Nixon overtuigde senaatscommissie niet Lange termijn sparen... Rijkspostspaarbank ERGSTE SCHOLENNOOD IN 10 JAAR OPGELOST Noodprogramma voor middenstand onontbeerlijk Eeidóe Qowuvnl Kissinger krijgt steun voor plan troepenscheiding ONDANKS 1200 PAGINA'S WATERGATE-ZAAK j~ Coupon uw nationale maarinsteltiw WOENSDAG 1 MEI 1974 Li;H)SE COURANT PAGINA 13 WASHINGTON (RTR/UPI) - President Nixon heeft de meerderheid van het congres niet kunnen overtuigen dat hij niets te verbergen heeft toen hij maandagavond in zijn televisie-toespraak bekend ge maakte aan de juridische commissie van b*t Huis van Afgevaardig den een boekwerk te zullen aanbieden van 1200 pagina's aan uitge werkte vertrouwelijke geluidsbanden. Ook het aanbod om commis sie-voorzitter Peter Rodino en het oudste Republikeinse lid van de commissie, Edward Hutchinson, de banden te laten beluisteren om er zeker van te zijn dat het boekwerk een juiste weergave is, was voor de meeste leden van de commissie niet voldoende. President Nixon tijdens zijn toespraak voor de t.v. Naast hem de in blauw leer gebonden teksten met gesprekken die hij met verschil- 8 lende mensen over de Water gatezaak gehad heeft. Deze teksten zul len overhandigd worden aan de commissie van justitie van het Huis van Afgevaardigden. Drug-overleg met Amerika SCHIPHOL (ANP) - Staatssecre taris Meijer van CRM zal zijn Nederlandse collega's voorstel len een programma op te stel len om met Amerikaanse auto riteiten en deskundigen gege vens uit te wisselen over de be strijding van het drug-probleem. Dit heeft de heer Meijer giste ren op Schiphol meegedeeld, na zijn aankomst uit Detroit. "Het lijkt mij erg nuttig, wanneer Nederland deskundigen op het gebied van het bestrijden van het drugprobleem naar de Ver enigde Staten kan laten gaan voor een uitwisseling van gege vens. Ook Amerika is zeer geïn teresseerd in de ontwikkeling in Nederland daarover. Don Edwards, lid van de juridi sche commissie, zei in een eer ste reactie: „Hij moet wat te verbergen hebben". Hij noemde Nixons antwoord op de eis van 42 geluidsbanden „bijna beledi gend". In zijn televisietoespraak zei Nixon dat het boekwerk met de geluidsbanden openbaar worden gemaakt en dat het aan leiding zal zijn voor vele sensa tionele verhalen in de pers. Hij had echter tot openbaarmaking besloten om te trachten de lucht te doen opklaren zodat Waterga te tot een snel einde kon worden gebracht en om aan te tonen „dat ik niets te verbergen" heb. De beschuldigingen dat hij bij de voorbereiding van de inbraak in het Watergate-gebouw betrok ken moet zijn geweest en bij de latere pogingen de zaak in de doofpot te stoppen zouden door de teksten worden ontzenuwd. De Democratische leden van de Juridische commissie hebben al laten weten Nixons aanbod on aanvaardbaar te vinden. Wij zullen niets minder dan de 42 geluidsbanden aanvaarden, dia wij 11 april hebben opgeëist, al dus voorzitter Peter Rodino. Re- publikein Hutchinson daarente gen noemde het aanbod bevredi gend, maar zijn partijgenoot Charles Rangel daarentegen was woedend. „Voor de week voorbij is zal er zekei een mo tie zijn dat niet voldaan is (aan de eis)," zei hij. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Staatssecretaris Veerman van Onderwijs wil spoed zetten achter de bouw van nieuwe scholen voor het voortgezet onderwijs. In deze sector is sprake van een forse achterstand, die vooral is ver- oorzaakt door de invoering van mammoetwet. Om de talloze aanvragen voor nieuwbouw en verbouw van scholen vlotter te kunnen verwerken, is een vier jarenplan opgesteld, dat van daag is gepubliceerd. Dit plan zal de basis vormen van de nieuwe aanpak van het scho- lenbouwbeleid, dat de bewinds man binnenkort in de vorm van een nota aan de Tweede Kamer uitvoerig zal uiteenzetten. Nieuw bij dit scholenbeleid zal zijn, dat de urgentiecriteria openbaar worden gemaakt. Dit betekent, dat iedereen kan zien waarom de ene school wel en de andere school niet in het vierjarenplan is opgenomen. De ergste nood op het terrein van de scholenbouw kan over vijf tien jaar zijn gelenigd. Volgens de bewindsman moet daarvoor wel wat extra geld op tafel ko men. „Honderd miljoen gulden per jaar in de komende tijd zul len bepaald wel nodig zijn. Komt dat bedrag er niet dan zal de nood uiteraard iets langer moeten duren", aldus staatsse cretaris Veerman. Volgens de bewindsman gaat het de komende jaren vooral om kwantitatieve voorzieningen. „Dit houdt in dat alle leerlingen onderdak moeten krijgen nie mand mag door huisvestings moeilijkheden verstoken blijven van het onderwijs dat hij zou kunnen en dus zou moeten krij gen", aldus dr. Veerman Verhouding Franse kandidaten nu stabiel PARIJS De krachtsverhouding tussen de voornaamste drie kandidaten voor het Franse pre sidentschap schijnt te zijn ge stabiliseerd. Volgens de jongste opiniepeiling waarvan het resul taat gisteravond in het blad France Soir werd gepubliceerd, kan Francois Mitterand in de eerste ronde op 42 procent van de stemmen rekenen, tegen Va léry Giscard d'Estaing op 31 procent en Jacques Chaban Del mas op 18 procent. Hoewel er een kleine kans is dat Mitterand zondag a.s. de abso lute meerderheid behaalt en dus direct gekozen wordt, is het waarschijnlijker dat bij het op 19 mei moet opnemen tegen Giscard. Volgens de peiling in Frances Soir zou de 48-jarige Giscard in de tweede ronde de strijd winnen met 46 procent van de stemmen, tegen Mitter rand 43 procent. i- Dit is de eerste tanker met Arabische olie, die na het olie-embargo van Saoedi Arabië, bij een Amerikaanse haven aankomt. Het is de supertanker E. Hornsbv Wassom. Het schip was te groot om de haven Catalinaeiland, Californië binnen te lopen en de olie moest daarom op zee gelost worden. CAIRO (UPI/Reuter) - Minister Kissinger zou gisteravond met een vierpunten-plan voor troe penscheiding tussen Israël en Syrië in de Egyptische stad Alexandrië zijn gearriveerd. Al vorens door te vliegen naar Je ruzalem en Damascus zal Kis singer dit plan bespreken met president Sadat, om van hem steun te krijgen bij de harde on derhandelingen die hem wach ten. Het plan, een compromis tussen de voorstellen die Syrië en Is raël op een eerder tijdstip had den gedaan, zou ondermeer be helzen dat Israël zich terugtrekt uit het gebied dat het sinds de oktoberoorlog bezet houdt en uit het gebied rond de verwoeste stad Koeneitra. Daarnaast zou een scheidingslijn tussen de partijen worden getrokken, door VN-eenheden gecontroleerd, en zou er troepenverm indenng moeten komen. Tenslotte gaat het om de uitwisseling van krijgsgevangenen en de terug keer van Syrische vluchtelingen. Kissinger heeft bij zijn plannen de belangrijke steun gekregen van president Boumedienne van Algerije, met wie hij een dag lang besprekingen heeft ge voerd. Tevoren had hij in Genè- ve gesproken met zijn Russi sche ambtgenoot Gromiko, waarbij zij elkaar steun toezeg den bij hun streven naar een oplossing voor het Midden-Oos ten. Tijdens deze besprekingen duur den de hevige gevechten aan het Golanfront voort. Volgens de Israëlische vice-premier Al- Ion betekenen de gevechten een „ernstige escalatie van het con flict". Nationalisaties in Venezuela CARACAS (AFP-Reuter) Presl- ident Carlos Andres Perez Venezuela heeft in het parle ment in Caracas aangekondigd dat alle buitenlandse onderne mingen in het land zullen wor den genationaliseerd. De buiten landse ondernemingen, die hier werkzaam zijn zullen zich in Venezolaanse ondernemingen moeten omzetten door 80 cent van hun aandelen te verko pen aan binnenlandse beleggers, aldus de president. De Nationa lisatie heeft onder meer betrek kingen op de 20 buitenlandse oliemaatschappijen, die 95 pro cent vam de Venezolaanse olie- industrie bezitten, en de ijzer- en staalindustrie. Doodvonnis in België ANTWERPEN Een rechtbank in Antwerpen heeft de 23-jarige Gustaaf van Eycken ter dood veroordeeld. Hij had zich schul dig verklaard aan moord met voorbedachten rade op drie jjon- ge vrouwen die hij gefolterd en verkracht had en daarna ge wurgd. Van Eycken had de bij naam „De Wolf van Vlaande ren" gekregen. De koning zal hem gratie verlenen. HAARLEM (ANP) - Op de kortst mogelijke termijn moet het ka binet een samenhangend pro gramma van noodmaatregelen voor het midden- en kleinbedrijf opstellen. Dit heeft de voorzitter van het Nederlands Katholiek ondernemersverbond in het mid den- en kleinbedrijf, de heer W. Perquin gezegd op een regiona le bijeenkomst van zijn verbond In Haarlem. Hij acht het de hoogste tijd voor zo'n programma. Uit cijfors van het economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf blijkt zijns inziens dat het alge mene sooiaal-economische be leid ,een funeste uitwerking dreigt te hebben op de weer standskracht van het midden- en kleinbedrijf. Het programma zou maatregelen kunnen bevatten ter stimulering van de eigen initiatieven van ondernemers en van bedrijfstak ken om de aanpassing aan structurele ontwikkelingen te bevorderen. De heer Perquin zei overheidssteun bij het tot stand komen van concrete sti muleringsprogramma's per branche onontbeerlijk te achten. Die steun moet zowel financieel als bestuurlijk zijn. De belas tingdruk op het ondernemersin- kom en en od het bedriifsverrrm- zijn mening, te zwaar. Op so- oiaal vlak vindt hij een samen hangende aanpak van de vraag stukken dringend geboden. Gestolen schilderijen onder- verzekerd DUBLIN (AP) De schilderijen die in Ierland zijn gestolen en een waarde van ruim 55 miljoen gulden vertegenwoordigen, wa ren voor minder dan zeven mil joen gulden verzekerd, zo heeft sir Alfred Beit verklaard. Beit, een Zuidafrikaanse diamant en goud-miljonair vertelde de pers dat de kosten van het ver zekeren van de doeken voor hun werkelijke waarde veel te hoog waren: een bedrag van 1,2 mil joen gulden. Behalve dat de schilderijen on der-verzekerd waren werden ze ook niet bijster goed bewaakt in het 100 kamers tellende huis in de buurt van het slaapstadje RlesRinnton. Er is een beloning C.H.U.-topman denkt reëel IN DISCUSSIES OVER DE TOEKOMST van het Christen-Democra tisch Appèl is van christelijk-historische zijde nog al eens opge merkt. dat het beste bewijs voor hun betrouwbaarheid van K.V.P. en A.R.P. zou zijn hard aan te dringen op reconstructie van het kabinet-Den Uyl. Al enkele keren hebben zowel mr. Andriessen en mr. Aantjes als hun partijvoorzitters te kennen gegeven, dat daar in de gegeven omstan digheden geen sprake van kan zijn. Zolang het kabinet-Den Uyl niet op vitale punten in conflict komt met het program dat K.V.P. en A.R.P. bij de kabinetsformatie van vo rig jaar bedongen hebben, moeten de twee confessionele regerings partijen het kabinet dat zij gedogen niet in de steek laten. Geen nacht van Andriessen en/of Aantjes wanneer het kabinet de K.V.P. en A.R.P. daar niet toe dwingt. C.H.U.-TOPMAN MR. VAN VERSCHUER. partijvoorzitter van de christelijk-historischen, is zo reëel de juistheid van dit standpunt van zijn collega's in het C.D.A. te onderschrijven. Hij vindt dat de C.H.U. nooit op de beide christen-democratische zus- terparijen een beroep moet doen om terwille van de christen-demo cratische eenheid uit het kabinet te stappen. Sterk aandringend op re constructie van dit kabinet beschouwt Van Verschuer evenmin reëel. Ook dit laatste getuigt van een gezonde kijk; want reconstructie van het kabinet is programmatisch alleen mogelijk, wanneer de C.H.U.- bereid zou zijn haar huidige oppositie-koers te wijzigen. Voor dr. Kruisinga lijkt dit thans even onmogelijk, als het voor Aantjes cn Andriessen is om op de C.H.U.-lijn te gaan staan. DAAROM LIGT DE TOEKOMST van het C.D.A. in wat er na het kabinet-Den Uyl gebeuren gaat. Dan kan iedereen met een „schone lei" beginnen; wat voor K.V.P., A.R.P. en C.H.U. betekenen moet. het zich tijdig beraden over een duidelijk program voor de volgende periode. De vraag of daarbij dan ook al gekozen moet worden tussen de diver se mogelijkheden van coalities met anderen, komt op de tweede plaats. Aan het feit dat ën P.v.d.A. en V.V.D. dat thans graag zouden zien gebeuren, hebben de christen-democratische partijen geen bood schap. Hun eigen program gaat vóór Ons moraliserend volkje HET IS NIET HELEMAAL ONWAAR, dat een der kenmerken van de Nederlandse natie is: overal, te pas en te onpas, proberen te mora liseren. Wanneer een radio-journalist, in aanvulling op de oorlogsdo cumentatie van dr. De Jong, materiaal bundelt over de niet altijd heldhaftige rol van onze omroep, haar organen en haar mensen in de jaren 1940—1945, wordt dat aangekondigd en vooraf becommen tarieerd met kreten als: „Geen wonder dat we in Nederland nog steeds met zo'n kreupel omroepbestel zitten". Intussen blijven we dan kennelijk met de kwalen van onze eigen tijd weer wachten op de archiefzoekers en boeteprofeten die over dertig jaar uit de doeken gaan doen, hoe fout we in de zeventiger jaren waren met de zedenverwildering, de coëxistentiepolitiek, de polari satie, de technocratisering enzovoorts. Ook dan zal de verzameling van feiten, het maken van analyses weer meer uitdraaien op het in gebreke stellen van mensen en hun mid delen, minder dan op het naspeuren en aanwijzen van oorzaken. Met moraliseren hebben we het steeds zo druk, dat we aan het weg nemen van oorzaken der kwalijke verschijnsels vrijwel nooit toeko- Op die manier kan het niet anders of de gewetensspiegel die de natie voorgehouden wordt, is er een om naar te kijken en dan weer gauw te vergeten. Zondebokken sturen wij niet meer naar de woestijn we tekenen ze ten voeten uit zwart op wit; en wijzen dan ernaar in een boekje of commissieverslag. ■nm Lees in de folders alles over het lange termijn sparen bij de RPS. Hoe u van 6 tot 9% rente kunt krijgen als u f 1.000,- of meer 1 tot 5 jaar opzij kunt leggen. En u toch tussentijds over uw spaargeld kunt beschikken. Gebruik de portvrije coupon, bel gratis 0017 of haal de folders bij het postkantoor. Naam: I Adres: Stuur mij informatie over het lange termijn sparen bij de RPS I IMPS (in een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam) #-**«9 mist 19 temperaturen luchtdruk in mülibaren £25 opklaringen hagel -w-v warmtefront H hoge-dni<gebied jS^bewoking sneeuw -r-r kou-front L lage-drtAgebied t^regen onweer wndnehting wrptaal-^snchting Een vlak lagedrukgebledje dat uit Zuid-Duitsland afkomstig is en gisteren op veel plaatsen voor enige regen zorgde lag vanmor gen in de omgeving van de Waddeneilanden. Het trekt maar zeer langzaam in noorde lijke richting weg. Aan de ach terzijde van dit druksysteem kwamen flinke opklaringen voor die gisteravond Zeeland bereik ten en die zich vandaag verder over het land uitbreidden. Dit opklaringsgebied dat nauw sa menhangt met een rug van hoge luchtdruk boven Frankrijk, zal ook morgen nog boven ons land aanwezig zijn, zodat het vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog zal zijn. Een frontensy- stecm boven de Britse eilanden dat daar gisteren aankwam neemt snel in activiteit af en zal het weer bij ons ongemoeid laten. Scheveningen hoog water 11.57 uur laag water 7.22 en 20.08 uur Zon van 05.09 tot 20,0G uur Maan van 15,48 tot 03.08 uur. De vooruitzichten voor vrijdag: Plaatselijk regen, ook nu cn dan zon cn temperaturen aan de lage kant. Weersvooruitzichten m cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot f> Min temp: omstreeks 7 graden Max. temp: omstreeks 13 graden, Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. WEERRAPPORTEN Twente Vllsslngen Zd.-Limburg tcniQ. slug 10 02 10 OS Bordeaux lJrusiiel Frankfort Geneve Parijs Spilt Zurich ('iisuhlnnca Iitanhoel La* Pulmee EX.. f.ebow.CW' goh. bow. zw. bcw. 1. bew. zw. bew.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13