Zege betekent beslissings duel voor Bax/Foreholte TON DALEMAN: „HET BEGON ALLEMAALN JAAROF NEGEN GELEDEN" Prestige- duel voor Ter Leede Zaalvoetbalgiganten VERVOLG BS TEGEN EBBC Roton wil nü doorbreken Spanning in de Afdeling De Spartaan opent met 135 records Laatste duel Alge mene in Over gangs klasse? PAGINA 19 DONDERDAG 25 APRIL 1974 LEIDSE COURANT Voor Bax/Foreholte a.s. zondag alweer de laatste com petitiewedstrijd en niet bepaald de gemakkelijkste. In Poeldijk is het altijd moeilijk winnen van Verburch. De Voorhoutsen magen geen puntje verspelen willen zij aanspraak maken op een beslissingswedstrijd te gen Idem/Hellas. Het Oegstgeestse Apollo gaat een zware strijd tegemoet bij EHC In Leidchendam. De mannen van Zwarte Wolf zullen waarschijnlijk niet slagen dat ene puntje te behalen dat zij nog nodig hebben om aan degradatie te ontsnappen. De dames van Jong Ade gaan winnen van Velo. Het Hoogmadese MMO, dat zelf vrij is, ziet met spanning de wedstrijd tegemoet van Northa tegen Wings. De Noordwijker- houters staan nog niet veilig en zijn ln staat de koplo per te verrassen. Bij de regionale heren gaat dan eindelijk het eerste duel plaatsvinden tussen Odis en MSV. Beide teams zijn nog zonder puntenverlies en dus zullen de onder linge wedstrijden beslissend worden voor het kam pioenschap. Northa kan zich van de staartgroep los maken door een overwinning op Flamingo's. De dames van N.I.O. gaan bij naaste concurrent Odis op bezoek. De Lierse dames staan echter op 5 punten afstand zodat aangenomen mag worden dat de Ripsen het karwei zullen klaren. Het middenmootduel tussen San/HVL en Hollandia kan spannend worden. Wij tippen de thuisclub als favoriet De dames van MSV gaan op bezoek bij Northa 2 en zullen moeten winnèn om nog annspraak te willen maken op een kampioenschap. Bij de heren in de afdeliing zal HW het hoofd moeten buigen bij HMSH terwijl ook San/HVL weinig kans heeft bij Duinoord. Warmunda gaat ook op bezoek bij 'n hogor geklasseerde; Hermes in Den Haag. De War- monders doen het in de tweede helft echter voortref felijk en zijn daardoor toch favoriet. Tenslotte gaan de MMO-heren winnen van Northa 2, terwijl Hercules en uintus, concurrenten van MMO, tegen elkaar pun ten gaan verspelen. LEIDEN Struikelend en strompelend, bijna vallend over kisten met onderdelen, complete racers en kinderwagens, bereiken we dan toch het knusse huiskamertje van Ton Daleman in de Koningsstraat Hij excuseert zich nauwelijks. Het schijnt ln huize Daleman nor maal te zijn om op deze manier een bezoeker te begroeten. Wie het dan ook is, want onderscheid wordt beslist niet gemaakt. „We ma ken het toch niet te lang" vraagt hij hoopvol. „Ik heb nog behoor lijk wat te sleutelen, want de zaterdag Is niet ver meer". Verrast door deze onverwachte ontvangst gaan we zitten en nemen bedeesd de koffie van zijn vrouw aan. Geruststellend voegt hij ons toe „We hebben wel effe de tijd, want ze denken dat ik moet overwerken, terwijl ik al lang thuis ben". Met die „ze" bedoelt hij de rest van het Roton-team, waarvan Ton Daleman de technisch leider oftewel uitvinder is. „Ze" blijkt op woensdagavond allemaal ln huize Dale man verwacht te worden. Het domicilie van „de uitdenker" fun geert als hoofdkwartier van de Roton-club. ,,Ja", zo maait hij met een het gras voor je voeten weg, „Het begon allemaal zo'n jaar of In die tijd was Ton Daleman leer ling op een LTS. Een aantal mensen was toen bezig met het prepareren van een motorracer en op 'n gegeven moment kwam men er niet meer uit. Enfin, Daleman werd erbij gehaald omdat hij wel „handig" was. ïet probleem was in een mum ran tijd uit de wereld geholpen <n Ton kreeg het advies mee, om toch vooral zelf maar te gaan knutselen. Daleman, toen, via zijn vader, toch al geïnte resseerd in het reilen en zeilen van de motorfiets zette woorden om in daden. Een eenvoudig 50cc motortje bewerkte hij op een speciale manier, dat wil zeggen, met een roterende in laat. En hiermee was de naam Roton geboren. (Ro-staat voor roterend en Ton- heeft iets te maken met de naam van de maker). Aanvankelijk beproefde Daleman zijn machientje zelf, maar wat later liet hij dat toch maar over aan anderen. „Ik bemerkte op een gegeven moment, dat ik niet meer schuiner durfde, terwijl ik zag, dat anderen dat wel kon den. Heus, geloof me, het kwam echt niet door die val die ik op Zandvoort maakte. Ik dacht ge woon ,„tot hier en. niet verder", want anders gaat het fout". Da leman, constructeur in hart en nieren, legde zijn kunnen in han den van Nico Polane, een ster, die snel aan de vaderlandse ra cewereld zou stijgen. „Zo snel, dat Van Veen-Kreidler hem al spoedig wegkocht", aldus Dale man, met een schuin oog kij kend naar de herhaling van het tweede doelpunt van Feyen- oord. „Geen beletsel voor mij overigens, want in de Nationa- len werden we achter elkaar kampioen. Om kort te zijn de rest was ovferigens nog lang niet gearriveerd Nico kwam vlot weer terug, want bij Van Veen kon hij niet best aarden", legt Daleman met een slinks lachje. Later krijgen we door, dat hij deze gelaatsuitdrukking meer gebruikt. Meestal wanneer hij zich van eufemismes be dient. Maar goe.d, we hadden het niet over racen, hoewel Nico Polane nu, zich handig draaiend, een weg naar de ka mer heeft gebaand, en zich als terste man presenteert. Ton Daleman, pratend over de techniek van het motorwezen, voelt zich meteen in zijn ele ment. „Jongen, als Ik zo bezig ben met het construeren van een frame en daarna eens rus tig nadenk over wat electroni- sche toestanden en zo, dan pas voel ik me lekker. Okay, er gaat een hoop tijd inzitten, maar het is toch altijd nog be ter dan achter het raam te zit- en en niets te doen. Echt, als ik zo bezig ben, dan leef ik pas", zeg Daleman, nu pas he lemaal op zijn praatstoel zit tend. Zeker stof genoeg heeft hij wanneer we beginnen over sponsoring. „Jarenlang hebben we alles op ons eentje moeten doen. In Leiden was er niemand te vinden die ons wilde sponso ren" zegt hij op geringschatten de toon. Hij voelt zich duidelijk onderkend, wanneer hij over dit soort zaken praat, maar is toch blij met de inmiddels gecreöer- de oplossing. „Onze manager, de heer Semerink, heeft motor huis Piek zover weten te krij gen, dat men het Rotor-team voor een behoorlijk bedrag wil de steunen. We zijn nu in staat om bijna alle Grand's Prix in Europa af te lopen en uiteraard zijn we daarover zeer verheugd. Ook de mogelijkheden tot aan kopen van nieuwe spullen zijn beduidend verruimd" aldus Ton Daleman. Nico Polane, eerste man van het vijf man tellende Rotor-team, rijdt nu, dankzij de steun van Piek, op een waterge- koelde Roton. De versnellings bak van de 50 cc kost alleen al zo'n 2000,- en daarm oet, vol- Nico Polane, eerste gens Daleman, „nog heel wat aan veranderd worden". Hij heeft de machine inmiddels voorzien van een electronische ontsteking zonder contactpun ten. een speciaal frame en al lerlei eigen gevonden snufjes van de instrumentmaker-hlm- self. Het motortje levert bij 16000 toeren(l) een vermogen van 17.5 pk, maar binnen afzien bare tijd moet dat 19 pk wor- Daleman golkt dit jaar op een plaats bij de eerste vijf, wat be treft Nico Polane (de eerste drie punten voor het wereld kampioenschap zijn reeds bin nen) en op de titel bij de Natio- nalen. „Onze sponsor wil na tuurlijk resultaten zien en daar wordt, momenteel hard aan ge werkt". De hele Roton-equipe is inmiddels gearriveerd en omdat zowel de voetbalwedstrijd is geëindigd en de fotograaf zijn plaatjes heeft gemaakt, worden wij vriendelijk, doch dringend verzocht om „op te hoepelen". Daleman c.s. heeft nog het en ander met zijn team te be spreken. Ondermeer wat Nico Polane zaterdag tijdens de tweede Grand Prix (Duitsland) moet gaan doen en hoe de rest van het team op Koninginnedag in Kerkrade moet gaan rijden. Daarna moet er nog behoorlijk wat gesleuteld worden. Dat is het belangrijkste; dat gaat dag en nacht door, én voor. AD VAN KAAM Lelden In verband met de Interland Nederland—België komen de overige korfballers op bescheiden schaal ln ac tie. Wie overigens ook niet in actie zal komen is de ge schorste Janne Engelberts, want bondscoach Zwaanswljk heeft vanwege het tweede betalingsschandaal in de korfbalwereld, Boogers van Deetos op zijn plaats gezet. Zwaanswljk heeft de opstel ling na de training van maandag J.I. vastgesteld, maar nog niet bekendge maakt. Bij de selectie be vindt zich debutante Anke Strooker van Fortuna. Wat het korfbal in Leiden betreft komt het publiek er bekaaid af. De Algemene speelt zo goed als zeker de laatste wedstrijd als Overgangsklas se. Samos In Utrecht wacht de blauw witten op, die bege leid zullen worden door trai ner Filemon. Misschien dat zlin aanwezigheid invloed zal hebben op de prestaties van de Leidse ploeg, die best mag besluiten met een rede lijk resultaat en dat kan want Samos Is veilig. Zuiderkwartier komt ook weer eens binnen de lijnen en dient daarvoor naar Dor drecht af te reizen, waar de Regenboog hulst. Zuider kwartier kent geen enkele zorg en kan er dus best een leuke partij van maken. Het Sassenheimse Top krijgt na afgelopen week Achilles ge had te hebben, nu de andere titelkandidaat tegenover zich n.l. Quick uit Dordrecht. A- chilles had geen moeite met Top en dat zal Quick ook wel niet hebben, omdat de „man nen" van Hans van Zonne veld nog maar weinig trek hebben. Ons Eiland, dat het de laatste weken zo goed doet, ontvangt Albatros, wat een duel der middenmoters wordt. Afgaande op de resul taten van de laatste weken wint de Leidse club zaterdag ook. Belangriik is het duel ln de derde klasse C waarin koplo per Tempo het theoretisch gelijk staande Sagitta ont vangt. Beide ploegen hebben evenveel verliespunten. Het verschil Is dat de Alphena- ren 2 wedstrijden minder be hoeven te spelen. TopQuick, Sassenheim, zaterdag 14.00 uur. Ons Eiland—Albatros. Brahmslaan, 16.00 uur zater dag, TempoSagitta, Al pben, zaterdag, 18.00 uur. Nederland—Belgie, AFC-Ter- reln. Boelelaan, Buitenvel-1 dert. Amsterdam, 15.00 uur. De Wit coached LEIDEN De basketbalcompetltle zit er voor B.S. Lelden al weer haast op, er rest nog één wedstrijd en wel thuis tegen EBBC. Hoe wel er voor belde ploegen helemaal niets meer op het spel staat, heeft deze ontmoeting toch een pikant tintje. In Den Bosch immera werd EBBC—B.S. Lelden In de eerste helft gestaakt! Bovendien werd de Leidse coach Rob de Wit naar aanleiding daarvan ge schorst, maar heeft die schorsing Inmiddels uitgezeten en zal zijn team aanstaande zaterdag weer kunnen coachen tegen. EBBC! Van de Bosschenaren valt zeker te verwachten, dat zij uiterst ge motiveerd ln de 5-melhal zullen aantreden om, als het even kan, de Leidse formatie de les te lezen als een soort wraakexpedltle voor het gebeuren in Den Bosch. Wat B.S. Leiden daartegen zal én kan doen ls vooralsnog onduidelijk. Het beroep van Bob Heuts tegen zijn bulten alle proporties staande straf wordt vanavond behandeld en zijn (herziene?) straf zal wel onmiddellijk ingaan, zodat hij de wedstrijd vanaf de tribune zal moeten volgen. Rob Wallaart tobt nog met de naweeën van zijn an gina, wat zijn meespelen ook dubieus maakt. Gezien de huidige om standigheden zal het Rob de Wit niet meevallen om met B.S. Leiden voor een waardige afsluiting van het seizoen te zorgen. De aanvang is 20.15 uur. De grote basketballtopper van dit weekeinde Is niet in Groningen, waar Nationale Nederlanden Donar tegen Typsoos speelt, maar In Delft: Raak/Punch krijgt daar kampioenskandidaat nummer 1 Transol RZ op bezoek. De Delftse formatie van coach Sheridan draait de laatste maanden zo sterk en wist telkens zo overtuigend te winnen, dat er slechts enkelen geloven, dat Transol het kam pioenschap in Delft zal binnenhalen (wat een feit is, als Transol daar wint). Afhankelijk van het beroep, dat Levi's aantekende te gen het toegewezen protest van Transol tegen de uitslag van Levi —Transol, krijgen de Rotterdammers nog één of twee kansen tegen Levi's om alsnog de titel te grijper LEIDEN Hoewol allo beslissingen gevallen zijn wonion Jedsril.tlenvan do con,po„U. norma* .l„wlEkeM_Zodoond. smul or voor onkole „Loidoo" clubo nog oon wodilrijd op het programma Bijvoorbeeld voor do Iwee godegrodeerden. Tor Leede en Woubrugge. Ter Leede komt ln het veld tegen Do IWfr de ploeg dl, do Sassonhoimor. d. d« «n deed. Een prcstigeduel dus, waarin de ploeg van Van der Horstkan be wijzen minstens even sterk te zijn als bet team, dat de dans net ontsnapte. Woubrugge ontmoet het sterke Die Haghe, dus succes zal wel uitblijven. rh/vrn a* In de tweede klas komt RCL ook nog tn het veld om tegen DOTO de competitie te besluiten. Spelen do Leiderdorper, rd ohi tegen Quick Boy, eerder deie week. dnn kan men wont-dig «'scheid tremen van het seizoen. Onbelangrijk is ook de ontmoet,ng tussen R,|n,burgie Boys en Loosduinen. Beide staun op 18 punten, zodat do Rijnsbur gers bij winst nog een plaatsje kunnen stijgen. Koudekerk is reeds verzekerd van een derde plaats, want zelfs bij een overwnning kan Spirit de Rijndijkers niet meer passeren. Rustig uitspelen dus In de Afdeling staan de zaken er bepaald anders voor. Alle ploe gen spelen nog minstens drie wedstrijden en er is dan ook (3I1N31H3AGV) mietALLE" van Jonge Jenever zijn ech te kenners. Anders dron ken ze ALLEMAAL IDEKUYPER EXPORT JONGE JEI LEIDEN De Llsser atletiekvereniging De Spartaan heeft, bij de opening van het baanselzoen, laten zien dat het dit jaar een „top jaar" moet worden voor de club. Maar liefst 135 persoonlijke re cords werden er op de eerste dag gebroken en met name de jeugd kwam tot goede prestaties. Senior Piet Waaning liet ln Rotterdam een uitstekende tijd op de tien kilometer noteren. Zijn 30.04.6 was goed voor een tweede plaats. In Lisse werden een aantal meerkampen afgewerkt. Bij de meisjes D werd scherp strijd geleverd op de vijfkamp. Met 2.01.5 won Ronny Homma de 600 meter, vlak voor Mirjam Lemmers die op 2.01.6 uit kwam. Klarien Winkelmolen sprong 3.94 meter ver. John van der Zwet leverde een goede ijd op de 1000 meter af. Met 3.14,9 werd hij eerste. Bij de meisjes C. staat Cuny de Nie stevig bovenaan in de vierkamp. Lia Ruygrok volgt haar op de voet. Gé de Munk staat eerste bij de jongens C. Hij heeft een ruime voorsprong op Gé Paardekoper en Ard Vermeulen. Ondermeer door een uitstekende sprong van 1.65 meter gaat Hanneke Glas bij de meisjes B aan kop. Dorien Ruygrok staat tweede. De jongens in deze groep maken er een ware slijtageslag van. Peter Walraven, Jan van der Ham en Dirk Veeger vormen het leidende trio. Mieke van Doorn eindigde uiteraard bovenaan bij de dames. Haar to taal betekende een nieuw record. Marian Langezaal, de nummer twee, volgde op bijna 1000 punten. Zondag komt de Spartaan-jeugd (A en B) in Lisse uit tegen landelijke teams. Met als inzet de door de Leidse Courant beschikbaar gestelde Super-Zaal-Wissel- Cup zullen op dinsdag 30 april de zes sterkste zaalvoetbalteams van Lisse de strijd mei elkaar gaan aanbinden in de gemeentelijke sporthal. De deelnemende teams zijnCaspers, Van Gerwen Sport, Tien in Een. Godyla, Lisser Boys en Ta veerne Boys. De zes zaalvoetbalg ganten zullen elkaar al vanaf negen uur 's mor gens de handschoen toewerpen. Dat be looft dus een onvergetelijke zaalvoetbal dag te gaan worden. Vertegenwoordigers van de teams poferden gisteravond voor de camera van onze fotograaf. 'Ie hebben er erg veel zin ln zo te zien. Van links naar rechtsFrans v. d. Laan (Caspers). Frans Over devest Lisser Boys), Jos Faas (Godyla), Frans v. Ger- ven (Van Gerven Sport), Theo Bon (Tien in één) en Piet Wildenberg Taveerne Boys). nog geen enkele beslissing ge vallen. Zowel ln de top van de ranglijst als onderaan stijgt de spanning met de week. Met name de laaggeplaatsten roeren zich momenteel en dat kan wel licht nog verrassingen opleve ren. Maar eerst wordt zaterdag nog het topduel gespeeld tussen Randstad Sport en Sleutels. De Voorschotenaren maakten verle den weck geen beste Indruk door tegen LIeiden gelijk te spelen. Trainer Keercweer van Sleutels rog een machteloos opererend Randstad en wellicht weet hij voordeel te halen uit de door hem geziene ontmoeting. Rand stad heeft het voordeel van el- gen terrein, Sleutels kan zijn taktiek op de speelwijze van de gasten afstemmen, zodat die stand al vast ln evenwicht is. We verwachten een gelijkspel, hoewel Sleutels daar niets aan heeft. De enigen die daar beat bii hebben zijn Randstad Sport zelf en Hnzerswoudse Boys. De Leidenaars zouden dnn te ver achter roken, dus zij moeten winnen. Het zal een bl|zonder spannende ontmoeting worden. Hazerswoudse Boys kan van dit duel profiteren. Toch moeten de Boys op hun hoede zijn, want GWS Is de kor-groep Inmiddels weer genaderd en wil zlln kracht bewijzen. De laatste tijd komt Hazerswoudse Boys maar mr.elzaam tot doelpunten, ter- wiil GWS vrij makkelijk scoort. Ook hier verwachten wij een spannende strijd. Waar het er ook heet asn tce zal gaan is in Valkenburg. Daar bekampen da twee dorpsgenoten Valken en MVKV elkaar, met al* Inzet de laatste plaats. Valken lijkt wat sterker, doch MVKV verraste verleden week nog met een klinkende 3—1 zege. Een gelijk- Rt>el. KRV ontvangt VWS. momenteel v/el de zwaks'e ploeg uit de Af deling, Van Wiik zakt steeds verder af en zal ook nu wel ver liezen. KRV kan zodoende naar veiliger oorden vertrekken. WSB, Lelden en Lisse zijn vrij.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 19