hond, het vogeltje en de hamster. En dan die jonge aquariumliefhebber- tjes, die minstens wekelijks binnenstappen en steeds weer vragen: meneer, ik kweek ze zelf, kan ik die hier verkopen? Ze zijn dolge lukkig als ze er een paar kunnen slijten. Dan kopen ze meteen weer wat terug om dat ze bezeten zijn van hun hobby. En die tien-, twaalfja rigen zijn ook niet bij de bi bliotheek weg te slaan, ze zijn dan bezig met bewust iets op te zoeken. Die dieren liefde is erg toegenomen, sinds de woonsituatie in de steden het creatieve vlak van onze bezigzijn sterk ne gatief heeft beïnvloed. Je hebt ook flats waar je geen hond of poes mag houden. Om toch iets levens te heb ben, een stukje natuur thuis, neemt men bloembakken of een aquarium, dat wij „een levend schilderij" noemen. Daar zit wel wat In, in die slogan". Van Zegveld en zijn staf staan met de neuzen op de liefde voor het dier. „Ik zie het wel eens: een meisje achterin met de rug naar de winkel. O, denk ik dan, die staat een caviaatje te vertroetelen ter wijl ze weet dat het eigenlijk niet mag van het personeel. Als je niets zou zeggen stond zo'n kind er na een uur nog. Continu zijn hier kleine kin deren zoek, die ergens in een hoek met een dier worden te ruggevonden. Anders dan bij de slager, die de honden be grijpelijkerwijs uit zijn win kel weert, krijgt iedere be zoekende hond van ons iets. Geen stukje worst, maar een koekje bij de kassa. De hon den weten dat al. Je krijgt ze niet de winkel uit als de kassière per ongeluk dat koekje heeft vergeten". Vlieland, met alles voor hon den en poezen, verkoopt deze dieren zelf niet. „Dan moet je een kennel hebben en niet de dieren in een hokje in de etalage zetten. Wel hebben we nlet-commericiële cpntact- adressen, o.a. met de Kyno- logenclub Rijnland. Als ie mand een hond zoekt, sturen we hem In eerste instantie naar een dierenasiel. Dat is erg waardevol". De heer Van Zegveld glimlacht: „Dan zijn die man die zo graag een hond wil én een eenzaam dier weer geluk- werk Op feestelijke wijze werd gisteren het zwembad in Duinrellge opend door de clown „Relly". Jong en oud vermaakten zich om zijn grappen. Ook Harry Touw vond de aanwezigen spoe- dig aan zijn lippen. Na het of ficiële gedeelte werd op overtui gende wijze door de Wassenaar- se Reddingsbrigade een demon- ttratie onderwater- en redding- zwemmen gegeven. WASSENAAR Morgen wordt ln het raadhuis „De Paauw" een formatie- en discussie-avond gehouden over het nieuwe komplan. De stedebouwkundig adviseur van de gemeente, Ir. N. P. H. P. J. R oord a van Eysinga zal een korte toelichting geven en daarna zal er gelegenheid zijn vragen te stellen, die behalve door de Inleider door burgemeester mr. K. Staab en wethouder mr. N. W. A. Brink zullen worden beantwoord. Zoals bekend Is het nieuwe kom- van Wassenaar" al eerder on- plan- of zoals het officieel heet dcrwerp van discussie geweest „voorlopig ontwerp-bestem- tijdens een samenkomst met de mingsplan voor het centrum winkeliers ln het hart van het dorp. IGSTGEEST De belangstel de 28e nationale St. Jorismarsen die zaterdag In Oegstgeest werden gehouden was, zoals altijd bij dit evene ment, bijzonder groot. Niet al leen dat er door 4400 kabouters, welpen, padvinders(sters) en verkenners deelgenomen werd n aan de marsen van Vit, 10 en 15 kilometer, er waren op het ter rein van Kasteel Oud-Poelgeest vele ouderen die met de jeugd méégenoten. lond twee uur werden onder het brengen van het „groot saluut" op het terrein rond de kasteel- I vijver de wereldvlaggen en de Nederlandse vlag gehesen. De heer Van Dijk, voorzitter „Scou- ting Oegstgeest" riep vervol gens de duizenden meisjes en jongens een van harte welkom [jiUj toe waarna de burgemeester van de eer te beurt vielhet van Warmond, de heer W. F. de azerswoi Vreeze, de eer te beurt viel het ng Ava „Scouting-festijn" voor geopend zeventic te verklaren, gespas irkt 0 ag orga 8 op ntrum, „romni goeder tijdens 'aren inj nders k word stond belangst oudenar» it de orj lei ider goe mnesty nog gar an Avar zich inf( stortte de „gifti De led rseph ki ssen 19 inwissel tel, Ted en kuur hetzeü d hun „Eigenlijk is dit een Jubileum", aldus de heer De Vreeze, „want ik ben er achtergekomen, dat het voor de 25e maal bij de Jo rismarsen een taak is van een burgemeester sinds burgemeester Bouman de eerste was...!" In een tijd waarin zich de tendens aftekent dat men zich vaak van elkaar isoleert om het zelfstandig allemaal te doen vond spreker de joris marsen een positief gebeuren: hier leert men kameraadschap. Donkere wolken pakten zich sa men boven het terrein en men was nauwelijks gestart of de hemelsluizen gingen wijd open. Geheel verfrissend werd aldus de eerste kilometer afgelegd. Maar daarna vond Pluvius het kennelijk welletjes en een fijn zonnetje zorgde er voor dat ie dereen snel weer in droge kle ren liep. De kortste routes (7^ en 10 kilometer) voerden door Oegstgeest en langs de grens van Rijnsburg. De flinksten gin gen in grote groepen door War mond en een gedeelte van Sas- senheim. De stemming zat er uitstekend in en er werden prachtige liedjes gezongen en vaak waren de yell's niet van de lucht. De wandelaartjes wer den door een aantal drumbands een eindje op weg gebracht. De Rijkspolitie was evenals specia le routecommissarissen op druk ke punten bijzonder attent en de EHBO o.l.v. de heer A. Dirkse alsmede het Rode Kruis o.l.v. de heer G. Th. van der Horst en zuster B. Sieders hielden een oogje in het ..eerste-hulp-zeil". Het bleef gelukkig bij blaren. Het hele gebeuren werd voorts ondersteund door een verbin dingskern van het Rode Kruis o.l.v. de heer Thierry. Terwijl dus ieder zijns weegs ging was er rond 15 uur een groot band-concours voor het bordes van het Kasteel. De jury, be staande uit schipper Eykman, mevrouw Van Loon en de heren Lange rijen welpen, verkenners, gidsen en kabouters trokken zaterdag door Oegstgeest voor de 28e SL Jorlsmars. Beekman, den Brieder en Dietz bekeken de beluisterden de band (negen in getal) met grote aan dacht. Na dit spectaculaire ge-- beuren zorgde het Surinaamse Orkest „Ritmico Especial" voor een optreden waar de vonken vanaf vlogen. Bijzonder aardig was ook de padvindersmarkt met een prachtig „diorama" voorstellende een zomerkamp en geheel vervaardigd door de „Kaninefaten uit Lisse. En naast een fototentoonstelling die de verkennersgeschiedenis ln beeld bracht, werd ook de aan dacht gevraagd voor Unicef door mevrouw J. S. Stuur uit Rond 18 uur barstte de vreugde pas goed los toen de voorzitter van Distrikt Rijnland van de Scouting Nederland de prijzen uitreikte. PRIJSWINNAARS: Kabouters, V/2 km.: 1. Eikeldop jes, Heemstede; 2. Bijenkring, Boskoop; 3. Kllmopgroep Wad- dinxveen. Welpen 7y2 km-: I* Shawano's Lisse (Wanatahorde), 2. Kanine faten, Lisse; 3. Shawano's Lis se; Meisjes, 10 km.: 1. Derja Ruimte- vendefl, Oegstgeest; 2. Neeltje Jaooba, Heemstede; 3. Klimop, Waddinxveen. Jongens, 10 km.: 1. Graaf Berna- dotte, Heemstede; 2. Bostrend 2, Noordwijkerhout; 3. Shawa no's Lisse. Meisjes 15 km.: 1. Bos en Duin, Bloemendaal; 2. Zeedistels Geu- j zen vendel, Zandvoort/Zee Hyacntengroep Lisse. Jongens, 15 km.: 1. Lisser Kani nefaten; 2. Bostrend 1, Noord wijkerhout; 3. Dauwtrappers, Leiden. Bandconcours: 1. Haagse Padvin dersband, 2. NPG Marsbend Amsterdam, 3. Scouting Band Rotterdam. Tambour Maltreprljs: Ineke van Aanmoedigingsprijs: Sleutelband. Huet/Haagse Padv. band. Bij die gelegenheid werden van middenstandszijde vele wensen geuit over de toekomstige situa tie in de kom van het dorp. Ge sproken werd o.m. over het aantal winkels ln het centrum. Tegen de plannen voor winkels op de Achterweg, de Luifelbaan en bij de hoek Van Zuylen v. Nijeveltstraat/School- straat werden bezwaren inge bracht Daarentegen was men het niet eens met het in de toe komst laten verdwijnen van buurtwinkels In Windlustweg, Kerkstraat en Johan de Win straat. Bezwaren werden voorts Inge bracht tegen de al te rigoureuze uitbreiding van het parkeerter rein bij het begin van de Lang straat (gorekond vanaf de Kerk- dam). Ook de suggestie in het komplan om het voetgangersge bied uit te breiden tot een deel van de Kerkstraat en de Achter weg vond geen genade in de ogen van de middenstand. De bereikbaarheid van het centrum zou daaronder te lijden krijgen. Behalve de mondelinge reacties op de avond met de winkeliers heeft het gemeentebestuur ook een aantal schriftelijke reacties op het ontwerp-komplan, n.l. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage, van Humanitas, van de Vrou wen Adviescommissie voor de woningwetbouw en van de Ver eniging van Vrienden van Was senaar. Morgen start avondvierdaagse in Leiderdorp Leiderdorp - Morgenavond gaat de derde Leiderdorpse avondvierdaagse van start. Het belooft een groot succes te worden voor de organsise- rende korfbalvereniging Ve- locitas. Het aantal voorin schrijvingen (810) was reeds groter dan het aantal totaal in de twee voorgaande jaren. De start, waar men ook nog kan inschrijven, is van kwart voor zes tot zeven uur vanaf het sportveld aan de Essenlaan/Hoogmadesewcg te Leiderdorp. Per avond wordt gemiddeld 10 kilometer gelopen. Na afloop van de vierde avond is er een groot blarenbal in de kantine van Velocitas. De baten komen ten goede aan de bouwkas van de korfbal club die hoopt volgend jaar ter gelegenheid van het 25- jarig jubileum naar de Bloe- merd over te gaan. WARMOND De open dag die door Scouting Warmond giste ren onder meer ter gelegenheid van de opening van het ver bouwde Welpen en Verkenners- hok werd georganiseerd, begon kabouters, welpen en verken ners zaten, allen gekleed in ei gentijdse uniformen. Dc opening geschiedde met een voordracht waarin men letter lijk en figuurlijk een open deur intrapte. Met de woorden: „Dus komt nu allen naar binnen, dan kunnen we beginnen", startte men de open dag. In alle ruim ten van de Burcht was wel iets te doen: Zo loon men bij binnen komst meteen aan de koffie en de leeshoek ingaan waar allerlei fotoboeken van de diverse groe pen lagen over kampen, bijeen komsten alsook informatie over scouting. Scouting Warmond telt momenteel 8 verkenners, 17 welpen, 40 ka bouters, 23 junior g dsen en 25 senior gidsen en dan ook nog een Sherpa groep. Er is ook een Scouting-raad die bestaat uit alle leiders, l?ldstors, 2 she-pa's en een voorzitter, die zich be halve met h<t programma ook bezighouden met het kamp, heitje voor karweitje, kleding contributie, zaken voor de jeugd raad district en div. andere aktiviteiten. Op de gidsen-zolder zag men "iedereen" bezig met handenarbeid en in de kleine zaal werden dia's van kampen getoond. Wie ondertussen hon ger had gekregen kon zich bui ten te goed doen aan zelf gebak ken poffertjes. Tassen de bedrij ven door werd er af en toe een half uurtje gevolksdanst door dc junior-gdsen. Vele bezoekers maakten gebruik van deze dag om eens wat nader kennis te maken met Scouting-Warmond. De groepen kunnen dan ook te rugzien op een zeer geslaagde dag die aan zijn doel, „meer contact tussen de ouders en groepen" zeker heeft beant woord. Aan de Nootdbuurlsewtg in Zoe- terwoude is het vandaag groot feest. Het echtpaar Ovcrdevest- Ammcrlaan viert zijn 50-jarig huwelijkzjeest. De heer Overdo- vest (75) is werkzaam geweest in de bouwwereld. Mevrouw Overdevcst (77) kreeg zeven zoons en twee dochters, van wie er een getrouwd is en de ander haa rhelpt ln het huishouden. (In de LC van zaterdag meld den we meer over het echtpaar). Expositie over voeding in Sjaloomscliool ZOETERWOUDE - In de afgelo- pen maanden is er op de Zoe- terwoudse basis- en kleuterscho len veel aandacht besteed aan het thema voeding. Talrijke pro jecten zijn tot stand gekomen, excursies georganiseerd, etentjes gehouden enz. Deze week is er in de aula van de "Sjaloom- school" een tontoonstelling in ge richt door het Bureau voor de voeding te 's-Gravenhage Alle kinderen van de 4e, 5e en 6e klassen zullen hieraan een be zoek brengen. Ook de ouders zijn daar vanavond van harte welkom. LEIDEN Na een aantal redelijk succesvolle blijspelen heeft do toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen" zaterdagavond ln het St. Antonius Clubhuis haar krachten beproefd op een meer tragisch getint toneelstuk. Thema was het stuklopen van een huwelijk na een twintigtal Jaren doordat de echtge- noto terug wil naar zijn jeugd en daarna een verhouding heeft aangeknoopt met zijn veel jongere secretaresse. De rtio- raal is echter dat de belde ochtclleden door hun herinnerin gen zodanig met elkaar verbonden zijn, dat een scheiding on mogelijk Is. In het gemiddelde blijspel, zoals we dat tot nu toe van TIG ge wend waren, was er een overdaad aan handeling cn intriges en lag de nadruk meestal op het komische van de situaties. Voor ceq amateurvereniging heeft dit grote voordelen, omdat het publiek daardoor ook geboeid blijft als de prestaties van regisseur en spelers enkele wensen onvervuld laten. Bi) „Een man van 43", het stuk van afgelopen zaterdag, lag de hele dramatische spanning (voorzover die in dit zwakke gegeven echter aanwezig was) in de dialogen. De conflicten, die in het gezin ontstaan n.a.v. de gedragingen van de vader, zijn ge- voelsreacties en moeten Juist In die dialogen merkbaar wor den. Met spreekt vanzelf dat dit het uiterste vergt van de tekstbe heersing van de uitvoerenden, maar juist op dat punt Heten regie en spelers het nogal eene afweten. De grootste hluqnt. treft echter niet de uitvoerenden; die 2ich enthousiast van hun onmogelijke teak kwel.ai, maar ffcgene die,dei® toneeldraiik met zijn pathetische en volkomen verouderde taalgebruik heeft uitgekozen. Een winstpunt t..v.. vorige uitvoeringen was, dat de leden van TIG zich vrijer en met een grpter.e spreiding over het toneel voortbewogen dan bij vorige gelegenheden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5