Aftreden voorkwam Brandt chantage u Echtscheidingsreferendum kost arm Italië 40 mld lire Van der Stoel praat over boycot en Golankwestie STAATSSECRETARIS WIL EXAMENS VERVROEGEN Spanning tussen coalitiepartners Golf van aanslagen Italië in ficidócSoteuMit groeit uw geld met een GROEISPAARBEWIJS aan TOONDER techno-beurs 13 14 15 16 17 18 rcr PAGINA 7 "TVerdaehten var wapendiefstal aangehouden JREDA (ANP) Bij een groot scheepse actie van de Komnklij- ke Marechaussee, Rijkspolitie i en Gemeentepolitie van Breda j zijn donderdagavond in Krim- pen aan de IJssel drie verdach ten van de diefstal van dertien Uzi's en twee Fal-gaweren uit I de "Trip van Zoutlandkazerne" in Breda in de nacht van 29 op 30 april aangehouden. )rie andere verdachten werden niet thuis aangetroffen. Een ze vende verdachte werd al eerder aangehouden. Allen zouden lid zijn van een militante groep Zuidmolukkers. )e verdachte die al eerder werd aangehouden maakte deel uit van een compagnie dienstplich tige soldaten, die op 30 april op oefening ging naar West-Duits- land. In verband met die oefe ning waren de avond voor het vertrek al vrachtauto's met wa pens geladen. Deze wagen ston den in afgesloten garages. De politie tilt zwaar aan dit ver grijp. Mr. J. Corsten, hoofdoffi-' cier van Justitie noemde de daad een fundamentele aantas ting van de samenleving, r wordt een onderzoek ingesteld naar de aard en de omvang van de militaire groep en het doel waarvoor de leden van de groep de wapens wilden gebruiken. |n Wassenaar is de bewaking van de Indonesische ambassade ver scherpt. Van onze correspondent F. Wennekes BONN Geen enkele ingewijde in Bonn twijfelt er nu nog aan dat bondskanselier Willy Brandt is afgetreden uit vrees dat hij, wegens een liefdesaffaire, politiek gechanteerd zou kunnen worden. De laat ste zekerheid hierover verschafte indirect regeringswoordvoerder Riidicher von Wechmar, toen hij gisteren op een persconferentie toe gaf, dat de regering de in de affaire genoemde vrouw, geld gegeven heeft. In zijn t.v.-toespraak van afgelo pen woensdag zei Brandt letter lijk: „Men kan mij niet afper sen". Het bewijs daartoe lever de hij door af te ltreden. De ontmaskering van de Oost- duitse spion Guillaume en de aanwijzingen van de Westduitse inlichtingendienst hadden hem duidelijk gemaakt dat hij reke ning had te houden met de mo gelijkheid dat de communisti sche landen hem tot concessies konden dwingen door met ont hulling van de affaire te drei gen. Het belang van de spiona- gezaak blijkt vooral hieruit- dat Guillaume onder de persoon- ADVERTENTIE) u betaalt 1.000,-en krijgt na 5 jaren 1.500,— LEIGSE SPAARBANK Iijke leiding stond van de secre taris-generaal van de Oostduitse communistische partij Erich Honnecker. In Bonn wijst men erop, dat een Oostduitse spion alleen maar met de uitdrukke lijke toestemming van de Sovjet- Unie op zo'n hoge post gewerkt kan hebben. Overigens zijn de eerste indrukken juist geweest: zijn integriteit heeft Brandt tot aftreden bewogen. Hij heeft, on geacht zijn persoon, de boete van een menselijke zwakheid op zich genomen teneinde zijn land niet aan het gevaar van commu nistische chantage bloot te stel len. Intussen doemen ernstige gevaren op voor zijn waarschijnlijk opvol ger Helmut Schmidt. De zaak heeft ernstige ontstemming tus sen de coalitiepartners SPD en FDP veroorzaakt, als gevolg van Brandts verklaring, dat, als de geheime dienst meer aan dacht aan Guillaume had be steed in plaats van aan zijn (Brandts) particuliere leven, eerstgenoemde eerder ontmas kerd zou zijn geweest. Dat bete kent een verwijt aan de liberale minister van binnenlandse za ken Hans Dieter Genscher, on der wie de geheime dienst valt, maar die kans heeft gezien de verantwoordelijkheid af te schuiven op minister Ehmke, destijds chef van het kabinet. Ehmke krijgt in 't nieuwe kabi net geen post meer en Genscher wast zijn handen in omschuld. Dit heeft de woede gewekt van veel socialisten en het gevaar dreigt dat veel SPD'ers woens dag niet zullen stemmen op de liberaal Walter Scheel, de kan didaat voor het presidentschap. Omgekeerd kan het dan gebeu ren dat veel liberalen niet op Helmut Schmidt stemmen als diens verkiezing tot bondskanse lier aan de orde is. De vrouw die deze dramatische toestand veroorzaakt heeft is de thans 54-jarige journaliste Suzari ne Sievers. Tijdens Brandts bur gemeesterschap werd zij met een Oostduitse spionageopdracht op Brandt afgestuurd. Zij raak te evenwel op Brandt verliefd en voerde haar opdracht niet uit. Toen de affaire geëindigd was kreeg Suzanne door bemid deling van het bureau van de toenmalige CDU-minister van defensie Franz-Joseph Strauss een baan in de Duitse contr<> spionagedienst. Toer Ehmke in 1969 minister van binnenlandse zaken werd kamde hij als verantwoordelijke man voor deze dienst, de lijsten van de medewerkers uit en zette Su zanne als "waardeloos" op straat. Suzanne zocht haar heil bij Strauss en diens advokaat wist de regering Brandt te be wegen een afkoopsom van 227.500 mark uit te betalen. En het was Guillaume die deze hele zaak aan zijn werkelijke op drachtgevers bekend maakte. ROME (UPI) Over de hele lengte van de Italiaanse laars zijn gisteren, laatste campagne dag voor de volksraadpleging van morgen, over de echtschei- dingswet, bommen ontploft. Bomaanslagen kwamen voor in Milaan, Bologna, Ancona en Crotone. De aanslag op een be lastingkantoor in Milaan werd gepleegd door de extreem recht se beweging „zwarte orde". In Crotone was het gebouw van de socialistische partij het doel wit. De politie vond een pamflet waaruit bleek dat de rode briga des verantwoordelijk waren, maar de communisten zeggen dat het gaat om rechtse provo cateurs. Fluwelen handschoenen uit OUD-MINISTER DE BRAUW wordt nog steeds verweten dat hij mei de wet op het collegegeld van duizend gulden een wettelijke maat regel doorduwde welke niet uit te voeren was. Nu zijn er aan De Brauw's adres wel een paar steekhoudende verwij. ten te richten, maar de kritiek op de chaos rond de collegegeldven hoging moet in andere brievenbussen gedeponeerd worden: de mi nister heeft onvoldoende steun gekregen von de velen die met hem vonden dat deze collegegeldverhoging geen toepassing van een ver. keerd profijtbeginsel, maar een alleszins te rechtvaardigen maatre gel was. Daarom valt te hopen dat De Brauw's opvolger, staatssecretaris Klein, op meer rugdekking rekenen kan, wanneer na het van kracht worden van het gehalveerde collegegeld, een deel van het studenten bedrijf toch zou proberen de wet te saboteren. Gelet op bepaald! uitlatingen binnen en buiten het Binnenhof, zijn we er niet zekei van dat de volksvertegenwoordiging in haar geheel ditmaal wel zal stellen dat een wet alleen met democratische middelen veranderd worden kan. MISSCHIEN HELPT HET IETS dot de wet ditmaal door een socialist (zelfs een voormalig lid van Nieuw Links ingediend werd en niet door een lid van het kabinet-Biesheuvel. Misschien: want bepaalde kringen in de studentenwereld hebben ziel overduidelijk op het principe gesteld, dat een democratie alleei goed is wanneer die datgene bevordert wat de linkse studente! wensen. Als in Nederland iedereen zo vanuit zijn standpunt dacht, sprak ea handelde, hebben we sedert de tijd van de Batavieren maar weini| geleerd. Staatssecretaris Klein moet in elk geval de fluwelen handschoen uit trekken. Uitstel De Duitse schrijver Günter Walraff heeft zich gistermiddag vastgeketend aan een paal op een plein van Athene, het centrum van de buitenlandse toeristen. De man deelde pamfletten uit. De politie schoot onmiddellijk toe en sloeg de man neer. Na hem losgezaagd te hebben voerden ze hem bloedend en gillend weg. De Nederlandse radiocorrespondent Ab Courant, die probeerde foto's en geluidsopnamen van het gebeurde te maken werd door de politie opgebracht en zijn film en geluidsbanden werden in beslag genomen. Tweede dag staatsbezoek aan Tunesië (ADVERTENTIE) melaalbewerking/lastechniek/aandrijvingslechniek/ pneumatiek en hydrauliek/verbindingstechniek Dagelijks van 9.00 - 17.00 uur. IRENE- en MARIJKEHAL- UTRECHT I MAANDAG DINSDAG WOENSDAG UuiiUtKÜAG VHUUAb MltHUAü vakbeurs algemene toelevering Dagelijks van 9.00 - 17.00 uur. JULIANAHAL- UTRECHT ROME Zo'n 40 miljard lire, ofwel bijna 150 miljoen gulden kost het referendum dat mor gen op Moederdag in Italië ge houden wordt en waarbij de Italianen mogen kiezen of de bestaande echtscheidingswet in hun land wel of niet wordf afgeschaft. Een waanzinnig hoog bedrag voor een land dat worstelt met gigantische tekor ten op de betalingsbalans en geweldige interne economische problemen. Bovendien stelt het een be staande, redelijk functioneren de politieke coalitie en stabili teit in de waagschaal. En dat alles voor een volksstemming die in feite overbodig is en die weinigen gewild hebben. Niette min zullen ook veel intellectue le Italianen voor afschaffing van de echtscheidingswet gaan stemmen, terwille van de fat- soens-fagade. Bovendien, zo redeneren velen, door voor de afschaffing van deze wet te stemmen, stellen we ons regel recht anti-communistisch op. Dat met zo'n Infantiele redene ring en passant het neo-fascis- tisehe blok in de kaart wordt gespeeld, wordt kennelijk ver geten of verdoezeld. En ook wordt voorbijgegaan aan het feit dat Ital zich zonder wet telijke echtscheidingsmogelijk heden terugplaatst in de vorige eeuw. »De grootste geldsmijterij en volksverlakkerij sinds de oor log", zo karakteriseren "neu trale" Italianen en buitenland- Se waarnemers de aanstaande bij het referendum staat in feite voor een „ja" tegen de echtscheidingswet. De vraag stelling is namelijk of de volksstemming. Geldverspil ling, omdat er miljoenen neer geteld worden voor propagan damateriaal omdat er nuttelo ze, maar kostbare energie ver spild wordt. Vooraanstaande politici reizen duizenden kilo meters, spreken meermalen per dag op massabijeenkom sten. Het normale parlementai re werk ligt stil. Alles is in de politieke ban van het a-politiek genoemde referendum. Het referendum wordt een wet moet worden afgeschaft. groot stuk volksbedrog ge noemd. omdat het een reusach tige afleidingsmanoeuvre is om het Italiaanse volk de echte nationale problemen niet te doen zien: de miserabele fi nanciële en economische posi tie, de hoge broodprijzen, de schaarste aan suiker en olie, de werkloosheid. De beroerde ge neeskundige toestanden in dit land, de financ.ering uit de openbare middelen van de po litieke partijen en de angst wekkende toename van de misdaad. Dat alles wordt vermoedelijk helaas bewust naar een achter grond gedrongen terwille van 'n volksstemming over een on- dergesch kt probleem. Onder geschikt, omdat het eigenlijk geen probleem was, omdat er namelijk een keurige echtschei dingswet functioneert, volgens welke echtscheiding bijvoor beeld pas mogelijk is na 5 jaar scheiding van tafel en bed en Keihard De confrontatie op politiek en kerkelijke vlak is niettemin kei en keihard geworden: op straat, op pleinen en in con gresgebouwen, op de televisie waar zelfs de Europa cupfinale tussen AC Milan en Magde burg niet rechtstreeks kon worden uitgezonden omdat de politici hun reeks tv-debatten over de echtscheiding moesten afwerken. Paus Paulus heeft donderdag vrij onverwacht deelgenomen aan de slotvergadering van de Italiaanse bisschoppenconfe rentie. Maar hij moest dat wel doen in zijn hoedanig! eid als primaat van Italië en bisschop van Rome en niet als paus om de wereldkerk niet al te open lijk dn dit belachelijke Italiaan se onderonsje te betrekken, afl- dus de kritische opmerking van een Italiaanse journalist die bij het Vaticaan geaccredi teerd is. Het officiële Vaticaan blljfft zwijgen, ook over de exacte re denen van dit jongste pauselij ke uitstapje. Misschien komt het antwoord zondagmorgen als in de Italiaanse kerken de laatste donderpreken over de hoofden van de (goed) gelovi gen zulleo losbarsten, om toch vooral de echtscheidingswet weg te stemmen. Sinds enkele weken ontbreken de prognoses over de uitslag, maar met nog e°n paar dagen te gaan, I jkt het meer dan ooit een fifty-fifty uitslag te gaan worden. TUNIS (ANP) Bij de Neder landse minister van Buitenland se Zaken Van der Stoel bestaat de indruk, dat de Tunesische re gering niet erg gelukkig ls met het handhaven van de olieboy cot tegen Nederland door de Arabische olieproducerende lan den. In een gesprek dat hij gis termiddag In Tunis had met zijn ambtgenoot Chattl, was het de minister gebleken dat de Tune sische regering het onjuist vindt dat Nederland als een van de negen EEG-landen blijvend wordt gediscrimineerd. ningin opnieuw scherp de, wat hij noemde, expansiepolitiek van Israël inzake de Golankwes tie heeft veroordeeld, bracht mi nister v. d. Stoel in verband met het feit dat Chatti juist was te ruggekeerd van een bezoek aan Syrië. Tijdens dat bezoek heeft Chatti vertelaard, dat Tunesië Syrië alle steun zou geven in de Golankwestie. Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben gistermorgen op de tweede dag van hun staatsbe zoek ieder een eigen program ma afgewerkt. NA HET VERZET van enkele N.K.V.-bonden die in elk geval niet d< vaste contacten met het C.N.V. verbreken willen, na enkele prakti sche bedenkingen bij andere N.K.V.-bonden tegen de opgediende fe deratie-formule, na het standpunt van demachtN.V.V.-Industrie- fl deratie-formule, na het standpunt van de machtige N-V.V.-Industrie, bond dat een speciaal congres over de federatie met het N K V. be slissen moet, is het vrijwel onvermijdelijk dat de beslissing niet meer deze zomer vallen zal. Wat dit uitstel betekenen gaat? Het kan zowel leiden tot het bijslijpen van scherp» punten en tot nieu we pogingen om ook het C.N.V. in de boot te krijgen, als tot ver dere afbrokkeling van het federatie-front. De overheersende vraag op dit moment lijkt ons, of de top van N.V.V. en N.K.V. wel voldoende contact met de achterban gehouden heeft in deze belangrijke kwestie. In de tweede plaats, of men be paalde consequenties niet ten onrechte als bijzaken heeft be schouwd, die nu door een deel van de achterban zwaar worden ge wogen. Te hopen valt. dat de gerezen moeilijkheden geen nadelige invloed hebben op het gewone werk van de vakbeweging. Dat kan niet al leen vanwege vakbewegingsbelangen, maar ook voor belangen wel ke de hele natie aangaan. Het begin van het begin FIJN DAT ER IN DE STICHTING VAN DE ARBEID een akkoord tot stand gekomen is over de manier waarop een verplichte pen sioenverzekering voor alle werknemers uitgevoerd moet worden. Want dit betekent een belangrijke stap vooruit op dc lange weg naar een algemene pensioenverzekering voor alle Nederlanders met waardevaste uitkeringen. Op die weg staat de natie nog steeds aan het begin van het begin;' want er moeten nog grote problemen worden opgelost, zowel van economische en wettelijke, als organisatorische aard. Maar het is al wat waard dat werkgevers en werknemers overeenstemming heb ben bereikt over het instellen van een Pensioenkamer. Dat kan de verdere onderhandelingen over de algemene pensioen- verzekering vergemakkelijken en misschien ook helpen op de proce dure van overheids- en partikuliere pensioenen dichter bij elkaar te brengen. INTUSSEN BLIJFT HET FINANCIëLE ASPECT een der moeilijkste dat opgelost moet worden, wil men tenminste bevorderen, dat de partikuliere pensioenen voor de oudedag een zekerheid gaan bren gen welke nu de trekkers van een overheidspens>ioen genieten. Dat zal handenvol geld gaan kosten. Het ls iets om niet te vergeten, wanneer in de nabije toekomst gedelibereerd gaat worden over het' rapport dat de werkgevers over het sociaal verzekeringsstelsel in de komende jaren aangeboden hebben. De conclusie van dat rapport is dat de premiedruk omlaag moet. Zo iets kunkt altijd argwaanwekkend als het uit de mond van werkge vers komt. Een erfenis uit het verleden, toen de heren het bij her haling er naar gemaakt hebben. Intussen staat vast dat ook de overheid zich ervan bewust ls dat aan de verdere premiestijging krachtige tegendruk moet wor den gegeven en zelfs vakbowegingspromlnenten zijn. met de nodiwe «lagen om de arm. bereid toe te geven, dat er zeker nu het so- ctel stetoel grotendeels afgebouwd is bij verdere maatregelen gewikt, gewogen en gekozen moet worden. OOK BINNEN HET RAAM VAN HET LOONBELEÏD ;al komtnde jaren steeds overwogen moeten worden of het niet nodig is voor de gevolgen van een algemene pensioenverzekering mot waardevaste uitkeringen geld te reserveren. Anders "loeten bedrijfsleven en volksvertegenwoordiging over enige Jaren beslissingen nemen die weer inflatie-verhogend werken i tPIPkkie dat °P tafCl k°mt' bllnRt WC' m"0i' mnnrsmaaW Weeroverzicht Terwijl prins Bernhard in een he likopter stapte om naar Bizerta in het noorden van het land te vliegen, reed de koningin in een I Aantal uren zon: 0 tot 8 van de auto's van president Bourgiriba naar het btroemde I Mln' tem»: t"""r"kï 8 i™8™ We gaan naar onstabiel weer. Rond middernacht kwam een depressie aan bij Zuid-Ierland Deze depressie zal zich het ko mende etmaal naar Schotland Amsterdam verplaatsen en tegelijkertijd in L«len betekenis afnemen. rcindhoven Een front van deze depressie be- Luchth^Rtd reikte vandaag ons land en zal Twente vertraagd naar Duitsland trek- viueingen i.pn Zd.-Llmburg Ken* Aberdeen Athene Achter dit front zal morgen over Bnr.dona onze omgeving met een zuidelij- Mi" ke tot zuidwestelijke stroming Brussel enigszins onstabiele lucht wor- Frankfort den aangevoerd. He".'nki Innsbruck Weersvooruitzichten In cijfers Kopenhagen voor zondag: iJssaboa WEERRAPPORTEN haft be regen oXl. enorme collectie archeologische vondsten die in Tunesië en met name van het oude Carthago zijn gedaan. Bardo wordt beschouwd als een van de belangrijkste archeologi sche musea ter wereld en is vooral beroemd om zijn collec tie Romeinse mozalken. Kans op een droge periode van Ori-. minstens 12 uur: procent geheel droog etmaal: Zurich CiiMihlnnca lit an boel Lu* Polmas DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Veerman van Onderwijs en Wetenschappen wil de examen tijd voor het voortgezet onderwijs verkorten en vervroegen. Nu hebben de centrale examens plaats in de maanden mei, augustus en novem ber. De bewindsman zou maart, mei en augustus willen reserveren. Vooral de examens in november vindt dr. Veerman een tamelijk ongelukkige zaak. De leerlingen kunnen dan eigenlijk niet meer doorstromen naar Dit jaar nemen meer dan 200.000 scholieren van het voortgezet onderwijs deel aan de eindexa mens. Bijna driekwart van de kandidaten komt het vervolgonderwijs. van Mavo, Havo en VWO. De overigen komen van de lagere beroepsopleidingen. Voor het eerst is er een volledige lichting Athe neumleerlingen en gymnasiasten nieuwe s:.jl die aan de examens meedoet. Met de bezemklassen voor scholieren van de oude zesjarige HBS en het gymnasium oude stijl wordt definitief af- s h" d genomen van deze opleidingen. Dr. Veerman vindt, dat in de komende jaren het eindexamensysteem zal moeten verbeteren. Het eindexamen moet zo min mogelijk een storend element zijn in het leerproces. Zijn voorlopige gedachten gaan uit naar eindexamens op ver schillende niveaus en gespreid in de tijd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7