s TWEEMAAL ENGELS Gunstige ontwikkeling arbeidsmarkt deÜpENE Werkloosheid bouw opvangen via vervroegd pensioen MIJN HOND IS Z N BAND KWIJT WAT NU? ■s Willy Brandt, Frankrijk en Portugal zijn vette kluif DENfEUWE UNIE ^ocammd KLM verhoogt tarieven op de West In Zuid-Holland ElSIUtRS Bier duurder )ONDERDAG 9 MEI 1974 LEtiJSE COURANT n |EN HAAG (ANP) De arbeidsmarkt in Zuid-Holland is momenteel zeer stabiel met in een aantal gebieden duide lijk gunstige tendenzen. Zeker voor de korte termijn hoeft men daarover allerminst pessimistisch te zijn, zo heeft de hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorzie ning in Zuid-Holland, de heer J. L. Westhoff, gisteren ge zegd. corrigeerde vraag bleef lande lijk gelijk in procenten van de afhankelijke beroepsbevolking, maar steeg in april in Zuid-Hol land van 1,4 naar 1,7. pe ongunstige tendenzen die de president van de Nederlandsche iBank en de directeur van het {Centraal Plan Bureau menen te izien zullen in elk geval in Zuid- Holland in de nabije toekomst In Den Haag zijn 5.525 mannen 0 niet bewaarheid worden", aldus werkloos, de heer Westhoff. m lij wijst erop dat de orderporte feuilles van de bedrijven in deze provincie er in het alge meen niet slecht uitziet. Ook het sinds twee maanden weer toene mend aantal vergunningen voor buitenlandse arbeiders (voor 114.300 mannen en 4.000 vrou- iwen) duidt volgens hem op toe- Inemende activiteiten, jet aantal werkloze mannen in j Zuid-Holland is in april met lacht procent afgenomen tot j 18.500, de vraag steeg met 5,6 {procent tot 12.400. Het aantal werkloze vrouwen is met 3,6 'procent gedaald tot 4.700 waar tegenover 4.000 vacatures staan, 250 meer dan eind maart, je voor seizoen gecorrigeerde cij- 'fers laten voor Zuid-Holland een gelijk percentage van 2,3 zien als eind maart, tenvijl het lan- idelijk percentage stec'g. De ge maand geleden. Het GAB schrijft de daling in hoofdzaak toe aan seizoensinvloeden. De vraag is met bijna honderd ge daald tot 1.500. Voor vrouwen zijn in Den Haag 1.370 vacatu- j res, tachtig meer dan eind maart. Op de Haagse arbeids- markt is in april in alle secto- ren het aanbod van mannen en vrouwen gedaald, en de vraag gestegen, met uitzondering van de vraag naar mannelijk kan toorpersoneel, die met zeventig Wie deze week geheel op de hoog te wil zijn van de verkiezingen in Frankrijk, het heengaan van Willy Brandt of de toestand in Portugal, wacht een vette kluif. Hij dient alle weekbladen te le zen, want ze geven alle zes uit gebreide informatie over deze drie actualiteiten. Elsevier meet daarnaast zijn be zorgdheid over de toenemende crinrnaliteit breed uit. .Zelfs in kringen van vroeger als tolerant bekendstaande figuren wordt de roep om krasse maatregelen sterker: verzwaring van straf fen, herinvoering van de dood straf en dwangarbeid, het uit rusten van burgers met vuur wapenen, het legaliseren van knokploegen. Terugkeer naar het Wilde Westen Een tweede artikel beschrijft de Tweede Kamer als de onveilig ste plek in Nederland. ,,Als een wandelaar op Het Binnenhof binnen de 30 seconden de heer Vondeling in de kraag wil grij pen terwijl deze de volksverte genwoordiging voorzit dan kan dat. Zonder dat iets of iemand hem tegenhoudt" Opvallend in het blad is de exclusieve voor- publikatie uit het nieuwe boek ,,Het nieuwe leven" van Gerard Reve. Hij bestaat uit brieven aan Simon en Tiny Carmiggelt en wemelt weer van de provoce rende alinea's in de trant van: ,.Als je met de trein reist, twee de klas, dan zie je wel een stuk uitschot. Ze kunnen zo'n trein gewoon laten doorrangeren naar het abattoir. Een paar mensen bellen dan 's avonds misschien de politie op of de PTT waar die of die blijft, maar verder gebeurt er niets" Q) De Haagse Post beschrijft de on dergang van een heerlijkheid. Bedoeld wordt het Gelderse dorp Rozendaal waar vroeger nooit verkiezingen werden ge houden. Voorts wordt de vraag aan de orde gesteld of Rotter dam onleefbaar wordt. Een woordvoerder van de actiegroep leefbare stad klaar: ,,Er wordt als wti dat zeggen telkens maar de nadruk op gelegd of je wel deskundig bent. Maar wanneer ben je dat eigenlijk? Kun je het ook niet worden als je je jaren in je vrije tijd in die materie verdiept hebt?. Tenslotte een groot posthuum por tret van Wim Sonneveld. Zij vriend Friso Wiegersma: ..Hij had erg weinig vertrouwen in de toekomst van een homo- sexuele relatie. Vrij Nederland brengt op de voor pagina ,,de dodelijke intriges rond de DC-10". Citaat: „Vliegen in een DC-10 is op dit ogenblik door alle voorzieningen die zijn aangebracht, niet gevaarlijker danvliegen in andere vliegtuig types. Douglas en de grote lucht vaartmaatschappijen hebben im mers minstens zo veel belang bij veilig vliegen als de passa giers. Maar eerst moesten con currentie, rivaliteit, eerzucht en jacht naar efficiency wel over lijken gaan." Over Dennendal sohrijft het blad: ,,Het hele conflictoplossingsap paraat in de geestelijke volksge zondheid blijkt, als het erop aan komt, te falen. Dennendal staat niet alleen". Een reportage over gastarbeiders mondt uit in de conclusie: ,.Ook al spreken wij de taal, wij krijgen geen goede banen" Citaat: ,,En dan kan Hoogovens zeggen dat ze er van alles aan doen om het ons naar de zin te maken, iedere werknemer die met goede be doelingen naar Nederland komt, krijgt na verloop van tijd de in druk dat hij bedrogen is. Andere reportages gaan over Ne derlandse gevangenissen waar de totale isolatie van gedeti neerden nog steeds mogelijk is, over de manier waarop de Is raëlische arbeiderspartij onder leiding van premier Rabin afre kent met de oude garde, en over de Vlaamse wielrenner Walter Godefroot. De Groene Amsterdammer vindt dat de Consumentenbond streeft naar overleefde marktverhou dingen" Er wordt al tijden op papier zachtjes geageerd tegen de misleiding in de reclame, zonder dat dit tot een waar neembare daling van de hoe veelheid bla-bla, apekool en be- 3rog leidt. Tenslotte een discussie van 2 pa gina's met ontwikkelingsminis ter Pronk. ,,Ik ben de eerste die gesteld heeft dat ontwikkelings hulp op zichzelf onbelangrijk, ja zelfs contra-productief is, wan neer je niet tegelijkertijd als re gering een handelspolitiek, een investeringspolitiek, een agrari sche politiek voert die te maken heeft met het bestrijden van economische oorzaken. Maar ik ben helaas minister van ontwik kelingssamenwerking en geen minister van landbouw." In de Nieuwe Linie de volgende onthulling: „In het Westland blijken onver moede warmtebronnen aanwe zig. Op 2 km diepte bevindt zich - van heet, geother misch water dat heel goed te exploiteren zou zijn. Shell heeft de mogelijkheden onderzocht, maar houdt de resultaten ge- helm. Ondertussen moeten de tuinders als gevolg van de ener giecrisis met miljoenen in hun stookkosten worden gesubsi dieerd" Een ander artikel kon- stateert dat de AVRO zwicht voor de tiranie van de kijkcij fers" En dan gaat het niet al leen om een omroep als de AVRO. Want de AVRO is slechts zo vriendelijk geweest een verschijnsel bloot te leggen dat al jarenlang bij vrijwel alle omroepen leeft. Voorts 2 pagi na's vrouw met <le onderwerpen vakbond en feminisme onder de slogan ..geen bevrijding van de vrouw zonder socialisme, geen socialisme zonder bevrijding van de vrouw" Het omslagartikel van Accent werpt de vraag op of er nog wel voedsïl bestaat dat onschadelijk is voor de mens. De Wnge- ningse hoogleraar Houtvast zegt: „De Nederlanders zijn over het algemeen te weinig kritisch met betrekking tot hun dagelijks voedsel. Diepvries maaltijden. panklarediners, doen ten zekere smaakvervlak- king ontstaan" De letterkundige medewerker van het blad signaleert een gevoel van onzekerheid omtrent het rendement van subsidies. Hij vraagt zich af of de geldkraan niet beter kan gaan lopen op het momennt dat een uitgever om commerciële redenen een reeds geschreven meesterwerk zou moeten weigeren" )EN HAAG (ANP) De consu- Iraentenprijzen van in Nederland geproduceerd bier mogen, na overleg met het ministerie van economische zaken, per 13 mei «orden verhoogd met 2 cent i-oor de 30 cl fles en het 34 cl olikje en met 3 cent voor de 45 cl en 50 cl fles. Se verhogingen vloeien blijkens mededelingen van het ministe- j rie voort uit binnen het kader I van de pnijzenbeschikking goe deren en diensten 1973 doorbere- kenbare (kostenstijgingen bij de brouwerijen, alsmede uit een verruiming van de marges voor de handel binnen de door de be- schikkng gestelde grenzen. UTRECHT (ANP) De structurele werkloosheid in de bouw kan worden opgelost door het beschik bare werk onder een groter aantal bouwvakkers te verdelen. Dat betekent een beetje minder werk per man. Dat is te bereiken via vervroegde pensione ring, verlenging van de vakanties en verkorting van de arbeidsduur. Men zou kunnen beginnen langdurig werkloze of zieke oudere bouwvakkers vrijwillig met pensioen te laten gaan als ze 64 jaai zijn of mogelijk nog eerder. Deze suggestie doet de heer L. Brouwer, voorzitter van de Bouw- en Houtbond NKV in het bondsblad „De Steiger". Hij merkt op dat in de bouw net als bij de politie of de mijnwerkers bij de pen sionering de bijzondere zwaarte van het werk in aanmerking genomen zou kunnen worden. Het zwa re werk leidt in een groot aantal gevallen tot blij vende arbeidsongeschiktheid. Er zijn 35.000 bouw vakkers blijvend arbeidsongeschikt en jaarlijks ko men er ongeveer 6.000 bij. Vervroegde pensionering van deze categorie bouw. vakkers zou uit kostenoogpunt volgens de heei Brouwer zonder bezwaar kunnen. Het gaat hiei eerder om een kostenverschuiving, meent hij. Ook nu hebben deze bouwvakkers namelijk een uitke ring die overigens bij pensionering niet veel lager zou moeten zijn. Twee vrachtwagens botsten gistermiddag op de oude E-10 te Wernhout tegen elkaar en reden dwars over vier benzinepompenEr ontstond brand, maar geen explosie. Eén van de chauffeurs moest met brand wonden in het ziekenhuis worden behandeld. Zowel de leerlingen van de Middelbare Detailvakscholen als die van het Middelbaar Economisch en Administra tief Onderwijs hadden giste ren Engels op hun examen dag. Beide uiteraard in de commerciële sfeer. De de tailvakschool kreeg de eerste twaalf zinnen van een opstel te vertalen, en dan een zes tal vragen daarover te beantwoorden. Uitdrukkelijk was ook gemeld dat het op schrift „a new form of retail ing" moest worden ver taald. Wie niet wist dat hier de kleinhandel mee was be doeld bleef lang zoeken naar de betekenis van het gehele opstel. De MEAO-ers moes ten brieven schrijven. Zulks naar aanleiding van een uit Engeland ontvangen schrij ven. Voor hen die niet dage lijks het Handelsengels onder ogen hebben, was voor beide scholen dit Engels een hartig hapje. De detailvakschool hield zich ook met Duits be zig. Een aantal te vertalen zinnen, waarin de Germanis men dreigend aanwezig wa ren. Zo bijvoorbeeld bij Wirt- schaftsgeschehen. Ook hier werd de olieboycot weer ac tueel. Voor enkelen van de MEAO was er dan een klein examen machineschrijven. maar wel zo belangrijk, dat er twee uur voor waren uit getrokken. Je vraagt je al leen af of het nog wel van enige zakelijkheid getuigt als in een brief vrijwel elk woord met een hoofdletter wordt geschreven. zoals Voorzitter, Financiële, Con trole Commissie en Statuten. De Algemeen Secretaris (ook drie woorden) heeft zelfs voor deze drie hoofdletters nodig. De MEAO-ers hadden weer amper genoeg tijd om in anderhalf uur het tweede gedeelte van algemene eco nomie te doen. Opgave 1 ging over een bedrijf dat een bijzonder soort pompen voor de scheepsbouw maakt voor doorverkoop naar een ander bedrijf. Dan volgde na vele gegevens de vragen, waarbij echte nadenkers waren. Wie de theorie goed kende, nam als keuzesom een aantal vra- gen over de situatie in de Duitse bondsrepubliek van 1973. Volgens de met het toe zicht belaste docenten, kwam heel duidelijk tot uitdrukking welke leerlingen zich in het dagelijkse economische nieuws van de dagbladen hadden verdiept. Voor hen was het geen vraag of het theoretisch mogelijk is dat de lopende rekening van de Duitse betalingsbalans pas sief is over een bepaalde pe riode en welke maatregel past in een restrictief beleid. Natuurlijk ontbraken bij de algemene economie de ge bruikelijke grafieken niet. Geen goedkoop vlieffen voor werkende jongeren UTRECHT (ANP) Er komen geen goedkope vliegreizen voor werkende jongeren. De chrlste- lijk-soclale jeugdorganisatie van het CNV „Werkende Jeugd" had een verzoek daartoe voor gelegd aan de rijksluchtvaart dienst. Studenten en scholieren mogen gebruik maken van do goedkope vliegreizen die het Ne derlands Bureau voor Buiten landse Studentenbetrekkingen (NBBS) organiseert. Werkende Jeugd-CNV meent, dat werkende jongeren, voor zover ze gedeel telijk een dagopleiding volgen of een vormingsinstituut bezoeken, dezelfde rechten zouden moeten hebben. De rijksluchtvaartdienst heeft het verzoek van werkende jeugd be sproken in een werkgroep van de Europese burgerluchtvaart conferentie. In deze werkgroep bleek, dat er in een toenemend aantal landen bezwaren tegen rijzen om studenten nog langer als een aparte groep voor char tervluchten te beschouwen. De directeur-generaal van de rijks luchtvaartdienst, de heer H. Ra- ben, vindt het daarom aldus „Werkende Jeugd" weinig zinvol om de faciliteiten voor studenten uit to breiden tot wer kende jongeren. Volgens d« heer Ruben wijzen de tekenen erop. dat de discriminatie Kj» sen studenten en wekende jon geren haar langste tijd heeft ge had. Surinaamse delegatie koninkrijkstop PARAMARIBO De Surinaamse delegatie voor de koninkrijk- slopconferentie, d>io van 18 tot co met 22 mei in Den Haag wordt gehouden zal bestaan uit premier Henk Arron (NPS). de minister van Justitie en politie mr Eddy Hoost (PNR) c-n de gevolmachtigd minister van Su riname in Nederland Wim van Eer (NPS). terwijl de voorzitter van de Surnacimse sectie van de Koninkrijkscommissie mr. Ewald Kara mat Ali als advi seur zal optreden Schiphol (ANP) De KLM ZAL MET INGANG VAN 15 mei haar tarieven voor de diensten mei Suriname en de Nederlandse Antillen met 12 pro cent verhogen. Zeven procent hiervan is een op vang van de sterk gestegen kosten, vijf procent is „tariefsaanpassinp". In januari van dit jaar heef! de KLM de tarieven voor de bestemmingen in de west al verhoogd met 6 procent. De nieuwe verhogingen, die parallel lopen met de prijsstijgingen die alle IATA-luchtvaartmaatschap- pijen met toestemmingen van hun regeringen al hebben doorgevoerd, zou de KLM al eerder hebber doorberekend als de Surinaamse minister Brum? van economische zaken daartegen geen bezwaai j zou hebben gemaakt. Uitgaande van de bestaande Cisteren zi/n in Monaco de festiviteiten begonnen ter gelegenheid van he, zilveren regering,juMleun, «g i prins Rainierr. In de kathedraal van Monaco vond een liturgieviering plaats die werd geleid door minister Bruma gezegd de pnjss jg g de bisschop van Philadelphia, kardinaal Krol. Prinses Gracia en prins Rainier werden voor het begin Lr.- j,j~n de kathedraal. zullen aanvaarden. Minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat heeft de Surinaamse bewinds man begin dit jaar de stukken doen toekomer waaruit zou blijken dat de KLM met de huidige ta rieven op de diensten naar de West verlies lijdt Da bestaande overeenkomsten tussen de beide re geringen staat toe dat de KLM de cabotagetarie ven verhoogt indien de diensten verlies opleveren Volgens een woordvoerder van het ministerie var Verkeer en Waterstaat heeft de heer Bruma op Co brieven van minister WesterterD nooit gereageerd Voor de komende zomarvluchten naar de Wes heeft de KLM or/danks de tariefsverhogingen waa» mee de re.sbureaus en boek n ugenten van d.* KLM in de West al rekarvng houden, wachtlilstci moeien aanleggen. Bovendien heeft de KLM reed> 25 extre vmchten naar de west in haar schemu'» opgenomen. ADVERTENTIE Dat zal wel, meneer N. te U.S.A., maar ik geloof d'rgeen barst van.' Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten, vraag dót dan bij de dierenspecióélzaak. Alleen dóór krijgt u trouwens de uitstekende Witte Molen Eiwitbroks, het nieuwe puur-natuur voedsel, bakvol met krachtstof. Dat liegt'r niet om! Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. i de liturgieviering door de Amerikaanse kardinaal begroet bij de ingang v

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9