!£aid6C0omatit Ontslag Brandt slaat in als bom ROSENBURG" WAS EEN UUR BEZET De 20-delige Spoedig splitsing van Dennendal RABBIJNEN DOEN NIET MET RABIN MEE Politiek spel rond raadsverkiezingen in gemeente Alkemade (ort Rapenburg 2, Leiden postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J W. C Leune (Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week ƒ2,37; kwartaal 30,66; jaar 119,( 65e JAARGANG No. 19805 DINSDAG 7 MEI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Sinatra Ned. I om 20.21 uur de speelfilm „Not as a stranger" met Mit- chum, de Havilland en Frank Sinatra. Ned. II zendt tegelijkertijd dus 20.21 uur de Onedin-lijn uit met moeilijkheden rond Baines. ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig of zwak afnemende wind eerst uit noordelijke, later uit uiteen lopende richtingen. Koude npcht met minimumtemperaturen van 5 graden vlak aan zee tot om het vriespunt in het binnenland. Mxaima morgen ongeveer 10 graden. TEGENSLAGEN TE VEEL VOOR BONDSKANSELIER WILLY BRANDT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse psy chiatrische inrichting „Rosen- burg" is gisteren ongeveer een uur lang bezet door een groep van circa veertig personeelsle den. De bezetting volgde op het be sluit van de directie om de 25- jarige dienstweigeraar Jan Hirs die zijn vervangende dienstplicht in de inrichting had vervuld; af te wijzen voor een vaste betrekking. Volgens de bezetters zou de beslissing zijn genomen omdat Hirs een voorstander was van het doorvoeren van een aantal ver nieuwingen binnen de Inrich ting. Na overleg met het bestuur riep directeur dr. Van Schnik de hulp van de Haagse politie in om een einde te maken aan de bezetting. Door 18 man van de Mobiele Eenheid werd het gebouw zonder verdere moei lijkheden ontruimd. De bezet ters werden overgebracht naar een politiebureau, waar tegen hen proces-verbaal werd opge maakt wegens huisvredebreuk. Van onze correspondent. BONN Het ontslag dat de Westduitse bondskanselier Willy Brandt (60) genomen heeft, is als een bom ingesla gen in Duitsland in de EEG- landen en ver daarbuiten. De algemene verwachting is dat het aftreden voor Duitsland en Europa grote gevolgen zal hebben. Directe aanleiding tot Brandts besluit is de ont dekking, dat een van Brandts adviseurs, Giinter Guillaume, spionage voor Oost-Duitsland bedreef en de weigering van de minister van wetenschap en technologie Horst Ehmke, die Guillaume destijds had aanbevolen om af te treden. Maar buiten dat was Brandts populariteit als gevolg van de prijsstijgingen en toenemende werkloosheid sterk gedaald, wat ook bleek uit de verkie zingen in de verschillende „Lander". Als zijn opvolger heeft de so cialistische partij de minister van financiën Helmut Schmidt aangewezen. Helmut Sohmidt (55) is van vele markten thuis. Hij stelt zich in het algemeen wat krachtiger op dan Brandt deed en hij heeft enige maanden geleden al eens de degens gekruist met de afge treden bondskanselier. Toen reeds deden geruchten de ronde dat Brandt aan aftre den dacht. In Bonn is men er nogal verrast over dat Willy Brandt de consequenties van de affaire Guillaume op zich genomen heeft. De eigenlijke verantwoordelijke figuur is de toenmalige leider van de kanselarij, thans minister, Horst Ehmke, die Guillaume aanbaval ondanks waarschu wingen dat deze bemoeienis sen had gehad met de Oost- duitse inlichtingendienst. Het is daarom zeer waarschijn lijk dat Brandt door de te genslagen van de laatste tijd psychisch is ingestort en de verantwoordelijkheden niet ander opofferde: „Hij is niet langer op zich durft te ne- schuldig, maar slachtof- men. Brandt is de architect fer van de soepele „Oostpoli- tiek", waarvoor hij de Nobel prijs van de vrede verwierf. Tijdens zijn bewind ontston den nieuwe en vriendschap- pelijker verhoudingen met de landen van het oostblok; zelfs met Oost-Duitsland. Zo wel de Russische als de Oost-Duitse pers heeft Brandts besluit zonder verder commentaar gebracht. Pre mier Den Uyl noemt Brandts ontslagaanvrage „een zware slag voor Duitsland, Europa en de socialistische bewe ging". In Duitsland waren de commentaren, vanwege het late uur dat het r.ieuws be kend werd, nogal schaars. Alleen de liberale General Anzeiger bevatte een hoofd artikel, waarin gesteld werd dat Brandts besluit gerespec teerd diende te worden, aan- Helmut Schmidt, gezien hij zichzelf en geen van Brandt. Glijdende wagen Gelukkig waren er geen kinderen aanwezig op deze Rotterdamse speelplaats, toen deze grote vrachtwagen gisteren lang- i het terrein op kwam glijden, nadat de chauf feur hem op de glooiing van de Schie- damse Singel had ge parkeerd. ■M Engeland geeft lijk vrij van aangespoelde Katwijkse visser LONDEN In de Oostengelse havenstad Huil heeft de lijkschou wing plaatsgevonden van de Kat wijkse visser Adriaan van Duyn (31), wiens stoffelijk overschot aangespoeld was in Hornsea, boven Huil. Het werd door de familie van de visser herkend aan een gouden ammulet in de vorm van een ken. Het onderzoek wees uit, dat de man bij een ongeluk om het le ven gekomen was. Toen zijn boot op 8 december jl. viste ter hoogte van Flamborough Head in de Noordzee, werd Adriaan van Duyn door de spier over boord geslagen. Het bleek on mogelijk hem te redden. Drie ëneenhalve maand later spoelde zijn lijk aan in Engeland. Na de officiële lijkschouwing in Huil, werd door de Engelse overheid toestemming gegeven om het stoffelijk overschot naar Nederland te brengen, waar Adriaan van Duyn wordt begra ven. ƒ8,5 miljoen extra steun Lelden „Met een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds van 8,5 miljoen is ons bedje dit jaar gespreid. Leiden heeft meer gehad dan welke stad ook in Nederland. Groningen, met 200.000 Inwoners, heeft 9 miljoen gekregen. De aanvullende bij dragen van andere steden lig gen miljoenen lager". Dat zei wethouder ds. A. J. Kret gistermiddag bij de bespreking van het schema van de investe ringen in de onrendabele sector 1974 en 1975-1978 in de gemeen telijke verkeerscommissie. Klavertjes vier, vijf en zes rond kern centrales HENGELO Milieu groepen uit Middel burg stellen een on derzoek In naar de afwijking van de plantengroei in de di recte omgeving van de kerncentrale te Borssele. Rond de atoomcentrale van Dodewaard werden vorig jaar klavertjes vier, vijf en zes ge vonden. D« afwijking van deze plantjes wordt in verband gebracht met de mogelijke ra dio-actieve straling. Rond de centrale van Borssele zijn ook al mutaties gevonden. De heer Karman uit Middelburg vindt dat er nou eindelijk eens Iets boven water moet komen over deze affaire. Grote Winkler Prins encyclopedie bevat een afgerond programma van kennis en wetenschap. In 16.000 bladzijden. Door 1500 deskundigen. Maar vraag de informatie-set aan, compleet met schitterende uitklap kaarten en prachtige foto's in even verzorgd als de Grote Winkler Prins zélf. Gratisl Met nevenstaande bon. bon; Leiderdorpse Ivonne (16) weer terecht LEIDERDORP De 16-jarige Ivonne Hendrlksen uit Leider dorp Is na een verdwijning van ruim viereneenhalve maand weer terug bij baar ouders. Het meisje is vrijdag door de Am sterdamse politie achterhaald in een zelfbedieningsrestaurant in de hoofdstad, waar zij sinds eni ge tijd werkte, j taterdag is zij door haar vader en moeder afgehaald en terug gebracht naar de ouderlijke wo- ning in Leiderdorp, let meisje is het afgelopen jaar al eerder van huis weggelopen, j maar keerde altijd na een of twee weken weer terug. Haar vrijheidsdrang had echter tot gevolg, dat zij in de zomer van het vorig jaar in een open ob servatietehuis in Mook werd ge plaatst. Op 12 december jl. ver dween zij daar voor de tweede maal en liet toen niets meer van Zich horen. let is de Rijkspolitie en haar ou- ders nog niet duidelijk gewor den waar Ivonne gedurende haar afwezigheid gewoond en i wat ze gedaan beeft. Universiteit wil aanleg weg voor haar rekening nemen •EIDEN De universiteit Is be reid de kosten van een wegver binding voor auto's tussen de Wassenaarseweg en de Ples- manlaan geheel voor haar reke ning te nemen. 'at heeft wethouder Kret gisteren 1 bekend gemaakt tijdens een vergadering van de gemeentelij ke verkeerscommissie. De ge meente heeft plannen voor de aanleg van een dergelijke weg tot nu toe steeds als te duur j van de hand gewezen. Wethou- j der Kret overweegt nu wel om °P kosten van de gemeente "aast de „universitaire suto- *eg" een fietsverbinding aan te leggen. COMMISSIE-LANGEMEIJER (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De commlssie-Langemeijer heeft als voorlopige oplossing in het conflict-Dennendal een „ruimtelijke scheiding" voorgesteld, in die zin, dat Nieuw Dennendal snel kan gaan werken in twee paviljoens buiten de Willem Arntz-hoeve in Den Dolder. Men denkt aan de Witte Hull in Zeist, waar nu al 70 Dennendal-pupillen verblijven. Op dit voorstel hebben de meeste betrokkenen bij het conflict positief gereageerd: beheerder Gay BaJmaz noemde het voor stel „zeer acceptabel", ook een groep ouders en de werkgroep Nieuw Dennendalbestuurders toonden zich voorstander van split sing, evenals staatssecretaris Hendriks. Volgens het voorstel zullen de patiënten worden geselecteerd door de Commissie Lan- gemeijer, samen met de beheerder en in overleg met ouders en personeel. Er zal iemand worden aangewezen die de eindver antwoordelijkheid draagt en Nieuw-Dennendal zal iedere maand een verslag moeten uitbrengen. Mede op grond hiervan zal de commissie een oordeel over een definitieve splitsing kun nen vormen. Men denkt hiervoor zes manden nodig te hebben. Het is nog niet duidelijk of ook Carel Muller en de zeven ont slagen stafleden in de nieuwe inrichting weer aan het werk kunnen gaan. Op Dennendal (incl. de Witte Huil) wonen ongeveer 325 pupil len. Er zijn 210 personeelsleden van wie zich 157 achter Carel Muller hebben geschaard. Dit is het paviljoen „De Witte Huil" dat mogelijk een deel Nieuw-Dennendal zal gaan herbergen. Peiling geeft Giscard kleine voorsprong PARIJS (AFP) De onafhanke lijke republikein Valéry Giscard d'estaing zou de linkse kandi daat Francois Mitterrand met een kleine meerderheid kunnen verslaan als op 19 mei de twee de ronde van de Franse presi dentsverkiezingen wordt gehou den. Dit blijkt uit een opiniepei ling die vanmorgen In Parijs is gepubliceerd. De peiling, verricht door het blad l'Aurore, geeft Giscard d'Es- taing 50.4 procent van de stem men en Mitterrand 49,6 procent. Volgens ruwe berekeningen be tekent dit dat Giscard zich slechts met een meerderheid van 200.000 stemmen president zal mogen noemen. Giscard heeft de steun gekregen van de Gaullisten. Jeugdbende uit Noordwijkerliout en Alphen bekent 17 inbraken ALPHEN AAN DEN RIJN De politie in Alphen aan den Rijn heeft in samenwerking met de politie in Leiden en Noordwij- kerhout vier jongens van 17 en 18 jaar uit Alphen en Noordwij- kerhout aangehouden, die bij el kaar 17 inbraken hebben be kend. Daarbij is de diefstal van gouden ringen ter waarde van 11.000, woensdagmorgen in Al phen aan den Rijn. Van die buit is nagenoeg alles teruggevon den. Het viertal pleegde de inbraken ir een maand tijd, na nog maar net uit de jeugdgevangenis te zijn ontslagen. Onder meer werd een brandkast ontvreemd uit Lisse. De kluis, die ƒ1.000 opleverde, werd opengebroken in de duinen en daar naderhand begraven. In totaal stalen de knapen voor naar schatting 25.000. De schade die ze bij hun inbraken aanrichtten be draagt volgens de Alphense po- lit*} vele tienduizenden guldens. De heer Beket uit Amsterdam moest gisteren eerst van zijn verbazing bekomen, toen drie parachu tisten op het grasveld voor zijn huis landden, voor dat h '.j naar ze toe kon gaan. Deze parachu tisten. club genoten van de heer Beket, brachten hem felicitaties met zijn 55-jarige verjaardag. Voorhoutse bejaarden gaan niet naar B.N.S. Voorhout Op het terrein van de voormalige BNS in Voorhout zal in de toekomst geen bejaarden tehuis worden neergezet. Gede puteerde Staten hebben dat deze week aan het gemeentebestuur van Voorhout meegedeeld. Als reden wordt opgegeven dat de provinciale planologische dienst de bouw op het BNS-terrein niet aanvaardbaar acht en dr voorkeur geeft aan de bouw van het verzorgingstehuis met een klein aantal Ibejaardenwo- ningon op het terrein van het huidige bejaardentehuis St. Ag nes. Voor wat betreft de nodig geachte overige bejaardenwo ningen geven zij in overweging deze op geringe afstand van het nieuw te bouwen tehuis in het bestemmingsplan „Spoorlaan" te situeren. Over de beweegre denen. de practische uitvoer baarheid en de consequentie van dit standpunt zal het Stich tingsbestuur van het Bejaarden centrum Nieuw Schoonoord zich op horte termijn gaan beraden. TEL AVIV (AP) De natio nale religieuze partij in Is raël heeft besloten niet deel te nemen aan een re gering die gevormd zou worden door Rabin, de man die door de labour partij is opgedragen een regering te vormen. Het uitvoerend bestuur van de partij van de rabbijnen heeft eenstemmig besloten niet aan de regering van Rabin deel te nemen, omdat de rechtse oppo sitie hier geen deel van zou uit maken en omdat geen aanwij zing bestaat dat Rabin van plan zou zijn de wet op het staats burgerschap te wijzigen. De partij wil het staatsburger schap ontzeggen aan Immigran ten die door niet-orthodoxe rab bijnen tot het joodse geloof zijn bekeerd. De weigering van de religieuze partij betekent dat Rabin zal moeten proberen een minderheidsregering te vormen. ALKEMADE In tegenstelling tot vele andere gemeenten Is er In Al kemade minstens drie politieke groeperingen, omdat echter de con fessionele groeperingen samengaan in een partij genaamd C.D.A. en er naast de V.G.A. geen andere groepering is verschenen zullen de gemeenteraadsverkiezingen in Alkemade zich tot slechts twee par tijen beperken. Vastgesteld mag daarbij worden dat beide partijen zeer actief zijn In de propagande voor de verkiezingen. Men komt met een program ma uit voor de komende verkiezingen en geeft een overzicht wat in de afgelopen periode is gerealiseerd. Merkwaardig daarbij is dat vaak beide partijen het recht opeisen dat dit door haar toedoen is verwezenlijkt, al moet ook worden toegegeven dat men niet altijd dezelfde mening heeft gehad. Echter een ding komt In de propagan da wel vast te staan, beide partijen zijn werkzaam voor het belang van de gemeente Alkemade en haar inwoners.En wat wil men nog meer. Overigens zou men bij de propaganda voor de komende ver kiezingen bijna kunnen gaan denken dat het raadslidmaatschap een lucratief baantje is, dit gezien de activiteiten om stemmenwinst te verkrijgen. De V.G.A. heeft zelfs een vcrkiczingstoernee opgesteld waarvan de eerste bijeenkomst is op donderc.ee 9 mei 's avonds om 8 uur in café Heemskerk. Daarbij zal men kennis kunnen maken met de V.^I.A. kandidaten voor de gemeenter^dsveriLezing.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1