AGOSTINI TWEEMAAL SNEL PAUL LITJENS MAAKTE UIT STRAFC0RNER AAN ONZEKERHEID EEN EIND JUDOPLOEG EERVOL NAAR NEDERLAAG Wapenbroeders grepen titel sabelequipes PAARD CHAOS BLOEDNEUS VAN VEROORZAAKTE LONDEN Een dankzij een don- derspeech van coach Willem Ruska gemotiveerde Nederland se ploeg is gisteren tijdens de landenwedstrijd, het laatste on der deel van de Europese judo kampioenschappen in Londen, betrekkelijk eervol in de derde De Kieviten derde in Hamburg HAMBURG Het Haagse dameshockeyteam De Kieviten is in 't toernooi om de Europa Cup in Hamburg niet verder ge komen dan de halve fina les. De Kieviten verloor in de halve eindstrijd van het Belgische Ukkel Sport met 4—2. Gisteren ver overden de Haagse dames de derde plaats door het Franse Stade Francais met 20 te verslaan. Harvestehuder uit Ham- burg greep de Europa Cup door met 1—0 van Ukkel te winnen. DEN HAAG De Vrije Wapen broeders uit Den Haag heeft in sporthal Overbosch de Neder landse sabeltitel voor equipes veroverd. In de finale wonnen de pupillen van maitres Piet Abrahams c_ Chris van Uden met 94 Vc~ La Barrière uit Delft.; De winnend-? ï'oeg bestond uit Hsn Sauc:'_;^r Jan Dijksman, Rob WoUI.uis en de in Neder land verblijvende Oostenrijkse arts Bernd Brodar. Voor La Barriere kwamen uit: Eddy Ham, Rob van Leeuwen, Karei Verwoord en Paul Schlotter. De Valkeniers uit Haarlem versloeg in de strijd om de derde plaats zaal Kardolus uit Benthuizen met 9—3. De kampioen van het vorig jaar; zaal Adam Bela uit Utrecht, had ditmaal niet inge schreven. Halm heeft op het circuit van Holice de Grand Prix van Tsje- cho-Slowakije gewonnen, de der de wedstrijd om het wereldkam pioenschap cross in de 250 cc- klasse. SALZBURG Giacomo Na de boycot van de grote prijs Agostirri is de grote win- v.an Duitsland op de Niiburg- naar geworden van de mo- af|elcJ>en zondag, was tnrrarpc nm rip OnstPnriik- d,tmaal de complete mternatio- torraces om de uostenrijK nale elite present se Grand Prix, die op het HOLICE - De Tsjech Miroslav circuit van Salzburg zijn gehouden. De der tienvoudi ge Italiaanse wereldkam pioen hoeft zijn overgang van MV Agusta naar Ya maha blijkens zijn dubbele zege (350 en 500 cc) niet te betreuren. In de 350 cc-klasse rekende „Ago" af met de Brit Chas Mortimer, bij de halve li ters kwam bijna eeai pak kend duel in de stromende regen met zijn landgenoot Franco Bonera, nu de gro te man van MV Agusta, met de nipte voorsprong van 0,27 seconden als eer ste over de finishlijn. In het klassement om het we reldkampioenschap leiden evenwel nog Bonera en de Brit Sheene met 22 punten. Agostini deelde de derde plaats met 15. In de 350 cc-klasse staat hij wel aan kop. Henk van Kessel was in Salzburg de beste Nederlander. Hij ein digde, bij ontbreken van de 50 cc-raoe, als vierde in de kwart- literklasse. achter de groothe den Amdensson (titelhouder), Buscherini (It.), en Nieto (Spa). Van Kessel bracht zijn Bridge- stone 49 seconden na winnaar Kent Anderssan binnen. Grootste pechvogel van het week einde was ongetwijfeld de Brit Phil Read, die zowel in de 350 Is 500 cc-klasse zijn MV Agus ta lopend naar de pits moest brengen. In de zijspanklasse moesten de Westduitsers Enders en Engelhardt uitvallen wegens Op MV Agusta spoot Giacomo Agostini reeds vele malen naar motorpech. op zijn Yamaha. De tweede plaats was voor de In het klassement om het wereld- FRANCORCHAMPS Het duo Amerikaan Jim Pommeroy, de derde voor de Rus Pavel Roelev. Halm reed op een CZ Pommeroy op een Bultaco en Roelev op een KTM. kampioenschap heeft de Tsjech Falta de leiding met 55 punten, voor de Rus Gennadi Moisejev met 40. De Belg Harry Everts is derde met 39 punten. Ickx (Belgiè) en Jean-Piere Ja- rier (Frankrijk) heeft de dui zend kilometer van Francor- champs voor sportwagens ge ronnen in een Matra Simca. Hun tijd over de 71 ronden was vier uur, twaalf minuten, zes seconden. De gemiddelde snel heid was 238,449 per uur. Ickx- Jarier hebben van het begin af aan de leiding gehad in de race. Tweede werden de Britten De- rek Bell en Mike Hailwood in een Miracle Gulf Ford gr 7, eveneens in 71 ronden. Derde werden de Zwitser Herbert MU1- ler en de Nederlander Gijs van Lennep in een Porsche Turbo met zes ronden achterstand. PAU De Franse autocoureur Patrick Depailler heeft op het circuit van Pau (Zuid-Frank rijk) de derde wedstrijd om het Europees kampioenschap voor Formule II wagens gewonnen. Hij reed in een March BMW. De tweede plaats was voor zjn landgenoot Jacques Lafitte, eveneens in een March BMW, de derde voor de Brit Andy Sut- cliffe, ook al in hetzelfde wa gentype. De Westduitser Hans Stuck vloog kort na de start met zijn March BMW uit de bocht, maar behoudt niettemin de leiding in het klassement om het Europees kampioenschap met 18 punten. Hij deelt de eer ste plaats nu met Depailler. MAKKINGA Broer Dirckx met zijn bakkenist Andre Godschalk zijn de grote winnaars gewor den van de internationale zijspanraces die gehouden zijn op het circuit de Brikkedam te Makkinga. Deze formatie won beide manches van 25 minuten plus twee ron den en overklaste de Zwitserse i combinatie Grogg/Graber. Op hun beurt bleken de Zwitsers weer veel te sterk voor de rest van het veld, waarvan de Brit- dubbele (triomf in een Grand Prix. De Italiaan presteerde dit nu ook ten Thompson/Beavis tenslotte dp derde plaats opeisten. Paul Litjens schoot Nederland uit een strafcorner naar 4—2 tegen Polen, nadat Ties Kruize het vanaf die positie enige keren had laten afweten. MADRID Het Nederlandse hockey-elftal heeft gistermiddag de laatste hindernis op weg naar de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker met succes genomen. Door een overwinning met 42 op Polen eindigde Nederland op de eerste plaats van groep B en zal woensdag als volgende tegen stander ontmoeten Schotland of West-Duitsland, de leidende ploegen in groep A. Met drie overwinningen hebben de Ne derlanders zich veruit de sterk- sten van hun groep getoond. Ook Engeland, Frankrijk, Wales, Spanje, West-Duitsland en Schotland bereikten de kwartfi nales. De Polen, ook in het in februari te Christchurch gehou den 1 andent oernooi reeds moei lijke tegenstanders, hebben hun huid echter zo duur mogelijk verkocht en wisten tot tweemaal toe de marge van twee doelpun ten tot een te verkleinen. De op gave de score gelijk te trekken was voor hen echter te groot en toen Paul Litjens een klein kwartier voor het einde de stand op 4—2 bracht, was de strijd beslist. Zij mochten nog wel met hun tomeloze energie en hun ver naar voren geschoven verdediging Nederland op eigen helft terugdringen, het ontbrak hen toch aan macht om door te kunnen staten. In de vandaag te spelen wedstrijd Polen-Ierland zal de beslissing vallen, welke van de twee ploegen met onze landgenoten in de kwartfinales zal uitkomen. Nederland, dat voor het eerst in Madrid Wouter Leefers in de ploeg had, voor wie Hans Kruize plaats had moeten ma ken, had een goede start. Het leidde al na tien minuten met 20 door doelpunten van Ties Kruize, gescoord uit de eerste twee strafcorners, die de Engel se scheidsrechter Nash, wiens beslissingen - evenals die van zijn Franse collega Gillet - ove rigens aan veel kritiek (en niet ten onrechte) onderhevig waren, de Oranjeploeg toekende. Nederland was superieur op het punt van techniek en spelopvat ting en slechts door hun fysieke kracht en grote ijver konden de Polen voorkomen dat zij niet in de stroom van vijandelijke aanvallen ten onder gingen. Want Nederland speelde in deze periode voortreffelijk hockey. Niettemin kwamen er kansen voor de Polen. In de dertiende minuut kregen zij hun eerste strafcorner toegewezen waaruit Otulakowski de bal hard in schoot. Onvervaard wierp Doyer zich in de baan van het schot en verij delde daarmee een doelpunt, ne gen minuten later zette Otula kowski zich wederom scherp, maar ook deze strafcorner wierp geen resultaat af. En toch zou het Poolse doelpunt er ko men. Via de paal kwam de zal op de voet van Bart Taminiau - aldus de lezing van Gillet, die geen pardon kende: strafpush. Het was een van de - vele - du bieuze scheidsrechterlijke be slissingen die Nederland echter wel een tegendoelpunt kostte. Want Otulakowski versloeg Doyer kansloos 2—1. Geen paniek Nederland kende zijn macht en ving de tegenslag met deze ze kerheid op. Er was ook geen enkele reden voor paniek. Want geschraagd door een sterk middenveld en een rsoluut in grijpende verdediging met in de aanval snelle spelers als Spits en - Litjens, de grote technicus Leefers en de "killer" Ties Kruize hadden onze landgenoten de zaak volledig onder controle en vormden een voortdurende dreiging voor de Polen, die geen enkel verweer hadden toen Ne derland vanuit de verdediging en masse oprukte. Litjens lan ceerde de scherp aan de zijlijn opgestelde Leefers die naar bin nen zwenkte en in vrije positie Ties Kruize in de cirkel vond. De Haagse spits schoot midden in de roos: 3—1. Een Poolse strafcornr stelde Otu lakowski in staat te scoren: 3— 2. Toen twee minuten later Wegnerski met de stick een hoog door Ties Kruize ingesla gen bal uit een strafpush uit zijn doel sloeg kregen de Polen weer moed. Ton Pierik redde op de doellijn bij een actie van Kazmiercsak die vrij spel werd gelaten door Taminiau. Nederlands tweede scherpschutter, Paul Litjens, maakte in de 22e minuut bij de vijfde strafcorner een eind aan de onzekerheid: 4—2. Groep B: Nederland 3, 3, 0. 0. 6, 12— Polen 2. 1. 0. 1, 2. 6—4. Ierland 2, 1, 0, 1. 2. 3—2. Portugal 3; 0. 0. 3, 0, 0—13 ronde ten onder gegaan. Na overwinningen op de opkomende judonaties Hongarije en Roeme nië, verloor het Nederlands vijf tal (debutant Harry Peters, Jan Boschman, Jan Weijers, Bert in den Berken en Peter Adelaar) van West Duitsland (14, 10 22), waarbij zwaargewicht Ade laar met een ippon-overwinning op Beilfuss voor het enige punt zorgde. Daar West-Duitsland in de groeps- finale van Engeland verloor, werd Nederland de mogelijkheid om in de herkansing verder te gaan ontnomen. Nederland be gon in de eerste ronde met een 22 tegen Hongarije, waarbij halfmiddengewicht Bosohman en halfzwaargewicht In den Berken de punten binnenhaal den en Peter Adelaar een keu rige onbeslist boekte tegen Var- ga, van wie hij donderdag in het zwaargewicht verloor. Te gen Roemenië werd het vervol gens een 31 zege door over winningen van Weijers (midden gewicht), In den Berken en Adelaar. In de landenwedstrijd maakten debutant-lichtgewicht Harry Pe ters en In den Berken de beste indruk. Met de Ndjmegenaar Jan Weijers is daarmee het trio genoemd dat Nederland de ko mende jaren in het judo op de been moet houden. Ook halfmid dengewicht Jan Boschman en 'reus' Peter Adelaar komen in ternationaal nog mee, zonder dat van hen echte topprestaties moeten worden verwacht. Coach Ruska: „Het is, en dat zeg ik al jaren, voor de tegenwoordige judoka's moeilijk hetzelfde op te brengen als wij vroeger. Er is in Nederland zeker talent. De ploeg die ik hier heb opgesteld komt echter ervaring tekort". Op de vraag of hij aan een co me-back denkt, antwoordt de dubbele Olympische kampioen (34): „Nog niet, misschien over een paar jaar". Het peil is in Londen intussen niet meegevallen. Veteranen (de Brit Danny da Costa (33) en niet specifieke judoka's (Dol man) vielen zomaar in de prij zen, terwijl de vedetten van weleer (Mounier, Rouge, Parisi, Ojeda) ditmaal allerminst kon den imponeren. Rusland lijkt bezig met het ontwikkelen van een hegemonie die wel eens ja ren zou kunnen duren, de ande re Oosteuropese landen in zijn kielzog meeslepend. De Russen hebben in Londea redelijk stijl vol judo laten zien en hebben afgerekend met de worstelstijl van weleer. Utrecht - De budosportvereniging Mahorokan uit Maassluis heeft in Utrecht beslag gelegd op het Nederlands kampioenschap voor jeugdteams. In de finale ver sloeg de formatie de club Bimo uit Udeahout met 3—2. rious II en Val D'Oise. In Alkmaar ging het programma van start met een grote valpartij. Jewiel Fan Thabor kreeg na zo'n 1200 meter een bloedneus, ging door de knieën, om dat het paard luoht tekort kwam. Wat daarna ge beurde was afschuwelijk. Er zweefden pikeurs door de lucht heen en er braken paarden uit. De koers werd afgebeld en twintig minuten later opnieuw ge start. Kwik V moest toen zijn eigenaar-rijder Sweers missen die met een gebroken sleutelbeen onderweg was naar het ziekenhuis. Aleen Jewiel Fan Thabor kwam bij de tweede start niet meer in de baan. Voor Helmvogel S met Freek Eerenberg liep het goed af. Janneke II met Conijn, ook bij de valpartij betrokken, kwam ook nog in actie. Na deze draverij hield pikeur Conijn het ook voor ge zien en liet zich voor andere draverijen wegens een lichte blessure ook vervangen. Morgenavond koerst Hilversum weer Od het Fs'rfedTom lëfuu^jgüË?** d* ®erSte Start l!Sdy^iCFo?tunIJS I: Lars Buitenzorg. Lammert en en]MrfIBentoIJ^: Marcel Re£dna- Moreno Fortuna Lathf^OFPR^JS: Karol"n Thar. Klosivier E en HUGÈNHOLTZPRIJS: Lambert Baker. Ludwin S en Lola Hollandia. RAOÜL HYNKESPRIJS: Limbus Hanover. Jacco R en Joseva Carbonari. HASSELTPRIJS: Ironie. Henry Belwin en Ido Hanover. HÜYSSERPRIJS: Kees Verkerk. Keen Speed en HULSHOFF POLPRIJS: Larens Trots. Kasper Mac en Kann W. HULSBERGENPRIJSIncal Idas en Harold Signal. Wim Ruska toonde zich gematigd tevreden met het optreden van de landenploeg, die in Londen doordrong tot de derde ronde. (Van onze paardesportmedewerker) Wassenaar De fevorieten in de drie rennen za terdagmiddag op de Wassenaarse renbaan Duindigt deden hun plicht. In de Flaneurprijs, een ren over de sprintafstand van 1300 meter, zegevierde Frans Vandeuren met Riki Lash. Mano River ook een pure sprinter had na de start de leiding genomen, maar moest ten slotte genoegen nemen met een vierde plaats. Ophelie, een Belgische import met Eddy Scheikl, kwam op de tweede plaats voor Red Countess met Ina SchwarzkSchel. In de tweede ren, die in het teken stond van de >- VW, zegevierde John Smith in de Hotel Bel Air- prijs met de Engelse import Bill Bailey. Zonder veel moeite ging de combinatie over de eindstreep. John Smith na de ren: „Kijk, ik durfde het vrijdag in de krant niet aan bij de rentips om Bill Bailey op de eerste plaats te zetten. Het is een goed, maar toch ook moeilijk paard en als ik geklopt was had je ze moeten horen op Duindigt". Torenho ge favoriet Royal Palace II mocht in de Louis Cou- perusprijs niet verliezen. Het paard (handicap II) mocht over de 2150 meter starten met een belas ting van 61 kilo in een handicap III ren. Tegen die klasse kon Melisse die onder Henk van der Kraats een uitstekende ren liep niet op. Ina Schwarzkachel won voor de tweede achtereenvolgende maal dit seizoen met Royal Palace. In de VW Den Haag-Scheveningenprijs won favo- riet Jojo Buitenzorg zonder veel moeite in de goede kilometertijd van 1.19.6. Joke die na de start een DU beeld ontstond op de baan van Alkmaar. Jewiel van Thabor ligt op de grond, maar zal later weer fout had gemaakt was sterk teruggekomen en overeind geholpen kunnen worden. kwam als tweede over de eindstreep voor Victo-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17