Pand in Doelensteeg uitgebrand Leidse glippers Allerlei(ds) Sobere dodenherdenking Brandweer kon na veel moeite in het smalle straatje Uw Mening Kovacs verjoeg De Jong naar LDWS d: „Ambtenaren moeten zich aanpassen aan de Leidse politiek" LEIDEN De belangstelling voor de dodenherdenking in de Marekerk in het negenen twintigste jaar na de oorlog was versmald. Dit vormde ook de kern van de rede van burgemeester dr. A. J. Vis, die zaterdagavond de gevoe lens vertolkte van degenen die uiting wilden geven aan rouw, maar ook van dank baarheid jegens hen, die het offer van hun leven hebben gebracht voor vrijheid en vrede en die 1945 niet meer hebben mogen beleven. De afstand van de jaren wordt steeds groter en het aantal van hen die de oorlogsjaren hebben meegemaakt, zal steeds kleiner worden totdat er eens niemand meer zal zijn die zal weten wat het heeft betekend in die jaren te hebben geleefd en de oor log te hebben overleefd. Ve len bezinnen zich nu op de vraag, wat er is terecht ge komen van de droom van ge lijkheid, recht en vrede en dr. Vis vroeg zich af, hoe deze herdenking overkomt bij de jongere generatie, die leeft in een wereld van on derdrukking en geweld. De tijd heeft vele mogelijkheden geopend, maar de vraag blijft wat te doen met deze verworvenheden. Er zal een einde moeten komen aan de verkwisting, die leidt tot be derf van het milieu en tot uitputting van de grondstof fen. Er zal een halt moeten worden toegeroepen aan de overbevolking van de wereld, problemen die ons vragen vooruit te blijven zien in het belang van degenen, die na ons komen. Ook dr. J. P. van Praag wees op de zin van deze herdenking, vooral voor degenen die door het bezettingsgeweld zijn getrof fen en bij wie nog dagelijks een besef van leegte bestaat. Delen uit het Requiem van Fauré, gezongen door het Ne derlands Madrigaalkoor on der leiding van Frits Kox en aan het orgel begeleid door Jan van der Meer, vormden in deze herdenkingsplechtig heid 'n passende omlijsting. Een met ontroering gezongen 'Pie Jesu uit hetzelfde werk, Jesu" uit hetzelfde werk, door Esther Hillinga ging daaraan vooraf. Eveneens een fraaie solo liet Wim Hil- lebrand horen in het Libera me". Na de samenzang volg de de stille tocht naar het oorlogsmonument. 00 Sein 33.35 H Gevaarlijke binnenstad Zou het niet dienstig zijn, gezien de recente brand in de Doelen steeg én de onmacht om de steegjes en nauwe straatjes van de toch nog bewoonde binnen stad parkeervrij te houden, de brandweer te voorzien van een motorfiets met toebehoren en/of bootje waardoor het mogelijk is I snel te kunnen beginnen voordat j het groot materieel in staat is dit te doen/over te nemen. De politie is voorzien van een ta- i keiwagen om de auto's weg te slepen. Zou het ook niet aanbe- veling verdienen dat de brand weer beschikt over reservesleu tels vaA eventuele aanwezige nooduitgangen van de hofjes. Zou het niet een taak van de poli- tie kunnen zijn wanneer er een (l) brand is' bij een hofje in da. buurt, de bejaarden gerust te i 6tellen en eventueel op de hoog-1 te te stellen van de gang van za- ken? Niet altijd is er een Pie- terswijk-bewoner in de buurt om daar aan te denken! Wan neer wordt er nu echt eens ge- 1 dacht aan de binnenstad-bewo- ners? M. Bosch-Gans, Rapenburg 87, Kraker Ik las met overbazing 't stuk in j de krant over 't kraken van de woning aan de Hoge Morsweg. I Nu zit ik met de volgende vra gen. Onder meer: waar zijn in "•de Hoflaan flats waarin een lift is aangebracht? Bij mijn weten nergens. Hoe kan de heer Van I kiass" Tol malende worden in een lift 1-71 die er niet is? Was hij dat soms I s al voordat hij in die flat woon-| Ms w de? Volgens de heer Van Tol ere'd1 zijn driekamerflatjès konijne- /er/rr hokken. Had hij dat er soms s). li zelf van gemaakt? Er wonen volgens mij heel wat mensen in zo'n flatje, die heel gelukkig zijn. Was hij gewend in een prachtig huis te wonen? Wat gebeurt er als iedereen 't voorbeeld van da heer Van Tol gaat volgen? Er zijn heel wat urgente gevallen. Bij mij in de omgeving staan al weken een paar flatjes leeg. Dat weten andere mensen ook. On der andere een gezinnetje dat al "ruim twee jaar. een kamer be- 11 Woont, in de serre slaapt (met kind) en de keuken, de geïm proviseerde douchecel en ook de w.c. met anderen moet gebrul- zijn uitgebrande woning. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Dries Iterson heeft het dezer dagen moeilijk. Zaterdag avond ging een van zijn tot werkelijkheid geworden dromen, een pas keurig opgeknapt huisje aan de Doelensteeg letterlijk in rook op. De eerste en tweede verdieping van het pandje brandde geheel uit Medegedupeerden van de 30-jarige betonvlechter zijn z'n boven buren, de weduwnaar Blijleven met zijn twee kinderen van 16 en 18. Deze zijn nu ondergebracht bij meelevende buren. Waarschijnlij ke oorzaak van alle ellende: kortsluiting bij een electrisch ver warmd aquarium van de heer Blijleven. De schade wordt geraamd op 60.000. Gelukkige bijkomstigheid voor de brandslachtoffers: zijn ruim verzekerd. Tijdens het uitbreken van de brand waren Dries Iterson noch de heer Blijleven thuis. Overbu ren roken even na tien uur een brandlucht. Kwart over tien stond het hele pand in lichte' laaie. De brandweer, die met 2 autospuiten, een ladderwagen, een commandowagen en een rampenwagen uitrukte, had aanvankelijk alle moeite bij het brandende huis te komen. Ver keerd geparkeerde auto's blok keerden de smalle steeg. En dat net terwijl de brand van pand 5 dreigde door te slaan naar pand 3c. Ook het naastgelegen Eva van Hoogeveenshof liep gevaar. Brandweercommandant De Haas zag het aanvankelijk somber in. Toch slaagde hij er met zijn mannen in uitbreiding van de brand te voorkomen. Al om 22.41 uur kon het sein brand meester worden gegeven. Met nablussen was men echter nog wel tot twee uur in de nacht be zig. HORLOGES De beste wereldmerken hebben wij voor u. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Citizen, EWE-Ancre. Voor 39,50 heeft u bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vak-service. UW HORLOGER v. d. Water Haarlemmerstraat 81 Dries Iterson bioscopen LEIDEN Leo de Jong gaat naar LDWS. Hij keert LFC, waarvoor hij zich bijna een kwart eeuw het zweet uit de po rteen heeft gelopen, definitief de rug toe. Zijn motief: „90% van de spelers weet dat ik in het eerste elftal thuis hoor. Toch heeft trainer Kovacs me eruit gezet. Van de ene dag op de andere. Zondags speelde ik nog als aanvoerder van het eerste en dinsdags moest ik trainen met do B-selectie." Dat volgens De Jong zowel het strijdlust niet kunnen verhin deren dat LFC dit jaar is ge promoveerd naar de le kla* se van de KNVB. Is dat dan onopzettelijk gebeurd? Vol gens De Jong wel. ,,De fac tor geluk heeft een bijzonder grote rol gespeeld. Neem al leen de laatste zes wedstrij den. Daarin hebben ze vijf punten gehaald. Nee. ze zijn er zonder meer Ingedragen." bestuur en tweede oefen- meester Jan Neuteboom. als trainer Kovacs zelf deze be slissing nu hartgrondig be treuren. kan de diep teleur gestelde LFC-er niet meer vermurwen. De degradatie overkwam hem na de derde wedstrijd van dit seizoen Maandenlang heeft het zijn leven verzuurd. Zo erg zelfs. dat zijn (calculatie-)werk op Ook al zal deze befaamde aus- een Haags ingenieursbureau er bijna onder ging lijden Wanneer dan ook straks een delegatie van LFC een laat ste wanhoopspoging zal doen om de 33-jarige topspeler van vertrek te weerhouden, zal hij opnieuw ,,nee" zeg gen: „Nu hoeft het van mij niet meer, nu moeten z» maar in hun fout berusten." „De moeilijkheden zijn begon nen", zo weet De Jong, „toen ik aan het begin van het seizoen de inzet van het elftal bekritiseerde. D» meeste van die jongen» dachten: „Ik sta erin, ik ben putzer deel uitmaken van het eerste elftal van LDWS, het blijft ?en stap terug om in de 3e klasse KNVB te gaan spelen. Is zijn beslissing mis schien mede aantrekkelijk gemaakt door een interes sante cassette-recorder, een kleurecht teeveetje of een fantasievolle eethoek? „Wel- néé. Ik verkeer gelukkig niet In de omstandigheden dat Ik dergelijke cadeautjes nodig heb. Dot ik niet naar Lugdu- num of Rodenburg ben ge gaan. maar naar I.DWS, komt doordat bij die club mijn vrienden zitten." er al. Dat is natuurlijk geen Hetzelfde geldt voor het eerste mentaliteit. Je gaat het veld in om te winnen. Door twee man Is dat niet geaccep teerd." Toch heeft het door De Jong gesignaleerde gebrek aan zaalvoetbal elftal van Swift, waarvoor Leo de Jong vol gend seizoen eveneens gaat spelen. Willem Scheer ken. Daarvoor betalen ze met moeite ruim viermaal zoveel als de heer Van Tol voor zijn kraakpand; en ze zijn ondanks dat heel gelukkig. Waarom gaan zij en met hen vele j andere woningzoekenden ook niet kraken? Zou dat een kwes tie zijn van een andere mentali teit? Woont de heer Van Tol nu naar zijn zin aan de Hoge Mors weg? Of heeft hij alweer andere verhuisplannen? Is zijn huwelijk inderdaad gered? Ik hoop 't voor ziin kinderen. Misschien lezen we dat ook nog wel eens in de krant. T. W. de K. ts-spe! dt gaat tv r me: Mederi inner vroej giste begot n a LEIDEN „Wanneer door veranderde politieke omstandigheden de procedure en de aard van de besluitvorming in de gemeenteraad worden gewiizlgd, dan dient in een democratie het ambtenarenap paraat zich daaraan aan te passen. Ook wanneer dit moeilijkheden met zich meebrengt". &it schrijven de in lijst 4 verenigde PPR, PSP en D'66 in een brief aan de Leidse ambtenlaren, die zich onlangs tot de politieke partijen in Leiden hebben gewend met het verzoek in vredesnaam geen pro gram-college te vormen. De ambtenaren hebben er op gewezen dat 'hun werksituatie onder het programcollege van de afgelopen vier Jj&ar bijzonder frustrerend was. De drie linkse partijen repliceren in -hun brief: .Wanneer sommige ambtenaren in het uiterste geval zich 'hiermee niet kunnen verenigingen dan kan dit inderdaad betekenen, 'éat men het dienstverband met de gemeente Leiden beëindigt', te linkse drie stellen voorop dat de tegenstellingen en spanningen die Ttlj in het openbare leven in Leiden constateren, „binnen de gemeen teraad tot uitdrukking moeten komen". herige.. ...ct men de toekomst van de ambtenaren niet somber tege moet. Cp de eerste plaats omdat „het toekomstige proces van geïn- tegr'«.„,'iultvorming genoeg ruimte biedt voor samenspraak en hu - —eren van de door de ambtenaren gesignaleerde frustra ties tii \v_.-Jer „omdat men een links meerderheidscollege niet •kan .""'.Ijken met een rechts (minderheids) college dat zijns on- aurks —j programcollege optreedt". Voorlichter Tot hoofd voorlichting van het Academisch Ziekenhuis Leiden en de Leidse Faculteit der Ge neeskunde (Universitair Me disch Centrum) is per 1 augus tus 1974 benoemd drs. A. D. de Jonge. Hij volgt de heer N. P. van Schouwenburg op. die per 1 juli a.s. een benoeming in een voor- lichtinsfunctie bij de rijksover heid aanvaardt. De heer De Jonge is thans als voorlichtins- functionaris verbonden aan het Euro Kommunikatie van de Ka tholieke Hogeschool te Tilburg. Soflens UUR.7PSteds meer mensen gaan vliesdune contactlenzen dragen in plaats van een opval lende ouderwetse bril. De firma Iris, Haarlemmerstraat 12. or ganiseert daarom morgen een voorlichingsavond in restaurant „De vergulde Turk". Aanvang 2 uur. Centraal cp deze avond zal staan de zogenaamde „soflens", een zachte lens. Iedereen is morgenavond welkom om te kij ken naar demonstraties, films en dia's hodeze soflenzen wor den vervaardigd, behandeld en gedragen. Tevens kunnen be langstellenden via dezvoorlch- tingsavondvan de gelegeneid ge bruik mn om geheel gratis éèn maand lang deze zachte con tactlenzen te dragen. onder redactie van: Arnold Hendrikse. tel. 01710-22244 tst. 16 Veel lawaai, stank van bandenrubber en uitlaatgassen zaterdag op het achterste parkeerterrein van de Groenoordhal. De Racing en Automobiel Club-West uit Den Haag hield deze dag haar eerste klassementsritten voor het kampioenschap Tijdritten/Behendigheid. Het team Wimedo was zaterdag aan de beurt. In Nederland zijn vier rayons RAC noord, oost, zuid en west die aan het e.nd van het seizoen hun best geklasseerden zullen laten uitkomen in het kampioenschap van Nederland. Men rijdt in drie klassen, onderverdeeld naar cylinderinhoud. RAC-West. die zaterdag het Groenoordterre n onveilig maakte met het gescheur om rode en gele pillons, wordt onder meer gesponsord door de Leidse Courant, vandaar de aanwezigheid van de fraaie rode dubbeldekker. Ivapp er De slotavond van de Technische club voor dames en hern kap- pers/sters wordt vanavond geouden In het Antonius Club huis aan de Lang eMare. Het middelpunt van deze avond zal zijn het uitreiken van de Ere prijzen van Verdienste seizoen 72/74"e n de winnaars van de jaarlijkse wisselbekers Dames en Herenvak. Ook wordt van avond bingo gespeeld met ate hoofdprijs een draagbare kijk- terd met een gezellig bandj. IE- kast. Het geheel wordt opgeluis- DEREEN MAG KOMEN. HOE MEER ZIELEN HOE MEER VREUGD. De aanvang is 0 Boottocht De Welfarekring van de afdeling Leiden en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis organi seert dinsdag 7 mei een dag boottocht voor 80 gehandicapten en zieken afkomstig uit het rayon van de afdeling Leiden e.o. Ruim 25 Welfarevrijwillig sters en leden van de Kolonne Leiden van het Nederlandse Rode Kruis zullen die dag zor gen dat het de gasten aan boord aan niets zal ontbreken. De af vaart geschiedt te 10.00 uur vanaf de Haven, stille zijde la Leiden, alwaar de boot om streeks 17 .00 uur wordt terug verwacht. Schaken Hans Bouwmeester. Internationaal schaakmeester en trainer van het bondsteam, zal op donder dag 9 mei in .Augustinus" aan het Rapenburg een simultaan seance geven. Bouwmeester, de schrijver van de bekende Pris ma-schaakboeken, zal het tegen ongeveer 40 man opnemen. Da avond wordt samen met het op woensdag 8 met te houden schaaktoernooi georganiseerd In het kader van de 81ste dies, die Augustinusop 3 mei vierde. Inschrijving voor het schaak toernooi als ook vobr de simul taanseance Is mogelijk telefo nisch onder nummer 01710-21531 of op lijsten in de gang van het ..Eigen Huis", Rapenburg 24. Voor het toernooi bedragen de kosten van deelneming 50 cent per persoon, voor de seance 2.50 gulden. Voor de .JMSjjL allerliefste V moeder in de wereld. Uw Fleur op bloemist is een waar kado eldorado ZUurop/InUrflor» .NtdarUad Qrgaruntltml gotdt MEI u PAGINA 3 MAANDAG 6 MEI 1974 LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3