Opaatje van Ti-ta-tovenaar assisteert bij Krent en Bol -4 Leidse glippers Allerlei(ds) MD stad ETI maakt nota over economisch beleid Leiden Studio Koninklijk goud Herman de Wolff: 45 jaar „animo" PAGINA 3 VRIJDAG 3 MEI 1974 Leiden aktueel LEIDSE COURANT Leiden Het Economisch- Technologisch Instituut (ETI) voor Zuid-Holland gaat in opdracht van B en W een omvangrijk werkgelegeti- heidsonderzoek uitvoeren, dat zal moeten uitmonden in een doelstellingennota voor het economisch beleid van de gemeente Leiden. De raadscommissie Economi sche Zaken heeft gisteravond aan dit onderzoek ruime aandacht geschonken. In een eerste stadium zal een reeks gesprekken worden gevoerd met belanghebbenden in de regio, omdat onderzoek en analyse zich niet kunnen be perken tot het Leidse grond gebied. Tot die belangheb benden worden gerekend ge meentebesturen in de regio, werkgevers, van werkne- werkgevers, van werknt- mers, van de universiteit en van de Kamer van Koophan del. Het ETI hoopt tegen het einde van 1975 de beleidsnota te kunnen opstellen. De commissie EZ blijft op het standpunt staan, dat de ver keerssituatie in de Mors- straat het best gediend wordt met het plaatsen van 22 par- keermeters rond de Mors- poort. Het door de winke liers voorgestane parkeren aan één zijde van de straat bemoeilijkt de doorstroming van het verkeer. Voorzitter J. Lijten zegde toe. dat de commissie EZ samen met die van Verkeer een gesprek zal voorbereiden met de be woners en de winkeliers van de Morsstraat over de situatie in de Narmstraat, waarvan door het verkeer dat de stad wil verlaten steeds meer ge bruik wordt gemaakt, waar door de oude Morsbuurt m toenemende mate hinder on dervindt. VVD-er Elzenga zei, dat nu de winkeliers zijn gehoord thans de be woners eens aan het woord gelaten moesten worden. De socialist Van Aken zag liever een combinatie winkeliers én bewoners bij het gesprek met de raadscommissies. Deze suggestie werd overge nomen. Thenist ).00 EBU 20.00 en •2 VPRO- n het lat de "toond. lokker gehad, it spel vol d wil- sluier, i daxin) ie ook ;t Cox nnlijk kwam lit ta- traag e 3de duide- gran- met, tekst dat )e in over* chre- i doof irend mer; niet ddelj De nieuwe Bud Spencer ilWil'11 ,Een nieuwe Bud Spencer, een nieuw succes" luidt een van de slagzinnen, 't Is waar, de dikke vechtersbaas is altijd goed voor een avondje „bruut" geweld, doorspekt met droge humor. Toch wordt door de meer kritische bioscoopbezoeker met leed wezen gedacht aan de tijd dat Bud met zijn maat Te rence Hill de prairies onvei lig maakte en nog origineel genoemd kon worden. Die tijd is helaas voorbij en er rest de filmmakers nief an ders dan voortborduren op het oude patroon. In „Zij noemden hem platvoet", een presentatie van Euro-centra film, speelt Spencer de rol van de Napelse politie-in- specteur Rizzo, gevierd en gevreesd bij vriend en vij and om zijn forse gestalte en ijzeren vuisten. Zijn recht-toe-recht-aan aanpak maakt evenwel dat hij met zijn superieuren, die uitslui tend volgens de wet hande len, in conflict komt en wan neer Rizzo op een dag op het spoor komt van een Interna tionale bende drugsmokke laars beginnen de moeilijk heden zowel met vijand als met de bazen. Rizzo lapt echter alles aan zijn grote laarzen. Papillon (Steve McQueen) en zijn vriend Louis Dega (Dus- tin Hoffman) lopen reeds voor de vierde week in Lei den met de zware ketenen om hun nek. Een zeer goede film, die beslist gezien moet worden. Daarna het boek le zen om te weten hoe het af loopt. Ook uit de bioscoop Is Jesus Christ Superstar terecht niet weg te krijgen. Week 13, staat genoteerd. Tea Neeley vertolkt de hoofdrol in deze roek-opera. .Karatetijger", wat is dat nu voor iets? Rare jongens, die Chinezen, hoe verzinnen ze het. Karateprodukt nummero zoveel, die de Leidse biosco pen overspoelt. Hakbijlen, honkbalknuppels, messen; die Chinezen en hun nog hardhandiger collega's uit Japan slepen er van alles bij. Om het maar spectacu lair te maken. Ze zijn er „destijds" is geslaagd; nu worden ze vervelend. „Krlmlnele ontucht op Pigal- le" van de Franse regisseur Pierre Chevalier is duidelijk zo'n film die zich niet wil schikken onder de kop „der tien in een dozijn" maar ii de pogingen daartoe nauwe lijks slaagt. De makers heb ben geprobeerd de film een intrige te geven waarin zij de sex konden verpakken. Ze zijn er maar half in slaagd. Toch Is „Krlminele ontucht op Pigalle", ondanks het ontbreken van bekende spelers wel het aankijken waard. Het is de geschiede nis van een striptease, die op slinkse manier betrokken wordt bij smokkel. Commis saris Black van Interpol be moeit zich er intensief mee en gaat op verkenning uit in de „warme" buurt van ris waar hij het zaakje tot een goed einde brengt. ZOETERWOUDE/LEIDEN De mensen van het LAK-theater kun- nen het niet laten. Zo gauw ze hem in de gaten krijgen is het: „Ti- I ta-tovenaar, tis waar, tis waar, tis waar". Henk Votel trekt een grimas. Hij is dergelijk gezang gewend. Je doet er niets aan. Voor lopig gaat hij door het leven als opaatje uit het kinderprogramma van kwart voor zeven op de beeldbuis. Zo kent men in Nederland Henk Votel, geboren artiest en gek op kinderen. Als hij niet voor kinderen zou kunnen spelen, zou hij zichzelf niet zijn. Vandaar ook zijn activiteiten in het LAK-theater, waar een groep jongelui stu denten en werkende jongeren druk doende is met het zoeken naar de juiste vorm voor Krent en Bol. Krent en Bol is kinder straat-te jater" in de sfeer van een wagenspel. Grollen en hollen met de bakkersknechten Krent en Bol, Gerrit en Gerrit en bakker Zuurdeeg en nog een stel andere toffe figuren, waarmee het grut in de zaal de grootste lol heeft. Krent en Bol, een produktie van de eNVe Drama, toneelsectie van het Leids Academisch Kunstcentrum, moet een „rij dend tejater" gaan worden. Men wil ermee de boer op, zelfs tot op de Veluwe. De jongelui van eNVe Drama hebben de smaak met hun zelfgemaakte stuk al aardig te pakken. En af en toe geeft de lieve jeugd van uit de zaal aan wat er moet ge beuren. Dat is ook de bedoeling van de toneelamateurs: vóór en mèt de kinderen. Daarom ook zei Henk Votel meteen ja, toen men hem vroeg Drama met ad viezen en toneeltechnische know how bij te staan. „Jeugdtoneel iets. Jeugdtoneel Een acteur die tevreden is met Boer: „Een geweldig fijn artis tiek gezelschap, een afvloeiing van het Amsterdams Toneel en de Nieuwe Komedie. Het loopt fantastisch. Het zijn negen en thousiaste fijne mensen onder Lodewijk, met erg veel succes. We staan nu voor een non-stop thriller van Dimitri Frenkel Frank: „As you lijk it", die op 10 mei in De Brakke Grond in première gaat. Tja en dan die opa bij Ti-ta-tovenaar. Dank baar werk ook, Jat terugslaat op mijn jeugdtoneel. Ik ben een oude man die een beetje ondeu gend is en geweldige verhalen heeft voor een kind op schpot." is erg belangrijk. Het kind rea geert onmiddellijk, het heeft recb.t op iets goeds". Deze over tuiging bepaalt Votels gehele in zet. Henk heeft zelf trouwens het dar tele van de jeugd en niet alleen omdat volgens vrouwen die het weten kunnen alle mannen kin deren zijn. Met zijn 35 jaar zou Je hem een .onderdeurtje" kun nen noemen. Waarschijnlijk heeft hij vroeger thuis te weinig schoppen gehad. Henk is in elk geval blijven steken rond de één meter vijftig. Hij gaat er niet onder gebukt. Votel is altijd het clownsjong gebleven dat hij was toen hij met vader Votel in de woonwagen op stap ging. „Vader was circusartiest, een luchtacrobaat bij Strassburger. Boltini en bij circus Bever. Ik was erbij. De school werd een beetje vergeten. Ik speelde mee als clown om de pauzes te vul len.-Toen kwam ik in 1954 in contact met Jacques van Bijle- veld, die een jong knulletje no dig had voor zijn toernees voor de Welzijnszorg. Nou, ik vond dat vallen bij de luchtacroba- tiek niet zo heel erg geweldig. Ik voelde meer voor toneel en ik mocht met Van Bijleveld Toch proef je bij Votel „mijn naam is een crime; ze noemen me ook wel een fauteuil of zo iets, maar het is Votèl" nog steeds iets van het circus: „Cir cus straalt een bepaalde sfeer uit, een manier van doen. Die sfeer heb ik om me heenhan- gen. Dat kan ik soms wel ge bruiken." Henk Votel praat met zijn mond, zijn ogen en handen. Een jaar of drie geleden kwam hij uit Den Haag naar Zoeter- woude, waar hij aan de Am bachtsherenweg zijn koninkrijk je deelt met zijn blonde vrouw Marianne (van Terschelling) en met 16 maanden oude Maaike „een lekkere lieve spetter, dat kind van ons". „Ik ben geen klassieke huisvader, maar thuis kan ik me pas echt terug trekken. Je moet niet altijd to neel spelen en interessant doen." Na Van Bijleveld kwam Cruys Voorbergh het toneelpad van Henk Votel effenen: „die man was ongelooflijk voor me. Ik heb erg veel van hem geleerd. In 1956 kwam ik bij de Stichting Nieuwe Komedie kwam onder stukken. Het was ontzettend hard werken. Ik ging verder stak veel kennis op bij Eric Vos in toneelgroep Arena. Eric wou méér. Hij wilde zich artistiek ontplooien. Er kwam een split sing. Berend Boudewijn ging de groep Arena regisseren en de Nieuwe Komedie kwam olnder Eric Vos. Ik heb gekozen voor Berend, omdat jeugdtoneel zo ontzettend belangrijk is en ook omdat Berend een stapje verder ging. Ach, het is een mooi vak. Ik zou niet anders willen, wel anders kunnen overigens." Henk Votel is inmiddels beland bij The Family van Lodewijk de, wat hij heeft. Hij gebruikt zijn talenten, maar woekert er niet mee. „Ik kom niet uit de school van premières, overal bij zijn. handjes geven en me overal in dringen. Ik vind het leuk om die contacten met Krent en Bol te hebben, met Imperium ook. Die jongens en meisjes van het LAK doen het best. MORGEN. 5 mei moet je maar eens komen kijken. Zijn ze nóg meer op die kinderen ingespeeld en op 15 mei gaan ze met hun tejater op de Hooglandsekerkgracht de straat op. Ik heb bewondering voor ze. Alles hebben ze zelf ge maakt, alles in elkaar gezet en hun inzet is honderd procent. Aan zoiets doe ik mee. Als ik niet meer ook eens voor kinde ren zou kunnen werken, zou ik absoluut m'n draai niet heb ben." TON PIETERS Leiden De grote receptiekamer van het academiegebouw was gistermiddag te klein toen zowat heel Leiden afscheid kwam nemen van de heer P.A. Harteveld, die na 29 jaar pe del te zijn geweest de universiteit verliet. Er waren veel ge schenken voor hem en zijn vrouw, veel hartelijke woorden en vooral de koninklijke onderscheiding met de ere-medaille be horende bij de Orde van Oranje-Nassau in goud. Prof. dr. P. A. H. de Boer memoreerde in een toespraak, dal pedel Harteveld zijn werk met hart en ziel heeft gedaan, daarbij was ook het kampwerk voor jongeren. Mr. F. H. J. M. van Beurden, plaatsvervangend secretaris van de univer siteit, had een geschenk voor de scheidende pedel, die zoveei heeft bijgedragen aan de waardigheid van de universitaire gebeurtenissen. De rector-magnificus, prof. dr. A. E. Cohen die de heer Harteveld de ere-medaille opspeldde, (zie foto), prees de hulpvaardigheid van de oud-pedel, vooral ten aan zien van de studenten, zijn contacten met de hele universitai re gemeenschap en de afgestudeerden. De rector overhandig de een cheque. H. de Wilde overleden LEIDEN De oud-voorzitter van de Leidse Volksuniversiteit K O de heer Han de Wilde is deze week op 66-jarige leeftijd io Koudekerk overleden. De heer De Wilde bezat een be kende textiel-handel in Leiden. Hij bezat een zekere faam als acteur en auteur van toneelstuk ken, revues en kinderboeken. De heer de Wilde behoorde na de oorlog tot de oprichters van de Volksuniversiteit K O. Hij was voorzitter tot 1963. Ook is hij lange tijd actief geweest in de 3 Octobervereniging. Leiden „Ik werk de hele dag. Doe natuurlijk ook andere din gen dan alleen muziek, maar ben in ieder geval wel de hele dag bezig. De muziek, de zang houdt me gezond". De jaren hebben op musicus Herman de Wolff nog zo wei nig vat gehad, dat hij het volstrekt niet bezwaarlijk vindt om zijn leeftijd te noe men: „eenenzeventig". In een dergelijke periode kun je een hoop doen. wat organist, dirigent en componist De Wolff dan ook niet heeft na gelaten. Een daad met voor Leiden verstrekkende gevol- geo was de oprichting van het jeugdkoor „Ex Animo" op 12 mei 1929. De Wolff wierp zich zelf op als diri gent en is dat tot op de dag van vandaag gebleven. „Er zitten nu kinderen op het koor", vertelt hij, „van wie ik ook de moeder en de grootmoeder heb leren zin gen. Vaak zijn die dan weer doorgestroomd naar het gro te Ex Animo". Het werk dat deze in Rotterdam wo nende kunstenaar voor de „volwassen" Christelijke oratoriumvereniging heeft verricht, is evenmin te ka rakteriseren als een haast klus: hier heeft hij de diri geerstok 47 jaar gehanteerd. Maar omdat 45 een ronder getal is vieren Herman de Wolff en Ex Animo dit Jaar feest vanwege het jeugdkoor. Een feest voor de kinderen is vastgesteld op dinsdag 7 met vanaf half vijf 's middags in het Wijkcentrum Vredeskerk aan de Burggravenlaan. Voor inmiddels volwassen en mogelijk bejaard gewor den leden cn belangstellen den wordt 's avonds tussen half zeven en half acht een samenkomst belegd in de ontvangsthal van de Vredes kerk. Of zich in 45 jaar „Ex Animo" belangrijke veranderingen hebben voorgedaan? „Vroe ger waren er honderden kin deren lid", zegt de jubilaris, „nu nog maar zestig. De ani mo is er in de afgelopen ja ren een beetje uitgegaan". Daey Ouwens De geschorste direkteur van de Groenoordhal, de heer T. C. Daey Ouwens is lijsttrekker voor de gemeenteraadsverkie zingen van een liberale groepe ring in Benthuizen die zich heeft afgescheiden van de VVD. De aanhangers van de Vereniging Gemeentebelangen Benthuizen", zoals de groepering zich noemt, zijn het er niet mee eens dat de politiek die de VVD in Benthui zen tot nu toe heeft gevoerd, in de volgende raadsperiode zal worden voortgezet. Monument De Adviesraad voor de Binnen stad wil het pand Breestraat 127 op de monumentenlijst doen plaatsen gezien de historische waarden ervan. De Adviesraad schrijft dit in een ongevraagd advies aan het college van b en w van Leiden. Het pand Bree straat 127 is voorbestemd ge heel of gedeeltelijk te worden gesloopt in verband met de nieuwbouwplannen van C&A. Jubilaris De heer H. G. C. Bouckaert heeft woensdag 1 mei j.l. de dag ge vierd dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij b.v. Meelfabriek ..De Sleutels". De heer Bouc kaert bekleedt thans de functie chef personeelszaken. De jubila ris en zijn gezin werden 's och tends ontvangen door de direc tie, die hem een geschenk onder onder redactie van Arnold Hendrikse. tel. 01710-22244 tst. 16 In de grote zaal van de Bevrijdingskerk werden gisteravond de diploma's uitgereikt aan de 43 geslaag den van de EHBO-cursus van de Eerste Leidse E HBO BrigadeDe cursisten ontvingen hun diploma's van hun docent, dokter J. G. de Bruijn. Na het officiële gedeelte werd onder het genot van enkele hapjes en drankjes gezellig nagepraat en gekeken naar leerzame EHBO-instructicfitms. nisatoren aan de gemeente raadsverkiezingen deelnemen met een lijst genaamd .Socia listische Partij". Zijh ebben nu het onafhankelijke Huurdersco mité Merenwijk opgericht. De huurstaking in de Merenwifk zal door dit comité worden voortgezet. Om de bewoners die maandelijks f 75 van hun huur inhouden financieel te kunnen steunen bij eventueel te maken proces-kosten, wil men de reeds bestaande weerstandskas extra gaan spekken. Overwogen wordt een bazar, een rommelmarkto j een muziekfestijn te organise- agenda voor uunkoim-nde r couvert aanbood. Daarna vond in de recreatiezaal in het bijzijn van het voltallige personeel de officiële huldiging plaats. Na de toespraak van de heer drs. H. J. Bouterse, direkteur, overhan digde de heer ir. H. C. de Boer, adj. directeur, de jubilaris het getuigschrift van de Nederland se Maatschappij voor Nijver heid en Handel met de daarbij behorende zilveren draagpen- ning. Ontvreemd Uit een woonboot in de Morssin gel hebben onbekenden voor een bedrag van 4000 gulden aan goederen ontvreemd. De diefstal heeft plaats gevonden in de pe riode van 26 april tot 1 mei. Vermist werd onder meer een filmcamera met toebehoren en een zilveren golf tas met dito clubs. Het is nog niet duidelijk hoe de inbrekers zijn binnen ge komen. Een 8-jarige jongen uit Leiden liep woensdagmiddag een her senschudding op toen hij werd aangereden door een personen auto. Het jongetje stak zonder uit te kijken de Zoeterwoudse- weg over. Hij is opgenomen in het Azl. Cowboys De Leidse Vereniging van Stude renden „Augustinus" viert mor gen haar 81ste dies verjaar dag)Het programma voor deze dag is geheel en al opgetrokken in de Western Style". Vanaf 4 uur 's middags kan men zich in de Cowboy Afternoon Salon in het Eigen Huis aan het Rapen burg tegoed doen aan whisky drinken, flipperen, gokken, en hoefijzerwerpen op de binnen plaats. Tevens is er een schiet tent. Na de koffie, die rond het kampvuur gedronken zal wor den, begint het avondprogram ma. Om kwart over negen start men met het „honky tonk pia noconcours" waarvoor iedere pianist van belabberd tot maestro zich kan aanmelden. De Ramshackle Stringband" treedt 's avonds op. De whisky- bar blijft open tot er geen drup pel meer is. Merenwijk De afdeling Merenwijk heeft zich afgescheiden van de Bond voor Huurders en Woningzoekenden. Del eden vand eze afdeling vin den dat de BHW zich in diskre diet heeft gebracht doordat en kele van de belangrijkste or ga- Rector I 19.30 tut 22 uur 7.ATKKDAU 4 MEI: Rpmbrnrwli-iN-h gem v Hrnndeleerkn- de - Tentoonstellingen door leerlin gen. van 10 tot 13 uur; Man-kerk Dodenherdenking, 19 30 Urm-nuordbaJ Automobleldub Den Haa van 10 tot 17 uur. Mirrntheati r Imperium. Vesteatrast ..Keer-omme". 30.30 uur 7.0NDAU .1 MEI: Slndigehoomuil - Finale Ned. dans- knmploeruK'happen, vnn 10 tot 01 00 Leidt Poppentheater - Voorstelling om 14.J0 uur Luk-thenter „Krent en bol", 14.30 De rector van de Louise de Colig- ny scholengemeenschap drs. P. Bakker, heeft met ingang van I augustus a.s. een benoeming tot rector aanvaard van de openba re scholengemeenschap voor athenaeum. HAVO en MAVO in Holten (O.). Drs. Bakker is veertien jaar ver bonden geweest aan de Louise de Coligny". bioscopen Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn Woensdag gepromoveerd tot doctor In de wis- en natuurkun de: de heren B. E. Nieuwen- huys en R. A. Heijtlnk. 21 15 uur en zo. 14.30. 16 49. 19 en 21 15 uur. CAMERA llogewoerd 40-51. tel 24919. „Les Noc» rouges" (IR Jr elke dag 19 en 21.19 uur do.. vr ma. en dl. 14 30 uurKindermol: „Wlnnetou. het grote opperhoofd" a I wo. en *n. 14 10 uur en zo. 14 en 10 19 uur. Nachtv. De p.cbroedora Karoma- zov" (IB Jr.) vr. 23.30 uur. 'I PhV.ON l»ri,-.:i.lr.ml 31. f I 2.3R75.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3