NIEUW TYPE HELIKOPTER WOOR KORTE AFSTAND OP DE MARKT SA 360 DOLEIN Prof. Hans Kueng weer naar Rome ontboden H. Stoel onwennig op rechterstoel Helmut Schmidt is in Duitsland erg populair ledereen probeerde verantwoordelijkheid van zich af te schuiven' BONN - Willy Brandt Is als een teleurgesteld man uit de Bondskanselarij vertrokken. Wat hem dwars zat, was de manier waarop ledereen ln Bonn de verantwoordelijkheid voor de spionage- affaire van Günther Guillaume van zich af pro beerde te schuiven. Het was Brandt zelf die. twaalf dagen na de ontmaskering van de Oost- duitse spion, de knoop doorhakte en zelf de ver antwoordelijkheid op zich nam. Brandt neemt overigens geen afscheid van de po litiek, hij blijft voorzitter van zijn partij, de SPD. Maar van zijn ontslag als kanselier was hij maandag niet meer af te brengen. Volgens zegs lieden in Bonn had hij zondag al zijn ontslagbrief geschreven. Gedurende de maandag, toen de con flicten in de regering zich toespitsten, bleef hij bij zijn besluit, ondanks aandrang van zijn vrien den de brief alsnog te verscheuren. Klaus Schütz, de opvolger van Brandt als burge meester van Berlijn, verwijt zijn partijgenoten dat ze Brandt in de steek hebben gelaten. „Wij zijn de afgelopen dagen en weken getuige ge weest van een vertoning, waarin velen die de verantwoordelijkheid op zich zouden moeten ne men, zich hebben verscholen achter de rug van Willy Brandt". Twee dagen na de arrestatie van Guillaume had Brandt in de Bondsdag verklaard dat hij zijn ad viseur op advies van de contraspionage had ge handhaafd om de ontmaskering van Guillaume en diens medewerkers mogelijk te maken. Brandt was al een jaar geleden ingelicht. Toch had hij Guillaume vorig jaar zelfs voor een vakantie mee naar Noorwegen genomen. En geen van de jour nalisten die Brandt vorige maand op een verkic- zingstoernee volgden, had er enig vermoeden van dat de man met wie Brandt 's-avonds vrolijk bier zat te drinken, bij zijn chef al bekend stond als spion. Het was ook niet Brandt zelf die het voornaamste doelwit van de oppositie werd, toen regeringsin stanties probeerden het belang van de spionage- zaak te verkleinen. Horst Ehmke, minister van PTT en wetenschappelijk onderzoek en indertijd hoofd van de bondskanselarij toen Guillaume daar werd aangesteld, wordt vooral verweten dat hij geen acht heeft geslagen op waarschuwingen van de geheime dienst. De CDU eiste zijn aftre den, maar Ehmke wilde daar niet aan denken. Anderen stelden minister Genscher van binnen landse zaken verantwoordelijk voor het falen van de geheime dienst. Een wrede ironie van het lot wil dat Brandt, de voorvechter van ontspanning en toenadering tot Oost-Europa, zich gedwongen heeft gezien af te treden door toedoen van een spion voor Oost- Duitsland. Dat Is een tweede reden van teleur stelling voor Brandt. Tegen enorme oppositie in heeft Brandt zijn Ost-Politik tot een succes ge maakt, tenslotte bekroond door een de facto-er- kenning van de DDR en van de na-oorlogse gren zen. Daarmee maakte hij de weg vrij voor een Europese erkenning van de DDR en voor toetre ding van de beide Duitslanden tot de VN. Het is dan ook niet uitgesloten dat de affaire die heeft geleid tot het aftreden van Brandt zijn weerslag zal hebben op de betrekkingen tussen Bonn en Oost-Europa. Want niet alleen Brandt treedt af. Zijn minister van buitenlandse zaken Scheel staat op de nomi natie tot bondspresident te worden gekozen. Hun opvolgers zijn vermoedelijk Helmut Schmidt en Hans-Dietrich Genscher. En beiden staan duide lijk wat terughoudender tegenover het oosten. BONN - Helmut Schmidt die bekend staat om zijn scherpe tong er zijn gevatte antwoorden, pleegt van zichzelf te zeggen: „Ik ber vaak geërgerd maar Ik houd altijd mijn zenuwen in bedwang" Deze onverstoorbare man die minister van financiën is ln het kabi net van de afgetreden bondskanselier Brandt, zal naar alle waar schijnlijkheid de nieuwe Westdultse regeringsleider worden. Hij Is 5! jaar. Schmidt heeft met zijn scherpe tong ook zijn partijgenoot Brandt niet gespaard. Hoewel deze twee sociaal-democraten al jaren sa menwerken, heeft Schmidt de afgelopen maanden herhaaldelijk ir het openbaar de bondskanselier er van beschuldigd, dat hij de rege ring en de partij in gevaarlijk uiterst links vaarwater liet drijven. Volgens opiniepeilingen is de atletisch uitziende minister de popu lairste Westduitse politicus geworden, een positie waarin ceni Brandt verkeerde. Hoewel Schmidt het vaak niet eens is met d« vakbondsleiders, beschouwen deze hem toch als een van hen. Toen in 1962 de dijken bij Hamburg bezweken, waardoor in de erg ste watersnood die Duitsland in 100 jaar had gekend. 300 mensen om het leven kwamen, en later toen hij in 1969 minister van defensie was geworden, toonde Schmidt grote bestuurskwaliteiten, waarnaast hij ook blijk gaf van grote vaardigheid om in het parlement op te treden. Zijn grootste vergissing als hoofd van de defensie was wellicht dat hij probeerde de kwestie van het lange haar van de dienstplichtigen met een grap af te doen. Het resultaat hiervan was dat er een alge mene verslapping van de discipline optrad waarvan de Westduitse strijdkrachten zich nu pas herstellen. Schmidt, die een van de vice-voorzitters van de sociaal-democrati sche partij (S.P.D.) onder Brandt is, zegt dat zijn persoonlijke hel den Thomas Jefferson, paus Johannes de 23-ste en president John F. Kennedy zijn - de eerste wegens zijn brede intellectuele horizon, de tweede op grond van zijn verdraagzaamheid en de laatste „omdat hij mensen In de gehele wereld weer de moed gaf idealen te heb ben". „In Duitsland was het lange tijd verdacht idealen te hebben", heeft de minister eens gezegd, „maar ik geloof dat dit helemaal niet het geval is". Ondanks zijn kwieke verschijning is Schmidt echter geen Jonge man meer. In april 1972, toen hij nog minister van defensie was, moest hij in een militair hospitaal in Koblenz behandeld worden wegens een storing in de bloedsomloop. Eerder dat jaar was hij al bijna een maand van het ministerie weggebleven om te herstellen van een an dere ziekte. Als minister van financiën, de post die hij in Juli 1972 overnam, heeft hij steevast geweigerd gehoor te geven aan eisen van het pu bliek voor belastingverlaging, ofschoon zijn partij dat juist beloofd had in haar campagne voor de verkiezingen van 1972. 'Willy Brandt teleurgesteld man Ir (Van een onzer verslaggevers) Zestienhoven De Franse vliegtuigfabriek Société Nationa le Industrielle Aerospatiale heeft een nieuw type helikopter voor de korte afstand, de SA 360 „Dolfin" op de markt gebracht. Maakte het eerste prototype vo rig jaar zijn maidenflight de tweede en verbeterde, versie van dit hefschroefvliegtuig is deze week in ons land geintroduceerd door handelsmaatschappij Schreiner en Co. b.v., de Impor teur voor Nederland van alle ty pen S.N.I.A.S.-helikopters. De nieuwe machine, eigenlijk de grote broer van de beroemde Alouettehelikopter, die zoals be kend al jaren bij de Nederland se strijdkrachten wordt gebruikt biedt plaats aan dertien perso nen en is uitgerust met een As- tazou 18A (1040 pk) straalmotor. Dezer dagen is het hefschroef vliegtuig uitvoerig op de lucht havens Rotterdam en Schiphol gedemonstreerd aan vertegen woordigers van politie, leger en civiele ondernemingen. Het toestel, dat met een kruis snelheid van ruim 276 km per uur kan vliegen en waarvan de eerste in 1976 van de band zul len rollen, is volgens de ontwer pers een van de meest economi sche hefschroefvliegtuigen ter wereld. Moet aan een conventio nele helikopter per vlieguur mi nimaal één uur worden gesleu teld, de „Dolfin" heeft niet meer dan een half uur onder houd per vlieguur nodig. Boven dien is de SA360 uitgerust met een als vleugelprofiel gehold vertikaal staartvlak, waardoor het bekende „tegenkoppel" van de grote rotor tijdens de voor waartse vlucht voor honderd procent wordt opgeheven. En dit betekent een belangrijke brana- stofbesparing want de normale staart rotor van een helikopter neemf nu eenmaal een aanzien lijke hoeveelheid vermogen van de motor af. De ingebouwde staartrotor van de Dolfin be hoeft alleen bij het starten en laden de ontbrekende twee pro cent van het tegenkoppel te ge ven. Het nieuwe hefschroefvliegtuig, dat in, de toekomst ook wordt uitgerust met twee motoren (dit is in Nederland een eis van de Rijksluchtvaartdienst om boven dicht bevolkte gebieden te mo gen vliegen) gaat ruim 1.2 mil joen gulden kosten. De tweemo- torige versie kom op ruim 1.6 miljoen gulden. Behalve voor het vervoer van passagiers is het vliegtuig uiter mate geschikt als reddingsheli kopter en kan dan gemakkelijk worden uitgerust met een red dingskraan. Verder zijn de stoelen dn een handomdraai te verwijderen en kunnen hiervoor in de plaats vier brancards worden ge plaatst. Hoewel het motorgeluid van de „Dolfin" vrijwel gelijk is aan dat van andere helikopters met straalaandrijving, heeft de ma chine, die zeer wendbaar is een groot voordeel, namelijk een bij zonder laag trillingsniveau. Vooral deze eigenschap maakt hem erg geschikt voor het ver voer van gewonden en zieken. De Nederlandse importeur, die tot nu toe drie opties op het nieuwe toestel heeft (twee op de eenmotorige en een op de twee motorige) mikt bij de verkoop voornamelijk op de oliemaat schappijen, bouwbedrijven, poli tie en leger. Vooral voor het vervoer van personeel en mate riaal van en naar de booreilan den in de Noordzee (in 1980 zul len daar vele tientallen liggen) acht men dit toestel erg ge schikt. Men verwacht dan ook een groot aantal van deze toe stellen aan de oliemaatschappij en te kunnen verkopen. De Vaticaanse congregatie voor het geloof heeft de direc teur van het oecumenisch in stituut van de universiteit van Tuebingen, prof. Hans Kueng, jpnieuw naar Rome ontboden. Hij moet daar zijn kritische uitlatingen rechtvaardigen over de kerk en de pauselijke onfeilbaarheid. De secretaris van de congrega tie, aartsbisschop Jerome Ha mer, verdedigde tegelijk met deze mededeling in een ge sprek met het in Freiburg ver schijnende blad „Herder Kor- respondenz" de geheimhouding van de activiteit van zijn ap paraat. Hamer zei dat de congregatie voor het geloof rechtvaardig te werk gaat. Het kerkelijk on derzoek kon echter niet met een wereldlijk proces worden vergeleken, aangezien het niet om wetten ging. maar om de bescherming van het geloof. Kueng ziet in dat interview een poging „de Duitse openba re mening gerust te stellen wat betreft de van vele zijden gekritiseerde oude praktijken van de nieuwe inquisitie-autori- teiten". Op die manier, zo meent hij, wil de congregatie de weg vrij maken voor een optreden van het leergezag tegen hem. De in Freiburg, (Zwitserland) doce rende theoloog Stephan Pfuert- ner is op die wijze gedwongen zijn professoraat neer te leg gen. Weer pauselijk pleidooi voor gregoriaans Als persoonlijk geschenk heeft paus Paulus aan het werelde piscopaat en aan de generaal- oversten der religieuze orden en congregaties een „klein re pertorium" van gregoriaanse gezangen toegestuurd. Hij voegt er de wens aan toe dat men het Gregoriaans weer zal invoegen in de eredienst en de getijden. Bij het geschenk zat een stuk van de congregatie voor d« goddelijke eredienst waarin wordt aanbevolen het greeo- riaans uit het klein reperto rium in te voegen in de ver nieuwde liturgie en de mis in de landstaal, zodat tegelijker tijd de diversiteit en de een heid van het volk van God wordt gesymboliseerd. De paus had zich vorig jaar bij drie gelegenheden al uitge sproken voor een „wederge boorte" van het gregoriaans. Internationale, dikwijls niet-ka- tholieke, kunstenaars zoals de violist Yehudi Menuhin. heb ben er in het verleden bij hem op aangedrongen het Grego riaans in de katholieke ere dienst te handhaven als cul tuurbezit van onschatbare waarde. KERK EN WERELD Korte metten Vertegenwoordigers van twaalf katholieke hulpacties uit Europa en daarbuiten vergade ren van 9 tot 14 mei in Mün- chen. De bijeenkomst wordt georganiseerd dcor CIDSE. de internationale werkgemeen schap voor sociaal-economi sche ontwikkeling, waarbij ook de vastenacties zijn aangeslo ten. Men spreekt over de op voeding tot verantwoordelijk heid bij de problemen van de ontwikkelingspolitiek. Na de bijeenkomst volgt de jaarver gadering van CIDSE, waarop onder meeT wordt beslist over de toelating van nog zes orga nisaties. De apostolisch administra tor van Esztergom de zetel van kardinaal Mindszenty mgr. Laszlo Lekai heeft in oen 'n:erv ew in het blad van de Hongaren :n het buitenland „Magyar Hi rek" gezegd, dat h j het b sdom w;I !e:den in de geest van gehoorzaamheid en dienstbaar aan de hem toever trouwde gelovigen. Hij zag de goedkeuring van de staat als een uiting van het vertrouwen, dat hij actief zou meewerken aan de verdere uitbouw van de „goede verhouding tussen staat en kerk". De aartsbisschop van Ge nua, kardinaal Giuseppe Sirl brengt momenteel, samen met een groep van dertig priesters en leken een bezoek aan dc Sovjet Un'e. De groep z-al voornamelijk bedevaartsker! cn 'n Moskou en Leningrad bezoe ken. De bisschop van Rotterdam heeft eervol ontslag verleerd aan pastor J. G. M. van Breu- gel van de parocnie H. Johan nes de Dooer te P:jnacker en hem benoemd tot pastor in de parochie Allerheiligst Sacra ment te Delft. Pater Jac. Vis- s3r s.m.a. werd benoemd te P.jnacker en pater A. C. M. de Lange s.c.j. te Vlaard neen (Parochie H. Johannes de Do oer). Eervol ontsiag werd ver leend aan kapelaan Th. v.d. Akker te Schiedam en pate- H. Ve-rlecau. s.m.m. te Rijsw jk (parochie H. Bernadette;. Het paasfeest in Taizé Is bijgewoond door negentiendui zend jongeren uit alle Westeu- ropese landen en uit landen van andere werelddelen. Het was tevens de laatste etappe op de weg ter voorbereiding voor het jongerenconcilie, dat op 30 augustus wordt geopend. Bij gelegenhed van de ze venhonderdste verjaardag van de dood van Thomas van Aqui no worden in Italië gedenkpen- n ngen vervaardigd n goud, z'lver en brons. Z j worden ontworpen door de beeldhou wer Angelo Biancini uit Faen- Vaticaan, vijf voormalige tele fonisten en twee voormalige gendarmes, moeten deze week voor een speciale Vaticaanse Brits flegma laat filmbezoekers in de steek Voor de bezoekers van de film „De Duivelultdrljver", die mo menteel in twee bioscopen in Birmingham ln Engeland draait, is een psychiatrische eerstehulpdienst in het leven geroepen. Aan elke bezoeker wordt een blaadje in de handen gedrukt, waarop de telefoonnummers aangegeven staan van zestien ervaren psychiaters en psycho logen. Het is namelijk gehle- ken, dat veel bezoekers geeste lijk volkomen van de kaart zijn, wanneer de film afgelo pen is. Bij sommige bezoekers zou sprake zijn van ernstige gee® telijke schade, geestelijke des oriëntatie of zelfs volkomen ineenstorting. De kerken van Birmingham hebben daarom een sos-dienst in het leven p«- roepen, waaraan desVundicen hun medewerking verlenen. Bij een soortgeli kc acti- I». Londen, kregen zij van ze^hnr derd filmhezneker8 verzoeken om hulp. rechtbank verschijnen om zich te verantwoorden wegens dief stal. Het is waarschijnlijk voor het eerst ln de moderne ge schiedenis dat dc Vaticaanse autoriteiten dergelijke juridi sche stappen zetten. De Vaticaanse rechtbank zal bestaan uit een rechter-voorzlt- ter en twee bijzitters, gekozen uit verschillende rechtsinstan ties van de Heilige Stoel. Het Vaticaan bevestigde dat het drietal diefstal van waar devolle voorwerpen en postche- 'ques tot een bedrag van ver scheidene miljoenen lire ten laste wordt gelegd. De diefstal len zouden zijn gepleegd tus sen 1968 en 1973. Aan het proces zijn enkele ja ren van onderzoek door de Va ticaanse politie voorafgegaan. Enkele der beklaagden hebben een deel van het vorig jaar vastgezeten in de Vaticaanse gevangenis, die er voorname lijk om bekend was, dat ze al tijd leegstond. Htieman van het Vaticaan in de etalage van een winkel een oauseliike legpenning rag lig gen die daar normalitcr niet behoorde te zijn. De beklaag den zouden helers die rie: met he* Vaticaan ma ;.-n hebben, door onderaarde pnr- e«n tussen V.-»:can—-»n.- en Home, tot het Vaticaan hebben •oegelaten om de spullen van hun gading mee te nemen. Oostenrijkse synode pleit voor wijding gehuwde man De synode van do r.k. kerk ln Oostenrijk heeft dc bisschop pen aanbevolen gehuwde man nen toe te laten tot' het pries terschap. Dc bisschoppen wordt dan ook gevraagd zich daarvoor in te zetten bij de be voegde instanties ln Rome. De synode deed deze aanbeve ling op de laatste dag van haar tweede zitting bij de be spreking van het rapport over het kerkelijke ambt. Het rap port beveelt tevens aan de mi nimum leeftijd voor de diaken wijding van gehuwde mannen te verlagen van 35 tot 30 jaar. Er zijn in Oostenrijk reeds en kele tientallen permanente dia kens werkzaam. Dc simode was in meerderheid ook de mening toegedaan, dat voor diakens, die als vrijgezel de wijding ontvangen, »'e celi- i ,.p wor. den opgeheven. Het diokonaat moet tenslotte ook open ge steld worden voor dc vrouw.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7