Agrariërs Warmond willen zich met hand en tand verzetten tegen Schiphollijn Gymnastiekvereniging Meerburg in het goud Huisarts J. H. Uhl verlaat Leidschendam Gouden echtpaar in Zoeterwoude Scouting Warmond houdt ropen huis" PAGINA 4 ZATERDAG 11 MEI 1974 LEIDSE COURANT WARMOND - „We willen die Schiphollijn niet. En we zullen alles In het werk stellen om te voorkomen dat hij er komt". Aan het woord is de heer Van Noort, voorzitter van de LTB in Warmond. Samen met nog 27 andere agrariërs zal hij een stuk van zijn land moeten afstaan voor de aanleg van de nieuwe railverbinding, die dwars door de verschillende polders van Warmond en Sassenheim gaat lo pen. Sinds 1964 zijn de Nederlandse Spoorwegen bezig met het ma ken van plannen voor de aanleg van een nieuw spoor, dat Den Haag direct verbindt met de na tionale luchthaven Schiphol. On langs heeft de minister van ver keer en waterstaat het sein op groen gezet voor het aanvatten van de onteigeningsprocedures. Inmiddels heeft de NS de grond eigenaren schriftelijk op de hoogte gesteld van de plannen tot grondaankoop. Het ligt in de bedoeling om al in 1967 te star ten met de aanleg van de lijn, die zal lopen door de Klinker- bergpolder, over de Dinsdagse Wetering, door de Warmcnder- dampolder, de Vrouwenpolder en de Hellegatspolder. „Er zal eerst langs minnelijke weg worden geprobeerd de grond te bemachtigen. Lukt dat niet dan zullen de agrariërs moeten worden gedwongen hun grond te verkopen", aldus de heer Zoetemelk gemeentesecre taris van Warmond. „Het gaat hier om een werk van nationaal belang. De kans dat de Schip hollijn niet wordt aangelegd, acht Ik daarom erg klein on danks alle bezwaren die er on getwijfeld tegen In te brengen zijn.". De gemeentesecretaris voegt er nog aan toe dat de agrariërs zich via hun bond zich maar zo sterk mogelijk moeten maken om een zo hoog mogelijke scha devergoeding in de wacht te sle pen. Het wordt een moeilijke weg die de LTB zal moeten bewandelen om het belang van haar leden te behartigen. LTB-voorzitter Van Noort: „We zullen ons met hand en tand verzetten. Een schadevergoeding kan zo hoog niet zijn of je bent als agrariër toch gedupeerd als je door een doorsnijding van je land een on rendabel stuk grond terug krijgt." Of dit in de kwestie van de Schip hollijn ook zo is, kan de heer Van Noort nog niet zeggen. „Ze hebben het tracé natuurlijk al lang precies uitgestippeld. Maar wij hebben het nog niet gezien. Pas wanneer we weten hoe het spoor precies gaat lopen kunnen we maatregelen gaan nemen." Het wel of niet doorgaan van de Dit fraaie landschap zal doorsneden worden door de Schiphollijn, wanneer de acties van de Warmondse agrariërs geen succes opleveren Schiphollijn zal voor een groot deel afhangen van hoe zwaar de regering tilt aan haar program mapunt „het bevorderen van het openbaar vervoer". „Aan de ene kant zeg je het moet ons lukken. De Leidse Baan is in de ijskast gestopt en ook de aanleg van de rijksweg Leiden-Alphen werd op de lange baan gescho ven. Aan de andere kant is het zo dat het hier gaat om het open baar vervoer, waar deze rege ring erg veel aandacht voor heeft." De problemen waar de agrariërs voor komen te staan zijn legio. „Warmond heeft de beste grond voor bollencultuur. Toen men in Lisse en Sassenheim nog nau welijks begonnen was met het kweken van bollen, was het in Warmond al in volle gang. „Ook nu nog liggen de Warmon- ders voor op hun collega's in de andere gemeenten. De buiten narcissen uit Warmond zijn bij voorbeeld de eerste die in het vroege voorjaar op de veiling komen. Het is niet ondenkbaar dat door de werkzaamheden voor de aan leg van de nieuwe lijn deze rij ke cultuurgrond behoorlijk zal worden aangetast. „De grond tussen de rijksweg en de nieuwe spoorlijn zal aanzienlijk droger worden. Bovendien hou je je hart vast voor wat er met de gewassen gaat gebeuren als er allerlei palen in de grond wor den geslagen en wagens over de grond af en aan moeten rijden." „Dan is er nog het landschappe lijk aspect. Wanneer ik. zonder sentimenteel te worden, 's mor gens van de veiling in Rijns burg terug rij over de rijksweg en ik kijk naar „de heerlijkheid Warmond", en zie het weiland met de koeien en op de achter grond „Mariënhave" en de kerktoren, dan gaat er echt wat door mij heen. Dan moet ik er niet aan denken dat deze schoonheid afgebroken zal wor den voor een spoorlijn, waar treinen overheen razen met een snelheid van 160 km per uur". Binnen enkele maanden zal de NS voor <ie gehele Warmondse be volking een hoorzitting houden. Alle mogelijke groeperingen zul len de gelegenheid krijgen hun zegje te doen over de plannen. De heer Van Noort: „We zullen daar wel laten merken dat we het niet langer pikken. De agra riërs worden zo langzamerhand behandeld als honden aan een ketting, waaruit je telkens een 6chakeltje kunt nemen. Dat is gebleken bij Endepoel II; toen zijn ze gaan bouwen, zonder dat alle grond was onteigend. Maar het zal ons niet gebeuren bij deze Schiphollijn" Liesbeth Vogels Huurflats van Leidschendamse bouwvereniging zijn te koop LEIDSCHENDAM Thans zijn de prijzen bekend van de huurflats van de Algeme ne Leidschendamse woning bouwvereniging, die alleen door leden-bewoners kunnen worden gekocht, wanneer deze in het tweede jaar voor afgaande aan de koop een belastbaar inkomen van 23000 of minder hadden. Dit bedrag mag worden ver- hoogd met 500, voor ieder kind vanaf het derde kind. Er wordt voor deze wonin gen een subsidie van het rijk ontvangen, die aflopend is gedurende 10 jaar. In het 11e jaar wordt dus geen subsidie meer ontvangen. Van jaar tot jaar wordt de subsidie met 10 procent verminderd. De koper zal een hypothecal- re geldlening kunnen opne men. De gemeente kan zich hiervoor garant 6tellen en wel tot 95 procent van het koopbedrag, indien de koper nog geen 65 jaar is en 90 procent voor kopers van 65 jaar en ouder. De prijzen variëren bij de 4- kamerflats van 57000,- tot 65000,-, bij de 3-kamerflats en 46.900.- tot 56000,- bij de 5-kamerflats 76000 tot 80.200 en de 6 kamerflats kosten 69.750 alles exclu sief overdrachtskosten. De gekochte woningen mogen niet voor speculatiedoelein den worden aangewend. Al thans voorlopig moet de ge kochte woning zelf worden bewoond. Degene, die binnen 5 jaar na aankoop zijn flat wil verkopen, moet deze aan de woningbouwvereniging aanbieden, die de prijs zal betalen gelijk aan de taxatie prijs van de waarde van de woning als bewoonde huur woning. De prijs zal niet la ger liggen dan de aankoop prijs, die werd betaald ver minderd met een afschrij ving van 1.5 procent per jaar. Uitgebreid jubileumprogramma ZOETERWOUDE De gymnastiekvereni ging Meerburg staat aan de vooravond van het gouden bestaansfeest. In de tweede helft van de volgende week zal dit in de gemeenschap aan de Hoge Rijndijk royaal aandacht krijgen. Een jubileumcomité be staande uit de heren Borsboom en Van Dijk is met de voorbereiding van een en ander belast. Zij weet zich in haar werk gesteund en ter zijde gestaan door het aktieve bestuur geleid door de heer J. v.d. Meer. een man met bijzondere verdienste in talloze funk- ties. Secretaresse is mevr. G. W. Peer- Lubbers. De financiële zaken worden gere geld door mej. M. „Riet" Vermeulen wiens wieg bijna in de gymzaal stond waarvan haar vader concierge was. Bij deze funktie bleef het overigens niet want de heer Ver- meulen gaf ook les aan de leden van Meer burg waarmede de belangrijke rol eens is onderstreept die de Vermeulens in het be staan van de gymnastiekvereniging speel den en nog spelen. Paul Bruines van de bekende plantenkweke- rij was één van de oprichters en eerste technisch leider. Lange tijd was er een strenge scheiding tussen de katholieken die ook van de „overkant" in Leiderdorp lid waren van Meerburg terwijl de protestante Hoge Rijndijkers op hun beurt naar het Leiderdorpse Sparta gingen. Daar is in de loop der jaren veel in veranderd en voor zitter v.d. Meer haast zich om te verklaren hoe goed de verhouding tussen beide ver enigingen inmiddels is geworden. De technische leiding is nu reeds zes jaar in handen van mej. v. Tongeren die bijzonder verknocht is aan de rythmische gymnas tiek. Er zijn 200 leden onder wie een flinke afdeling gehuwde dames. „Helaas geen he ren. maar wel jongens," verzucht het be stuur. „Als de jeugd wat ouder wordt laat zij het afweten en is het voetballen voor hen alleenzaligmakend". De dames daarentegen doen het uitstekend. Bij de laatste districtskampioenschappen van West 3 wisten zich drie meisjes bij de eerste twintig te plaatsen. De zusjes Alice en Joke v.d. Heyden hebben zelfs een plaatsje veroverd in de keurploeg van het N.K.G.B.-district. Het streven naar een multi-functioneel gebouw aan de Hoge Rijndijk spreekt het Meerburgbestuur erg aan. Welsiwaar voelt men zich goed thuis in de intieme zaal bij de Bemardusschool, maar aan de eisen die nu gesteld worden, voldoet deze niet meer. De problemen met de ruimte spelen ook een rol bij de jubileum uitvoering, waarbij zelfs twee groepen ge huwde dames zullen optreden. Deze wordt gegeven op donderdag 16 mei, aanvang half acht. Het ongetwijfeld talrijke publiek zal Voor het merendeel met een staan plaats genoegen moeten nemen. Het gebo- dene zal dit ongemak echter compenseren, zo meent men. Zaterdagmiddag 18 mei staat in heb teken van de jeugd. Mej. Ver meulen en haar talrijke assistenten beman nen dan een kinderkennis, waarbij de jeugd een tiental opdrachten in wedstrijd- vorm moet uitwericen. Zij worden daarvoor ingedeeld in groepen van 9 met een varia bele leeftijd, 's Avonds om 8 uur is er een receptie in de „Drie Eendjes" welke wordt gevolgd door een feestavond waarbij de muzikale leiding in zeer gerenommeerde handen. Al met al een viering, de gouden jubilaris waardig. LEIDSCHENDAM Huisarts J. H. Uhl, die sedert 1 februari 1958 in Leidschendam zijn prak tijk uitoefent, gaat 1 juni a.s. deze overdragen aan zijn colle ga G. H. M. Verbeek-huisarts uit Heerlen, omdat hij benoemd Is tot bedrijfsarts bij Fokker In Amsterdam. Door het vertrek van dr. Uhl ver liest de Leidschendamse ge meenschap een zeer waardevol lid, dat zeer veel gedaan heeft voor die gemeenschap. Naast zijn drukke praktijk, hij heeft 1700 gezinnen onder zijn hoe de (zo'n 4000 leden tellend) werd hij sedert 1 september 1958 ook commandant van de Rode Krui9 colonne en heeft zich voor vele pleegtehuis Prinsenhof, dat op andere activiteiten van het initiatief van de gemeenten Rode Kruis volledig ingezet ter- Voorburg, Voorschoten en Leid- wijl hij eveneens een belangrij- schendam. werd gesticht, ke bijdrage heeft geleverd bij Op zaterdagmiddag 25 mei a.s. de totstandkoming van het ver- kan men in de Andreaskerk tus sen 4 en 6 uur afscheid nemen van de heer Uhl en zijn echtge note. Afzonderlijk zal de Rode Kruis „familie" afscheid nemen van haar commandant, die zij slechts node ziet vertrekken. Er heeft zich reeds een comité van patiënten gevormd, die zich beijvert hem een verdiend hul deblijk aan te bieden. Er is daartoe een rekening ge opend bij de Boerenleenbank Leidschendam, postgironr. 19975 ten gunste van rekening nr. 1276.61700 ten name van „Af scheid Dr. Uhl", waarop giften kunnen worden gestort vóór 21 mei a.s. ZOETERWOUDE Dat de dertiende een ongeluksdag zou zijn gaat zeker niet op voor het echtpaar N. Overdevest-Ammerlaan aan de Noordbuurtseweg dat maandag a.s. precies 50 jaar ge trouwd is. Aan bijgeloof heet de gouden bruidegom overigens toch geen enke le waarde. Bij zijn huwelijk vestigde de heer Overdevest zich als zelfstar/dig aannemer en met hard werken ontwikkelde den de zaken zich voorspoedig. De Vrouwenbrug, het gemaal van de Zwetpolder aan de Zuidbuurtseweg en de uitbreiding van de la gere school behoorden tot de eerste objecten welke door het jon ge bedrijf werden gerealiseerd en zijn tot op de dag van van daag nog evenzovele exponenten van degelijk vakmanschap. Er kwamen echter zorgelijke tijden mei een groeiend gzin (9 kin deren) in de dertiger jaren welke door een langdurige crisis werden gekenmerkt. De zeven zonen van het echtpaar zijn allemaal in de bouwwereld terecht gekomen. Eén dochter is getrouwd en de ander verzorgt haar ouders op een wijze waarvan de heer Overdevest zegt: „We hebben een prinsenleven". Mei zijn 75 jaren is hij toch al tijd volop in> de weer en heeft steeds wel klusjes onder handen. Mevr. Overdevest (77 jaar) evenals haar man „geboren en geto gen" Zoeterwoudenaar heeft nogal met haar gezondheid getob» maar is zeker in staat het feest van maandag a.s. volop mee tf beleven. WARMOND Scouting Warmond houdt morgen een „open dag" voor de bevolking van Warmond. Het doel van deze dag is het contact met de bevolking en speciaal de ouders van de leden te verbeteren. De „open dag" zal plaatsvirden in de Burcht. Scou ting Warmond vormt met zo'n 125 leden een van de grootste ver enigingen in deze gemeente. De enige maanden geleden opge richte verkennerij heeft haar bijeenkomstruimte met behulp van ouders geheel gerestaureerd en ook dat is een reden voor de „open dag". Vier vragen zullen morgen voor de padvinderij van essentieel belang zijn: wat is Scouting Warmond, wat wil S.W., wat doet S.W. en doet u mee met S.W. Het programma ziet er als volgt uit: 13 uur: rondgang door het dorp; 13.45 uur: opening van het welpen- en verkennershok; 14 uuiT totaalgebeuren, waarin men kan kijken en luisteren naar en meedoen en mee praten met S.W. Puzzle-blohken Mevr. S. te O. stuurde foto's van deze puzzle- blokken. Door ze te rangschikken kan men aan de ene kant een langgerekte dame en aan de andere kant een langgerekte heer krijgen. Door de blokken te draaien en horizontaal te leggen, krijgt men een lange, witte poes en een teckel. Op de kopse kant van de blokken staan in to taal zes hoofden, ieder van twee blokken. Ge zien de kleding, de dame met lange rok, pof mouwen en een waaier in de hand, de heer met een „vadermoordenaar" en een monocle in 't oog, zullen de blokken rond 1900 vervaardigd zijn. Eecht antiek zijn zij dus nog niet. Bekender dan dergelijke langwerpige voorstellin gen, zijn de blokken-puzzles bestaande uit ku bussen, die i.p.v. een enkele figuur, een heel ta fereel te zien geven. De eerste puzzles bestonden uit dergelijke blok ken of uit platte stukjes met rechte zijden. Het is een Engelse uitvinding die aan het eind van de 18e eeuw in de rest van Europa Is geïntrodu ceerd. Blokken, die als bouwmateriaal gebruikt kunnen worden, zijn pas in de tweede helft van de 19e eeuw op grote schaal gemaakt. Bekend zijn o.a. de bouwdozen met stenen van de Jirma Richter uit Thiiringen, hier ook wel anker dozen ge noemd. Deze worden rond 1880 in de handel ge bracht. Omdat speelgoed er nu eenmaal is om veel ge bruikt te worden en omdat dit vaak hardhandig gebeurt, is oud speelgoed nogal zeldzaam. Om dat het echter zeer charmant i: en het boven dien meestal een handzaam formaat heeft, is het zeer gevraagd. De waarde van deze blok ken plm. 200 Kapdoos of poudreuse Dit meubel is een kapdoos of poudreuse uit het derde kwart van de vorige eeuw. Het behoort op een toilettafel te worden gezet. De 18e eeuw- se toilettafels waren tafels waarvan het, meest al uit twee delen bestaande, blad omklapbaar was. Hieronder zat dan in het midden een op klapbare spiegel met aan weerszijde vakken voor de benodigdheden van het toilet maken. In de empire-tijd wordt de vorm gewijzigd. Naast het model waarbij de kapdoos los op de tafel staat, bestaan er toilettafels waarvan de spie gels tussen twee zuilen aan de tafel vastzittend gemonteerd zijn. In beide gevallen zijn de spie gels om speunen draaibaar. Bij de derde va riant is onder het blad een la met een opklap bare spiegel geplaatst. Het feit dat men het maken van spiegels en voor al van spiegels met grote oppervlakten, steeds beter onder de knie kreeg, zal bij deze ontwik keling ook een rol gespeeld hebben. Door de verbeterde methoden werden de spiegels boven dien goedkoper en was het bezit ervan niet meer alleen voor de hele rijken bereikbaar. Naast deze draaibare spiegels op toilettafels wor den in de tijd van het empire ook grote, staan de z.g. psyche's ontworpen. Deze vorm blijft gedurende de eerste 75 jaar van de vorige eeuw in gebruik. Merkwaardig Is, dat latere toiletta- j fels en dat is nog steeds zo niet een om een horizontale as draaibare spiegels hebben, maar om vertikale assen draaibare zijspiegels. Laatste kans Philidor om degradatie te ontlopen LEIDEN- Voor Philidbr breekt een laatste enerverende ronde in de KNSB competitie aan. Phi lidor 1 zal van Charlois moeten winnen wil het niet degraderen uit de hoogste klasse van de KNSB. Charlois is zeker te ver slaan, maar juist Charlois hield Philidor vorig jaar van het kampioenschap af. Als Philidor wint is het zo goed als zeker veilig, als tenminste BSG 1 of VAS verliest. Een andere belangrijke wedstrijd is de promotiewedstrijd van LSG 2 tegen PAT-MAT. Aan 6-4 hebben de LSG-ers genoeg om de LSB te ontsnappen. Een ca tastrofe voor het Leidse schaak leven zou ontstaan als zowel Philidorl als LSG2 mis zouden kleunen. Het resultaat zou zijn dat volgend seizoen Philidor 1 en LSG 1 beide in de eerste klasse zouden spelen. Bij verlies van LSG 2 een gehandhaafde degradatie in de overige klassen van de LSB. LSG gaat de laatste ronde bij SMB 2 op bezoek. LSG 1 komt zeer gehavend aan de start, daar de invallers betrokken moeten worden uit het derde en vierde tiental. In de tweede klasse een Leidse derby tussen Voorschoten 1 en Philidor 2, waarin we Philidor 2 als kanshebber tippen. De uit slag is onbelangrijk voor pro motie of degradatie. Een onbe langrijke ontmoeting eveneens voor Philidor 3 tegen DSC 1. Philidor 3 als underdog in haar sterkste rol zal het DCS 1 zeker moeilijk gaan maken. Jeugdtoernooien van DOCOS LEIDEN In de week van 18 tot 26 mei a.s. organiseert DOCOS op haar sportvelden in de „Kik kerpolder" een reeks grote jeugdtoemoolen. Eén daarvan is op donderdag 23 mei a.s (Hemelvaartsdag) en wel het internationaal toernooi om de „KIKKERBOKAAL". Aan dit voor A selectie elftallen te Houden sportevenement ne men deel bokaalhouder R.C.Me- chelen (Belgie) en Roodenburg uit Leiden, het Haarlemse D.C.O., Teylingen uit Sassen heim en Hoofddorp. DOCOS- A-jeugd houder van de Van Iter- son Cup is de 6e deelnemer. De houder van de Peter Bonettl Tropy Wageningen kon dit jaar niet naar de Sleutelstad komen. Aan het toernooi is dit jaar een nieuwe prijs toegevoegd en wel de Holiday Inn wisselprijs. Het elftal wat in het toernooi tot d6 meest opmerkelijke prestatie komt, krijgt de wisselprijs voor 1 jaar in zijn bezit. De aanvang van de wedstrijden, die o.l.v. scheidsrechters uit de hoogste afdeling van het ama teurvoetbal worden geleid, van gen aan om 11 uur. De prijsuit reiking is vastgesteld op 17 uur. uur. Dinsdag 14 mei speelt DOCOS op het sportcomplex in de „Kikker- polder" een vriendschappelijke wedstrijd tegen ESTO uit Bode graven- De rood-witten spelen in de eerst komende weken nog enige oefenwedstrijden. Alle wedstrijden vangen aan om 18.30 uur. Eerstvolgende tegenstander is Blauw Zwart uit Wassenaar. Pieterswijk Verkiezingsdrukwerken bieden doorgaans weinig nieuwe infor matie. Toch is het onverstandig alles ongelezen terzijde te schui ven, want soms kunnen er on verwachte onthullingen tussen schuilen. Zo is daar de twee pagina's grote advertentie van het Christen-De- mokrtisch Appel (CDA) in „In tegraal", het blad van de stu dentenvereniging Augustinus. Waarmee tracht het CDA de stemmen van deze studenten te winnen? Met de inspiratie van het Evangelie? O nee, geen woord over het Evangelie. Met de nieuwe eigen identiteit van het CDA? Alleen de plichtmati ge constatering dat het CDA deels op de liberalen, deels op de- socialisten lijkt. Nee, het CDA tracht de heren studenten te lokken met de belofte van lan gere café-openingstijden in de Pieterswijk. Schrijft CDA-top- man Driessen: „De gemeente raadsverkiezingen in Leiden zijn ook belangrijk voor studenten. Het huisvestingsbeleid, ver keersmaatregelen. het sluitings- beleid van de café's, het ver bod om in grachten te wateren enz. zzijn afhankelijk van de po litieke samenstelling van de ge meenteraadIn 1970 werd door de KVP en liberalen be reikt dat café's in het weekend langer open mochten bijven. Op dit ogenblik ligt er een CDA- voorstel om de regeling betref fende openingstijden in de Hore- ca-sector verder te ver ruimen. Overlast in de Pieters wijk heeft de PvdA ertoe ge bracht om te vragen het slui tingstijdstip daar tijdelijk naar 24.00 uur terug te brengen; CDA en liberalen hebben zich daartegen gekant." Nu. dat is dan zeker de ware christen-de- mokrat'srhe mentaliteit. Kroeg tijgers aller gezindten, verenigt U: het CDA staat voor U pal. De binnenstndsbewoners zullen, als de Chnstcn-Demokraten hier Aoelleren, wel gelaten de prijs voor de twijfelacntige eer in een universiteitsstad te wonen moe ten blijven betalen. Leo Meyer, Hogewoerd 83. Campagneleider PvdA 1

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4