„Als we het niet halen, hebben dat aan onszelf te wijten' we Gevallen leider Schuiten kreeg alle steun van zijn ploeggenoten ENITH WEER SNEL Afstraffing voor Feyenoord Harry Vos: eerst FC Twente en dan selectie ii in tLm f»Ê Eindzege O Knip i a's ronde nauwelijks meer in gevaar 974 WOENSDAG 1 MEI 1974 COURANi' PAGINA 17 BIRMINGHAM Eredivisie-lijst- Feyenoord. vrijwel volledig en met zeven Nadat Peter Ressel de achterstand in de aanvoerder Feyenoord heeft gister- spelers van de veertig voor West-Duitsland tweede helft had verkleind tot 1—2, explo- avond in Birmingham een zware ne- in de P'066, maakte een nonchalante en on- deerde Aston Villa in de slotfase met vijf derlaag van 1-7 geleden tegen de ^e"iCht was het loals,in 18 minu,en- De doe|Punten t-, ^eit dat Njcholson, de manager van Engelsen kwamen op naam van Brian Litt- Engelse tweede-divisieclub Aston Vil- UEFA-cupfinaletegenstander Tottenham le. Tony Betts en Keith Leonard (elk twee) la. Hotspur op de tribune zat, hieraan debet. en Alun Evans. FC Tivente productief (Van onze sportredactie) Nijverdal Vijf dagen voor het grote duel tegen Feyenoord heeft FC Twente In Nijverdal een pretentieloos oefenpartijtje tegen een Nijverdalse selectie met 16 gewonnen. Bij FC Twente ontbraken Kalle Oranen wegens een kuitblessu re en Cees van Ierssel wegens een lichte knieblessure. Epi Drost, die afgelopen zondag tegen NAC als rechterverdediger zwak speelde, haalde gisteren als ausputzer evenmin een vol doende. De 3000 toeschouwers zagen Jeuring, Zuidema, Van der Vall (twee keer) en Thijssen scoren voor FC Twente. Blik- man doelpuntte voor de Nijverdalse selectie. IiEN HAAG De vlag hing niet uit en Harry Vos stond niet met blosjes op zijn wangen achter de toonbank in zijn sigarenwin kel. Nuchter.» relativerend, zei hij over zijn keuze In de selectie van Michels: „Op papier zit ik erbij. Suurbier en Schneider kunnen ook links spelen. We zullen wel zien want er moeten er achttien afvallen". Harry Vos we®t van zichzelf dat hij aan eer. van zijn allerbeste sel- I zoenen bezig is bij Feyenoord, van zijn gehele carrière trou wens. Voor hem is Duitsland nog zo ver weg want er staan eerst andere belangen op het spel: het kampioenschap vooral. Zondag valt de grote klap in een competitie zoals Nederland vele jaTen niet beleefde. Feyen oord of FC Twente; that's the question. Met overtuiging zegt Harry Vos: ,,'t Is erop of eron der. Deze kans krijgen we nooit meer. En dan op eigen veld. Als we dit niet halen, hebben we het aan onszelf tte wijten". Dat is een flinke woordenstroom, is de tribuneklant geneigd op te merken. Hij kent Harry Vos als I de rustige, nimmer de mond opentrekkende, zijn werk se rieus verrichtende linkerverde diger om wie nooit relletjes ont staan. Harry Vos, pendelend tussen de woonkamer en de I drukbeklante zaak in de Her- I iman Costerstraat in Den Haag, waar het rumoer van de markt pal voor de deur zich mengt tussen het gesprek: „Dan zien ze me toch helemaal verkeerd. Couütervoetbal Ik ben druk van aard. Moet je me meemaken als ik op visite ben, altijd gen, altijd dollen". Harry Vos achter de toonbank in zijn drukke sigarenzaak. Natuurlijk heeft elke cliënt wel wat te zeggen over Feyenoord. 1 Harry Vos, de vlotte prater die evenwel in de kleedkamer ^en hoekje opzoekt en zich niet stort in de discussies. Harry Vos-pri- vé een hemelsbreed verschil met Harry Vos-op-het^veld. Kwinkslagen achter de toon bank, - „er wordt wonderlijker wijs in de zaak weinig over voetbal gepraat, ik heb ook geen voorverkoop van Feyen oord maar nu het goed gaat, zal ik er toch eens over gaan pra- ,FC Twente is de underdog in de ogen van het publiek. In de uit wedstrijd speelden we 1—1 na te hebben achtergestaan. Thuis gingen we het vorige seizoen met 3—1 het schip in. We wer den weggetikt. Maar we zijn de laatste maanden gegroeid als team en erg goed naar voren gekomen. De sfeer is goed, de prestaties zijn dat ook. Een wis selwerking: prestaties leveren ook gemakkelijker een goede sfeer op. Als we van Twente winnen, zijn we er en is de wed strijd tegen NAC voor ons van geen belang meer, alleen even tueel voor het competitieverloop wat degradatie betreft. Maar Twente is een ploeg die niet op geeft en het countervoetbal ligt hen. We zullen dus niet te veel moeten aanvallen, wel moeten proberen het spel te maken, te dwingen". In gedachten en woorden heeft Harry Vos - volgens de burger lijke stand Henri „en zo noe men ze me thuis ook zo want Harry is een roepnaam, die ge makkelijker in de mond ligt" - Plezier het wereldkampioenschap voor lopig ondergeschikt gemaakt aan het duel waarvoor een waanzinnige belangstelling be staat. ,,We kunnen het stadion wel driemaal uitverkopen". Feyenoord, enige seizoenen in een positie die aanspraken op de titel niet rechtvaardigde, heeft zich opgericht, de rug ge strekt en verheven boven die ondefinieerbare situatie waarin met hetzelfde potentieel minde re resultaten worden bereikt. Harry Vos: ,,Ze noemen het wel of niet in vorm, maar wat is dat? Je bent conditioneel het zelfde, je techniek faalt niet en toch gaat het minder". Harry Vos heeft het aan den lijve ondervonden toen hij een sei zoen bij PSV speelde als verde digend middenvelder. „Het ple zier ontbrak. En het is noodza kelijk om ook als prof genoegen aan je sport te blijven beleven en niet helemaal te verzakelij ken. Ik ben bij PSV weggegaan en heb zes maanden stil gele gen. Voor mij hoefde het toen niet meer zo nod'g". Toen kwam Ernst Happel, die Harry Vos van wie hij eens heeft ge zegd dat hij tot de beste linker- verdedigers van Europa behoor de - dat was in de tijd dat Vos excelleerde bij ADO, waar zijn voetbalwieg stond - naar Feyen oord haalde, in december 1971. Aan het e nd van dit seizoen loopt zijn contract af, met dat van Schoenmaker, Israel, Wery en Boskamp. Als de besprekin- „Ik heb het naar mijn zin, ik speel met plezier en ik wil ook weer graag over voetbal praten. Dat is een tijd andera geweest. Ik ben nu weer mezelf. Wat ik destijds bij ADO deed. doe en kan ik weer." De ommekeer bij Harry Vos. niei meer weg te denken in Coervers formatie, was te danken aan Jan Everse. Vos: „Het vorige seizoen nog had ik geen rust in mijn spel. Ik wilde voor het team spelen, cijferde mezelf weg maar dat was fout. Als ik een bal had, gaf :k hem meteen af. Ik was mezelf niet. Toen kwam ineens Jan Everse naar voren en ik denk dat dat het keerpunt is ge weest. Ik moest eens invallen als middenvelder. Nou, ik had niets te verliezen en speelde fris van de lever. Alles was ineens van me afgevallen. Eerst draai de ik in de grote kring mee en veranderde mezelf. Dat was meteen voorbij". Harry Vos manifesteerde zich eensklaps weer als de techni cus, de zelfbewuste verdediger die niet zonder meer opruimt maar altijd eerst de situatie overziet. Zondag nog, tegen NEC, speelde hij, naar het leek. riskant terug. Maar hij had eerst wel snel om zich heen ge keken of het «on. Harry Vos 6cfhrt-euwt niet op het veld, be zondigt zich niet aan ruw spel. Hij is ook zelden of nooit ge blesseerd. Afstoppen „Dat harde spel ligt me niet, is mijn aard niet. Maar als het he lemaal moet in bepaalde situa ties, zal ik het ook moeten toe passen; 't is business. Ik weet dat het niet goed te praten is maar dan denk ik: met shirtje trekken blesseer ie in elk geval niemand". Een „lieve" instelling, lijkt het, maar Harry Vos heeft door zijn technische capaciteiten hard I ■BI BIB i lm M M ti mm B m mm Harry Vos maakte zich niet blij met zijn selectie papier sta ik erbij maar dat zegt me nog niets". MiI jL Oranje. „Op spel niet zo broodnodig. „Ik zou eigenlijk nog meer moeten op komen maar dat is ons systeem niet. Dat is voor tachtig procent gebaseerd op afstoppen en de voorhoede doet de rest wel. Ze maken nog steeds doelpunten en dan is druk van achteren niet zo nodig". Fullprof Harry Vos raETAOIN seizoen nog heen en weer tussen de trainingen door. „Doe ik niet meer. Met een paar andere jon gens blijf ik nu over. Dan be leef |e voetbal meer. Je praat erover want het lijkt of in ons team allerlei clubjes bestaan. Schneider, Kristensen en Trey- tel kaarten altijd met elkaar, er zijn nog meer mootjes maar het is bepaald niet zo dat we afzij dig van elkaar staan. We staan allemaal in de groep, niet er langs of erbuiten. Er wordt voor elkaar gevochten maar je kunt toch jezelf zijn". Dat zich zelf zijn heeft Harry Vos her vonden. Zijn rust stelt hem ook in staat een van zijn sterke pun ten uit te voeren: ingrijpen door het overzien van de spelsituatie. FC Twente, waarvoor Feyenoord een dag tevoren rust zoekt in het „stamhotel" in Rockanje. „Het is erop of eronder. Wat mezelf betreft, Ik heb liever een stevige tegenstander. Zon dag tegen Gerdsen van NEC, of tegen een Hoenen van MW, heb ie van die kleine mannetjes die maar om je heen fladderen. Ik heb liever een grote vent, te gen wie je lekker kunt leunen". De wens van Harry Vos zal zon dag verhoord worden. „Ik denk dat ik Jeuring krijg HERMAN VAN BERGEM Rijtoer voor Feyenoord hij de landstitel Rotterdam Rotterdams burgemeester Thomassen zal Feyenoord indien het zon dag in de wedstrijd tegen FC Twente kampioen van Nederland wordt, om acht uur ontvangen op het stad huis. Na de ontvangst zal Feyenoord een rijtoer door een gedeelte van de stad en Rotterdam-Zuid maken. Daarna volgt een besloten receptie voor leden en ge nodigden. Perurena versterkt lopplaats TOLEDO De Spanjaard Domin go Perurena heeft gisteren zijn tweede ctappezegc geboekt in de ronde van Spanje. Door deze triomf liep hij dank zij de boni ficatie van twintig seconden verder uit op de Belg Leman in het algemeen klassement. Een dag eerder won de Belg Peel- man de etappe. Olympia-cijfers (Ket), 26 km ln 34. min. 29 sec. (m. bon. 34.14). 2. Van den Hoek (Ket) 35.24 (met bon. 35,14:. 3. Hulzen (Vlc.) 35.34 (met bon. 35.29). 4. Scheunemim (Cab). 35.48. 5. Dek kers (Ams) 35.33. 6. Lenterink (Ket) 36.00. 7 Pronk (Del) 36.02. 8. van Houwtllncen Ams) 3G.C3.9. I' ru steen (Ams) 36.09, 10. Osokln (SU) 36.17. Het algemeen klassement na de zesde ca:: - Is: 1. Schuiten (Ket) 20 uur 20 min. 57 sec., 2. Dekkers (Am 10.2 .0. 3. van den Hek (Ket) 20.26.2S. 4. Sehuer (Ket) 20.26.4S. 5. van Houwelingen (Ams) z.t 6. Van Helvolrt (Cab) 20.27.01. 7. Van Kat wijk (Hef) 20.27.03. S. Van der Spie gel (Del) 30.3S.00. 9.K Van dex Kruys (Erp) 20.2S W. 10. Smit (Bos» 20.28.10, 11. Van Gerwen (Mil) OSS Er lijkt geen enkel obstakel meer voor Roy Schuiten om Olympia's ronde op zijn erelijst bij te schrijven. De 22-jarige atleet uit Zandvoort zorgde gisteren op het win derige en natte parcours in Oss voor een grootse kracht explosie. De voornaamste concurrenten (Ad Dekkers en Theo Smit) kon geen goed antwoord geven op de scherpe tijd van Roy Schuiten en de tijdrit. Geen wonder eigenlijk want hij is ook wereldrecordhouder op de 4 kilometer. Roy Schuiten, de nimmer begrepen Ketting-rijder schreef historie in de geschiedenis van Olympia's ronde. Een baanrenner overklast in deze Ronde alle ervaren etappe- Door de goede samenwerking bin nen de ploeg kon Oranjetruidra ger Schuiten ln de ochtenduren zijn eerste plaats in het alge meen klassement behouden. In de middag, toen het tweede ge deelte van de zesde etappe een tijdrit over 26 kilometer werd gereden v/as hij opnieuw opper machtig. In de korte etappe (74 km). Van Schijndel naar Oss trok de sterke amateur uit Zandvoort in de derde van de zes ronden op het aankomstpar- cours zijn voorrem stuk. Schui ten, die in de kopgroep zijn lei derspositie had gecontroleerd, ging te snel door de bocht. Door krachtig remmen brak ook zijn achterrem en was een valpartij onvermijdelijk. Ploeggenoot Jan Aling, die zijn kopman had ge steund bij de aanvallen van Amstelrijder Ad Dekkers wissel de van fiets. In de kopgroep, die 25 kilometer na de start was gevormd, ging de mare „Schui ten is gevallen". Het bericht werkte als een rode lap op een stier. Jan Raas en Ad Dekkers probeerden weg te komen uit het groepje. Voor Dekkers was het tempo van Jan Raas te hoog. Op het natte en gladde parcours in Oss durfde hij geen enkel risico te nemen. Raas ging door en finishte mot 28 sec. voorsprong op de kopgroep, waarin Schuiten inmiddels was teruggekomen. Dekkers, die nog kansen had op de eindoverwin ning profiteerde handig van Schuitens val. De amstelrenner won de sprint van de groep en knabbelde daarmee tien secon den bonificatie van zijn achter stand af. Teniet In de tijdrit werd de tijdwinst weer teniet gedaan. Roy Schui ten, gisteren begeleid door KNWU-baancoach Frans Mahn, was oppermachtig. De baanren ner spotte met zijn tegenstan ders en speelde met zijn krach ten. Frans Mahn kon na afloop nauwelijks een woord uitbren gen. Vol emotie zei hij: „Roy heeft In deze rijdrit bewezen over welke krachten hij be schikt. We hebben een moeilijke tijd gehad. Vorig jaar veronge lukte zijn vader en moest hij de zaak (een slijterij) overnemen. Roy Schuiten heeft toon zijn fiets verkocht en was met wielrennen gestopt. Dit jaar heb ik hem en zijn moeder kunnen overhalen om weer aan de wielersport te gaan doen". De Oranje truidrager in Olym- Jan Raas (foto) prof teerde van 'de voor de ritzege in O.ymp'.a's ronde v pia's ronde heeft twee jaar gele den al voor een moeü.jke beslis sing gestaan. Hij had een prof aanbieding van Ton Vissers i kwam in aanmerking (tienduizend gulden vast salaris en vijfduizend gulden aan pre mies bij goede prestaties). Daarna bood Molteni, de ploeg van Eddy Merckx, hem nog een profcontract aan. Op beide aan biedingen is hij niet ingegaan. Frans Mahn: „Ik heb veel met hem daarover gesproken. Hij was er nog niet rijp voor. Ie mand uit de vijfde klas van de lagere school kan je ook niet naar de HBS sturen. Nu is Roy wel geschikt voor een carrière als profrenner. Hij heeft veel geleerd en kent zijn eigen krachten". In de tijdrit moest zijn grote te genstander Ad Dekkers 1.24 mi nuten prijsgeven op do talent volle coureur uit Zandvoort. Do overmacht van Ketting kwam opnieuw tot uitdrukking. Aad van den Hoek. ploeggenoot vun Schuiten, nam de tweede plaats me t 55 seconden achterstand, terwijl Ton Huizen (Victoria) derde we»d. De verschillen tussen Roy Schui ten en de overige deelnemers waren groot. Op een Merckxiaansc wijze h.-.d hij ge regeerd in Olympia's ronde. Herman Ponsteen (Amstel) was ook niet tegen de Kettingrijder opgewassen. De gevreesde tem porijder werd negende op 1.40 minuten van de winnaar. Alleen Bert Pronk, die ln Ulestraten de bergetappe won, zorgde gisteren voor een verrassing. Ook in de rijdrit bewees de gebrilde cou reur uit Scheveningcn dat hij over veel kwaliteiten beschikt (7e op 1.33 min. van de win naar). Van de buitenlandse deelnemers was er helemual geen gevaar. De Rus Ossokin en de Italiaan Porroni, vorig jaar winnaar van de Trofco Barachl voor amateurs, waren de enige buitenlanders die zich bij dc eer ste 20 konden plaatsen. WIL VAN DER PLAS AMSTERDAM Tijdens nationale wedstrijden in het Sportfondsenbad te Amsterdam heeft Enith Brigitha het nationale record op de 100 meter rug slag voor 25-meterbanen geëvenaard met een tijd van 1.05,-. Het record stond reeds op haar naam sinds 16 de cember van het vorige jaar, toen zij deze tijd rea liseerde in het Tsjechische Gottwaldov. De Moeder Triebelsbeker, de wisseltrofee voor de dameswedstrijden, werd gewonnen door VZC (Vlaardingen) met 31,5 punten voor Het IJ (30) en DWR (15). Enith Brigitha

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17