MR. AANTJES BOOS OP CHU U' CHU vraagt maatregelen middenstand RIJKSPOLITIE BESCHERMT KLM-TOESTEL1EN MEERDERHEID NEDERLANDERS TEGEN STEUN DAGBLADEN Verzoening voorop bij zondag voor de oosterse kerken „Stop de zeehondjes moord" r Kinderkruistocht 1974 Vaticaanse hulp in oorlog ontmoette bij Engelsen onbegrip VRIJDAG 3 MEI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 I Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Mr. Willem Aantjes, de fractieleider van de ARP in de Tweede Kamer, is boos op de CHU. De heer Aantjes zei gisteravond op een spreekbeurt in Koog aan de Zaan, dat voor hem het ideaal nog steeds is gelegen in één christen-demokratische eenheid, maar de de verwe zenlijking van dat ideaal in de landelijke politiek helaas erg moeilijk blijkt. De heer Aantjes noemde de regering om opheldering te wil- steeds oppositionelere houding len vragen over het midden- van de CHU-fractie soms zelfs standsbeleid. ontmoedigend. Bijzonder nijdig Mr. Aantjes deed een beroep op maakte hij zich over de fractie- de drie partijen (KVP, ARP en leider van de CHU, dr. Kruisin- CHU) om zich door de moeilijk- ga, die gistermiddag zijn inter- heden op landelijk niveau niet pellatie hield over het kabinets beleid voor het midden- en kleinbedrijf. Hij beschuldigde de heer Kruisin- ga van rivaliteit ten aanzien van de ARP-fractie, omdat de anti-revolutionair Roolvink al ver voordat de heer Kruisinga dat deed, had aangekondigd, de te laten weerhouden om plaatse lijk en regionaal, waar moge lijk, de christen-demokratische samenwerking na te streven. Hij toonde zich verheugd over het grote aantal gemeenten, waarin ARP, CHU en KVP met een gezamenlijke lijst uitkomen. De drie partijen zullen elk voor (Van onze correspondent) SCHIPHOL Voor de bescher ming van zijn toestellen naar het Midden, en Verre Oosten heeft de KLM de hulp gekregen van de rijkspolitie dit uit vrees dat Palestijnen alsnog een vliegtuig zullen kapen om de in Nederland vastzittende kapers van een Engelse machine vrij te krijgen. De rijkspolitiemensen aan boord zijn niet bewapend. Ze dragen het KLM-uniform, en hun taak bestaat er voornamelijk uit dat ze bij tussenlandingen opletten of er geen kapers aan boord worden gesmokkeld. Zoals be kend is dit de nieuwste taktiek van de luchtpiraten. De politiemannen die normaal on der bevel van de KLM-gezag- voerders staan, krijgen eerst een speciale opleiding op Schip hol. De nadruk ligt daarbij op de belading en bevoorrading van vliegtuigen. Tot dusver werkte de KLM met eigen vei ligheidspersoneel, maar er zijn de komende zomerdienst te veel vluchten om de bescherming van de toestellen zelf in beheer te kunnen houden. zich en gezamenlijk in de geest van de onlangs gehouden AR- partijconferentie moeten werken aan een duidelijk herkenbare christen-demokratisch politiek profiel, zo meende de heer Aantjes. Leiders Indiase vakbonden gearresteerd NIEUW DELHI (AP) - De India se regering heeft gisteren meer dan 350 functionarissen van vakbonden gearresteerd in een poging een spoorwegstaking te vermijden die, naar zij mee deelt, „het land even erg zou verlammen als een oorlog." Het betrof hier het ergste grote ingrijpen tegen de vakbonden sinds het aan de regering ko men van premier Indira Gandl, nu acht jaar geleden. Kort na het bekend maken van de arrestaties, braken op tail van plaatsen in het land korte wilde stakingen uit. Jongen steekt medescholier AMSTERDAM (ANP) - Tegen het middaguur heeft de 18-jari- ge uit Suriname afkomstige scholier H. W. J. M. bij de fiet senstalling van zijn school te Amsterdam, zijn 16-jarige me descholier H. S. Taunis met een stiletto in de buik gestoken. Het slachtoffer werd ijlings naar een ziekenhuis gebracht. Hij bleek ernstig gewond te zijn. De dader nam de vlucht. Enkele andere scholieren die zich in de nab jheid bevonden wisten geen van allen precies waarom de ruzie ging, die aan de steekpar tij voorafging. Premier Den Uyl was tijdens de interpellatie van CHU-fractie- leider Kruisinga met hem van mening, dat de middenstand het moeilijk heeft. Man dreigt oude meesters te verbranden DUBLIN (UPI) Een man die zegt deel uit te maken van de bende, die de grootste kunstroof in de geschiedenis heeft ge pleegd, heeft gisteren gedreigd drie werken van oude meesters te zullen verbranden als de uit geloofde beloning van 100.000 pond sterling (ongeveer 650.000 gulden) oiet wordt ingetrokken, zo heeft de polit'e in de Ierse hoofdstad meegedeeld. Volgens de politie heeft de man een krant in Dublin opgebeld en gezegd, dat de schilderijen „ver ast" teruggebracht zouden wor den indien de beloning niet inge trokken w^erd en een bekendma king hierover niet in de kranten van vandaag zo staan. De beloning Is maandag uitge loofd door een Londense verze keringmaatschappij. AMSTERDAM (ANP) - Zestig procent van het Nederlandse volk is het oneens met financië le steun van de overheid voor de dagbladen. Zevenentwintig procent is van mening dat hier wel een taak voor de overheid ligt, terwijl 13 procent geen me ning heeft. Dit is het resultaat van eep nationale steekproef die het NIPO naar aanleiding van Vierenzestig procent van de on dervraagden had gehoord van de plannen om de Tijd te steu nen. Eenenzestig procent was het niet eens met deze plannen. 22 procent was het er wel mee eens, terwijl 17 pet geen me ning had. Leerlingen van de lagere school „Cort van der Linden" trek ken in protest tegen de zeehon- denmoord door hun dorp Hul- - ZEE- ecB HUIZEN Op 18 mei aanstaande zullen 2500 kinderen in kruistocht optrekken naar de Noorse ambassade in Den Haag. Als vertegen- woordigertjes van de hele Nederlandse lagere schooljeugd, hopen zij de Noorse ambassadeur een miljoen handtekeningen aan te bieden, als protest tegen het doodknuppelen van jonge zeehonden. Het initiatief van deze handtekeningenaktie, die op 6, 7 cn 8 mei wordt gehouden, ontstond in het Noordhollandse Huizen. Na de tv- uitzending op 20 maart, onder de titel „Zeehonden leven maar kort", kon meester Kees Kruithof uit de verontwaardigde reakties van de kinderen opmaken, dat do beelden hen erg hadden aange grepen. Zij begrepen niet, dat grote mensen het leven in zee in ge vaar willen brengen, zeehondjes kunnen doodknuppelen, voor zoiets onnozels als de behoefte tot het dragen van bont. De leerh'ngen wilden aktie en zij organiseerden daarom een protestde monstratie in het dorp. Toen zij hoorden dat ook elders in het land aktie werd gevoerd, stelden zij voor „samen te doen". Zo ontstond „De Kinderkruistocht 1974". Meer dan tweeduizend kinderen zullen uit alle provincies van ons land naar Den Haag trekken, in de hoop dat hun noodkreet „Stop de zeehondjesmoord" zal doordringen tot de wereld van de volwas senen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Dr. Kruisinga, voorzitter van de ChristeH;k-his- torlsche fractie in de Tweede Kamer, heeft de regering ge vraagd om nog voor de zomer vakantie met een pakket maat regelen ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf te ko men. Bij zijn interpellatie over de slechter wordende inkomensont wikkeling in de middenstand diende hij gisteren in de Twee de Kamer een motie in waarin maatregelen werden bepleit. Volgens de heer Kruisinga dreigt het midden- en kleinbedrijf er dit jaar zo'n 10 tot 20 percent in reëel inkomen op achteruit te gaan. Minister-president Den Uyl toonde zich eveneens bezorgd over de positie van het midden- en kleinbedrijf. De ongunstige si- de tuatie dateert echter niet laatste maanden, maar is al ja renlang aan de gang. De regering streeft ernaar de in komenspositie voor een aantal middenstanders te verbeteren Wij moeten een noodlottige ont wikkeling van zo vele jaren om buigen, zei premier Den Uyl. Staatssecretaris Hazekamp (mid denstand) zei dat de meest re cente gegevens iets minder on gunstig zijn dan die van enkelt* weken geleden. We besteden grote aandacht aan het midden en kleinbedrijf, zei hij. Met dc middenstandsorganisaties wordt overleg gepleegd over noodzake lijke maatregelen om de Inko mensontwikkeling voor vele middenstanders te verbeteren. Van alle kanten werd in de Twee de Kamer bezorgdheid getoond over de moeilijke positie waarin vele ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf verkeren. Pittig dagje voor MEAO (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De tweede dag van het MEAO-examen begon gisteren met commerciële eco nomie en calculatie. Drie som men, waarvan de laatste, han delend over de verschillen tus sen diverse marktvormen, een zuivere leervraag was. Opgave 1 was een kluifje voor de rasrekenaars. De klassieke vertegenwoordi ger bij de detailhandel blijkt een uit de samenleving ver dwijnende figuur. De bewer king van klanten gebeurt te genwoordig door folders en di recte mailing. Heeft het nog fi nanciële zin een vertegenwoor diger in dienst te hebben? Dal was de vraag voor een tand pastafabrikant, die in eigen land 50 miljoen tubes per Jaar >mzet en het was ook de exa menvraag. Voor het Engelse dictee was een kwartier uitgetrokken. Een kort stukje proza, handelend over de oliecrisis. Maar er stonden moeilijke woorden In „rationing" (distributie) eD „repercussions" dat veel moei lijkheden opleverde, hoewel het Nederlandso repercussie toch bekend moet zijn. De Engelse tekstverklaring was niet onoverkomelijk, han delend over Pakistan. Wel was uitdrukkelijk op het opgave- blad geschreven dat „eigen formulering hoger gewaar deerd wordt dan het letterlijk overnemen uit de tekst". Tweemaal werd gevraagd ,,zeg in je eigen woorden" en dat waren moeilijke zinnen waar bijvoorbeeld ,,a breathing spa ce" (een ademhalingspauze) in voorkwam, en het woord „boom" (hausse). Het eerste gedeelte van recht werd als laatste geëxamineerd. Een tiental vragen, liggend op het terrein van de wetgeving fin het openbaar bestuur. Daar waren makkelijke vraagjes bij zoals „wat is het verschil tus sen een voorwaardelijke ver oordeling en een voorwaarde- lijke invrijheidsstelling?". Maar ook echte nadenkers. zoals de vraag of de procu reur-generaal bij de hoge raad, al dan niet afgezet zou moeten kunnen worden. Zoals bekend heeft de commissie Cals-Donner in het voorgestel de ontwerp van een nieuwe grondwet een opsomming ge geven van een aantal sociale grondrechten, naast do klassieke grondrechten. Het verschil tussen beide moest worden verklaard en van de sociale grondrechten moesten er drie worden genoemd. Onder het motto van het Heilig Jaar „verzoening" presenteert het Apostolaat der Hereniging dit jaar op 12 mei dc zon dag voor de oosterse kerken: de oude christelijke kerken van het Nabije-Oosten, de Balkan en Oost-Europa, vaak nauwe lijks gedulde minderheden of onder de controle van een vijandig gezinde staat. „Ondanks alle goede wil" zo schrijft secretaris pater A. Beekvelt „bestaat er tussen de kerken van oost en west een 6ituatie van vervreemding. Pas de laatste jaren is er een toenadering, maar van een echte verzoening is geen sprake. Hier ligt een grote en dringende opgave tot verzoening, speciaal voor de christenen". Gestimuleerd door de bisschoppen, wordt hiervoor op 12 mei in de rooms katholieke kerken gebeden en geofferd. Het Aposto laat der Hereniging te Boxtel (giro 1087628) brengt dit jaar vooral verzoe- ningsprojekten onder de aandacht, zowel in Israël. Libanon en Irak. als in Ethiopië en Nederland. In Israël steunt het apostolaat reeds een tiental jaren het werk van de pater trap pist Jacob Willebrands uit Delft, die met enkele monniken op de berg in Galilea een uiterst eenvoudig onderkomen be woont. Hoewel aanvankelijk gesticht voor de kleine christengemeenschap ter plaatse, bleek de aantrekkingskracht van het klooster bij joden en moslims haast nog sterker. Onder de jongeren die voor een half jaar of langer met de monniken mee leven, is altijd minstens een derde joods. Bij het bouwen van de grootkapel hebben moslims even hard geholpen als joden en christenen. Onlangs schreef paier Willebrands: „Als wij helpen de Arabisch sprekende Israë li's tot volwaardige gesprekspartners te maken voor de andere Israëlische groepe ringen, Arabieren en Joden, dan hebben wij de staat Israër een goede dienst bewe- In Nazareth leiden de paters salesianen een technische school voor Arabische jon geren. Dankzij deze vakopleiding kunnen ze meekomen in de enorme technische ontwikkeling van Israël en betekent hun kennis een eerste stap naar verzoening. In Ethiopië gaan Nederlandse paters laza risten met hun zeventien parochies over naar de Ethiopische ritus. De eerste stap is een liturgie die past in de Ethiopische cultuur. Het Apostolaat der Hereniging helpt bij het aanschaffen van liturgische gewaden en boeken. In Nederland wil het apostolaat steun verlenen aan de pastorale zorg van de Grieken, ook als verzoening tussen katho lieken en orthodoxen. Het Vatikaan is tijdens de tweede wereldoorlog met zijn pogingen om krijgsgevange nen, gedeporteerden en joden te helpen, aanvankelijk ook bij de Engelsen op vijandigheid en onbegrip gestoten. Dit blijkt uit het achtste deel van de „Akten en documenten van de H. Stoel over cfe tweede wereldoorlog". Dit deel behan delt de activiteiten van de H. Stoel in de oorlogsjaren van 1941 en 1942. Het achtste deel is zojuist verschenen en bevat rond zeshonderd officiële stuk ken, de meeste uit de vati- kaanse archieven. De redactie van deze publikaties berust bij vier jezuieten, een Amerikaan, een Duitser, een Italiaan en een Fransman. Uit de documenten blijkt, dat het Vatikaan van Engeland pas na enige tijd lijsten van krijgsgevangenen kreeg en toe stemming kreeg om door de ge bieden, die de Engelsen bezet hielden, graan te vervoeren naar hongerend Griekenland. Met nazi-Duitsland was in dit opzicht geen enkel contact mo gelijk. De documenten laten vervol gens zien, dat het Vaticaan met „ontsteltenis en bezorgd heid" kennis had genomen van de berichten over de groot scheepse deportaties uit de landen, die Duitsland had ver overd. Het Vaticaan had hier op wel direct gereageerd, maar zo schreef de toenma lige secretaris voor buitenge woon kerkelijke zaken kadi- naai Tardini „ik weet niet of deze stappen voldoende zijn krankzinnigen af te remmen". Deze opmerking van ka-dinaal Tardini is terug te vinden op een ontwerp voor een telegram aan de pauselijk nuntius in Slowakijke, waarin deze aan gespoord wordt tot energieke stappen. De pogingen van de nuntius met name ten behoeve van tot het christendom over gegane joden werd door de na zi's afgedaan met de opmer king, dat „doopwater geen joods bloed reinigt". Soortgelijke reacties waren ook gekomen uit de bezette ge bieden van de Sovjet Unie, Frankrijk, Kroatië en Honga rije. Alleen de Roemeense re gering had enige tegemoetko mendheid tevenover christen joden getoond, alhoewel later bij de H. Stoel erop werd aan gedrongen, dat overgang van joden tot het christendom maar verboden moest worden. KERK EN WERELD In Duitslan grote overeenstemming over kerkelijk ambt De oecumenische werkgroep In West-Duitsland heeft bekend gemaakt, dat zij in de bespre kingen over het kerkelijk ambl tot verregaande overeenstem ming Is gekomen. De werkgroep, die bestaat uit katholieke en protestantse theologen, staat onder voorzit terschap van kardinaal Jaeger en de evangtlische bisschop van Bonn, dr. Kunst. Op een bijeenkomst van de werkgroep werd gesproken over de diverse wijdingsformu lieren van de evangelische ker ken. De katholieke leden van de werkgroep stelden, dat zij het met geen enkele term in deze formulieren oneens waren en dat er „wezenlijke bijdra gen in stonden voor hun eigen opvatting over priesterwijding en priesterschaD". De werkgroep was het erover eens. dat wijding een voor waarde is voor toelating tof hei ambt. Ook was er overeen stemming over de voltrekking /an de wijding. Punten van discussie zijn nog de verhou ding tussen het bisschopsambf en het priesterambt en de sa- cramentaliteit van de priester lijke wijding. Paus niet meer achter internationalisatie van Jeruzalem Paus Paulus dringt niet langer meer aan op Internationalisering van Jeruzalem. Hij Ls nu ven mening, dat de Verenigde Naties een andere oplossing dienen te zoeken dan dc Internationalisatie van de stad, waartoe de V.N.-resolutie van 1947 opriep. Dit heeft de Melchitische patriarch Maximos V Hakim van Antio- dhië medegedeeld. Hij wees erop, dat hij met de paus over Jeru zalem en de status ervan lange gesprekken heeft gevoerd. Vol gens hem vallen de ideeën van het vaticaan samen met die van de Arabieren en de Israëliërs, die beiden de internationalisering van Jeruzalem afwijzen. Dr. Paul Colbi, directeur van de afdeling voor de christelijke kerken bij het ministerie voor de godsdiensten in Jeruzalem heeft dezer dagen nog in Duitsland verklaard, dat de laatste tijd grote vooruitgang is geboekt in de betrekkingen tussen Israël en Het feit, dat de Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban door de paus in officiële audiëntie was ontvangen, staat nagenoeg gelijk aan een erkenning „dc facto" van de staat Israël door het vaticaan, aldus Colbi, die ook de betrekkingen van Ir. Jeruzalem „uitstekend" noemde. Colbi was Indertiid lid van Israël met de pauselijke gedelegeerde, aartsbisschop Pio Laghl de Israëlische diplomatieke missie bij het tweede Vaticaans con cilie. Duitse moaalthoelogen en verantwoord ouderschap Alle hoogleraren in de moraal theologie aan de universiteiten en theologische hogescholen ln Wes'.-Duitsl nd hebben In een gezamenlijke ver klaring na de beslissing van de Bondsdag over de abortus uitdrukkelijk gewezen op de plicht van iedereen, in het biizonder van de christe nen, hot leven van de ongeboren men* niet aan te tasten. De hoogleraren, twintig in getal, geven echter tegelijkertijd als hun oordeel, dat de keuze van de voorbehoedsmiddelen en van het verant woord ouderschap overgelaten moet worden aan het geweten der ouders. De moraaltheologen keren zich hiermee tegen dc encycliek „Humanae Vitae", volgens welke alleen periodieke onthouding voor katholieken is toegestaan. Van de positiebepaling, die de kerk ten aanzien van het verantwoord ouderschep in neemt, hangt haar geloofwaardigheid in hoge mate of, aldus de moraaltheologen. In dit verband herinneren 'ij aan de verklaring van de Duitse bisschoppenconferentie van 1968, waarin werd aangedrongen op intensivering van het gesprek tussen bisschoppen en paus over deze aangelegenheid. Ook de internationale ste'- lingnaine van moraaltheologen over Humanae Vitae" is ondanks toezegging nog niet gekomen, alous dc twintig Duitse moraaltheologen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5