Produktieve hockyers noeiteloos halve finale Eerste Davis nieuwe test Cupduel Thung HILVERSUMMER WIL NAAR AMERIKA VOLBLOEDS ZEER GOED VAN DIJK IN VORM hjfijtne* tóei Verlies Okker in Dallas ELEKTRONISCHE LIJNRECHTER BIJ TENNIS Hordijk, Thung in enkelspelen tegen Finland 19^4 upERDAG 9 MEI 1974 tüERDAG 9 MEI 1974 LEIDSE COURANT pRID Nederland-Spanje en jest-Duitsland-Engeland zijn de t jive finales van het toernooi i f p de Europese beker. Zowel JA I bekerhouders (West-Duits- pd) als de wereldkampioenen Uederland) plaatsten zich zon- ti moeite bij de laatste vier tor ruime overwinningen op ipectievelijk Polen (5-1) en botland (6-4). Engeland had een verlenging voor nodig .1 tegen Wales) en met de lfde score zette Spanje het nder enige illusie in het veld komen Frankrijk aan de K daarmee is volkomen beiwaar- id geworden wat Ibij het begin papier eigenlijk reeds uitge- ppeld kon worden. Verrass in- ■n zijn tot nu toe uitgebleven, lc van de Polen en Schotten. Schotten, die drie van hun ■rkste spelers voor de laatste uitwedstrijd tegen Duitsland ijaf hadden gegeven, waren k op volle sterkte geen partij or Nederland, dat bij de rust met 4-0 leidde. Twee doelpun- i voegde Oranje zelfs nog aan j,es Kruize veroorzaakt een gevaarlijk momi t totaal toe .Met drie doelpun- t voor het Schotse doel, dat zes keer werd doorboord p in deze wedstrijd voor de partfinales bracht Ties Kruiza n totaal in dit toernooi op tall, waarmee hij op de sco- rslijst op eenzame hoogte gewekt een dreiging voor Ne derland te kunnen vormen, was coach Cees Tanla toch niet zo zeker van de goede afloop ge weest en had daarom voor de sterkste opstelling gekozen met bovendien op de reservebank voor 't eerst een reserve-doel man, alsmede Hans Kruize. Schotland Ui zijn voor wedstrijd tegen Duits- I geenszins de Indruk had Tania kon niet bevroed hébben. dat hij in de rust op beiden een beroep zou moeten doen. Zowel Kranenberg (dijbeen) als Let ters (lies), welke laatste zich in de eerste helft onderscheidde met twee doelpunten, kreeg last van een oude blessure en mede om alle risico voor de nog res terende wedstrijden - vrijdag de halve finales en zaterdag de wedstrijden om de eerste tot en TC Groningen beknibbelt salarissen 10A7NGEN Het merendeel au de contractspelers bij FC roningen Is nogal ontstemd rer de nieuwe financiële voor- lellen, die het bestuur van deze redivisieciub hun heeft voorge- gd. Voor de meeste spelers opt het contract met de in fl- tnciële nood verkerende seml- ofclub aan het einde van dit izoen af. bestuur van FC Groningen noodgedwongen de :ten moeten herwaarderen, foor sommige spelers beteken- dit een achteruitgang va 'eer veertig procent. Boven- werden de premies van de l-selectiegroep gekoppeld aan bruto-inkomsten van ïuiswedstrijden, bij winst 14 :ent, bij een gelijk spel 7 bij een nederlaag iets. Deze premies zijn daarop van toepassing op de eerst- •lgende uitwedstrijd. De mees- spelers vinden deze nieuwe tp onaanvaardbaar, aantal spelers heeft al te ennen gegeven, naar het araa- eurvoetbal te willen. basketballers ontmoeten ,Eurokanen" 101TERDAM Zaterdagavond I allen in het Rotterdamse sport paleis AHOY de basketbalploe- gen van Nederland en van in Nederland spelende Europeanen jen Amerikanen, de zogenaamde Eurokanen, tegen elkaar uitko men als afsluiting van het sei zoen. e ploegen, die elkaar voor het eerst ontmoeten bestaan uit de Hugo 'Harrewijn, Harry Kip (beiden Levii's Flamingo's), Jan Stoking, Anton van Helfteren, fret er van Tuyll, Erik van Woerkom (allen Raak), Ton Boot (EBBC), Jan Dekker. Wim Weemhoff (beiden Transol RZ), Ton Nederhoed en Arend Jan Julius (beiden Nationalle Neder landen). "rokanen: Misko Cermak (NN), Barry Jiggets (ASVU). Jack Dinkins (Transol RZ). Ed Strong (Raak), Steven Bravard (EBBC), Mike Rowland (GDL), Tom Bender (FAK), Barry Lei- bowitz en Hank Smith (ibeiden Flamingo's). Hongaren en Oostduitsers in eindstrijd 13.20. (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Trainer Wim van Dijk heeft zijn volbloeds op de Wassenaarse baan Duindlgt goed in vorm gekregen. Dat bewees hij gistermiddag op de nog steeds harde grasmat van Dulndigt. In de eerste van de twee rennen ging zowel Rosebud met Ina Schwarzkë- chel als Patrick met Erik Bloem, beiden bij Van Dijk in training, als eerste en tweede over de eindstreep. Flix van trainer Cees van der w"ssl' 2' Harst deed het over de 2600 me- wum. w'. so, pi. i.6o 2.70, kopp. 6 fpr nok poed en kwam met IOC- Fioneerprljs (3040 m.)' 1. Jwuiska D. ter ook goea en Kwam mei jva. van Dnlen) 1.22.4. 2. Laguna key Victor Rabenstemer op de Stnr 3 jungie Boy. derde plaats. In de tweede ren Wlnn. 3.10, pi. 1.60, 1.70, 2.40. kopp. kwam randtal van trainer Van (3U0 ully Dijk als derde over de eind- Again ^(.K Woudstra) 121.8. 2. Mllly streep en *in de winnaars ring voor de tweede maal achtereen a Golden Bird met dc Duitser Tot all sa tor-omzet 294.071 00. Dieter Weiss, die de sterk opko mende Quick Nanny op de twee de plaats kon houden. Bij de draverijen viel het falen van de torenhoge favoriet Kean's Buitenzorg het meest op. Pikeur Wim van Dalen die 1 mei met de ruin in de prachtige kilometertijd van 1.21.7 had ge wonnen was nu nergens. Karam- ba X met Piet Smit won de kilometertijd van 1.24.3. Ook de tweede draverij kwam op naam van Piet Smit. Nu bracht hij Lucky Six in de kilometer tijd van 1.25.1 over de eind streep. Smit is door dit succes en twee overwinningen dinsdag avond te Hilversum duidelijk te rug van weggeweest in 1" ste linie van de Nederlandse Drafsport. - Dean WorthyprtJ* (2040 m.): 1. Ka- ramba X. (P. Smit). 1.24.3, rolo d. 3. LLsclot Spencer. Wlnn. 7.-0. pl. 1 90 2.40 12.30, kopp Gouden Speld III (2120 m): 1. Iris du Coq d'Or (C. de Haan) 1.23.-, 2. Ka meraad. 3. Leon van Injulden, Wlnn. 4.60. pl. 1.40 1.30 1.30. kopp. 4 80, trio 77.60. Magie Powerprljs le afd. (2600 m)1. Rosebud (mej. R. Schwarzkfichel), 2. Pagrlck, 3. Fllx. Wlnn 7.00. pl. 1.60 1.70 1.50, kopp. 18.10. Kan Pom B-Priji (M. Vergay): 1.20.7, 2. Illustre, 3. Korrv Buitenzorg. Wlnn. 20.10. pl. 2.50 1.40 2.10. kopp. 22.00. trio 814.30. Polardacbsprljt (2140 m): 1. Francis co (R. Heyneti) 1.21.3. 2. Frits W. 3. Ina van Hovl. Wlnn. 6.60, pl. 1.70 2.40 L7Q. kopp. 10.70 larnellleprljs 1600 m: 1 .Impuls W (J. v. Dooyeweerd) 1.18.8, 2. DUs Hollandla, 3. Hideaway. 'Inn. 2.10, pl. 1.60 2.7a 6.60, kopp. 8.30. trio 20100. Magie Powerprljx - 2e afd. (2600 m.) l Jong Jong Hongarije Oost-Duitsland hebben zich ge- Plaatst voor de finale van het tornooi om het Europees kam pioenschap voor voetbal landen teams tot 23 jaar. Hongarije, °at in de kwartfinales Neder land uitschakelde, won door het nemen van strafschoppen van Rusland, terwijl Oost-Duitsland het uitduel Polen op 2-2 hield, nadat het eerste treffen in 0-0 Den Hertog vooraan LAREDO Jose Manuel Fuente heeft in de Ronde van Spanje de leiding behouden. In de etap pe van gisteren zegevierde de Spanjaard Santisteban met vijf- eneenhalve minuut voorsprong op de Portugees Fernandes. Fuente heeft ruim twee minu ten voorsprong op Lasa. Kar stens staat vijftig minuten ach ter. Warsahau-Berlijn-Praag. De bes- heeft de eerste etappe gewonnen van de amateuretappewedstrijd Warchau-Berlijn-Praag. De bes te Nederlander was Ad Gevers die in het tijdritje op de acht tiende plaats eindigde. Toon van der Spiegel werd 73e EVOLENE De Italiaan Panizza won de eerste rit van de ronde van Zwitserland. Den Hertog was de beste Nederlander op de vierde plaats. Zoetemelk werd vijfde. De overige Nederlan ders ffinisbten op tijden die va rieerden van anderhalve minuut Zuiderparkcup vanavond inzet (Van onze sportredactie) DEN HAAG De traditionele wedstrijden om de „Zuiderpark Cup" beginnen vanavond om 18.45 uur. Op het complex (ach ter FC Den Haag) worden vier duels gehouden, en wel HPSV— RAVA. VVP—PGS, HDV—WIK en De OoievaarsADO-ama- teurs. Sportwereld STOCKHOLM De doelman van het Zweedse voetbalelftal. Ron nie Hellström, gaat waarschijn lijk bij de Westcfuitse Bundesli- gaclub Kaiserlautern spelen. Daar spelen al zijn landgenoten Sandberg en Magnussen. WEST-BERLIJN Het toernooi om de wereldbeker hockey da mes zal in 1976 in West-Berlijn worden gehouden. Nederland is titelhouder. PEKING China wil lid worden van de internationale badminton- federatie. Dat zou dan beteke nen dat Taiwan wordt uitgesto- LENINGRAD De tiende partij tussen Spasski en Karpov is af gebroken. Karpov heeft de lei ding met 31. DEN HAAG George van Noesel wordt assistent van bondscoach Heinz Henneberg van het Hand- balverbond. Hij zai de dames onder zijn hoede nemen. VEENDAM Sietze Boiten, de amateur-international, heeft een contract getekend bij Veendam. Boiten, die tien keer uitkwam voor het Nederlandse team is 28. Hij herstelt van een knie blessure die hij onlangs in Rij- eka opliep. NAIROBI Kenia heeft de sport- betrekkingen met Engeland ver broken naar aanleiding van een toemee van het Britse rugby- team Lions, dat een boycot ne geerde. (ADVERTENTIE) met de vierde plaats - te ver mijden, zette hj de twee reser ves in. Van doelman „promo veerde" Doyer tot linksbuiten. Pieniik nam de plaats van Kra nenburg in en Hans Kruize ope reerde op het middenveld. „Het was een noodgreep maar ik kon friet anders." Aldus Tania. die zajn elftal in de eerste 35 minu ten slechts bij vlagen tot werke lijk kwalitellshockey had zien Grote inzet De Schotten trachtten door een grote inzet hun tekort aan tech nische kwaliteiten te compense ren, maar hun tactisch concept was te simpel om de Nederland se verdediging, waarin Bart Ta- mlnlau als centrale figuur een gave en zeer vertrouwenswek- kende partij speelde, te kunnen verontrusten. Nederland nam da« ook al spoe dig, nadat in de eerste minuut reeds een Schotse straf corner was mislukt, het initiatief over. Kruize kreeg de eerste kansen en in de zevende minuut bracht hij uit een lange corner, waar aan een mooie actie van Lee fers was voorafgegaan, de stand op 1-0. De actieve Leefers, die verscheidene staaltjes van zijn technisch vernuft demonstreer de. was de animator van meni ge aanval, doch er werd te on attent gespeeld om tot succes te komen. In de 25e minuut leverde Frans Spots een voorzet af, die doel man Tak tevergeefs probeerde te onderscheppen, waaruit Lee fers voor 2-0 zorgde. Vervolgens werd de score door Leefers. Ties Kruize (2x) en Lktjens op gevoerd tot 6-0. Morgen speelt Nederland tegen de Spanjaarden die in dit toernooi nog m geen enkele wedstrijd hebben kunnen „vlammen" en in de kwartfinales met moeite Frankrijk met 2-1 versloegen na een achterstand van 0-1. SCHEVENINGEN Hoewel hij het niet met zoveel woorden zegt, heeft zijn uitverkiezing het Nederlandse Davis Cupteam Rolf Thung grote voldoening gegeven. De 22-jari- ge tennisser, die nog nooit eerder in de se lectie zat, speelt morgen het eerste enkelspel tegen Pekka Saila, de meest „gereputeer- speler van Finland. Rolf Thung verdien de zijn plaats In het nationale team voor het grootste deel door zijn fraaie prestatie in het proftoernooi in Rotterdam, waar bij ander halve maand geleden de reputatie van John Alexander een forse deuk bezorgde. Ook in de competitie, waarin het team van Thung nog titelkandidaat is, demonstreerde de Hil versummer een goede vorm. Ik heb In de competitie van Hordijk en Sanders gewonnen", vertelt Rolf Thung, die zijn enige nederlaag leed tegen Peter Ehr- lich. „Bovendien heb ik tijdens die oefenwed strijd tegen Nieuw Zeeland in drie sets Jeff Simpson verslagen. Je kunt dus wel zeggen, dat ik behoorlijk op dreef ben." Rolf Thung schrijft zijn stijgende prestatiecurve toe aan twee factoren. „Van de winter ben ik vier maanden In India geweest. Daar heb ik zon der meer de basis gelegd voor mijn huidige spel. Bovendien heb ik geen pijn meer in mijn knieën, die me jarenlang last hebben bezorgd." Voortdurend Sinds hij vorig jaar uit dienst kwam, nadat hij eerst zijn school had moeten afmaken, heeft Rolf Thung zich vrijwel voortdurend met tennissen kunnen bezighouden. Tijdens zijn trip door India won hij twee toernooien, waarin hij Jaideep Mukerjea en diens broer Cyradeep Mukerjea versloeg. Maar buiten dat deed hij op die tournee een schat aan ervaringen op, die hem nu van pas komen. Zijn optreden in het Nederlandse indoorkampioenschap was welisaar nog niet zo florissant (verlies in de kwartfinales te gen Fleury) maar daarna is het steeds vooruit gegaan met als hoogtepunt de over winning op Alexander. „Ik ben nu ook zo goed als van mijn kniemankement af", ver telt Thung. „Het was een kwestie van over belaste pezen, doordat mijn dijbeenspieren onderontwikkeld waren. Maar sinds vorig jaar juli een doeltreffende behandeling be gon, heb ik tijdens het spelen geen last meer, hoewel ik nog steeds bepaalde oefenin gen moet doen." Geroken Sinds Rolf Thung met redelijk succes aan het proftennis heeft geroken, is bij hem het be sef ontstaan, dat er voor hem misschien nog verdere ontplooiingsmogelijkheden liggen. ..Ik hoop van de zomer naar de Verenigde Staten te gaan. De Amerikaanse bond is al aangeschreven om informatie. Ik wil dan aan zo veel mogelijk grote toernooien gaan meedoen. Amerika is het land waar op dit moment alles gebeurt. Als Je iets wil berei den, moet je daarheen. Er zijn veel open toernooien en er is veel te verdienen. Als je enige naam wil opbouwen, moet je in Ameri ka zijn. Maar het gaat mij er in eerste in stantie om eens uit te testen hoe ver ik kan komen. Mijn uitgangspunt is voorlopig zo veel mogelijk vooruitgang te boeken. Als dat lukt komen de verdiensten ook wel. En als het niet lukt, nou ja. dan is er geen man overboord. Dan ga ik gewoon in september studeren. Ik heb me al laten inschrijven, dus dat is geen enkel probleem. Het zou alleen prettig zijn als de bond iets voor me kan doen als ik naar Amerika ga. Het kost ten slotte toch wel geld." Onverstoorbaar Rolf Thung geldt als één van de meest on verstoorbare Nederlandse tennissers. Op de baan zal hij zelden of nooit blijk geven van emotie, raaur innerlijk is hij allerminst ge voelloos. „Inwendig vloek ik natuurlijk net zo hard. Maar Je moet gewoon nuchter blijven tijdens een partij. Als je je gaat opwinden, verslapt je concentratie, verlies Je je controle en ga je fouten maken." In zijn eerste Davis Cup wedstrijd zal Rolf Thung waarschijnlijk iets meer gespannen zijn dan gewoonlijk. Maar de toeschouwers zullen er niets van merken. Rolf Thung realiseert zich dat het duel tegen Pekka Saila opnieuw een test zal zijn. Dio mede een Indicatie zal vormen voor de mo gelijkheden van de Hilversummers in de na bije toekomst. En daar wil Thung wel wat van maken. FRANK WERKMAN Het spel van Rolf Thung is sinds zijn trip door India aanzienlijk vooruitgegaan. „Ik ben veel vaster geworden", zegt de Hilversummer DALLAS John Newcombe is er de man niet naar om zich door een toevallige passant te laten verslaan. Dat heeft Tom Okker woensdag tijdens zijn tweedaag se oponthoud in Dallas bemerkt. Na een vliegende start van de Nederlander (3-0) regelde de Australiër de zaken, zoals hij dat al 13 jaar gewoon Is: met een IJzersterke opslag (20 aces), betrouwbare returns en een ver standig gebruik van de andere wapens, de vertraagde cross- backhands en de topspiniob. Aangezien Okker daar alleen wat buskruit bij de opslag (vijf aces) tegenover stelde en het minimum aan concentratie, was het niet verwonderlijk dat de twee kwartfinale van het WCT- wereldkampioenschap het ka rakter kreeg van een executie 6-3, 6-3, 6-2 voor Newcombe. De Australiër ontmoet in de halve finales San Smith, die in een heel wat aantrekkelijker treffen met 6-7 (6-7); 6-4, 6-4, 7-5 van Rod Laver won. De 35-jarige lefthander was niet al te geluk kig met zijn services. Hij moest veel terugvallen op de tweede bal en stond daardoor open voor dubbele fouten. Hij bleef vech ten. Smith sloeg zowat gaten in de kunststofbaan om langs hem heen te komen en toen hem dat na bijna drie uur spelen op het derde matchpunt was gelukt, kregen winnaar en verliezer van de bijna 8000 toeschouwers in het Modycoliseum, dat toebe hoort aan de Southern Metho dist Universiteit een minuten lange staande ovatie. Rod La- ver, die alle traditionele kam pioenschappen meermalen op zijn naam bracht, heeft hier waarschijnlijk de laatste kans op de WCT-titel die hij bij de De uitslaan vnn de kwarUlnnles van eerste twee edities aan Ken Ro- het einduiernooi van de wct ln sewall moest laten, definitief verspeeld. De sets die hij giste- be—Tom Okker 6-3. 6-3. G -2. In de ren aan Stan Smith afhandig ^v« JjJ»*» speelt Smith tegen maakte (de eerste) had hij te danken aan de electronische be waking van de servicelijn. Bij 6-6 in de tiebreak, toen Smith serveerde voor zijn zesde set- point (tegelijkertijd het derde setpoint van Laver) sloeg de Amerikaan ogenschijnlijk een ace. Maar in het oor van de lijnrechter ging een zoemertje en deze gaf de bal uit. Op de tweede service produceerde La ver een winnende backhandre turn. Commentaar van John Newcombe die daarna tegen Ok ker op uiterst hardhandige wijze de nieuwe vinding testte: „Ik zag ballen in die uit werden ge geven. Net zoals anders. Maar het heeft geen zin om te protes teren. Hoe kun je argumenteren met een machine?". DALLAS Het nieuwste dat Dallas te bieden heeft Is een elek tronische lijnrechter. Geen boegeroep meer voor de man op de servicelijn. Ook al beslist hij anders dan 99 3/4 van het publiek meent te hebben gezien. Want de man op de lijn wordt geholpen door de electronlca. In het oppervlak achter de servicelijn van het supreme-court, waarop deze week het toernooi en het vierde wereldkampioenschap van de WCT wordt geholpen door de elektronica. In het oppervlak achter een lamp oplichten en produceren een'zoemend geluid in de koptelefoon waarmee de servicerechter is uitgerust als de baJ bij de service buiten het vak wordt geslagen. Afhankelijk van het feit In welke richting wordt geserveerd kan dc scheids rechter door een druk op de knop de linker- op rechterhelft van het veld elektronisch activeren. Is de service in dan schakelt het systeem zichzelf uit gedurende de rest van de slagen wisseling. (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN Jan Hor dijk en Rolf Thung nemen de enkelspelen voor hun reke ning in het Davis Cup treffen dat Nederland morgen begint tegen Finland. Thung en Hordijk kregen de voorkeur boven Louk Sanders en Fred Hemmes. Van de Scandinavische tegen stander is in het Nederland se kamp betrekke'ijk weinig bekend. Pekka Saila en Georges Bemer spelen de singles en slechts van eerst genoemde is enige informa tie doorgesijpeld. De 33-jari ge Fin zou op zijn conto overwinningen op Adriano Panatta, Marty Riessen en Tom Okker het»ben staan. En vooral door dat laatste gaat men er in het Neder landse team zeker niet van uit dat het duel tegen het in ternationaal niets betekenen- de Finland een formaliteit wordt. Het enige waardoor Nederland licht favoriet mag worden geacht is het feit dat de Finnen, die gisteren op de Metsbanen oefenden, pas twee weken buiten spelen. „Bij ons wordt voornamelijk overdekt getennist'", vertelde Jussi Saila. broer van Pekka Saila en afgevaardigde van de Finse bond die slechts tienduizend geregistreerde leden telt. „Dat is natuurlijk wel een nadeel. Maar de kennismaking met de banen hier is goed bevallen. Zij zijn alleen wel iets uneller dan onze buitenbanen. Louk Sanders heeft zijn niet- uitverkiezing nuchter opge vat. „Ik vind het de meest logische keuze", meende Sanders, die van zijn lichte griep totaal geen last meer zei te hebben. Fred Hem mes, nationaal indoorkam- pioen en ln de competitie nog ongeslagen, toonde zich wei teleurgesteld. ..Ik heb de laatste tijd erg hard ge traind. Maar je kon eraan doen wat je wilt. spelen doe Je niet. Ik heb buiten tegen niemand nog een set verlo ren. Maar dat schijnt niet mee te tellen." Rolf Thung opent de ontmoeti'ig morgen Jan Hordijk vijzelde zijn conditie tegen Finland. Hij begint om in enkele weken tijds op van 40 twee uur tegen Pekka Saila. naar 51 en effende daarmee het Vervolgens ontmoet Jan Hor- pad naar een hernieuwd Davls dijk Georges Berner. Cupoptreden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17