NOC brengt „lessen van München in praktijk voor Montreal 1976 Madrid naar Krol of Coster belde hij even wilde komen vanuit Celtic speelt onder protest Atletico Madrid gaat in beroep Molteni: Merckx start in G iro Merckx: Ik ben het niet van plan In hobbykelder treuren 18 fietsen en 64 wielen om wegblijven van baas VRIJDAG 19 APRIL 1974 HET BINNENHOF PAGINA 13 GLASGOW Het bestuur van Celtic Glasgow heeft gisteren besloten dat de Schotse kam pioen volgende week, zij het onder protest, de return voor de halve finales Europacup 1 zal spelen tegen Atletico Ma drid. Celtic legde zich daarmee neer bij een beslissing van de UEFA die van uit- of afstel niets had willen weten. De eer ste wedstrijd tussen beide ploe gen in Glasgow ontaardde in een complete veldslag. „Wij zijn het niet eens met de beslissing van de UEFA, maar zullen maandag naar Madrid afreizen om daar de return on der protest te spelen", zo ver klaarde Celtic-voorzitter Des- mond White. Inmiddels is bekend gemaakt dat bijna alle Celtic Supporters ingegaan zijn op het verzoek van White om hun favorieten niet naar Madrid te vergezel len. Op 15 man na hebben alle 250 supporters die al hadden ge boekt hun reserveringen inge trokken. Hugh Delaney, de se cretaris van Celtic's supporters organisatie toonde zich opge lucht over deze positieve reak- tie van het publiek. „Er hoeft maar één Celtic-supporter in Madrid het veld op te rennen om ons alles te doen verlie zen", aldus Delaney. MADRID - Spaanse voetbalcrltlcl hebben de Europese voetbal unie (UEFA) „oneerlijk en partijdig" genoemd vanwege de schorsing van zes spelers van Atletico Madrid. De zes mogen a.s. woensdag niet tegen Celtic Glasgow aantreden In de halve finales van Europacup 1. Drie van de zes waren tijdens de eerste ontmoeting tussen Atle tico en Celtic van het veld gestuurd, terwijl de anderen de gele kaart kregen. De voorzitter van Atletico, Vicente Calderon heeft gezegd dat de zes in beroep zullen gaan tegen het besluit van de UEFA om speler Ovejero te schorsen omdat deze in Glasgow niet was opgeschreven. Calderon zei: „Het is duidelijk dat de UEFA ons niet recht vaardig heeft behandeld". Het dagelijkse Sportblad „Marca", schreef in een commentaar: „Het probleem waarmee Atletico nu kampt en alle andere Spaanse teams die aan UEFA-tour- nooien meedoen straks zullen kampen is dat we totaal machte loos staan tegenover die internationale organisatie, waarvan toevallig een Engelsman hoofd is". Ferenc Puskas gepolst door Ajax Ajax benaderde Puskas ATHENE Ferenc Puskas, de vroegere ster-voetballer van Real Madrid en thans manager van de Griekse voetbalclub Pa- nathinalkos, heeft gisteren ge zegd dat hij een aanbod heeft ontvangen om manager te wor den van het Amsterdamse Ajax. Woensdag had hij in Athene een onderhoud gehad met een func- t onaris van Ajax, Nicolaas Ber ger. „Wij hebben het aanbod besproken maar helaas kan ik er thans niets over vertellen." aldus Puskas. Puskas werkt voor Panathinaikos sinds 1970. De club staat thans op de tweede plaats van de Griekse eerste afdeling waarin 18 clubs vertegenwoordigd zijn. De kans dat Panathinaikos door nummer 1, Olympiakos, te ver slaan dit seizoen kampioen wordt, wordt niet bijster groot geacht, alhoewel er nog zeven wedstrijden moeten worden ge speeld. Sportbrief uit Brussel door Jan Wintraecken DEN HAAG Op de scheidslijn tussen verleden (Olympi sche Spelen 1972 München) en toekomst (Spelen 1976 in Montreal) bezonnen bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité en bondsafgevaardigden zich gisteravond in een van de zalen van het nieuwe Centraal Station in Den Haag langdurig over beide evenementen. Uiteraard het meest over Montreal waarvoor de samenwerkingsstruc tuur en seleotlemethodiek de voornaamste onderwerpen van bespreking vormden. Geleerd hebbend van München zijn de belangrijkste wijzigingen ten opzichte van de gedragslijn 1972: leden team hadden gedaan. Zij wier pen zich tot het laatst in con frontaties met zware tegenstan ders. tactcollege dienen zij te zijn die Vooral bij zwemmen, aldus Leeu- leidende topsportfunctionarissen van hun bond zijn voor de af zonderlijke onderdelen van de Olympische sporten; begin mei van dit jaar zal de eerste bij eenkomst zijn van contactcolle ge, chef de mission Bram Leeu wenhoek en chef medische be geleiding; daarnaast zullen aparte besprekingen worden ge houden met trainers/coaches; de paramedische begeleiding zal ruimer moeten zijn dan in Mün chen; eventuele kwalificatiere- gels van internationale federa ties zullen niet zonder meer. door het NOC worden gehono reerd; het NOC zal wel de kwa- wenhoek, heeft dit ontbroken. Voorts lichtte hij aan de hand van sprekende voorbeelden toe dat in verscheidene gevallen de gehanteerde limieten te licht waren geweest maar nergens te zwaar. Teneinde te komen tot een zo groot mogelijke „prik kel" wenste hij voor Montreal behalve het contactcollege nau we samenwerking met trai ners/coaches, wat dan ook een nieuw onderdeel van de voorbe reiding is. Wat betreft de limie ten stelde hij dat de prestatie stijging elders in de vóór-Olym pische periode nog strenger zal moeten worden ingecalculeerd. lificaties aanvaarden via plaat- j)e algemene norm, volgens welke singstoernooien voor basketball, handbal, hockey, voetbal, vol leybal en waterpolo; in het na jaar van 1975 zullen de normen voor ieder onderdeel nader wor den gespecificeerd. Bram Leeuwenhoek, chef de mis sion in München en in 1976 ook in Montreal gaf in zijn terugblik een kritische benade ring tot de destijds gestelde doelen. Hij kwam tot da conclu sie dat de toen gehanteerde vroegtijdige aanwijzing van de ploeg in verscheidene gevallen gunstig resultaat had opgele verd, in sommige echter ook minder gunstige en zelfs slech te. Uit de totale prestatie, gele verd in München, bleek naar zijn mening wel dat het tijdstip van aanwijzing niet doorslagge vend was geweest, wel dat het in sommige gevallen had geman keerd aan consequente uitvoe ring van het principe. Daarmee bedoelde hij dat in verscheidene sporten de prikke' had ontbro ken tot het laatst het vormbe- atleten zullen worden uitgezon den, bleef zoals voor München gold: het verrichten van presta ties die de verwachting recht vaardigen dat werkelijke strijd op Olympisch Niveau zal wor den geleverd. Hieruit volgde het besluit dat redelijke verwach ting voor 't leveren van strijd op Olympisch Niveau primair is, zodat eventuele kwalificaties gels van internationale federa ties niet zonder meer zullen worden gehonoreerd met uitzen ding. NOC-voorzitter Kees Ker- del: „Dat geldt wel voor de ge noemde balsporten. Wij achten het onjuist om in te grijpen als een ploeg zich via een plaat- singstoernooi heeft gekwalifi ceerd. „Het zal derhalve niet meer voorkomen dat het NOC desondanks besluit dat naar haar mening een dergelijke ploeg toch niet voor uitzending dn aanmerking komt. Voor die sporten worden kwalificatietoer nooien dus wel zeer belangrijk: het is dan alles of niets. afgevaardigde van de KNAU, Hans Koomen, die stevig leek te runnen aan de grondvesten van het NOC met zijn opmerking: „Dient het NOC zich niet te be zinnen over zijn taak? Het NOC beslist tenslotte wie ploegleider wordt, al is er tevoren overleg gepleegd; het NOC behoudt zich de uiteindelijke beslissing over wel of niet uitzenden voor. De «pelen zijn voor atleten niet minder dan wereldkampioen schappen en do KNAU heeft te weinig beslissingsbevoegdheid. Bovendien is het bedrag voor de voorbereiding ten enemale on toereikend als wij bij benade ring ons willen voorbereiden, en dus willen strijden, op een ni veau dat in andere landen te bereiken is, bijv. in het oost- blok". Koomen meende dat er dan ook „verzachtende omstan digheden" in de vorm van een minder scherpe selectienorm mogelijk zouden moeten zijn. Voorzitter Kerdel bestreed dat uit voerig. „Bepaalde situaties overleefd en niet meer pas send?" zo reageerde hij. „Wij hezien ons werk kritisch, wij werken voor u en in uw op dracht. Het moet niet zo worden dat we zeggen: die arme jongen heeft er zo hard voor getraind, laat hem dan maar gaan. Wij handhaven ons beg:nsel „gelijke monniken, gelijke kappen". Wat het bestuur doet, is gegroeid na jarenlang overleg met de bon den en door ervaring met vier opeenvolgende Olympische af vaardigingen". Toch boekte Koomen een groot succes. Bijgestaan door mevr. Fentsahm (KNGV), die even eens van mening was dat de at leten volgens de geldende (fi nanciële) normen niet dezelfde kansen als elders werden gebo den, meldde K. Kerdel dat de be ruchte regel 26 van het IOC, handelend over het begrip ama teurisme, op de helling staat en zodanig gewijzigd zal worden, als in oktober daarover wordt beslist, dat ruimere vergoedin gen voor verlet mogelijk zullen zijn. Piet Bromberg (Hockeybond) kwam met een concreet voor beeld: „Kunnen we loonderving krijgen voor de hockeyers die naar het voor-Olympisch toer nooi gaan in Montreal om te trainen op de speciale „vloer"?. Herman van Kaïnebeek. een van de vice-voorzitters van het IOC, bevestigde cit. Hij was Uit handen van Kees Kerdel ontvangt Atje Keulen Deelstra de van mening dat de normen ze- erepenning van het NOC. ker in die zin verruimd zullen worden. Voor het NOC dan de taak voor verruiming van de fondsen zorg te dragen. De overige agendapunten vergden weinig tijd. De van Tuyll-beker voor bond of verenig'ng waar van een of meer leden de beste sportprestatie had(den) gele verd, ging voor de periode 1973 -1974 naar de Kon. Ned. Hoc keybond (heren winnaar wereld beker) en Atje Keulen-Deelstra mocht uit handen van Kees Kerdel de erepenning van het NOC ontvangen voor haar pres taties in Sapporo 1972 (zilver en twee bronzen medailles) en als dank voor hetgeen zij in haar beëindigde sportloopbaan had gepresteerd. HERMAN VAN BERGEM houd te testen in keiharde wed- Kees Kerdel wees ook elke vorm strijden, zoals Ilja Keizer indivl- va'n „schipperen" af. Hij kwam dueel en hockey en turnsters als hiertoe na een pleidooi van de MILAAN Technisch directeur De door ziekte-aanvallen geplaag- Giorgio Albani van Molteni heeft gisteren verklaard dat Eddy Merckx dit jaar toch in de Giro za stalrte». Dit in tegenstelling tot eerder gedane verklaringen van Merckx zelf. de Belg, liet eerder weten niet aan de Giro die hij vorig jaar voor de vierde maal won te zullen deelnemen. twijfel onderhevig, want tegen over een verslaggever van As sociated Press verklaarde Eddy Merckx gisteren: „Ik ben niet van gedachten veranderd. Er zijn geen nieuwe feiten waardoor ik van gedachten zou kunnen veranderen. Als rk bin nenkort naar Italië gu zal ik met meneer Albani spreken. Voorlopig heb ik nog geen plan nen om de Giro dit Jaar te rij den". Het Is hard te sterven als de lente komt. Eddy Merckx zit In zijn dure Kraainemse cu endsnest als een meesmuilende labbekak met hangwangen naar de talevisie te kijken hoe zijn soortgenoten de ene klassieker na de andere a/draven. Sabrina en Axel aan zijn voeten Claudine aan zijn zijde. Eddy verbijt zich dapper, maar verheelt zich in heldere ogenblikken niet, dat hij vorig Jaar om deze tijd zo ongeveer alles al gewonnen had en dat zijn prijzenzak nu nog zo leeg is als des kosters collecteschaal In de doordeweekse vroegmis. Persoonlijk heb ik de indruk, dat hij aftakelt. Als je dat een jaar ge leden ook maar fluisterde, had je de gorilla's van het Front des Francophones meteen op je dak en kiepten de sterke jongens van de Vlaamse militante orde je pas gepoetste wagen het onderste bo ven. Vorig jaar werd Eddy nog uitgenodigd door koningen en prlry sen, hetgeen letterlijk op te vatten Is, en op handen gedragen door de Brusselse Frans sprekende jet-set die op bruiloften en partijen bij voorkeur gevulde negerinnen de strip laat teasen. Vandaag de dag zitten nog slechts oude rabouwen van wiel en derailleur aan zljr sponde en leert hij zi/n ware vrienden kennen. In de tuin kopnikken topzware tulpen. Op tafel staat Geuze Lambiek. In de hobby-kelder treuren achttien jietsen cn vier-en-zestig wielen om het wegblijven van de baan. Sic transit gloria mundi. Afschrijven? neen, althans niet meteen. Merckx is een vechter en hij komt heus nog wel enkele keren uit de hoek. Maar het vet Is van de soep. Hij staat in de iierjst van zijn glorievolle loopbaan en waar hij gaal, vallen goudgele bladeren op zijn hoojd, zonder zich daarbij tot een krans oj heiligenschljn te formeren. Merckx is, vergeet dat niet, een krachttrapper. Geen lichtloper, geen rouleur, geen wiel- tjeszuigcr, geen doordraaier, geen man die op zlfn souplesse bolt en daar smakelijk een hanebll en een rijsttaartje bij verorbert, Merckx heeft op de fiets iets van Zatopek te voet. Hij is een lijder. Merckx won veel, meer dan ooit iemand voor en na hem, maar hij zag nog meer aj. Hij kon dat bli/kbaar hebben. De krachtpatserij tastte zijn substantie niet aan en hij hoefde - voorzover geconstateerd - slechts twee keer naar de groene dopingspll te grijpen. De eerste keer (in Italië) In 1969, toen hij meer tranen plengde dan Maria-Mugdalena toen men haar haar afknipte omdat ze het sexer- wijs met de vijandige Philistijnen had gehouden. De tweede keer (in Italië) in 1973 tijdens de ronde van Lombardije, ook die der val lende bladeren geheten. Nou, die bladeren vallen nog. Een comité waarm, om maar twee namen te noemen, de bekende Belgische cardioloog professor Lequime en de Amerikaanse Belg professor De Wiest (hydroloog aan de Princeton universiteitzitting hebben, het geen een sterk stuk is. Norephedrine in casu uit moncantil - mag een coureur niet tot zich nemen, niet in zijn urine hebben. Dat was bij Eddy wel het geval. Punt uit. Daar veranderen zelfs Lequime en De Wiest en zeventien andere profs niets aan. Als je 170 km per uur en dus te snel rijdt, kun je achteraf ook niet legen de recht bank beweren dat je het niet wist, dut je kramp in je gasvoet had, of dat je bijzit je in de kuit kneep. Maar goed, in die donkere november maand van 1973, toen al. sprak Eddy van ophouden. Hij heejt in februari 1974 in zijn Couperiaans Nederlands andermaal op die flu.', geblazen en gezegd: ,,lk ga niet lang meer rijden." Zij getroost, want de Tour neemt hij dit jaar ze ker nog mee. Maar hij zal hem niet winnen. Omdat hij niet meer zo sterk is' als voorheen. Omdat zijn zelfvertrouwen een tik kreeg, en omdat de ban gebroken is en de trawanten van het wiel hem niet langer vrezen. Joop Zoetemelk maakt een kans, Luis Ocana maakt een kans en zeven anderen zijn in staat op te klimmen naar de hoogste wielereer. En allemaal samen zullen ze Eddy Merckx slachten. Ze zullen wraak nemen voor de wij-e waarop hij de pelo tons regeerde en afdroogde met de dubbel gelooide nijlpaardlcderen zweep. Ze zullen zo lang beuken totdat Eddy door de slanke knieën gaat. Hij heejt er om gevruaagd en het weer is om. De hartstochtelijk eerzuchtige vechtjas met da zachte ogen en het kil le hart zal zijn loon krijgen, Het teven is hard. Het wielrennersle ven is harder en wreed buitendien. In de kllla avondlucht richten de tulpen do koppen moeizaam nog eens op. Een late vogel tikt met ee,i valse kreet de stilte hatell/h op haar neus. Eddy schopt zijn schots geruite pantoffels uit. want het is zwaar te sterven als de lente komt. maai als 't moet doe fe dat blootsvoets. tuud Krol werd opgebeld uit Spanje AMSTERDAM - Ofschoon hulptrainer Bob Haarms de laatste dagen de ene extra trai ning na de andere Inlast In een poging bet vleugellamme Ajax enigszins gemotiveerd aan de finale van de competitie te laten aan treden, wordt achter de schermen al begon nen met de opheffingsuitverkoop. Na het ver trek van Cruyff, het met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid verlies van Nees- kens kreeg Ruud Krol gisteravond vanuil Spanje een telefoontje van Cor Coster, of hij maar o.cr v.ilde komen. ofschoon Coster's tien dagen durende ver olijf in Spanje z cr door zakelijke motie ven is ingegeven, sioeg hij desalniettemin met speels gcr.iait oen brug tussen het op vergane glorie terende Real Madrid en de Zaan kanter. Krol over de recente ontwikkelingen: „Het klopt inderdaad, dat Real Madrid veel inte resse in mii heeft. Coster belde me daarover op, zonder echter in details te treden. Over geld is (nog) niet gesproken en daar draail natuurlijk de hele affaine om. Als er een leuk bod uit de bus rolt en ik kan van mijn contractue'e verplichtingen af, dan houd ik het hier In Amsterdam wei voor gezien". Uniek precedent De reserve-aanvoerder zei wel zo reëel te zijn niet te snel op de gebeurtenissen te wil len vooruitlopen. „Want alles staat of valt met de uitspraak, die de arbitragecommissie in de raak-Neesk'-rs straks zal doen. Val. die ie zijner gunste uit. dan is er sprake van ecu uniek precedent, waarvan ongetwij feld kan profiteren. Want ais zijn beroep op ingrijpende maatschappelijke verbcie. in; zou leiden tot ontbinding van het comract dan is mi|n weg naar Madrid ook gepla veid". Los van het eventuele vertrek van Neeskens en Krol (Johnny Rep ?ou binnen de lands grenzen naar een andere vereniging - A.Z.'67 - omzien) lijkt Ajax echter niet vrij van ver dere sores. Binnen he' team is enige onge rustheid gerezen over het feit, dat Barry Hulshoff d.-» nog steeds gekwetste voorstop per, zich principiëel tegen het ontslag var Knobel heeft opgesteld. Hij vindt dat de grie ven van de oefenmeester jegens zijn voorma lige discipelen, ook wat hun privélwen be treft, terecht zijn. Daags na het ontslag liei hij zich in soortgelijke bewoordingen uit zonder zich op gedetailleerde kritiek te later vastpinnen. „Ik wil de dingen allemtuu errs eens rustig op een rijtje zetten". liüishoff verklaarde gist*»"\vo:td. c'at de fel n-n nog steeds niet zijn gerangschikt en dal ton toeneming op z.jn principiële opstelling die de mening van het merendeel van zijr collega's drastisch doorkruist, pas na afloop van dit lopende seizoen tegemoet mag wor den gezien. Waarmee de kaem voor een nieu we rel liikt t» zijn gelegd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13