Grandioze ontknoping pakkende competitie «SM „Warmdraaien" TRUUS KOHN: 'FEYENOORD HAD OP ALLE FRONTEN MEER' 1974 Rotterdam Toen Twente-voorstopper Willem de Vries in het begin van de wedstrijd Peter Ressel onderuit haalde en iedereen ervan uitging dat scheidsrechter Corver naar de elfmeterstip zou wijzen, zo duidelijk lag de kwestie zelfs, kwam de verbijstering voor het eerst los. Corver liet namelijk doorspelen. Wim van Hanegem: „Eenzelfde geval als tegen AJax. Kennelijk komen deze overtredingen te vroeg. We zullen het er maar op houden dat scheidsrechters ook een tijdje nodig hebben om warm te draaien". ROTTERDAM De dolle mansbende op het veld waar de jeugd een woud van vlaggen rondzeulde; de schitterende muziek uit de luidsprekers die de top hit van jaren her, waarin Moulijn en Van der Gijp nog figureren (hand in hand, kameraden) over de Kuip uitstortte; de duizen den, bijna lamgeslagen na alle emotie en sensatie die stil op de tribunes zaten uit te puffen; de majoret tes die zich door de" massa drongen om hun bloemen te kunnen overhandigen aan de kampioenen: Feyenoords machtige home weer in oude doen. Er moest al veel te lang gewacht worden op de dag waarop rondom het sta dion de particulieren hun meterslange vlaggen met het embleem met de F weer konden uitsteken. In de pakkendste, adembene mende apotheose die de com petitie sinds jaren heeft ge kend, liet Feyenoord zich door FC Twente de titel niet meer ontfutselen. En de Rotterdam mers deden dat op een wijze die geen twijfel liet. Dan kan men wijzen op de score die slechts 32 bedroeg maar er was een wezenlijk groter verschil .door „vriend en vij and" toegegeven. Op de grote dag van de nog grotere beslis sing, in anderhalf uur dat FC Twente begerig de kroon wilde plaatsen op een prachtig seizoen, waarin het zich de tweede club des lands toonde maar waarin Feyenoord even begerig blikte naar de hoogste eer die in de vaderlandse voet balwereld is weggelegd, toonde Feyenoord zich kwaliteitsvol ler, bezat het meer zelfvertrou wen en had het, zoals Twentes trainer Spitz Kohn het uitdruk te „op alle fronten net dat tik keltje meer". Hij drukte zich dan nog voorzichtig en vooral ten gunste van zijn eigen ploeg uit want als er niet dat sullige doelpuntje was geweest dat de gelijkmaker (1—1) betekende, zou Feyenoord als een heerser wat de ploeg in de eerste twintig minuten was hebben toegeslagen. Het siert FC Twente dat het tweemaal een achterstand goed maakte Wiel Coerver kan zijn eigen team karakter toeschrijven maar dat had Twente zeker ook en mede daardoor het belangrijke aan deel leverde dat de beslissende strijd het aanzien gaf van een superduel wat de belangrijk heid betreft niet wat de spelkwaliteit betrof en waarin alle sentimenten wer- Éden losgeslagen, de sensatie hoogtij vierde en de emoties zich ontlaadden op een wijze die men zich sinds lange tijd niet meer herinnerde. De Kuip was gisteren weer het domein van de fervente aanhangers, van de chauvinisten ook, van de bewonderaars die ineens weer hun Feyenoord tot in alle vezels trouw wilden zijn. Welk een schouwspel tevoren al. Eivolle tribunes, vliegtui gen die reclameteksten, voer den waarbij een riem onder het hart van de Enschedese popformatie The Buffoons die met hun nieuwste hit „to know •you is to love you" hun stad genoten sterkte toewuifden. Anderhalf uur voor het duel werd er al gebruld, gezongen, geschreeuwd. Het was alsof er in dit lieve vaderland slechts één enkele wedstrijd per jaar wordt gespeeld. De spanning zinderde boven de grasmat eu het gefluit en gejoel, naarge lang de sympathie die men koesterde, brak los toen de ploegen zich presenteerden. Er hing weer die ondefinieerbare sfeer, een mengsel van opge wondenheid en verwachting. Fel Feyenoord stelde zijn aanhang niet teleur. Het concept van trainer Wiel Coerver was: „Van het begin af er zo fel mogelijk overheen gaan. FC Twente heeft allemaal tech nisch goede voetballers maar er is een zeker gebrek aan mentaliteit als de ploeg met een onder druk wordt gezet. Vooral in uitwedstrijden, waar- i:'. FC Twente de laatste tijd weinig scoorde." De elf van Rugnummers ROTTERDAM Service bieden aan het publiek is nog niet tot elke ploeg doorgedrongen. FC Twente verscheen voor dit zo belangrijke duel met zwarte rug nummers op een don kerblauw shirt. Van af stand zeer moeilijk te onderscheiden. Waarom geen witte nummers? Het kan nuttig zijn dat de KNVB hieraan aan dacht besteed en voor schrijft dat rugnum mers duidelijk moeten uitkomen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Veel langer dan gewoonlijk bleven de spelers van Feyenoord in de kleedkamer. Truus van Hanegem wrong zich tussen suppoost en deur met in haar kielzog haar kinderen die bossen bloemen torsten. Even later kwam ze terug en mom pelde langs haar neus weg: „Laat Eddie Achterberg dat liedje nog eens zingen". En ze bedoelde het lied waarin Achterberg profeteert dat FC Twente kampioen zou worden. tijd en „lang genoeg" uit. Pal daarop moest Trcytel redding brengen toen Rijsbergen te slap terugspeelde en Zuidema ertussen zat. Welk een verschil van decibels op de tribunes. Een hels gebrul toen Feyenoord de lei ding nam, beklemmende stilte toen FC Twente gelijk had ge maakt en het „Twentse or kest" op de tribunes zich weer de. Eten en drinken voor de voetbalfan die werd onderge dompeld in een mêlee van sen satie, emotie, harde, onverbid delijke strijd. Duizenden bleven nadat de spelers al in de tunnel" waren verdwenen, op de tribunes. Zij aanschouwden de dolle vreugde van de meest jeugdige fans die het veld opstroomden, elkaar omhelsden, met vlaggen zwaaiden. De suppoosten lieten hen hun gang gaan. Hoeveel van die duizenden kijkers zouden zelf de uitbundigheid willen tonen? Met een warm gevoel in hun laten we eerlijk zijn, chauvinistische harten bezagen zij die vreugde-uitbarsting. Rotterdam had weer een kampioen. sportredactie) ROTTERDAM Wiel Coerver keek In de toe komst. naar het volgen de seizoen, als Feyen oord uitkomt in het toer nooi om Europa Cup I. Eerlijk stelde hij: „Op het moment zijn we mis schien niet sterk genoeg voor dat toernooi. Maar er zijn wellicht mogelijk heden om ons te verster ken en de jongeren in onze ploeg, en dan be doel ik hen die dit sei zoen regelmatig hebben gespeeld, hebben erva ring kunnen opdoen die zij straks nog kunnen uitbouwen". Score en p!oegen In de eerste twintig minuten, waarin Feyenoordr absoluut heerste, viel ook het eerste doelpunt. Peter Ressel, die een zeer knappe wedstrijd speelde, brengt 10 op het scorebord. Van Ierssel komt te laat. Lex Schoenmaker was de man die de glaszuivere pass afleverde waarop Ide op snelheid liggen Res sel kon „doorstomen". Scoreverloop: 19. Ressel 1—0, 24. Van der Vall 1—1, 60. Kristensen 2—1, 69. Thijssen 2—2, 71. De Jong 3—2. Toeschouwers: 67.00C (uitverkocht). Scheids rechter: Corver. Feyenoord: Treytel; Rijsbergen, Van Daeie. Rami jak (Schneider), Vos; Jansen, De Jong, Van Hanegem; Ressel, Schoenmaker, Kristen sen (Israël). FC Twente: Schrijvers, Notten, De Vries (Schwemmle), van Iers sel, Oranen; Achterberg (Drost), Van der Vall, Thijssen; Zuidema, Jeu ring, Pahlplatz. Doelman Schrijvers had het dikwijls moeilijk en hij loste niet alleen problemen succesvol op. Ditmaal wel. Zijn vuisten zijn sneller en reiken verder dan de hoofden van de springende Schoenmaker en De Jong (rechts). Coerver hadden het rotsvast in hun geheugen geprent en ze gingen er fel tegenaan. Coer ver: „Eigenlijk Wim van Ha negem het beste. Hij deed precies wat ik bedoelde". En daarin openbaarde zich meteen het verschil tussen Feyenoord en Twente. Bij de Rotterdammers rezen verschei dene spelers grandioze Wim Jansen bovenal, Theo de Jong, Van Hanegem en de gehele aanval met Ressel, Schoenma ker en Kristensen naar de status van uitblinker; bij FC Twente was dat alleen gegeven aan Kick van der Vall, die al tijd een beste wedstrijd speelt in De Kuip, waar hij eens zelf acteerde. Maar er vielen er bij de Twentenaars te veel weg, te veel haalden hun normale ni veau niet: Jeuring, Pahlplatz, Zuidema, De Vries vooral. Waarbij moet worden aangete kend dat zij bewakers hadden die hen weinig gelegenheid bo den. Maar de klasse die Feyenoord ln de beginfase demonstreerde, was onmiskenbaar. Lex Schoenmaker wervelde in de aanval en toonde een verbluf fende balbehandeling en uitste kend spelinzicht. Trouwens, Ressel en Kristensen weerden zich evenzeer uitnemend. Ressel, de razendsnelle, draai de enige malen om de toch waarlijk niet kinderachtige Kalle Oranen heen. Als Piet Schrijvers, die later bittere ontgoocheling teweegbracht bij zijn aanhang, niet zo ver bluffend had gewerkt, zou do strijd in de eerste fase al be slist zijn geweest. Hij redde uitlopend bij serieuze pogingen van Jansen en Schoenmaker, stopte een venijnige kopbal van Van Hanegem. De vaak gebrekkige organisatie in de Twentse defensie leverde ver scheidene chaotische momen ten op voor Schrijvers doel. Feyenoord speelde met de vas te wil de titel te pakken; het bleek uit alles. En Feyenoord kon In die periode alles, ook scoren. Een glanzende pass van Schoenmaker bereikte de op snelheid liggende Ressel die langs Van Ierssel draalde en naar links afgedwaald met zijn linkervoet Schrijvers passeer de. „Ik stond op het verkeerde been", zei Schrijvers later. Er brak een tumult los dat het ergste deed vrezen voor het uit 1937 daterende, desondanks volkomen gave stadion. Het krachtiger, feller spelende Feyenoord had de terechte be loning op dat moment, negen tien minuten na het begin, in ontvangst mogen nemen. Maar laat men zich niet vergissen in FC Twente, dat niet van ver sagen weet. Het overleefde die wonderbaarlijke kopbal van Van Hanegem waarmee hij Schoenmaker bereikte, die zich moest omdraaien en daardoor de bal miste. Hij greep naar zijn hoofd. Het had een beslis sende tweede treffer kunnen zijn. Sensatie FC Twente overleefde ook de zucht van Feyenoord om met een de zaak af te ronden. Het kwam zelfs terug. Toen Rijs bergen een overtreding beging tegenover Pahlplatz, schoof deze zelf de bal naar Van der Vall. „De organisatie ont brak", zei Treytel later. Rami- jak bleef staan, Treytel liep uit en via hem ketst de bal tegen Van der Vall het doel in: 1—1. Welk een aandeel van Twen te om de strijd levend te hou den. Terecht zei aanvoerder Willem de Vries na afloop: „De beste ploeg heeft gewon nen maar wij hebben voor de sensatie gezorgd." FC Twente was immers niet kapot te krij gen hoewel het zich verweerde tegen een technische, maar ook fysieke overmacht. Want het ging er hard, soms enorm keihard aan toe. De waarschijnlijk overgecon centreerde scheidsrechter Charles Corver was daarbij niet altijd even gelukkig met zijn beslissingen. Hij was wel resoluut in het tonen van de gele kaart aan Eddie Achter berg, die zijn „naam" als bij zonder fel speler nu eenmaal niet mee heeft. Hij was ge tergd. Wim Rijsbergen had hem bij een duel, waarbij de Twentenaar viel, op de borst getrapt. Van Hanegem „Ach terberg was mijn man niet maar hij zocht me wel op" had al enige harde duels met hem uitgevochten en daar kwam nog dat ongelukkige mo ment bij waarin Achterberg de bal wilde omhalen en MladeD Ramljak vol ln het gezicht trof, zonder opzet overigens want hij zag Ramljak niet de achter hem stond. Ramljak moest zich met een bepleisterd rechteroog laten vervangen door Schneider, wat de „ste vigheid" en de zekerheid in de Rotterdamse defensie niet ten goede kwam. Het begon te rammelen in de achterhoede en Twente rook een kans. Ook de (te) felle Achterberg die op een -sycholigisch maar wel ke voetballer denkt aan zoiets op dat moment, nota bene bi] de achterlijn, Wim Jansen on deruit schopte en meteen de gele kaart kr.eeg. Op tijd Het van emoties toch al zwan gere duel kreeg er een stuk spektakel bij. Het publiek ver oordeelde luid Achterberg, maar de geestdrift kreeg weer de overhand toen Van Hane gem eenzelfde pass gaf aan Ressel als Schoenmaker. Dit maal stak Schrijvers In een identieke situatie zijn been op Vervangen Na de rust wond Achterberg zich weer bovenmatig op. Schrijvers moest erbij komen. Schrijvers: „Corver zei tegen me dat hij hem eruit moest sturen als hij zo door bleef gaan". De heftig protesterende Achterberg werd vervangen door Epie Drost. Maar tevoren was Achterberg al geblesseerd geraakt bij een botsing met Van Hanegem, die verklaarde: „Het was een kopduel". Velen hadden geconstateerd dat Ach terberg de elleboog van de Kromme tegen zijn hoofd had gekregen. Nogmaals trok Feyenoord alle klasse open. Schrijvers tipte een kopbal van Ressel nog net weg, stopte een keihard schot van Jansen en juist nadat Kristensen enige foutieve pas ses had afgeleverd, scoorde do kleine man. Ressel uiterst actief en gevaarlijk zette voor en eensklaps kon Kristen sen de bal aannemen, draaide om Drost heen en doelpuntte: 2—1. Weer dat immense, intense ge brul op de tribunes. Het Twent se orkest zweeg abrupt. Zou FC Twente ook deze klap te boven komen? Het gebeurde. Toen de bal opstuitte en Van Daeie finaal mistrapte, kreeg Thijssen een vrij veld en de kundige technicus profiteerde ervan: 2—2. Drie minuten la ter Coerver sprak terecht van karakter besliste Feyenoord het kampioensduel. Een voorzet van Schneider werd door De Jong feilloos In gekopt en ook bij dit doelpunt ging Schrijvers niet vrijuit: 1—2. Coerver wisselde Kristensen voor verdediger Israel, Kohn verving De Vries voor aanval ler Schwemmle. Schrijvers moest worden opgelapt. „In het eerste kwartier had ik al een knie tegen mijn dijbeen ge kregen". Nog kwamen er kan sen voor Feyenoord maar Schoenmaker wachtte iets te lang, De Jong schoot enorm had tegen de lat en Schrijvers plukte de bal van Ressels voet. Beste ploeg Een ieder, ook de Twentse spelers, lanceerde deze unanie me mening: De beste ploeg heeft gewonnen. Behalve Schrijvers, de enige die hevig teleurgesteld was: „Ik ben on tevreden, we kwamen hier om te winnen." Feyenoords meer dere inhoud, Feyenoords spe lers die hun klasse meer tot uitdrukking brachten dan de toch zeker ook grote spelers van Twente, waren goed ge weest voor de titel, die voor het laatst In het seizoen 1970- 1971 was veroverd. De resultaten die Twente be haalde in de voorgaande sei zoenen: tweemaal winst van 1-0 in 1971-1972 en in 1972-1973 winst van 3—1 en gelijkspel 00 waren afdoende „gewro ken". Wim Jansen: „Maar toen stond er voor ons veel op het spel en voor Twente niets. Ditmaal was het anders. Voor alle twee uiterst belangrijk en tegen die spanning, die belang rijkheid kon Twente niet op." Henny Ardesch, de „legendari sche" reserve-doelman van FC Twente, beaamde het met: „Ditmaal speelde Twente veel minder dan normaal en sterke spelers vielen te veel weg. Officieel is Feyenoord nog geen kampioen. Als de ploeg zondag verlies van NAC en Twente scoort tegen AZ met de huidige doelcijfers eenen dertig maal, is Twente alsnog titelhouder. Is er iemand in gans Nederland die aan dit wonder gelooft? FC Twente zelf zeker niet, hoe sterk de ploeg zich dit seizoen ook heeft gemanifesteerd. HERMAN VAN BERGEM QKBHBHBE

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13