i£eidóe SoiruMit fblijmaker r Bonden verontrust over veiligheid politie df Gratie gevraagd voor Philippa v.d. wiel Stop oorlogen in kolonieën Smokkelkotter bevatte grote voorraad en hasjolie Twee linuten stilte Aantjes waarschuwt Van Thijn v.d. wiel verdien 'n echte [EI 1974 65e JAARGANG No. 19803 ZATERDAG 4 MEI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND t Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur- hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. rertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal 30,66; jaar ƒ119,05 Loaae nummers: 40 cent TV-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.30 Berichten aan de Levenden 19.50 Reportage v.d. dodenher denking op de Waalsdor- pervlakte Nederland II: 19.05 Simon Wiesenthal MORGEN Nederland I: 20.00 Gunsmoke, serie 20.50 Citroentje met suiker, Nederland II: 21.00 Diagnose 21.45 Diagnose-diskussie 22-25 Dokter ja, dokter nee Vrij veel bewolking met hier en daar wat regen. Overwegend matige wind uit oost tot noord oost. Middagtemperaturen om streeks 13 gr., maar in het wad dengebied enkele graden lager. (Twee minuten stilte, dat is alles, waarom het vandaag igaat. Twee minuten om te herdenken en te denken. Te herdenken hen, die tussen 1940 en 1945 gevallen zijn als slachtoffer van oorlog Jen bezetting. Te denken aan alle slachtoffers, die nu, in 1974, gevallen zijn, of mis schien nog zullen vallen ten gevolge van weer nieuwe onderdrukking, nieuwe be zetting, nieuwe onmense lijkheden. De jaren 1940- 1945 zijn in feite slechts een symptoom in de menselijke jgeschiedenis, zolang we nog niet aangekomen zijn in die periode van het menselijk ibestaan, die ons werkelijke j vrijheid, werkelijke vrede, Izal brengen. (Kruisen markeren nog Isteeds het leven van mil joenen lijdende mensen in van de menselijke liefde Azië, in Afrika, in Noord- nog niet ontsproten zijn, en Zuid-Amerika, in Euro- zullen het lijden, de onder- pa. En zolang aan de stam drukking en de onmense van deze kruisen de rozen lijkheid niet overwonnen kunnen worden. De stilte in ons en om ons heen zal nooit lang genoeg kunnen zijn, om dit te be seffen. DEN HAAG - (ANP) ARP-fractlelelder Aantjes heeft gisteravond kritiek geleverd op uitla tingen van zijn PvdA-collega van Thijn - op een 1 mei-bijeenkomst in Tiel - dat het buiten lands beleid van het kabinet/Den Uyl niet al te best uit de verf was gekomen. De anti-revolutionaire fractievoorzitter zei, tij dens een werkbezoek van zijn fractie aan West-Friesland, bevreesd te zijn dat de op merkingen van Van Thijn waren ingegeven door de druk van de linkervleugel van de PvdA, „die na de gunstige statenverkiezings uitslag blijkbaar druk op de fractie uitoe fent". Volgens mr. Aantjes moet Van Thijn Van "lijn zich ervan bewust zijn, dat toegeven aan deze druk risico's met zich meebrengt voor de stabiliteit van het rege ringsbeleid en voor het kabinet. Premier Den Uyl zei gisteravond, na afloop van de middagvergade ring van de ministerraad, het een natuurlijke rol van een regerings partij te vinden, als zij haar eigen opvattingen en inzichten ver woordt. De opmerkingen van de fractievoorzitter Aantjes vond hij „opgeklopt... Drs. Den Uyl gaf toe, dat er wat Guinee-Bissau betreft een duidelijk geschilpunt is tussen het kabinet en de PvdA. „Het kabinet meent op goede gronden, dat er thans nog geen erkenning van Guinee-Bis sau kan zijn". Overigens meende de premier, dat Nederland wat betreft het opkomen voor de mensenrechten in Europa voorop loopt. Hij noemde met name de Nederlandse houding tegenover Grieken land, Portugal en de Afrikaanse gebieden. Den Haag - De Haagse advocaat mr. E. J. de Witte heeft giste ren bij de Officier van Justitie te Assen, mr. J. Muntendam, een gratieverzoek ingediend voor de oorlogsmisdadiger J. Philippa. Philippa, die wegens zijn praktijken in de Tweede Wereldoorlog in het Drentse Norg beter bekend staat als de „beul van Drente" werd in 1950 door de bijzondere rechtbank te Assen bij verstek ter dood ver oordeeld. De oorlogsmisdadiger wist ruim 29 jaar uit handen van de Justi tie te blijven en zat gedurende deze tijd ondergedoken bij zijn ouders in een woning aun de Haagse Pauwenlaan. Juridisch gesproken bestaat nu de mogelijkheid dat, als dit gratie verzoek wordt ingewilligd en Philippa wordt veroordeeld tot levenslang, er opnieuw een gra tieverzoek kan worden inge diend om deze gevangenisstraf om te zetten in een tijdelijke straf. Het gratieverzoek heeft enige tijd op zich lat«i wachten, omdat mr. De Witte, die op verzoek van de nu 85-jarige vader van Philippa werd ingeschakeld, eerst de zeer uitvoerige dossiers heeft moeten bestuderen. Hier toe heeft hij zich moeten verdie pen in het zg. oorlogsrecht, dat t vanaf 1944 heeft gegolden. ADVERTENTIE jijk it- jn? ial een ïft, neri» se. m wel. sje. Junner in het ïemd- )m tijken UTRECHT (ANP) - De veiligheid van de Nederlandse politieambtenaar is in het geding, constateren de in de Centrale van politie-organisaties (CPO) samenwerkende politiebonden in een gistermiddag gepubliceerde open brief aan de ministers van binnenlandse zaken en justi tie. Aanleiding voor de brief is de dood van de jonge Amsterdamse agent A.A. Landman en de ernstige ver wonding van zijn collega-marechaussee J.M. van den Berg, kort nadat hoofdagent W. de Jong in Beester- zwaag op lafhartige wijze om het leven werd gebracht. De samenwerkende hoofdbesturen van de politiebonden willen met deze open brief uiting geven aan het gevoel van onbehagen, dat bij de politieambtenaren zelf leeft. Ze doen op de ministers en alle ten aanzien van de poli tie bevoegde autoriteiten een dringend beroep op korte termijn concrete maatregelen te treffen, teneinde dit gevoel van. onbehagen weg te nemen. De bonden menen dat dit ook voor de bevolking van groot belang moet worden geacht. De politiebonden citeren in hun open brief enkele malen uit een op 26 oktober 1970 door de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken (Beernink) na het neerschieten van hoofdagent J. Moolenaar in Wassenaar aan alle burgemeesters van gemeenten met een gemeentepolitie gezonden brief. Daarin wordt o.m. gepleit voor een goede informatie omtrent de beleidsvorming en de effectuering van het beleid in de korpsen en welke informatie- en beleidslij nen daarbij worden gehanteerd. De minister toonde zicli voorstander van een. openlijk gemotiveerd beleid alsme de een duidelijke organisatie en taakstelling voor het politiepersoneel, dat tot een werkklimaat zou kunnen en moeten leiden dat evenwichtig, begrijpelijk en aan vaardbaar is. De samenwerkende poitiebonden stellen, dat evenzeer de bevolking als de politie wars is van toenemende agressie en verscherping van criminaliteit. Volgens de politiewet dient de politie te zorgen voor de daadwerke lijke handhaving van de rechtsorde en het verlenen van hulp. Maar ondervindt de politie alle steun bij de vervulling van deze taak, vragen de politiebonden. De politie meent daarop redht te hebben. De politie meent dat de overheid duidelijke richtlijnen, aangepast aan de hui dige situate dent op te stellen en bekend te maken. Teneinde het de politie mogelijk te maken haar taak adequaat te vervullen, dient volgens de vakbonden de materdie uitrusting met spoed kritisch onder de loep te worden genomen. Daarbij moet vooral worden uitge gaan van de veiligheid van de politieambtenaar. Aan de uitvoering daarvan mogen financiële overwegngen niet m de weg staan. Tenslotte pleiten de politiebonden er in hun open brief voor het nog steeds toenemend illegaal wapenbezit krachtdadig te bestrijden, „het beleid van het openbaar ministerie dient daarop zowel preventief als repressief scherp te zijn gericht teneinde verdere escalatie te voorkomen, menen de politiebonderx die samen meet dan 80 pet van de Nederlandse politieambtenaren verte genwoordigen.-. kijkt in da poppetjes van uw ogen 1 Kijkt naar de kleur. Kijkt naar de lichtgevoeligheid. En gaat dén pas naar z'n werkplaats. Om maatwerk te maken. Om u "n vrolijke kijk op de wereld te gaven, en er goed uit te zien' Liefdesaffaire Duitse spion G ünther Guillaume, de onder verdenking van spionage voor Cost-Duitsland gearresteerde me dewerker van bondskanselier Brandt, heeft naar gisteren in Bonn is medegedeeld, een lief des-affaire gehad met de 28-jari- ge Marie Louise Muller, die als secretaresse werkte voor Egon Bahr de voornaamste onderhan- lelaar met Oosteuropese landen. Marie Louise zou secretaresse orden van Günlher Gaus, de ifficiële vertegenwoordiger van Bonn in Oost-Berlijn. Portugese deserteurs: LISSABON (AP/ANP) Een groep Portugese dienstplichtont duikers en deserteurs heeft gisteren in Lissabon verklaard dat zij de verleende amnestie niet zuilen aanvaarden zolang de koloniale oorlogen voortdu ren. Wij willen dat de militaire operaties op dit moment worden stopgezet, zo verklaarde een woordvoerder van de groep. Wij hebben niets tegen amnestie als zodanig. Wij zeggen alleen dat het niet genoeg is. Volgens de groep wil de junta van generaal De Spinola .ons standpunt' om zeilen door het afkondigen van amnestie voor de meer dan 100.000 dienstplichtigen die heb ben geweigerd te vechten in Mo- ADVERTENTIE STADSGEHOORZAAL 74/75 RESIDENTIEORKEST CONCERTGEBOUWORKEST 1e gecombineerde serie 5 concerten op vrijdag zaterdag beroemde dirigenten en solisten Gratis folder: Bender Hogewoerd 90. Telefoon 23j97. De Portugese socialistische leider Mario Soares is vanmorgen na bezoeken aan Brussel en Bonn in ons land aangekomen in ge zelschap van het Nederlands ka merlid Ter Beek. Hij zal ge sprekken voeren met premier Den Uyl en de minister van bui tenlandse zaken Van der Stoel. Gisteravond verklaarde premier Den Uyl in een t.v.-interview dat op Soares de hoop is geves tigd van de democraten in Eu ropa en van miljoenen in Portu gal. Zijn positie is van beslissen de betekenis voor de toekomst van dit land, aldus premier Den Üyl, die over de leider van de junta, generaal De Spinola zei: „Ik vind dat je de mensen moet beoordelen op hun daden Wat Spinola gedaan heeft s nds de staatsgreep is bevrijdend. De minister-president deelde gis teravond ook mee dat de Neder landse ambassadeur in Lissabon een speciale boodschap van pre sident Nyerere van Tanzania heeft overgebracht aan de junta in Lssabon. Deze boodschap heeft betrekking op de dekoloni satie van de Portugese gebieden in Afrika. De premier toonde zich verheugd dat president Nyerere de Nederlandse rege ring als een soort vertrouwens- regering in deze zaak beschouwt DEN HELDER (ANP,) - Aan boord van de gisteren opgehaal de viskotter H.D. 160 - de voor malige 'Lammie' - heeft de jus titie 1800 kilo hasj gevonden en 27 warmwaterzakken met hasjo lie. In totaal heeft de Neder landse justitie hiermee 3200 kilo hasj achterhaald. Vermoedelijk is bij het uiladen van hasj voor de kust van Callantsoog 100 kilo hasj aan de aandacht van de justitie ontsnapt. De smokkel kotter is gistermiddag om drie uur de haven van Den Helder binnengesleept door het ber gingsschip Bever". De justitie heeft nog nog eens dui delijk vastgesteld dat de beman ning het scheepje zelf tot zinken heeft gebracht: uit het onder- jren politieman toont zoek is gebleken dat de beman- Op de achtergrond ning niet een afsluiter heeft los- ;,et Sch/p. gedraaid, maar drie. Toen de ex-Lammie in de stroppen in nieuw te zinken. De twee ande- het water werd neergelaten na re afsluiters zijn in de machine- het dichtdraaien van de hoofdaf- kamer gevonden, sluiter - begon het scheepje op- De viskotter is juist op tijd bin- weeier het njne van ...van brillen I Nieuwe Rijn 62 telden. Katwijkse familie boos over uitblijven lijktransport KATWIJK - De familie Van Duin uit Katwijk wil vun de Neder landse regering weten hoe het komt dat het stoffelijk over schot van een zoon van de fami lie, dat op 1 april in Engeland werd gevonden, nog steeds niet naar Nederlund is overgebracht. Een maand geleden spoelde bij Hornsea aan de Engelse kust het lijk aan van de visser Adriaan van Duin (33), die in december tijdens het vissen in de Noordzee van de Ymuiden 211 'Wiron 2' overboord was ge slagen en verdronken. Hoewel de oliejas en andere kle dingstukken van het slachtoffer door de familie werden her kend, bleef toestemming van Engelse zijde tot het overbren gen van het lichaam naar Ne derland uit. In brieven aan minister Van Agt (justitie) en het Kamerlid Scha kel (ARP) heeft de Katwijkse familie nu hiertegen geprotes teerd. De familie Van Duin vraagt of de regering kan be spoedigen, dat de Engelse auto riteiten in deze zaak een beslis sing nemen. Het ministerie van buitenlandse zaken deelde gistermiddag des gevraagd mee. dat maandag een uitspraak te verwachten is van het 'Coroners Court' in Hull (Engels gerechtshof voor lijk schouwing). Waarom deze uit spraak zo lang op zich heeft la ten wachten, kon het ministerie niet zeggen. nengekomen. Nauwelijks lag de H.D.160 afgemeerd of er kwam een flinke wind opzetten, die de bergers ongetwijfeld voor grote problemen zou hebben gesteld. Woordvoerders van het bergings bedrijf Smit-Tak weigerden mee te delen hoeveel geld de justitie op tafel moest leggen voor de bergingsoperatie. „Wij waren toevallig in de buurt en hebben dit meer als een prestige kar wei gezien. Hoeveel het de justi tie zal kosten, dat is niet be langrijk'. Deskundigen schatten de berging op 50.000 gulden per dag. De vondst van de hasjolie was voor de politie een complete verrassing. De rubberen warm waterzakken met deze handels waar lagen verstopt onder twee grote visnetten in het voorruim. De commandant van de rijkspo litie te water majoor Bhr acht de kans. dat er nog meer drugs aan boord zijn vrijwel uitgeslo ten. Het ziet er naar uit dat de hasj en de hasjolie dezelfde weg zal gaan als de voorraad die ter land is achterhaald: verbran ding in ovens van de reinigings dienst in Alkmaar. (ADVERTENTIE) VOORLICHTINGSAVOND OVER ZACHTE CONTACTLENZEN dinsdag a.s. in de Vergulde Turk" 20 uur. Iedereen is van harte welkom; de geïnteresseerden onder u krijgen de gelegenheid deze „Softlenzen" 1 maand GRATIS te proberen. IRIS CONTACTLENZEN HAARLEMMERSTRAAT 12 Alphense juwelenkraak opgehelderd Alphen aan den Rijn De daders van de kraak woensdagmorgen bij de Alphense juwelier Kelder- Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een mouw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement man zijn aangehouden. Het zijn de 17-jarige L. H uit Alphen, de 18-jarige J. S. en de 19-jarige J. B„ beiden uit Noordwijkerhout. De Alphenaar werd door de po litie aangehouden toen hij de sieraden in Leiden probeerde te verkopen. Bijna de hele buit. die bestond uit gouden ringen ter waarde van 30 mille, is terug- j gevonden. als nieuw kwartaal-abonnee Adres'" Woonplaats: Stuur da "Schots* jam" naa Adres: Woonplaats Stuur deze bon in zonder postzegel, r antwoordnummer LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1