«Meer hoogbouw op terrein „Grof' Leidse glippers KRITIEK OP PLAN HERENGRACHT Allerlei(ds) stad )ND Begijntjeinformeert over relatievorming Waddenzeeschip in Galgewater John van der Wiel: 4 uur schaak per dag Reconstructie drie hoek Schoolstraat fclNA 3 DONDERDAG 18 APRIL 1974 .00 Journaf'DEN - Vanmiddag heeft maga2ine.de gynaecoloog prof. dr. A. opening WJC IJshl verricht van ,,'t Begijntje", Informatiecentrum voor j Sexualiteit en Relatievor- ming. Het centrum draait al ah "^"vea'hr" s'nds november vorig jaar op 15 'MerüngJ de dinsdag- en woensdag- 30 Journaaf avonden. De studentenarts 1 A. Krumperman was de ani- j mator van dit voorlichtings- centrum, nadat bij een steekproef onder 63 studen- .43 Med. ten in 1970 was gebleken, dat !.25'4 Jou! de ondervraagden, zowel ob- Ijectief als subjectief, in ken- .nis over sexualiteit tekort denkt. 19. l( schoten. Tachtig procent van hen wilde meer weten over deze zaken. Ook bleek des tijds, dat een hoog percen tage van de betrokken stu denten zelf problemen op dit gebied had, vooral wat be treft relatieaspecten, ge dragsaspecten, ethische as pecten en anticonceptie. voorbereidingstijd kwam het huisje Begijnhof 2 (naast de Universiteitsbiblio theek) beschikbaar en van de universiteit werd voor het eerste jaar op proef subsidie (universitaire gezondheids zorg) verkregen. In een half Na jaar praktisch werk heeft het centrum kunnen zorgen voor contacten en informatie vaak als schakel tussen art sen, studentenpsychiater en NVSH die zeer op prijs worden gesteld door de be zoekende jongeren van ,,'t Begijntje". Het Begijnhof is wel geëvolueerd: de gesluierde begijnen van wel eer traden met de thans aan de orde zijnde problematiek gewoonlijk niet naar buiten. ,,Als onze activiteiten aan slaan, gaan we door", aldus Bram van der Kamp, een van de 15 vrijwillige mede werkers (studenten sociale wetenschappen) die de vaste bureaudiensten verrichten. We trachten in elk geval de nog bij velen bestaande drempelvrees weg te nemen. Overigens mikken we niet louter op studenten. Anderen zijn even hard welkom. We willen b.v. ook graag de werkende jongeren bereiken. Elke maand is er een the ma-avond mef dia's of film, waarna de mogelijkheid wordt geboden om in kleine groepen o.l.v. medewerkers verder met elkaar te praten over de naar voren gebrach te zaken. In -.'t Begijntje" gaat het om ».o maar wat praten of informatie te krij gen. We ziin geen. wat je noemt hu'pcentrum. We staan op he' niveau van de hedendaagse jongeren met een ruimer werkterrein dan gespecialiseerde instellingen als NVSH e.d. Aan de ande re kant zijn we beperkter dan SOS, do telefonische hulpdienst". In het huisje wordt een docu mentatiecentrum aangelegd waarvan iedereen gebruik kan maken. Eind juni wil ,,'t Begijntje" in net Kreatief Sentrum een ludiek erotisch filmfestival organiseren met o.a. „zachte" prono-films uit de jaren '30, Bram van der Kamp: „Niet per se van dat blote, maar meer grappige dingen met corsettengerijg en zo; geen ard porno- werk". ,,'t Begijntje" („meer dan sex alleen") is dinsdagsavonds geopend van 19.30 uur tot 22.30 uur, uur, waarbij ook een depot van de NVSH (met verkrijgbare middelen) aanwezig is; woensdagavond kan iedereen die dat wil ko men praten van 19.30 uur M O 1 )EN De bouwmaatschappij IBB Condor heeft alleen interesse ,fe bouw van flatwoningen op het terrein van de Grofsmederij als hoger mag bouwen dan is voorgeschreven in het ontwerp-be- W mmingsplan Herengracht/Zijlsingel. Deze mededeling deed Ir. P. 50rge gistereh namens zijn maatschappij in een vergadering van ;emeenteraadscommissles voor stadsontwikkeling en voor volks- esting en openbare tverken. de IBB Condor ligt in hoogbouw" de enige op- voor het probleem, op terrein voldoende woningen creëren. Als dit aantal te ligt zijn de flats nl. onren- fél- Ir. Delgorge poneerde stelling in een vergadering speciaal was belegd om de verdieners van bezwaarschriften gelegenheid te geven hun ten mondeling toe te üch- (S) Ri De zorg van deze geënga- 12L49^rde Leidenaars is juist, dat 22.10 pj structuur van de bebouwing mkTovTei Sebied Herengracht/Zij l- Zo' goedfeel te grof zal worden, uiten. 23.201 "over, kfijk enigszins overrompeld a 0jlgsn zij op de door ir. Delgor- - voorgestane schaalvergroting het terrein van de ,,Grof" «teren niet in. Wel brachten langdurig en nadrukkelijk bezwaren naar voren tegen Ir* Delgorge jecteerd. Een vrees die vooral tnr. P. Emanuel beklemde was, dat de gebouwen langs de He rengracht bijna uitsluitend in gebruik zullen worden genomen door kantoren. Wethouder Kret stelde daarop dat het niet moge- lijjk is dit met een juridisch wa terdichte bepaling in het be stemmingsplan te voorkomen, maar dat de moeilijke bereik baarheid van de Herengracht hiertegen een voldoende garan tie biedt. Het oude zeer van de bezwaarden dat garage Kampe- neers aan de Langestraat blijft gevestigd, kwam gisteren even eens ter sprake. Wethouder Kret beaamde dat hij dit bedrijf ook liever ziet gaan, maar dat de kosten om de eigenaar „uit te kopen" te hoog zijn. Sesjun: Ja: andstalige maximaal toegestane hoogte 02 Aktua. de bebouwing aan de •htwacht. j^ardgracht en de Oranje- EO: 6.02^cht. Ook de verbreding van muz' Oosterkerkstraat en de Kerk- iinbrug achtten de bezwaar- onverteerbaar, evenals de intuele vestiging op langere jm'jn, van een parkeergarage sen het Nederlands drukke- ledrijf en de Waardgracht. -l afkeer van een bredere en t&Ptelnbrug en een - overi- alleen op het smalste punt >redere Oosterkerkstraat be- r te veel Postbus de IBB Condor gaf gisteren overigens zijn eis om meer hoogbouw te mogen optrekken een wat dreigende klank toen hij tussen neus en lippen opmerkte: „Als we op het terrein van de Grofsmederij niet kunnen bouwen dan ver stoort dat de calculatie van onze bouwplannen op het Waard- eiland. Die zouden dan ook wel eens in gevaar kunnen komen". Volgens het concept bestemmings plan mag op het Grof-terrein maximaal 12% van de flats ho ger zijn dan 13 m. De bouw maatschappij wil 24% van de flatgebouwen optrekken tot een hooogte van meer dan 13 meter, i De hoogste flats zullen volgens ir deze straat niet te astalte- a ja .haar plan negen bouwlagen tel- i en van de brug over de ien .progr. Nws'fil !t ot>k op de vrees ■13.05 Rajrkeer in deze buurt. De heer Henderiks die zelf in dit ge- d woont, pleitte er daarom g. 17.10 v ir deze straat niet te asfalte- musl injegracht een zg. „bolbrug" Val van ladder OEGSTGEEST - B. en W. van Oegstgeest hebben de raad voor gesteld nog niet over te gaan tot het aangaan van verdere ge meenschappelijke regelingen met de tien gemeenten rond Leiden. Met name het financieel statuut van het ontwerp-regeling ge west Leiden wordt door het col lege te vaag geacht. Wel stellen B. en W. voor de hui dige gemeenschappelijke rege ling tot een verantwoorde oor deelsvorming op basis van de wettelijke regelingen te ver lengen. Hiervoor zou de raad bereid moe ten zijn middelen beschikbaar te stellen ten behoeve van de coördinatie en integratie van de huidige regelingen. LEIDEN De Wadden zee ligt in het Galge water. Of anders ge zegd, in het Galgewa ter ligt het schip „Argo" met aan boord een uitgebreide ten toonstelling over de Waddenzee. De „Argo" ligt er sinds dinsdag en zal vanaf bliek toegankelijk zijn. De tentoonstelling is een persoonlijk initia tief van het echtpaar Hielke en Riëtte Velt- man, dat na een voor bereidingsjaar sinds september 1973 met de Argo" door Neder land vaart. Tot nu toe deed het schip de vol gende plaatsen aan: Harlingen, Den Hel der, Alkmaar, Volen- dam, Utrecht, Amers foort, Amsterdam en Haarlem. Het initia tief wordt enthousiast ondersteund door de landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. De varende tentoonstel ling geeft d.m.v. fo to's, tekeningen, kaar ten, geprepareerde dieren, een diorama van een duinland schap, een volledige schelpencollectie en tal van andere voorwer pen, een overzicht van de schoonheid van het Waddengebied. Maar ook van de ernstige bedreigingen! Want het Waddengebied is in gevaar. Naast „be kende" bedreigingen als watervervuiling, inpolderingen, rustver storing (o.a. door mili taire oefeningen) is er nu onder druk van de energiecrisis het acute gevaar van overhaaste gaswinning. Een veel zeggend feit: beefden er in 1968 nog 1450 zeehonden in de Wad denzee. momenteel is dit aantal gedaald tot ongeveer 475. De tentoonstelling heeft ten doel een beter be grip te kweken voor de problemen rond het waddengebied, maar wil tevens bevorderen de persoonlijke moti vatie van jong en oud om onze natuur in het algemeen te bescher men en te bewaren. Naast veel individueel bezoek (vooral in de weekeinden) mocht het echtpaar Veltman groepen ontvangen van zeer uiteenlopende aard: scholieren, huis- vrouwenverenigin gen, padvinders, be jaarden-, personeels- en natuurverenigingen en tal van andere. De tentoonstelling zal het Galgewater blijven liggen tot 12 mei en is geopend dagelijks, be halve op maandag, van 10 tot 18 uur. Voor scholenbezoek is dë „Argo" geopend vanaf 8 uur. Van tevoren dient dan wel een af spraak gemaakt te zijn via het bureau In spectie Onderwijs, Sta tionsweg 26, Leiden, tel. 01710-22148. Bestuurswisseling in Alkeniade ALKEMADE In het dorpshuis „De Alkeburcht" wordt donder dag 25 april een vergadering ge houden van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Als belangrijk punt op de agenda staat het kiezen van een nieuw bestuur. In plaats van de aftredende be stuursleden mevrouw Van der Meer en voorzitter P. Sarneel worden door het bestuur me vrouw Schakenbos en de heer Elstgeest kandidaat gesteld. Na de pauze zal de heer Sarneel een aantal bijzondere kamer planten bespreken, terwijl cretaris Meima een aantal bij zondere tuinplanten onder do loep neemt. Aan het s'ot van do -avond zal er een verloting zijn van kamerplanten, tuingereed schap en aardewerk. John van der Wiel. LEIDEN „Voor de grap heb ik gezegd; „Dat win ik wel even. maar eerlijk gezegd durfde ik er alleen maar op te ho pen", aldus de veertienjarige John van der Wiel. Hij werd deze week in Nijmegen Nederlands schaakkampioen in do groep tot zestien jaar. De nieuwe Leidse revelatie, studerend aan het Bonaven- turacollege zegt niet vel te genstand te hebben onder vonden. Dat bewijst mijo 5'A uit 7 wel. De eerste vier partijen won ik, waarna ik aan drie remises genoeg hd om het toernooi te winnen". Het deelnemen aan dit toer nooi was voor hem, de Leid se jeugdkampioen, een leuke en interessante ervaring, al stak hij er schaaktechnisch niet zo veel van op. De te genstand bleek daarvoor te gering, al is dat natuurlijk ook te vertalen met: dat hij wellicht veel te sterk was. In ieder geval ziet hij wel toe komst in zijn schaken, m bij het woordje „prof' schudt moeder Van der Wiel wel erg hard neen. „Eerst je studie, daarna zie je zelf maar", zijn haar woorden, waarmee ze de boot een be hoorlijk eind afhoudt. Hij geeft toe. dat het momenteel belangrijker is, maar ver trouwt me toe toch wel zo'n drie 6 vier uur per dag het schaken te besteden, Jan Tim man is zijn grote voor beeld. „Eer ik zover ben, valt er echter nog heel wat bergen theorie te verzetten", aldus de jeugdige kampioen. de maken. De omvang "^plande parkeervoorzieningen de ogen i de bezwaar- frjhriftindieners KJesschijPde vinden. Zij brachten verzoetten dat vooral op de Waard- t( acht en tussen de Waard" ;u'g eenFM acht en de bedrijfsbebouwing ;es van Z n de oostzijde van de wijk te ei parkeerplaatsen zijn gepro- hitpar. 1" Oegstgeest voorzichtig iENHEIM Een 62-jarige tilder uit Noordwijk liep gis- morgen een hersenschudding, .Jrwondingen aan het gelaat en !^f58<W.ïn polsbreuk op. De man viel een ladder waarop hij stond een huis aan de Parkstraat schilderen. De val werd ver- Irzaakt door het wegglijden n een stuk hardboard dat on- RO*word< r de ladder lag om het gras- At bestel zon te sparen. mma. De|n behandn Leidse agenda Officiële opening „Het Begijntje", gijnhof 2. 17 uur; Scholencomi Merenwijk-bljeenkomst BHW, College Koor. 20 Hot House. Rapenburg-optreden Cuypers/Wlllem Breuker, 22 Stadsgehoorzaal - show „Werkmans Wilskracht". 20 uur; Imperium, Vestestraat - première vf HartebruRkerk. Haarlemmerstraat - Jong muziektalent, 15 uur, Augustlnus, Rapenburg 24; Huiska merconcert, 10 St. Antonius Cli van 20 tot 23 u Mare-dansen ijknamig gebracht Yul al omslag a reekt eeo jrschoten - Deze week is een begin gemaakt met de reconstructie van de driehoek Schoolstraat, het parkeerterrein en de inrit vanuit de richting Leidschendam. afslag naar de Schoolstraat (winkelstraat bij uitstek) ter hoogte in het pand Schoolstraat 51 zal met ingang van 7 mei worden af sloten. Op dezelfde datum zal echter de verbrede aansluiting op t kruispunt worden opengesteld. n 7 tot en met 22 mei zal het parkeerterrein worden gerecon strueerd. De herindeling van het parkeerterrein wordt zodanig dat ëmakkelijk in- en uitrijden mogelijk wordt. Om de vrachtwagens e weren van dit voor personenauto's bestemde parkeerterrein zal een parkeerstrook langs de verkeerstraverse worden aangelegd spe ciaal voor de bevoorrading van de winkels. Ter voorkoming van arkeerproblemen is thans reeds een parkeerterrein gereed ge laakt voor 58 auto's op het voormalige M.O.C.-terrein, ra de reconstructie gereed is, komt een einde aan de zeer gevaar- ijke verkeerssituatie ter hoogte van de inrit naar de Schoolstraat. Alleen via de verkeerslichten is het dan nog mogelijk om de School straat per auto te bereiken Bakfietsers Vol optimisme en goede moed zijn gisteren de Leidse studenten Ger de Groot (21) en Dofl Sant' bulte (20) vertrokken naar Pa rijs (zie foto). Niet per auto, vliegtuig, trein of ander comfor tabel vervoermiddel, maar met een gehuurde bakfiets. Voor deze inspannende trip hebben de studenten tien dagen uitge trokken. Zestig kilometer per dag halen we wel", zegt Ger de Groot op een manier van zeker weten. „Met alle omweggetjes er bij moeten we zeshonderd kilome ter afleggen. Zo min mogelijk heuveltjes als het kan. anders wordt het duwen. Af en toe ge zellig wisselen en we zijn er zo". Ger en Dolf studeren al 3 jaar scheikunde in Leiden. Om zich beter te kunnen voorbereiden op het kandidaats-examen heb ben beiden Parijs uitgekozen. „Die stad studeert makkelijk. Bovendien is deze reis voor ons een halve vakantie. Als het mooi weer is zakken we ergens onder uit met onze boeken. Regent het per ongeluk, dan gaan we naar de bibliotheek van de Sor- bonne-universiteit" Het enthousiaste duo komt ook per bakfiets terug, zodra de portemonnees krimpen. „We zien wel als het zover is". Voor de reis hebben Dolf en Ger al les bij de hand. Tent, rugzak ken, gasstelletje, een reserve ketting. plakspullen, een zeil om wind te vangen en twee zaklan taarns om links en rechts van onder redactie van Arnold Hendrikse. tel. 01710-22244 tst. 16 Op weg naar Parijs. de bakfiets te hangen zodra de schemering de dag verduistert. „Het zal voor ons langs de weg of op een camping slapen wor den", weet Dolf nog te vertel len. Nu maar hopen op wind- mee, een goede conditie en wat studieresultaten. Hot Jazz De jazz-musici Leo Cuypers en Willem Breuker geven morgen avond een staaltje van hun kun nen weg tijdens een speciaal concert op de Jazzzolder Hot House, Rapenburg 24 in Leiden. Leo Cuypers kreeg reeds op zijn 6e jaar pianolessen en won bij volslagen verrassing het jazz festival te Loosdrecht in 1969, Sedertdien steeg zijn ster als een komeet, wat vorig jaar leid de tot de toekenning van de gro te jazz-prljs van Nederland, de Wessel llckenprijs. Cuypers put uit een breed scala van ver werkte bronnen, dat loopt van de klassieke muziek van De bussy en boogie-woogie naar de bebop en de huidige avantgarde jazz. Hij loont echter allerminst de behoefte deze invloeden te etaleren; hij duidt ze 3lechts speels aan. Amsterdamse Jazz-scene. Hij zet zich op alle mogelijke ma nieren voor de jazz in en is zo doende de spreekbuis van vele musici bij voornamelijk de overheid om zodoende de jazz een grotere plaats in de muziek wereld te geven. Breuker maakt deel uit van het Theo Loevendie-consort en is mede oprichter van de Instant Compo sers Pool. De aanvang van het concert in Hot House is 22.00 uur. Gesneden Academisch Ziekenhuis opgeno men worden nadat zij op de Ka- naalweg geschept was door een auto. De vrouw klaagde over pijn in heupen en rug. Zij reed met haar bromfiets op het fiets pad langs de Kanaalweg toen zij gesneden werd door oen au- tomoilist. die rechtsaf de Lo- rentzkade op reed. De bromfiets werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Ruitentikkers De afgelopen dagen hebben balda dige jongelui voor ongeveer 1400 gulden aan ruiten ingegooid bij de dr. Voorthuyzenschool aan de Marnixslraat. Er sneuvelden om precies te zijn 14 grote rui ten. Iedere maand in Leiden wordt er door ruitentikkers voor zo'n 8 tot 10 duizend gulden aan ruiten van schoolgebouwen ver nield. Dat gaat de gemeente Leiden en het Rijk aardig in de papieren lopen. Politiek café De heer Jan Boer, managing di rector" van het Praethuys in de Vrouwenkerhkoorstraat (zij straat Haarlemmerstraat), ver zoekt een ieder te reageren op een schrijven dal hij een dezer dagen rondstuurde over een po litiek café in Leiden. De heer Boer wil een dergelijke instel ling op poten zetten. Hij schrijft in zijn brief: „In vele steden en dorpen zijn er politieke café's (o.a. in Leiderdorp en Voorscho ten,-red.), doch in Leiden, hoe wel enige malen geprobeerd, lijkt deze instelling een doodge boren kind. Toch blijken er in Leiden wel degelijk polititci en politiek geïnteresseerde burgers te zijn. die daar behoefte aan hebben". Wat is eigenlijk een politiek café en wal is de zin er- café behoort het Initiatief te zijn werking met politiek geinterres- seerden teneinde een platform van? Jan Boer: „Een politiek van politieke partijen in samen- te creéren, waar wekelijks ac tiegroepen en anderen over ac tuele zaken met politici en over- heidsfiguren kunnen discussle ren. Een politiek café mag geen vrijblijvend onderonsje van poli tici zijn en is ook geen ca/d waar politici een biertje drin- ken. Een politiek café Is een middel om de belangstelling van de burgerij voor politiek la vend te houden en kan een bij' drage leveren tot de a/gemend menigsvormlng en de beleid voorbereiding". Tot zover Jan Boer. Een ieder dlc belangstel ling heeft voor een politiek cafi wordt verzocht to reageren bi Jan Boer, Praethuys, Pieter feerhfeoorstraat 9 te Leiden (teI 42895).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3