Dramatiseren is er niet bij Uk Duitse formatie kreeg vijf minuten voor afloop finale rozen Voeten aangetast door reuma en peesontstekingen Applaus uit medeleven voor Van der Merwe -? Volgende week zaterdag in Breda benefiet Noteer bij de radio IAIM74 ULkuAli 11 Mti 19/4 LhlDbh, CUUKANf Willebrord Nog Jen keer zal Peter van Merwe (32) het kjddelpunt zijn, nog _en keer zal hij harts- pchtelijk worden toe juicht. Maar niet uit ^wondering voor een ;ctaculaire redding, uit vreugde over voorkomen doel- Het applaus dat Igende week zaterdag i de NAC-tribunes ln i zal opklateren, is iaseerd op medele ven, misschien zelfs wel op medelijden. Want de man die eens als een schicht door het doelge bied flitste, wiens kwalitei ten op z'n twintigste al zo hoog werden aangeslagen dat hij in Oranje mocht keepen, en die enkele jaren geleden zoveel indruk maakte op ene Rini de Deugd uit Breda, dat deze bij elke training van NAC achter het doel van Peter van der Merwe was te vin den om de „verdwaalde" ballen op te halen, die man is voor de sport en „de maatschappij" afgeschre ven. Peter van der Merwe is Invalide. De voeten die hem eens in staat stelden als een vlinder door zijn doelgebied te dwarrelen, worden geteisterd door reuma en peesontstekin gen. Op zijn 32ste jaar. de leeftijd waarop menige doelman od z'n sterksr is. dreigde Peter van der Mer we onopgemerkt van het nationale voetbaltoneel te verdwijnen. Jan de Jong is de keeper van NAC. Buiten Breda was Peter van der Menve min of meer verge ten. Maar Rini de Deugd en zijn collega Erik Weiteringe wilden Peter van der Mer we, 3V£ jaar nadat hij zijn laatste wedstrijd speelde, een waardig afscheidsca deau schenken: Een bene fietwedstrijd op zaterdag 18 mei, een partij waarvoor West-Brabant zo warm moet lopen dat Peter van der Merwe er een flinke stuiver aan over houdt, als dank voor vele Jaren voet balgenot. In die wedstrijd speelt een met Cees van Ierssel, Ab Graauwmans, Stanley Bisch en Sjaak Swart versterkt c.q. ver zwakt NAC tegen de AJacle- den, die er zwaar blijk van gaven niet immer op poen uit te zijn: Ze spelen die avond voor Peter van der Merwe, niet voor het geld. Actie» De opbrengst van de bene fiet-wedstrijd is niet het enige wat Peter van der Merwe volgende week za terdag krijgt aangeboden. In Breda en omgeving zijn de laatste weken allerlei acties gehouden om de on fortuinlijke doelman een geldelijk blijk van waarde ring achteraf te geven. „Het idee van Rini de Deugd en Erik Weiteringe", zegt Peter van der Merwe, „vind ik gewoon geweldig. Het oude bestuur van NAC had al gezegd nog iets voor mij te doen, maar daar is nooit iets van terecht geko men. Dat bestuur heeft de zaak gewoon laten verwate ren. Van de nieuwe mensen voorzitter Nienhuis (hij was eerder president UVS uit Leiden, red.) is pas geleden bij me op bezoek geweest". voor midda| leiding 33-28, 20- 22, 17J 50, 25x 55. 21x -40, 9-1 l 4-9; 1x27, het ir zijn int WilJibrord - Peter van der Merwe lijkt voor het onge- luk geboren. In het seizoen 1962-1963 had hij een vaste plaats in het Nederlands elftal - toen nog getraind door Elek Schwartz- maar een handblessure hield hem een half jaar aan de kant. En van der Merwe was international af. In de daarop volgende jaren werd hij geveld door ette lijke blessures, moest hij drie knieoperaties ondergaan en nu dan die reuma en peesontstekingen. in alsof dat nog niet genoeg is: knie die tot dusver het minst Td7- °PStandig' was, vertoont symp tomen van een kapotte menis- 52.» 4. Dc 55. T' cus. En toch:'Wat heet tegen slag? Ik heb natuurlijk wel veel blessures gehad, maar dat kan iedereen gebeuren'. Peter van EREDIVISIE SpartaGo Ahead Eagles TelstarDe Graafschap FC Den Haag—MW Roda JCAjax FC GroningenPSV FC AmsterdamFC Utrecht NECHaarlem FC TwenteAZ '67 NAC—Feyenoord EERSTE DIVISIE FC DordrechtSC Cambuur Willem IIHeracles ExcelsiorVitesse VolendamVeendam Fortuna VI.PEC Zwolle EindhovenSVV Helmond Sport—FC VVV Volewijckers—FC Den Bosch WageningenSC Amersfoort HeerenveenFortuna SC De wedstrijden aangeduid met een komen t op uw totoformulier. der Merwe wenst niet te drama tiseren: Hij is tenslotte Braban der onder de Brabanders en die zien nogal gauw de prettige zij de van iets. Van der Merwe heeft nog hoop: 'Ik krijg ciu goud injecties, twee keer in de week, een keer thuis en een keer in Leiden. Het gaat mompnteel wat beter, dacht ik. Maar ik kom er waarschiinliik nooit helemaal van ai.' Midden in de kamer staat, als een stille getuige van zijn invali diteit, de invalidenwagen. Opge vouwen nu. Want Peter van der Merwe kan zich als het om kort stondige zaken gaat, nog redden zonder dat attribuut. Maar het kost hem zichtbaar moeite. F.n pijn. Hii beperkt het looen tot een minimum. Peter van der Merwe slijt ziin dagen zittend op de bank in ziin nieuwe bungalow in Sint Wille brord, daar door zijn schoonfa milie neergeplant, als vervanger van de Bredase flat. twee hoog. In de gang twee tastbare herin neringen aan zijn voetbaltiid. Toen zijn voeten hem nog niet in de steek lieten: een in brons gegoten beeldje met daarop een plaatje 'minst gepasseerde doel man 1965-1966' en een verzilver de voetbalschoen: de laatste waarop hij soeelde. in oktober 1970. "Als een keeper de bal uittrapt moet hij de voet strekken. Nu. achteraf, realiseer ik me dat ik dat ook al in de tijd dat ik nog speelde, nie kon, zegt Peter van der Merwe nu. Het waren de eerste, niet- onderkende symptomen van een ziekte, die zich openbaarde kort nadat hij in een wedstrijd tegen Spana een trap tegen de rechter enkel kreeg. Van der Merwe: „Het is een ziekte, geen blessure. Want later kreeg ik in de linker voet precies hetzelfde. Er is een arbi tragezaak geweest om de verze keringspenningen. NAC had mij namelijk verzekerd tegen onge vallen, maar toen was vastge steld dat het geen blessure was, maar een ziekte, die zich mis schien wat eerder heeft geopen baard door de rrap tegen mijn enkel, kreeg NAC niets van de verzekering. De trap tegen de enkel, het be gin van een lijdensweg. Twee maanden frequent bezoek aan een specialist in Breda. Geen uitsluitsel over de aard van de ziekte. Toen naar dr. Strikwerda in Utrecht die wist het ook niet. Toen naar een internist, weer in Breda. Nog steeds geen soelaas. Ten lange leste naar prof. Gos lings in Leiden, in juni 1971. Toen werd het du üelijk. Rheu- ma en peesontstekingen. Afge keurd voor de sport en voc.r „de maatschappij". Peter van der Merwe, de sportster van nog geen negen maanden geleden, was plotseling invalide. Sinds dien: op en neer naar Lelden, voor ontelbare behandelingen. Op 7 november vorig jaar opge nomen in het Academisch zie kenhuis ln Leiden. Tot 9 maart van dit jaar. Toen kon hij daar niet langer blijven. Van der Merwe: "Die kleine van mij (dochter Monice - red.) begon 's avonds te huilen. Ze wilde naar mij toe. En voor mijn vrouw was het ook erg moeilijk. Elke dag op en neer naar Leiden met de trein. 1600 kilometer in de week. Nu kuur ik thuis. De goud injecties krijg ik nog steeds. Op maandag in Leiden, op vrijdag thuis, door de huisarts. En dan heb ik nog medicijnen." Van der Merwe's wereld Is klei ner geworden. Zijn bungalow In 'Het Hcike' heeft hem veel bin nen zijn muren. Maar: "Auto-rij den gaat nog. Korte stukjes. An ders moet mijn vrouw rijden. De ene dag gaat het goed, de andere gewoon slecht. Het is erg verschillend." Hij kan er nog uit, h'J Is geen gevangene. Kot prob van de verveling speelt voor hem (nog) niet. Het oude be stuur van NAC heeft hem welis waar een beetje in de steek ge laten, maar de jongens die met hem samen speelden, komen nog wel eens langs. „Maar het zijn wel altijd dezelfde. Er zijn natuurlijk een hoop nieuwe jon gens bijgekomen, die mij niet kennen, Atie Graauwmans komt elke week nog bij me om te schaken. Ook Jacques Visschers, Bertus Quaars, Jan van Goro. Geert van den Dries komen nog wel eens langs. Die belangstel ling doet prettig aan. Toen ik in het ziekenhuis lag. heb ik ontie gelijk veel post gehad. Wel 20 brieven peT dag. Van scholen.1 van verenigingen, van Ajax, van i MVV, van andere voetballers", j vertelt Van der Merwe opge- j lucht. Ook de studie slokt een deel van zijn vrije tijd op. "Ik was het laatst vertegenwoordi ger, maar ik mag geen staand werk meer doen. Daarom ben ik bezig met omscholing tot boek houder. Dat is zwaar hoor, zo'n studie voor het praktijk-diploma. Ga daar maar aan staan. Er i zijn er die tien keer examen doen en dan nog zakken. Ik heb 1 op de ambachtschool gezeten en 1 wat ik nu doe ligt op HBS-m- veau. In het ziekenhuis heb ik de studie moeten afbreken, maar nu ben ik opnieuw begon nen." Voorlopig heeft Perer van der Merwe geen tijd over, mp: komt hij eigenlijk nog tijd te kort. "Ik kijk graag naar de levisie en ik lees graag. Toen ik in het ziekenhuis lag heb ik een j grote stapel boeken gekregen, maar ik heb nog geen tijd gehad om ze te lezen." Van der Merwe zit niet bij de voetbalplunje neer, maar toch heeft hij 60ms geen vrede met de situatie. "Soms vreet het wel aan je. Het vait allemaal wel eens heel erg tegen en natuurlijk ga je wel eens aan het prakkizeren." HARRY BRINK Dankzij de televisie bereikte de ongemeen spannende vijfde editie van het wereldkampioenschap voelbal een veel groter publiek dan ervoor. Voor het eerst in de historie werd het evenement wat het bedoeld was te worden: een wereld- happening. Met vo'lop sensatie tot in de finale toe. Favoriet iHongarije - met Ferenc Puïkas werd door West-Duitsland de coupe Jules Rimet ontfutseld. Het Westdnitse elftal voor de finale in het Wankdorfstadion in Bern. Van links naar rechts: Fritz Walter, Toni Turek, Horst Eckel, Helmut Rahn, Ottmar Walter, Karl Mai en Mac Morlock. ZWITSERLAND 1954. Het wereldkampioen schap van de grote namen. Dankzij de televisie konden ook zij, die niet over de financiële mid delen beschikten om naar Zwitserland te reizen, meegenieten van de prestaties van 's-wereld beste voetballers. Waardoor de belangstelling voor de wedstrijden zich niet uitsluitend beperk te tot het land, waar het eindtoernool werd ge houden. Ofschoon ln Nederland het aantal kijk kasten toen nog erg beperkt was spraken de voetballiefhebbers al gauw bewonderend over de prestaties van de acteurs, wier namen ook nu nog een bekende klank hebben. Zwitserland 1954 werd de eerste echte voetbal happening, die de gehele sportwereld in z'n ban hield. Vooraf golden de Hongaren als de onbe twiste favorieten. Gustav Sebes, de coach, had een elftal opgebouwd, dat het spel een nieuwe dimensie verschafte. Naast de gebruikelijke Oosteuropese vaardigheid toonde de ploeg een Brits aandoende inzei. Opbouw Over West Duitsland werd In de voorbeschou wingen niet gerept. Pas in 1950 had „Bundes- tralner" Sepp Herberger weer kunnen begin nen met de opbouw van een nationale ploeg. ..Desondanks", weet de nu 77-larige Herherger zich te herinneren, „was het moeilijk een een heid te smeden. De reismogelijkheden waren nog beoerkt. Het was zelden mogelijk de gese lecteerden bij elkaar te brengen. Bovendien wa ren vier jaren voor het opbouwen van een nieu we ploeg erg weinig". „Mlin taak werd geluk kig vergemakkelijkt door de enorme medewer king van de spelers. Wij werden verenigd door eerzucht en vriendschap. In de hele groep van 22 was niet een dissonant. De discinline was voorbeeldig". Eenmaal bij de laatste zestien ontstond echter een somber perspectief voor de Herberger-hri- gade. Er werd gespeeld volgens een poule-sys teem. In iedere groep, van vier werden twee landen geplaatst. West-Duitsland kwam in groep met Hongarije. Turkije en Zuid Korea. De Hongaren en de Turken kregen van het or ganisatie-comité een voorkeursbehandeling. Met andere woorden: Deze twee landen werden ce- plaatst, waardoor ze niet tegen elkaar, maar te gen de zign. zwakkeren West Duitsland en Zuid Korea moesten spelen. De zwakkeren sneelden daardoor evenmin tegen elkaar. De start tegen de sterk geachte Turken verliep echter ongekend voorspoedig. De Herberger-hri- gade won met 41. Omdat voor de hand lag, dat tegen Hongarije weinig eer viel te behalen en dat Turkije geen moeite zou hebben mot de Koreanen, rekende Herberger op een hernieuw de confrontatie met de Turken om een plaats in de kwartfinales. Die beslissingswedstrijd werd inderdaad noodza kelijk omdat de Duitsers niet in sterkste sa menstelling te Bazel kansloos ten onder gin gen tegen de Hongaren: 3—8. West Duitsland bereikte de laatste acht door Turkije ook in tweede instantie kansloos (7—2) te laten. De Duitsers waren niet de enige niet-geplaats- ten „die een ronde verder kwamen. Ook Joegos lavië en Zwitserland handhaafden zich. KO-systecm Vanaf de kwartfinales gold weer het oude K.O.- systeem. De gevolgen daarvan waren vooral merkbaar tijdens het in Bern gespeelde duel Hongarlje-Brazilië, waarvan kenners meenden dat het de finale had moeten zijn. Hoewel Puskas wegens een blessure niet van de partij was hadden de Hongaren een fantastische start. Hidegkuti en Kocsis zorgden voor een voorsprong van 20, welke nog voor de pauze tot 2—1 werd teruggebracht door Djalma San tos, die een penalty benutte. Na rust mocht ook Hongarije een strafschop nemen. Lantos schoot feilloos raak. De strijd leek bij 3—1 gestreden. maar toen Julinho In de 66ste minuut nogmaals tegenscoorde sloet de vlam in de pan. Een overtreding van Nilton Santos tegen Jozef Boszik was voor laatstgenoemde aanleiding het recht in eigen hand te nemen. Ellis kende slechts één straf; beiden werden weggestuurd. De sensatie was compleet toen de bal na een ziedend schot van Did van de onderkant lat in het veld terugketste. Pas een minuut voor het einde maakte „gouden hoofd" Kocsis aan alle onzekerheid een einde. Het gevecht werd in de kleedkamer voortgezet met schoenen en flessen. De Hongaarse coach Gustav Sebes liep een diepe hoofdwond op een Ferenc Puskas was niet zo ernstig geblesseerd of hij kon het gezicht van de Braziliaan Pinhei- ro wel met een fles bewerken. De strafcommis- sie van het WK deed alsof haar neus bloedde. De andere kwartfinales hadden een regelmati ger verloop. West Duitsland won van Joogo Sla- vië (2—0), Uruguay zegevierde over Engelland met 42 (de Britse doelman Gil Merrick had een off-day, hij blunderde drie keer) en Oosten rijk versloeg Zwitserland in een doelpuntrijk duel: 7—5. Adembenemend De twee wedstrijden, welke de belde finalisten moesten opleveren, werden adembenemende ge beurtenissen. De Westduitsers toonden voor het eerst meer dan under dogs te zijn door een zege van 61 op Oostenrijk te behalen. Dat gebeur de in Bazel, waar liefst 30.000 Duitsers de tribu nes van het nropvollo St.Jakob-stadlon (59.000 kiikers) bevolkten. Hongarije had een heel wat lastige rtegensftajïdeT in Uruguay. Bij de Hongaren was opnieuw Ferenc Puskas de grote afwezige. Dat weerhield hen er niet van de Zuidamerikaanse opponent met de rug tegen de muur te zetten. Uruguay counterde echter uitstekend en na negentig munuten was de stand 2—2. In de verlenging was Hongarije in het voordeel. Uruguay raakte Andrade nl spoe dig wegens een blessure kwijt en met tien man was er geen houden meer aan: 42. Herstel Uruguay ontging ook het brons omdnt Oosten rijk zich in de strijd om de derdo plaats uitste kend herstelde van het echec tegen de Duitsers. De Oostenrijkers behaalden een regelmatige triomf van 3—1. De grote vraag voor de finale was of Hongarlle al dan niet zou kunnen beschikken over Ferenc Puskas. Tot vijf minuten voor de aftrap ver keerde Gustav Sebes in onzekerheid. Toen gaf de arts van de Magyaren Puskas toestemming te spelen. De gevolgen leken voor de Duitsers desastreus te zullen worden toen Puskas en Czibor binnen zeven minuten een 20 stand op het scorebord brachten. Maar nauwelijks tien minuten later verkeerden do 30.000 Duitse supporters In het Wankdorf-stodion nl weer in een uitbundige stemmingn. Eerst had Max Marlotk, de ster vam FC NUrnberg, uit een pass van Hans Schnfer voor 2—2 gezorgd en daarna scoorde Helmut Rahn na een afgeslagen corner de gelijkmaker. De echtgenotes van de Hongaarse spelers klem den de rozen, die ze voor hun mannen hadden neegeoracm, steviger vast. Vijf minuten voor het einde konden ze ze weggooien. Gyula Gro- sics. de beste doelman die Hongarije ooit had, dook toen over een door Helmut Rahn gelost of- standssdhot, dat door het kletsnatte gras steeds meer snelheid kreeg: 3—2. Gustav Sebes huilde. Sepp Herberger deed dat ook, nlleen waren het bij hem vreugdetranen. F.n Fritz Walter, de grote strateeg van «Ie Duitse ploeg volgde even later. Trots hield hij de cou pe Jules Rimct omhoog. De grootste triomf ln de historie van het Westduitse voetbal was een foit. Het doelpunt dat Hongarije als favoriet ontmaskerde. Doelman Gyula Frosics heeft de door Helmut Rahn niet zichtbaar) ingeschoten bal niet kunnen stoppen: 3—2.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11