Imperium volhardt in optimisme GROEP VAN MARJOLEIN BRIËR IN LAK-THEATER Jonge kunstenaars exposeren bij Ars CREATIVITEIT IN VOORHOUT Frans concert in Duiven voorde'5 Generale voor Indonesië-tournee Schaak- dagen in Leidsenhage 55 ZATERDAG 20 APRIL 1974 LEJDSE COURANT rV V Leiden Van de profeet Eze- chiël naar de Vlaamse auteur Louis Paul Boon is schijnbaar een enorme stap, en de mede deling dat de toneelgroep Im perium haar jongste productie gebaseerd heeft op het werk van deze twee schrijvers, geeft dan ook alle reden tot een licht schouderophalen. Toch is de afstand tussen de bijbelse oudheid en de moder ne wereld van Boon minder groot dan men zou denken. In zijn boek „De meisjes van Jesses", geïnspireerd op de Sharon Tate-moorden, is Boon zelf al teruggekeerd naar de mystieke maar ook decadent- misdadige sfeer van het oude Babyion en het werk van Im perium komt eigenlijk neer op het doortrekken van deze lijn met een doelbewuste poging om de problematiek verder uit te diepen. Wie echter op grond hiervan verwacht om bij zijn bezoek aan het Microtheater in de Vestestraat geconfronteerd te worden met een (min of meer) bijbels drama of met een modern mysteriespel, har de waarheden en wereldher- vormende boodschappen, zal ieder geval bedrogen uitko men. Natuurlijk is de waar heid hard,- keihard zelfs, maar het streven van Imperium blijft vóór alles om de mensen een „avondje uit" te bezorgen. Steekt het publiek van dit ...avondje uit" iets op, wordt het aan het denken gezet (en dat is wel de bedoeling), dan is dat meegenomen. Als kernthema van „Keer omme" (de naam van deze nieuwe productie) zou men het begrip „samenwerking" kun nen beschouwen en de bedoe ling van Imperium is vooral om de onwil en zelfs de onmo gelijkheid- tot serieuze samen werking te belichten. Dit ge beurt via allerlei herkenbare situaties die variëren van het samendrijven van subversieve elementen in een stadion -tot het langs-elkaar-heen-leven in een modern flatgebouw. Dat hierbij waar mogelijk de hu mor sterk op de voorgrond treedt, is voor wie de werkwij ze van Imperium kent zonder meer duidelijk. Ook het muzi kale aspect wordt echter niet vergeten: de gehele voorstel ling wordt omlijst door liedjes, zelfgemaakte en parafrases op bestaande teksten, en twee gi taristen zijn voortdurend op het speelplan aanwezig. De „boodschap" van Imperium komt in het gedeelte na de pauze meer naar voren. Voort bordurend op het gegeven van het „dal van de dode doods beenderen" wordt de voorstel ling a.h.w. nieuw leven inge blazen door de overtuiging dat er wel degelijk een toekomst en dus reden tot optimisme aanwezig moet zijn. jDmdat de nagestreefde samenwerking echter alleen in „het nieuwe Jeruzalem" optimaal aanwezig kan zijn, wordt de mens in zijn huidige leefsituatie ..ver oordeeld tot samenwerking", met andere woorden: de sa menwerking is een onbereik baar doel dat hij zijn gehele leven lang met hart en ziel moet nastreven. De voorstellingen van „Keer omme" zullen van 20 april (première) tot 31 mei plaats vinden in het microthcatèr Im perium in de Vestestraat op iedere vrijdag- en zaterdag avond. Paul Korenhof LEIDEN De dansgroep van Marjolein Briër staat voor een hoogtepunt in haar nu bijna vierjarig bestaan. In juni vertrekt het gezelschap naar Indonesië voor een toemee van bijna een maand. Uiteraard zijn de ver wachtingen van de dansers hooggespannen. Er wordt de laatste weken al stevig gevijld en geschaafd aan het bijna totaal vernieuwde repertoire, dat op verschillende plaatsen in de Archipel (niet alleen in Djakarta en ver der op Java, maar ook in de Molukken) zal worden uit- veelbelovende Leidse balletgroep - tevens ter afsluiting van het theaterseizoen '73/'74 - geven Marjolein en de harennog eenmaal een voorstelling van de balletten die In Indonesië de show moeten stelen en waarvan al eer- der. enkele maanden geleden in de aula van het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest. met zeer veel succes voor een uitverkocht huis een uitvoering werd gegeven. Het halletminnend oubliek dat het afgelopen jaar in ge tal beduidend is toegenomen, kan op 27 en 28 april tal beduidend is toegenomen, kan op 27 en 28 april a.s. (zaterdag en zondag) in het LAK-theater aan het Le.- vendaal nog eenmaal recente topchoreografieën van Marjolein Briër in zich opnemen. Daar zijn natuurlijk alle jongste uitschieters bij, zoals May be the morning, Brown Baby (die in Indonesië een andere naam krijgt), Play it!. Het poëtische Valerie en de komische facetten van Marjoleins scheppingskracht Live it up en People in town en niet. te vergeten het dramatische Waves Of hope en de gospeldansen. Beide avonden valt opnieuw van een première te genie- tpn. Voor de eerste maal brengt de dansgroep een modern tap-dance" op de planken. De choreografie is van Phil Muriloff. Deze première is tevens de infroduc- tie van deze dansvorm in Leiden. De inleiding wordt gegeven door een oude rot in het theatervak. Frans Muriioff. die de tap-dans destijds in Nederland vaste bodem gaf. Een leuke gelegenheid voor de jongeren om «'e tap-dans eens vam nabij mee te maken en voor de ouderen een aangentame verpozing bij herinneringen aan de jaren van weleier. De dansgroep Marjolein Briër wacht een druk seizoen na de vakanties. In Leiden zelf zal in die periode praktisch niet worden opgetreden, omdat men reeds is „volge boekt" voor voorstellingen buiten de Leidse regio. Ook zal in 1975 het repertoire verdere vernieuwing onder gaan. Voor de twee awonden in het LAK theater aan draag 20.15 uur zijn kaarten verkrijgbaar bij de Leidse Balletschool en bij espressobar „Gonk". Pieterskerk- choorsteeg. (Foto Huib Burer). Burgemeester van Oegstgeest in het zilver OEGSTGEEST Op 16 mei a.s. hoopt burgemeester jhr. T. A. J. ^van Eysinga te Oegstgeest zijn zilveren jubileum te vieren. "He jubilaris heeft nadrukkelijk te kennen gegeven op genoemde da tum in besloten kring met en kele naaste medewerkers uit Oegstgeest en Hellevoetsluis bij- - een te zijn. JHet mooiste geschenk dat Oegst- 'J geest mij zou kunnen aanbieden - is een financiële bijdrage in het l orgelfonds van de Groene Kerk", aldus de burgemeester. De raadszitting op de 16e mei a.s. "zal gewoon doorgang vinden - doch daarna zullen de raadsle- - den „elders" in de gelegenheid izijn het glas te heffen. Grofvuil LISSE Het grofvuil wordt woens dag 24 april 's morgens opge- haald in wijk 2 (Poelpolder) en de flats Poelpolder, 's Middags - wordt het opgehaald in wijk 1 (het niet in de Poelpolder gele- gen deel van de maandagwijk). LEIDSCHENDAM De Leid- schendamse Schaakvereniging „Corbulo" organiseert ter gele genheid van het 4e lustrum op 23, 24 en 25 mei drie schaakda- gen in Leidsenhage waaraan y o.a. de bekende schakers Don- ner, Ree en Withuis meewerken. Er worden wedstrijden gehouden in gevarieerd snelschaak, een -. scholierentoernooi en op 25 mei een simultaan-seance met me- 3 vrouw H. Timmer, J. H. Don- I :ner, H. Ree en B. J. Withuis. Per wedstrijdonderdeel en per deelnemer zijn de inschrijvings- kosten 1 gulden. Ihschrijvingskaarten zijn te ver- krijgen bij de wedstrijdleiding Nassaulaan 19 te Leidschendam. %Aan de snelschaakwedstrijd kan alleen word») deelgenomen door leden van de Haagse Schaak j Bond. De gong-wedstrijden op de laatste dag van de lustrum feesten zijn alleen toegankelijk voor leden en oud-leden van de LSV „Corbulo". Opening PTT- computercentrum ÊEIDSCHENDAM Het Hendrik Reinoud-computercentrum van het Directoraat Automatisering van de PTT zal woensdagmiddag 24 april officieel in gebruik wor-1 den gesteld dóór de oud-direc-1 teur generaal van de PTT, de hqer H. Reinoud, naar wie het I ^computercentrum wordt ge noemd Bij de opening zullen ook de hui-1 'dige directeur-generaal van de PTT, drs. Ph. Leenman, en de i 'burgemeester van LeidsChen- dam, de heer E. J. M. Kolfscho ten, tegenwoordig zijn. VOORHOUT - De volksuniversteit „Voorhout" houdt een tentoonstelling in Huize St. Agnes, Herenstraat 45 van 25 april t/m 1 mei a.s. Er zullen werken te zien zijn van leden van de pottenbakclub, de creatieve kindercursus, de cursus creatieve handvaardigheid voor volwassenen, de fijne keuken en de bloemschikcursus. De opening vindt plaats vrijdagavond 26 apripom 8 uur, voorafgegaan door een rondgang door het dorp van de muziekvereniging „Sint Caecilia". De expositie is voorts geopend: zaterdag 27 en zondag 28 april: van 2 tot 6 uur. Maandag 29 april t/m woensdag 1 mei: van 2 tot half 5 en van half 8 tot half 10. Op Koninginnedag zal de tentoonstelling extra geopend zijn van 10 tot 12 uur 's middags. Op Koninginnedag zal 's middags aan alle kinderen van Voorhout de gelegenheid worden geboden creatief bezig te zijn in de Boerhaave- school (bij mooi weer buiten) van 1 tot 5 uur. LEIDEN Tot 30 april a.s. duurt een tentoonstelling in de exposi tiezaal van Ars Aemula Naturae aan de Pieterskerkgracht van werk door een drietal jonge kunstenaars: de Leidenaar Hab van den Wijngaard met „gra phics", de in Delft wonende Pe ter Peereboom met „move ments" en de in Zoetermeer woonachtige Thomas de Bruyn metpaintings" zoals hun artis tieke producten op de uitnodi ging,'worden genoemd. In een de tentoonstelling begelei dend stencil omschrijven de drie exposanten hun werk zelf: „Het door mij ge-exposeerde werk vindt zijn oorsprong in een filosofie, die op bewegingen bebaseerd zijn. Mijn bevindin gen op dit gebied zijn, dat een beweging ontstaat door een snelle aaneenschakeling van be wegingen. Dit tracht ik nu visueel over te brengen. Dit werk is gebaseerd op dc dans." (Peereboom, geb. 1952) Mijn werk start met een begrip, ï).v. samenzijn. Naar aanleiding daarvan tracht ik mijn gedach te-associatie vast te leggen door middel van spanningen tussen kleurvlakken en ronde natuurlij ke vormen. Het voornaamste voor mij is echter dat u (d.i. de kijker) uw eigen gedachte-asso ciatie vormt d.m.v. het zien van mtjn schilderijen." (de Bruyn, geb. 1949). Hab v.d Wijngaard (geb. 1953) geeft geen eigen analyse van zijn werk, maar volstaat met enkele citaten uit 1 verslagen van een eerdere ten toonstelling. Geef -Het werk van Peereboom bestaat uit composities van kleurvlak ken in Verschillende vormen, waarbij het geel sterk domi neert. Hij geeft daaraan(over wegend Franse) titels mee, die voor de kijker lang niet altijd een bevredigende verduidelijking zijn, andere echter de lading toch wel bevredigend dekken, Leiden In deze rubriek wordt de lezer de gelegenheid geboden te weten te komen welke „curiosa" hij bezit. Hiertoe behoeft alleen een beschrijving met eventueel een foto van een bepaald onderwerp gestuurd te wor den aan: „Vertrouwd met oud" red. Leidse Courant, Kort Rapenburg 2, Leiden. Het voorwerp zal dan door een deskundige worden bekeken en in deze rubriek worden beschreven. Van een van onze lezers kregen we foto's van twee tafels, een ovale eettafel op een balusterpoot en een gefineerde bijzettafel. De eerste is een gedeelte lijk massief mahoniehou ten. gedeeltelijk met ma honie belijmde biedermei ertafel. In deze tijd zijn vele ronde of ovale tafels op één poot gemaakt. Het model met één poot die op een driesprant rust. stamt uit de empiretiid. De poten hadden in die tijd de vorm van een ron de of driekante zuil. De onderkant van de zuil was soms gebeeldhouwd met een bladmotief. De driesprant rustte meestal op klauwpoten. De gesne den delen werden donker groen geschilderd ter imi tatie van brons. De balus ter- of peervorm van de poot. de ovale vorm van het blad en de gebogen driesprant zijn duidelijke kenmerken van de bieder meiertijd. Vaste eettafels raken pas in de 16e eeuw in gebruik. Daarvoor at meh van ta fels op schragen, die na de maaltijd verwijderd konden worden. De tafels werden toch altijd met kleden bedekt, dus het ui terlijk van het meubel zelf was niet belangrijk. Vertrouwd met oud Biedermeier tafel i Louis XVI tafel Een variant op deze op- ruimbare tafels is de flap-aan-de-wand. Dit zijn ronde of ovale tafels op drie poten die zodanig op geklapt kunnen worden dat men ze plat tegen de muur kan plaatsen. Meestal is het blad be schilderd, zodat zij in op gevouwen toestand als wanddecoratie dienst doen. Zij werden vooral in het oosten en noorden van ons land veel ge maakt. Uit Hindelopen b.v. komen zeer fraai be schilderde exemplaren. npire en biedermeiertafels kon den vaeék door middel van tussenbUiden vergroot worden. Dergelijke tafels die ter ondersteuning van het blad, vaak ook uitklap bare peten hebben heten coulissen tafels Het andere tafeltje dateert uit de ja ren negentig van de 18e eeuw. H'ït is met verschil lende houtsoorten, waar van het meest gebruikte satijnhoutt is, beplakt. In het midditn van de bladen is een s«:helpmotief aan gebracht. Om kleine ge deelten vam het hout don ker te ma»ken en zodoende enige tel.ening aan te brengen, werd het hout gebrand door het in ver hit zand steken. Het schelpmotief in deze vorm en de tandlijst in de bladregel zijn in de Louis XVI-stijl geliefde orna menten. Dit soort tafel tjes dienden om gerech ten op klaar te ze<ten. In het Frans heten ze dan ook console-desserte, tafel waar het nagerecht op gezet wordt. Makkejijk verplaatsbare bijzettafels in allerlei vormen en vaalc- met laaries en uit klapbare of uitschuifbare bla3en waren zeer in zwang gedurende de ne gentiende eeuw en luiste ren bij ons naar de naam Fraai zijn onder meer doeken als „Herfstdans", alsook ,,1'Impres- sion rouge". Ritmisch sterk werkend is „lis dansent bleu et jaune", mooi is ook „l'Autre jour". Mij persoonlijk konden het meest bekoren en spraken mij ook het sterkste aan „La neige et une fleur" gecompo neerd uit een wit vlak. zv/ak ge broken door wat donkerder lij nen en het geheel doorsneden door een smalle groene strook. Ook „La dormi" met de sugge stie van een in blauw geschil derd bedekt venster. Thomas de Bruyn benut het hal- ve-cirkelmotief om zijn gevoe lens uit te drukken. Evenals Peereboom heeft hij een goetj afgewogen kleurgebruik. Zijn doeken zijn sensueel. „Ontlui kende luister" en „Eb en vloed" konden mij wel boeien, maar ik vrees toch dat het steeds terug kerende compositorische motief weieens tot verstarring zou kun nen leiden. Een geheel ander genre van hem is een serie van vijf schilderijen onder de naam „Leven". Poliepachtige figuren met één open oog. Vervolging Over Hab van de Wijngaard schreven wij reeds eerder naar aanleiding van een tentoonstel ling bij De Bink, waar ook werk hing, dat hij op de tentoonstel ling bij Ars aanwezig is. Hij heeft een heel eigen stijl in dik wijls korrelig-uitvloeiende lijnen op klein formaat. Veel onder werpen waren er toen - en nu ook weer - ontleend aan de jo denvervolging in '40-'45. Maar ik blijf er bij, dat die toch te leeg en te weinig zeggend zijn. Toch kan dat m.i. moeilijk an ders. Hij heeft zelf die barre tijd niet meegemaakt, hij kan het dusalleen hebben van horen zegden en dat is nooit een bron voort intense ontroering, die de herinnering aan die tijd bij zo- velen. die ze hebben meege maakt, nog steeds bovenkomt. Dat deze jonge tekenaar daar toe niet in staat is, is verklaar baar. I Dat neemt niet weg Jat er toch wel bijzondere prentjes in zijn collectie voorkomen. Dat zijn onder anderen „Treblinka" I (toch een herinnering aan de Jo denvervolging), „Stilte", „Bur gers van Calais 11"'. „Don Oui- J chote". „De Zoon'. „Jom Ki- poer" en „Petrus" >m er enke- I Ie te noemen. Daarnaast meen ik ook dat hij zich n- t zo moet vastbijten in zijn hu dige ma- nier van tekenen. Hij moet toch ook wel wat anders in de mars hebben? Schilderijen, zinkplastieken en textiel- objecten bij Van der Vlist LEIDEN In Galerie Van d Wist aan de Botermarkt is to 12 mei a.s. een gevarieerde ten toonstelling ingericht van schil derijen door Antoine Tames uit Alkmaar, Zinkplastieken Paiet van Steyn en z.g.n. textiel objekten van Machteld Wij gersma. Het werk van Tames omvat eei aantal soms min of meer sur realistische doeken in over he algemeen wat vale en vagi kleur in z.g.n. fijnpeinture. Een uitzondering daarop maakt schilderij van een zwembad, da naast strak van compositii sterk van kleur is rond de smij dige figuur van een eenzame 1 baadster. Er hangen van Tamei ook een viertal architectuur stukken, vreemde, ruïneuze blokkedoosachtige bouwsels, ge< nummerd 1 tot en met 4. De laatste is het sterkst van com positie en kleurgebruik. Eei mooi portretje is „Profiel Andere portretten hebben echter nog wel zwakke punten. De weergave van de ogen b.vj schijnt niet tot de beste mogei lijkheden van Tames te beho. Het textielwerk van Machteld Wiegersma is nogal verschillend van opvatting. Zo hangt er r veel nogal wilde weef knoopsels b.v. een klein kleedje, gedekt van kleur vrije, niet-extravagante compo: sitie. Voorts toont zij een drietal opengewerkte constructies op 'n stalen raam, die eveneens wel aantrekkelijk zijn, alsook een weefsel „Drie Cirkels". Haai; andere, hier getoonde werk is echter wel zeer wild en zeker geen decoraties, die de rust een interieur waarborgen en nadrukken. Tenslotte toont Piet van Steyn een aantal zink-constructies, die niet groots zijn maar wel origineel en soms suggestief van bouw. Ik wijs daarbij op „Stuwing", een mooi werkstuk van tegengestel de diagonalen. Ook „Architect tuur" is aantrekkelijk. Mooi is ook een compositie van vrije driehoeksvormen op een vier kant vlak, alsmede „Opgra ving" dat visueel sterk herken baar Is. Willem PrinS VOORSCHOTEN De zangeres Inge Fröhlicht, de hoboist Maarten Karres en de pianist Ton Hartsuiker verzorgen don-) derdag 25qapril in kasteel Dui venvoorde een concert. Het pro-j gramma is samengesteld uit. werken van Franse componisten, Saint-Saëns, Fauré. Massiaen,, Dutilleux en Poulenc. Deze Franse muziekavond is de eerste van een serie culturele avonden, die dit seizoen door de stichting worden georganiseerd. In de loop van het jaar zullen in, het Voorschotense kasteel het Residentie Strijkkwartet, de pia nist Ludwig Olshansky en het Bergonzi-kwartet optreden. Concert in Leidschendam LEIDSCHENDAM Dinsdag 23^ april geven Anje van Wijk en het Trio Louis van Dijk 's avonds om 20.15 uur een con-' cert in de Kruisheuvelkerk aan de Burgemeester Roeringlaan. De mezzo-sopraan Anje van Wijk zingt begeleid door de pia nist Rudolf Jansen werken van o.a. Max Reger, Brahms, Die-1 penbrock en Ravel. Na de pau ze het trio van pianist van Dijk,- bassist Jacques Schols en drum-, mer John Engels. Toegangs-. kaarten van vier gulden (CJP- houders betalen de helft) zijn, bij de bekende voorverkoop-, adressen te krijgen en vanafj 19.30 uur aan de zaal. Kienmiddag LISSE De Algemene Bejaarden- bond afd. Lisse gaat het soos-sei-1 zoen sluiten met een kienmiddag I in gebouw „Welkom" op 25 april. Willem Prins Aanvang 14.00 uur.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4