Er zit schot in nieuwe kerkhof voor Leidschendam GEEN POEHA BIJ ZILVEREN AMBTSJUBILEUM V. EYSINGA s Leids Lyceum bouwt in Leider dorp randgemeenten PAG11 Leiderdorp af kerig van groot gewest Den Haag Stedebouwkimdige werkzaamheden in '74 in Wassenaar PAGINA 4 DINSDAG 7 MEI 1974 LEIDSCHEN DAM Wethouder H. L. van Dongen heeft gister avond in de raadscommissie voor openbare we riten en ruim telijke ordening meegedeeld dat nog dit jaar kredieten kunnen worden aangevraagd voor aan leg van een algemene begraaf plaats aan de Noordheylaan, langs de spoorlijn Den Haag- Leiden. Dit is mogelijk gewor den doordat overeenstemming is bereikt over verwerving van de grond op vrijwillige basis, dus zonder een onteigeningsprocedu re. De aanleg van een algemene begraafplaats speelt in Leid- schendam al zo'n vijfentwintig Jaar en ls een jaarlijks terugke- vroeg naar de mogelijkheid de geven. Het zou dan een fiets- en van het onderhoud. De omwo- door de wethouder „ideaal" rende vraag van alle politieke Noordheylaan meteen door te wandelroute moeten worden nenden betaalden namelijk aan werd genoemd, zijn al onder partijen bij de behandeling van trekken naar de Veursestraat- maar vooral geen sluiproute de eigenaar van de laan daar- handelingen over de verkoop de gemeentebegroting. weg om daarmee aan de laan voor autoverkeer. Verder was voor jaarlijks een bedrag. van de grond) gaande. Burge- De heer C. H. de Ruijter (PC) ook een recreatieve betekenis te hij benieuwd naar de oplossing Over de wandel- en fietsroute, die meester en wethouders hebben echter, vanwege het belang van de begraafplaats, niet willen wachten tot deze afgesloten zijn. De grond is bovendien van een andere eigenaar. De afspraken met de bewoners zullen door de gemeente worden overgenomen, behalve als de weg aanzienlijk wordt verbe terd, dan gaat de gemeente het onderhoud betalen. Wethouder van Dongen wilde op de weg dan ook nog de bromfietsen we ren. De weg zal evenmin voor begrafenisstoeten worden ge bruikt, wel voor bezoekers aan de begraafplaats. OEGSTGEEST „Eerlijk ge zegd lk was het bijna helemaal vergeten." Jhr. Tjalling Aedo Johan van Eysinga (59) is sinds 1 april 1968 burgemeester van Oegstgeest. Op 16 mei viert hij zijn 25-jarig jubileum als burge meester. Daar hecht hij zelf weinig waarde aan, omdat hij het ambt met plezier uitoefent. „Er komt alleen een gezellige bijeenkomst met de medewer kers. Geen officiële receptie of zo iets." Bij toeval rolde de heer Van Ey singa in het burgemeestersvak. Ik woonde in Friesland, waar ik voorzitter was van de pacht- kamer. Het was een baan met weinig mogelijkheden. Toen ik werd gevraagd om burgemees ter van Hellevoetsluis te wor den, heb ik dat met beide han den aangegrepen." Vooral het organiserende en „het vechten" om iets te krijgen voor zijn gemeente trekt burge meester Van Eysinga het meest aan in zijn ambt. „Het was aan vankelijk helemaal niet mijn bedoeling om burgemeester te worden. Ik heb voor de oorlog economie gestudeerd als de oor log niet was gekomen, was ik waarschijnlijk het bedrijfsleven ingegaan", zegt de man wiens jongensjaren aan de Leid- se Rijnsburgerweg liggen. Als zoon van een hoogleraar in het volkerenrecht werd Jhr. Van Eysinga op 7 augustus 1914 In Scheveningen geboren. En kele jaren later verhuisde het gezin Van Eysinga naar de Rijnsburgerweg, waar het „Ey- singa-huis" nog steeds herinnert aan zijn vroegere bewoners. Daar ontmoette hij ook zijn vrouw, een buurmeisje. On danks de banden die het echt paar heeft met Leiden, maar ook met Oegstgeest (ze trouw, den in 1939 in het Groene Kerk je) was het geen heimwee die burgemeester Van Eysinga in 1968 deed besluiten naar Oegst geest te verhuizen. „Ik ben ne gentien jaar burgemeester van Hellevoetsluis geweest en hoe wel ik het er erg naar mijn zin had, vond ik dat ik eens op moest stappen. Burgemeesters en dominees moeten nooit te lang ergens blijven." Pas nadat hij burgemeester was geworden, is de heer Van Ey singa lid geworden van een poli tieke partij, CHU. „Naar mijn mening krijgt de functie ten on rechte steeds meer een politiek gezicht. Als burgemeester heb ik er eigenlijk geen behoefte aan, maar de politieke partijen zelf vinden een steunpunt in hun burgemeesters." Het is dan ook niet verwonderlijk dat de heer Van Eysinga geen enkele moei te heeft met het objectief voor zitten van raadsvergaderingen. In zijn sobere werkkamer aan het Wilhelminapark kijkt burge meester Van Eysinga terug op 25 jaar besturen van twee zo verschillende gemeenten als Comité OEGSTGEEST In Oegst geest is een comiteé ge vormd om de wens van bur gemeester jhr. T.A.J. van Eijsinga een bijdrage van de burgerij aan de Stichting Orgelfonds Groene of Wille- brordkerk in vervulling te doen gaan. De burgemeester sprak deze wens uit ter gele genheid van zijn zilveren ju bileum op 16 mei a.s. In het comité hebben zitting de heren T. Plate, M. Kool. dr. W.J. Maan, ir. R.A. Kasper en N. v. Velzen. Zij hopen bij een komende actie, welke na de zomermaanden start, de gehele Oegstgeest bevol king te betrekken. Vooruitlo pend op deze actie ter be houd van het monumentale orgel kan men reeds een gift overmaken op bankrekening 56.69.33.368 Algemene Bank Nederland of op postgirore kening 9013 van de ABN met vermelding: zilveren jubi leum burgemeester/orgel fonds Groene Kerk. Op 16 mei wordt het voorlopig be drag bekend gemaakt. Hellevoetsluis en Oegstgeest. „Toen ik in 1949 in Hellevoet sluis begon was het er een grote puinhoop. Er was ontzettend veel woningnood. In Oegstgeest liggen de problemen heel an ders. Ook de bevolking van de beide gemeenten verschilt. „In Hellevoetsluis zijn bijna geen forensen. Het intellectuele peil ligt hier in Oegstgeest ook wat hoger." Toen burgemeester Van Eysinga Hellevoetsluis achter zich liet was de woningnood voor een groot deel opgelost. In Oegst geest kreeg hij meer te maken met financiële problemen. „De normen aan de hand waarvan door 't rijk bijdragen aan de ge meenten worden geleverd, hou den geen gelijke tred met de in flatie. Dit houdt in, dat je als ge meente ook steeds meer moet gaan toeleggen op verschillende projecten die vroeger voorna melijk voor rekening kwamen van het rijk. Toen ik hier kwam droeg de gemeente Oegstgeest bijvoorbeeld 400.000 gulden bij aan het onderwijs. Nu is dat al 700. 000 gulden." Een en ander brengt met zich mee dat er geen geld meer overblijft voor nieuwe uit te voeren plannen. „Verschillende sportvoorzieningen moeten hier nodig worden vernieuwd. Neem bijvoorbeeld de uitbreiding van het ASC-terrein en het aanleg gen van een overdekt instructie- bad." Deze sportvoorzieningen liggen de heer Van Eysinga, zelf een hartstochtelijke zeiler, na aan het hart. „Met spanning kijk ik uit naar het gereedkomen van het nieuwe clubhuis voor de Leidse Mixed Hockey Club." De inspraakprocedures kosten de gemeenten handen vol geld. vindt burgemeester Van Eysin ga. „Elk jaar dat een plan moet worden uitgesteld kost de ge meente meer geld. Ik heb niets tegen inspraak; aan de andere kant: je moet ook eens nagaan hoeveel mensen er werkelijk meedenken en meepraten. Dat is misschien 1% van de gehele bevolking. Van de grote massa hoor je niets, zolang ze het naar hun zin hebben." Als concreet voorbeeld van stag natie door inspraak noemt bur gemeester Van Eysinga het nieuwbouwplan „Haaswijk", „Voor mijn pensionering over vijf jaar, hoop ik toch dat er een flinke aanzet is gegeven tot het plan." Jubileumgiften van de bevolking y zullen door burgemeester Van Eysinga in het orgelfonds van het Groene Kerkje worden ge stort. „Al ruim een jaar is de restauratie van de kerk gereed. Het orgel bevindt zich echter nog in een erbarmelijke staat. Vorig jaar kon met de restaura tie worden begonnen, maar rat werd weer gestaakt op last van de armlastige kerkvoogdij. Met deze schenking zullen de finan ciële problemen opgelost kunnen worden." Liesbeth Vogels JONKHEER TJALLING AEDO JOHAN VAN EYSINGA 25 jaar burgemeester Leiderdorp subsidieert bloemencorso LEIDERDORP De raad ls gis teravond unaniem akkoord ge gaan met de verlening van subsidie van 1.000,-- voor het Rijnsburgs Bloemencorso. Aanvankelijk waren de dames Uhlenbeck (D'66) en Van der Molen (PvdA) niet overtuigd van het nut van een dergelijke bijdrage. Na een warm plei<fooi van de heer Van der Oever (Prot. Chr.) waarin hij betoog de dat met name de oudere mensen veel plezier beleefden aan het corso, werden beiden overtuigd. W andelvierdaagse in Voorschoten VOORSCHOTEN - Wandelsport- vereniging SVLV organiseert van dinsdag 28 t/m vrijdag 31 mei de jaarlijkse avondvier daagse. Het Inschrijfgeld be draagt voor de vijf en 10 km 2,— en voor de 15 km 2.50. Voorinschrijvingen kunnen uit sluitend in de week van 20 t/m 24 mei geschieden tussen 18.30 en 20.00 uur in de hal van Cultureel Centrum. De start vindt plaats vanaf het Cultureel Centrum iedere avond om 18,"" uur. Subsidie voor rschernivereniging LEIDERDORP De onlangs op gerichte schermvereniglng Leiderdorp kan rekenen op een startsubsidie van 1.355.Dit bedrag zal besteed worden aan de aanschaf van schermlopers en reservewapens. De vereniging telt nu reeds dertig leden. Er wordt getraind in het gymnastieklokaal aan de Bern- hardstraat. Het ligt in de bedoe ling dat de vereniging te zijner tijd gebruik gaat maken van de sportzaal in het Binnenhof. Concert Excelsior WASSENAAR De muziekver eniging Excelsior geeft a.s. za terdagavond 11 mei te 20 uur in het Jeroenhuis in de Kerkstraat het jaarlijkse concert voor do nateurs. Zowel voor als na de pauze zal door het orkest onder iet-ding van Mannes Brilleman lichte muziek ten gehore wor den gebracht. In de pauze zal een tomlbola worden gehouden. Het nieuw te vormen recreatiege bied „De VUetlandenis door opspuitingen en het wegzuigen van zand weer enigszins in zijn oude staat teruggebracht. Ook de vegetatie die bij deze staat past is teruggekomen. Kenmer kend voor een moerasgebied is de moer asandif vie, een typische waterplant met grove stengels en een bloem die op afstand wat op het welbekende pipkruid lijkt. Deze planten zijn de afge lopen week massaall gaan bloeien: Het is een prachtig ge zicht die eindeloze gele velden, met hun prikkelende geur en de zandduinen daartussen. Alleen fietsers, bromfietsers en uiter aard voetgangers kunnen dit gaan zien. want de Vlietweg tussen Zoeterwoude en Stomp- wijk is voor auto's verboden terrein. Voor een rustige fiets tocht voor het hele gezin, kan men dus de route langs de Vliet tot aan de Kniplaan volgen, om dan via Stompwijk en het brede fietspad naar Zoeterwoude weer in Leiden aan te komen. Leiderdorp Hoe afkerig de raad van Leiderdorp is van de vorming van een groot gewest Den Haag bleek gisteravond tijdens de raads vergadering. Aan het college werd alle lof toegezwaaid toen zijn reactie op de plandoelen-nota ter sprake kwam. De plandoelenota beoogt een discussie op gang te brengen over wat er met het gebied tussen Hoek van Holland en Hillegom moet gaan gebeuren. Hierbij staat echter al vast dat Den Haag de centrum functie moet gaan krijgen. „Hagenezen, Hagenezen en de rest zal ons een rotzorg wezen", was de kreet van het PvdA-raadslid Van der Molen. „De visie die uit de nota naar voren komt kan niet hard genoeg bestreden worden", aldus het raadslid dat ook in haar par tijprogramma meer wil appelleren op Leiden dan Den Haag. Veel kritiek was er ook op de naam van de nota „De naam geeft de tweeslachtigheid van de nota aan", aldus de heer Hekkelman (Prot. Oir.). „Je kunt doelstellingen hebben, die je met een plan tracht te verwezenlijken. Een samenvoeging van deze twee woorden wekt de grootste verwarring die overigens uit de nota blijkt". WASSENAAR Aan de raadscommissie voor intergemeentelijke za ken en ruimtelijke ordening is een ontwerp-raadsvoorstel voorge legd inzake het beschikbaar stellen van een krediet voor stedebouw- kundige voorzieningen. In het voorstel geven burgemeester en wet houders een opsomming van de werkzaamheden die het stedebouw kundig adviesbureau OD 205 te Delft in 1974 voor de gemeente zal verrichten. Dat zijn het ontwerpen van een nieuw „recreatieplan Zijlwatering", van nieuwe bestemmingsplannen voor het gebied Spinbaan en voor het gebied ten zuiden van de remise, van een nieuw bestemmingsplan voor het landelijk gebied, het adviseren omtrent een nieuw bestemmingsplan voor het gebied Zijl watering ter aanpassing van de bestaande plannen aan de nieuwe voorschrif ten ingevolge de Wet op de Ruimtelijke Ordening, een verdere uit werking van het komplan, waarvan het eerste concept nu in discus sie is, studie en overleg ter voorbereiding van een bestemmingsplan voor het gebied ten zuidwesten van de landscheidingsweg en verder de beoordeling van incidentele bouwplannen, voor zover daaraan stedebouwkundige aspecten zijn verbonden. Aan de raad zal worden voorgesteld voor 1974 een krediet van 75.000,- beschikbaar te stellen. Een bedrag van 16.800,- is nog be schikbaar van het voorgaande jaar waarin ruim 62.000 werd uit gegeven voor stedebouwkundige voorzieningen. Op dit terrein, dat tussen de Vos- siuslaan en de Leisloot in Lei derdorp ligt, zal binnenkort een dependance van het Christelijk Lyceum Dr. W. A. Visser 't Hooft verrijzen. Tot nu toe is men bezig een toegangsweg tot de afdeling, waarin de eerste drie leerjaren van Havo en Atheneum gehuisvest worden, aan te leggen. Het ligt in de be doeling reeds in september van dit jaar met het onderwijs in de dependance te beginnen. Meer in de richting van de Vosslus- laan zal tevens begonnen Mor den met de bouw van een Christelijke Mavo. In 1975 hoopt men dependances voor de R.-K. Scholengemeenschap Bonaven- tura-Kijckenborg en de scholen gemeenschap Louise de Coligny in het gebied gereed te hebben. „Dag van de verpleging" in Ursula WASSENAAR Morgen wordt In I de Ursulakliniek aan de Eiken laan de jaarlijkse „Dag van de verpleging" gehouden. Deze dag I Is georganiseerd door de leerlin- genraad van de kliniek onder voorzitterschap van Jos Buys. Om 8 uur 's morgens zal de dag via de radio geopend worden. I Om 10 uur heeft de officiële 1 opening plaats. Voor het hoofd-1 gebouw zullen vlaggen worden gehesen en zal dr. J. M. J. I Tpns, directeur-geneesheer van I de kliniek een toespraak hou-1 den. Muzikale medewerking I wordt verleend door de Haagse I Politie Kapel. Om half elf wordt, bij gunstig I weer, koffie gedronken op het grasveld bij Villa Conradette, waar diverse stands zullen zijn I ingericht. Om 12 uur is er op de I verschillende afdelingen feestelijke maaltijd. 's Middags 2 uur begint er een sportprogramma met o.m. voet bal en volleybal terwijl er 's avonds 8 uur in de kapel voor alle bewoners van de kliniek een toneelstuk wordt opgevoerd door personeelsleden van de kli niek. Belangstellenden die op j die dag een kijkje willen komen nemen zijn welkom. Turn-driekamp in Leidschendam LEIDSCHENDAM Afgelopen zondag werd in sporthal „De Fluit" in Leidschendam een turndriekamp gehouden. Hier aan werd deelgenomen door de SENH at mo eel zo rijd te roen li i de ond g ens de aderlnj 'armor lolland andboi Oms nteresi linders oordigi armon ie wele de k; Schi gymnastiekverenigingen „Prin senbeek" uit Prinsenheek, „Groen-Wit" uit Leiden en „Sportlust" uit Leidschendam, Iedere vereniging had een af vaardiging van 3 meisjes-groe pen, één dames- en één jongens- groep. Alle eerste groepsprijzen gingen naar Prinsenbeek toe. Van Groen-Wit mochten mevr. M. v.d. Stel-de Wekker bij de da mes en Peter Owel bij de jon gens ieder een individuele prijs in ontvangst nemen. Ook bij Sportlust sleepten 3 deelneem sters een persoonlijke prijs in de wacht. Groen-Wit heeft beide andere verenigingen uitgenodigd om volgend jaar omstreeks deze tijd in Leiden weer aan een turn-driekamp deel te nemen. V akantiespelen Oegstgeest OEGSTGEEST Voor de Oegst- wende geester jeugd zullen ln de week tijd yl van 29 juli tot 2 augustus weer hun bt vakantïespelen worden georga- op.-etter niseerd. Er worden vierhonderd tot 450 deelnemertjes verwacht. Alle verenigingen die vorig jaar hun medewerking hebben ver leend, hebben zich wederom be reid verklaard. Jammer genoeg doen ook ditmaal de Leidsche Mixed Hockey Club en de Leid sche Lawn Tennis Club niet mee. Reeds 22 van de 24 groepsleiders die er nodig zijn hebben zich al aangemeld. In schrijvingsformulieren zullen via de scholen worden ver spreid. Daarna kan men zich tot 3 juni opgeven. loogstw lantaste Steen! ollandi .andboi igen g hiphol ihiphol waar n we tuatiek is on nheim Pluimvee laag gj ide st linkerl igse tonder» inheim Ope senhei ordt i ronds wden enVijki treker laag n oei je torhou WASSENAAR De Pluimvee- en vogelvereniging Wassenaar houdt in de komende weken twee ledenvergaderingen, beide in het Jeroenhuis. Op maandag avond 13 mei a.s. te 20.15 uur zal er „een algemeen fokkers praatje" worden gehouden over vogels. Ook zal ter sprake komen het eventueel gezamen lijk inenten van vogels. Op maandagavond 20 mei, even eens te 20.15 uur zullen o.m. het schema voor de ledenvergade ringen in het komende seizoen en de tentoonstellingsdatum voor 1975 besproken worden. Secretaris van de afdeling pluim vee is de heer A. J. Eykhout, Mil Rijksstraatweg 453 A, tel. 15832, secretaris van de afdeling vo- op gels de heer J.H. Scholte Al- SSENy bers, van Groeneveltlaan 10, tel. het g Sakor-collecte WASSENAAR. De opbrengst van de onlangs in Wassenaar gehou den collecte voor de Samenwer kende Kinderbeschermingsorga nisaties (SAKOR) heeft d£ "an het vorige jaar ruim oveitrof fen. De opbrengst bedroeg tot nu toe 7996,- tegen 4400.- in 1973. Zoals bekend komt de helft van deze fraaie opbrengst direct ten goede aan de twee Wassenaarse kindertehuizen. „De Sonnenburgh" denkt het geld te besteden aan de nodige fietsen, terwijl het Antoniushuis graag de kampeeruitrusting een beetje op peil wil brengen. Bijdragen zijn alsnog welkom bij de RABO-bank Wassenaar, giro 147104, met vermelding ..pen ningmeester SAKOR-comité". Schoolsport in Wassenaar WASSENAAR De scholen voor het basisonderwijs in Wasse naar zullen morgen op de schoolsportvelden aan de Prin- senweg deelnemen aan een voetbal- en korfbaltoernooi. De eerste wedstrijden beginnen om half 2 en zullen de gehele middag duren. De deelnemende scholen zijn in drie poules ver deeld. De finales zullen worden gespeteld op 15 mei a.s. De wedstrijden worden georgani seerd door de Wassenaarse Schoolsportcomimissie. «ultre, ieleng tt var lanodu fci H. utte z trnme: rwiji r'enei int* rdwijk Intersr jkse >uwm< ei a.s uur Gr t- Mo 'svall wjk -pok (het r i6en ik).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4