Schadevergoeding na botsing meest terecht geweigerd KENNEDY IN MOSKOU ALS STAATSHOOFD BEHANDELD Vervalser van handtekening aan moord echtgenote Wilsons schuldig Chili-reis was men erkenning Bavianen laten in Bonn leven voor verpleegster Nieuwe rechtzaak tegen doctor S. P. DE JONG: Hevige explosie in New York tier JINSDAG 23 APRIL 1974 Hee- se Je- ngend :ht te re le- Men pater iet 3 de LEIDSE COURANT PEN HAAG (ANP) - Het Inlich tingen en Klachtenbureau voor Schadeverzekeraars, dat vorig jaar door de Nederlandse Unie van Schadeverzekeraars werd gesticht, heeft In de periode van begin april tot einde december 1973, in de eerste negen maan den van zijn bestaan, 1784 klachten schriftelijk behandeld, terwijl het bureau voorts ruim WA-verzekeraar van de tegen partij beschikte bleek in vele van deze gevallen, dat er geen proces-verbaal van de botsing door de politie was opgemaakt, dat behoorlijke getuigenverkla ringen ontbraken en dat beide betrokken bestuurders elkaar de schuld gaven, zonder de juist heid van hun lezing te kunnen bewijzen. Het maal telefonisch werd be- Het is duidelijk, aldus het klaclv naderd. Van alle in deze periode behandelde zaken bleek in 303 gevallen een schade ten onrech te te zijn afgewezen of een beta ling ten onrechte te lang opge houden. Al deze gevallen wer- geweest, terwijl hij later, wan neer hij het schadeformulier voor zijn eigen WA-verzekeraar invult, een onvolledige, onjuiste of verdraaide lezing van de fei ten geeft. de stellige overtuiging van het I.K.B. dat zulks maar al te vaak gebeurt, omdat de schuldi ge achteraf beseft, dat als zijn WA-verzekeraar de schade van de tegenpartij betaalthij zijn recht op een mo-cl a lm korting wegens schadevrij rijden op de eerstvolgende jaarpremie ver liest. MOSKOU (Rtr) Senator Ed- zijn om mee van doen te heb- ward Kennedy heeft gisteren in ben. Moskou een onderhoud van vier Een verklaring die na het gesprek tussenkomst door het bureau door de verzekeraars rechtgezet. Dit staat i tenbureau, diat een WA-verzeke raar die van zijn verzekerde een lezing van het gebeurde ontvangt, die aannemenlijk maakt dat hij onschuldig is aan botsing^, onmogelijk de scha- Djt euvel heeft dusdanige afmetin gen aangenomen en schept zo de van diens tegenpartij kan vergoeden, zolang deze het te gendeel niet kan aantonen ste verslag over de werkzaam- De verzekeraars hebben hier te heden van het bureau, dat bij wijze van afkorting I.K.B. wordt genoemd. leer dan de helft van de proble men, die het I.K.B. in 1973 heeft behandeld (971 van een totaal van 1.784) had betrekking op verkeerszaken. Een groot aantal klachten kwam van automobilis ten, die betrokken waren bij een botsing tussen twee auto's, waarbij beide wagens blikscha de opliepen en waarbij de kla ger, die alleen verzekerd was tegen het risico van wettelijke aansprakelijkheid, er niet in slaagde, de blikschade aan zijn auto te verhalen op de WA-ver maken met een vrij grote cate gorie van onoplosbare zaken. Hoewel sommigen zich aanvan kelijk bitter beklagen over de WA-verzekeraar van hun tegen partij. doordat zij het mislukken van hun verhaalsactie wijten aan een poging zich aan zijn verplichtingen te onttrekken, kan het I.K.B. in de meeste ge vallen duidelijk maken, dat de betrokken WA-verzekeraar in de gegeven omstandigheden geen andere keuze heeft. Wil een au- Het duurt dikwijls te lang, veel onbehagen, dat het volgens het 'klachtenbureau voor de hand ligt autoverzekeraars in ernstige overweging te geven om het systeem van no-ciaiin kortingen voor auto WA-verze- keringen af te schaffen. Het klachtenbureau verwacht niet, dat dit voorstel zonder slag of stoot uitgevoerd zal worden, omdat er wel degelijk bezwaren tegen in te brengen zijn. Met wat passen en meten is hiervoor echter een oplossing te vinden, meent het bureau. tomobilist zich tegen dergelijke stroppen beschermen, dan is de enige oplossing het sluiten van een cascoverzekering voor zijn auto, aldus het I.K.B. zekering van zijn tegenpartij. Het komt helaas dikwijls voor, Na het opvragen van 'de authen- 1 tieke gegevens waarover de dat men tot uitbetaling Van de schade overgaat. Het klachten bureau heeft de indruk, dat de directies van verzekeringsmaat schappijen elk op het eigen kan toor eens zouden moeten na gaan of deze betalingsprccedu- res voldoende efficiënt verlopen. Edward Kennedy met zijn vrouw bij partijleider Brezjnev, die hem een ontvangst gaf als voor 'n staats hoofd. partijleider Leonid Breznjev gehad en dat is lan ger dan Brezjnjev dikwijls aan regerende staatsleden toestaat. Het belang dat de Sovjet-Unie blijkbaar aan het gesprek hechtte, bleek voorts uit de ver klaring van het persbureau Tass, die veel weg had van een communiqué. Het Kremlin houdt er blijkbaar rekening mee dat de senator eens de hoogste maoht in de Verenigde Staten zal uitoefenen en Kennedy zou er van zijn kant geen twijfel over hebben laten bestaan dat hij geen gemakkelijk leider zou met Brezjnjev door Kennedy's medewerkers werd uitgegeven, gaf aan dat vrije emigratie be hoorde tot de belangrijkste ge sprekspunten, evenals wapen controle, Europese veiligheid, het Midden-Oosten, handel en economische samenwerking, China en de problemen van de ontwikkelingslanden. In de ver klaring van Kennedy's zijde staat dat Brezjnjev en de sena tor optimistisch zijn dat vooruit gang van betekenis kan worden geboekt bij het onder controlo brengen van de bewapenings wedloop. Van onze correspondent Ro ger Simons LONDEN Ronald Mil- hench (36), de Engelse ma kelaar in verzekeringen, die berucht geworden is naar aanleiding van het re cente schandaal om de spe- culatiegronden, waarin ook de namen vermeld werden van mevrouw Marcia Wil- HIPHOL, (ANP) Oud-pre- P. de Jong heeft gister middag, na afloop van zijn reis door Latijns Amerika, gezegd dat zijn verblijf in Chili niets van doen had met erkenning van het bewind aldaar. „Ik was daar in mijn functie van voor zitter van het curatorium van Cebemo, dus voor het ontwikke lingswerk, voor de missie in hoofdzaak", aldsu de heer De Jong. heer De Jong maakte een reis van 21 dagen door Peru, Chili, Curasao en Suriname. Verschil lende actiegroepen die tegen het Chileense bewind zijn gekant, hebben bezwaren tegen het be zoek aan Chili geuit. projecten van Cebemo in Chili ondervinden van het bewind van junta weinig hinder. Er zijn ien wijzigingen aangebracht de werkomstandigheden voor paters en zusters zijn er vol- jens de heer De Jong goed. Britse vakbonden krijgen boeten terug LONDEN (AFP) De Labourre- gering zal de Britse vakbonden circa tachtig miljoen gulden te ruggeven die deze onder de con-j servatieve regering-Heath heb- ben moeten betalen voor hun weigering zich op grond van de wet op de industriële verhoudin- j gen officieel te laten reglstre-1 ren. De Labourregering had al j beloofd deze wet te zullen in-' trekken. Volgens vakbondskringen heeft minister van werkgelegenheid Michael Foot dit aan het Britse vakverbond Tuc laten weten. j De overgrote meerderheid van de bonden heeft sinds de wet in j 1971 werd afgekondigd zich niet aan de registratieplicht gehou-j den. De bonden die daarvoor het meest moesten „bloeden" waren de twee „reuzen", de Transportarbeidersbond en de Bond van metaalbewerkers. Zij zullen elk ongeveer 8 miljoen gulden terugkrijgen. de explosie in New York kon op straat liams, secretaresse van premier Wilson en haar broer Anthony Field, ver scheen gisteren in Wolver hampton voor een recht bank. De beschuldiging luidde, dat hij gepoogd had de Associated Newspapers, uitgeefster van de Londense dagbladen „Daily Mail" en „Evening News". 25.000 pond afhandig te maken door middel van een brief met Wilsons vervalste handtekening De Daily Mail was afgelopen maand de eerste krant, die gewag maakte van het specula- tieschandaal. De rechtbank besliste, dat Mil- hench, die al vier nachten door gebracht had in een cel van het plaatselijke politiebureau, nog ten minste een week in verze kerde bewaring gehouden moet worden. Intussen duurt het on derzoek voort. De politie ver wacht, dat het niet bij één ern stige beschuldiging jegens Mil- bench zal blijven. Tijdens de zitting verzetten de ge rechtsdienaren zich tegen een verzoek van Milhench' advocaat om de beklaagde onder borg tocht voorlopig vrij te laten Toen hij afgelopen week onder vraagd werd In zijn luxueuze woning te Wolverhampton, had Milhench namelijk tot de politie gezegd, dat hij zijn twee kinde ren om het leven zou brengen en daarna zelfmoord plegen, als men hem beschuldigde van een misdaad. De detectives vonden toen in zijn actetas een geladen pistool en een revolver. Moord Milhench zal vermoedelijk ook be- Druk op Wilson voor nieuwe verkiezingen LONDEN (RTR) Binnen de socialistische m'nder heidsregering van Engeland is de druk toegenomen op zeer korte termijn de nieu we verirezingen te houden, die haar groter armslag voor het uitvoeren van een radicaler beleid zouden moeten geven. In Inkse partijkringen wordt 13 juni genoemd als datum voor nieuwe verkiezingen, maar veel Labourparlementariërs verkiezen «en datum ln ok tober. Het interne partijdebat over het tijdstip van nieuwe ver kiezingen is op gang ge bracht door toenemende economische problemen en verschil van mening over de verkoop aan Chili van Britse oorlogsschepen, waarover de partij zich morgen gaat beraden. De linkervleugel van La bour wil dat premier Wil son het verkiezingsmon'fest van de partij volledig in de praktijk tot uitvoering brengt. Maar Labour mist in het Lagerhuis het vereis te stem mental om een radi caal beleid te voeren. NEW YORK Een hevige gasontploffing, gevolgd door brand, heeft gisteren een kantoorgebouw van ongeveer 30 verdiepingen op het eiland Manhattan in het hart van New York voor een groot deel in een puinhoop veranderd. Er werden 82 mensen naar ziekenhuizen gebracht, 23 werden ter plaatse behandeld. Het gebouw staat olet ver van het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties. DR RICHARD pREIHERR VON WEISZaCKER CDU-kandidaat Ivoor opvolging ivan Heinemann )NN Het bestuur van de festduitse christendemocrati sche partij heeft Richard von 'Weizsaecker aanbevolen als haar kandidaat voor de opvol ging van Gustav Heinemann als president van de republiek. De presidentsverkiezingen in West- Duitsland vinden op 15 mei plaats. De huidige president, die bijna 75 jaar is, treedt in juni af na vijf jaar staatshoofd te zijn geweest. V Weizsaecker is een 54-jarige advocaat en vooraanstaand leek in de protestantse kerk. Hij is tot nu toe de enige tegenkan- I didaat van minister van buiten landse zaken Walter Scheel. Ie kans dat hij ook inderdaad He nemanns opvolger wordt is klein, aangezien aanhangers I van Scheel bij de verkiezingen de meerderheid van het kiescol lege uitmaken. Ziekenhuis Leiden zoekt vrijwilligers huidtransplantatie LEIDEN (ANP) Hel Lelds aca- demlsch ziekenhuis zoekt ten minste 100 mensen die bereid zijn experimentele huidtrans plantaties te ondergaan. Dit ex periment is nodig voor voortge zet onderzoek door de afdeling immuno-haematologle op het ge bied van de afstotingsreacties bij transplantaties, bijvoorbeeld van nieren. De vrijwilligers moeten bereid zijn regelmatig kle:ne hoeveel-1 j- heden bloed af te staan en even- I eens af en toe een stukje huid j te ontvangen of af te staan. Omdat het hier om experimen- f g ten gaat worden de vrijwilligers uitgebreid gekeurd, terwijl er,t* ook een aantal regels zijn ge-1 steld door de commisssie medi sche ethiek van de Leidse medi sche faculteit. Bij de proeven wordt een klein stukje huid van ongeveer één vierkante centimeter van de arm van de donor getransplan teerd op de arm van de ontvan ger. Zonder dat medicijnen, die de afs ot ngsreact'es onderdruk ken, worden toegediend, wordt bestudeerd hoe het het stukje huid vergaat. De tijd die ver- loep: vourdat de afstot'ng be- g nt, kan variëren van 1 tot 3 weken. De ..overievingsduur" s van groot belang voor het beter leren kennen van het mecha nisme van de afstoting, de zoge naamde immuunreactie. van 20.000 op 40.000 pond ge bracht. Einde februari besliste een jury, dat Kathleen Milhench bij een ongeval om het leven gekomen was. schuldigd worden van moord op De politie is zijn 28-jarige tweede echtgenote, Kathleen, die eestorven is in de wagen waarmee haar man afge lopen februari te Cannock. In het graafschap Staffordshire, in een vijver reed. Ofschoon de wagen zes meter diep in het water lag, slaagde Milhench er toen zelf in veilig naar de kant te zwemmen. Twee maanden voor dit ongeval had hij een le vensverzekering van zijn vrouw ■I oordeel, dat het onderzoek in verband met deze zaak langdurig zal zijn. Mil hench' eerste vrouw, Elfriede (35). een Estlandse, die nu in West-Duitsland woont, heeft zon dag een kort bezoek gebracht aan Engeland, om zich te laten ondervragen door detectives van Scotland Yard. Daarna ver klaarde de poütie. dat deze dame belangwekkende indichtin- gen gegeven had. Prins Charles van Engeland in witte overall dirigeert een helikopter op het vllegdek van de Jupiter", het schip waarmee hij gisteren ln Engeland terugkeerde. De prins heeft met het schip een reis van drie maanden gemaakt. AMSTERDAM Tegen de 86-ja- rige Amsterdamse dr. J. S. heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam gis teren bij verstek wegens het on bevoegd uitoefenen van de ge neeskunst en het onbevoegd uit schrijven van recepten een boe te van 20.000 (subsidiair twee maanden hechtenis) met daar- ling zou kunnen worden gene zen. Zij konden in S. zijn inrich ting worden bestraald, dan wel voor 7.000 een bestralingsap paraat bij hem kopen en thuis de behandeling toepassen. Zelf be taalde S. voor deze kortogolf bc- stralingsapparaten 4.000, zo deelde rechtbankpresident mr. G. Nomes, mede. naast (W»_ra»iinden gevangenis- Qp ,0 (ebnJlri 1973 I0nd d5 VA. RA-tv een ombudsmanprogram ma uit, dat ging over de therapie van S. voor de bestrijding van kanker. Dit na herhaalde klach ten van patiënten van S. S. zou er slechts op uit zijn aan ieder een zijn bestralingsapparaat te verkopen. straf voorwaardelijk geëist. Ondanks het feit dat hem in 1953 al levenslang de bevoegdheid ontzegd was om de geneeskunst uit te oefenen had S.. in de tweede helft van 1972 tot eind maart 1973, in de „Centrale In richting voor de S.-Therapie" patiënten behandeld. Bij onder zoek had S. de patiënten mede- Dr. S. beweerde dat voor hem de gedeeld, dat zij in een al dan niet Nobelprijs was aangevraagd en ernstig stadium van kanker of <jat hij slechts door zijn eigen van een andere ziekte verkeer- therapie nog in leven is. den, welke alleen door bestra- Uitspraak op 6 mei. onze correspondent Frans Wennekes BONN Drie bavianen heb- inmiddels een vierde ba teitskliniek van Bonn I» vervoerd, waar de vrouw verpleegd wordt. ben het leven moeien laten ü6 23.jarlge vrouw „jdt om het leven van een jon gevaarlijke lever.nfectle, die zij ge verpleegster uit Keve laar te redden. Haar toe stand is echter nog zo zorg wekkend gebleven, dat er Opgravingen in Schiedam SCHIEDAM Gemeentewêrken van Schiedam zijn met mede werking van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek al geruime tijd bezig met op gravingen in oude stadsdelen van de stad. De opgravings werkzaamheden vinden mede plaats in verband met het 700- jarlg bestaan volgend Jaar De opgravingen concentreren zich op de direkte omgeving van de nog bestaande ruïne van het huis te Mathenesse, die deel uit maakt van het uit 1260 dateren de kasteel, dat werd bewoond door vrouwe Aleyd, ambachts vrouw van Schiedam. De muren van dit kasteel zijn al eens ge restaureerd. In de toekomst hoopt men enige tuinen rond de ruïne te kunnen aanleggen, viaan uit de dierentuin van Berlijn naar de univer.si- hoogstwaarschijnlijk in het K« velaarso ziekenhuis opgelopen heeft. Begin vorige week raakte zij bewusteloos. Met een heil kopter werd zij daarop overge bracht naar de universiteitskli niek van Bonn, waar deskundi gen zich in leverziekten en transplantaties gespec'allseerd hebben. Bij de eerste Ingreep moesten er twee bavianen uil de dierentuin van Gelsenklrchcn sterven. Donderdagavond scha kelde een medisch team ondo» leiding van de Koreaanse arts Tsjong Lie de ontstoken lever van de verpleegster uit en slo ten zij haar bloedsomloop op diw van de bavianen aan. Het verhoopte succes trad aan vankelijk in. De lever van do vrouw herstelde zich tijdens di» ingreep, die ononderbroken bh- na anderhalve dqg duurde, en zaterdag kon dr. Lie opgewekt meedelen, dat het de patiënt»» uitstekend ging. Een derde ba viaan uit do dierentuin van Mtlnchen, die men voorzichtig heidshalve had laten overkomen, had men volgens hem niet meer nodig. In de loop van dezelfde dag nog werd de toestand van de ver pleegster plotseling weer slechter en viel zij andermaal ln een coma. Dit leidde tot ee ndubbcl drama, waarvan een 20-jariee student het slachtoffer werd. Hij leed aan dezelfde leverziekte en was daarom van Augsburg over een afstand van 500 kilometer naar Bonn gevlogen. Op het mo ment waarop hij arriveerde moest de verplep'" ter echter op de voor hem bestemde lever van de derde baviaan aangeslo ten wor>n. Bijna vier uur later stierf de student. Inmiddels werd de toestand van de verpleegster niet beter, zodat er uit Berlijn een vierde ba viaan gehaald moest worden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7