Fokker Bakx streed tot het bittere einde voor hengst Roi de Monts Vele malen in hoger beroep goedgekeurd Noteer bij de radio IAIM74 Argentinië won het duel om de bal maar verloor finale om de wereldtitel ZATERDAG 13 APRIL 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 - Anton Bakx REUSEL Het is rond de klok van vier uur in de middag. Op stoeterij Fron- tenac in het 'oantse Reu- sel is dr. Ar Bakx, die ren vriend .:-circusar- tiest samen met het perso neel druk in de weer om dertig paarden na vele uren van vrij roncilopen en springen op een stuk land weer op te bergen in de rui me en mooie stallen van de prachtige stoeterij. Dieren- enige volbloedkenncr in Neder land, die nu jammer genoeg in Frankrijk woont, de heer Fo- wein. Drie jaar achter elkaar bleven Bakx en Frantenac de problemen bespaard. Maar in 1971 begon alle ellende opnieuw. Nog erger overigens dan ervoor. Want niet alleen bij de eerste, maar ook bij de tweede keuring kwam er een afwijzende be schikking uit de bus. Wie dr. Anton Bakx echter goed kent weet dat hij zich zelfs dan nog niet gewonnen geeft. Weer zocht hij zijn recht in hoger beroep. En Royal Issue, e n de paarden, die op stal staat. arts Anton Bakx (59 jaar), klein van stuk met een ko gelrond buikje, praat daar na honderduit 1 over zijn vele malen afgekeurde hengst Roi de Monts en zijn grote hobby, de fokkerij. Anton Bakx is een kleine man maar een groot Nederlands fok ker. In 1967 kocht hij voor de slachtprijs van vijftienhonderd gulden de hengst Roi de Monts (koning van de bergen). „Ik zag het meteen. Dat is wereWbloed. En aangezien de beurs klein was hield ik het op een goede koop." Bij de eerste keuring in 1967 kwam dë teleurstelling op zetten. De hengst werd voor de fokkerij afgekeurd. In het voor jaar van 1968 werd het paard in noger beroep alsnog „vrijgege ven". Dat was te danken aan de weer had hij succes. Maar on danks de goede producten, die de hengst bracht en de vrij be hoorlijke opkomst van merries, die Roi de Monts bezochten werd 'l paard na 32 dekkingen in 1973, in november van datzelfde jaar wederom afgekeurd. Maar je houdt het haast niet voor moge lijk, dr. Bakx bleef het oneens en ging door tot het nittere ein de. Op 8 maart 1974 diende de zaak-in hoger beroep. En jawel hoor, weer goedgekeurd. Kort voor deze zitting had dr. Bakx een breif geschreven aan de mi nister van landbouw, waarin uit voerig melding werd gemaakt van alle verwikkelingen die er zijn géweest. Al die herkeuringen hebben de stoeterij en de eigenaar natuur lijk €t veel geld gekost, maar dat heeft dokter Bakx er graag voor over gehad. ,,Ik ben hele- S toeterij Frontenac EREDIVISIE Go Ahead EaglesMW De GraafschapAjax Sparta—PSV (13 april) TelstarFC Utrecht FC Den HaagHaarlem Roda JCAZ '67 FC GroningenFeyenoord FC Amsterdam—NAC NECFC Twente EERSTE DIVISIE FC DordrechtVitesse HeraclesVeendam SC Cambuur—PEC Zwolle Willem II—SW ExcelsiorFC VVV VolendamFC Den Bosch Fortuna VI.SC Amersfoort EindhovenFortuna SC Helmond Sport—Heerenveen De Volewijckers—Wageningen De wedstrijden, aangeduid met een komen voor op het totoformulier. maal ziek van de paarden. Er is geen cent in te verdienen, feite lijk kost het je alleen maar geld, maar dat pak ik, ik kan er gewoon niet buiten. Ik fok hier ook veel met eigen merries en zijn er weer een paar nieuwe veulens bij, dan kan ik ze erg moeilijk verkopen. Zo liggen hier de zaken en niet anders. Maar ik blijf erbij: er is geen mooier dier dan het paard. En al zijn er dan erg moeilijke ja ren voor mij geweest, waarin ik dacht van Bakx jongen de boel gaat nu kapot mijn paarden heb Dr. Bakx: „Jammer want de rensport had in ons land 'n gro te sprong omhoog kunnen ma ken. In Brabant en Limburg en ook over de grens zijn genoeg ei genaren, die wel belangstelling hebben. Zij willen echter niet steeds de reis naar Duindigt maken. Bovendien is er in Duin digt geen plaats meer om paar den in training te geven.Er is een grote boxennood en de trai ningsgelegenheid is verre van ideaal. In Eersel ligt die om standigheid anders. De grond hier wordt nooit hard, om maar (1938) ook werkzaam geweest in circus Cavaljos in het betere dressuurwerk onder leiding van de blikfabrikant Van Leer. Voor twaalf gulden vijftig per week in volle dienst en slapen bij de paarden. Hij heeft het een jaar lang gedaan en ging toen weer snel naar school terug om zijn studie voor dierenarts af te ma ken. In zijn HBS-jaren liet de paardesport hem toch niet los. Hij kwam met volbloeds op de wilde baan in Brabant in actie. Later bleven de paarden ook een bijzondere plaats bij hem ik altijd goed gevoerd. Wat daar in Drenthe is gebeurd kan bij mij nooit voorkomen." Verloren Dr. Anton Bakx heeft de Jioop verloren dat er in Brabant bij Eersel ooit een renbaan zal wor den aangelegd. Er is heel lang sprake van geweest, maar door legen werking van de stichting Nederlandse Draf- en Rensport kunnen de plannen niet door- Ondanks het feit, dat de grond beschikbaar is en een verzeke- nngsmaatschappij gezegd heeft er wl iets voor te voelen om het plan van een renbaan te steunen. Niettemin staat langs de weg nog steeds een bord, waarop het voornemen van een renbaan kenbaar gemaakt een voorbeeld te geven. Je hebt dus altijd een soepele baan. Op Duindigt is de baan voor de dure paardenvoeten zomers ech ter keihard. Misschien z;jn de heren in Wassenaar wel bang dat Duindigt zal leeglopen". Druk Dierenarts B-kx is niet J»"e»n succ svol fokker van rerpaar den. Hij houdt ock 1: ->j- nen, hor.den en varkens. Dag in dag uit is hij op stoeterij Fron- ter.ac In Reusel in de weer, ze ven dagen per week. Daarnaast houdt hij er ook nog een drukke praktijk als dierenarts - geen huisdieren - op na, waardoor hij slechts een enkele keer per jaar In de gelegenheid is om zijn ma teriaal op Duindigt in actie te Anton Bakx is in het verleden innemen. Via de landelijke rij- vereniging en de ruitersport kwam hij in 1958 voor het eerst goed uit de verf als fokker. Zijn eerste hengst was Frontenac. naar welk paard zijn stoeterij werd genoemd. Bij het verlaten van het com plex aan de Lage MierdseJijk 3 in Reusel laat dr. Bakx zijn dek hengsten zien. Royal Isue. een robuust jong dier van klassieke kwaliteit, de oude en succesvolle Roi de Monts, wiens kind de Re bel de Monts het vorige sezoen derde werd in de derby achter Queen of Roses S en Manolito en tenslotte: de nu afgekeurde veteraan Frontenac. Dr. Anton Bakx, een schat van een man, vooral voor zijn grote liefde de paarden, voelt zich ge lukkig in deze omgeving. ARTHUR VAN RIJSWIJK jr^ f Een idyllisch tafereeltje op de stoeterij Frontenac in Reusel. Vanaf vandaag start onze krant met een wekelijkse serie over de geschiedenis van het wereldkampioenschap voetbal. Deze aflevering behandelt het eerste toernooi in Argentinië. Intocht der gladiatoren in het speciaal voor het WK gebouwde Centenary stadion in Uruguay. Opvallend is dat ook toen al hekken en loopgraven aangelegd waren om het publiek op af stand van de spelers te houden. Eerste toernooi iti Uruguay In het voorjaar van 1872, ruim honderd jaren geleden dus, werd in Glasgow de eerste officiële voetbalinterland ge speeld. De nationale ploegen van Schot land en Engeland hielden elkaar toen in evenwicht met een score, welke tegen woordig erg in de mode is 00. Meer dan een halve eeuw later, in 1930, be leefde het toernooi om het wereldkampioen schap zijn première. Een wedstrijdenreeks, die tegenwoordig op deze planeet miljoenen bezighoudt, diplomatieke betrekkingen tussen landen in gevaar kan brengen en zelfs het risi co van complete oorlogen met zich draagt. Elke vier jaar weer. Jules Rimet en Henri Delaunay, de Franse voetbalpioniers die het initiatief namen tot het enige sportieve evenement dat zich in dezelfde belangstelling mag verheugen als de Olympi sche Spelen, zouden zich ongetwijfeld in hun graven omdraaien als ze wisten wat hun „geesteskind" al allemaal teweeg heeft ge bracht. In 1920, tijdens het congres dat de wereldvoet- balorganisatie (FIFA) ter gelegenheid van de Olympische Spelen te Antwerpen hield, werd het plan in feite reeds gelanceerd. Het was de toen 47-jarige Rimet een doorn in het oog, dat voetbal slechts een onderdeeltje was van het Olympische programma. „Onze sport", zei hij, „is veel te belangrijk om met zo'n bescheiden plaats genoegen te nemen." Rimet was een jaar eerder gekozen tot voor zitter van de Franse voetbalbond, waarvan Henri Delaunay secretaris was. Hij praatte welisv/aar niet aan dovemansoren, maar er De Argentijn Guillermo Stabille werd de eer ste topscorer in de geschiedenis van het we reldkampioenschap voetbal. was toch vrijwel niemand bereid z'n goedkeu ring te hechten aan een evenement, dat het Olympische voetbaltoernooi van het eerste plan zou verdringen. Om de doodeenvoudige reden, dat men er niet in geloofde dat zoiets te kunneii bereiken. Nadat de spelen van 1924 in Parijs waren gehouden veranderde die me ning. Uruguay had met overmacht het Olym pische goud veroverd en Rimet, inmiddels be noemd tot voorzitter van de FIFA, stelde: „Het is toch te gek, dat Uruguay als het sterkste voetballand ter wereld wordt be schouwd na het winnen van een toernooi, waaraan niet kon worden deelgenomen door de beste landenploegen van Europa." De Fransman doelde daarmee op Engeland, Schotland. Oostenrijk en Hongarije. In die lan den werd de voetbalsport toen al op professio nele basis beoefend. Met als gevolg, dat de topspelers niet in aanmerking kwamen voor deelneming aan de Olympische Spelen. Pleidooi Rimet's pleidooi voor een toernooi, waarin profs en amateurs met elkaar in de clinch zouden kunnen gaan, had nog een diepere be tekenis. Engeland en Schotland waren geen Hd van de FIFA en door het organiseren van een wereldkampioenschap hoopte de Fransman in die situatie verandering te kunnen brengen. Het verloop van het voetbaltoernooi tijdens de Olympische Spelen van Amsterdam (1928) ver snelde de realisatie van de plannen van de 11- FA-voorzitter. Want nadat opnieuw Uruguay de eerste plaats voor zich had opgeëist en het zilver naar Argentinië was gegaan begreep heel Europa, dat er snel iets diende te gebeu- Jules Rimet, de Franse voetbalpionier, nam het initiatief tot de organisatie van het we reldkampioenschap. Het eerste wereldkampioenschap zou, zo werd in 1929 besloten, in 1930 worden gehouden en vervolgens om de vier jaar worden herhaald. Vijf landen stelden zich kandidaat voor de or ganisatie, te weten Italië, Nederland. Spanje, Zweden en Uruguay. De kleine Zuidameri- kaanse staat kreeg de primeur nadat het had aangeboden reis- en WltUJOntMI VH de deelnemers te betalen en een nieuw stadion te zullen bouwen. De Europese gegadigden kon den zover niet gaan en trokken zich teleurge steld terug. Vier Europese ploegen maakten uiteindelijk de lange reis naar Uruguay gezamenlijk per boot. Onderweg werd Rio de Janeiro aangedaan om de Braziliaanse selectie aan boord te nemen. De Brazilianen golden nog niet als favorieten. Pas kort voor het wereldtoernooi besloot de voetbalbond daar kleurlingen toe te laten tot de nationale competitie, welke steeds uitslui tend had opengestaan voor blanken. De tijd voor de reis naar Uruguay was te kort om een homogeen elftal op de been te brengen, reden waarom eigenlijk van tevoren vaststond,dat de finale zou gaan tussen Uruguav en Argenti nië, de Olympische finalisten van 1928. De halve finales waren formaliteiten. Uruguay en Argentinië onderstreepten de kracht van het Zuidamerikaanse voetbal nadrukkelijk door beide met de cijfers 6—1 te winnen van respectievelijk de Verenigde Staten cn Joego Slavië Uruguay had trouwens met de enig overgebleven Europese deelnemer meer moei te dan uit de score valt af te leiden. Seculic bezorgde Joego Slavië een voorsprong en bij rust was dc stand pos 2—1 voor de grote favo riet. Happening De finale in het Centenary-stadlon beloofde een happening van formaat te worden. Met tien passagiersschepen werden duizenden Ar- gentijnen over de River Plate van Buenos Ai res naur Montevideo gebracht. Zowel bij het verlaten van de boot als bi) het binnenkomen van het stadion werd door de politie scherp gecontroleerd op het bezit van wapens. Twee uur voor de aftrap waren dc 90.000 plaatsen bezet. De Argentijnse spelers, die dag en nacht zwaar waren bewaakt door leper en politie, weigerden met een Uruguay»*»' bal te spelen. Uruguay voelde er daarentegen niets voor een bal uit Argentinië te gebruiken. Scheidsrechter Langenus, in het dagelijks levern secretaris van de gouverneur der provincie Antwerpen, spelleider bij 80 Interlands en in 1952 op 61-Ja- rige leeftijd overleden, moest loten met welke bul wel zou worden gespeeld. Argentinië kreeg z'n zin, maar verloor de finale op het door een haag militairen afgeschermde veld deson- Dorado bezorgde Uruguay na twaalf minuten een voorsprong, welke door Paucclle en Stabil le nog voor rust werd omgebogen in een ver rassend achterstand van 1—2. In de tweede helft kwam Uruguay echter zeer sterk terug. Ceo scoorde in de 55ste minuut de gelijkma ker, Iriarte zorgde tien minuten luter voor 3— 2 en in de laatste seconden bepaalde Castro de eindstand op 42. De door de Franse kunstenaar Abel Lafleur ontworpen trofee voor de winnaar van het we reldkampioenschap, welke in 1946 als homma ge aan Jules Rimet tot coupe Jules Rimet werd omgedoopt, kon door Uruguay's aanvoer der Nassazi in ontvangst worden genomen. De kop was eraf. Jules Rimet en Henri Delau nay konden tevreden zijn.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9