P^Jrandt noemt speculaties PP ^Sver chantage belachelijk STAATSBEZOEK AAN TUNESIË BEGONNEN Kamer maakt einde aan 1000-guldenwet locenten ïi~f no £eidM<3oivumi VOORUITGANG, MAAR NOG GEEN AKKOORD ERBIJ I a* je §Ex-ge vangenen: staakt vuren in Mozambique Lancering van Sojoez venvacht AG 9 mjtjNDERDag 9 MEI 1974 PAGINA 13 )NN (DPA) De afgetreden Duitse bondskanselier Jrandt heeft speculaties als zou hij door chantage ge dwongen zijn geweest af te treden, gisteren verontwaar digd van de hand gewezen. Hij noemde dergelijke sugges ties in de bladen van het Springer-concern „belachelijk". ,t Brandt wel tot aftreden aan- ptte was ondermeer dat hij ge- pofde dat de crisis om ziin per- oon zijn mogelijkheden om met )ost-Duitsland te onderhandelen ilthans tijdelijk zou beperken. Jrandt meent dat de daad van Jost-Duitsland om een spion in ijn naaste omgeving te plaat- len voor hem een vijandige laad betekende. andt ging tijdens zijn verkla ring voor de televisie ook nader In op zijn relaties met de twee geken geleden gearresteerde |pion Guillaume die een van {ijn drie belangrijkste adviseurs 'as geweest en hem op zijn rei len vergezelde. Ondanks advie- de contraspionage- lienst, aldus Brandt, „had ik liet mogen toestaan dat tijdens lijn vakantie van vorig jaar in loorwegen ook geheime stuk door de handen van de gingen. De veilighe be- n van de Bondsre ^k Verbieden mij hier meer te {eggen." Hij waarschuw,.j er trouwens voor door indiscreties en speculaties de, schade nog er te maken. Brandt verze- voorzitter van zijn partij zullen blijven en zich verder zullen inzetten voor een poli tiek die de mensheid en de vre de dient. inister Ehmke van posterijen, die als hoofd van de bondskan- selarij in 1970 verantwoordelijk de aanstelling van Tiuillaume, zal in de nieuwe re gering van Helmuth Schmidt niet igkeren. [Bet Duitse weekblad Quick heeft luid dat de spion Guillaume il in september 1972 door de ^eillieerde geheime diensten zijn ontmaskerd. Het blad :iteert een lange passage uit een rapport van de Franse ge heime dienst, waaruit bleek dat de geheime diensten van Frank rijk, Engeland en de VS gedu rende een bepaalde tijd bood- schappen hadden onderschept van communistische agenten, waardoor het vermoeden ont stond dat een van die agenten in de hoogstste kringen van de Duitse regering opereerde. Twee gevluchte Russische ge heime agenten wezen in dat jaar ook Guillaume op een foto aan als bekende. Guillaume had tn Parijs ook een bezoek ge bracht aan de Russische militai re missie, hetgeen volledig in strijd zou zijn met de normale voorzichtigheid die spionnen moeten betrachten. Fries paspoort voor Beatrix en Claus LEEUWARDEN „Hebt u een Fries paspoort?" Dat was de vraag, waarmee prinses Beatrix en prins Claus gisteren op de tweede dag van hun werkbezoek aan Friesland onverwacht wer den geconfronteerd. Een wegversperring bij Elsloo be lette het prinselijk paar hun reis naar Noordwolde voort te zetten. Na het tonen van hun „Friese paspoorten", dat zij hadden ge kregen van de commissaris van de koningin, ontvingen de prins en de prinses enkele geschenken en werd het sein weer op groen Vandaag begon het staatsbezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Tunesië. Gisteren werd nog de laatste hand gelegd aan het interieur van de privé-v er trekken voor de koninklijke gasten in het Carthagopaleis in Tunis. TUNIS (ANP) Presi dent Bourguiba van Tu nesië stond, ondanks zijn niet zo beste gezondheid, zelf op het vliegveld van Tunis om vanmiddag ko ningin Juliana en prins Bernhard te verwelko men. Het koninklijk paar brengt een staats bezoek van drieëneenhal ve dag aan Tunesië en logeert in het paleis van Bourguiba in Carthago. De straten van Tunis waren versierd en over al in de etalages ston den portretten van het koninklijk paar. Koningin en prins zullen tijdens hun bezoek niet vaak in gezelschap van hun gastheer verkeren. Zijn gezondheidstoestand laat dat niet toe. Om die reden ook duren de bei de galadiners slechts an derhalf uur. De presi dent moet namelijk van zijn artsen om half tien naar bed. De toasten tij dens de diners zullen worden uitgebracht met mineraalwater. De Isla mitische godsdienst ver biedt namelijk het ge bruik van alcohol en er is dan ook geen druppel aanwezig in het paleis van de president. De koningin ontving van middag de presidente van de Tunesische vrou wenbeweging, een orga nisatie. die met steun van de president zelf verbetering tracht te brengen in de op tal van gebieden zwakke positie van de vrouw in de Tu nesische maatschappij. De echtgenote van de president ontvangt uit handen van de koningin de hoogste Nederlandse onderscheiding: Groot kruis Kroonorde Huis van Oranje. De presi dent zelf heeft deze on derscheiding al. Na hun officiële bezoek aan Tunesië zullen ko ningin en prins zondag morgen naar de bad plaats Djerba gaan voor een korte privévakantie. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De omstreden dui- zendguldenwet van oud-minister De Brauw zal zo goed als zeker verdwijnen. Een meerderheid van de Tweede Kamer, hoewel e^n uiterst krappe, wil er vanaf. Dit bleek gisteren tijdens de eerste ronde van het debat over het wetsontwerp van minister Van Kemenade en staatssecre taris Klein van Onderwijs en Wetenschappen om het college geld van duizend tot vijfhonderd gulden te verlagen. Het voorstel van de bewindslieden zal de steun krijgen van PvdA, PPR, D'66 en de meerderheid van de KVP-fractie. De ARP ■A- bi) geschiedenisI OURENCO MARQUES Een 1 groep voormalige politieke ge- 1 vangenen in Mozambique heeft op een geheime persconferentie een onmiddellijk staken van het vuren in Mozambique geëist, gevolgd door besprekingen over J ©"afhankelijkheid met Portugal, «len van de groep waren onder meer Josefarte Machel, de broer van de frelimoleider Sa- mora Machel, die eerder had aangekondigd een algemeen of fensief te willen beginnen, en «en prominente arts, Domingo F Arouca. Zij willen besprekingen voeren die BI'moeten leiden „tot zelfbeschik- I •«king binnen zeer korte tijd, ge- ji^-volgd door onafhankelijkheid van Mozambique". In Portugal is generaal Alberto de Andrade e Silva, oud-minis ter voor het leger, gevangen ge nomen. staatssecretaris van het ge noemde ministerie, kolonel Car los Viana de Lemos. Waar de twee mannen worden vastgehouden is niet bekendge maakt. Van officiële zijde in Lissabon Is voorts vernomen dat sedert 25 april achthonderd ex-leden van de Portugese geheime politie, de ontbonden PIDE, zijn gear resteerd. Omtrent het aantal dat nog op vrije voeten is of naar het bui tenland is uitgeweken, zijn geen mededelingen gedaan. Vier vooraanstaande leden van het afgezette bewind van pre mier Caetano en staatshoofd Thomaz zitten gevangen in het gouvernementshuis van Funchal op het eiland Madeira. Behalve Thomaz en Caetano zijn dat de ex-ministers van binnenlandse zaken, Moreira Baptista, èn de- fensV Joaouim Süva Cunfra Gisteren demonstreerden studen ten in Den Haag. De teksten op de meegevoerde spandoeken spreken voor zich. Studenten demon streerden tegen collegegeld Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ruim 800 studen ten uit alle delen van Nederland hebben gistermiddag in Den Haag gedemonstreerd tegen de wet op de collegeelden. De demonstratie startte rond twee uur op het Malieveld, waarna de studenten verenigd in de Landelijke Overleg Grondraden, in optocht naar het Binnenhof trokken. In de Tweede Kamer werden namelijk op dat moment de voorstellen voor de college- geldwet van staatssecretaris Klein behandeld. De betogers droegen spandoeken mee met opschriften als „Gratis onderwijs voor iedereen", „Geen studentstops" en „Intrek king 1000-guldenwet nu". Onder weg en op het Binnenhof zongen zij enkele liederen, waarna door een deputatie aan de Kamerle den ruim 10.000 handtekeningen werden overhandigd. Op het Binnenhof werden enkele toe spraken gehouden door een aan tal Kamerleden houdt nog een slag om de arm. Afwijzend tegenover het wets ontwerp staan zowel de linkse als rechtse oppositiepartijen. CPN en PSP willen terug naar de situatie van vóór september '72, toen nog tweehonderd gul den collegegeld werd betaald. WD, CHU, DS'70 (de partij van De Brauw) en de rechtse splinters zijn voor de handha ving van de duizend gulden. Belangrijkste doel van het wets ontwerp is de onrust op de uni versiteiten en hogescholen weg te nemen, in afwachting van een nieuw stelsel dat per 1 sep tember 1976 zou moeten ingaan. Het Kamerlid Van Leyenhorst (CHU) meende dat de bezettin gen en conflicten er ook zonder de duizendguldenwet geweest zouden zijn. „Miljoenen gaan verloren omdat niet behoorlijk onderwijs gegeven kan wor den." De KVP-er Terwoorst sprak van «en „totaal verziekt klimaat". Vrijwel de hele Kamer beoordeel de de voorgestelde controlerege ling positief, omdat juist daar de duizendguldenwet faalde. Studenten die zich straks willen laten inschrijven, moeten kun nen aantonen dat zij collegegeld hebben betaald. Een initiatief-wetsvoorstel van de PSP om het collegegeld terug te brengen naar 200 gulden krijgt geen schijn van kans, met ver moedelijk alleen steun van CPN en PPR. Bezetters zuivelfabriek krijgen toch proces-verbaal HEERENVEEN (ANP) De Of ficier van Justitie in Leeuwar den, mr. H. Kuipers, heeft dinsdag opdracht gegeven alsnog proces verbaal te maken tegen de 50 „vrije" boeren, die maan dag de zuivelfabriek in Oldebei- koop bezetten. Volgens de Offi cier hebben de boeren zch schuldig gemaakt aan afper sing. Do fabricksdlrectie heeft (nog) geen klacht ingediend. De boeren dwongen tijdens de be zetting het bestuur van de fa briek een cheque van bijna 3000 uit te schrijven voor de heer W. de Jong uit Boyl. Dit was het bedrag, dat de heer De Jong aan het landbouwschap moest betalen. De directie van de fabriek deelde mee, dat de kwestie van het al dan niet indienen van een klacht morgenavond tijdens een buitengewone ledenvergadering wordt besproken. Mr. Kuipers meent, dat er in dit geval geen klacht nodig is. „We kunnen op Heen initiatief optreden" Premier Trudeau, zijn vrouw Margaret en zoon Justin verlaten het Canadese lagerhuis, waar de Canadese eerste minister gisteren een vertrouwensvotum verloor. Nog geen succes ONDER DE BEWINDSLIEDEN in het kabinet-Den Uyl die na een jaar regeren niet uit de grondverf gekomen zijn. excelleert minister Trip. de man die in de regering verantwoordelijk is voor het Weten schapsbeleid. Bij een opiniepeiling onder de bevolking zou hij beslist degene zijn van wie de meeste burgers moeten verklaren niets te weten; maar ook de Tweede en Eerste Kamer hebben weinig van hem gemerkt. De vraag is zelfs of hij wel in zijn eigen PPR gekend wordt, ook na eijn verrassende benoeming in het kabinet. DEZE WEEK bij het eerste grote Kamerdebat waarin zijn beleid cen traal stond, minister Trip beslist ook niet alleen maar bloemen aan geboden. Er was kritiek, vrij forse kritiek zelfs op het wetenschapsbeleid. Het 1 was de fractievoorzitter van D'66, Jan Terlouw, die de scherpste pijlen afzond met zijn opmerkingen dat minister Trip in het weten schapsbeleid feitelijk niets te zeggen heeft, omdat het bedrijfs leven daarin een hoofdrol speelt en de overige departemen ten op een paar miljoen gulden na over het budget van de heer Trip meer te vertellen hebben dan de zielige staf van deze bewinds man die wel een titel maar in feite geen eigen departement heeft. Critici van de christen-democratische partijen gingen nog een stapje verder dan Terlouw, door de vraag op te werpen of minister Trip zelfs wel voldoende weerbaar en actief is. Ook uit hun kritiek krijgt men de indruk dat er sterk aan getwijfeld wordt of de instelling van een portefeuille voor Wetenschapsbeleid in de huidige constella tie wel een goede greep geweest is. MET HET BEDRIJFSLEVEN kan minister Trip vanwege zijn positie slechts uiterst moeizaam contacten krijgen; over het wetenschappe lijk onderwijs heeft hij niet te vertellen; politiek heeft hij onvol doende gewicht om daarmee de zwakke ondergrond van zijn positie in de regering te compenseren. Wellicht vergaat het het Wetenschapsbeleid precies zoals Maatschap pelijk Werk. Bestaat het als mini-departement zelfstandig, dan hangt het helemaal af van de persoon van de minister. En als zoda nig heeft de heer Trip zich nog niet waargemaakt. ■$- zonnig mist opklaringen -£V hagel bewolking sneeuw? regen onweer 19 temperaturen toto luchtdruk in millibaren warmtefront H hoge-drukgebied T~r kou-front L lage-drukgebied windrichting verplaatsingsrichting DE BILT Een rug van hoge luchtdruk die gisteren boven ons land lag, kwam vanmorgen boven Duitsland aan. Opklarin gen die gisteravond het westen van het land bereikten en daar bijdroegen tot het plaatselijk op treden van nachtvorst, breidden zich vandaag verder landin waarts uit. Een front boven de Britse eilanden, dat daar regen veroorzaakte, nam snel hl acti viteit af, waardoor het geen in vloed op het weer bij ons kon hebben. De vermindering van de activiteit van dit front hangt nauw samen met de ontwikke ling van een actieve oceaande pressie, die gistermorgen ten westen van Ierland lag. Fronten die bij deze depressie behoren, kunnen ons land morgen berei ken, zodat op veel bewolking en plaatselijk regen moet worden gerekend. Vooruitzichten voor zaterdag: af en toe regen, vooral 's nachts hogere temperaturen. Weers vooruitzichten in cijfers voor za terdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp. omstreeks 8 gra den. Max. temp. omstreeks 17 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal 30 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam *w. bew. Kindhoven Den Helder Luchth. Rtd, Twente Vllsxlnxen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Herlijn Helsinki Innsbruck Kopenhagen Llssuhon Locnrno Londen Luxemburg ach. I 1. bew h. bow. 1. bow. CANADESE REGERING GEVALLEN OTTAWA (Reuter) De liberale regering van de Canadese pre mier Pierre Elliott Trudeau heeft gisteren In het Huis van Afgevaardigden een nederlaag geleden. Ze is nu gedwongen ontslag te nemen en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. De minderheidsregering van Tru deau is 18 maanden aan het be wind geweest. Zij werd woens dagavond weggestemd via een motie van wantrouwen over de federale begroting. De val van de regering werd al verwacht nadat onlangs de conservatieve leider Robert Stanfield en de leider van de nieuwe democrati sche partij, David Lewis, had den aangekondigd een eenheids front te vormen om de begro ting af te stemmen. Krediet voor plan-Stonipwijk LEIDSCHF.NDAM De remeen- terond heeft 35.000 guidon be schikbaar gesteld voor verdere onderzoekmgen en tekeningen voor het door de stedehouwkun- dig adviseur te malrcn voor'opi- ge bestemmingsplan voor Stompwijk. Op basis van kaart materiaal van luchtkartering is eerder een begin met het ont werp gemaakt. Beraad Midden-Oosten TEL AVIV (Reuter-UPI) Kis singer heeft woensdagmiddag na terugkeer In Tel Avlv ver klaard dat hij bij president As sad van Syrië „enige vooruit gang heeft geboekt maar geen overeenstemming heeft be reikt". Hij heeft nieuwe Syri sche „overwegingen" meege bracht over een overeenkomst inzake schelding van de troe pen, die hij tijdens een vier uur durend onderhoud van Assad had ontvangen. Na aankomst reed Kissinger met een naar premier Golda Meir Een hoge functionaris aan boord van het vliegtuig zei dat het bereiken van een overeen komst „iets waarschijnlijker" is geworden dan twee dagen gele den, maar Kissinger is er nög niet zeker van of hij zal slagen. In het Midden-Oosten deden giste ren geruchten de ronde over een Syrisch verzoek tot een spoedbijeenkomst van de Arabi- 'SiPiiiiwiiiliiailiiaiM sche Liga. De secretaris-gene raal van de Liga, Riad, heeft echter verklaard dat Syrië daartoe nog geen officieel ver zoek heeft ingediend. Syrië zou ook de Arabische olielanden wil len verzoeken weer een olieboy cot tegen de V.S. in te stellen wanneer Reen overeenstemming wordt bereikt. In Beiroet zijn de Palestijnse lei ders gisteren met een serie be sprekingen begonnen voor het bepalen van een gezamenlijk standpunt inzake de huidige vredspoRingen, zo Is van guer rilla-zijde vernomen. Zij zullen de voorgestelde vesti ging van een Palestijnse staa' op de Jordaanse westoever en in de strook van Gaza bespre ken en bepalen of zij in een la ter stadium de conferentie tus sen de Arabieren en Israël in Genève zullen bijwonen wan neer zij daartoe worden uitgeno digd. WASHINGTON (AFP) Het valt te verwachten dnt de Sovjet-U nie nog deze week een „sojoez'* met twee ruimtevaarders aan boord zal lanceren, zo Is uil goed Ingelichte Amerikaanse bron De vlucht zou een voorbereiding zijn voor de gezamenlijke Ame rikaans-Russische ruimtevluchl komend Jaar. Dan zullen dril Amerikaanse ruimtevaarders en twee Russische elkaar op 15 Juli in een baan rond de aarde ontj moeten, nadat zij hun Apollo es Sojoez aan elkaar gekoppeld hebben.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13