Geen Nederlandse wapens naar Chili Harold, Jim, Fred in Wilsons kabinet BEGRIP EN KRITIEK VOOR BELEID TRIP Discipline in leger achteruitgegaan Britse regering geconfronteerd met staking Importbeperking Italië door EEG goedgekeurd ReidócSouACMtt igjWOENSDAG 8 MEI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA LONDEN De politieke posi tie van de Britse socialistische minderheidsregering mag dan nog wankel zijn, sinds gisteren is het kabinet van premier Wilson in ieder geval het ka- meraadschappelijkste dat de Britten ooit gehad hebben. De premier heeft alle leden van zijn kabinet, van de door luchtige lord-kanselier, Elwyn Jones, hoogste rechter en voor zitter van het Hogerhuis, tot het jongste lid, de gewezen mijnwerker Eric Varley, die nu minister van energie is. op gedragen elkaar bij de voor naam te noemen. Dit is een re volutionaire maatregel. In Downing Street en White hall, de straat van de belang rijkste ministeries, was het al 250 jaar gebruikelijk, dat mi nisters elkaar stijf aanspraken met de titel van hun departe ment. Van het ogenblik dat Wilson begin maart als rege ringsleider opnieuw zijn intre de deed in de langwerpige ka mer van Downing Street 10, waar de kabinetsraad plaats vindt, noemde iedereen hem weer „premier". Wie James Callaghan wilde aanspreken, moest eerst even diep ademhalen en dan zeg gen: secretaris van buiten landse zaken en het gemene best...". Tijdens hun eerste bewind hield Wilson zich aan de oude regel. Ditmaal wil hij de la- bourregering echter een men selijk aanschijn geven. Voor taan is het Harold, Ted, Jim, Fred. Reg en Roy voor de In gewijden. Alleen in het Hogerhuis blijft het gebruik van voornamen verboden. Oppositieleider Heath en premier Wilson zijn daar nog steeds „right honou rable gentlemen". weledelge boren heren). Solo-optreden wetenschapsniinister (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Trip voor Wetenschapsbe leid heeft gisteren tijdens zijn eerste solo-optreden in de Tweede Kamer zowel begrip als kritiek ont moet. Fraktieleider Terlouw van D'66, een van de drie Kamerleden die in het hopeloos verknipte kamer programma ruimte kregen om iets over het beleid van de wetenschapsminister te zeggen, verdedigde de positie van de bewindsman door te wijzen op diens geringe bevoegdheden. In de betogen van de woordvoerders van KVP en CHU klonk voorzichti ge kritiek door op het tempo waarin minister Trip bezig is het wetenschapsbeleid op poten te zetten. Onderwerp van het debat, dat volgende week don derdag zal worden voortgezet, vormden de weten schapsbudgetten over dit jaar en de twee voor tgaande jaren. In dit budget zet de regering het be leid uiteen ten aanzien van het wetenschappelijk onderzoek en wordt een overzicht verstrekt van alle uitgaven die daarvoor op de rijksbegroting staan. Dit jaar wil het kabinet 1.7 miljard uitgeven voor wetenschapsbeoefening. Terlouw wees erop, dat meer dan de helft van het wetenschappelijk onderzoek wordt gedaan door het bedrijfsleven, waarover minister Trip niets te ver tellen heeft. Van de resterende veertig procent wordt bijna de helft gedaan door de universiteiten en daarover heeft hij al evenmin iets te zeggen. „Minister Trip mag alleen beslissen over een mil- joentje of zeven, twee procent van het geld dat per jaar in ons land aan wetenschappelijk onder zoek wordt uitgegeven." CHU-fractieleider Kruisinga leverde in bedekte ter men kritiek op het tempo van de minister. Hij be speurde bij hem de neiging tot veelvuldige raadple ging van de betrokkenen bij de wetenschapsbeoefe ning, vond die inspraak prachtig, maar voegde er aan toe dat dit niet mag leiden tot passen op de plaats. Ook KVP-woordvoerder Terwoorst oefende zachte aandrang uit op Trip om voort te maken met diens beleidsdoelstellingennota. Beroepsmilitairen J Hasj uit zee CALLANTSOOG (ANP) De politie heeft gistermid dag twee zakken met elk dertig kilo Libanese hasj opgehaald uit zee bij Cal- lantsoog. De hasj is vol gens de - politie afkomstig van de smokkelkotter „Lammie", die ter plaat se anderhalve week gele den bijna 1600 kilo hasj in kleine rubberbootjes over laadde. De 30-kilozakken zijn daarbij in het water gevallen. De waarde er van wordt geschat op 400.000 gulden. De politie is gaan dreggen na enige verdachtenverklaringen. DEN HAAG (ANP) Veel be roepsmilitairen vinden het moei lijker geworden om leidBng te geven aan dienstplichtige mili tairen. De discipline onder de dienstplichtigen maar ook onder collega's is achteruit gegaan, zeggen zij. Dit zijn enige uitkomsten van een onderzoek, dat de landmacht heeft gehou den onder zijn vrijwillig dienen de militairen. Het onderzoek richtte zich op het leef- en werkklimaat van de beroeps. De gemiddelde beroepsmilitair van de landmacht is niet on tevreden over de aard en inhoud van zijn werk. Hij vindt, dat hij nuttig werk doet. Wel wordt het hen soms moeilijk gemaakt, vindt hij, door omslachtige pro cedures, tegenstrijdige beslissin gen van chefs en te weinig in zet bij dfienstpllchtlgen. Uit het onderzoek, waarvoor een enquête is gehouden, blijkt der, dat de beroepsmilitair re delijk tevreden is over zijn di recte chef of commandant. De topleiding geniet \yat minder ver trouwen. Volgens veel geënquê teerden geeft de top te weinig informatie over het beleid. Beroepsmilitairen vinden nogal eens, dat zij niet vrij zijn hun mening te geven, wanneer die afwijkt van de officiële opvat- VN-commissie vrijdag naar Mozambique NEW YORK (AP) - Een specia- le commissie van de VN ver trekt vrijdag naar Europa en Afrika om te trachten na te gaan wat er waar Is van de be richten dat daar destijds in Mo zambique 400 dorpelingen zou den zijn vermoord door kolonia le troepen. De commissie zal worden ge vormd door een man elk uit West-Duitsland, Noorwegen, Honduras, Madagascar en Ne pal. Het is de bedoeling dat zij drie weken zal doorbrengen in Euro pa en vermoedelijk twee in Afrika. Den Uyl belooft mevrouw Allende (Vzn een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft mevrouw Horteasica-Allende gisteren In een ge sprek uitdrukkelijk toegezegd, dat Nederland geen wapens zal leveren aan de Chileense rege ring. De Nederlandse regering zal ook voortgaan met haar politiek van bevriezing van economische hulp aan Chili, zolang de mensenrechten in dat land niet hersteld worden. Mevrouw Allende dankte Nederland voor zijn houding ten opzichte van de junta, en speciaal het Nederlandse ini tiatief op de conferentie van crediteuren van Chili in Parijs om het bewind van Pinochet geen faciliteiten te verlenen bij het terugbetalen van de schulden. «Mevrouw Aliende wees op de houding van de Chileense katholieke kerk. die onder leiding van kardinaal Siiva Henriquez afkeer heeft uitge sproken over de schending van de rechten van de mens, het voortdurende geweld en het libe raal-economische geweld van de militaire junta. Mevrouw Allende zei te hopen, dat Paus Paulus VI, die dezer dagen de Chileense kardinaal ont vangt, een duidelijke uitspraak zal doen. Vol gens mevrouw Allende heeft de Paus tijdens de kennismaklngsauditie geweigerd de door de nieuwe ambassadeur aangevraagde zegen te ge ven voor de militaire junta; wel heeft hij het Chileense volk willen zegenen. LONDEN (AP) Als gevolg van de staking van een vakbond van technisch personeel kwamen in Londen vanmorgen maar twee van de negen landelijke ochtend bladen uit: de Daily Mail Daily Express, e „mondjesmaat". De vakbond heeft de staking uit geroepen als protest tegen het in beslagnemen van zijn fondsen door het gerechtshof voor de in dustriële betrekkingen, zulks als straf omdat de bond, die 1,2 miljoen leden heeft, had gewei gerd schadevergoeding te beta len aan bedrijven die door onno dig geachte stakingen, zwaar financieel verlies hadden gele den. De staking is het eerste grote pro bleem van deze aard van de nieuwe regering-Wilson. La bour had er in de verkiezings campagne vooral op gehamerd dat de socialisten de industriële vrede zouden kunnen gaan ver zekeren door grote samenwer king met de vakbonden, dan nog maar Als alle 1.2 miljoen leden van de vakbond van technisch perso neel het werk zouden neerleg gen, dan zal de Britse industrie als geheel zwaar worden getrof fen. Ook de gas-, electriciteits- en watervoorziening zullen dan in gevaar komen, alsmede de leverantie van olie en de lucht vaart en de spoorwegen. WaUace weer kandidaat gouverneur ALABAMA (RTR) Bij verkie zingen voor het gouverneur schap van de Amerikaanse staat Alabama is gouverneur George Wallace uit een reeks kandidaten als grote overwin naar tevoorschijn gekomen, be democratische gouverneur, in- vaiide na een aanslag op zijn le- ^n tijdens de campagne voor de presidentsverkiezingen 1972, had in zijn rolstoel gebreide campagne- gevoerd. vaity uit-T 1. I Watersnood in Tanzanië DAR ES SALAAM (AP) Zeven en dertig duizend mensen wor den bedreigd met hongersnood In bet Morogoro district in Tan zanië, nadat zich daar ernstige overstromingen hebben voorge daan. De gehele oogst is vernield en het enige voedsel dat beschikbaar is bestaat uit vissen die in het wassende water worden gevan gen. zo hebben functionarissen gemeld. Metriek stelsel in VS afgestemd WASHINGTON (AP) Het Ame- rikaanse Huis van Afgevaardig den heeft een wetsvoorstel ver worpen dat de invoering van het metrieke stelsel in de V. S. zou hebben vergemakkelijkt. Een recruut van de Zwitserse garde legt de eed af met de hand aan de vlag van het 400 jaar oude korps, dat in Vaticaanstad optreedt als garde voor de paus. Deze week werden twintig recruten bij de garde ingelijfd. BRUSSEL (ANP) Het Euro pees beraad in Brussel over de door de Italiaanse regering au- den. genomen economische Teen laat in de avond duidelijk Dat maatregelen heeft in Brussel weinig opgeleverd. voornamelijk het gevolg van het feit dat de Europese landbouwministers geen over eenstemming konden bereiken over eventuele vervangende aatregelen die Italië wel werd dat er geen overeenstem ming kwam stond er nog maar een weg open: de Europese commissie, concluderend dat de weg naar „wederzijdse bij stand" was afgesloten, nam haar verantwoordelijkheid en verklaarde zich bereid een be- overgrote deel van de Europesa zal zijn voor Italië, landbouwproduktie minder van Deze bindende beschikking, die binnen enkele dagen valt te ver wachten. zal Italië officieel machtigen de reeds getroffen maatregelen te nemen. Als de Italiaanse omstandigheden zich wijzigen zal de commissie deze beschikking wijzigen of ophef fen. Zo'n wijziging of opheffing van de beschikking kan ook ge troffen worden als de gevolgen van de Italiaanse maatregelen ernstige gevolgen voor de ge meenschap blijken te hebben. Voor 31 juli zal de commissie de situatie opnieuw bezien. Kiezen bij „gebrek aan beter' HET SYSTEEM DAT WORDT TOEGEPAST bij de presidentsverkie zingen in Frankrijk is niet ongebruikelijk. Zelfs in partikuliere ver enigingen komt het voor, dat statuten bij een voorzitterskeuze voor de eerste ronde een gekwalificeerde meerderheid vragen en, als die er niet komt, een herstemming tussen de twee sterkste kandidaten. Een beter systeem bedenken lijkt ook moeilijk, wil men tenminste niet in een eindeloze reeks van stemmingen, een soort uitputtings slag, verzeild raken. Niettemin neemt de praktische noodzaak van deze oplossing principië le bedenkingen tegen het systeen niet weg. Want in feite wordt in de tweede ronde de stem van menigeen beslist vanuit negatieve overwegingen1. Ik stem maar op A, omdat ik B be slist niet wil; het wordt in die gevallen een kiezen „bij gebrek aan beter". VOOR DEZE SITUATIE komen In Frankrijk de llnks-geirichten en centrum-linksen te staan, die Mitterrand niet lusten vanwege zijn aanleunen tegen het communisme; en de sociaal-gerichte centrum- kiezers en linkse gaullisten, die in Giscard een politiek met conser vatieve stempel vermoeden, voelen zich een beetje tegen heug en meug in de richting van Mitterand gedrongen. Zouden de presidentsverkiezingen gekoppeld zijn aan een stembus strijd om de nieuwe samenstelling van het parlement, dan zou, net als in de Verenigde Staten, best mogelijk zijn dat er een president uit de bus kwam, die niet kan rekenen op een meerderheid in de volksvertegenwoordiging. Dit matigt dan zo'n president natuurlijk in zijn voortvarendheid om een radicale politiek in de een of andere richting te gaan voeren, maar kan ook een gebrek aan dynamisch beleid tot gevolg hebben. DIT SOORT PROBLEMEN beschouwen we als een reële hindernis om te gaan doen wat een deel van de progressieven niet in de laatste plaats de oude garde van D'66 in Nederland graag terzake van de benoeming van een minister-president of burgemeester in het Nederlandse bestel wil veranderen. Het lijkt een wezenlijke uitbreiding van democratische invloed, het komt evenwel in de praktijk vaak neer op een aan verschillende kanten beperkte invloed; „omdat Piet het niet kan halen en Jan ook niet, nemen we maar Kees". En wie weet hoe de aanhangers van Kees dan moeten manipuleren om die over de eindstreep te helpen. Het systeem dat we nu hebben heeft zijn bezwaren, maar is het ande re veel beter? Weinig kans UITGAANDE VAN WAT DE universiteiten de vaste Onderwijscom missie van de Tweede Kamer hebben laten weten over de herstruc tureringswet wetenschappelijk onderwijs, lijkt het plan van de rege ring om de universitaire studieduur gemiddeld tot vier jaar terug te brengen, weinig kans te maken. Het plan vooral gepromoveerd door wijlen prof. Postumus doet het papier aardig, maar gaat van nogal veel vóóronderstellin gen uit. Het is terecht een reactie op de klacht dat in Neder land veler universitaire studie onnodig lang duurt en dus onnodig gemeenschapsgeld kost, maar het houdt te weinig rekening met de veelzijdig- en veelsoortigheid van het wetenschappelijk onderwijs. DE UNIVERSITEITEN en hogescholen moeten er ln elk geval blij kens hun opmerkingen voor de Kamercommissie ln doorsnee niet veel van hebben. In de gunstigste reacties wordt om een royale aanpassingsperiode van twee A drie jaar gevraagd. In andce gevallen wordt ondubbelzin nig gesteld, dat voor een bepaalde universitaire studie een duur van vier jaar onhaalbaar is en ten koste zal gaan van de kwaliteit vam de studie. Daarbij wreekt zich dat in de wet-Postumus het plan voor de postdoctorale en postacademische studies weinig of niet uitgewerkt is. Heeft de kritiek van het wetenschappelijk onderwijs zelf op de Ka mercommissie voldoende indruk gemaakt de kans daarop lijkt ons aanwezig dan zal er voor het wetsontwerp in zijn huidige vorm geen Kamermeerderheid te vinden zijn. Ingrijpend amenderen van de wet wordt dan noodzakelijk om tot de beoogde herstructure ring te kunnen komen. ONS LIJKT HET ZINVOL dat de minister en staatssecretaris dan eerst nagaan, of hun voorgangers inderdaad niet geprobeerd hebben te veel over één kam te scheren. De éne universitaire studie is de andere niet; bovendien Is het voort gezet onderwijs nog steeds een sector met veel beweging en het gaat niet op dat voortgezet onderwijs straks te dwingen zich aan te passen aan door het wetenschappelijk onderwijs eenzijdig te stellen eisen. Meer differentiatie in universitaire studieduur en meer strikte bepa lingen voor onnodig tijdverlies bij het op kosten van de gemeen schap te volgen wetenschappelijk onderwijs kunnen misschien de richting bepalen waarin een oplossing te vinden moet zijn. Al Sjark: gesprek Kissinger- Gromiko zonder resultaat JERUZALEM-BEIROET (Reu- ter-UPI-AP) Kissinger en le den uit zijn gevolg hebben zich niet pessimistisch uitgelaten over de besprekingen met de Russische minister van buiten landse zaken, Gromiko, maar volgens het pro-Syrlsche Libane se dagblad Al Sjark hebben deze besprekingen totaal niets opgeleverd. Volgens Al Sjark zou Syrië de we- derafkondiging van het Arabi sche olieembargo tegen de VS. En het Westen kunnen eisen, „indien Israël zijn onverzoenlij ke houding handhaaft." Kissinger vertrok vandaag weer van Jeruzalem naar Damascus, om vanavond weer naar Jeruza lem terug te keren. Met welke voorstellen is niet bekend. De Israëlische minister van voor lichting Peres zei, dat Kissinger „niet geheel ontmoedigd" was, na zijn gesprek met Gromiko en dat hij een „volledig beeld" had van het Israëlische standpunt. Een van de voornaamste knel punten van een eventuele schei ding tussen de Israëlische en Syrische troepen is de hoogte van Golan, waar Israël sedert de bezetting van 1967 een aantal nederzettingen heeft gesticht. Syrië wil de strategisch belang rijke hoogte terug; Israël wil geen enkele nederzetting ontrui men en betoogt dat Syrische ar tillerie opgesteld op de hoogte, een groot deel van Israël kan bestrijken. BOEKEN- WIJS De lotus en de robot In de nieuwe serie Synopsis van de Arbeiderspers te Amstcrdnm is een vertaling verschenen van The Lotus and the Robot van da bekende schrijver Arthur Koest- Ier. Hij geeft daar een verslag van zijn langdurig verblijf in India en Japan. Hoewel hij zelf toe geeft maar een summiere ken nis van de Sanskriet en pali- klassieken te bezitten, gaat ziin werk hoofdzakelijk over de le venshouding in India en Japan die met die teksten in verband staat. Hij heeft echter met die betrekkelijke kennis gewoekerd en hij heeft zich goed reken schap gegeven hoe die klassie ken tot op hetden nog nawerken in de gedragingen van het volk. Velen zoeken tegenwoordig een uitkomst voor de verwarring der tijden in de wijsheid vhn het Oosten. Hij staat daar zeer cri- tisch tegenover. Zijn kritiek is gebaseerd op wat hij zelf zag en ervoer. Het is een verantwoorde critiek. In een hoofdstuk „Yoga ongekuist" laat hij zien wat de Yoga in India in werkelijkheid betekent en dat is bepaald ont nuchterend. Hetzelfde is het ge val met zijn ontleding wan de praktijk van het Japans Zen Boeddhisme. Veel komt door zijn beschouwing in een ander licht te staan. Zij heeft aanstoot gegeven. In India werd The Lo tus and the Robot verboden, In Japan werd het in de critieken fel aangevallen. Hij bleek op gevoelige tenen getrapt te heb ben. Hetgeen bepaald niet hoeft te wijzen op de onjuistheid van zijn analvse. Hij laat duidelijk uitkomen onder welk een vrees voor gezichts verlies en onder welk een dwangmatige verplichtingencode de Japanners leven, wat her haaldelijk tot zelfmoord voert. Hij noemt de levenshouding in India een bapoecratie. Bapoe be tekent vader. Gandhi was de vader van dc natie. Hij blijkt in The Lotus and the Robot he- paald niet zijn zo'n beste vader als het zijn eigen zoons betreft. Ook dit is onthullend- In deze tijd, die met het Oosten dweept, kar een werk als dit als tegen giftenen. Men zou het in het bijzonder aan de bewonderaars van de oosterse meditatie en de yoga-beoefenaars en de zen adepten aan willen bevelen. Voor al in dit geval kan het geen kwaad ook eens de andere kant onder ogen te krijgen. „Yoga ongekuist" laat redds zien hoe veel westerse yogaboekjes maar zeer gedeeltelijk laten zien wat yoga in de practijk in het Oos ten Is. Ze blijken niet zelden voor westers gebruik verminkt. „De mensheid", stelt Koestier in zijn epiloog vast, „staat voor haar dodelijkste bedreiging sinds ze uit de bomen omlaag klauterde; maar men wordt schoorvoetend tot de conclusie gebracht dat noch yoga, Zen. noch enige andere Aziatische vorm van mystiek enig zinvol advies te bieden heeft". Arthur Koestier: De Lotus en de Robot (Arbcldcrsporf Amster dam). Het Rainhird Complot Victor Canning weet wat men van een moderne thriller zou kunnen verlangen. In The Rainbird Pat tern heeft hij het over drie kid nappingen, een acuteel onder werp dus, bovendien Is een van de hoofdpersonen een spiritis tisch medium, overigens een zeer aardse vrouw, die ook voor wat sex zorgt. Onder de titel Hert Rainbird Com plot is het werk bij de Arbei derspers te Amsterdam ver schenen in de Crime de la Cri me serie. Een bepaalde organi satie is belast met het onder zoek naar de kidnappings. Blan che, het medium', doet ook een onderzoek voor miss Rainbird, namelijk naar een eventuele erf genaam. Deze twee onderzoe kingen komen steeds dichter bij elkaar en Victor Canning laat de ontwikkeling er van zo geraffineerd plaats grijpen, dat de spanning er uitermate door wordt verhoogd. Hij doet dat bovendien niet zonder humor: De geliefde van Blanche, die haar nu en dan helpt, is een be paald koddige fguur, wat slun gelig, maar zeer welbespraakt en met' een heldere kijk op de dingen, zijn eigen karakter daargelaten Het duurt tot de laatste bladzijden voor men het gehele Rainbirdpatroon of de Rainbirdmanicr door heeft, men komt van de ene verrassing in de andere want Pritchett heeft gelijk als hij Canning een mees ter in zijn vak noemt. Het^alnblrd Complot door V. Canning, Arbeiderspers, Amsterdam-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9