Matig FC Magdeburg nog te goed voor versleten Milan Er kon geen lachje af hij Heinz Krügel Lubanski kan waarschijnlijk nooit meer voetballen Voorburger reist drie dagen om Twente te zien POLEN-TWENTE 2-0 l/MM 74 Brazilië selecteerde slechts vier spelers toernooi Mexico M II i ff (Van onze speciale verslaggever) PLOCK Tussen óe 2C.OOO toeschouwers in het kille stadion van Plock, bevond zich zowaar ook nog een supporter van FC Twente. Martin Hoogenboom uit Voorburg, die vrijwel nooit verstek laat gaan ongeacht waar FC Twente in. actie komt, was zondagavond uit Keulen per trein naar Warschau vertrokken. Gistermorgen arriveerde Hoogenboom in de Poolse hoofdstad, vanwaar hij de reis naar het 130 kilometer verwijderde Plock per bus voortzette. Gisteravond keerde Hoogenboom per bus terug naar Warschau; stapte daar weer in de trein en hoopt precies op tijd terug te zijn in Nederland om FC Twente zondag in Enschede het sei zoen te zien besluiten tegen AZ'67. Het meest merkwaardige: Hoogenboom komt niet uit Twente, heeft er seen familie en er bestaan ook geen historische ban den. De in Voorburg woonachtige computer-programmeur ver klaart zijn voorliefde voor de Enschedese club als volgt: „Ik was vroeger een fervente fan van Abe Lenstra. Toen die bij Sportclub Enschede ging spelen ben ik daar naar hem gaan kij ken. Dat beviel zo goed, dut ik maar bij de Enschedese verte genwoordiger in de eredivisie ben blijven hangen". (Van onze speciale verslaggever) PLOCK - Het door blessures geteisterde Poolse nationale elftal heeft gisteravond met 2-0 gewonnen van FC Twente. Van het elftal dat zich vorig jaar vla Engeland kwalificeerde voor het toernooi om het wereldkampioenschap speelden slechts vijf spelers mee. Wlodimierz Lubanski onderging maandag voor de tweede keer een meniscusoperatiewaardoor voor zijn carrière wordt ge vreesd. ,Dat wil niet zeggen", aldus coach Kazimierz Gorski, „dat er een tweederangselftal in het veld stond. Alle spelers die die nu een kans kregen behoren bij de 22 die straks naar West Duitsland gaan." De afwezigen waren doelman Tomaszewski, Gorgon, Deyna, Szymanowski, Cmikiewicz en Lubanski, van wie wordt aangenomen dat hij nooit meer zal voetballen, nadat hij afgelopen maandag een tweede meniscusoperatie onder ging. De twee doelpunten tegen FC Twente werden gemaakt door debutant Jakobozak en Lato. Er waren 20.000 toeschou wers. SPORTTOTO DEN HAAG - De premie ten be drage van bruto 103.665,78 is ten deel gevallen aan de houder van het formuliernummer R. 3012030. Hij ontvangt nu aan prijs en premie totaal bruto 106.627,58. Gelijkspel van Spurs Londen - Tottenham Hotspur, te genstander van Feyenoord in de finale van het toernooi om Eu ropa-Cup heeft gisteravond de Engelse league op eigen veld gelijkgespeeld tegen bekerwin naar Liverpool, 1-1. RIO DE JANEIRO Piozzza, Rivelino, Clodoaldo en Jairzlnho zijn de enige spelers van de veertig aan de FIFA opgegeven geselec teerden die het toernooi om de wereldbeker van 1970 in Mexico heb ben meegemaakt. De overige spelers, zoals Pele (die zelf niet meer wil) en Tostao (ernstige oogblessure) van het team dat destijds de Jules Rimetbeker voor de derde keer veroverde zullen er in West- Duitsland niet bij zijn om de titel te verdedigen. De veertig spelers waaruit de uiteindelijke selectie van 22 zal moeten overblijven, zijn: Doel: Leao, Wendell, Rennto, Valdir Peres en Zecao. Verdedigers: Ze Maria, Nelinho, Luis Pereira, Marinho II, Plarza Al fredo, Marinho II, Marco Antonio, Enrico, Tonirtho, Moyses, Miguel en Gilberto. Middenvelders: Clodoaldo, Carbone, Ademir da Gua, Paula Cesar I, Rivelino, Paulo Cesar II, Ze Carlos en Chicao. Aanvallers: Jairzinho, Eneas, Mirandinha. Cesar, Levlnha, Dlrceu, Edu, Zequinha, Romeu, Valdomiro, Palinha, Dirceu, Lopez, Ramon en Manfrini. SOFIA Het Bulgaarse elftal heeft ln Sofia een wedstrijd voor het toernooi om het voetbalkampioenschap van de Balkan tegen Turkije met 51 gewonnen. De ruststand was 1—0 in het voordeel van de Bulgaren door een tref fer van Bonev in de 12e minuut. Drie minuten na de rust kwam Turkije op gelijke hoogte. Halverwege de tweede helft raakte Bul garije, dat in de eindronde voor het wereldkampioenschap in de groep van Nederland is ingedeeld, pas goed op dreef. Het gevolg was doelpunten van Zjechev (68e minuut), Djemil (69e), Panov (76e) en Grigorov (79e). De opstelling van Bulgarije was: Goranov; Kordov, Zjechev, VelisJ- kov, Kolev; Penev, Vojncv, Michailov (Grigorov); Bonev, Nikodi- mov (Panov), Denev. Heinz Krügel kon niet glimlachen, zijn spelers waren wel degelijk uiterlijk verheugd ROTTERDAM Het gezicht van Heinz Kriigcl, trainer van FC Magdeburg, bleef ook later, na af loop van de sfeerloze Europa Cupfinale voor beker winnaars, in een strakke, ondoorgrondelijke plooi. Geen lachje kon er af, het was net alsof er eigen lijk niets bijzonders was gepasseerd. En op een toon die in deze straffe sfeer paste zei de haast niet te volgen Oostduitse trainer, al acht jaar bijna aan de top meedraaiend: „We hebben dezelfde tak- tiek aangehouden die AC Milan altijd volgt. Een voorzichtig begin en dan langzaam in je spel groeien. Dat heeft mijn ploeg uitstekend gedaan. Vooral in de tweede helft vond ik FC Magdeburg een aparte klasse. De jongste spelers van mijn ploeg kregen steeds meer zelrvertrouwen en dal was aan alles in de wedstrijd te zien. Toen pas stak het echte FC Magdeburg de kop op. Als het twee speelhelften in ditzelfde tempo en op dit ni veau kan spelen, behoort Ha ploeg zonder twijfel tot de Europese top." Dit is een totaal ander geluid dan aan het begin van het seizoen uit zijn mond klonk. Krügel ver kondigde vriend en vijand toen dat FC Magdeburg nog niet klaar was voor het zware Europa Cup- werk. Over een paar jaar komt de top van deze ploeg pas in zicht." Toch bleef Heinz Krügel ook gisteravond volhouden er nog lang niet te zijn met deze formatie. „We hebben het voetbal in Oost Duitsland de laatste jaren op dezelfde manier als andere sporten, zoals zwemmen en atletiek, aange pakt. Wetenschappelijk dus. De gegevens van deze onderzoekingen geven aan dat de echte top van deze ploeg nog moet komen." En verder benadruk te hij: „Toen mijn elftai in de wedstrijd tegen AC Milan op snelheid was gekomen, was ik nergens bang meer voor." Daar stond wel een uitermate voorzichtige start in de wedstrijd tegenover. „Echt waar, dat was te zien. Door de jonge leeftijd van sommige interna tionaal onervaren spelers, rekende ik op een grote nervositeit. Tenslotte was deze finale voor velen het eerste hoogtepunt in hun carrière. Vandaar mijn voorzichtige conceptie." Overmoediger Daarna hoopte Krügel dat AC Milan wat overmoe diger zou worden. Risico's zou nemen. Tenslotte was het team van Trappatonl de onmiskenbare fa voriet. Een teleurstelling zou het Rotterdamse pu bliek de Italianen zeer kwalijk nemen. Ook deze prognose kwam uit. Krügel weer: „Toen Magdeburg zonder kleerscheuren door het begin van de finale kwam, zag ik het elftal steeds beter worden. Het zelfvertrouwen van diverse spelers groeide en ik moet eerlijk zeggtn, AC Milan viel me gedurende de wedstrijd steeds meer tegen. Ik had tegen het einde van de 'vedstrijd ook op veel meer weerstand gerekend." Gianni Rivera zelf. de man die enorm teleurstelde in deze Europa Cupfi nale, zat met een verklaring voor het debacle van zijn ploeg enorm in. „Het was onze laatste moge lijkheid om nog wat van dit seizoen goed te ma ken. Er lag echter een onbegrijpelijke matheid over de ploeg, die ons zelf waarschijnlijk het mees te dwars zit." Trainer Trappatoni kon ook moeilijk zijn. teleurstelling verkroppen. „AC Milan heeft nieuw bloed nodig. Dat is in deze wedstrijd heel duidelijk gebleken. Intern zal er diep nagedacht moeten worden over wat de club moet doen." HANS DE BRUYN ROTTERDAM Ooit werd in het toernooi om de Eu ropa Cup II een finale ge speeld in Brussel tussen MTK (Boedapest) en Spor ting Lissabon, Er waren vijfhonderd toeschouwers. Tot overmaat van ramp werd ook nog gelijkge speeld. In Antwerpen werd de tweede wedstrijd ge speeld. Er waren toen twaalfhonderd kijkers. Dat was het absolute diepte punt, wat toeschouwers be treft, in de geschiedenis van Europa Cup II. De schamele vijfduizend die gisteravond het stadion Feyenoord hadden opge zocht veel in .ons land verblijvende Italianen, een handjevol Oostduitsers en wat vaderlanders die blijk baar niet wisten dat dit duel op het tv-scherm kwam werd althans een replay bespaard. Eén avond van dit troosteloos voetbal, en dat na de opwinden de strijd tussen Feyenoord en FC Twente, is waarlijk genoeg. Signore dottore Artemio Fran- chi, de voorzitter van de Euro pese Voetbal Unie, is in elk ge val voor een jaar de beker van kingsize formaat weer kwijt. Helaas voor de Italiaan aan FC Magdeburg. Het is al meer gezegd, dat in hel toernooi om de UEFA-Cup, dat is gesierd met het predikaat Europa Cup III, meer interes sante ploegen zitten dan in dat van de bekerhouders. Gemeten naar het spelpeil dat de finalis ten in het bekerhouders-toernooi toonden, is dat nog eens bewe-, zen. Welk een sombere vooruit zichten voor de derde trainer van AC Milan in dit seizoen. Eerst werd Rocco aan de kant ge zet, daarna nam Maldini zelf ontslag en gisteravond moest Trapattoni, nog niet zo lang ge- FC Magdeburg verzekerde zich definitief leden zelf uitkomend voor de ploeg, trachten de beker, die AC Milan vorig seizoen na een tumultueuze eindstrijd tegen Leeds United veroverde, weei* mee te brengen naar Italië. de Europa Cup II met deze tweede treffer. Seguin heeft rechts, voor Pizzaballa langs, de bal hoog in het net gejaagd. Afgetakeld Raugust (FC Magdeburg) is twee Italianen te slim af en de derde staat er ook vergeefs bij Zijn krachteloze brokkelig afgeta keld spelende team werd echter op volkomen normale wijze ver slagen door de Oostduitsers, die evenmin spel toonden van 'n ni veau dat het bereiken van de fi nale rechtvaardigt, maar in elk geval in staat waren te profite ren van disorde in de Italiaanse defensie en van blunders die dit afgetakelde Milan keer op keer beging. Het zegt boekdelen dat de geroutineerde Schnellinger kon uitgroeien tot een verdedi ger die de zaak in handen kon houden, althans tot het moment dat het op snelheid aankwam, want dan moest hij zich, zoals tegen het eind bleek, gewonnen geven. Maar waar was Gianni Rivera, eens door het buiten land getooid met de troetelnaam ..golden boy" Ook hij kon geen lijn meer brengen in een versle ten team, dat nog steeds teert op namen die de vergetelheid nabij zijn. Er zijn jongeren, Inderdaad, maar van hen kon alleen Tre- Het weliswaar gracieuze gebaar waarmee doelman Pizzaballa de bal soldi af en toe bekoren. Under- doende. Lanzi (geheel links nog met een zeer klein deel zichtbaar) heeft in 'j nog aanraakte, was niet vol eigen doel gescoord. dog FC Magdeburg heeft de fei ten van de Milonezen uitgebuit. Met voetbal, dat gebaseerd was op een portie inzet die AC Milan ook al niet kon opbrengen, met verdedigen zonder risico en vooral met spits Sparwasser als intelligente spelverdeler hij kreeg de nogal rauw optredende Lanzi als constante bewaker hebben de Oostduitsers de be- kerdroom van AC Milan, dat In de competitie ook al een pover figuur slaat, aan gruizels gesla gen. Eenmaal Van de eens zo artistiek spelende ploeg, van de eens virtuoze bal kunstenaars, is niets meer drong nog iets door voor do vroegere glorie. Bij tijd en wijle sneed nog eens een pass over het veld maar voor het overgro te deel zwoegde AC Milan naar het doel van Schulze, die in de eerste helft niet meer dan drie maal handelend moest optreden. Dat was trouwens nog meer dan Pizzaballa. die slechts eenmaal de bal in zijn gebied ontwaarde, maar toen was het ook wel met een raak. Raugust had van de gebrekkig georganiseerde Ita liaanse defensie een vrij veld gekregen. Schnellinger spoedde zich zo snel hij kon en dat is niet meer zo snel naar de be dreigde hoek maar Raugust was hem voor, plaatste do bal rich ting doel en Lanzi passeerde, daarmee zijn al meer opgeval len matige traptechnlek demon strerend, zijn eigen doelman. Pizzaballa stok nog wel zijn arm uit, raakte de bal ook nog maar dat was onvoldoende. Het was toen al duidelijk dat AC Milan alleen door een wonder de beker zou kunnen behouden. Het doelpunt schonk Magdeburg de zekerheid dot voor het eerst in de historie van Europa Cup II de beker naar Oost-Dultslnnd gehaald zou kunnen worden. Dit AC Milan is zo versleten dat de spelers zelfs niet toekwamen aan de eens zo felle protesten. Gelaten accepteerden zij de, niet altijd juiste, beslissingen van Arie van Gemert. Oostduitsers mogen niet protesteren cn zo werd het ook op dit punt een saaie vertoning, die niet eens werd opgesierd met iets dat maar enigszins kon lijken op een slap stukje sensatie. Disorde Dat was ook niet het tweede doel punt van de Oostduitsers, een gevolg van totale disorde in de Italiaanse defensie die door do geheel vrijstaande Seguin met een knap schot werd uitgebuit. Safety first, dachten de mannen van Magdeburg, cn zo trokken zich terug. Het fantasieloze AC Milan had geen enkele kans meer, al waren missers ln de Oostduitse' verdediging nog goed voor redelijke mogelijkheden waarvan echter geen gebruik kon worden gemaakt. Uit een vrije trap. op de rand van het strafschopgebied, lepelde Rivera zelfs de bal naast het doel. Ook hij neigt naar vergane glorie. Toen Arie van Gemert dc hall dicht bij zich kreeg, floot hij lj« lings af. Hij greep het rondt ding en droeg het even trlon» fantelijk naar de kleedkamcl als FC Magdeburg de beker. Misschien Is de UEFA ertoe tl bewegen om, evenals in het UB FA-Cuptoernooi, de finale vool Europa Cup II in tweeën te latei verspelen. Dan is men in el) geval verzekerd van meer pu bliek en is er meer kans op wal sfeer. Want die ontbrak natuul lijk helemaal. En voor al dd negatiefs waren zelfs nog viej verslaggevers uit Griekenland en twee uit Israël gekomen. HERMAN VAN BERGER

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15