Sterke pijlers steunen CDA-programma Leidse glippers Allerlei(ds) stad Exploitatie-verlies op Stevenshof f 15 miljoen Lijsttrekker Ham: Alleen als CDA'er terug als wethouder Gemeentewerken viert groots zilveren feest Koperen huis bellen als hobby PAGINA 3DONDERDAG 9 MEI 1974 LEIDSE COURANT KRET: „VOLKSHUISVESTINGSPLAN HAD NOOIT IN OPENBAARHEID MOGEN KOMEN" LEIDEN - „Het volkshuisves tingsplan had als beleidsstuk nooit in de openbaarheid mo gen komen. Het schept ver wachtingen die niet kunnen worden waargemaakt.". Dit harde oordeel velt A.R.- wet houder ds. A.J. Kret over de „nota inzake het volkshuis vestingsbeleid" van zijn col lega M.G.J. Ham (KVP). Wethouder Kret acht het on verteerbaar dat in de nota een financièle verantwoor ding ontbreekt van het voor gestelde bouwproject in de toekomstige woonwijk Ste venshof. „Op dat plan zal een exploitatie-tekort druk ken van ongeveer 15 mil joen, maar waar dat geld vandaan moet komen wordt niet vermeld", zo verwijt hij de wethouder van volks huisvesting. „De nota is ge schreven vanuit één porte feuille. Ook aan voorzienin gen in de CRM-sector is bij voorbeeld geen aandacht be steed". Het is alleen aan vaardbaar als discussie stuk". In het volkshuisvestingsplan wordt voorgesteld om in de Stevenshof 3000 woningen te bouwen; 70% daarvan zou moeten bestaan uit „goedko pere" huizen en 30% uit „duurdere". Daarbij wordt onder goedkoop verstaan een huur tot 420 en een aan koopsom tot 84.000. Wet houder Ham wil de prijzen niet boven dit niveau laten uitkomen omdat hij de wijk wil bestemmen voor Leidse woningzoekenden. „Ik wil Leiden net zo graag uit de woningnood helpen als Ham dat wil", zegt wethou der Kret, „maar als je een exploitatietekort accepteert zonder iets anders te laten vallen, dan ga je op de stoel van Den Haag zitten. Dan ei gen je je geld toe dat van anderen is. Kijk, ik vind het best dat iemand op een feestje alle glazen kapot gooit, maar dan moet ie ze wel zelf betalen." Zijn collega van volkshuisves ting wil niet bestrijden dat hij voor het exploitatie-tekort van 15 miljoen geen dek king heeft. „We moeten er maar op vertrouwen dat het rijk bijdraagt in het tekort, want dit moet absoluut een wijk voor Leidenaars wor den. Als dat niet lukt kun je evengoed niet bouwen". Een ander plan met een exploi tatie-tekort van 12 miljoen heeft hij dan ook van de hand gewezen, omdat de hui zen dan nóg te duur zouden worden om op grote schaal Leidenaars te kunnen huisves ten. „Die 3 miljoen halen nou ook niet zoveel uit en he lemaal zonder exploitatie-te kort kan je de Stevenshof al leen ontwikkelen als je het volbouwt met bungalows. Trouwens op het gebied He rengracht - Zijlsin-gel rust ook een exploitatie-tekort van miljoenen waar we geen dekking voor hebben". Een tegennota van Kret is voor de verkiezingen niet te verwachten: „Ik heb tegen Ham gezegd, als er een poli tieke zaak van wordt ge maakt, dan doe ik het niet want het is geen politieke zaak. En mijn sector heeft het op dit moment druk ge noeg. Het is nog maar de vraag of de nota er binnen de afgesproken termijn van een maand komt." Wethou der Kret vindt het hele pro bleem dan ook van onderge schikt belang. En ook Ham tilt er niet zo zwaar aan: „Het is toch gezond om af en toe verschil van mening te hebben". „Bram en Ham" zoals de twee sterke mannen uit dit college in de wandeling worden aan geduid, gaan onvervaard de verkiezingen tegemoet. Twee confessionelen die van hun hart geen moordkuil maken. Willem Scheer LEIDEN - „De Bond van Huurders en woningzoekenden is bijvoor beeld een actiegroep die de democratie bedreigt. We moeten er te gen waken dat we op een gegeven moment door dergelijke minder heidsgroepen worden geregeerd. Dat gevaar bestaat. Aan wetsover tredingen wordt langzaam maar zeker steeds minder zwaar getild. Ik merk het 's morgens, als ik naar het stadhuis ga: overal zie je jongeren die door het rode stop-licht rijden. En dan kan je wel zeg gen: dat is onschuldig, maar als je de neiging eenmaal hebt ga je verder". Wethouder M.G.J.Ham, lijsttrek ker van het Christen Democra tisch Appel onderstreept de noodzaak van een van de drie belangrijkste beleidsvoornemens van zijn partij voor de komende vier jaar: „ons verzetten tegen ondermijning van de democra tie" „Overal neemt het aantal exces- «n toe", meent hij. „ook in Uiden. Neem de Pieterswijk. Dt bewoners ondervinden daar verschrikkelijk veel hinder van de cafés en de sex-clubs. Als de politie komt, draaien de heren het geluid even zachter, maar wanneer die is vertrokken is het weer even erg". Het C.D.A. acht uitbreiding van de politie-sterkte daarom nood zakelijk. Ook vindt men dat er meer ambtenaren moeten wor den aangesteld die toezicht hou den op de bouw- en woningver ordeningen, op de milieuwetten en op het parkeren. Hoewel bijvoorbeeld op dit punt LEIDEN Een bijzonder goed florerende personeelsvereniging be staat 27 mei a.s. 25 jaar. De P.V. Gemeentewerken mag zich erop beroemen, dat circa 95 pet. van de ruim 400 man van deze gemeen telijke dienst lid is. Eén van de allergrootste peevee's ter stede. Op 24 mei wordt het vijfde lustrum gevierd met een klinkende feesta vond in de Stadsgehoorzaal, op 17 mei geeft het PV-bestuur in de koffiekamer van het stadhuis een receptie, van 15.30—17.30 uur. DeP.^Gemeentewerken is trots op het hecht onderling verband bij naar leden. Ontspannipg, cultureel en sociaal werk bij ziekten, hu welijken, dienst en burgerlijke jubilea zijn hier goed verzekerd. Langzaam is de gezelligheidsfactor bij Gemeentewerken gegroeid. Het begon een hele tijd geleden met een potje bij de afdeling Plant soenen, waarin contributiebijdragen werden gestopt „voor als er iets was". In 1949 gaf de toenmalige directeur van Gemeentewerken, ir. Bogert, de aanzet tot de P.V. teneinde de saamhorigheid bij het personeel van zijn dienst te bevorderen. Het bleek, dat een samen gaan met de P.V. Stadhuis (secretarieleden) niet mogelijk was. Een eigen leven begon, hoewel de peevee van Gemeentwerken nog steeds gebruik moet maken van de kantine van P.V. Stadhuis. Het ontbreken van een eigen lokaliteit wordt door de leden betreurd. De statuten werden koninklijk goedgekeurd en de laatste vrijdag varf de maand lag het eigen orgaan „De Brug" bij de betaling aan de kas gereed. Dat is nu één keer in de twee maanden geworden, maar het is dan ook wel een grote „hefbrug" geworden. Oud-be stuursleden herinneren zich nog, dat de P.V. beschikte over een prachtig zangkoor, dat zelfs de kwalificatie „Uitmuntendheid" haal de en in Antwerpen en Gent met successen en medailles werd over laden. Het koor verdween met" de dirigent. Er was een toneelclub, die eveneens is uitgestorven met het heengaan van de regisseur. Maar de voetbalclub (buitep en zaal) en de vis- en kaartclub leven nog in de gloria. Ook de Sinterklaasfeesten voor de kinderen worden nog in hoge eer gehouden. Eens werd op de Stadstimmerwerf het speelgoed gemaakt, stelten, wiegjes of ophaalbruggen; later, toen er niet meer getimmerd werd, kocht de P.V. de cadeautjes in Baar- le Nassau. •inds 5 jaar is de heer G. Ankoné voorzitter van de P.V. Gemeente werken. „Het is fijn, dat we dit feest kunnen vieren met een gezon de vereniging. We vinden elkaar in het kaarten, vissen en voetbal len en bij de jaarlijkse feestavonden. Het is alleen jammer, dat ons personeel zo gedecentraliseerd is in verschillende gebouwen. Maar juist daarom is het zo prettig, dat we de mensen als in één familie bij elkaar kunnen houden. Ik heb wat dit betreft ook vertrouwen in de toekomst". Met veel waardering spreekt voorzitter Ankoné over de enorme steun die de peevee ondervonden heeft van directiezijde: „Onze directeur, ir. H. Vos, is een grote stimulans geweest en heeft ons geholpen te kunnen worden wat we nu zijn. Onze leden hebben een „paspoort" met foto, waarop met kortingen aan de verschillende activiteiten kan worden deelgenomen. Wij hoeven nergens een zaal te huren als er iets gevierd moet worden, alles regelen we tegen kostprijs. Ver der ben ik van mening en dat vindt trouwens iedereen dat er de laatste jaren een grote mentaliteitsverandering heeft plaatsgevon den van „hoog" naar „laag", een verandering ten goede". jubileumcommissie heeft na een geslaagde viering van het 20- jarig jubileum een luisterrijk zilveren feest opgebouwd. Een pee vee die het in het televisietijdperk zo lang uithoudt mag zichzelf wel een pluim op de hoed steken. Vele sponsors uit het bedrijfsleven (er waren er zelfs die vroegen; mogen we in jullie programma, aldus vernemen wij uit jubileumcommissiekringen) hebben de program makosten verlicht. Het wordt in de Stadsgehoorzaal op 24 mei een feestavond die klinkt als een zilveren klok. Het Gewestelijk Arbeids bureau Leiden presenteert dan het cabaretprogramma „Vrolijke uren" met Avro's eigen Herman Emmink als gastheer. Een greep uit de show vermeldt de muzikale medewerking van The Jerry Jox Six, het trio José Marcello, Saskia en Serge (met oude en nieuwe liedjes), The Three Jackets en Mini en Maxi. Na afloop bal. het CDA qua instelling veel dichter bij de VVD lijkt te staan dan bij de PvdA kan wet houder Ham zich goed vinden in het gemeenteprogramma van de Leidse socialisten „Tussen ons programma en dat van de PvdA bestaan weinig verschil len. Alleen op de stadsontwikke ling in de binnenstad hebben we een duidelijk andere visie. De PvdA wil de binnenstad goed deels voor hedt verkeer afslui ten en wij niet. Volgens ons wordt de middenstand daardoor te zeer gedupeerd" Hij heeft dan ook als enige van het colle ge steeds op tamelijk goede voet gestaan met de socialisti sche oppositie. Als in een onbe waakt ogenblik een raadslid van de PvdA iets vriendelijks zei over een wethouder, dan was het vrijwel altijd Ham die het compliment ten deel viel. Maar ook wethouder Kret (stadsont wikkeling) vindt het CDA - pro gramma „in grote lijnen" over eenstemt met dat van de PvdA. Toch is een tweede essentieel uit gangspunt voor het CDA - be leid: „de polarisatie verwer pen". „Aan de besluitvorming in de gemeente dienen ook min- derheden te kunnen deelne men", zo staat in het gemeente programma. „Daarbij moet een meerderheid bereid zijn om haar overwicht te beperken voor zwarwegende belangen van minderheden". Volgens de CDA mag na de verkiezingen geen enkele raadsfractie worden uitgesloten van het overleg over een beleidsprogramma van het nieuwe college. „Ook een pro gramcollege zoals we dat de af gelopen jaren hebben gehad tast de democratie aan" aldus lijst trekker Ham, die daarbij een ander niet onbelangrijk ver schilpunt aangeeft. .Streven naar participatie" is de derde basis-stelling in het ge meenteprogramma. „Voor een evenwichtige ontplooiing van mens en maatschappij zijn, naast materiële en sociale ze kerheid van even groot belang de geestelijke toerusting en de culturele en creatieve ontwikke ling. Voor het deelhebben aan het welzijn dient de gemeente aan iedere ingezetene gelijke kansen te bieden". Het CDA gaat daarbij uit van een visie op mens en samenleving die geïnspireerd is door de bood schap van het evangelie. „Ik vind dat we als Christelijke par- tijen ook in de gemeentepolitiek bestaansrecht hebben", zegt de heer Ham daarover. „Het is goed dat mensen die een opvoe ding met zich meedragen bij elkaar komen en elkaar blij ven inspireren. Gescheiden op trekken past niet meer in deze tijd. Ook niet in religieuze zin". Of de heer Ham de komende zit tingsperiode met de gemeente raad zal optrekken in een func tie als wethouder blijft voorals nog de vraag. Op grond van de uitslagen van de jongste verkie zingen voor de Provinciale Sta ten is een links programcollege niet uitgesloten. In dat geval zal hij zijn werk als „hoofd controleur A" bij de be lastingen weer opnemen. „Ik zou dat wel erg jammer vinden, want het zou een verschrikkelij ke stap achteruit betekenen. Maar aan de andere kant als me een wethouderszetel wordt aangeboden op persoonlijke gronden, dus niet als CDA-ver- tegenwoordiger, dan weiger ik. De PvdA heeft wel eens iets dergelijks laten horen, maar dat zou ik toch kiezersverraad vin den. Ik wil best toegeven dat ik uit „ambitie" of „eerzucht" wethouder wil blijven, maar dat gaat me toch te ver". Willem Scheer Mevrouw Rijnardus trekt aan de bel Leiden Als het zo doorgaat, wordt de schoorsteenmantel hij mevrouw M. F. J. Rijnardus-Vinkestein te klein. On het ogen blik wordt daar de hobby van mevrouw Rijnardus („van Rl- nardo: de geleerde") geshowd Sinds een jaar of tien verza melt zij bellen, gewone ouderwetse huisbellen, klingelende ko peren trekbellen, die je vroeger onklaar maakte als het luiluk werd. We kunnen ons een vreemder liefhebberij voorstellen. „Ik heb er nou negen. Je kunt ze natuurlijk ook op de markt kopen, maar zoals ik het doe vind ik het leuker", vertelt bcl- lenverzamelaarster Rijnardus, die met hnar man al bijna 40 jaar „in de peuken" zit, een bcfaumd sigaren- en tabakszaak, je aan de Haarlemmerweg. Het echtpaar bewoont de voormali ge boswachterswoning („tuinhuis", zegt de heer Rijnardus) van Groenoord. Eens was het de enige woning In de hele om trek, met bos rondom de buitenplaats Groenoord. In de ka mer staat de teevee waar eens de bedstee was. Mevrouw Rijnardus heeft een zwak voor antiek, maar de bellen hebben haar hart ge stolen. Een half jaar geleden plaatste ze een annonce in de Panorama: „Meneer, daar komen ze nu nog op. Moet u eens luisteren. Ik heb er notabene huwelijksaanzoe ken door gehad. En brieven van andere bellenverzame laars: mevrouw, ik wou u vragen of u geen 15 voor me heef:, ik heb ncx 12 en 14 dubbel". Nou, mevrouw Rij nardus heeft 9, 11, 12, 13 en 14 (ook dubbel), drie zonder nummer en één bel met een B. Ze zijn genummerd, de koperen huisbellen: „Waar dat vandaan komt weet ik echt niet, het zal wel aan een fabrieksserie liggen die letters en nummers. Ik zou het wel eens willen we ten". „Gut ja, hoe ben rk er mee begonnen. Ik had een keer in de schuur de oude bel van ons huis gevonden. Ik maakte hem schoon en zette hem op de schoorsteen. M'n buurvrouw had ook zo'n bel en zei, als ik verhuis, mag je 'm hebben. Van klan ten heb ik er ook een paar gehad. Eén moest er een paar centen voor hebben. Dat heb ik gedaan. Hier en daar zie ik weieens zo'n bel hangen, manr niet iedereen geeft ze, hoor. Och, ik kan me wel voorstellen, dat niet iedereen van zo'n bel afwil. Maar ik vind het gewoon een leuke liefhebberij", zegt me vrouw Rijnardus, die een slechte klant van zichzelf is. want ze rookt niet. „Ik wacht verder maar af, of er nog wat komt of misschien valt er nog wat te ruilen. Ik hoop dat ik er nog een hele boel bij krijg van die oude bellen". De bossen in Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Staatsbosbe heer zijn een groot aantal Jubi leumwandelingen uitgezet, waaraan men kan deelnemen op 25 en 26 mei. Ook in het ge bied van de Boswachierij Noordwijk, het dichtst bij Lei den, zijn wandelingen uitgezet van 7, 9 en 12 kilometer. De deelnemerskaarten kan men af halen bij het VVV-Leiden. Ge start wordt vanaf 10 uur 's mor gens bij restaurant „De Oase" aan de Langervelderslag. Grof vuil De grofvuilophaaldienst komt morgen, vrijdag 10 mei, in wijk 18: Lammenschansweg (beide zijden van Zoeterwoudsesingel tot stationKam.Onnesplein, de Sitterlaan, v.d.Waalsstraat, Buys Ballotstraat, Hugo de Vriesstraat, Kapteynstraat, v.d. Waalsplein, v. Bemmelenstraat, Lorentzkade, Zeemanlaan. van 't Hoffstraat, Bakhuis Rooze- boomstraat en in wijk 22: M. Treublaan, Stieltjesstraat, Franchimontlaan, van de Hoevenstraat. Kanaalweg van v.Vollenhovenplein tot spoorlijn) v. d. Sande Bakhuy- zenlaan, Beyerincklaan, Tem- minckstraat, Suringarstraat, B urggravenlaan, Asserstraat, Soholtenstraat, Moddermanstraat en Oppenheimstraat. Priesters onder redactie van Arnold Hendrikse, tel. 01710-22244 tst. 16 Op het internationaal folkloristisch festival dat op 9, 10 en 11 augustus in de Groenoordhal wordt gehou den, zal Nederland vertegenwoordigd worden door de Leidse volksdansgroep „Achalay". Dc groep wordt hierbij begeleid door het zigeunerorkest „Csardas", dat haar sinds een jaar muzikaal onder steunt. „Achalay" is ontstaan uit een volksdansgroepje van het Leidse Volkshuis. Hieruit kwam een vaste kern voort, die zich nu nog uitsluitend voorbereidt op optredens binnen en buiten onze grenzen. Zo staat er behalve het internationaal festival een optreden in de schouwburg van Gouda en op 7 juli een uit voering in Knokke op het programma. Volkomen toevallig kwam de groep die hoofdzakelipz Hongaarse. Roemeense en Hollandse dansen wtvoert in contact met het zigeunerorkest „Csardas", een ensemble van 15 studenten tussen 14 en 27 jaar. In het komende seizoen wil men nu gaan streven naar een nog hechtere hand tussen de groe pen. Zaterdagavond zijn de groep en het orkest te zien en te horen in de thuishavenhet Leidse Volkshuis. Aanvang 20.00 uur. gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen de heren R. A. Heijtink uit Leiden en B. E. Nieuwenhuys uit Oegstgeest. Hun respectieve lijke promotoren waren prof. dr. Veldstra/prof. dr. Jaspars en prof. dr. Sachtler. Bij Koninklijk besluit is de heer dr. R. Roolvink aan de Leidse universiteit benoemd tot lector in de Maleise lelterkunden en -in de cultuurkunde van Indonesië. 'De heer dr. H. M. J. Krans werd benoemd tot lector stofwisse lingsziekten en endrocrinologie. Tuinconcert Het Toonkunstorkest geeft een concert op zondag 12 mei in de Hortus Botanicus aan het Ra penburg. Onder leiding vao Henk Briër zullen in de Orange- rie werken ten gehore gebracht worden van Haydn, Scarlatti, Hellendaal en J. C. Bach (pia noconcert). Als solist werkt een Reymond Maartensc, plan". De aanvang van het concert is 12 Leidse agenda Vrijdag 10 mol Grin htenlncht NJord. vertrek om 17 uur; Praethuy* Vrouw enkerkkoor- xlorg-Pollllek i uft1 met dhr. Kret. 30 uur. Rijnland* Lyceum OcK*iRee*t- Llltcrl* SuCTutn »pe«lt „Cactus- bloem", 20.15 uur; Mlcroth-Mcr Im- perlum-toncol „Keer-omme1', 20.30 ApolhelcorsdlJk S( Anlhonlus Clubhui* To- ,.eon man van 13", door Tot Gen oenen, 30 15 uur; Rljn- Lyi i'iim Oegstfpesi-Utteni* «peelt „cnetuabloem", 30.16: bioscopen o.l. 39. tel. 33210: Je- »lar". dan. 14.30, 19 14 30. 1(1 16, 19 en Lid) deling, naar aanleiding van een artikel in de Leidse Courant over 40 jaar priesterschap in het bisdom Rotterdam, dat in het bisdom Haarlem drie Leide naars dit ook vieren. En wel F.J.A.v.Beukering voor zijn me- J. de Jong te Blaricum. dedeling. J.P.v.Beuhering u Nibbiswoud f ,:,,r(loi. en L.v.Teylingen te Amsterdam. JLill VCI UaT-JL Wij danken de heer Aan de UidM Vniverilteit zi,n Herdenking Honderd jaar geleden werd Cor nells van Vollenhoven geboren, die hoogleraar is geweest in het Adatrecht van Nederlands-Indlë, Suriname, Curaqao cn aan de Leidse universiteit. Dit werd gisteren in Leiden in het Acade miegebouw herdacht. Steen tiran l 19, tel. 34130, „Pn- plllnn" 18 Jr. tijden zie Studio. StaUontwi-K 19. lel. 21239. Kanonnen van Navarone", 14 Jr <|J|>: 1100 en 20.00 uur. tmrri; Hoi<ewoerd 49-51, lel 21919. „Ue vul van Rome". 14 Jr. Elke mond 30.00 en do. vr, ma en dl 14.00 uur. Kfndermntlnee ..Clrcut op .stellen" U.I.. wo en /a 14 30 u. n zo 14.00 en 16.16 uur. Nnchtv vr/zu „Performance", IK jr. 11 rei Zjlv. 14 Jr Elk 23875. 30.00 L_ ...RüPB,—-- 14,00 uur, Ktndormutlnee ..101 Dnl- matttri" voji Wult Disney wo., za. en zo. 14.30 en 16 30 uur. Ir*Haarlemmerstraat 52. tel. 30414. „Hultvrouwenrapporl" 18 Jr. dan 14 30. 19 00 en 21 16 uur. Sb

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3