Links Leiden wil Vis uitrangeren Leidse glippers Allerlei(ds) stad Slaapverwekkende eentonigheid bij „Litteris" Alleen representatieve functies voor burgemeester Van der Zeeuw's strijd tegen pils rrrzr pagina 3 MAANDAG 13 MEI 1974 LEIDSE COURANT 18.05 De 1 IS 30 Ve Sportprogi Koninklijk paar bij herdenking Leidens ontzet LEIDEN Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op 3 oktober aanstaande aanwe zig zijn bij de herdenking van Leidens ontzet, 400 jaar geleden. Het koninklijk paar bezoekt onder meer een her denkingsdienst die 's mor gens wordt gehouden in de Pieterskerk. LEIDEN Toen de Haagse Comedie enkele jaren gele den „Cactusbloem" van het Franse auteursduo Barillet en Gredy op het repertoire nam, werd dit een van de grootste successen van dat seizoen, en terecht. Een IJzersterk en geniaal uitge werkt blijspelgegeven met haarscherpe en compacte dialogen werd toen gepresen teerd in een flitsende uitvoe ring, die m.n. grote kracht ontleende aan de pijlsnelle opeenvolging van de vijftien verschillende taferelen. Het was te verwachten dat het amateurtoneel zich op een gegeven moment ook op dit successtuk zou gaan werpen, maar het was eveneens te verwachten dat de veertien decorwisselingen hierbij het grote struikelblok zouden gaan vormen. Zo kon het ge beuren dat „Cactusbloem" vrijdagavond op twee ver schillende plaatsen in pre mière ging: „Rrandstad" speelde het in het Haagse ventien meter breed toneel, Congresgebouw op een ze- waarop drie decors naast el kaar konden worden opge steld en Litteris Sacrum bracht hel op de planken van het Rijnlands Lyceum in een (zoals gewoonlijk) inge nieus decor van Bob Hage- man, die hierbij geassisteerd was door Ton Drostte. Deson danks was het grote struikel blok bij deze uitvoering (ik zag de tweede voorstelling op zaterdagavond jl.) het verwisselen van de decors. Men had geprobeerd dit te ondervangen door de change menten bij open doek te la ten plaatsvinden, maar dit werkte toch een zekere slaapverwekkende eentonig heid in de hand, die werd be vorderd door het feit dat de regisseur iedere keer twee black-outs had gewild. Een simpele wijziging in de be lichting, althans waar dit mogelijk was, zou de uitvoe ring belangrijk meer vaart hebben gegeven. Desondanks had het nog een uitstekende voorstelling kun nen worden, als de regie minder egaal was geweest en met name in het spel van tandarts en zijn assistente voor sterkere contrasten had gezorgd. Sel- ma Hageman was als altijd een rots in de branding, maar een speler als Joop Se- gaar komt alleen volledig tot zijn recht onder een strakke en inventieve leiding. De sfeer en de fleurigheid kwa men grotendeels van enkele mensen op het tweede plan: Bep de Vries, Bob Hageman, Anny Beerbaum en een zwij gende maar uitmuntend „aanwezige" Joop Beer baum. Paul Korenhof LEIDEN Indien links Leiden na de gemeenteraadsverkiezingen de macht overneemt wordt burgemeester Vis een papieren figuur. Be langrijke portefeuilles zoals „voorlichting" en het gewest worden hem ontnomen en zijn coördinerende taak zal de wethouder van fi nanciën waarschijnlijk van hem overnemen. Wel blijft de liberaal dr. A. J. Vis hoofd van de politie en de brandweer. Omdat dat wet telijk is voorgeschreven. Als het aan de PvdA-lijsttrekker Hans van Dam lag, zou ook die verantwoordelijkheid de burgemeester even wel spoedig uit handen worden genomen. „De heer Vis zal dat wel niet zo leuk vinden, nee", licht de wet houder van financiën in spe toe, .ar een programcollege en benoemde burgemeester passen nu eenmaal niet bij el- kaar. Als de burgemeester van een program-college wordt ge- kozen en dus dezelfde politieke inzichten heeft, dan kan zo'n Zoeterwoudse parochieraad motiveert —aanvrage van bestuur 1.02 Ml S.21 Ove ■yrm.-mti- Moeders superlrf ia! opg Britse isme. C in de li ters, all de mai zijn. Si en tcks Met n Iel En Met ie deed koud bi? Het het lad ïert eede k was in Mozan or de Ma bij luister-r Ie voed ZOETERWOUDE De paro chieraad van Zoeterwoude heeft zich uitgesproken voor de vorming van een paro chiebestuur. Aan de leden was vooraf een brochure van het bisdom hierover voorge legd, De algemene indruk in zake de opzet was gunstig. Wel eist het bisdom een mo tivatie van de parochie' wel ke op het nieuwe systeem willen overgaan. De raad bracht de volgende motiveringen naar voren: a. De werkzaamheden kunnen gemakkelijker gecoördineerd worden: b. Er komt meer duidelijkheid bij deze nieuwe vorm als er twee (en mogelijk zelfs drie mét de P.C.I.) lichamen bij eengebracht zijn; c. Het financiële beleid krijgt meer openheid d. Het z.g. dienstencentrum kan gestalte krijgen. Dit houdt o.m. in het verrichten van werkzaamheden voor alle organen en colleges van de parochie. Voor wat betreft het samen stellen van de parochiever gadering kan gekozen wor den uit twee mogelijkheden. Het parochiebestuur doet een voordracht, of open kandi daatstelling voor alle paro chianen. Men koos voor de tweede omdat dan iedereen zijn keuze naar voren kan brengen. Aan het P.C.I. zal worden gevraagd ook deel te nemen aan het parochiebe stuur. Hoe dit, b.v. in ver band met de discretie, gerea liseerd kan worden, wordt nog nader onderzocht. In verband de te verwachten nieuwe constellatie werd be sloten de verkiezingen voor de parochieraad, welke vol gende maand zouden plaats vinden, uit te stellen. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van ouders van kinderen welke a.s. zondag hun le H. Communie doen. Zij vroegen om het standpunt van de P.R. inzake het com municeren onder twee ge daanten. Na een lange dis* cussie waaraan ook een de putatie van de ouders deel nam biexen de meeste leden hj oorstander te zijn. En.eden stemden tegen ien blanco. Een de- 1 ...tve beslissing, waarom werd, kon de P.R. i.ie: geven omdat zij slechjs err. adv'serende teek he-.'* man een actieve inbreng hebben in het beleid. Hij kan het beleid van de verschillende wethouders d*n samenbundelen en integre ren". „Maar in de huidige si tuatie waarbij de wethouders een vreemde burgemeester in hun midden krijgen wordt zo'n man een neutrale figuur binnen bet college. Net als de gemeen tesecretaris. En voor het overi ge zal hij een meer representa tieve functie vervullen. Trou wens", signaleert Van Dam met nauw verholen pret, „bij zijn ambtsaanvaarding heeft Vis ge zegd dat hij boven de partijen wilde staan. Daar krijgt hij nu alle gelegenheid toe." Wanneer lijsttrekker Hans van Dam (rechts) een papieren tijger". de PvdA (links) zijn zin krijgt, wordt burgemeester A. J. Vis Expert Hans van Dam. intelligent, „young progressive", woont in een „eigen huis" van 95 mille in het Cameliadal in de Meren- wijk. Vier jaar geleden kwam hij in de gemeenteraad en ont wikkelde zich in korte tijd tot fi nancieel expert. Hij lijkt vaak onredelijk hard te oordelen over het zittende college, maar boe zemt door zijn grote kennis van zaken toch wel vertrouwen in. Hij is bovendien in staat en be reid om moeilijke problemen op een begrijpelijke manier uit te leggen, wat niet van alle politici kan worden gezegd. Mogelijk raakt Leiden bij zijn eventuele verkiezing tot wethouder toch niet zo hopeloos in de puree, als door half Leiden wordt ge vreesd. Program-college Dat het linkse program-college er komt, staat voor Van Dam als een paal boven water. Zich ba serend op de uitslag van de jongste Staten-verkiezingen, re kent hij erop dat zijn eigen par ty 15 zetels in de wacht zal sle pen en de in lijst 4 verenigde PPR, D'66 en PSP samen vier. De progressieve combinatie zou dan beschikken over 19 van de In totaal 37 zetels. Dat de kleine linkse partijen hun grote sociaal-democratische broer evenwel lang niet altijd zullen steunen staat buiten kijf. Van Dam zit daar niet mee: „Het is buitengewoon onwaar schijnlijk dat op een gegeven ogenblik zowel enkele raadsle den van lijst 4 tegenstemmen als de voltallige WD, CDA en CPN-fracties. In het „nauwelijks denkbare" ge val dat links Leiden niet de meerderheid haalt in de ge meenteraad, wil men onderhan- meer individuen of groepen" uit de raad. „Teneinde op basis van het kernprogramma, waar aan slechts enkele punten kun nen worden toegevoegd, alsnog een vooruitstrevend program college te vormen. Ham of Stroink Het CDA is tot onderhandelingen bereid. In het programma van de confessionelen wordt de vor ming van een afspiegelingscolle ge niet als eis gesteld. Dat de KVP'er Ham onder die omstan digheden automatisch een wet houderszetel wordt aangeboden, ontkent Hans van Dam: „Dat hangt ervan af of bijvoorbeeld ook de KVP'er Stroink kandi daat is. Die heeft bewezen op belangrijke punten dezelfde In zichten te hebben als wij. Daar naast heeft hij de laatste tijd verschillende malen getoond zich onafhankelijk van ziin frac tie te kunnen opstellen". Desge vraagd verklaart Stroink het aanbod van een wethouderszetel „een mieterse zaak" te vinden. Maar evenals zijn partijgenoot Ham zou hij die post alleen ac cepteren als representatnt van de C.D.A.. Van Dam onderschrijft de mening van de confessionelen dat er in de PvdA en de CDA weinig de gemeenteprogramma's van te wijzen. diepgaande verschillen zijn aan genlijk in de mentaliteit die er „Het belangrijkste verschil ligt ei- achter zit. Het CDA wil ieder een te vriend houden. Dat brengt met zich mee dat ze hun plannen heel traag moeten ver wezenlijken. Wij doen wel een duidelijke keuze en accepteren de consequenties daarvan". Luchthartig Hans van Dam kan niet bestrij den dat het confessioneel-libera le college van de afgelopen ja ren zijn beleidsprogramma „in derdaad op de belangrijkste punten heeft kunnen verwezen lijken". Hij vindt dat de „nor maalste zaak van de wereld: een programma stel je op om het te realiseren". Een ietwat luchthartig oordeel zo lijkt het, over de mensen die om maar een paar zijstraten te noemen in Leiden 4000 woningen bouw den, 67 speelstraten aanlegden, en een grootscheeps plan ont wikkelden voor het herstel van de wallekanten en de aanleg van rioleringen. Kritiek Maar zijn kritiek op elke wethou der afzonderlijk is ook niet mals: „Elsgeest zijn de proble men duidelijk boven het hoofd gegroeid. Onder zijn bewind is weer afgeweken van het beleid om bij G.S. niet-sluitende begro tingen in te dienen. Hij heeft niets gedaan om te trachten de financiële verhoudingswet tus sen rijk en gemeente veranderd te krijgen. Het enige wat je van hem kunt zeggen is dat hij de winkel draaiende heeft gehou den. Hetzelfde geldt voor Duy- verman. Een 10-jarenplan voor het onderwijs, dat het college destijds in zijn beleidsprogram ma heeft beloofd, is er niet ge komen. Mevrouw Den Haag heeft geen goe<^ en geen slecht beleid gevoerd, maar helemaal geen beleid. Wat je van haar merkt zijn alleen de spitsvondi ge grapjes. Op het beleid van de wethouders Lijten en Ham heb ben we een belangrijke invloed kunnen uitoefenen. In zoverre zijn we over hen niet ontevre den. Maar onze kritiek blijft dan dat er niets gebeurde voor dat wij met initiatieven kwa- „Wethouder Kret heeft zich niet j gehouden aan zijn belofte in de binnenstad een groot voetgan gersgebied aan te leggen. Hoe wel er onder de bevolking dui delijk andere inzichten zijn ge groeid over de ontsluiting van de binnenstad, heeft hij toch de aanleg van de city-ring uitge voerd. „In ieder geval", zo be sluit Van Dam zijn vogelvlucht hebben de confessionele wethou ders het aanzienlijk beter ge daan dan de VVD-figuren. Niet gecompromitteerd De stelling dat vier jaar oppositie de PvdA-fractie heeft gefru streerd, tracht Van Dam te lo genstraffen door erop te wijzen dat van de 13 zittende socialisti sche raadsleden er 8 in de nieu we raad zullen terugkeren. Bij de WD en de CDA daarentegen doet zich wel een groot verloop voor. Van de wethouders keert alleen Ham terug. Kret reken ik niet mee. Die wordt burgemees ter van Sassenheim of anders wel van een ander dorp". „Nee", zegt Van Dam, „Ik heb van de afgelopen vier jaar echt geen spijt. Als we wel In het college hadden gezeten, hadden we precies evenveel van onze Ideeën kunnen verwezenlijken als nu het geval Is geweest. Maar nu hebben we ons niet ge compromitteerd." Willem Scheer Frans van der Zeeuw in de dug-out. LEIDEN - "Je kunt het natuurlijk nooit bewijzen, maar In m'n hart weet ik dat ze vrijdag avonds wel eens een barretje pak ten. Dat moeten ze natuurlijk zelf weten maar voor mij is het een grote teleurstelling dat er voor pils is 'gekozen in plaats van voor prestatie." Jeugd-trainer Frans van der Zeeuw kan het maar heel moeilijk verwerken dat "zijn" Rodenburg-boys door drank zijn geduikeld van de regionale klasse naar de B- afdeling. Hij ontkent overi gens dat dit voor hem de re den is geweest om een punt te zetten achter zijn verder zo succesvolle activiteiten bil deze club. "Als je een paar Jaar hebt meegelopen als trainer moet je zeggen: goed jongens, ik heb het bekeken, ik stap op. Nou moet er weer eens een andere man komen met een andere aan pak." Dat heeft deze vertegenwoordi ger bij een technisch bedrijf destijds ook tegen LFC ge zegd en daarvoor tegen Do- cos, waar hij zijn loopbaan als jeugdtrainer in 1960 be gon. Dinsdagavond heeft hij een gesprek met hel bestuur van de Rijnsburgse Boys. De boys zijn tegen Van der Zeeuws opvattingen over al cohol gewaarschuwd. Hij heeft overigens ook zijn goe de eigenschappen. Studie-re sultaten worden nauwlettend in het oog gehouden. Sport is belangrijker dan pils, maar het examen-papiertje staat daar weer boven. Herhaalde lijk voelt Van der Zeeuw zich dan ook genoopt tot de vermaning: "Joh, wees nou verstandig. Pik de maandag als studieavond, trainen doe je andere keer maur weer". Zijn eigen getuigschriften spe len in het eerste vnn Roden burg: Maarten van Koperen en Hans Tisseur die momen teel door Feyenoord worden gepolst voor een contractje. 'V'"" -«& ».V»j V 'V 'A .V >- *5? ónder redactie van. Arnold rHendrikse. tel 01710-22244 tst 16 Heempark Het bureau Voorlichting van het Stadhuis Leiden heeft dezer da gen een „wandelleidraad" doen uitgeven voor het Leidse Heem park. Dit park is gelegen aan de Oegstgeesterweg tegenover de Boerhaavelaan en heeft een oppervlakte van ca. 2,5 hectare, waarop bomen, struiken, plan ten en kruiden uit bijna alle landstypen van Nederland. In het Heempark kan men ook vele diersoorten vinden, zoals vogels, die een veilig broedplek- je hebben gevonden en bijen, al dan niet in korven. De wandel- leidraad geejt in 32 pagina's duidelijk weer wat er zoal groeit, hoe men de gewassen kan herkennen en hoe het park is ingedeeld. Voor groepen en scholen is het mogelijk een rondleiding aan te vragen. Hier voor kan het beste telefonisch een afspraak worden gemaakt met de plantsoenendienst der gemeente Leiden, nummer 01710-45344. Overigens staan de werkmeester en zijn assistenten altijd klaar om voorlichting te geven over park en bijenstal. Het Heempark is geopend op werkdagen van 8 tot half 5 en 's zomer in de maanden mei t/m september ook in de weekeinden van 2 tot 5 uur. De wandelleidraad is te koop voor 2 kwartjes (voor scholieren, die het Heempark in klassikaal ver band bezoeken 25 cent). Verven Een kleine honderd kinderen was zaterdagmiddag druk doende de verveloze muren van het voor malige spoortje aan de Heren singel van kleur te voorzien (zie foto). De Karei Doorman school onder leiding van hun juffrouw Hoen bracht een dubbel luik op de muur met aan de ene kant de voormalige bestemming van het spoortje en aan de andere kant een zonnig landschap zoals het terreintje volgens de kinde ren moet worden. Hiermee werd de eerste prijs behaald. Deze bestond uit een kom met goud vissen. De Heilig Hartschoól kwam ook tot een kleurig ge heel door het gemeenteplan te genover hun speeltuinplan te zetten. De kinderen van de „Ze vensprong" namen ieder een strook voor hun rekening en le verde zo zes beelden naast el kaar. Van het gebeuren op een terreintje werd ook de algehele Werkgroep Spoortje LEIDEN De werkgroep „Spoortje" heeft gedreigd do vuilnisbelt achter de Mecklcn- burgerstraat zelf weg te' wer ken, wannaar de gemeente dit over veertien dagen nog niet beeft gedaan. Dit maakte de werkgroep bekend na afloop van het verffestljn zaterdagmid dag op het voormalige spoorem- placement. Ontspanning „Artiestenpalet" verzorgt dins dagavond 14 mei voor de 8e maal de ontspanning in het Ou- deliedenhuis aan de Heren gracht. De aanvang is 20 uur. Dit keer werken mee zanger Eduard Hagenstein, goochelaar John Eljerink en de onder ande re van het Knokke-jestival be kende Lenada. Artiestenpalet heeft deze maand 25 program ma's te verzorgen en voor juni zijn ook al heel wat telefonische aanvragen binnen gekomen. Be grijpelijk. want voor zieken en bejaarden staan er ook wat de t.v. betreft slappe maanden voor de boeg. Een ontspannings avond is daarom dubbel wel kom. Zangkoor c5 Wie heeft er zin te zingen in het zangkoor voor ouderen in het dienstencentrum Binnenstad? Men hoeft geen noten te kunnen leze nof een geschoolde slem te hebben. Als er maar geluid uit komt.' Gezelligheid is de hoofd zaak. vindt men in het diensten centrum. Het zangkoor voor ou deren repeteert iedere woensdag van 11 tot 12 uur in het pand Gerecht 10. De contributie be draagt f 2,50 per maand. Lief hebbers kunnen zjgh opgeven bij de leids(er van het diensten centrum Binnenstad, mevrouw Heynen. lel. 43503. Ook aan de cursus crepliej werk kunnen nog mensen meedoen. Er zijn mogelijkheden tot het maken van wandkleden, teke ningen. schilderijen, enzovoort. De lessen worden gegeven elho maandag van 10 tot 12 uur. Ook hiervoor bedragen de kosten 2.50 per maand. Onder scheiding Prof. dr. J. Bastlaans, hoogleraar psychiatrie aan de Leidse uni versiteit, heeft zaterdnig samen met tien andere Nederlanders „La croix du combattant de L'Europa" gekregen wegens bij zondere verdiensten jegens ons land en Europa tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. De gou den onder chelding is afkomstig van de C ^federation Europien- nes des aciennes combaltans. P C. Lolden Gehuwd: P, Ouwrrkerk on O, E. Reroi A. Veueur en F. A. M. J. Vost .1 P. II. M. vim der Oew. n C. C. Calkh'oven, G. W. vnn iuviiwon cl J. G. van dor MrIJ, K, J. vun Vol zen en A. H. OommnnN, P. Clndei" water en C. cld Water. 1 OVERLEDEN1: J vun Zomi.'Vftld, M vnn dyr Nagel P. H. Spijker, .M. Wljnnnfj.., M. C Copier, J. II Bouwen», F J Moogurvorctj Gl J W. Brunc, I ,\J Wul. C. Klom' L. p rir..'ker^°K ...Jroozt. M vun tJKlIcgoolicn. M. V. Imck. J lloog*tral< n. I P v..n d< Blom, H. Dongelmans, M. C. SI

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3