Congres VS wil toch banden zelf Xl ijmaker :A Êekkc (Bvwicmt Mep, CARRIÈREBELEID DEFENSIE MOET WORDEN VERANDERD Aan tm PA Portugese 1 mei-viering betoging solidariteit [NAlMCNTe Beveiliging Kamergebouw voldoet niet verdien 'n echte (Rapenburg 2, Leiden, poatbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. brtentles (excl. B.T.W.) 0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal 30,66; Jaar ƒ119,05 - Losse nummers: 40 cent 65e JAARGANG No. 19801 DONDERDAG 2 MEI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. II: 21.45 uur, het derde spel ln de serie Herodotus-verhalen „Gyges en Kandaules". OOSTELIJKE WIND. Eerst opklaringen, maar morgen vooral in het zuiden van het land veel bewolking met later hier en daar regen. Overwegend matige wind, krimpend naar oostelijke richtingen. Min. temp. ongeveer 3 graden, maxima morgen 14 graden. De Amerikaanse staatsdrukkerij is gisteren be gonnen met de verkoop van de uitgetikte tekst van 39 gesprek ken die Nixon heeft gevoerd met medewer kers over Water gate. De prijs van het boek ongeveer 30 gulden. WASHINGTON (Rtr/AP) De Juri dische commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden acht de uitgetikte teksten van de ge- spreksbanden over de Watergate-af faire onvoldoende. De commissie heeft besloten Nixon te laten weten dat hij met het op schrift stellen van de in het Witte Huis gevoerde ge sprekken niet heeft voldaan aan de eis van de commissie om uitlevering van de omstreden banden. De com missie stemde overigehs verdeeld: 20 leden waren voor het sturen van een brief aan Nixon, 18 leden wilden een confrontatie met Nixon vermijden. Reden voor de ontstemming van de gehele commissie is de onnauwkeurige weergave van de gesprekken. Dat was gebleken toen de teksten werden vergeleken met de band jes die door het Witte Huis aan de openba re aanklager Jaworski waren afgestaan. De commissie wil bij de onnauwkeurighe den niet denken aan opzet, maar men denkt over een betere afdraaiapparatuur te beschikken dan het Witte Huis. Teksten die het Witte Huis aangaf als „onverstaan baar" kon de commissie wel ontcijferen, zoals de band met het belangrijke gesprek van 21 maart 1973, waarin Nixon verklaar, de geen bezwaar te hebben tegen meer zwijggeld voor Watergate-inbreker Howard Hunt. (Zie ook elders in deze krant) President Nixon heeft een enorme rol met knipsels ter ondersteuning van zijn beleid aangeboden gekregen door jonge Republi keinen. Poging van embargo af te komen [OEWEIT (AP) - Nederland voert momenteel een nieuwe diplomatie ke campagne om van het nu zes maanden oude olieëmbargo af te komen, zo is vandaag bekend gemaakt. Volgens welingelichte bron nen hebben de Nederlandse ambassadeurs van de olielanden rond de Perzische Golf opnieuw een verzoek ingediend voor beëindiging van de maatregel. Het Koeweitse dagblad Al Watan heeft al een gunstig antwoord van de zijde van de Arabische landen voorspeld. >EN HAAG NS-tarieven zullen niet voor 1 september a.s. wor den verhoogd, aldus heeft mi nister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) gisteren in de Twee de Kamer meegedeeld. De minister zei dit tijdens een de bat over het voorstel van de re- I gering aan de Tweede Kamer, om haar te machtigen krediet garanties te verlenen aan de NS. De NS kampt met grote te korten en heeft een bedrag no dig van 400 miljoen gulden. Het regeringsvoorstel ontmoette in de Tweede Kamer weinig weer stand, Kooreman Zn. NIEUWE RIJN 9 LEIDEN TELEFOON 01710 -23261 MASSIEF EIKEN EETKAMERS AANBOUWWANDEN DEKENKISTEN T.V.-KASTEN (ook voor kleuren t.v.) DRESSOIRS SALONTAFELS SLAAPKAMERS BIELZENTAFELS MIMISETS - KRUKJES Donderdagavond koopavond. Marokkanen krijgen huur- bescherming LEIDEN In de zaak „Stlp- donk" is gistermorgen de eerste beslissing gevallen: vijf Marok kaanse huurders van het pand Steenschuur 7 genieten huurbe- scherming; de overige negen moeten eerst (vóór 24 mei a.s.) aantonen - door middel van kwi tanties of getuigenverklaringen - dat zij in het bezit zijn van een huurovereenkomst. werd bovendien bepaald dat de Marokkaan Hamdi, die op 2 april van dit jaar door huiseige naar J. Stipdonk uit zijn kamer gezet werd, vóór 14 mei een huurovereenkomst moet over leggen wil hij schadeloos ge steld worden. Overeenkomstig het vonnis zal de heer Stipdonk zich in het geval van de vijf „beschermden" dienen te ont houden van „handelingen die in breuk maken op de rust en het woongenot" op straffe van 500 gulden per dag per keer. Indien de andere negen kunnen aanto nen dat zij een huurovereen komst bezitten zullen ook zij on der de Huurwet vallen en in de toekomst verstoken blijven van storende activiteiten van de 'xant van hun huisbaas. Betonspijker dwars door lichaam Van een onzer verslaggevers DEVENTER De 21-jarige Evert P. is ernstig gewond ge raakt, toen hij achter zijn ou derlijke woning getroffen werd door een schot uit een gestolen schiethamer. Het ongeluk ge beurde toen hij met een 17-jari- ge broer aan het experimente ren was met de schiethamer. Zijn broer Pieter wilde een be tonspijker afvuren in de wand van een schuurtje. De betonspij ker vloog dwarsd oor het wand je en doorboorde Evert, die voor de schuur stond. De beton spijker vloogo p 1—x/i cm van zijn hart dwars door zijn li chaam. Evert werd overge bracht naar het Sint Jozefzie kenhuis. Hij veriteert thans bui ten levensgevaar. Volle melk wordt weer duurder RIJSWIJK (ANP) De minimum prijs voor de verpakte volle melk gaat binnenkort - wanneer is nog niet bekend - met drie cent omhoog, van 71 tot 74 cent per liter. Het Produktschap voor Zuivel wilde de minimum prijs gesteld zien op 76 cent, maar hiertoe heeft het ministe rie van Ecnonomische Zaken geen toestemming gegeven. (Van een onzer verslaggevers) Lunteren Het carrièrebe leid bij Defensie, waarbij het voor mensen met een onderoffi ciersrang onmogelijk is om in aanmerking te komen voor een officiersfunctie moet hoognodig op de helling. Dit zei de voorzit ter van de Nationale Christen Onderofficiersvereniging, de heer G. Baas op de vandaag in Lunteren gehouden vergadering van zijn organisatie. Het is volgens de heer Baas de taak van de overheid als werk geefster om er voor te zorgen dat aan de mens ln de krijgs macht de mogelijkheden worden geboden om de zelfontplooiing zo optimaal mogelijk te doen zijn. De bestaande bevorderings voorschriften bieden volgens hem nauwelijks de mogelijkhe den om geschikte mensen in een vroeg stadium te bevorderen voor functies waarvoor ze ge schikt zijn en ambities hebben. Volgens de heer Baas kan het afleggen van de eed of belofte van trouw door militairen wor den afgeschaft. Dit gebruik is overbodig, daar Iemand een be trekking als overheidsdienaar aanvaardt op basis van vrijwil ligheid, waaruit trouw en ge hoorzaamheid voortvloeien. De heer Baas sprak tenslotte de hoop uit, dat, indien de politieke leiding van Defensie bepaalde voornemens mocht hebben met betrekking tot bezuiniging op de geestelijke verzorging in de krijgsmacht kerken en confessio nele politici daartegen in het ge weer zouden komen. JVv l In Lissabon is gisteren een grote 1 mei-paradegehouden. Op de meegedragen spandoeken stond o.m. te lezen: Liefde-vrijheid-gerechtigheid —geen koloniale oorlog werk-vrede-brood eindelijk. LISSABON (UPI/AP) De Portugese socialisti sche en communistische partij, voor het eerst na jaren weer in de volle openbaarheid getredc; hebben gisteren de 1 mei viering gemaakt tot een massale betoging van soli dariteit. Duizenden Portu gezen toonden hun bijval toen de socialistische lei der Mario Soares en de communist Alvaro Cunhal, beiden teruggekeerd uit ballingschap, aandrongen Portugezen die gisteren gingen deelnemen at stratie kregen op weg naar het centrum vlaggetjes aangeboden. op beëindiging van de oor log in de Afrikaanse ge bieden en onderhandelin gen met de bevrijdingsbe wegingen. Beide linkse lei ders, de handen ineengesla gen, beloofden samen te werken met de progressie ve katholieken. Honderdduizenden Portugezen vierden met massabetogingen en marsen uitbundig het feit dat zij voor het eerst in bijna een halve eeuw vrije burgers zijn. Overgelukkige mensen trokken zingend en dansend door de straten, leuzen als „Vrijheid" en „Victorie" roe pend. Bijna iedereen droeg een rode anjer, binnen enkele da gen het symbool van de revo lutie geworden. Gisteren zijn in Mozambique vijfhonderd politieke gevange nen vrijgelaten. Sommigen verlieten de gevangenis in stil te. maar anderen stapten triomfantelijk in bussen en lie ten zich naar het centrum van Lourenco Marques rijden. De Portugese socialistische lei der Mario Soares, zal zaterdag een bezoek aan premier Den Uyl brengen, op verzoek van de Nederlandse regering. Soares, die genoemd wordt als de toe komstige minister van buiten landse zaken in de burger regering, zal deze week ook bezoeken brengen aan premier Wilson van Engeland en de Westduitse bondskanselier Brandt. KAMERLEDEN ZIJN VERONTRUST (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de Tweede Kamer bestaat bezorgdheid over de beveiliging van het Kamerge bouw aan het Binnenhof In Den Haag. Tijdens het debat over de regeling van een aantal interne zaken stelde mej. Kappeijne van de Coppello (WD) voor stren gere veiligheidsmaatregelen te treffen. Aanleiding tot die bezorgdheid was ondermeer het aantreffen van een koffer met wekker on der de stoel van de Kamervoor zitter. vorige week en het bin nendringen enkele weken gele den van een aantal hartpatiën ten in het Kamergebouw. Het VVD-Kamerlid zei wel iets te zien in het verstrekken van een legitimatiebewijs aan hen die in het Kamergebouw werken en het dragen van naamkaartjes. Ook de toegang tot het gebouw zou beperkt moeten blijven en de doorgang met het perscen trum Nieuwspoort zou moeten worden afgesloten. Het Kamerpresidium heeft de Kamer reeds voorgesteld voor het publiek dat een Kamerlid wil bezoeken of een vergadering wil bijwonen een aparte ingang te maken, die niet aan het Bin nenhof is gelegen. Bromfietser „verloor" duo-rijder ARNHEM (ANP) - Gisteren heeft zich op het Arnhemse politiebureau een bromfietser gemeld met de vraag waar zijn duo-passagier ge bleven was, die hij 's-nachts bij een valpartij na een botsing met een verkeerszull niet meer kon vinden. De polltic vertelde de man dat zijn vriend zwaar gewond In een ziekenhuis lag. Na de val werd de duo-passagier nog door een auto overreden. De bromfietser ver klaarde na de val te zijn doorgereden, omdat hij 'duf' was. Eis: 7 maanden voor Leidenaar LEIDEN Een 21-|«rlge bfton- werker uit Leiden hoorde giste ren voor de Haagse rechtbank een gevangenisstraf van zeven maanden tegen zich eisen, waarvan twee maanden voor waardelijk. De man moest zich verantwoorden voor verscheide ne brandstichtingen en voor de diefstal van auto's en kenteken bewijzen. Voor de brandstichtin gen koos de verdachte steeds vrij nieuwe bromfietsen. Meest al vertegenwoordigden ze een waarde van rond de 1000. Een en ander gebeurde in Lel den ln de laatste maanden van het vorig jaar. Volgens de psy chiater moet de betonwerker als verminderd toerekeningsvatbaar worden beschouwd. Vonnis over 14 dagen. Beroving van 23.000 gulden nog steeds duistere zaak LEIDEN De Leldse politie tast nog steeds ln het duister wie dc portefeuille met 23.000 gulden kan hebben gestolen van de 65. jarige Voorschotense zakenman. De diefstal vond plaats maan- dngmiddag ln het kantoor vnn de man, een aan dc Middelste gracht ln Lelden gevestigd elec- trotechnisch bureau. Vanwege de warmte had de man zijn colbertjasje, waarin behal ve de portefeuille met het geld ook nog rijbewijs, kentekenbe wijs en visvergunning zaten, aan de kapstok gehangen. Toen hij na gedane arbeid zijn jas weer wildp aantrekken, ontdekte hij de diefstal. De gedupeerde Voorschotenaar heeft tegenover de politie verklaard, dat er in de loop van de maandag ver scheidene klanten in rijn kan- toor zijn geweest. De man is er niet in geslaagd iemand te her - kennen op foto's uit het poli tiearchief. Noord wij ker hoort vier weken eisen Noordwijk De officier van jus titie bij de Haagse rechtbank heeft gisteren tegen de 20-jarige Noordwijker H W. R. zonder beroep vier weken gevangenis straf geëist en een jaar intrek king van de rijbevoegdheid. De Noordwijker wordt ervan ver dacht dat hij in de avond van 8 december vun het vorig jaar, onder invloed van sterke drank een verkeersongeval heeft ver oorzaakt. R. verloor in de Zee- straal de macht over het stuur en ramde een IJzeren hek, een lantaarnpaal en een winkelpand. Een mede-Inzittende van de auto liep daarbij zware verwon dingen op. Het ongeval gebeurde na een avondje „stappen". R. zou ln to taal twaalf flessen bier en een halve liter jenever hebben ge dronken. Behalve voor de nood lottige gevolgen van zijn over matige dorst op die avond moest R. zich ook verantwoor den voor het feit dat hij op 13 december de ruit van een win kel intrapte. Vonnis over 14 da gen. Twee zwervers dood na drinken gestolen alcohol ROTTERDAM (ANP) De dief stal in Rotterdam van de alco holische dranken, die do giftige stof methylalcohol bevatte, heeft dc dood tengevolge gehad van twee Rotterdamse zwer vers. Vorige week donderdag werd een van de twee mannen dood in zijn woning aangetroffen. Van buren vernam men dat de man de avond tevoren in gezelschap van een vriend totaal dronken was geworden. Deze zwart kunstlederen etui mei spiegel, kam. vijl en regenkapje,, ontvangt u als dank voor de moeite voor hit aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement. als nieuw kwartaal-abonnee: -• B0« Stuur deze bon inopen enveïopl rfl^dof postzegaf, naar w*». Stuur het etui naar N-: LEIDSE Woonplaats: COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1