1 C^ldae Sowuvni Mitterrand is dubbeltje op zijn kant ijmaker Glimp van glorie kwam terug bij Feyenoord Revolutionaire kunstdievegge voor de rechter 'Stoomcursus' Groningse statenleden verdien hechte 1974 - 1 Rhein- mm M ïtbsnk- I 'vri. ,rt RaPenbur9 2- Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. S00" jvertenties (excl. B.T.W.) 0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week ƒ2,37; kwartaal 30,66; Jaar ƒ119 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLJLAND Losse nummers: eu cent 65e JAARGANG No. 19804 MAANDAG 6 MEI 1974 TV-SELECTIE Promotie! Ned. II zendt om 22.00 uur uit de eerste aflevering van de 12-delige serie „Helen, een vrouw van deze tijd." ENKELE OPKLARINGEN. Op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen, voornamelijk in het westen en noorden van het land. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen noord en noordoost. Min. temp. van 6 graden aan zee tot 2 graden plaatselijk in het binnenland. Maima morgen ongeveer 9 graden. Morgen: zon 5.0020.15, maan 21.585.13. Schev.: hoogw. 3.34 en 15.58, laagw. 11.36 en 23.54. - Niihe f.u.k.W. \A. Tel Bloeiende zwarte markt pTTERDAM ANP De zwarthandelaren hebben gisteren weer een goede dag gehad. De kaartjes voor het topduel in de eredivisie tussen lyenoord en FC Twente werden voor het treffen voor veel geld van de ind gedaan. jn staanplaats van 2,50 leverde een uur voor het beglnslgnaal het in- tot vijftienvoudlge op. Een zitplaats op de Maastribune, normale etprijs 7,50 werd voor 175 aangeboden en verkocht, jn half uur voor de wedstrijd was er echter van kaartjeshandel weinig [rake meer, omdat iedereen reeds in het stadion aanwezig was en veel jensen teleurgesteld maar huls waren teruggekeerd, omdat zij in de fan verkeerden, dat er geen plaatsbewijzen meer waren. De handelaren 'even met hun kaartjes zitten en de weinigen, die vlak voor het begin Jj de Kuip waren blijven rondhangen, konden alsnog een kaartje be- Bchtgen tegen de normale prijs. Sporttribune vandaag Eddy Achterberg speelde met vuur in de Kuip Positieve turnnederlaag in Alkmaar Aegir terecht favoriet in de Varsity Randstad-zaterdag ook kampioen Hendrikse naar Telstar Een glimp van de oude glorie brak door. Op de zevende mei 1970 daags na het behalen van de Euro pa Cup als eerste Ne derlandse club stonden enige honderdduizenden op de Coolsingel. Gisteravond waren het enige tiendui zenden. Maar hoe geluk kig was Rotterdam met deze titel. Want ook Rot terdam heeft na de vette jaren de magere meege maakt. In het seizoen na het behalen van de Euro pa Cup en Wereldbeker, zo herinnert een leder zich, werd de trotse hou der van''beide bokalen uit geschakeld door de nietige UT Arad, dat voluit Fla- murle Rosie UTA Arad heet. Er volgde nog een kampioenschap fn 1970 1971 en nadien speelde Ajax de eerste vlooi. Tot dit seizoen 'n tumutueuze reeks wedstrijden waarin Ajax de magere Jaren ont moette en twee clubs stre den om de hegemonie: het gerenommeerde Feyen oord en het naam maken de FC Twente dat zich In internationale toernooien al zo menigmaal voortref felijk had gemanifesteerd. Gistermiddag was het erop of eronder, voor bei de. De ploeg die won, kon zich kampioen noemen al zou FC Twente dan nog op de laatste competitie- dag van AZ'67 moeten winnen. Het werd Feyen oord en de sportieve spe lers en trainer van FC Twente waren de eersten om te bevestigen dat de titel terecht was gekomen bij de ploeg die het beste voetbal had gespeeld. FC Twente is er nog niet, zo is gebleken. Maar met de prachtige spelers die het bezit maar die gisteren niet „los" konden komen en derhalve hun normale oiveau niet konden berei ken, zal FC Twente zich ook volgend jaar mengen In de titelstrijd. Met de Twentse ploeg blijft een spannende competitie ge garandeerd. Het is niet meer alleen Feyenoord en/of Ajax. Ook FC Twen te, en wellicht PSV en wie weet welke ploeg verrast, spreken mee. Tea gunste en ten bate van het voet bal in ons land. Jasperien krijgt persprijs Montreux fNTREUX Op het tv-festival in Montreux de speciale prijs van de pers ten deel aan „Ego-trip" van Jasperina de Jong, die eer- W op KRO-tv werd uitgezonden. Gouden Roos kreeg Spanje voor zijn inzen- ng „Don Juan", een satire op liefdessitua- s. De Zilveren Roos viel toe aan de Britse mmerciële tv, die met Barbara Streisand n show maakte. Noorwegen ontving De >nzen Roos voor de tv-show „Singala-Sing". ook pag. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN In Dublin verschijnt vandaag een vrouw voor het gerecht, die beschuldigd zal worden van de grootste kunstdief stal aller tijden, gepleegd op 26 april in het kasteel van de Zuid-Afrikaanse miljonair sir Alfred Beit (71) te Blesslngton. De 19 gestolen oude meesters schilderijen van Vermeer, Ru bens, Frans Hals, Goya en andere kunstenaars, met een geza menlijke waarde van meer dan vijftig miljoen gulden werden zaterdagavond vrijwel onbeschadigd teruggevonden in een ge huurde boerenwoning van het schilderachtige kustplaatsje Glan. dore (138 inwoners, bij Cork, Zuid Ierlands tweede grootste stad). De vrouw, de 33-jarige dr. Bridget kvse Dugdale is, een Engel se van zeer rijke afkomst, die wegens haar revolutionaire Weeën overhoop ligt met haar familie. Haar vader, een miljonair en grootgrondbezitter, is het hoofd Ivan een verzekeringsgroep van Lloyds 'n Londen. Rose Dugda le, een gewezen „debutante", voorbestemd om een rijk huwe lijk af te sluiten, studeerde filosofie aan de universiteit van Ox ford. Nadat ze een poosje lector geweest was aan de Londens* hogeschool, gooide ze plots het roer om. zegde haar weelderige afkomst vaarwel en ging onbetaald werken voor de armen van I Noord-Londen. Ze deelde meer dan 20.000 pond van haar eigen geld uit aan de behoeftigen. Zo kwam dr. Dugdale terecht ii> kringen van voorlopige IRA. waarbij ze zich aansloot. Sinds afgelopen februari wordt Rose Dugdale ook gezocht wegens de opnefmakende luchtraid van dit jaar op een politiepost in Ulster, gepleegd uoor een vrouw en twee mannen in een gekaapte Zuid-Ierse helikopter. De beman ning wierp melkbussen, gevuld met dynamiet, uit de helikopter Omringd door dorpelingen en vrienden brengt de linkse eenheids kandidaat Mitterrand zijn stem uit in Chateau-Chinon. Van onze correspondent Jan Drummen PARJS Zoals algemeen verwacht heeft geen van de drie grote kandidaten voor de Franse presidentsverkiezingen in de eerste kiesronde van zondag de volstrekte meerder heid behaald om gekozen te worden. Ook de gevoelige ne derlaag van de gaullistische kandidaat Jacques Chaban Delmas, die maar 14,6 procent van de stemmen behaalde, beantwoordde aan de verwachtingen. mier Messmer deden zondag avond een oproep om zich ach ter Giscard te scharen als "kandidaat van de vrijheid" en de linksen dfl weg naar het be wind te versperren. Daarmee bekent het gaullisme in zekere zin zijn nederlaag. Chaban Delmas, de voornaamste gaullistische kandidaat, moest al direct na het bekend worden van de eerste uitslagen zijn nederlaag toegeven. De waarschijnlijk voornaamste kanshebber voor de tweede ronde, Valéry Giscard d'Estaing, schenkt zichzelf een glas wijn in. Vanzelfsprekend ls het gevolg daarvan dat Francois Mitter rand en Valéry Giscard d'Es taing in de tweede stembeurt van 19 mei voor de beslissende slag tegen elkander uitkomen. Mitterrand behaalde 43,6 pro cent van de stemmen (iets min der dan de laatste opiniepeilin gen lieten voorzien) en Giscard Volgens de computer-berekenin- 32.8 procent (3 procent meer dan gen zal de eindbeslissing de peilingen opgaven). Met de andere linkse kandidaten heeft links zondag 47,5 procent van de stemmen behaald, rechts (met de andere rechtse kandidaten) 50,5 procent. Dit be tekent evenwel niet dat .deze percentages ook die van de tweede stemronde zullen, zijn. Slechts 15 pet. van de kiesgerech tigden braaht zondag zijn stem niet uit, hetgeen bijna een record voor Frankrijk was. Chaban Delmas en vooral pre- mei in bijna letterlijke zin een dubbeltje op zijn kant worden en beslist worden op mogelijk enke le tienden van een procent. Twee van de drie zondag verrichte computerberekeningen kennen Mitterrand op 19 mei de eindze ge toe. Een kent deze aan Gis card d'Estaing toe. Maar alle drie met een verbijsterend kleine meerderheid. De beslissing zou onder deze omstandigheden wel eens het gevolg kunnen zlin van enkele tienduizenden stemmen Zilker (18) overlijdt op voetbalveld bet veld blijven liggen. De jeugdige Zilkenaar, op dat mo ment niet bij 't spel betrokken, zakte voor de ogen van tiental- Jen toeschouwers ineen. Snelle mond-op-mond beademing mocht niet meer baten. Vermoe delijk is detvoetballer, student aan de HTS in Delft, overleden aan een hersenbloeding. In ver band met dit tragische voorval werden de voetbalwedstrijden voortijdig beëindigd en zal ook het voor a.s. zaterdag voor eigen leden georganiseerde Van Nispen-toernooi geen doorgang vinden. Nieuwe eisen ontvoerders van Sossi GENUA (AFP) De „rode bri gade", de uiterst linkse organi satie die zzegt de stibsti tuut-offi cier van justitie von Genua. Mairio Sossie, te hebben ont voerd, heeft in een nieuwe bood schap aan een Genuese krant de vrijlating geëist van acht leden van de groep „22 oktober" diet veroordeeld zijn tot gevangenis straffen van 12 jaar tot levens lang. De rode brigade die tot geen enkel overleg bereid Is, zegt in de boodschap dat Sos si 24 uur na aankomst van dezs acht mensen op Cuba of In Al gerije of Noord-Korea in vrij heid zal wonden gesteld. uit de overzeese departementen *n gebiedsdelen, In elk geval dreigt dit niet alleen de politieke polarisering van Frankrijk te bekrachtigen maar het land zelfs in tweeën te delen, In zoverre de gekozen president als de president van maar de helft van de bevolking aangezien zal worden. Mitter rand zou bovendien in de Kamer geen meerderheid hebbsn. BENDE IN VONDEL PARK OPGEROLD iMSTERDAM (ANP) De Am- «terdamse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag het hele Vondelpark uitgekamd en ls tot arrestatie overgegaan van een grote groep zogenaam de Heli's Angels. Dit gebeurde nadat achtereenvolgens een vijf tal aangiften was binnengeko men van wielrijders en andere passanten die in het park door de groep van hun fietsen wer den gesleurd, mishandeld of al thans gemolesteerd, p totaal werden achttien jongelui opgepakt. Later ging de politie ook nog over tot het arresteren van een achttal meisjes die bij de vervaarlijk uitgedoste groep behoorden. De meeste jongens droeg-n Duitse kaplaarzen, sonim^,; ..iet sporen, en zwarte leren j.uxs, opgesierd met ha- lfenkruue... SS-doodskoppenin- slgnes en omschriften van Heli's Angels. Ir. _en kraakpand, het hoofd.:- - ..tier van de bende trof de politie vele onderdelen van bro.,1- cn motorfietsen aan, docii ook slag en steekwapens, zoa's messen en fieiskcttingen en alarmpistolen. Er zal een gnx.oi- onderzoek worden inge- steid aaar hetgeen de jongelui GRONINGEN (ANP) Het provinciaal bestuur van de provincie Groningen ls bereid een „stoomcursus sta. tenlid" te gaan aanbieden aan de onlangs verkozen statenleden. De bedoelde cursus omvat drie elementen. Zo zullen de aankomende statenleden worden geïnformeerd door gedeputeerden of diensthoofden over de in de provin cie aan de orde zijnde problematiek. Verder zullen de statencommissievergaderingen worden ingeleid door de betreffende gedeputeerde. En ten slotte zal het bureau voorlichting een docu mentatiemap uitgeven over het „Wie-wat-waar" van de organisatie van het provinciaal apparaat. Orkestleider Geraldo overleden LONDEN Geraldo, een van de populairste orkestleiders in En geland In de jaren dertig en veertig is op 69-jarige leeftijd overleden. De als Gerald Bright uit het huwelijk van een Lon- dense kleermaker geboren mu- vakantie in Zwitserland een hartaanval. Zijn vrouw Manya was bij hem. Geraldo die zijn pseudoniem aannam na een bezoek aan Bra zilië begon zijn carrière in de lichte muziek als accompagna- teur op de piano van „stomme" films. Vervolgens speelde hij in bands op oceaanstomers die tus sen Engeland en Amerika heen Bijzonder praktisch i9 deze handige mini-lettertang. In een oogwenk kunt u voorraadbussen. mappen e.d. voorzien van keurige, zelfkle vende naamstrookjes. Slechts de kleine moeite van het maken van een nieuw kwartaal- abonnee is genoeg om In het bezit te komen van dit apparaatje. Opheffing olie-embargo bepleit KOEWEIT Het blad Kuwait Times heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de Arabische ollestaten hun olieboycot tegen Neder land moeten opgeven, nu zij hun olietoevoer naar de Verenigde Sta ten hebben hervat. In een hoofdartikel schrijft het onafhankelijke blad: „Er is nu weinig rechtvaardiging voor het voortzetten van het Arabische olieemhargo tegen Nederland. De Arabische staten zouden gunstig moeten reage ren op de campagne die de Nederlandse regering, naar verluidt, on der de staten aan de Perzische Golf voert. Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel, naar; antwoordnummer 349, .Leiden. Stuur de mini-lettertang naar: Neem: Adres Woonplaats: LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1