Excelsior gaat bij promotie zorgelijke tijden tegemoet fi) Hans Kraay verbaasd over uitlekken van gesprek met Ajax Cor van der Hart troefde Croon af bij Standard AAD MAISSVELD ZONDER GIPS PAGINA 13 Zoetendal vnj man irtpakje, oen met kje. HEERENVEEN Het contract tussen Henk Zoetendal en de eerste divisieclub Heerenveen Is met ingang van 1 mei j.l. ont bonden. Trainer Laszlo Zalai en Zoetendal hebben in aanwezig heid van enkele bestuursleden van de vereniging de bestaande problemen besproken. Zoetendal heeft verklaard dat het niet zijn intentie is geweest trai ner Zalai of bestuursleden bij interviews in een verkeerd da- licht te stellen. Tijdens het 01 derhoud bleek voorts dat mede gezien de zakelijke belangen van de voetballer een ontbin ding van het contract de meest aanvaardbare oplossing voor beide partijen was. Van onze sportredactie DEVENTER Hans Kraaij toonde zich gistermiddag ver baasd over de berichten van zijn „transfer" naar Ajax. In zijn werkkamer zei de manager van Go Ahead Eagles: „Hoe journalisten dergelijk nieuws weten is voor mij een raadsel. Ik kan niet ontkennen dat ik contact heb met Ajax, maar het bericht is voortijdig uitgelekt. Mijn eigen bestuur wist nog van niets". Hans Kraaij: „Het is te voorbarig om te zeggen dat ik inderdaad naar Ajax ga. Vorige week ben ik benaderd door Jaap van Praag. Hij vroeg mij of ik con tractuele verplichtingen bij de Deventer club had. Nadat ik ont kennend had geantwoord vroeg hij of ik een gesprek met Ajax wilde hebben. Logisch dat ik een dergelijk gesprek niet heb afgezegd". „Er ging een week voorbij zonder dat ik iets van Ajax of van Van Praag heb gehoord. Maandag ochtend belde hij mij op om te vragen of ik dezelfde avond nog naar Amsterdam kon komen. Ik heb min vrouw toen opgebeld en haar gezegd dat ik even naar Ajax ging om een belang rijke zaak te bespreken. Meer niet". „Groot was mijn verbazing toen ik in de Aiax-bestuurskamer binnenkwam. Het voltallige be stuur zat achter de tafel en het werd ineens volledig een sollici tatiegesprek. Er werden mij voorstellen en aanbiedingen ge daan waarop ik zo ineens geen antwoord wist. We zijn uit el kaar gegaan met de mededeling dat beide partijen de zaak zou den bekijken en overwegen". „Bij het Ajax-bestuur moet een lek zitten, want ineens merkte Ik dat een aantal Journalisten op de hoogte was van mijn on derhoud. Ik zeg met nadruk dat het bericht voorbarig Is, want er is nog geen enkele beslissing genomen. Ik krijg binnenkort bericht van het Ajax-bestuur. Eerst zal de begeleidingscom missie van Ajax mijn voorstel len moeten goedkeuren". Hans Kraaij, die ook verbaasd was over de publikatie, zou er geen moeite mee hebben als Ajax hem officieel zou benoe men. .Ajax Is een topclub en voor mij is het een uitdaging. Ik heb een fijne tijd bij Go Ahead Eagles gehad. Ik zit be slist niet op Ajax te wachten. De Deventer club is een deel van mijn leven geworden. En Go Ahead Eagles is een club waar ik og veel werk kan doen". flans Kraaij heeft het bestuur van Go Ahead Eagles gisteravond tijdens een bestuursvergadering ten huize van penningmeester Zendijk officieel op de hoogte gesteld van zijn eventueel ver trek naar Ajax. Penningmeester Zendijk toonde zich verrast. ..A's Hans Kraaij echt naar Ajax gaat, dan zullen we op nieuw voor grote problemen staan. Ik vind het overigens on gepast van Ajax om achter onze rug Hans Kraaij te benaderen. In de voetbalwereld kan tegen woordig alles. Ik verbaas me steeds over dergelijke praktij ken", aldus de penningmeester. Hans Kraay kreeg een aanbod van Ajax Cardiff in Europa Cup CARDIFF Cardiff City zal het volgende seizoen Wales vertegenwoordigen in het toernooi om de Eu ropa Cup voor bekerwin naars. In de finale om de voetbalbeker van Wales versloeg Cardiff voor el- gen publiek Stourbridge met 20. Het eerste duel was in een gelijkspel van 00 geëindigd. Het was voor de negende keer in de laatste elf jaar, dat de beker naar Cardiff ging. Rit winst Agostinho CANGAS DE NIS - De Portugese wielrenner Joaquin Agostinho heeft de veertiende etappe van de ronde van Spanje gewonnen. Hij legde de 134 kilometer, van Oviedo naar Cangas de On is, af in 3 uur, 38 minuten en 16 se- conden. Jose Manuel Fuente werd tweede en de Portugees Madeira eindigde op de derde plaats. In het algemeen klasse ment blijft Fente leider. Kar stens eindigde als 42e in 3.41.9. Provinciale wielerstrijd op boulevard 1 Van onze sportredactie DEN HAAG Op de Scheve- ntngse Boulevard worden a.s. i zaterdag de jaarlijkse wieler- wedstrijden gehouden om het provinciaal kampioenschap van de KNWU. In de races, die ondeT leiding üa»n van de vereniging De Kam l poen. komen de nieuwelingen, die een afstand van veertig km. moeten afleggen, reeds om 8.30 uur aan de start. De Junioren beginnen om 11.30 uur voor hun wedstrijd over I, tachtig km., waarna om. 16.30 uur het startschot wordt gelost voor het kampioenschap van de amateurs over 120 km. De start en finish zijn gelegen op de Boulevard, tussen Keizerstraat en Schuitenweg. VDS op zoek naar scheidsrechters Van onze sportredactie DEN HAAG Een groeiend aan tal wedstrijden en daardoor nog steeds een tekort aan voetbal scheidsrechters, noodzaakt de Haagse Afdelng van de KNVB tot een voortdurende propagan da voor deze functie. Thans heeft de vereniging VDS de helpende hand geboden door op het veld aan het Theo Mann Bouwmeesterpad een van de re clameborden beschikbaar te «tellen, met daarop een aanspo ring- om scheidsrechter te wor den. A.s. dinsdagavond (14 mei) om 18.30 zal het reclamebord worden overgedragen. Aanslui tend vindt een voetbalwedstrijd plaats tussen een elftal van VDS en een team van Haagse scheidsrechters. Alphen a.d. Rijn veel te zwak voor AZ '67 ALPHEN AAN DEN RIJN De eredivisieclub AZ'67 heeft op het sportpark ..De Bijlen" het ver tegenwoordigende elftal van Al phen aan den Rijn met 5-0 ver slagen. Bij de rust was de stand 3-0. Er waren 2.000 toeschou wers. BOKAAL OP OCKENBURGH Van onze sportredactie BEN HAAG In de strijd om de Ockenburghbokaal heeft ODB gisteren met 3-2 gewonnen van Quick. Be amateurs van ADO zegevier den met dezelfde cijfers over DHL. Het tweede elftal van RVC oefende tegen WP, dat met 4-1 verloor. Dordrecht en DFC scheiden DORDRFCHT TMdens een bui tcry^ewone algemene ledenver gadering is in Dordrecht una niem beslotfm. DFC en FC Dordrecht te scheiden. DFC zal het volgende seizoen uitkomen i c r. in de vierde klasse van de ama- Siaaji Roggeveen, dit seizoen nog belangrijke schakel in de keten van teurs. Beide ploegen blijven spe^ I Rotterdammers de promotie realiseren volgend jaar in de eredivisie len aan de Krommedijk. (Van onze sportredactie) ZEIST Bondscoach Cor van der Hart gaat de KNVB verlaten. Hij tekende gisteravond een twee-jarig contract met de Belgische club Standard Luik, waar ook Hans Croon gegadigde was. Van der Hart, die de voortijdig ontslagen Joegoslaaf Marcovic bij Standard opvolgt, heeft alle medewerking gekregen van de KNVB, waar hij nog een jaar onder contract stond. Ruim zeven weken geleden werd contact gezocht met Van der Hart, die voordat hij bij de KNVB in dienst kwam, moest worden losge kocht van AZrG7, waar hij een jaar van zijn tweejarige verbintenis had afgewerkt. De samenwerking met bondscoch dr. Frantisek Fadrhonc is nooit optimaal geweest. Dat is een van de redenen waarom Var. der Hart, die vaak op het KNVB-sportcentrum in Zeist als werkeloze rond liep, terug wil naar een vereniging. Van der Hart: „In het diepste geheim zijn zeven weken geleden dc besprekingen begonnen. Standard was aanvankelijk in Frankrijk op zoek naar een trainer. Het Franse voetbal staat niet zo erg hoog aangeschreven. Ze moeten een ingeving gehad hebben om mij te bellen". Voor Cor van der Hart is de Franse taal geen probleem en dat vergemakkelijkte de onderhandelingen. In zijn actieve jaren speelde hij viereneenhalf jaar voor een Franse vereniging. Resultaten Hilversum „JC. HooykHasprlJs'" -eerste nfd- 2000 m: 1 Lc Cup Areta. P. Heynen, 2A7A 1.28.7.. 2. Lepelaar. 8. I.am- Wtnn. 7.R0. pl. 2.70 1.90 1.70. Kopp. 10 70. tr... 77 60. „C E. IlelJnJusprlJs" 20C0 m: 1 Mn- rteke D. J Vóórhaar. 2 49.5 1 21 8. 2. MaLa Buitenzorg. 3. Marcel Regtna. I Wlnn. 7.80, pl 2.70 190 1 70. KOrP 48.10. ..A G. Hulih ff prijs" -eerste afd - 20-10 m: 1. Karolljn Thar. A. Molle- ma. 2.6-10 1.24.5, 2. Idylle 0. 3. Ju- W'lnn. 7.50, pl. 2.70 2 60 6.10. k- pp. 34.90. trio 763 00. ..A.HugenhollzpriJi" 24-10 m: 1. Lam bert Baker. I. Schoonhoven. 3 29.0 1.25.7, 2. Lola Hollandla. 3. Knlrolo D. Wlnn 2.30. pl. 1.20 1.40 2.60. kopp. 4.40. ..Raou! Hynkesprljs" 2920 m: 1 Judge Oliver. H.Pools. 4 069 1 24.0. 2. Ko- hlnoor, 3. Jan Hollandla. Wlnn. 22.20. pl. 6.70, 6.50. 3.50, kopp. 220.00. trio 5967.50. „W.J. Van Haaseltprljs'" 2000 m: 1. Ironie. J. van Dooyeweerd. 2.41.4 1.20.7, 2. Ido Hannover. 3. Ho2let>n. Wlnn. 2.-0 1.80 1.70. kopp. 4 30. G.H.J. Huysserprljs" 2000 m: 1. Kees Verkerk, G. van Eykelenboru. 2 42.'. 1.31.3.2. Intrest Scat P. 3. Keen Speed. W.nn 1.80. pl. 1 40 6 40 2.70. kopp. 56 20. trio 167.00. „AG. Hulshoff-Polprljs" (tweede af deling) 2040 m 1 Larens Trots (P. Smit) 2 51.2 1.23.1, 2. Kasper Mac. 2. Leconda. Wlnn. 4.60. pl 1.80. 1.10, 1.60. kopp 5.60. „J.E. HulsberRenprlJi" 2000 m: 1. Hoop van Rhea (H. van de Tol).2. Ivanovna Heuther, 3. Jungfrnu W. Wlnn. 28.—. pl. 5.70, 9.50. 6.50, kopp. 212.50.U-kj 4019.10. J.C. Hooykaasprljs" - tweede afd. - 2000 m: 1. Klara Bond (C. Hette- i ling) en La Kok) (J.Vo rhuar) 2.50.9' 1 26.5 3. Lord Enterprise. Wlnn. 10.50. 3.30, pl. 15.-. 2,30. 2.10. kopp. 109.60. Totallsatoromzet 378713.- Stehouwer hij Veendani VEENDAM De 34-jarige Arie Stehouwer zal het volgende sei zoen de eerste divisiee'ub Veen- dam gaan trainen. Stehouwer was de laatste drie jaar assis tent-trainer bij Feyenoord, daarvoor was hij oefenmeester van de amateurclub Terneuzen. Hij speelde tien jaar in het eer ste elftal van Papendrecht. Bokstitel Paulsen OSLO De Noor Erik Paulsen is in Oslo Europees kampioen in de super Europees kampioen in geworden. Hij versloeg de West- duitse titelhouder Lothar Abend door k.o. Winst Fortuna VLAARDINGEN Voor groep A (betaald voetbal c-teams) is een wedstrijd gespeeld. In Vlaardin- gen won Fortuna vl. met 6—0 van Telstar. {Van onze sportredactie) DF.N HAAG Eerder dan verwacht is Aad Mansveld zijn loopgips kwijtgeraakt. Er zaten scheurtjes in het „witte" been en de behandelende geneesheer uchtte het in verband met de voorspoedige genezi.ig verantwoord eerder het gips te ver wijderen. Twee maanden gelden kwam Mansveld op een vrij dagmiddag bij de training ongelukkig te vallen. De aanhech tingen van zijn achillespees bleken gescheurd. Operatief ingrij pen was noodzakelijk. Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Vitesse is zondag voor Ex celsior de laatste barrière op het pad naar de eredivisie. Bij een overwinning keren de Rotterdammers terug In de vertrouwde om geving, die zij vorig seizoen met een gevoel .an opluchting verlieten. Geleid door de on langs bij Telstar benoemde Joop Castenmll- Icr vocht het kwaliteitsarme Excelsior maan denlang een martelende strijd die geen enkel perspectief bood om zich op eredivisieniveau te handhaven. Toen de degradatie eenmaal een vaststaand gegeven was en Ben Peeters in do voetsporen van Castenmlller trad kreeg de Haagse oefenmeester te horen dat het bestuur hoopte dat het seizoen 1973-1974 promotieloos zou verlopen. Een hoogst merk waardig verlangen dat echter werd Ingege ven door een flinke dosis realiteitszin. Excelsior bezit namelijk geen stuiver om het elftal op enkele belangrijke plaatsen te ver sterken. In tegenstelling tot vele andere be taalde clubs voert het een strak financieel beleid. Dat wil zeggen: er wordt geen cent meer uitgegeven dan Is begroot. Vandaar ook dat Excelsiors voorzitter Henk Zon (57) stelt: „Het is een duidélijke zaak dat promo tie naar de eredivisie een berg zorgen geeft. Wij kunnen de jongens straks niet zomaar voor de leeuwen gooien. We zullen middag trainingen moeten inlassen. Daartegenover staat dan weer het punt van loonderving. Want als wij de jongens uit hun normale dagtaak halen zal daar een vergoeding te genover moeten staan. Hoe w edie proble men moe<en oplossen weten we nog niet. Wat zullen namelijk de inkomsten zijn? In elk ge val baseren we onze begroting niet op enkele vette kluiven. Als wedstrijden tegen Feyeo- oord, Ajax. Sparta, en FC Twente. Dat ia een veel te labiele basis om op te drijven". Henk Zon heeft bij de stedelijke overtieid tal van pogingen in het werk gesteld voor subsi diëring van het betaaide voetbal in Rotter dam daarbij wijzend op tal van andere ge meenten die wel in de buidel willen tasten om de nood van armlastige clubs te helpen lenigen. Steeds heeft hij nul op het recitest gekregen. „In hun hart hebben B en W van Rotterdam mij het grootste gelijk van de we reld gegeven maar zij gaan uit van het succes bij Excelsior, zat ais de standpunt dat er in Rotterdam geen behoef- nauwelijks meer mee kunnen, te-element bestaat om 't betaalde voetbal te Killijk. I'D Een standpunt dat Excelsiors eerste man niet kan billijken. Toneel en muziek worden met miljoenen gesubsidieerd. Waarom, zo vraagt Zon zich af, kan de sport dan geen aanspraak maken op overheidsgeld. Waarom wordt de culturele waarde van de sdiouwburgstoel hoger aangeslagen dan een vlerkante meter voetbalveld waar topsport wordt bedreven en waar duizenden zoveel plezier en ontspanning aan beleven? In de visie van Zon is kijken naar een voetbalwed strijd geen belevenis die negentig minuten duurt, maar voor tallozen een groot onder deel van hun hele weekprogramtna. Dat wordt maar al te vaak vergeten. Praten over culturele waarden is erg mooi, maar de ontspanningswaarde is veel mooier. Dat zou men bij de overheid eens beter moeten be seffen". Excelsior gaat dus straks bij een eventuele promotie zorgelijke tijden tegemoet. Spelers als Frans van der Heide, Sjaak Rogge veen en Hans Bassant. die In de nadagen van hun loopbaan verkeren, zijn voor het eredivisieavontuur ongeschikt geworden. Ben Peeters heeft zijn brigade wel op enkele plaatsen verjongd met knapen als Ton Wic- kel, Jaap van den Berg en Bertram Tabber- nee. maar of zij met succes de vuurdoop zul len kunnen ondergaan is hoogst twijfelachtig. In de gegeven omstandigheden staat het nu al weer haast vast dat op promotie de onver mijdelijke degradatie zal volgen. Niet be paald een hoopgevend vooruitzicht voor een vereniging zonder de onontbeerlijke pecunia. Niet zwaar Henk Zon wenst aan dat sombere toekomst beeld ook weer niet al te zwaar te tillen. Voor hem Is het bedrijven van betaald voet bal geen louter zakelijke aangelegenheid. „Voetbal, zoals wij dat bi) Excelsior bedrij ven, best :nt uit 40 pet zakelijkheid en 60 pet Natuurlijk moet het betaalde voetbal zakelijk zun A|» de schatkist leeg Is, moet je de te ring naar de nering zetten moet je niet ver der springen dan de polsstok lang is. Maar door zo'n club mag best een flinke brok emotie lopen. Die emotie resulteert bij Ex celsior in 'n formidabele inzet van leden en donateurs. We voeren nu een actie onder de titel oud papier. Oud papier Is voor Excel sior bankpapier. Met dat geld proberen we 18.000 aan rente en aflossing van de nieu we tribune te betalen. Het is ongelooflijk hoe de leden zich Inspan nen. Dnt is de grote innerlijke kracht van Excelsior. Die mensen hebben alles voor het rood-zwart over. Een prachtige basis om op terug te vallen. Ik wil overigens niet verhe len dat we op onze nagels lopen en dat we slechts in onze liquide middelen zitten. Je moet als leverancier bij Excelsior wel eens drie maanden op Je centen wachten. Soms praten we wel eens met iemand om te vra gen of hij ons geen half jaar uitstel van be taling wil geven". Niet vrij Hocwef Henk Zon zelf niet vrij Is van emo ties Is hij toch realist genoeg om er rekening mee te houden dut de financiële nood Excel sior zo hoog naar de lippen kan stijgen dat terugkeer nnnr de rijen van de amateurs noodzakelijk is. „Maar dan nog zal ik niet wanhopen. Want we hebben nog altijd een dak boven het hoofd en zolang we de vloeren van onze op stallen niet behoeven te verkopen zullen we blijven bestaan. Dat is een stuk rijkdom. Ge baseerd op innerlijke kracht. Als er iemand bij Excelsior met een verfpot rondsjouwt, de bestuurskamer verft of oud-papfer ophaalt dan doet hij dat niet, opdat de gebroeders Den Butter een tientje meer premie kunnen laten verdienen. Al die stille werkers doen dut omdat zij van Excelsior houden en om dat het een onderdeel uitmaakt van hun le venspatroon". Henk Zon vergelijkt Excelsior graag met Engelse clubs uls Arsenal, Chelsea. Man chester United en Wolverhampton Wande rers. „In wezen zijn dat grote huurtclubs met enorm grote supportersverenigingen die door dik en dun achter hun club Maan. Ex- crlfior heeft dan weliswaar niet zo'n grote uanhanr. naar wel groot genoeg om al twin tig Jaar betaald voetbul te bedrijven. Daar om gnan we rustig door. Voor een fusie met Spa .n of en andere betaalde club in de ïmor v»el l't niets. Al die organisaties hebben rrsrlvlhnde bloedgroepen en dia passen niet bij elkaar. Nogmaals als het niet meer gaat keren we terug naar de ama teurs".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13