Oud-veema rktdirecteu r M.W eima: geen paniek door Italiaanse stap HOFLANDBRUG OP DE LANGE BAAN Leidse glippers Allerlei(ds) Joop Stokkermans komt naar feest H. Hartschool LEIDEN Een Hoflandbrug, die de Voorschotense wijk Noord Hofland verbindt met de Vijf Meilaan en daardoor met Leiden Zuid-West zal er waarschijnlijk niet komen voor 1980. Met een voorstel van wethouder ds. A. J. Kret (stadsontwikkeling) om voor lopig af te zien van deze brugverbinding over de Kor te Vliet, ging de gemeentelij ke verkeerscommissie giste ren unaniem akkoord. Reden van het uitstel is de be slissing van de rijksoverheid om voor de bouw geen subsi die te verlenen. Het rijk vindt dat de Hoflandbrug hiervoor niet in aanmerking komt omdat hij alleen van belang is als buurtverbin- ding. Voor Leiden is het mo menteel evenwel niet moge lijk de kosten van de brug verbinding helemaal zelf te dragen, zo stelde de ver keerscommissie gisteren vast. Men stemde daarom in met het voorstel van wethou der Kret om de circa 5 miljoen die hiervoor is gere serveerd, te besteden aan de bouw van de Sumatrabrug en de asfaltering van busba- Volgens wethouder Kret is het' uitstel voor Leiden weinig bezwaarlijk omdat de brug vooral zal worden gebruikt door bewoners van Noord Hofland die naar Leiden Zuid West willen: „Natuur lijk moet er ook wel eens een Leidenaar d&èr op bezoek, maar de brug is veel belangrijker voor de mensen in Noord Hofland die gebruik maken van de winkels en scholen in Zuid-West. Van Voorschotenaren verwacht ik daarom nog wel wat weer werk tegen dit plan". Desgevraagd zegt Krets Voor schotense collega dr. P. S. Pels evenwel deze sombere verwachting niet te kunnen delen: „Ook ik sta niet te trappelen om de Hofland brug. Een brug bij de Vijf Meilaan zal veel uit Leiden afkomstig woon- werkverkeer aantrekken. En zolang er nog geen Leidse Baan of soortgelijke verbindingsweg is, zou dat een extra ver keersdruk tot gevolg hebben op de Leidse Weg." De verkeerscommissie ging gisteren akkoord met het voorstel van b. en w. om voor het opstellen van een verkeers- en vervoersplan voor de Leidse agglomeratie een slotkrediet van 470.000 beschikbaar te stellen. Wet houder Kret liet doorscheme ren dat hij wel begrip kon opbrengen voor de weigering van Voorschoten en Zoeter- woude om hun deel van de kosten te betalen die zijn ge moeid met de laatste fase van het onderzoek: „Die dor pen hebben maar een paar grote wegen. Zoveel kunnen er niet bijkomen en veel valt er daar dan ook niet le on derzoeken. We zullen onze vorderingen op Voorschoten en Zoeterwoude straks over dragen aan Gedeputeerde Saten". Leiden „Je weet natuurlijk niet wat eruit voortkomt, maar paniek? Nee, dat zie ik niet zo ten opzichte van het marktwezen. Misschien komen er wel slapeloze nachten voor de mensen die alleen In d« vette kalveren zitten. Men moet bedenken, dat de handel heel erg flexibel is. Daarom voorzie ik, dat de handel zich zal aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden. Dat hebben we ook gezien bij de herwaardering van de Franse franc; de situatie was weer snel aangepast. Ik hoop en vertrouw, dat dit ook nu zal gebeuren. Dat is elke keer het geval geweest. Hoewel, het valt niet te ontkennen, dat men het leven van de kleine zelfstandige wel bijzonder moeilijk maakt. Dit is de mening van de heer Meine Weima over de gevolgen van de Italiaanse importmaat regelen die de Nederlandse han del, met name de Nederlandse uitvoer van nuchtere kalveren, de voet gaan dwarszetten. De heer Weima werd ruim drie jaar geleden gepensioneerd als directeur van de toenmalige markt- en havendienst van Lei den. Maar nog steeds is hij een gang van zaken bij de veemark- man met een open oog voor de gang van zaken bij de veemark ten- binnen de EEG. „Ik be schouw dit bovendien als een hobby. Elke week versla ik de zeventien veemarkten in ons land. Praktisch elke dag krijg ik berichten door, elke week be zoek ik zo'n markt." Brug over Herengracht afgesloten LEIDEN Vanaf vandaag tof dinsdag 14 mei is de Kerkplein- brug over de Herengracht (tus sen de ir. Driessenstraat en de Oosterkerkstraat) afgesloten foor alle verkeer. Door de extra grote belasting van de Kerkpleinbrug als gevolg van de gedeeltelijke afsluiting van de Zijlsingel zijn nl. een aantal planken van het brugdek losgetrild. Dat kan gevaar ople veren voor het auto-verkeer. De dienst gemeentewerken voert daarom de nodige reparaties uit. Het verkeer naar De Waard wordt zolang omgeleid Hooigracht, St. Jorissteeg, Le vendaal, Plantage,' Singelbrug, Zijlsingel. Universiteits raad voor meer zeggenschap studenten LEIDEN De Leidse Univer siteitsraad is in meerderheid voor een bestuursexperiment in het kader van de Wet Uni versitaire Bestuurshervor- mlng (WUB), waarbij de stu denten meer zeggenschap zouden kunnen krijgen. Dit heeft zij gisteren als haar mening uitgesproken door amendement van de Pro gressieve Partij. Hierdoor zal de Leidse delegatie naar de vergadering van de Aka- demische Raad, a.s. zater dag, vóór het toelaten van zo'n experiment in de facul teit der Letteren van de Gro ningse universiteit moeten pleiten. Dit tegen de opvat ting en het advies van het dagelijks bestuur van die Raad in. De Akademische Raad moet zaterdag een ad vies opstellen aan de Kroon over het al of niet toelaten van dit experiment. Het lag aanvankelijk in de be doeling dat er dan ook ge sproken zou worden over de nota-studiefinanciering van staastsecretaris Klein, maar dit is uitgesteld tot 14 juni. Daarom zal de universiteits raad pas op 20 mei het man daat voor de Leidse delega tie hierover moeten vaststel len en kon gisteren worcten volstaan met het houden van enige algemene beschouwin gen over de nota. Meteen kwam er al flink wat kritiek op de nota, vooral ,van de kant van de progressieve studentenleden. De Centrum Groepering Leiden was iets gematigder in haar kritiek, terwijl het college van Be stuur, bij monde van voorzit ter Cath, naast enkele kant tekeningen, de toezegging deed op 2U mei te zul'en in haken op wat door de com missie studiefinanciering van de raad zal worden voorge steld. Gezien het feit dat deze qommissie in grote lij nen met het plan-Klein ak koord kan gaan en gezien de kritiek die gisteren reeds door verscheidene leden werd geuit, belooft het dan een hete discussie te worden. F abrieksmatig De Italiaanse maatregel be schouwt de heer Weima niet als iets vreemd: „Italië zit vrese lijk in financiële moeilijkheden, de economische welvaart is daar nog niet zo hoog ais b.v. in het westen. Er is meer import dan export, de vette kalveren van Nederland gaan vooral naar Duitsland en voor een heel groot deel naar Italië. Gemeste kalveren komen bijna niet meer op de markt, dit is zuiver een fabrieksmatige aangelegenheid geworden. Daarentegen ver schijnen nuchtere kalveren (vo rige week nog 25.000 op de Ne derlandse markten) in grote hoeveelheden op de markt. De fabrieken hebben rechtstreekse contacten met Italië en laten de vette kalveren niet meer op de markt, het zijn er hooguit 400 500 per week. Het is een aflo pende zaak, dat moeten we vaststellen", aldus de heer Wei- minder geconsumeerd. Eigenlijk is het onverklaarbaar, maar het is een feit." Prijsontwikkeling „Kijken we eens naar de prijsont wikkeling. Het vorig jaar mei lag de gemiddelde referentie- prijs per 100 kg rundvlees op 321,84 de gemiddelde nationale prijs is thans 273,60. Varkens deden vorig jaar mei 3,66 per kg, deze maand dit jaar was het 2,78. In mei '73 brachten vette kalveren 506,88 op, thans is dit 470,30, maar dat was nog vóór „Italië". „De Leidse markt krijgt veel slachtvee en wolvee. Door de overname van de Rotterdamse marktfunctie is het aantal nuch tere kalveren groot. Maar die kalveren blijven toch wel ko men, ondanks het feit, dat Italië „gekke" dingen uithaalt. Het heeft op de marktaavoer weinig invloed, we komen alleen op een lager prijsniveau. De Leid se markt zal dus geen drasti sche verlaging van aangevoerde aantallen te zien geven. De aanvoeren zijn op het ogenblik groter dan vorig jaar omtrent deze tijd." Geen doodsteek De heer Weima is ervan over tuigd, dat de Nederlandse markten zullen moeten stabilise ren: „we moeten alleen reke ning houden met dat lagere prijsniveau. De daling van het vleesgebruik is overigens wel een ondermijnende tendens. De Italiaanse maaatregel is geen doodsteek voor de gemeen schappelijke Europese markt. Dat zou wel het laatste zijn; na een doodsteek Is er niets meer. Maar het betekent wel een ern stige aanslag op ons bestaan." Slachthuis Voor het Leise slachthuis is het een grammofoonplaat vorige week minder was verkocht. Dat bleek op Koninginnedag te zijn waren. Ik bedoel maar: we heb ben te weinig Inzicht In allerlei omstandigheden en factoren". Wat de kalverkwestie zelf nog aangaat wijst de heer Cremers erop, dat er verschillende cate gorieën belanghebbenden te on derkennen zijn: „Je hebt de ex porteurs, maar er zijn ook nog de kalvermesters, die het pro- dukt langer In handen hebben en daardoor kwetsbaarder zijn. Hoe dan ook: vanuit Lelden valt de ontstane situatie moeilijk te bekijken." bioscopen STUDIO: Steenstraat 39, tel. 33210. .Jesus Christ Superstar" dap. 14.30, 19 en 21.15 uur. zo. 14.30, 16.15, 1» en 21.15 uur (a.l.). LIDO: Steenstraat 39, tel. 24130. „Pa- pillon" (18 Jr.) dag. 14.30 en 20 uur nog afwachten. Waarnemend di recteur F. X. M. M. Cremers is niet zo heel erg pessimistisch zonder meer. „Op het ogenblik valt er nog niets over een juiste visie te zeggen, of de maatregel doorwerkt op het aantal slach tingen en afzetten. De handel is een moeilijk te grijpen iets. Het zijn individuele ondernemingen die eigen wegen zoeken teneinde zoveel mogelijk rendement te krijgen. Compensatiemaatrege len zijn ook nog niet bekend, en dan zijn er altijd nog mogelijk heden voor het eventueel zoeken van andere afzetkanalen." Praten over vermindering van het vleesgebruik acht de heer Cre mers speculatief: „We weten veel te weinig van do achter gronden af. Ik hoorde, dat er 2.30, 7.00, 9.15, Zo. 7.00 Za., dl. en wo. om 2 Dahnallërs". Oolc op z< REX: Haarlemmerstra« 25414. „Krimlnele oniu. Ie" (18 Jr.). Tijden Leiden Bij Koninklijk Besluit is dr. R. Roolvink, tot dusverre wetenschappelijk hoofdmede werker bij de vakgroep talen en culturen van Zuidoost-Azië van de Leidse Universiteit, aan deze universiteit benoemd tot gewoon lector in de Maleise letterkunde en cultuurkunde van Indonesië. LEIDEN „Bij de mis schitterde ik meestal door afwezigheid. Voor kerkbezoek had ik doorgaans een 2 op m'n rapport. Ik werd er op school wel op aan gekeken, maar mijn vader vond het niet erg." Joop Stokkermans is er zonder frequent kerkbezoek ook weJ gekomen. 13 jaar geleden be hoorde Jopie tot de middel maat op de H.Hartschool in Leiden-Noord. Nu wordt hij alom gevierd als Nederlands piano-virtuoos in het populai re genre. „Ik hield meer van voebal'len en van Agaath van Tienen van de bakkerij in de Haarlemmerstraat. Ik heb nog een foto waarop ik met haar een dansje maak, ter gelegenheid van het bezoek van een bisschop." 14 „Piano studeren moest ik van mijn ouders. Heb ik dikwijls tegen mijn zo gedaan, maar ik ben zo er wel verschrikke lijk dankbaar om. Meester Zandvliet en het hoofd van de school, Pompe, behoorden toen tot de weinigen die dat stimuleerden." Binnenkort keer Joop Stokker mans terug naar zijn baker mat Leiden. Om het 50-jarig jubileum mee te maken van zijn H.Hartschool. Van 17 tot 23 juni wordt dit halve- eeuw-feest gevierd met een activiteit die iedereen ander maal 50 jaar zal heugen. Be halve met een officiële H. Mis en een receptie zal de herdenking ook grootse luis ter wodden bijgezet met een door de leerlingen samenge stelde tentoonstelling over de historie van de school, een fancy-fair, een sportdag, een schoolreisje, tractaties van ongekende lekkernijen, een film over het huidige school gebeuren cn een grotendeels door de k'nderen geschreven boekje over 50 jaar „H.Hart", Joop Stokkermans zal erbij zijn. W. Scheer Grote financiële verliezen zullen volgens hem in eerste instantie drukken op de voeder- en slachtfabrieken, maar ook op ae boer die tot nu toe in kleine hoeveelheden nog leverde en voorlopig door die fabrieken zal worden afgehouden. „Het is de kleine zelfstandige boer die een stuk minder ontvangt voor zijn nuchter kalf, dat hij aan de groothandel levert. De dupe wordt de man die exporteert. De nuchtere kalveren blijven namelijk toch wel komen van de moederkoe. De prijzen wor den aangepast op laag niveau. Men zal waarschijnlijk proberen in Duitsland of in het eigen land een afzet te vinden. Maar dit gebeurt bij een dalend vleesge bruik." Cadeau geven Men wil het overtollige vlees voor een goedkopere prijs kwijt aan ziekenhuizen en andere instellin gen. „Het gevolg is", aldus de heer Weima, „dat de detailhan del minder verkoopt doordat er een stuk omzet wegvalt. Men koopt minder bij de grossier en deze koopt minder op de markt. Hiermee lost men de zaak mijns inziens niet op, met dat cadeau geven.. De vleesberg verdwijnt niet daardoor. Men had dit al in de loop van het vo rig jaar moeten zien aankomen. Het is niet alleen de Italiaanse maatregel die roet in het eten gooit. Ook Duitsland verbruikt minder vlees. Trouwens, in heel Europa en ook in Amerika gaat het vleesgebruik achteruit, dat constateerde ik een half jaar geleüen al. Het is ineens een mode geworden: minder vlees eten. Ook het kippevlees wordt •si a1'-.-, onder redactie van; Arnold Hendrikse, tel. 01710-22244 tst. 16 Kappers- prijzen Het zit er op voor de le den van de TOC, de Technische Ontwikkelingsclub voor dames en heren kappers/sters in Lei den en omstreken. Gisteravond in het Antonius Clubhuis waren zii voor het laatst bij elkaar om een paar uren door te brengen, die zoals afgesproken was, an ders zouden zijn dan ze gewend waren. En het was anders: in- plaats van ijverig te oefenen en demonstreren van de laatste modekapsels en technische snuf jes, werd er gedanst, gelachen, gezellig gekletst, gebingood en dat alles met de gezellige mu ziek van een bandje op de ach tergrond. Onbetwist hoogtepunt van deze avond was wel de uit reiking van de jaarliijkse ere prijs en de wisselbekers Dames- en Herenvak. Aan voorzitter Cees Perdaan was de eer en het genoegen. De ereprijs van ver dienste seizoen 73—74 ging dit jaar naar kapper J.Pauw uit Leiden, vanwege zijn getoonde inzet tijdens de oefenavonden, zijn collegialiteit en actieve deelname. Een fraaie beker was zijn beloning. De jaarlijkse wis selbeker Damesvak gingen naar: le prijs: mevr. E.v.Ber- kelSchouten uit Roelofarends- veen; 2e prijs: dhr.G.J.v.7.uilen uit Rijnsburg; 3e prijs: mevr.Poirot uit Noordwijk. lle- renvakle prijsdhr.H.P.Smit uit Noordwijk; 2e prijs: dhrJ.Digger uit Noordwiiker- hout3e prijs: dhr.G.J.v.Zuilen uit Rijnsburg. Verder ontvingen 34 trouwe deelnemers aan de oefenavonden een diploma. De heer EM.Langezal uit Leiden ontving de prijs voor de winnen de slagzin van dit jaar. Deze slagzin zal in iedere kappers zaak in Leiden en omstreken komen te hangen. De zin luidt: ..Verwacht u een wonder in kapsel? Kom dan regelmatig" Op de foto de gelukkige prijs winnaars, van links naar rechts: J. Digger, G.J.v.Zuilen. mevr.Poirot, mevr.E.v.Berkel en H.P.Smit. Kledingdieven Voor een onbekend bedrag aan kostuums, pantalons en nappa jasjes werd in het weekeinde gestolen uit een herenkleding magazijn aan de Haarlemmer straat. Men verschafte zich toe gang via een dakraam. Diezelf de nacht ontvreemdde men te vens een bontjas ter waarde van 1250 gulden uit een etalage van een bontzaak aan de Bree- straat. Lange arm Dat de arm der wet lang en snel is, ondervond een 34-jarige Lei denaar in de nacht van zondag op maandag. De man had van een lelerzaeèi aan het Noordein de de etalageruit ingeslagen waarna hij een jasje, met een waarde van 325 gulden, weg nam. Opgeschrikt echter door naderende wandelaars gooide de man de jas op een vuilnisem mer en nam hij de benen. Hij kwam echter niet ver; op de hoek Noordemde-'Re inbrandt- straat voelde hij reeds die anm in zijn kraag. De Leidenaar wordt nu verhoord op het poli tiebureau in verband met ande re diefstallen uit kledingzaken. Geslaagd We zijn u nog de namen verschul digd van de Leide-naren die vo rige week donderdag bij de „eerste Leidse EHBO-Brigade" zijn geslaagd voor het zgn. een heidsdiploma. De geslaagden zijn: M. E. de Beijer, M. Breukhoven, Th. A. M. Buis, H. J. van der Burg-Verhoog, H. Claessen, A. G. Gehéniau, L. Helmus, I. M. Klok, R. Kra- mer-Poels, M. Kruys, P. J. Meulendijk, M. van Oirschot. K. van Oostenrijk, E. C. Le Poole. W, Poort, A. van Reeuwijk, S. van Rhee, M. Riedijk, M. C. M. van Rooyeo-Bauer, M. C. de Ru, G. Rijkens, J. Scholten, I. Slootweg-Goedegebuure, W. N. Slotboom, G. Spijker, G. van der Veen, M. van Veen, G. Ver hoog, R. van Vliet, C. Wernars, O. A. Wong Chung-Slot, D. G. van 't Zand-van der Blom, H. Bentum, W. Bijloo, J. Devilee, R. J. Dijk Jr., J. C. van Hoo- geveen, J, D. Hijneman, J. van der Leek, H. Maree, Th. Nauta, D. P. van der Valk, R. de Vries. Kraakwagen De bewoners van de volgende straten kunnen morgen, 8 mei, hun grove vuil buiten zetten: wijk 17: Hoge Morsweg, Mors- weg (van Lage Morsweg tot Hoge Morsweg), Morslaan, dr Lelylaan, Granaathof, Diamant laan, Onyxhof, Amethisthof, Smaragdlaan, Robijnstraat, Pa relstraat, Topaaslaan, Aquama rijnstraat, Bothastraat, H. Cos- terstraat, Mor shade, Rhijnhoj- weg, Agaathlaan. Saffierstraat, Turkooislaan, Berylsbraat, Car- neoolstraat, Barnsteenpad,.Kris- talsbraat, Toermalijnstraat, Opaalsbraat. Wijk 19: Lage Morsweg, P.C. Hooftlaan, Vondellaan, v. Baer- lestraatJacob Catslaan, Ge rard Brandtsbraat, Coornhert- sbraat, C. Huygenslaan, Brede- rosbraat, Speighelstraat, R. Vis ser straat, Tesselschadestraat, Leeghwaterstraat. St. Buysingh- straat, Calandstraat, Leeman- straat, Conradstraat, Dijksbraat, Stuwsbraat, Sluisstraat, Duiker- straat, Damlaan, Haagsestraat- weg, Muiderkring en Cruquis- laan. Bonte avond Het dienstencentrum Morskwar- tier organiseert donderdag a.s. eeq „bonte avond" in het kerk gebouw aan de Lage Mors- weg/hoek Dijksbraat. De aan vang is 19.30 uur. In het uiter aard bonte programma staat vermeld: majorettes uit de Ju- welenwijk, muziekmakende leer lingen van het Stedelijk Gymna sium, het dlenstencenbrum zang koor, de toneelclub van het dienstencentrum, volkszingen door leden van Auguslinus en een groep volksdaneers. Toe gangskaarten tegen de prijs van I gulden verkrijgbaar bij alle dienstencentra. En verder In de Martha-stichting Rijn stroom") wordt morgen. 5 mei, een oecumenische eucharlstlea- avondsmaalsvierin g gehouden slaagden in het verpleegtehuis door ds. O. J. Walpot en pastoor F. Wüst. Manja Koning en Joke Koot slaagden in% het verpleegtehuis ,.St. Elisabeth Gast hulshof in Leiden voor het diploma ..zie kenverzorgenden". De volgende cursus vangt aan op 2 septem ber 1974. In het kader van de donderdag avondcyclus van sociëteit Cate na organiseert de DAC-commls- sie op 9 mei in samenwerking met sportschool Luiten een de monstratieavond van de Japan se gevechts- en verdediglngs- sport judo, jiu-jltsu en karate. De avond, die om negen uur be gint, wordt gehouden In socië teit ,,HorusKolfmakerstecg 8. Het Huurderscomitè Merenwl/k organiseert op maandag 6 mei een grote huurtvergadering voor de Merehwljkbewoners. De ver gadering begint om 20 uur en wordt gehouden in de aula van het scholencomplex aan het Val kenpad. Agendapunten: de af splitsing van de BHW, de weige ringsactie, de weerstandskas en het spekken ervan, een eigen wijkkrant.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3