Verwisselbare mode voor meneer Druggebruik bij jeugd VOOR DE VROUW PAGINA 6 LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 MEI 1974 U ziet u-at er te pionieren valt met GatsbyHelemaal nieuw is de contrastverwerking van uni- en dessin slof. De schouderlijn is natuurlijk, de revers zijn breed, maar niet te gek puntig. De hoeden zijn sla.o en hebben brede randen (1930 Society Shop). Een goede tussenweg heeft naar onze mening het herenmo dehuis Society Shop uit Am sterdam gevonden met de „Great Gatsby-look, „naar dege- lijknamige film, geschreven door de Amerikaanse auteur Scott. Fitzgerald, de held uit het verhaal, een wat dromerige ro mantische figuur, is momenteel druk bezig het internationale modebeeld binnen te dringen. Een zekere sportieve elegantie is hem daarbij ook niet vreemd. Na alle antimodebewegingen zijn we wel toe aan deze nieuwe trend mannen, die actief bezig kunnen zijn met combinatie nieuwe stijl, waarbij het vest duidelijk terug is. We kunnen er niet meer omheen: elk pak heeft recht op een vest en daar heb ben we dan de romantiek en creativiteit. Want het vest geeft talloze variaties aan: de coördi natie die de man dwingt fanta sie te gebruiken. Twee pakken kunnen vijf combinaties opleve ren: uni vest met prince de Gal les pantalon, Prince de Galle9 vest met uni pantalon en verwis selbare jasjes. Wat we niet zien: Harris tweed jasje met uni broek. Bepaalde materialen als „saxony" (gefouleerde kamga- ren stof) worden er uitgetild voor de colberts. Katoen" krijgt alle denkbare kansen. Corduroy met de smalle ribbel is terug van weg geweest. Wol blijft fa voriet. Een lambwool colbert kan zo licht worden verwerkt (zonder binnenwerk) dat het soepel als zijde om de schouders sluit. Katoenen ongevoerde col berts gaan op uni pantalons. Vrouwen kennen dit gesmikkel en stuivertje verwisselen me! kledingstukken al lang, voor de man is deze mogelijkheid nieuw.Een witte broek past fijn in de garderobe. Er kan een ge bloemd, een gestreept jasje op worden gedragen of een colbert met krantenopdruk. Pied do poule dessin staat leuk met le ren zakken en elleboogstukken. Ook aan een ruiten jasje kunnen leren applicaties stoerheid mee geven. Leren jassen zijn door de grote massa ontdekt. Heel veel raffinement heeft de combinatie van materialen bijvoorbeeld cor duroy met trien* en tweed. Met verwisselbare jasjes is zo'n vest een geweldig bezit. Gedragen op een broek ziet meneer er heel wat 'gekleder' dan in shirt met Bij Mayer (Duitsland) een rode Wolmerk tanktop, in blokken ge breid. Let op de nieuwe vierkante hals en -armuitsnijdingen. Er kan een Teeshirt onder of een overhemd, los foulardtje om de nek. Het ziet ernaar uit, dat de mode deze zomer werkelijk een weer spiegeling wordt van maatschap pelijke, financiële en psychologi sche spanningen in de mode voor de man. Dat komt dan neer op een versobering en hang naar romantiek. Beide elemen ten zullen om de voorrang vech ten. Ook in het modebeeld voor de echte „vlotte vent" treedt een verschuiving op. Over zijn blote bovenlichaam schiet hij een am bachtelijk aandoend vest aan, of hij draagt een overhemd met losse manchetten, een sjaaltje haastig om de nek geknoopt en een grof gebreide debardeur. Ook in de mannenmode zijn de dertiger jaren uit de mottenbal- len gehaald. Een generatie „Golddig- gers" van 1932 is opgestaan in blauw, zwart, grijs en donker bruin. Vooral Rome loopt weg met de glorietijd "an de „Queen Mary", die niet alleen in de ja ren dertig een van de modernste schepen was, maar ook duizen den wegvoerde uit het toen af bedreigde Europa. De mode ont werpers gaan zelfs zover met het oproepen van geesten, dat de realiteit uit het oog verloren dreigt te worden. Want deze we reld is niet meer die van toen. Alhini's foxtrot-pakken met de té puuntige revers voor het pro menadedek van een transatlanti sche gigant passen niet meer bij de toerist van nu, die per DC 10 naar Majorca of Noorwegen vliegt. VROUWELIJKHEDEN Voorbeeld van Engelse smaak op het gebied van verlichting, deze bloemkelken, die onlangs op de „Lightshow" in London's Earls Court nogal wat publiek trokken. Voor doe-het-zelvers ook lampekappen van metalen en acrylics als k'euterschool werkstukken, waarbij juf ge holpen heeft. Als enige vrouwelijke specia liste n apparatuur voor schoonheidssalons (het zijn al tijd mannen, die deze „aan de vrouw" brengen) heeft pittige, slanke 42 jarige Sonja Balian, die vroeger films vertaalde, in maart 1973 in Karlsruhe een electron'sch „lifting" apparaat opged ept cm de spieren meer volume en elasticiteit te herge ven. Na er één jaar in Parijs, Lausanne en Cannes mee te ïebben gewerkt (de methode is in het buitenland geliefd) importeerde Sonja nu exclus ef de „Affirm" apparatuur in Ne derland en gebruikt die trots in haar (geheel in ronde vorm gehouden) eigen schoonheids salon in Hilversum. Plaatselij ke afslankmethode gebeurt met de thermafilm, een geïoni seerd stoom- en zuurstofbad Daarna komt de electronische spierbehandeling. Afgeleid van het grote apparaat (naast de „ijzeren long" op de foto) is het kleine electronische circuit (werkt op batterijen) twee handzame apparaatjes, even eens voor twee doeleinden: in breng producten, versteviging van de spiertonus. (Bij gebruik in het gezicht zag ik de spie ren om de mond trekken). De mini-affirm electronische mul- to-vibrator wordt in verschillen de positie op 't gezicht gezet en is alleen te gebruiken door de schoonheidsspecialiste, die weet hoe de spieren onder huids lopen. Tot nu toe heeft Eonja op Beurzen 30 mini'tjes verkocht. Zij hoopt echter meerdere schoonheidssalons te inspireren voor haar Affirm- toestanden. Als u zich bij de schoonheids specialiste zo nodig moet laten ontharen vraag dan eens naar de nieuwe methode Azuline. Het is een wassoort, die pas op de huid wordt aangebracht nadat daar eerst z.g. „Blauwe Olie" op is gesmeerd. Hierdoor plakt de was evenmin als een plop kauwgum op een glad tafel blad en kan pijnloos worden verwijderd. De haren blijven zoet in de was steken. "1Vprf MEDISCHE RUBRIEK waj Het gebruik van maat- Waarom nemen jeugdige schappelijk niet aanvaarde personen drugs? Deze vraag is drugs neemt nog voortdurend natuurlijk uitermate belangrijk toe. Het betreft hier vooral ma- omdat hier het begin ligt van rihuana en hasj. Meestal wordt een eventuele positieve aan- er nogal kwistig omgesprongen pak. De motieven voor het met allerhande informatie die druggebruik zijn natuurlijk tal- niet steeds uitmunt door objec- rijk, maar toch vallen er /bij tiviteit. Ook is het begrip van de jeugd enkele gezamenlijke verslaving aan een bepaald trends te onderkennen. Dit drug nog onvoldoende ingebur- houdt verband met de moei- gerd, evenals de criteria om lijkheden die de jeugd onder deze verslaving in het juiste vindt om zich geleidelijk in te licht te zien. schakelen in de wereld van de volwassenen. Het gevolg is dat heroïne, •marihuana en slaappillen over Deze inschakeling verloopt dezelfde kam geschoren wor- niet steeds even gesmeerd. Im- den. mers, wat doet zich voor? Ter- wijl de lichamelijke en ver- Verder h ome maatschap- stande;i)ke rij heid zich Pij nogal huichelachtig omdat j0 Ieeftijd TOitrekt war/c de zogenaamde maatschappe- de psychische rijpheid en hfk aanvaarde drugs veel te de maatschappelijke on- erant bejegend worden. Pep- afhankelijkheid steeds meer ptl.en. «flcahdl. banbtturaten en „aar latere vele tranquillizers worden als tijde„ Het beeld nn de vo] snoepgoed ingenomen, maar wassenhejd ,s daarenboven geven met zelden een grotere mr de d zeer verslaving dan sommige ver- worden. Deze evolutie heeft tot boden drugs. gevolg dat de zogenaamde pu- Tenslotte blijven de vol- berteitsperiode al vlug uit wassenen nog steeds het groot- f=y°eide tot een puberteitscrisis ste contingent uitmaken van die an weer gevolgd werd de druggebruikers door een adolescentieperiode en een eventuele fase van Enkele interessante en vrij „jonge"volwassene. recente studies in Nederland en Belgiè (1969-1970-1971-1972) lotussen is men reeds 25-39 verschaffen belangrijke gege- Jaar g&worden en is men nog 1REDA scheeps ke Ma Gen zijn do pen aan ten van Uzi's ei de "Tri in Bred 30 april )rie and niet thu veilde aangehc zijn v£ Zuidmo )e verda aangeht van eei tige sol oefeninj land. Ii ning w De politii grijp. I druggebruik door steeds onvolwassen. Vandaar scholieren. specifieke problemen tijdens deze verlengde overangsperio- Zowel voor het totale per- de van kind naar volwassene, centage igebruikers als voor de met ondermeer kwetsbaarheid, geregelde gebruikers vindt onzekerheid, instabiliteit en men hogere cijfers in de Brus- zelfs steeds meer neiging tot selse agglomeratie dan in mid- overspanningstoestanden, denwest Limburg (België). De percentages zijn respectieve- Het moet ons niet verwon* lijk 10, 6 percent t.o.v. 6,26 deren dat de jeugd tegen deze percent en 4 percent t.o.v. 1, ë™g van zaken reageert en 24 procent. Het druggebruik dlt doet op haar eigen manier, bij scholieren is in Nederland Een van deze reacties kan be- ongeveer het dubbele van Bel- staan in het gebruik van gië en het aantal druggebrui- drugs. Dit druggebruik kan dan kers is tussen 1968 en 1971 zowel een uitdrukking zijn van aanmerkelijk toegenomen. een vlucht voor de werkelijk heid als een manier van Uit alle studies blijkt dat verzetten. Dit element v— cannelbisprodukten (hennep) is zeker niet te bagatelliseri het meest in trek zijn bij de middelbare scholieren. In ver- Zelfs in het verzet wil de gelijking met Canada is het jeugd de zaken verscherpen of gebruik van Isd en opiaten anders uitgedrukt, de jeugd ge- (van opium afgeleide stoffen) bruikt liover maatschappelijk duidelijk lager, en dit zowel in niet-aanvaarde drugs dan alco- België als in Nederland. hol en tabak. Vele jongeren spreken zelfs met minachting Het druggebruik bij jonge- over volwassenen die naar ren vertoont het beeld van een f]es grijpen om hun frustra- piramide. De basis wordt ge- (-jes jn de consumptiemaat- vormd door het eerste contact, schappij weg te drinken. Vele jongeren verlaten het druggebruik vrij spoedig, dik- De jongeren trachton zich wtjls reeds na de eerste proef, te onttrekken aan het over- De uitgedunde, groep die over- wicht van de volwassenen door blijft vormt de tweede laag het vormen van subgroepen van de piramide. Zij experi- met eigen cultuur en gedrags- menteren en perfectioneren de patronen, techniek van het roken en le ren de verschillende effecten In deze horizontale groep- optimaal te ervaren. Ook hier ies tracht ze te vinden wat ze vallen er weer veel af en elders niet voldoende menen slechts weinigen gaan over te ontvangen: liefde, warmte, naar de derde laag: die van 't rust, veiligheid, vrede en be- geintegreerd druggebruik. gnP- Hiermee wordt bedoeld het ge- uitóind<.Iijk zi)n deze ver. BSVSTSSÊ - Snot studeren^" b™ik"s h°1!e" d^achte^o. ken of studeren. veelzeggend in dit verband is De vierde laag van de pira- het feit dat een van hun drugs mide is reeds zeer smal ge- de mooie naam kreeg van worden. Het is de kritische s.t.p., zijnde de afkorting van fase waarbij zowel lichamelij- serenity (sereniteit), tranquilli- ke als geestelijke storingen op- ty (pust) en peace (vrede), treden, en men de hoeveelhe- Wie zou zulk programma niet den begint op te voeren. De top toejuichen als we d;t zouden van de piramide wordt ge- kunnen verwezenlijken in de vormd door hen die volledig harde werkelijkheid van het verslaafd zijn en te vergelijken leven en het niet moesten zoe- zijn met de volwassen toxico- ken in het schijnwereidje van manen. het druggebruik? Een mogelijkheid tot combineren van kimonovesten van nappa met Mexicaonse motieven, onderling verwisselbaar. Voor twee pakken vier mogelijkheden (Society Shop). pantalon. Wie juist wel een hemdlook wil hoeft zich niet te schamen. Het shirt leidt een le ven vol avontuur. In de avant garde collecties veel gekke prints, in de dress-sector rusti ger en verfijnder dessins. De Gatsbylook heeft tendens naar stardom enerzijds en huise lijke beslotenheid anderzijds. Helemaal gezellig ouderwets is het velours jasje, ook bij ruiten vest en broek. De charme van het fietsen bracht de knickerboc ker uit de dertiger jaren op het tapijt met Norfolk jasje, geken merkt door rugceintuur en rug plooien. Bijpassend hoedje of petje. Op de avondkleding van me neer kan mevrouw jaloers zijn. Smoking colbert in Lurex ruit staat geweldig bij een lange ve lours plus fours. Velours smo kings worden versierd met bro derie (gewone zwarte smoking is hopeloos uit, behalve wanneer de revers met zwart zijden kant verwerkt zijn; borduursel be staat bijvoorbeeld uit gouden bloementuiltjes, beige op bruin fond bij groene broek en groen hemd. Gerard Dijnstra van „So ciety Shop" formuleert het al dus: „feestkledij in de oude be tekenis van het woord kennen we eigenlijk niet meer. Bijna al les mag en dat betekent de ene keer een uiterst soepel zij den smokingjasje e« de andere keer een fluwelen plusfours in combinatie met een fantasievol hemd. Begrijpt u wel?" GARNieR ossenmerg De enige shampoo die haar voedt, terwijl u het wast. Voor iedere haar soort een geschikte franse ossen merg shampoi -T'k- Hier is dtzn de meneer van Society Shop: „Golsby" in het Hollandse hultengebeuren. Drie combinaties in tweed, waarmee eindeloos kan worden gecombineerd. Hoeden en petten zijn geliefd en ook de knickerbocker is er weer (Society Shop). Lampekappen voor „doe het zeivers"

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6