Roda JC: te weinig kwaliteit NEC overwon alles wat kon tegenzitten sw&mm KRIBBIGE WISSELSPELERS Groenewoud blijft hopen mm JiS rjkp "XiJShiti L ri 1 J !Fu9H - HAARLEM Fritz Plitzka gaf het zonder om wegen toe. „Achteraf", deelde de Westduitse trainer van Roda JC met ongeëmotioneerde stem mee, „hadden we in de eerste helft meer initiatieven moeten nemen. We vonden 00 bij de rust echter een goed uitgangspunt. Vooral omdat we dan de wind mee zouden hebben." De Limburgse degradatiekandidaat kreeg wat hij wenste. Roda JC belette Haarlem, dat bij winst veilig zou zijn, inderdaad het scoren en de ei gen defensieve houding stond er „garant" voor dat ook aan de andere kant geen treffer viel. Tot zover liepen theorie en praktijk parallel. Maar der tig seconden na het hervattingssignaal van Berrevoets trok Peter Feteris, voor- en nadien weinig opvallend, een forse streep door de Limburgse plannen Haarlem ook na negentig minuten met een nul te confronteren. Feteris maakte gebruik van een aantal misvattingen In de defensie van Roda door hard en laag raak te schie ten. Daarmee leek niet alleen de ban gebroken, maar ontstond tevens een geheel ander spelbeeld. Tot genoe gen van de vierduizend toeschouwers die in de eerste helft een ontstellend slechte krachtmeting hadden ge zien. Beide ploegen speelden zo erbarmelijk dat het geen enkele verwondering wekte dat de score onaange tast bleef. Haarlem en Roda JC staken elkaar naar de kroon in het produceren van onbenullige passes en het opzetten van bij voorbaat tot mislukken gedoemde ac ties. Excuus Barry Hughes kon daarvoor mogelijk nog als excuus aanvoeren dat zijn ploeg opnieuw spelmaker Bobby Vormaer ontbeerde, maar Plitska had geen enkele ver ontschuldiging achter de hand. De Limburgse ploeg heeft met uitzondering van mid denvelder Advocaat en aanvaller Van Leeuwen te wei nig kwaliteit om aanspraak te kunnen maken op het predikaat eredivisieniveau. Haarlem acteert al wat lan ger in de hoogste voetbalafdeling, maar het team van Hughes bracht er in de eerste helft evenmin iets van te recht. Alleen Dries Boszhard liet nog wel eens iets ac ceptabels zien, maar Sadek en Wetzel droegen alleen maar bij in de grote ergernis. Van welke invloed een doelpunt kan zijn op het spelver- loop werd gisteren weer eens glashelder duidelijk. Maar wie verwachtte dat Haarlem uit de treffer van Feteris de inspiratie zou putten om Roda JC helemaal op de knieën te brengen kwam bedrogen uit. Want niet Haar lem bepaalde het verdere verloop van de strijd, maar de Limburgers, die wel uit hun schulp moesten kruipen. Maar toen echter trad de grote zwakte van Roda JC en de grote vorm van doelman Poldervaart van Haarlem aan het licht. De ploeg van Plitska, beseffend dat de aanval het enige wapen tot succes kon zijn, trok welis waar agressief naar voren, maar de opbouw was der mate slecht dat er te weinig mogelijkheden ontstonden. Vooral het middenveld van de Limburgers, waarop Dijkstra nauwelijks tot aanvaardbare daden kwam. om dat hij de bal het liefst zo snel mogelijk weer kwiit was, schoot schromelijk tekort Zwakte Dat Roda JC desondanks enige keren kansrijk in de buurt van Poldervaart opdook, moet dan ook alleen aan de zwakte van Haarlem worden toegeschreven. Welgeteld eenmaal kwamen de Limburgers tot een aan val, waarbij de bal soepel van voet tot voet ging, maar ook deze poging leverde niet het gewenste resultaat op. Door het opdringen van Roda JC kreeg Haarlem enkele mogelijkheden, maar Feteris kon bij drie kansen niet eenmaal de juiste richting vinden. Aan de andere kant ontwikkelde Roda JC grote druk. De Haarlemse verde diging wankelde enige keren, maar steeds trad Polder vaart als redder op. Onder meer bij enkele gevaarlijke afstandsschoten van Advocaat. ,,Met uitzondering van de wedstrijd tegen Feyenoord hebben we ons in elk duel vier of vijf doelrijpe kansen geschapen. Maar er komen geen doelpunten uit", stelde Plitzka spijtig vast. „De beslissing zal op de laatste competitiedag vallen FRANK WERKMAN op de grond. Niettemin kan Van Rooy niet scoren, omdat aanvoerder Korneliis hem nog net de ROTTERDAM - Ondanks het fraaie succes dat Feyenoord zaterdagavond óp FC Amster dam behaalde, wordt trainer Wiel Coerver gekweld door pro blemen die hij met zijn wissel spelers heeft. /Rinus Israel, Henk Wery, Dick BREDA NEC overwon de hel van Breda. En hoe? Het valt bijna niet te gelo ven: zo'n onvervalste thriller was deze degrada tie-topper. Alles wat erbij hoorde (inzet, spanning en sensatie) vonden de tien duizend optimistisch van huis vertrokken Braban ders terug in het voorna melijk door nervositeit be heerste voetbal mét alle denkbare hoogtepunten. De ontknoping van dit spekta kelstuk spande de kroon. Heel lang waande NAC zich in de zevende hemel door een doel punt van Brouwers. Iedereen keek met stomme verbijstering toe hoe de Nijmeegse ploeg die aanvankelijk weinig klaar maakte na de rust ineens op leefde. De door het grote ta lent Jan Peters geïnspireerde aanvallen kregen steeds meer vat op het spel. Het gevolg was onthutsend: Drie treffers voor NEC. Voor de al bijna af geschreven Nijmegenaren eèn ervaring om nooit meer te ver geten. Trainer Leen Looyen: „Ik had in de rust de moed al opgegeven. Ik vloekte als een bezetene uit teleurstelling". Misschien was deze onredelijke ontlading van ergernis net dat zetje wat NEC nodig had. Looyen: „Niet alleen ik kon niet tegen de ontgoocheling op. Ook de spelers zelf hadden het moeilijk." Dat was in de tweede helft niet meer te merken. Ineens zat de precisie in de acties en iedereen vond elkaar zonder moeite. Onnavolgbare inspira tor van dit nieuwe- NEC was Jantje Peters, een pupil, die het waard is om bij Feyenoord of Ajax uitgetest te worden. Hij zette elke bal naar zijn hand en wist zijn ploeggenoten aan te vuren tot een verbijste rende geestdrift. Niets was hem teveel; hij bleef komen. Toch was zijn genadeloze inzet niet de belangrijkste daad van de middag. Toen NEC nog al tijd tegen een achterstand aan keek, sprong dit kleine manne ke, in de zesde minuut na de 'rust, op aangeven van Kornelis boven de statische, maar veel langere Daan Schrijvers uit. Zo verrassend was deze actie, dat doelman De Jong zich fi naal verkeek op zijn kopbal: 1 —1. Dit feit betekende meer dan alleen maar een doelpunt. Het volhardende NEC had ge zien wat kon en was niet meer te stuiten. De ene aanvalsgolf na de andere kwam op het doel van Jan de Jong af. Toen al kon de heksenketel van Bre da bevroeden wat er zou ge beuren. Gerdsen draaide om de bal heen en zag de Duitser Priewe er beter voorstaan. Het duurde niet lang of de bal lag voor zijn voeten. Een schuiver van zeker dertig meter afstand verdween in de uiterste hoek' Beslissing Dat was de beslissing. Nie mand twijfelde meer. NEC had zichzelf overtroffen. De al lerlaatste theoretische kans om degradatie te ontlopen was toch nog benut. Wie had dat drie kwartier eerder durven hopen? Toen NAC dit duel superieur opende en duidelijk aantoonde dat het niet voor niets drie punten voor stond op de hekke- sluiter van de ere-divisie. Vooral nu het eindelijk blessu- revrij kon aantreden zou het voor eens en altijd bewijzen niet tot de zwakkeren te beho ren. Alles leek optimaal bij NAC te functioneren. De inzet was in voldoende mate aanwe zig en de stemming op het veld liet weinig te wensen over. NAC was in zijn ele ment. Dat gevoel van „ons kan niets overkomen" werd nog vergroot door de talrijke uitgespeelde kansen, die de nerveuze defensie van NEC weggaf. Dierickx de bewa ker van Peters kwam twee maal in ideale positie maar zijn schot miste zuiverheid. Dat kon moeilijk ook gezegd worden van Ad ft'ouwers, die na een kwartier het geluk aan zijn zijde had. Een hoog voor gezette bal sprong onver wachts van de borst van Ma- rijnissen, de Nijmeegse verde diger, af en vanwege zijn gro tere startsnelheid kwam de Brabander eerder bij de bal. Schellekens was net iets te laat uit zijn doel om een tref fer te voorkomen. Dat gaf de burger van Breda moed. NAC zou immers ook bij een gelijk spel betrekkelijk veilig zijn. Dat de wonderen op het voet balveld gelukkig nog niet zijn verdwenen kwam later aan het licht. Looyen nog een keer over de „metamorfose" van NEC: „Het grote verschil was Jan Peters. Hij liep aanvanke lijk achter Dierickx aan. Maar na de rust was het andersom". Geen wonder dat Nijmegen het onverhoeds nog hoopte te ont lopen. Als NEC namelijk de gradeert mag Peters weg. An ders blijft hij nog drie jaar. HANS DE BRUYN Scoreverloop: 15. Brouwers 1—0. 50. Jan Peters 1—1. 65. Priewe 1 —2. 80. Gerdsen 1—3. Scheidsrech ter: Beek. Toeschouwers: 15.000. Kamps, Jan Peters en Gerritsen, Gerdsen (Mellaard), Priewe en Van Deinsen. Schneider en Jan Boskamp staan, te springen om weer in het elftal te worden opgeno men, maar zolang Feyenoord goed draait is Coerver niet van plan zijn keurkorps te wij zigen. In de tweede helft zag het er ALKMAAR - De hele week had FC Groningen er op geoefend. Na weken van behoudend spel moest tegen AZ volledig op de aanval worden gespeeld. De counters hadden FC Groningen in de voorgaande wedstrijden al evenmin succes opgeleverd. Vandaar dat trainer Ron Groene woud voor de beste verdediging wilde kiezen: de aanval. Maar ook al staat AZ al enige weken op een veilige middenmootplaats, als aan klanten binding gedaan moet worden staan de Alkmaar- ders vooraan. Vandaar dan ook dat AZ met het tegen degradatie vechtende FC Groningen geen medelijden toonde. FC Groningen heeft weinig hoop meer op behoud. De «Delers geloven hec zoetjesaan wel. Niet echter trainer Ron Groenewoud. „We hebben nog drie wedstrijden. Daarin zitten nog zes punten. Ik maak geen berekenin gen meer. Ik leef van de ene week in de andere". Ron troenwoud heeft de moed nog niet opgegeven, al moet hij moedeloos worden na hetgeen zijn ploeg gisteren te gen AZ toonde, dat al na zeven minuten de score open de. Na een pass van Nygaard doemde Kist in het straf schopgebied op. Hij omspeelde doelman Nordstrom en schoot beheerst in: 1—0. Od dat moment speelde AZ met tien man. Spits Vreden- burg, die al kort na het begin door Bloemberg tegen do reclameborden werd gedrukt, moest kort daarop na een kopduel met een flinke wenkbrauwblessure uitvallen. Wolfgang Frank verving hem. Hij werd de grote man. Waarop hij al het hele seizoen heeft zitten wachten, ge beurde tegen FC Groningen. Met twee doelpunten werd hij de man van de dag. AZ kwam in de twintigste minuut op 2—0. Ruud Suuren- donk kopte met een forse boog de bal in het Groningse Trainer Groenewoud heeft alle hoop nog niet laten va ren. Zijn spelers lijken minder hoopvol gestemd. strafschopgebied. Daar stond de volkomen vrije Frank -He met een luchtige voetbeweging doelman Nordstrom passeerde. Kinderlijk ^C Groningen trachtte na de rust de achterstand weg te werken maar de ploeg mist nu eenmaal klasse om werkelijk gevaarlijk te worden. Hoe kinderlijk werden de kansen om zeep gebracht en hoe simpel kon doel man Gernit Vooys zich onderscheiden. Geen Groninger die het hem echt lastig maakte. En met harde schoten kun je Gerrit Vooys dit seizoen niet verrassen. FC Groningen ging echter .zo onstuimig te keer, dat Bloemberg de gele kaart kreeg. In de eerste helft al had hij zich zo veelvuldig schuldig gemaakt aan al te fors spel, dat scheidsrechter Pijper het geel trok nadat hij aanvoerder Meyer, die een sterke rentree maakte, in de zij had gestompt. AZ kreeg ondanks de druk van FC Groningen kansen. Wokke, halverwege dit seizoen door AZ gecontracteerd, kopte tegen de lat. Maar daarna ging Groningen het spel dicteren. De Groningers gingen daarbij echter zo simpel te werk dat AZ geen enkele moeite had de aan val te ontregelen. Toch werd het na een half uur 2—1 door Timmermans. AZ vergrootte toch de marge weer tot twee treffers. Frank dook de vrije ruimte in na een pass van Wokke. Bloemberg verkeek zich grandioos op de pass, kon niet meer ingrijpen en zonder problemen schoot Frank de ba! achter Nordstrom. TON DE WIT Scoreverloop: 8. Kist 1—0, 20. Frank 2—0. 75. Timmer mans 21, 85. Frank 31. Scheidsrechter: Pijper. Toe schouwers: 6000. AZ'67: Vooys; Mol, Meijer, Vonk, De Vries; Wildbret, Suurendonk, Nygaard; Kist. Vredenburg (Frank), Theuns (Wokke). FC Groningen: Nordstrom; Oosterwold, Bloemberg, Schipper, Elmers; Van der Heide, Jensen, Hovenkamp; Bos (Mennega), Gritters, Timmermans. LAATSTE LOODJES FC Groningen: thuis Haarlem en PSV; uit FC Utrecht. NEC: thuis Feyenoord en Haarlem; uit AZ'67. Roda JC: thuis FC Utrecht en Ajax; uit PSV NAC: uit FC Twente en Go Ahead Eagles; thuis Feyenoord. aanvankelijk naar uit dat Jan Boskamp de plaats zou inne men van Rijsbergen. Coerver sommeerde de middenvelder zich warm te lopen. Maar toen Rijsbergen strompelend het veld verliet, viel niet Boskamp maar Dick Schneider in. Een beslissing die na afloop een Coerver: „Het is allemaal erg felle woordenwisseling tussen vervelend voor de jongens die trainer en Boskamp tot gevolg op de reservebank zitten, had. maar ik kan het ook niet hel pen. Toen Rijsbergen gebles seerd raakte, vond ik Schnei der de meest aangewezen fi guur om hem te vervangen. Wat Israel betreft; ik vond het vervelend voor hem dat hij niet mee kon spelen, maar ik kan Van Daele niet laten val len. Rinüs krijgt heus zijn kans nog wel. Ik weet zeker dat hij terugkomt. Maar het zou, nu Feyenoord zulke goede uitzichten heeft op het kam pioenschap, niet verstandig zijn om het elftal steeds te veranderen".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 18