WILLY BRANDT, MAN VAN GROOT MOREEL GEZAG £cidócSoittant Beraad Kissinger en Gromiko op Cyprus PORTUGESE JUNTA: VRIJHEIDSSTRIJDERS IN DE POLITIEK Vragen over vers pilling bij Stichting Vrijwilligers MEI 19ÉNSDAG 7 MEI 1974 LEI USE CCU RANT PAGINA 9 BONN (Rtr/DPA) Het ontslag van de Westduitse bondskan selier Willy Brandt doet een grootheid wegvallen van het politie- ke wereldtoneel en ontneemt Europa een man die duidelijk I scheen uit te torenen boven andere Europese politici. Zijn con- j troversiële „Ostpolitik", die voor een aanzienlijk deel verzoening bracht tussen West-Duitsland en communistisch Oost-Europa, le verde hem in 1971 de Nobelprijs voor de vrede op. Het Noorse Nobelprijscomüté sprak van een „uitzonderlijke krachtsinspan- ning" die Brandt had verricht bij het bijeenbrengen van voorma- II lige vijanden. Willy Brandt was een uitgesproken aanhanger van de Europese gedachte. In Brussel werd hij hoog geacht als de meest „Europe se" regeringsleider van de belangrijke lidstaten, vooral wegens zijn ideeën inzake een federale EEG die zeer nauw verwant wa ren aan die van de Europese commissie. Onder de leiders van de Europese gemeenschap sprak alleen hij met morele overtuiging en gezag als hij een beschouwing hield over de toekomst van de gemeenschappelijke markt. Hij was vorig jaar december de dui delijke ovenwinnaar van de ongelukkige topbijeenkomst in Ko penhagen, toen hij erin slaagde Frankrijk en Engeland het prin cipe te doen aanvaarden van een Europese solidariteit nadat de Arabische olieboycot Nederland dreigde te isoleren. De start van zijn ambitieuze, zelfs idealistische politiek van toe nadering tot communistich Oost-Europa was niet hoopgevend. Ondanks een kleine meerderheid in de Bondsdag meende hij zijn streven te kunnen en moeten doordrukken. Onder bittere verwij ten in het parlement en een groot deel van de pers sloot hij een niet-aaiwalsverdrag met Moskou dat in augustus 1970 werd on dertekend, en een verdnag tot normalisering van de betrekkingen met Polen. Er werden besprekingen geopend ter verbetering van de betrekkingen met Tsjechoslowakije, die in 1973 met een nor maliseringsverdrag werden afgerond. De kanselier legde ook een serie contacten met Oost Duitsland. In maart 1970 trok hij over de grens met het communistische deel van het verdeelde Duits land en had in Erfurt een onderhoud met de Oostduitse premier Willy Stoph. Brandt werd er door een geestdriftige menigte be groeit, hetgeen een fel contrast vormde met de gevoelens in ei gen land. Na veel besprekingen werd eindelijk in september 1971 een over eenkomst tussen de grote vier bereikt. De voornaamste winst voor het westen was de erkenning door de Russen van het recht op onbelemmerde toegang van het burgerverkeer uit West-Duits land tot West-Berlijn. Ook erkenden de Russen vele van de eco nomische, jurdische en andere banden van de stad met de bonds republiek, waaronder het reizen van West-Berlijners met een West-Duits paspoort. De politieke ontwikkelingen van het laatste jaar, zowel rond zijn regening als binnen zijn partij, moeten, hem een gevoel van ont moediging hebben bezorgd. Na recente verliezen bij verkiezingen in verschillende deelstaten gingen al geruchten dat de bondskan selier aan aftreden dacht. Later, bij verkiezingen in Neder-Sak- sen, wierp hij zich met vernieuwd elan in de campagne en wei gerde opvolger te worden van zijn kameraad Gustav Heinemann' als president, deze politiek-onbelangrijke funktie overlatend aan Walter Scheel. Midden in. de politieke strijd, terwijl hij bezig was de eenheid binnen zijn SPD te herstellen, kwam de affaire Guil- laume als een donderslag bij heldere hemel. Zoals Willy Brandt het zelf al eens heeft gezegd: ,,Op bepaalde dagen wordt niets je bespaard". Seen vrijheid voor zieke Grigorenko |SKOU (AFP) De Russische >gering laat ex-generaal Pjotr j frigorenko, pleitbezorger van j |e Krimtartaren niet vrij, hoe- rel hij binnen kort tijdsbestek e hartaanvallen heeft gehad, heeft zijn vrouw verteld aan iuitenlandse correspondenten in pfoskou. hij doodgaat, ls er sprake moord", zei mevrouw Zi- fcaida Grigornko. Volgens haar ■ebben drie artsen van het psy- ■uatrische ziekenhuis van Stol- Jovaya waarin Grigorenko .verpleegd" wordt zijn invrij- (eidstelling aanbevolen, maar autoriteiten weigeren hem te en gaan als hij geen docu ment ondertekent waarin hij /an zijn „opstandige verle- distancieert Echtpaar in INoord-Ierland 'I gedood BELFAST (AP) Terroristen in 1 het Noordierse graafschap Tyro- oe hebben het vuur geopend op een auto waarvan de inzittenden pp weg waren naar huis. Een echtpaar werd gedood en hun ;17«jarige dochter gewond. ■ermee is hert aantal doden dat de laatste vijf .jaar in Noord-Ier- land is gevallen, voor zover dat officieel kan worden vastge- jitdd, gestegen tot 1010. De poli tie gelooft dait de aanslag het werk was van het IRA. Jeruzalem (Reuter-DPA-AP) De Amerikaanse minister van lingsbesprekingen voert, buitenlandse zaken, Kissinger, Desondanks werd op het Golan- en zijn Russische ambtgenoot, front maandag weer hevig ge- Gromiko, hebben vandaag op vochten, ook in de lucht. Syrië Cyprus een ontmoeting om de meldde het neerschieten van toestand in het Midden-Oosten vier Israëlische vliegtuigen: Is- en andere zaken te bespreken. raël schoot een vliegtuig van de tegenstander neer. Gromiko was gisteren in Damas- Volgens Israëlische bronnen zou- Kissinger in Jeruzalem. den de Israëlische onderhand'e- derzettingen, die in het bezette Syrische gebied zijn gesticht, op te geven. Kissinger is voor de d'erde maal in vijf dagen naar Israël ge gaan om de mogelijkheid van troepenscheiding tussen Israël en Syrië te peilen, terwijl Gro- Generaal Majoor Pjotr Grigorenlw, die, hoewel hij onlangs drie keer een hartaanval onderging, niet door de Russische autoriteiten in vrijheid wordt gesteld. LISSABON (Rtr/AP) De mili taire jnta van Portugal heeft, zoals gisteren al bekend werd, de vrijheidsbewegingen iii Ango- Loeanda. la, Mozambique en Guinee Bis sau een staakt het vuren aange- Da Costa Gomez, de rechterhand boden,, op voorwaarde dat ook zij de gevechten staken en zich als politieke partijen gaan voor doen. Dit aanbod is gedaan bij monde van generaal Da Costa Gomez, chefstaf van de strijd- de generaal echter onvoldoende krachten, na een verrassend be- verspreid in Afrika, zoek aan de Angolese hoofdstad De problemen van «1e koloniën zullen evenwel worden behan deld door een burgerregering die er uiterlijk half mei zal ko men. Het voornaamste probeem voor De Spinola is dat de krachtigste politieke bewegin gen, de socialisten en de com munisten, de strijd in Afrika di rect willen staken. Meubelfabriek dicht: ontslag voor 170 man JffRECHT (ANP) -De meubel- fabriek Atoja in Asperen (bij Leerdam) is failliet. De 170 werknemers bij het bedrijf, dat al geruime tijd met Jiquiditeits- ,j moeilijkheden kampte, moeten worden ontslagen, zo heeft de directie maandag meegedeeld. Morgen zal het faillissement worden aangevraagd. tolgens districtsbestuurder Van Herwaarden van de bouwbond NVV is er geen geld voor een afvloeiingsregeling zodat de werknemers moeten aankloppen f>'j de bedrijfsvereniging. „Wij z"jn blij dat dankzij een over- heidsgarantie van anderhalve ton de mensen tot en met vrij- dag a.s. hun loon kunnen krij- gen", aldus de heer Van Her- zwaarden. Een woordvoerder van het bedrijf deelde mee dat de directie zelf i ook door de slechte gang van ij zaken „min of meer overrom- P^d'.'.was- Op 19 april werd het I bedrijf surséance van betaling j verleend. Voor een overbrug- I 6'ngsperiode van enkele weken I kreeg het bedrijf een overheids- I garantie voor betaling van de I 'onen. Maar uiteindelijk bleek dat het bedrijf niet meer te red- j den was. De belangrijkste acti- i va waren toen inmidde's ver- j kocht in de hoop het bedrijf als geheel in stand te kunnen hou- van generaal De Spinola, heeft in Angola opgetreden tegen „reactionaire krachten die de publieke opinie in Angola heb ben vergiftigd door te stellen dat de junta van plan was de Afrikaanse 'provincies onmiddel lijk en onvoorwaarde'ijk op te geven". Angola wil geen pater nalistische oplossing accepteren, maar er zal worden toegewerkt naar werkelijk zelfbestuur, de denkbeelden van de onafhanke lijkheidsbewegingen zijn volgens De Zeeuw ziet heil in D 66 en DS'70 DEN HAAG KVP-voorzitter De Zeeuw is van mening dat D'60 en DS'70 een wezenlijke bijdra ge kunnen leveren bij de op bouw van een krachtige cen trumgroepering in Nederland. Aldus blijkt uL een interview met „Politiek Nieuws", het maandblad van de KVP. KVP-voorzitter De Zeeuw zei: „Er zijn individuele contacten. CDA-voorzi'tter Steenkamp heeft ze en ik ook, maar formele ge sprekken zijn er nog niet ge weest. Ik zou er zelf een grote voorstander van zijn, uiteraard in goed overleg met ARP en CHU. Ik ben van mening dat D'66 zowel als DS'70 een wezen lijke bijdrage kunnen leveren bij de opbouw van het krachtige centrumgroepering in ons land. zonder dat dit tot wezenlijke verschillen zou leiden met het eigen politieke Drofiel en pro gramma van de KVP. Maar een beslissing -kunnen wij pas ne men as wij eerst met drie christendemocratische partijen gezamenlijk onze eigen toe komst hebben -bepaald. Dat zal J Ter hoogte DEN HAAG Het tweede-Ka merlid Coppes (PPR) heeft schriftelijk aan minister Pronk voor Ontwikkelingssamenwer king gevraagd of hij het moge lijk acht dat bij de Stichting Ne derlandse Vrijwilligers tientallen miljoenen guldens verspild zijn. Naar aanleiding van perspublika- ties vraagt het Kamerlid of het waar is dat fraudes van veld werkers hebben plaatsgevonden en dat de schuldigen daarbij de hand boven het hoofd werd ge houden. Voorts informeert hij, of voor wat betreft de aantallen uitgezonden vrijwilligers dubbel tellingen plaatsvonden. Ook wil het kamerlid weten of het waar is dat om uitzendingsaan tallen op te voeren vrijwilligers werden uitgezonden naar pro jecten die voor hun inzet niet geschikt waïen en dat medewer kers van de Stichting Neder landse Vrijwilligers gedwongen werden valse verklaringen te ondertekenen ten aanzien van de recrutering van vrijwilligers. Tenslotte stelt het Kamerlid de vraag of de structuur van de Stick ing zodanig is dat direc teuren in staat zijn een eigen en ongecontroleerd beleid te voe- laars tegenover Kissinger heb ben verklaard dat het feit dat de Syriërs de gevechten hebben voortgezet zou bewijzen dat Sy rië niet vertrouwd kan worden wat betreft een staakt-het-vuren als onderdeel van de overeen komst. Verder willen de Israëliërs, 10 MAASTRICHT (ANP) Dc ofn_ zeiden deze bronnen dat het Rijbewijs 5 jaar kwijt na doodrijden van meisje overgrote deel van het Syrische leger tenminste veertig kilome ter van elke joodse nederzetting in het bezette gebied op de Go lan hoogvlakte dient te zijn. Burgemeester windt zich op over kandidaten gemeenteraad MAASTRICHT (ANP) - De bur gemeester van Nuth (Zuid-Lim burg) heeft in een plaatselijk advertentieblad onder de titel „Mijn visie op de kandidaten" onder meer kritiek geleverd op deelneming van de PvdA en de RKPN aan de Raadsverkiezingen in de gemeente. De burgemeester, drs. Schmed- ding; zei: „Als het verstandige lui zijn, zijn zij welkom wel kom, maar dan niet als Rooms Katholieke Partij Nederland of Partij van de Arbeid, want die hebben in onze gemeente geen „enkele functie". Het was niet de bedoeling de ver kiezing te beïnvloeden, zei de burgemeester op vragen. Hij heeft alleen uiting gegeven aan zijn „ongenoegen". „Mag ik mij ook nog eens een keer opwin den?" cier van justitie bij de recht bank van Maastricht, mr. J. Booster, heeft 5 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist te gen de 29-jarige J. K. uit Maas tricht, wegens het doodrijden van een meisje. Daarnaast eiste hij een maand onvoorwaardelij ke gevangenisstraf. De verdachte heeft op 17 novem ber van het afgelopen jaar in Maastricht de 6-jarige Petronel- la Weerts uit Maastricht dood gereden. Aan beide zijden van de straat, waar niet harder ge reden mag worden dan 50 km, stonden auto's geparkeerd. Het meisje kwam plotseling van achter een dezer auto's te voor schijn en liep de weg over. De chauffeur van de personenwa gen kon niet meer remmen, om dat hij een snelheid had van minstens 85 km. De officier achtte daarom roekeloos rijden bewezen en was van mening dat dergelijke automobilisten; die rijden ,als idioten' zo lang mo gelijk van de weg moeten. Uitspraak over veertien dagen. Doodstraffen in Chili gewijzigd SANTIAGO Vijf socialistische militanten, die tien dagen gele den door een militaire recht bank in San Fernando ter dood veroordeeld waren, hebben van de militaire junta gratie gekre gen. De vijf mannen waren schuldig bevonden aan de vor ming van para-militaire groepe ringen en wapenhandel. Nieuwe proef voor Europa HET PLOTSELINGE AFTREDEN van bondskanselier Brandt stelt de politieke stabiliteit van West-Europa opnieuw ernstig op de proef. Het overlij den van Pompidou, de Britse ei sen tot nieuwe onderhandelin gen, de chaos in Italië, de span ningen met de VS, het waren even zovele factoren van onze kerheid voor een geleidelijke Europese eenwording. Binnen het onrustige Europa leek het Duitsland van Brandt een burcht van stabiliteit en zeker heid. Dit beeld was de laatste tijd wat bedrieglijk geworden. Brandts positie was zwakker geworden als gevolg van kritiek op prijs stijgingen, stijgende werkloos heid en industriële onrust, ge paard gaande met een radicali sering binnen Brandts eigen partij. Het leidde tot enkele spectaculaire nederlagen bij ver kiezingen in deelstaten. DE SPIONAGE-AFFAIRE, waar uit Brandt nu persoonlijke con sequenties heeft getrokken, staat dus niet alleen als reden voor het aftreden van Brandt. Maar het toont wel zijn mentali teit: hoewel hij zelf moeilijk als schuldige kon worden aangewe zen, heeft hij alle verantwoorde lijkheid op zich genomen. Een nieuw blijk van persoonlijke moed, dat in hem ooit bekroond werd met de Nobelprijs voor de vrede. Het aftreden van Brandt ls dus ook om zijn persoon een slag voor Duitsland en daarmee voor Europa. Door zijn morele gezag maakte hij het na-oorlogse Duitsland nog meer dan zijn voorgangers een volledig geac cepteerde partner binnen Euro pa. Zijn integriteit, gecombi neerd met zijn gevoel voor rea liteit, maakte het mogelijk dat hij ook de betrekkingen met Oost-Europa kon herstellen. DE SPIL die Duitsland voor de Europese verhoudingen en ont wikkeling is, heeft behoefte aan een sterk gezag, dat gebaseerd is op sterke democratische grondslagen. Met het aftreden van Brandt is deze positie in het geding. De democratische krachten in Duitsland zullen zich opnieuw moeten bewijzen. Vermogensaamvasdeling Het C.N.V. sedert kort legt het er de nadruk op dat het een „open christelijke vakbeweging" is en iedereen kan wel raden waarom- is de vakbeweging die vermoedelijk het promotorschap voor bezits vorming een beetje van het N.K.V. overgenomen heeft. Het op ruime schaal bekend worden van ondernemingsjaarverslagen met cijfers die over 1973 hogere winsten aangeven, is voor de re dactie van het C.N.V.blad De Gids aanleiding om in een hoofdar tikel hernieuwde aandacht te vragen voor vermogensaanwasdeling. Op goede gronden dachten we. Want wanneer door maatre gelen als dividendstop voorkomen wordt dat kapitaalverschaffers extra profiteren van de winst, dan blijft toch het feit dat ze indirect profiteren van het vergrote kapitaal dat in de onderneming blijft. Economisch en sociaal is het vasthouden van dit kapitaal een voor deel, want het maakt Investeringen mogelijk welke zowel voor de economische weerbaarheid van de onderneming als voor de werkge legenheid wenselijk of noodzakelijk zijn. Maar binnen het kader van de bezitsvorming zou dit verschijnsel evenwel een goede gelegenheid zijn om de „ingevroren" bedrijfsre sultaten ten goede te laten komen aan de hele bedrijfsgemeenschap en dan wel zo, dat de extra baten buiten de consumptiesfeer blij ven. Anders betekent het extra druk op de inflatiespiraal en op de totale loonpolitiek. VERMOGENSAANWASDELING is geen begrip dat veel sympathie gewekt heeft in ondernemerskringem; het is ook geen ideaal dat de vakcentrales warm aan het hart gekoesterd hebben, nadat ze in de zestiger jaren met hun rapport „Bezitsvorming door vermogensaan wasdeling" de indruk wekten gewonnen te zijn voor theorieën welke in de vijftiger jaren KVP-leider prof. Romme al had verkondigd. Helaas is de zaak nooit van de grond gekomen; met als gevolg dat er jarenlang in de loonpolitiek alleen maar gewerkt is met loonsverho gingen in baar geld welke grotendeels door prijsstijgingen ongedaan gemaakt werden en die aan het eigemtom van do ondernemingen weinig of niets veranderden. Het C.N.V. keert nu terug naar het oude Ideaal; in een tijd waarin de onderneming vanuit vele gezichtspunten ter discussie is gesteld. Wij achten het niet uitgesloten dat de oplossing van het probleem der vermogensaanwasdeling ook een stoot in de goede richting voor het oplossen van andere problemen zou kunnen zijn. Weeroverzicht WEERRAPPORTEN dit I gftbeairPTi. i het kruispunt Papendreoht op de rijksweg van Gorkum zonnig frist 19 temperaturen luchtdruk in miltibaran opklanngen hagel wamrtdront H hoge-dn*gebed 'bewofcing sneeuw -*-r kou-frent L lage-drukgebicd regen rs. onweer windrichting verrtaats/ngvichfing In de koude nacht die over ons land is uitgestroomd, daalde de temperatuur nabij het aardop pervlak vannacht op enkele plaatsen in het binnenland tij dens opklaringen tot even onder het vriespunt. Bewolking, die daarna weer van de Noordzee binnendreef, droeg er echter toe bij, dat de nachtvorst tot een zeer plaatselijk verschijnsel be perkt bleef. Doordat ook in de hogere niveau's de lucht bijzon der koud is kunnen er gemakke lijk buien ontstaan. Ook in grote delen van midden- en Oost-Eu ropa is het bijzonder koud en daarbij ook nog bijzonder nat. Het regent er nu al verscheide ne dagen achtereen bij tempera turen die maar weinig boven nul liggen. In wat hoger gelegen streken valt de neerslag in de vorm van sneeuw. Zon is er al leen in de landen rond de Middel landse Zee. maar temperaturen van 20 graden of hoger vormen er uitzondering. Vooruitzichten voor donderdag: op de meeste plaatsen droog met af en toe zon, vrij koud met kans op nachtvorst. Voor donderdag: Aantal uren zon: 29. Min. temp.: omstreeks 4 graden. Max. temp.: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Eoldo Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd Twente VliaalngaQ Zd.-Limburg Bordeaux Bruinet Frankfort Loeurno Lux'inburg ''"Tirii—w

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9