„opa" bogaart: John van Velzen: „UVS is goede leerschool geweest" Kagerplassen worden uitgediept DENKT NIET AAN opstappen Gilles Hendrikse: „UVS is bijzonder loyaal geweest'' Zoeterwoudse „Sterrit dit jaar op 9 juni sportnieuws randgemeenten Lugdunum derde in Zilveren Molen Plannen voor hoofd klasse in ver stadium Ondiepten nu hinderlijk voor recreatievaart en watersport WOENSDAG 8 MEI 1974 LEIDSE COURANT John van Velzen in actie LEIDEN De voetbal!adder naar het betaalde^voetbal kan hoog zijn, maar als men een paar sporten over slaat is men snel het voetbal-walhalla binnengestapt. Bij het onderste sportje_DOSR genaamd - begon John van Velzen zijn gang op de voetbaltrap. Als 18-jarige beschouwde hij de vele sporten, die nieuwbakken hoofdklasser UVS van afdelingsclub DOSR scheidde als imaginair. Na een jaar leerschool bij UVS zweef de Van Velzen bijna naar het eind van het houtwerk. Terwijl Haarlem, FC Den Haag en NAC zijn verrich tingen. aandachtig volgden, koos John van Velzen ver leden week zaterdag voor de ploeg uit IJmuiden: Tel star. Drie weken stage waren voldoende om hem én Telstar te overtuigen van zijn kwaliteiten en hem in het bezit te stellen van een C-contiact b eredivi sieclub." De meeste voetballers zouden, bij het zien van de hia ten. op de ladder zwart voor de ogen zien of, eenmaal halverwege gekomen, een snelle duikeling terug ma ken. John van Velzen echter niet. Eerder reageert hij tamelijk nuchter, wanneer hem gevraagd wordt over deze snelle doorgang door het voetballeven. „Ik wilde bij DOSR hogerop, mede ook op aandringen van men sen om mij heen. Ik wilde eerst naai- Roodenburg gaan, maar heb dat toen toch maar niet gedaan. Ik bleef nog een jaar bij DOSR en maakte toen de stap naar UVS. Ik had natuurlijk wel enige ervaring opge daan in het Leids jeugdelftal en daarom was de stap naar de UVS-regionalen gemakkelijker. En de over gang naar het eerste is achteraf bezien ook wel mee gevallen. Natuurlijk heb je het in het begin wel even moeilijk, maar ik werd goed opgevangen door de spe lers en door trainer Van Schooten. Als je dan ook nog een paar doelpunten maakt, dan gaat het meteen be ter en durf je ook veel meer." Wanneer hij dan verder gaat en zijn toekomstvisie ont vouwt over de volgende fase in zijn voetballeven, rea geert hij even nuchter als wanneer de eerste fase ter sprake was gekomen. „UVS is een goede leerschool voor mij geweest en ik geloof dat het daarom best zal Jukken. Ik heb veel geleerd en veel ervaring opge daan. En wat de hardheid betreft, ach, de tikken dlie ik bij Telstar zal moeten incasseren, had ik, als ik nog bij DOSR had gespeeld ook wel gekregen. En bo vendien heb ik volgens mij de goede mentaliteit. Ik ga door op iedere bal. En de trainingen en wedstrij den, die ik in de drie weken stage bij Telstar heb meegemaakt zijn mij best meegevallen". Drie weken stage, die voor hem en Gilles Hendrikse bedongen waren door Gerard Desar, een man met ervaring op het gebied van betaald voetbal en een van de drie le den van het trio, dat John van Velzen heeft begeleid bij het bestijgen van die voetballadder. De andere mensen die het trio completeren: Wally van Schooten en Boersma, de ex-trainer van DOSR. Van Velzen: „Van Schooten heeft een grote invloed op mij gehad. Hij is de beste trainer, die ik heb meegemaakt. Hij heeft mij gewoon veel geleerd. Maar ook Boersma, die nu trainer is bij O VVO". Negen juli zet de typograaf uit Roe lof arendsveen vaste voet op de een na laatste sport. „Ik zal dan vier maal per week moeten trainen. Ik blijf wel in Roelofa- rendsveen wonen; dk dacht niet dat dat bezwaarlijk was. Bij UVS moest ik ook namelijk drie maai per week trainen. En nu ik een auto heb lijkt mij het niet moeilijk". PIET VAN DAM LEIDENUVS, de enige hoofdklasser uit Lei den en verre omgeving, zal moeten uitzien naar een nieuwe voorhoede. Oorzaak: het vertrek van zowel de spits als de rechtsbuiten naar het betaald voetbal, in casu Telstar uit IJmuiden. Een geduchte tegenslag voor trainer Wally van Schooten wamt de leeftijd zijner scheidende aan vallers komt, bij elkaar opgeteld, niet eens ver der dan het ronde getal van 40. Oftewel 20 ge middeld. Net spelen ze, maar zo afkomstig uit de regionalen, een tijdje in het eerste, of je raakt ze al weer uit het zicht", moet de ge plaagde oefenmeester al zuchtend overdacht hebben. Na het afscheid van Henk Rol nu dus een dubbele tegenval ler erbij. Dat UVS echter alle medewerking heeft gegeven om de transfers soepel te la ten verlopen en dus bepaald niet rancuneus staat ten op zichte van het vertrek van zijn jeugd vertelt Gilles Her*- drikse hieronder. De 21-jarige rechtsbuiten van de Blauw Witten is namelijk iets meer dan de helft van het optelsom metje dat we u zojuist voor schotelden. Nippend aan zijn glaasje prik, de asbak ver waarlozend en zittend op het puntje van de bank, komt Gil les Hendrikse reeds na een aantal zinnen tot de slotsom dat UVS wel zeer loyaal voor hem en voor John van Velsen ls geweest. „Gerard Désar (mede-eerste elftalspeler en tevens vice-voorzitter) heeft alles geregeld omtrent de transfer. Onmiddellijk na het eerste contact met Telstar wierp hij zich op als belangen behartiger en heeft dat uitste kend gedaan. Hij kreeg voor elkaar, dat wij een drie weken durende stage konden lopen, zodat we alvast aan het peil en de professionele sfeer kon den wennen. Toen Telstar ons, na die periode, een contract aanbood, heeft Gerard dat voor ons rond gemaakt. „Ja, hij is beslist een grote steun geweest", erkent Gilles. Leidens meest grillige talent heeft enorm veel zin in een betaald voetbal-avontuur. „Dat heb ik altijd al gewild en toen Telstar dan ook contact met mij opnam was ik als een kind zo blij. Nu ook de voor waarden nog o.k. blijken, zie ik 't helemaal zitten. Telstar is momenteel bezig om een huis voor mij en mijn gezin te zoe ken ten tevens een baan voor halve dagen, zodat ik 'smid. dags kan trainen". Over de ho norering wil hij liever niets zeggen; wel wat over de toe komst. „Ik ben me ervan be wust, dat ik enorm hard zal moeten werken om erbij te ko men. Tenslotte heeft Telstar 23 contractspelers en slechts 11 daarvan kunnen in het eer ste spelen. Ik zal in het C-elftal moeten beginnen, maar ik hoop me zo spoedig mogelijk in de selectie te hebben ge voetbald. Ik kan je wel vertel- Voorlopig was zijn rentree bij len, dat ik daar alles voor de IJmuidense profclub een over heb", aldus de voorzichti- behoorlijk goede. Spelend in ge, maar optimistisch gestem- heteerste teamtogen VSV de Gilles Hendrikse. scoorde hij meteen al het ope- GILLES HENDRIKSE ningsdelpunt, hegeen hem ge noeg vertrouwen gaf om een goede wedstrijd ie spelen. Hij is best in staat om het daar te gaan maken. «HIM LEIDEN Lugdunum is er in geslaagd om als derde te eindi gen in het Zilveren Molentoer- nool. Een uitstekend draaiend Lugdu num verwees daarmee Quick Boys terug naar een lagere GOUDEN EN BRILLANT Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. klassering. Weliswaar waren de Katwijkers gehandicapt door het niet meedoen van enkele kernspelers, maar dat doet niets af aan de fraaie zege van de Leidenaars. Die hadden eigen lijk weinig moeite met de hoge ballen, waarmee Quick Boys spits Pluymgraaff aan het werk wilde zetten. Aanvankelijk le verde ook het aanvalsspel van Lugdunum nog niet veel op, maar naarmate de wedstrijd vorderde werd men gevaarlij ker. Vooral Schildhuizen en Op- pelaar kwamen tot goede daden. In de tweede helft zag laatstge noemde zijn schot door de paa' gestuit, doch Schildhuizen trof, met een kopbal, wel doel. On danks goed werk van met name Den Hollander wist Quick Boys geen gaatje ,r te slaan. LEIDEN Volgend Jaar wU de zaalvoetbalcommissie van de Afdeling Leiden komen tot het instellen van een Hoofdklas. De plannen daartoe kwamen maan dagavond tijdens een vergade ring op tafel. Zeker is echter niet of Noordwljk met het plan akkoord zal gaan. In Noordwijk- se kringen is men namelijk hele maal niet zo voor een dergelijke klasse. De heer Van der Klugt, en met hem de commissie, is desalniettemin optimistisch en anders wel vastbesloten. „Het is een duidelijke zaak dat die hoofdklasse er moet komen. Het hele zaalvoetbal in en rond Lei den ls daarmee gediend" was zijn commentaar. De samenstelling van de hoofd klas is inmiddels ook al onder de loep genomen. De beste vijf geklasseerde^ uit Leiden en de beste vijf uit Noordwijk moeten het hoofdklasse^schip gaan be mannen. Aanstaande competitie Zaalvoetbal in Leiden: eens een heel interessante kun nen worden. We krachten onder ling lijken enigszins genivel leerd nu sterke ploegen als Swift en Tegelhandel erbij zijn gekomen. Swift bijvoorbeeld kan welhaast zeker rekenen op de steun van Leo de Jong, Ger de Roode, Gé Dubbeldeman (hij stoort zich beslist niet aan het verbod van Lugdunum dat selectiespelers niet meer mogen zaalvoetballen) en nog wat an deren. Stormvogels krijgt zeker versterking van Bram de Roode, terwijl de naam van Pim van der Meer al vele ma len genoemd is. LDWS, ASC, Wernink en B. en T behoren ui teraard ook tot de teams die meedoen om die vijf plaatsen. Hoe het staat met de Katwijkse inbreng is vooralsnog onduide lijk. Evenals Lisse heeft deze badplaats enkele teams die tus sen de .grote' Leidse en Noord- wdjkse namen beslist niet mis- De Kaag De provincie Zuid-Holland gaat het uit diepen van de Kagerplassen ter hand nemen. Hiervoor zullen de Staten van dit gewest waar schijnlijk volgende week een bedrag van 90.000 gulden beschikbaar stellen. Door een te verwach ten subsidie van het ministerie van C.R.M. zullen de laster, van de provincie Zuid-Hoiland uiteinde lijk maar 36.750 gulden groot zijn (het ministerie zal naar wordt aangenomen 53.250 gulden voor haar rekening nemen). De beoogde diepte zal één meter 80 gaan bedragen; voldoende voor de motor- en zeiljachtvaart. In hun toelichting op het betreffende voorstel aan de Staten zeggen G.S. onder meer, dat zich in de Kagerplassen diverse ondiepten bevinden, die hinderlijk zijn voor de recreatievaart en de wa tersport. Daarom zijn overal peilingen gehouden. Daaruit is gebleken, dat vooral in het druk beva- ten Norremeer en in de Eijmerspoel hinderlijke ondiepten voorkomen. Een jacht met een diep gang van bijvoorbeeld één meter schuurt op de ondiepe plaatsen op de bodem, waarin zich veel puin bevindt. De schroef slaat dan tegen het puin met alle onaangename gevolgen van dien. Voor zeiljachten zijn die ondiepten zelf onoverkomen- lijk aangezien deze met de kiel vastlopen, waar door het schip vaart verliest en onbestuuiv wordt. Niet alleen de toerzeilers maar ook wedstrijdzeilers ondevinden die hinder, aangei t de wedstrijdbanen zowel over het Norremeer over de Eijmerspoel gesitueerd zijn. Uitdiepei derhalve noodzakelijk. Anderzijds levert evenwel de diepe (6 tot 19 met zandput in het Zweiiand voor de zeilsport pro men op, bijvoorbeeld bij wedstrijden wanneer startschip daar moet woiden verankerd. Dit I ste doet zich voor bij westen- en noordwest winden. Het oplossen van het éne probleem kan tevens het andere probleem het opvullen van <j zandput. bewerkstelligen. Bij het ontgraven k( namelijk 38.000 m3 specie vrij, waa 25.200 m3 gedeponeerd kan worden in de za put. 10.000 m2 bruikbare veengrond wordt i voerd door de aannemer en 2800 m3 meter sp( wordt dan nog benut voor onderhoudswerken het Kaageiland. Om het veelvuldiger aanlegj aan de oevers te voorkomen zal pas tot één q teer 80 uitgediept worden: tien meter v vers. De oeverbeplantingen zullen ook intact I laten worden. LEIDERDORP Nog elke mor gen om acht uur gaat voor „opa Bogaartz de wekker af. Ondanks zijn 74 jaren denkt deze aktleve Lelderdorpse logopedist nog niet aan opstappen. „Mijn werk is mijn hobby", Is zijn stelregel. En daar handelt hij naar. Elke ochtend stapt hij in zijn autootje om spraaklessen te geven op de Korte Vlietschool, de Pancras- school of In Huize Liduina. Al sinds 1934 houdt Leo Gogaartz zich bezig met stemklanken, ar ticulatie en intonatie, kortom met alles wat te maken heeft met verstaanbaar spreken. Aan vankelijk gaf hij les in zieken huizen, op kweekscholen en in seminaries. Nu wordt zijn tijd voor het grootste deel in beslag genomen door het leren spreken van lichamelijk of geestelijk ge handicapte kinderen. Bij al zijn werkzaamheden wordt hij trouw terzijde gestaan door zijn vrouw, die eveneens spraak lessen geeft op scholen in Lei derdorp en Alphen. „Ze haalde in 1940, toen ons twaalfde kind net geboren was haar diploma. Onder het examen moest ze zelfs een keer naar huis om het kind te voeden", vertelt „opa" Bogaartz trots. „Hoewel we der-1 tig jaar samen in ziekenhuizen hebben gewerkt, wordt er thuis nooit over het werk gesproken, i We hebben vijftien kinderen ge- kregen die ons afleiding genoeg bezorgen, al woont het grootste deel niet meer thuis". In de negen jaar dat hij nu met gehandicapte kinderen werkt heeft Leo Bogaartz een goede verhouding met zijn leerlingen weten op te bouwen. „De mees- ten weten niet eens hoe ik heet. Ze noemen me allemaal „opa". Voor sommige kinderen is dat het enige woord dat ze in een jaar leren". Met heel veel liefde en geduld brengt „opa" Bo gaartz het verstaanbaar uitspre ken van woorden bij. „Bij som migen kan het jaren duren voor ze me naspreken, in de les. Als ik echter in de klas ga luis teren blijkt dat ze toch wel iets „Opa" Bogaartz hebben opgestoken van wat ik ze leer. Het gaat alleen ontzet tend langzaam.". Wanneer de school om drie uur sluit is de dagtaak van de heer Bogaartz nog niet volbracht. Hij heeft vaak nog leerlingen aan huis. „Meestal stotteraars of kinderen met hazelipjes". Ook gaat hij vaak op huisbezoek. He laas wordt nog altijd door de omgeving een spraakgebrekkig kind afgedaan met „O, die is toch idioot". Iets waar de ouders vaak geen raad mee weten. Op Koninginnedag ontving Leo B gaartz uit handen van burg; meester Van der Have van Lt mag derdorp 'n lintje. „Ze hadden bt goe£ allemaal voor mij geheim wete gen te houden. Toch sloeg de schr. nu j me om m'n hart ik dacht. „No zeggen ze natuurlijk meteen di ik me maar eens als een eet gepensioneerd man moet gaa gedragen. Gelukkig is dat nif gebeurd en kan ik gewoon op i Jang In de mad ZOETERWOUDE De jaarlljke Zoeterwoudese Fietstochten, beter bekend onder de populaire naam „De Sterrit", zullen dit jaar in verband met Pinksteren niet op de traditionele eerste zon dag van juni worden gehouden, maar op zondag 9 juni. Eind februari is men de voorbereidingen begonnen en sinds de laatste zondag van maart is de route commissie vrijwel elke vroege zondagmorgen op pad geweest. Zij is vrijwel rond met haar werk zaamheden, waardoor aan de na-controle kan worden begonnen. Natuurlijk wordt de route weer geheim gehouden maar wel kan worden verklapt dat men, veelal gebruikmakend van bin nenwegen en fietspaden, een gedeelte van het traject volledig nieuw is. Hoewel het com ié voor geen kleintje vervaard ls wacht men toch met enige spanning het deelne- rnnrcoont-'l af Vori» fp*r wH nil fWclnc- tigen een nieuw record bereikt. Vooral gezien grote opmars van de fiets is het niet ondenkbaa: dat dit opndeuw royaal overschreden zal worde Om ook dam alles in goede banen te kunnen te den worden er nu reeds voorbereidende maaO* gelen genomen. Zo is de vertrektijd voor de km opnieuw vervroegd en kan men reeds vanaf! uur op pad. Om 12 uur moet dan de laatste dee' nemer vertrokken zijn waama tussen 1 uur ej half drie de liefhebbers voor de 35 km aan bof omen. Nieuw is ook het „Sterritbal" op de vooravond Don Bosco. Het is de laatste jaren in toenem» mate gebruik geworden dat oud-plaatsger reeds op zaterdag naar Zoeterwoude komen. Sterritbal kan dan voor velen een genoeglij ontmoetingsplaats zijn. Hoewel de inschrij' officiéél nog niet geopend hebben zich toch Ju Lisse 70-j' telij ftnig

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4