In Cato's snoepwinkeltje houdt jeugd zelf moderne tijd tegen m e Pinkeltjes en babbelaars in puntzakjes Vrienden van Wassenaar stellen welzijnsbeleid aan de orde Opblaasbare waterkering Valkenburg voelt niets voor gewestavontuur Lissenaar maakte goede gok in '34 Mgr. Simonis ging voor bij stijlvolle jubileumviering Stijlvol dansen Het gregoriaans had een uitstekende voorspraak MAANDAG 6 MEI 1974 oubrug- othlaan slis van Is de her eesters C. van messet r Wou- organi- ot 1953 brand- De on- ng van erwerk hout- een Leiden Het ging haar aan het hart, toen ze de oude handkol- fiemolen naar boven moest halen. Maar de kinderen zaten er almaar aan te draaien. Dat ging zo niet. Nu staat op de toon bank bij Cato Brandt-Veen een moderne weegschaal. Volgens Cato een foeilelijk ding dat helemaal niet in haar omgeving past. En gelijk heeft ze. In het winkeltje Veen, op de hoek van de Oude Varkenmarkt tegenover de Doelenkazerne waar vroeger heel goede klanten woonden: de huzaren wordt de tijd met man en macht tegengehouden. De jeugd heeft Cato al gezegd: denkt u erom, dat u hier niets moderni seert, hoor. „Dat zal ik ook echt niet doen. Daar moet ik niets van hebben. Kijkt u maar hiernaast, daar hangt alles nog zoals mijn moeder, die negen jaar geleden op 87-jarige leef tijd overleed, het heeft achtergelaten: oude foto's van de vo rige eeuw, koningin Wilhelmina als 18-jarige. De Duitsers heb ben haar daar niet van de muur kunnen krijgen". den we twee bedsteden, een voor mijn ouders en een voor mij. Boven ook, trou wens. Ik hou van die ouwe traditie. We hebben hier een prettige tijd gehad, heel wat afgelachen. Er was meer aardigheid dan nu, met die buurtjes zittend voor de deur. In het winkeltje was gezelligheid". Die gezellig heid is er nog steeds. De pa pieren puntzakjes, die bijna niet meer te krijgen zijn, hangen nog aan touwtjes bo ven de klant. Trouwens, alle artikelen van toen komen volgens Cato weer terug: het zoethout („daar verdrijf je echt maagzweren mee, hoor"), pinkeltjeskaneel, de kauwgomballetjes, hete blik sem, haverstro, babbelaars. Veel buitenlanders kijken op hun tocht door oud-Leiden him ogen uit op de glazen potten en blikken trommels. Sinds 25 jaar voert Cato het beheer over de winkel, nu en dan geholpen door haar man. „We waren een loop zaakje voor de huzaren, met een wagenverhuurderij erbij een wagen voor 75 cent per week, en dan gingen de honden eronder en de lorren erop. Nu zijnwe al jaren een jeugdzaakje, me grote klan- Na de eeuwwisseling begonnen de ouders van mevrouw Cato het winkeltje, dat daarvóór een kolensjouwerskroegje moet zijn geweest. Ze had den 300 gulden bij elkaar ge spaard en toen kwamen de oude trommeltjes en tweede handsspulletjes. Later kwa men er appeltjes en peertjes bij die ze 's morgens om 5 uur van de markt haalden. Het eerste jaar hadden ze 300 gulden overgehouden. i. Dat was niet mis. „Ach me neer, ze hadden hier van al- les: lange en korte turfjes, vuurmakers, briketten voor de stoof, een zandbakje met i, los zand. Voor een cent had je een schep zand voor de kattebak. Voor een paar cen ten had je azijn, peper, losse stroop, zeep. Alles los. Ja, dat was allemaal van vroe ger, hè. Zaterdagsavonds om half 12 ging hetwinkeltje dicht. De volgende ochtend stond men weer op de stoep, voor een haring van 6 cent met een hoop uien. De bood schappen gingen in een sloop. Een half ons chloor voor 2 centen". „Het was niet naar, hoor, die tijd. Hard werken van vroeg tot laat. Ja, dat was wat. Hier achter de winkel had- hun befaamde winkeltje ten in de technische school en de vakschool voor meis jes. We zijn een snoepwinkel geworden. Een gulden hier van, een gulden daarvan voor de jongens, een dingetje dit en een balletje dat voor de meisjes". „Die zijn wat tutteriger", vindt de heer Brandt. Het winkeltje van Veen, zoals iedereen het nog kent, heeft faam gekregen. „We hebben beroemdheden hier gehad", vertelt Cato; „Paul van Vliet en Liselore kwamen bij me Brinta, cornflakes en sigaret ten halen. Pieter van Vollen hoven kocht altijd petroleum voor z'n oliekachel op de ka mer en Margriet, zijn vrouw nu, haalde snoep. En jonge dame, wat zal het zijn?", vroeg ik dan". Profssorsvrouwen en artsen koener hun snoeplust of die van de kinderen bevredigen, profiteren van de ruime sor tering: 10 gulden drop om mee te nemen op vakantie. Het winkeltje Veen leeft vo lop, het is gastvrij, jongelui drinken in de achterkamer een cola of chocomel. Prach tig. „En ik doe het met lief de. Ik had een sanerings- kaart, maar dat wou ik niet. Zó is het goed", knikt Cato tevreden. ZOETERWOVDE Veertig jaar trouwe dienst van de heer C. Zand bergen bij de fa milie Q. Onderwa ter in het Weseint de is beloond met een koninklijke on derscheiding. Bur gemeester Det- mers speldde gis termiddag aan het begin van de re ceptie welke de jubilaris werd aangeboden ten huize van de fa milie Onderwater het bijbehorende lintje op. Wethou der P. de Jong en secretaris J. Win- gelaar waren hier bij aanwezig, als mede het bestuur van St. Deus en avonduren werd het feest op Dedit, waarvan de heer Zandber- spontane wijze voortgezet, gen reeds jarenlang lid is. Van de receptie werd een druk ge- Sailliante bijzonderheid bij dit ju- bruik gemaakt en talrijke cadeaus bileum; enkele dagen eerder ont- overhandigd, 's Morgens was er ving broer Willem koninklijk ere- een eucharistieviering in de Chris- metaal bij diens 50-jarig dienst- tus Dienaarkerk. In de middag- verband in Stompwijk. VALKENBURG „Een avontuurlijke zaak". Kort maar krachtig Is dit de visie van B en W van Valkenburg op de gemeenschappelijke regeling Gewest Lelden. Morgenavond moet de raad gaan beslissen of Valkenburg in een dergelijk gewest moet participeren. B en w. vinden van niet. Zij vragen zich af of instelling van een gewest Leiden met een geheel eigen bestuursorgaan nu reeds noodzakelijk is. „Nee, zeggen B en W, want het is nog onvoldoende bekend welke gemeentelijke be voegdheden naar het gewest zouden moeten overgaan. Bovendien vinden ze een dergelijke gemeenschappelijke regeling voorbarig om dat ook de financiële consequenties nog niet overzien kunnen worden. LISSERBROEK Op zijn 23ste jaar nam Frans Arrachart de gok. „Ik begin een vrachtrijderlj en ik zie wel waar het schip strandt". Frans Arrachart gokte goed. Nu veertig jaar later bestaat het Ex peditiebedrijf Arrachart veertig Jaar. Zeven wagens waarvan drie met een aanhanger zijn nu regelmatigop de weg. Een heel verschil met vroeger toen de vrachtrijderij van Arrachart de eerste wankele stappen nog moest doen. De eerste auto die Frans kocht was er een met losse rekken voor het vervoer van manden en kisten bloembollen. Dezelfde wagen deed ook dienst voor veevervoer. Je spande eenvoudig een zeil over de rekken en niemand die je wat maakte. Frans Arrachart en zijn drie zonen zijn erg bekend in Lisse. Zater dagmiddag bleek dat nog eens tijdens de receptie in motel Sassen- heim waar veel vrienden en relaties de jubilerende Arracharts de hand kwamen drukken. Ji/èt danspaar Straver-de Jong uit j géiden, op de foto in volle actie, was een van de kans hebbers voor de hoogste finale- plaats; het haalde het net niet. LEIDEN In de Leidse stadsge hoorzaal werd gisteren weer eens j duidelijk hoe zeer het stijldan sen in de lift zit. Maar liefst 315 paren hadden zich ingeschreven voor de Nederlandse Danskam- pioenschappen. Verheugend vooi I De Nederlandse Danssport Orga nisatie, temeer daar deze kam- j pioenschapsdag samenviel met het eerste lustrum. Gedanst werd in de le en 2e en 3e en i nieuwelingsklasse; de finales J werden 's avonds gehouden. Na de openingsrede van de heer Van Lingen, voorzitter van de NDO, werd om ongeveer 10.30 uur het startsein gegeven voor de vele voorronden die afgelegd moesten worden. Na deze ron den stond voor de vroege avond een groot lustrumbal op het pro gramma. Bovendien was er een optreden van Ben Cramer en zijn trio en demonstreerde het Engelse kampioenspaar Michael Stylianos en Loma Lee op sen sationele wijze een staaltje van hun kunnen. De spanning bij de finales, die daarna volgden, was te snijden en het was tegen het einde van de avond voordat bekend was wie de winnaar was van de bekende Michael House man wisselcup. Uitslagen: Ball room: le jaars:Bollen-Hofstra uit Drachten: 2e -jaars; Vis-Vis uit Den Haag; 3e jaars: Baas- Smit uit Spijkenisse; nieuwelin gen: Van Dijk-Schuurs uit Zeist. Latin American: le jaars: Elsman-Nijhof uit Voorburg: 2e jaars: Vis-Vis uit Den Haag; 3e jaars: De Laat-v. Leeuwen uit Den Haag; nieuwelingen: Grob- Grob uit Arnhem. WASSENAAR Het vele voorbe reidende werk, dat in de afgelo pen maanden werd verzet door een enthousiaste groep paro chianen van St. Willibrord ter voorbereiding van de viering van het 250-jarig bestaan van de parochie heeft zondag gere sulteerd in een stijlvolle viering in de St. Willibrordkerk en in een feestelijk samenzijn van de parochie in het Jeroenhuis rond de historische tentoonstelling die daar was ingericht. EHBO-Stompwijk STOMPQIJK Morgen houdt de EHBO afd. Stompqijk haar jaarvergadering in het Wit Gele Kruisgebouw. Aanvang 20.00 uur. Van de orde komt onder meer al of niet starten met een nieuwe cursus. Voorts krijgen de leden een cexmplaar van het huishoudelijk reglement uitge reikt. P.astoor A. A. M. Wentholt kon in de fraai met bloemen versierde kerk bij het begin van de plech tige eucharistieviering behalve de bisschop van Rotterdam Mgr. A. J. Simonis en tal van parochianen en andere belang stellenden in het bijzonder verwelkomen burgemeester mr. K. Staab en wethouder, mr. N. W. A. Brink, beiden met echtge noten, als vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Wassenaar en een deputatie van de Wassenaarse raad van ker ken. e eucharistieviering, waarin Mgr. Simonis, bijgestaan door een tienal priesters voorging, werd door het parochiële ge mengde zangkoor luisterrijk be geleid. Er werden enkele vaste gezangen uit de Kröhnungsmes- se van Mozart uitgevoerd, er werden enkele liederen gezon gen door een jeugdkoor en me vrouw Westenbroek droeg het gedicht „Vier muren" van Huub Oosterhuis voor. Mgr. Simonis hield een toespraak tot de jubilerende parochiege meenschap, waarin hij een blik richtte op de toekomst. Hoe zal het over 250 jaar, nee over 10 jaar met de kerk gesteld zijn4 zo vroeg hij zich af. Het kerk zijn heeft een ernstige deuk ge kregen en verkeert in een cri sis. Er zal in de toekomst een nieuwe gestalte voor dat kerk zijn gevonden moeten worden. Daarbij zullen drie grondprinci- per blijven gelden, die altijd al gegolden hebben: een ernstige bezinning van de leer der Apos telen, trouw aan de onderlinge gemeenschap ,de eensgezindheid en een volharden in het breken van het brood (de eucharistie viering) en het gebed. De eucharistieviering werd beslo ten met het Halleluja uit Han dels „Der Messias". OUDE WETERING VJak voor de ingang van de Braassem bij Oude Wetering wordt momenteel een schulpstuw gelegd. Dit is een opblaasbare rubberen waterkering, die in geval van nood (oorlog, dijkdoorbraak) de Braassem kan afsluiten van de we tering. De rubberen stuw ligt normaal op de bodem en schijnt bijzonder duurzaam te zijn. Indien noodzakelijk kan er zelfs een auto overheen rijden. Op een eilandje langs de waterkant wordt een machinekamertje gebouwd, dat een hoogte van circa drie meter krijgt. Om de stuw intact te houden zal hij twee maal per jaar worden opgeblazen. Eenzelfde schulpstuw ligt sinds kort in de Ringvaart tussen de Oude Weteringse en de Lermuidense brug. De stuw kost ongeveer een miljoen gulden en wordt in opdracht van het rijk door rijkswaterstaat gebouwd. WASSENAAR De algemene vergadering van de Vereniging van Vrienden van Wassenaar, die op donderdagavond 9 mei a.s. te 20 uur In de Schaapskool op Duinrell gehouden wordt, zul In het teken «taan van het „welzijnsbeleid". Het is gebruikelijk bij deze verent- ging dat op de algemene vergaderingen, na de behandeling van de huishoudelijke zaken, onderwerpen aan de orde worden gesteld die op dat moment In het bijzonder In de belangstelling staan. Dit Jaar Is het onderwerp „welzijnsbeleid" gekozen omdat er onder de bur gerij een zekere bezorgdheid is ontstaan over een aantal aspecten van dat beleid. Bezorgdheid bijvoorbeeld over saneringen en doorbraken In de kom van het dorp .die de karakterisieke dorpssfeer aantasten en over nieuwbouw in andere oudere wijken, die qua formaat en vormge ving niet altijd in de omgeving past. Er zou aldus de Vrienden van Wassenaar meer aandacht moeten worden geschonken aan het onderhoud van wegen, flets- en wandelpaden en zo ook meer zorg besteed moeten worden aan het bomenbestand lanlgs de weg en in de openbare parken. Tenslotte zou de bestrijding van de geluid hinder krachtiger moeten worden aangepakt. Deze overwegingen hebben het bestuur van de Vrienden van Wasse naar er enige tijd geleden toe gebracht adhesie te betuigen aan een in de gementeraad gedane suggestie tot het instellen van een Wel- zijnsoverleg, waarin naast leden van de raad ook andere vertegen woordigers van de burgerij zitting zouden hebben om mede richting te geven aan het welzijnsbeleid. Een dergelijk overlegorgaan be staat er al voor verkeerszaken: het Verkeersoverleg. De gedachte aan een Wel zijnsoverleg heeft weerklank gevonden in de gemeenteraad; j.l. maandag is door de raad besloten hel Ver keersoverleg voorlopig uit te breiden tot een Verkeers- en Welzlin- soverleg. Twee facetten van het welzijnsbeleid zullen op de komen de algemene vergadering nader worden ingeleid: dc heer Hub. Hierck zal spreken over „Meer aandacht voor de omgeving" en de heer A. Vaandrager, hoofd van de gemeentelijke plantsoenendienst zal een inleiding houden over „Zorg voor het Wassenaarse bomen- bestand". Na de inleidingen zal een forumdiscussie worden gehou den. Burgmeester mr. K. Staab heeft zich bereid verkluard zitting te nemen in een forum, naast de beide inleiders. De forumdiscussie zal worden geleid door drs. G. H. J. M. Peijnenburg, vice-voorzitter van de vereniging. LEIDEN Zoals het klokje thuis tiktZoals het gregoriaans bij een gespecia liseerde groep klinkt, klinkt het in onze van het grego riaans vervreemde dagen nergens meer. Eigenlijk is het een voorrecht geworden, goed gregoriaans te horen zingen. Zeker, als men niet in het be zit is van een gram mofoonplaat waarop deze oerkerkelijke muziek is vast gelegd. Laten we het maar bekennen: wat we ons van het gregoriaans herinneren is het vermoeiende, te hooi en te gras volgen van het Graduale omdat dit zo hoor de. Daar bleef het bij. Nu we het gregoriaans niet meer horen in onze kerken steekt bij deze of gene weer een vlaag van nostalgieke interesse op. Voor dergelijke lieden en daar rekenen wij onszelf van harte toe was er gistermiddag in de Hartebrugkerk een grego riaanse „demonstratie", die door talrijke aanwezigen ook jongeren waren daarbij ademloos werd gevolgd. Het thema was „Het grego riaans en zijn invloed op de orgelcomponisten". Het werd anderhalf uur onverbloemde propaganda voor (zoals de inleidende voorzitter van de Stichting „Pro Organo" het noemde) een bedreigd cul tuurgoed. In de vorige eeuw waren de benedictijnen van Solesmes nodig om het gre goriaans bewonderenswaar dig uit het slop te halen. In onze dagen z-ijn het veelal groepen van enthousiaste jonge mensen die met deze schone muziek te koop lopen. Zo'n groep is de Amstelveen- se Augustinus Kantorei on der leiding van Frans Schou ten, waarvan gistermiddag de acht man tellende schola in Leiden present was. Ze zongen volgens de beste gre goriaanse traditie deze moei lijke zangstijl smetteloos a capella. Het enige dat jet deze. consciëntieuze vertol kers zou kunnen verwijten is, dat er niet spontaan wordt gezongen. Maar cat kan ook niet anders, want het onvolprezen gregoriaans is in de loop der eeuwen een gewijde gekunsteldheid ge worden, een afspraak, een systeem. Maar dit gekunstel de wekt alleen maar eerbied en meditatieve aandacht. Hoe het gregoriaans componis ten inspireerde. Het was le horen in een aantal werken, bezield door antifonen, hym nen en sequentia's, waarvan de oorsprong vaak in het grijs van de historie nauwe lijks meer is na te gaan maar die nog steeds onver minderd deel uitmaken van enze culturele rijkdom. In drukwekkend bijvoorbeeld was de strenge middeleeuw se eenvoud van het op het Alma Redemptoris Mater gelnsipireerde werk van Guillaume Dufay, gevolgd door de renaissancistische versierende stap verder van een Pieter Cornet op het Sal ve Regina. Er was gister middag in de stemmige, wat Frans aandoende Hartebrug veel moois te horen. We be palen ons tot het noemen van, volgens ons. een paar hoogtepunten, zoals alles voorafgegaan door de grego riaanse bronmotieven de erg mooie, opmerkelijk ka rakteristieke variaties van de Münchense hoogleraar Gtlnter Bialas over Ave Ma- ris Stella, de Paassequentia O filii et filiae (waarop in Frankrijk in de 16e en 17e eeuw in processies werd ge- danst) van Jean d'Andrieu, en het Veni Sancte Spir lus, dat zovele kunstenaars heeft bezield en waarover contra- puntmeester Jaap Vranken een Toccata en fuga schreef, vrolijk begeesterd en vlin derachtig. een extase op het vurig feest van Pinksteren. Ook de spiritueel ipgestelde grote Franse organist en componist Charles Tournemi- re (IntroituK en offertorium van Beloken Pasen) en zijn markante landgenoot Jean Langlais (Kyrie en Gloria) waren vertegenwoordigd. Het was een presentatie die klonk als een zeldzame klok. Dat was te danken aan de artistieke interpretaties van organist Jan Schmitz aan wie orgelminnend Lelden in een tijdsbestek van een half jaar al veel te danken heeft en aan de Amstclveense schola. Samen hebben zij een bijzonder fijne indruk nagelaten. Op dit thema zou in de toekomst voortge bouwd moeten worden, dunkt ons. Ton Pieters

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5