ludobond ontsnapte aan bestuurscrisis JOSE DAMEN: TWEE RECORDS Henk van Kessel nieuwe ster 50cc Rusland beste START AMERIKAANS TRAININGSAVONTUUR Merckx start toch in Giro EEDsl- Zwemploeg versloeg Tsjecho-Slowakije GILKS: SENSATIE BADMINTON- STRIJD Sportwereld Gewonden bij autocross MAANDAG 22 APRIL 1974 A3 FLORA: [18) 7.00, s Christ UTRECHT De algemene ledenvergadering van de Budobond Nederland is in Utrecht op het laatste mo ment teruggeschrokken voor het veroorzaken van een bestuurscrisis binnen de organisatie. Met 33 te gen 8 bij twee onthou dingen werd een door voorzitter Methorst als mo tie van wantrouwen opge vatte uitlating van de Noordihollandse afgevaar digde Henk Paanen, als zou het hoofdbestuur de bond tot aan de lippen in het moeras hebben ge duwd, afgestemd De boering ontstond bij de behan deling van het jaarverslag van de financiële commissie. Een stuk dat als een tijdbom onder de bestuurstafel lag, aangezien de chaos op organisatorisch en administratief gebied hierin nauwkeurig werd geïnventari seerd. De laatste maanden zijn op het bondsbureau van de BBN in Den Haag door diverse oor zaken een falend computersy steem, ontslagname van de ad ministrateur/boekhouder De Bruine en enkele medewerk sters grote moeilijkheden ontstaan, die in het jaarverslag onder meer als volgt tot uit drukking kwamen: Het heeft de financiële commissie verbijsterd dat vele bewijsstuk ken ten dienste van de admini stratie niet meer aanwezig zijn en de verdwijning van de belegstukken is bevestigd door een controlerend accoun tant. Afgevaardigde Paanen, die met een soortgelijke samenvat ting de woede van voorzitter Methorst opwekte (,,u rukt de zaken uit zijn verband") achtte het in gebreke blijven van het bondsapparaat synoniem met het falen van het hoofdbestuur in het algemeen, een aanval die de bondspraeses tot krachtige taal, maar niet tot krachtige da den verleidde. De heer Methorst eiste dat de vergadering zich, los van de administratief/finan ciële perikelen, zou uitspreken over het beleid van het bestuur. Hoewel het klimaat rijp was voor een opzienbarend stem mingsresultaat, deinsde de ver gadering terug ook na een schorsing van tien minuten voor de beslissing het bestuur af te vallen. Perikelen Tijdens de ruim zeven uur duren de vergadering weet voorzitter Jaap Methorst de perikelen aan onbekwaamheid van het perso neel, een verklaring die de afge vaardigden in feite gemakkelijk slikten. Hij accepteerde de ver antwoordelijkheid voor een en ander, maar weigerde er con clusies uit te trekken. Er werd een commissie ad hoe geïnstalleerd, bestaande uit de heren Post, Weber, Peters, Leu- nissen en Luiten (secretaris van de BBN), die moet trachten uit de bestaande impasse een uit weg te vinden. Aan de orde komt het doorlichten van het bondsapparaat, ln de ruimste zin des woords. Aan het slot van de vergadering werd penningmeester E. R. Frank bij acclamatie herkozen. Er waren geen tegenkandidaten. In het hoofdbestuur werden er- kozen de heren Kalisvaart en Daane. Als erelid van de BBN werd be noemd de heer G. Th. Vriens, oud-voorzitter van het district ZuidrNederland. Yoga Berra, de manager van New York Mets, de honkbalkampioen van de Ameri kaanse national league, ving de Nederlandse selectie in het Shea stadion op. Deze groep zal er een veertiendaagse voorjaarstraining meemaken. PRAAG iosé Damen van de zwemvereniging BZV/Fortuna heeft dit weekeinde tijdens de jeugdlandenwedstrijd Tsjecho- SlowakijeNederland in het Po- doli-bad te Praag twee nationa le seniorenrecords verbeterd. Op de 400 meter wisselslag bracht zij haar eigen toptijd van 5.11.36, daterend van 31 maart j.L, terug tot 5.07.5, een prestatie van internationale klasse. De halve afstand zwom zij in 2.28.8, waarmee de 14-jari- ge Brabantse het Nederlands record van Wljda Mazereeuw met 0,3 seconden verbeterde. Jose Damen won nog twee num mers: De 100 en de 200 meter vlinderslag in 1.06.3 en 2.22.8. Ada Pors won eveneens vier keer, namelijk alle vrije-slagnum- mers, de 100 meter in 1.00.4 en de 200 meter in 2.09.3, de 400 meter in 4.32.8 en de 800 meter in 9.22.2. Met dit al hoeft het geen verbazing te wekken dat Nederland de ontmoeting ruim won, zowel bij de meisjes (tot 16 jaar) als de jongens (tot 18 jaar). De eindstanden waren respectievelijk 103.560.5 en 92.5—71.5. Niet minder dan acht Nederlandse adspirantenrecords werden verbeter. Ronald Woute- ring nam daarvan twee voor zijn rekening: De 200 meter vlinderslag in 2.14.4 en de 400 meter wisselslag in 4.54.3. Fred Eefting zwom de 200 meter rug slag in 2.15.4, ook een record. De andere records waren voor Ine Bruinen (100 meter schoo- slag) en de jongensploegen op de 4x 100 meter wisselslag en 4x200 meter vrije slag met tij den van 4.12.5 en 8.25.8. GELSENKIRCHEN De Neder landse jeugdploeg heeft de drie- landenwedstrijd voor zwemsters en zwemmers geboren in 1960 of later tegen West-Duitsland en Groot-Brittanië met minimaal verschil verloren. In het totaal klassement behaalde de Duitse jeugd 1973 punten, Nederland eindigde op 187 en groot-Brittan- nië was een kansloze derde met 147 punten. De belangrijkste bijdrage aan het Nederlandse puntentotaal werd geleverd door de meisjes, die de beide estafettenummers won nen. Diane Edelijn en Annelies Maas zorgden bovendien voor ieder twee overwinningen en Linda Faber won zelfs drie keer. Winnende jongens waren Erik Kamphuis (twee keer) en Richard van Klooster. In de wedstrijd schoonspringen speelde Nederland geen rol. An- nemieke van de Wal en Anne- mieke Wieles werden vijfde en zesde, Marcel Bink eindigde als vierde en Johnny van den Lin- gen werd zesde. De jeugdploeg verloor de twee waterpolowed- strijden tegen West-Duitsland met 46 (zaterdag) en 2—13. Clermont Ferrand Henk van Kessel heeft zich giste ren op het bochtenrijke circuit van Clermont Fer rand gepresenteerd als de mogelijke opvolger van wereldkampioen Jan de Vries, die met ziin actieve loopbaan is gestopt. De coureur uit de Van Veen/Kreidlerstal leidde in de eerste race van de 50cc-klasse, die telt voor het wereldkam pioenschap, van start tot finish. Hij bleef de Westduitser Hans Kunz bijna een halve minuut voor. Van Kessel maakte met een tijd van 4 minuten en 18,3 seconden ook de snelste ronde met gemiddeld 112,264 km per Het met veel spanning tegemoet geziene duel tussen recordwe reldkampioen Giacomo Agostini en Phil Read eindigde onbeslist. De Italiaan, die na een langdu rige verbintenis bij MV Agusta naar Yamaha overstapte, won de 350cc-klasse en de Brit, nu vlaggedrager bij MV Agusta, zegevierde in de halve-liter- klasse. Agostini moest met ma chinepech in dit laatste onder deel de strijd staken. Het circuit, dat vorig jaar heftig werd bekritiseerd wegens de on veiligheid, was nu voorzien van vijftienduizend balen stro tegen de vangrails. Beter totaal Ton van Heugten is er gisteren op het circuit „De Zuurberg" in Holten niet in geslaagd Broer Dirkx van de overwinning af te houden in de zljspancross 125 cc. Beiden wonnen één man che, maar door een betere totaaltijd over twee manches werd de strijd in het voordeel van Dirkx beslist. Superioriteit Engelse coureurs hebben gisteren tijdens internationale sprints op het industrieterrein te Uden hun superioriteit bewezen met zes overwinningen in acht klassen. Ondanks de minder gunstige om standigheden (lage temperatuur en luchtdruk) maakte Mick Hand (250 cc) over de interna tionale standaarsafstand van een kwart mijl een tijd van 10,203 seconden, waarmee hij onder zijn wereldrecord bleef. Aangezien er slechts in één richting werd gestart, komt de prestatie niet voor erkenning als record in aanmerking. De snelste tijd van de dag kwam op naam van de Engelsman Keith Parnell in de klasse tot 750 cc met 10.083. De Nederlan der Peter Zulder eindigde als goede derde. De zwaarste klasse, boven 750 cc, leverde een zege op voor de Amsterdammer Henk Vink, die de gerenommeerde Engelsen Beaumont en Murphy ver ach ter zich liet. Een andere Neder landse overwinning kwam op naam van Co Kemp in de spe cials tot 50 cc. Cor Smulders ver voor in turninterland MANDAL Hoezeer kampioen Cor Smulders heeft bijgedragen aan het absolute evenwicht in de score na de tuminterland- wedstrijd NoorwegenNeder land, blijkt niet alleen uit zijn voorsprong van bijna drie pun ten in het persoonlijke klasse ment op Cees Pot, de tweede Nederlander. Smulders was bij vijf van de zes oefeningen de beste Nederlander. Hechts bij het paardspringen moest hij met mindere cijfers genoegen nemen dan Hans Gun- neman, 8,65 tegen 8,50. De sco res van Gunneman in het duel dat met een „onbeslist" meer opleverde dan Nederland ver wachtte, waren: vrije oefeningen 9,20 pnt., paardvoltige 9.10 pnt., ringen paardsprong 8,50, brug 8,85 en rek 9,10. DEN HAAG De Nederlandse Baksetbal Bond krijgt een nieu we voorzitter. De huidige prea- ses, Ruud Frese, zal cp de alge mene vergadering van 4 mei in Nijkerk aftreden daar hij voor werkzaamheden enige jaren bui ten Nederland zal vertoeven. TWICKENHAM Frankrijk heeft zaterdag in Twickenham de grootste rugbyoverwinning op Engeland uit de historie be haald. De Fransen zegevierden met 267. Frankrijk stond bij de rust reeds met 10—4 voor. GUMMERSBACH Voor de vier de keer werd de Duitse zaai- handbalploeg VFL Gummers- bach winnaar van de Europa Cup heren. In Dortmund werd in de finale met 19—17 gewon nen van MAI Moskou. LAWRENCE Larry Ship liep in Lawrence (VS) voor de derde maal in dit seizoen de 120 yards horden in 13.1 sec. IEIDENHEIM De Zwitser Pe- HI_L_YE.?SUM Henk Kali ter Lötscher heeft gisteren in Heidenheim een internationaal degentoernooi gewonnen Hij ze gevierde na barrage met de Hongaarse Olympisch kampioen dr. Csaba Fenevesy, die tweede wefd en de Rus Boris Loekoms- ki. Finsterwolde In Flnster- wolde zijn gistermiddag tijdens een autocross drie kinderen min of meer ern stig gewond geraakt toen een vrouwelijke coureur uit Veendam met haar auto uit de bocht vloog en op de kinderen inreed. De negenjarige Marcel Jonkman uit Woldendorp werd zeer ern stig gewond overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Groningen. De negenjarige Henk Bouwman en de tienjarige Harmanus Jacob Bos, eveneens uit Woldendorp, werden in het St. Lucasziekenhuis in Winschn ten opgenomen. LA MANGA De Nederlandse HELSINKI Rusland is za terdag winnaar geworden van het toernooi om het wereldkampioenschap ijs hockey, dat in Helsinki werd gespeeld. Ook de Eu ropese titel is voor de Rus sen. In de laatste wedstrijd versloeg Rusland met 31 (l_0f i—i, i—0) Zweden. Er viel toch nog een verrassing te noteren. Finland versloeg Tsje- choslowakije met 54 (2—1, 2 —0, 1—3). Het was de tweede zege van de Finnen op deze 6terke tegenstanders in dit toer nooi. De 5—2 van het eerste duel werd echter omgezet in verlies van 50 nadat was ge bleken dat de Finse doelman een verboden stimulerend mid del had gebruikt. Twee minuten voor tijd in dit tweede duel viel de beslissing toen Ketola scoorde. Het was het tweede doelpunt van deze speler. Voor Finland scoorden verder Rantaslla, Ahokainen en Sutinen. Bij Tsjechoslowakije waren Veith, Machac en Holik succesvol. De Fin Lindstroem schoot eenmaal ln eigen doel. De Rus Vladislav Tretjak werd tot de beste doelverdediger van het toernooi uitgeroepen, de Zweed Lars-Eriks SJoeberg tot de beste verdediger en de Tsje chische veteraan Vaclav Ncedo- mansky tot dc beste aanvaller. lona iu u i io 01— InwakI|c 10 7 0 3 14 57—20. den 10 5 1 4 II 3824; 4. Finland 10 4 2 4 10 34—39; 5. Polen 10 I 2 7 4 22—64; 6. Ooit-Dultaland 10 1 1 8 3 27—71. Wenen De 23-jarige Britse Gillian GUks is de meeste succesvolle deelneemster geweest van de tweede europese badmintonkampioen schappen ln Wenen. Nadat zij ln de halve finales van het dames en kelspel met 11-3, 11-1 had gewonnen van de Nederlandse kamplocn- de Joke van Beusekom, won het lange blonde meisje uit Sussex met 11-6, 11-5 in de finale van de Deense Lena Koppen. Deze had tevo ren verrassend titelhoudster Margaret Beck uitgeschakeld. GVAV liep gisteren in Hilver- g0|fprores,i0nal Jan de twintig kilometer uur 1.16 seconde. Dat is 8.6 sec. 'angzamer dan het Ned. re cord dat Geert Jansen vorig jaar april vestigde in Leiden. Dorrestein op de gedeelde vijftiende plaats geëindigd in het toernooi om het open Spaanse kampioen schap, dat in La Manga is ge houden. Dorrestein had in totaal 295 slagen nodig voor de 72 ho les. Zijn serie was: 73-75-75-73. AVR won eigen estafette Rotterdam AV Rotterdam heeft gisteren op de Nenijto-sintel- baan in Rotterdam de eigen AVR-esafettes gewonnen. Do Rotterdamse heren liepen de 4000 meter in 9 minuten en 19 seconden. Metro (Rotterdam), dat deze esta fette de laatste jaren won, werd wegens een foutieve wissel ge diskwalificeerd. VLTC (Den Hang) bezette de tweede plaat» op 5,5 seconden. Bij de dames, I die 1500 meter moesten lopen ging de overwinning eveneens I naar AVR in 3.43.5. De tweede plaats was voor Olympia '48 IDen Haag) op 2.8 seconden, 3 De Batavan (Leiden) 3.50.6. Do traditionele 10.000 meter bij j deze wedstrijd leverde een over winning op voor John van dp Wnnscm (Sparta), die met 29.53.8 als enige onder de 30 mi- nuten bleef. LUIK Eddy Merckx heeft alsnog besloten toch deel te nemen aan de ronde van Italië. De Belg zal in to taal drie grote ronden rijden: De Giro, de Ronde van Zwitserland en de Ronde van Frankrijk. Merckx heeft hiertoe besloten na een rustpauze van drie weken, die hij gedwongen was te nemen we gens een niet geheel uitgeziekte longontsteking. Hij zal pas weer op 2b april in een wedstrijd uitkomen: de Coupe Place! in lmo!a. Prestaties Montreal 1976, Olympische Spelen die hun schaduw op de vorige week gehou den jaarvergadering van het Nederlands Olympisch Comité reeds vooruit wier pen. Binnenskamers, met de bonden, was reeds in tensief overleg gepleegd. Het ziet er sterk naar uit dat het NOC strakkere normen zal aanleggen voor Montreal dan voor Miinchen. Dat is ook een financiële kwestie. Voor het nabije MUnchen kon nog wel eens wat door de vingers worden gezien en bleek het mogelijk dat een atleet, die plotseling een prestatie leverde alsnog werd uitgezonden. Voorzit ter Kees Kerdel heeft die .douceurtjes" meteen uit gebannen. Er zal voor Montreal geen sprake meer van zijn. Wie zich wil plaatsen voor de Olympische ploeg zal in de tijd tot eind 1975 presta ties moeten leveren in zware wedstrijden of toer nooien die metterdaad uit zending rechtvaardigen. Zo'n acht maanden voor de Spelen (in juli 1976) wordt de laatste schifting toegepast en men is het er nog niet over eens of dat via limieten zal geschie den. Bij de meetbare tak ken van sport is dat min of meer usance maar die (te) tijdig vastgestelde normen blijken veelal te licht te zijn omdat het prestatiepeil juist in de laatste maanden, als een ieder naar de absolute top toewerkt, sterk stijgt. Chef de mission Bram Leeuwenhoek (voor MUn chen, maar ook aangewe zen voor Montreal omdat hij inderdaad de allerbes te is) heeft dat ten aan zien van München met cij fers duidelijk aangetoond. Tijdens de Spelen ble ken verscheidene limieten op geen stukken na te rei ken naar de plaats dio werd verondersteld. Zoals het NOC zich thans voor stelt, zal alleen de reële kanshebber op een redelij ke klassering, gaan. En dat kan veel frustraties voorkomen. Noodzaak Voor de balsporten basket ball, handbal, hockey, voetbal, volleybal en wa terpolo zal het noodzake lijk zijn deel te nemen aan de door de betreffende internationale organisaties uit te schrijven kwalifica tietoernooien. Het NOC zal zonder meer uitzenden die ploegen die zich aldaar kwalificeren. Meedoen is dus noodzaak. Gezien de penibele financiële positie waarin vrijwel alle sport bonden verkeren en het feit dat ook het NOC uit een bescheiden ruif moet eten, lijkt het voorstel van de KNAU-afgevaardigde Koomen om te trachten een fonds te vormen, ui terst zinnig. Ter vergade ring werd er niet verder op ingegaan maar bij het nalezen van de notulen zal men er nog eens op stui ten. Toch een voorstel om tijdig over na te denken. Onder de maat Nu het einde van de com petitie nadert, zal FC Den Haag zich dienen te reali seren dat de aanval ver onder de maat blijft. In 31 wedstrijden konden slechts 27 doelpunten ge maakt worden, het slecht ste totaal van de ere-divi- sie. Wie bij deze overwe ging betrekt dat FC Den Haag het geluk had tegen NAC (8-3) en Feyenoord (3-3) elf keer in twee duels te scoren, komt tot de con clusie dat de resterende duels slechts een belab berd gemiddelde van iets meer dan een halve tref fer per week opleverden. Dat is ver beneden het moyenne van elke andere erc-diviaieformaöe. Voor het nieuwe seizoen zal FC Den Haag daarom vooral aandacht moeten besneden aan de versterking-van de aanval. 9

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9